Announcement

Collapse
No announcement yet.

A Gamer's Diary

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Κοίτα ρε σε πόση εκτίμηση έχουν το Streets of Rage 2.Νόμιζα ότι μόνο σε μένα αρέσει,το έπαιξα στην εποχή του το έχω ακόμα για το megadrive και που και που το παίζω διπλό και στο ps3 που το έχω από το plus.To 3 το δοκίμασα κάμποσα χρόνια μετά σε emulator και δεν μου έκανε εντύπωση.
    Carpe diem

    Comment


    • #47
      Κάπου εδώ να τονίσω ότι ανέφερα κάποια from the top of the head, χωρίς να θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα των καλύτερων. Αυτό που θα χρησίμευε είναι να φτιαχτεί χρονολογική λίστα, και μετά συζητάμε για την ποιότητα όσο θέλετε.

      Από τα KOEI TECMO Warriors series έχω μόνο το Hyrule Warriors και δεν το έχω παίξει όσο του χρειάζεται. Θέλω να μαζέψω όλη την σειρά για το γαμώτο, αλλά είναι κάτι σαν τα Final Fantasy, ΠΟΛΥ ΠΡΑΓΜΑ. Ειδικά αν βάλεις μέσα και τα spin offs. Έχω επίσης και τα Dynasty Warriors Gundam 3 και Gundam Reborn που δεν έχω παίξει ακόμα. Γενικά πολύ σωστή παρατήρηση ότι τα παιχνίδια της KOEI είναι κατ' ουσία BEUS.

      EDIT: Κάτι τελευταίο, όσοι έχετε το Ninja Gaiden Black για Xbox και Xbox ONE, δοκιμάστε να το βάλετε στο ONE. 1080p@60Hz, δεν παρατήρησα input lag, πρέπει να είναι ο ανώτερος τρόπος να το παίξεις. Ναι καλύτερος και από το Sigma.
      Last edited by Jedah; 13-01-2018, 08:10 PM.
      Insert Coin

      Comment


      • #48
        Dragonball FighterZ Beta

        Έχω λιώσει με το παιχνίδι. Το λιώσαμε με την παρέα μου.

        Τα καλά νέα είναι ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση ανάμεσα μας στις διάφορες ηπείρους. Τα κακά νέα είναι το σύστημα matchmaking. Κάποιες ώρες παλεύεται, κάποιες όχι. Είχαμε και θέματα crashing. Διάβασα ότι κι άλλοι το παθαίνουν.

        Ο χειρισμός είναι πολύ απλός. Καλύτερα να το παίξετε με fightstick. Όλοι οι χαρακτήρες (εξαιρούμενου λίγους) έχουν ολοίδιο move list. Μέσα υπάρχει το tutorial για να εξηγηθεί ο χειρισμός και πώς παίζεται.

        Εγώ παίζω με fightstick και με βόλεψε εκεί. Κάποιοι χαρακτήρες, όπως ο Piccolo, που δοκίμασα ήταν grapplers και ΑΑers. Έχω τελικά την ομάδα μου, ή οποία είναι Kid Buu και Beerus. Ο τρίτος σύντομα. Με τον Beerus έκανα 2 φορές impossible comebacks. Βρήκα κι ενδιαφέροντες συνδυασμούς και techs.

        Η μουσική επική. Το commentating είναι ότι να ναι. Όταν το παίξετε αύριο, θα καταλάβετε πολλά.

        Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
        sigpic

        Comment


        • #49
          13. Nier (PS3)

          Περναμε σε ενα παιχνιδι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος για τι ακριβως θελω να γραψω ειλικρινα. Μιλαμε για ενα niche game το οποιο ελαβε μετρια reviews, αλλα εστω και κατοπιν εορτης καταφερε να αποκτησει ενα σχετικα cult status με ενα μικρο μεν, μη αμελητεο δε fanbase.

          Τεχνικα το παιχνιδι ειναι στην καλυτερη πολυ μετριο, θα ελεγα πως δεν απεχει τρελα απο ενα HD PS2 game. Απο μονο του αυτο δε με ενοχλησε βεβαια, απλα αναφερω το προφανες.

          Για το soundtrack ειχα διαβασει απιστευτα πραγματα οποτε ειχα μεγαλες προσδοκιες. Τα piano tracks μου αρεσαν αρκετα. Μεγαλο μερος του OST ειναι λιγο απο piano, μια δοση απο ηλεκτρονικη j-music, 2 κουταλιες «επικιλα» και ενα γαρνιρισμα αναλογων γυναικειων φωνητικων. Δε μπορω να πω πως ειμαι φαν αυτης της μουσικης αν και με το παιχνιδι δενει σε ικανοποιητικο βαθμο. Γενικα προτιμω τα soundtracks τα οποια ακουω ευχαριστα και χωρις να παιζω το παιχνιδι, αλλα αυτο δεν ηταν ενα απο αυτα.

          Το Nier ακολουθει τη λογικη των Drakengard, κοινως multiple endings που απαιτουν αντιστοιχο αριθμο playthroughs. Το ποσο τη βρισκει ο καθενας με αυτο ειναι δικο του θεμα, αλλα προσωπικα δε μου αρεσει καθολου το στοιχειο της επαναληψης. Tο gameplay διαφημιζεται σαν κραμα action rpg με bullethell στοιχεια επειδη και καλα πρεπει να αποφευγεις κυματα απο bullets/lasers κτλ σε διαφορες μαχες, αλλα κι αυτο το βρισκω αρκετα «μαρκετιστικο» μιας και επι της ουσιας το παιχνιδι παιζει οπως ενα αρκετα συμβατικο action rpg. Οι μαχες ειναι fun, αλλα nothing to write home about που λενε και στο χωριο μου.

          Το παιχνιδι εχει παρα πολλα sidequests τα οποια ειναι ο ορισμος της αγγαρειας. Κανενα βαθος, καμια ποικιλια και λιγο πολυ κανενα added value story-wise. Απο ενα σημειο και μετα τα fetch quests κουραζουν σε μεγαλο βαθμο δυστυχως. Ευτυχως μπορει καποιος να τα προσπερασει τελειως χωρις να χασει τιποτα, οποτε μικρο το κακο.

          Η πλοκη για καποιους μπορει να ειναι κατι αξιο αναφορας, αλλα προσωπικα τη βρηκα απλως ικανοποιητικη. Γενικα νομιζω πως εμπεριεχει πολλα κλισε τα οποια ειναι πιο ιαπωνικα απ’ οσο θα θελα (καμια σχεση με λογικη final fantasy για παραδειγμα) και πως καποια πραγματα γινονται μεν για το οποιο wow factor, αλλα νιωθω πως δεν ειμαι πλεον το target group οσον αφορα τους ανθρωπους που θα πουν wow (αυτο το νιωθω βεβαια ολοενα και με περισσοτερα JRPGs οσο περνανε τα χρονια).

          Δεχομαι οτι δεν εχω 100% πληρη εικονα εφοσον δεν ειδα ολα τα endings αλλα με τετοιο gameplay και τετοιο cast, απο ενα σημειο και μετα δεν εβλεπα και λογο να συνεχισω. Το επαιξα για την εμπειρια και για να δω αν δικαιολογει το hype, αλλα νομιζω πως ηταν κατι απλα για να περνα η ωρα και τιποτα παραπανω. Το οτι βελτιωνει τη συνταγη των Drakengard δεν αμφισβητειται, αλλα τα Drakengard μονο benchmark δεν ηταν για τα action RPG standards.

          Θα δωσω μια ευκαιρια στο Automata ελπιζοντας να με κερδισει με το gameplay του (εχω μια αισιοδοξια εκει οσο να ναι) και αν και το story με τραβηξει λιγο παραπανω εχει καλως.

          TL;DR Το Nier ειναι ενα παιχνιδι που προσπαθησα να δω θετικα αλλα πνιγεται στη μετριοτητα και εν τελει δε μου αφησε κατι θετικο. Κατ’ εμε ειναι τελειως skippable εμπειρια.

          C tier

          Comment


          • #50
            Ωραιες εντυπώσεις. Εγώ είχα παλέψει το πρώτο Drakengard, αλλά μετά από 2 ώρες πραγματικά ήμουν έτοιμος να με πάρει ο ύπνος... Τώρα το γιατί αγόρασα όλα τα υπόλοιπα games του yoko Taro? Πιθανώς γιατί όλοι μιλούσανε για σεναριακές εμπειρίες που αξίζανε και φτάνανε τα όρια του avant garde οπότε πίστευτα πως θα μπορούσα να το ξεπεράσω όπως έκανα και με το πρώτο Xenosaga( είδα και ένα video με ανάλυση του πρώτου Drakengard και όλων των endings του και πραγματικά κάποια πράγματα είναι αποστομωτικά... ωστόσο το game παραήτανε κακό για να αντέξω)

            Πάντως έχε υπόψην πως όλοι μιλούνε για τον συγκεκριμένο τίτλο όσον αφορά την πλοκή του και πως πρέπει κανείς να δει όλα τα endings etc για να τον εκτιμήσει, αλλά αν το κάνεις αγγαρεία, καλύτερα δες το στο youtube( o τυπάς που έλεγα που έχει και μπόλικο χιούμορ https://www.youtube.com/watch?v=EnwEbOHo7Aw )

            Από την άλλη καθώς διάβασα τις εντπώσεις σου για το battle system, μην έχεις υπερβολικά πολλές προσδοκίες για το Automata... Δεν ακολουθεί τη λογική των Bayonetta, DMC, MGS R, αλλά πιο πολύ αυτή των Transformers, TMNT τίτλων της platinum( ιδιαίτερα του πρώτου που έχει και διαφορετικά weapons) Όπως έγραψα και στο θέμα του game, πλέον στις 11 ώρες και μετά το δεύτερο boss, βασίζεται θα έλεγα περισσότερο στο στοιχείο του σεναρίου( το οποίο μέχρι στιγμής ψιλο neon evangelίζει με ολίγη από αναζήτηση του do androids dream of electric sheep)και της αισθητικής με ένα ικανοποιητικό battle system. Βέβαια μπορεί να αλλάξω άποψη στην πορεία άρδην.
            Επίσης και το automata θέλει multiple playthroughs δλδ απο ότι διαβασα 40-60 ώρες για να δεις τα πάντα( με κάποια routes να είναι τελείως νέα και όχι επανάληψη του πρώτου playthrough- δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει και γιατο πρώτο Nier)
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #51
              Τα endings τα ειδα εν ταχει στο youtube... Σιγουρα βοηθανε αλλα και παλι πιστευω πως θα ενιωθα ακομα χειροτερα αν ειχα δαπανησει παραπανω χρονο για να δω κατι τετοιο. Δε με συγκινει αυτη η πιο anime προσεγγιση (την οποια παραδοξως δεν ακολουθουν τα περισσοτερα non-niche JRPGs). Τα οσα ειδες για το πρωτο Nier σου φανηκαν ενδιαφεροντα;
              Οσον αφορα τις μαχες το Transformers ηταν κατω του μετριου για δεδομενα Platinum, αλλα δεν αγγιζε τουλαχιστον Anarchy Reigns levels of bad. To Automata εφοσον εχει και RPG focus νομιζω πως θα ναι οκ αν εχει βαθος α λα Transformers.

              Κατα τ' αλλα θα παρακολουθω τις εντυπωσεις σου γιατι οσο να ναι μια ακομα γνωμη μετραει σιγουρα. Πιστευω βεβαια πως για την ωρα η πλοκη ειναι η βασικη μου εννοια. Οι 40-60 ωρες ειναι κατι πολυτιμο πλεον (ασχετα αν τα επομενα μου posts για RPGs θα το αναιρεσουν αυτο ), οποτε το ποσο μακρια θα παει το πραγμα ειναι και θεμα fun factor του τιτλου.

              Comment


              • #52
                Το είχα αγοράσει να σου πω την αλήθεια σε price drop, εποχές play.com, zavvi η κάτι τέτοιο 9-10€ για 360 και φυσικά μπήκε με τη μία στο αιώνιο backburner, όπως και το El Shaddai etc Φυσικά θυμάμαι πως επρόκειτο για έναν τίτλο που απέκτησε cult status στην πορεία, οπότε το είχα κι εγώ στα υπόψιν αλλά εν τέλει ασχολήθηκα με το Automata λόγω Platinum...
                Αλλά σου ξαναλέω πως όσο εχω δει μέχρι στιγμής δεν είναι πιθανώς αυτό που έχεις στο μυαλό σου από την καλή ΑΑΑ Platinum, αλλά πιο πολύ από την λειτουργική Platinum( αν αυτό βγάζει νόημα) Έχει πολύ καλό flow το battle system αλλά θυμίζει καλογυαλισμένο Warriors( τύπου Hyrule, Dragon Quest)στο normal, ενώ στο hard είναι αχρείαστα δύσκολο τις πρώτες ώρες( σεβασμός στην CD Project στο Witcher 3 όπως γράφει και ο nooto το ανώτερο επίπεδο δυσκολίας είναι και το καλύτερο και πολύ προσεγμένο, δεν εκνευρίζει, απλώς το γρα΄φω γιατί πρόκειται για rpg)σε σημείο να μοιάζει με το Vey Hard όπου πεθάνεις με ένα hit

                Με έβγαλες μάλλον από τον κόπο να αναζητήσω το Nier σε κάποια κούτα που το έχω στο Storage xD
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #53
                  Οπότε σκιπαρω το πρώτο Nier,thanks, πάω κατευθείαν στο Automata.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #54
                    Μην ανησχυσεις, δεν περιμενω να παιξω Bayonetta RPG, απλα περιμενω να εχουν γινει 5 βηματα μπροστα σε σχεση με το πρωτο Nier.
                    Ρωτησα πώς σου φανηκε το πρωτο Nier βασει των οσων (μαλλον) ειδες στο youtube, περιληψεις/endings κτλ, ετσι για να ακουσω μια γνωμη ακομα.
                    Που λες με JRPGs πολυ δυσκολα μπορω να ταυτιστω πλεον και οσο να ναι ειναι ολιγον τι "λυπηρη" αλλα και αναμενομενη αυτη η διαπιστωση. Εν μερει καταλαβαινω πως τα παιχνιδια που με εντυπωσιασαν μικρο δε θα με εντυπωσιαζαν στον ιδιο βαθμο σημερα, αλλα απο την αλλη πιστευω πως ενω παλια εβρισκες εστω και με προσπαθεια κατι με αξιολογο writing, τωρα πια δεν το βρισκεις σχεδον με τιποτα αυτο. Αν καποιος εχει καποιο παραδειγμα στο μυαλο του απο παιχνιδια των τελευταιων 5-10 ετων ας ριξει καμια ιδεα, αλλα γενικα βλεπω πως μακρια απο Matsuno/Takahashi/Sakaguchi (ή και για τους δημιουργους των Suikoden/Shadow Hearts κτλ) δυσκολα μπορω να πω πως κατι ειναι πραγματικα αξιολογο απο αποψης σεναριου και character development.

                    Το μονο που θεωρω χειροτερο απο ενα χλιαρο σεναριο βεβαια, ειναι ενα σεναριο γεματο anime tropes. Δυστυχως στα πιο niche rpg αυτο ειναι πιο πολυ ο κανονας παρα η εξαιρεση, αλλα ακομα και σε RPGs τυπου Persona 5 ξερω πως δε θα αντεξω και λογικα δε θα τα επιχειρησω καν (το οτι πλησιαζει τις 100 ωρες προφανως δε βοηθαει), παροτι το συγκεκριμενο αισθητικα το βρισκω φανταστικο.

                    Comment


                    • #55
                      Δεν είδα βιντεάκι με το πρώτο Nier γιατί πίστευτα πως θα βρω το κουράγιο να ασχοληθώ, αλλά μετά το ποστ σου μάλλον πάει άκλαφτο

                      Αν θες πάντως κάτι με happy go lucky νοοτροπία, ένα σχετικά καλό battle system και αρκετά καλό OST, σε action μονοπάτια, θα σου πρότεινα το Lollipop Chainsaw. Είναι τίτλος που θυμίζει αρκετά arcade DC τίτλο με αρκετή τρέλα( θα μπορούσε να το είχε γυρίσει ο Tarantino αγκαλιά με τον Rodriguez παρέα με μέλη από κάποια punk μπάντα σε ταινία)ειδικά πλέον που βρίσκεται πολύ φθηνά και κρατάει όσο πρέπει 5-6 ώρες μαξ.( ωστόσο δες vids πρώτα μη σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ το λάτρεψα )

                      Σε καταλαβαίνω, κι εγώ ακόμη αγοράζω jrpgs που βλέπω πως έχουν καλό feedback κυρίως λόγω συνήθειας, με ελπίδα πως έστω gameplay wise θα κάνουν τη διαφορά. Τα anime tropes είναι
                      ένα θέμα, ωστόσο το FF 15 θεωρώ πως ξεχώριζε άνετα στο σεναριακό κομμάτι( όταν είχε κυκλοφορήσει πλέον δεν ξέρω τι έχουν σκοπό να κάνουν retcon)και ξαναλέω πως το Automata Neon evangelίζει σε αρκετά σημεία από ότι έχω δει μέχρι τώρα.( δεν κάνω spoil γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει κι εγώ πολλά αλλά υπάρχει ένα σημείο που ας πούμε φαίνεται ξεκάθαρα το man vs machine vs android και οι όποιες φιλοσοφικές προεκτάσεις σχετικά με το τι είναι η ύπαρξη εν τέλει-πολύ αδρά αυτά) Ωστόσο έιναι και θέμα το πώς χρησιμοποιούνται τα tropes. Ας πούμε το Gravity Rush 1+2, θεωρώ πως αν και έχουν μεγάλη επιρροή από anime είναι τόσο ευχάριστα, με τόσο συμπαθητικούς χαρακτήρες που στο τέλος κάνουν τη διαφορά, χωρίς τα σενάρια τους να είναι τπτ το φοβερό, έχουν όμως ένα πολύχρωμο, συμπαθέστατο, memorable cast( που είναι πολύ σημαντικό, ίσως για μένα περισσότερο από μια φανταστική ιστορία, όπως πχ με το FF 9)

                      Από την άλλη τα overpretentious, religious etc σενάρια, ναι είναι άλλο ζήτημα.

                      Εγώ μετά το FF Tactics, Vagrant Story περιμένω πότε θα βρω τη διάθεση να ασχοληθώ με το Tactics Ogre όπως πρέπει. Ακόμη όμως και το Crimson Shroud που έχει πέσει το χέρι του Μάγου, είναι αρκετά μπροστά συγγραφικά από αρκετούς άλλους τίτλους( αν και είναι περίεργος σαν τίτλος λόγω tabletop rpg επιρροών) Kρίμα που έφυγε από τη Level 5, ακομη ευελπιστώ σε νέο τίτλο στα χνάρια του Vagrant Story ή εκείνο το sequel που μας χρωστάει...
                      Last edited by Sinclair; 18-01-2018, 10:37 PM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #56
                        Για το Nier αργα ή γρηγορα θα τα πουμε.
                        Περι FF15 να πω πως το φοβαμαι και αυτο πολυ... Για καποιο λογο περιμενω πολυ...... dudebro καταστασεις οπως φαινεται το main cast αλλα μακαρι να πεφτω εξω. Ειναι σχετικα ωριμο σεναριακα;
                        Το FF9 ναι ειναι καλη αποδειξη του οτι δε χρειαζεσαι κατι overpretentious οπως λες για να κερδισεις τις εντυπωσεις και γενικα το θεωρω απο τα πλεον ισορροπημενα RPGs που εχω παιξει.
                        Οσο για το τελευταιο σου διλημμα το περασα κι εγω γιατι ειχα λατρεψει FFT/VS. Εβαλα λοιπον το Let us Cling Together και οχι απλα το παρατησα στη μια ωρα, αλλα ημουν σε φαση "μα καλα επαιζα παλια τετοια παιχνιδια;"

                        Μου φανηκε απειρως κουραστικο και πιο πολλη ωρα περνουσα σε menus παρα κανοντας πραγματα ουσιας. Ειλικρινα δε μπορω να πιστεψω πως το FFT ηταν διαφορετικο.. Απλα μαλλον η επαναληψη με κουρασε και συν τοις αλλοις η υπομονη πλεον χανεται πολυ ευκολα καλως ή κακως (εδω που τα λεμε καλως θα ελεγα, προτιμω να αναλωνω χρονο σε πιο φρεσκα concepts πλεον). Γενικα το απειρο micromanagement το βρισκω παντελως αδιαφορο και δε μπορω να φανταστω να γυρναω ευκολα σε κατι τετοιο τωρα πια.

                        Α και τελος το Crimson Shroud ηταν οντως καλογραμμενο, πραγμα σπανιο για οτιδηποτε ερχεται απο Ιαπωνια, αλλα απο την αλλη δεν το βρηκα και ενδιαφερον ή βαθυ.
                        Last edited by Xeno; 18-01-2018, 10:53 PM.

                        Comment


                        • #57
                          Κοίτα το LUCT θέλει πολλή αφοσίωση, σίγουρα περισσότερη από το FFT, αλλά όλοι λένε πως αποζημιώνει και με το παραπάνω( γενικά αν έχεις ασχοληθεί με πιο προχωρημένα tactical/ rpg επιτραπέζιο πχ Mage Knight, Tash Kalaar, Descent, Chaos old world and so on θα εκτιμήσεις πολύ περισσότερο την ιδιοφυία του Matsuno και το πώς έφερε μηχανισμούς των επιτραπεζιων κυρίως και μετά των DnDs στα vgs και δη στα j games) Γενικά πρέπει να μπεις σε διαδικασία εκμαθησης των κανόνων του game και να διαβάσεις guide, οπότε είναι time consuming... Το FF tactics είναι αρκετά πιο απλό( που και μόνο που το γράφω σίγουρα αισθάνομαι άσχημα γιατί έχει απίστευτο βάθος tactical wise, αν και υπάρχει το θέμα με τις random battles που βοηθάνε πάρα πολύ να αντιμετωπίσεις τα diffiulty spikes)

                          Γενικά το FFT και το March of the black queen είναι τα δύο απωθημένα μου από Matsuno και θα ήθελα κάποια στιγμή να τα δω όπως πρέπει... Το άλλο ήταν το Dragon Force( άσχετο με Matsuno) αλλά ευτυχώς έστω το σενάριο του Wein το τελείωσα και άξιζε πάρα πολύ.
                          Από την άλλη το Final Fantasy XV, αν και μοιάζει με αυτό που λες και το φοβόμουν κι εγώ, όχι δεν είναι... Έχει τις στιγμές του, αλλά ειλικρινά έχει πολύ memorable main cast και υπάρχει λόγος που είναι 4. Αν το ξεκινήσεις μπες στο θέμα του, θα δεις όλοι πόσο μουδιασμένοι είχαμε ξεκινήσει και πως το αγαπήσαμε με τα flaws του στο τέλος. Αν μετράει η άποψή μου, ήταν το καλύτερο σεναριακά FF που έχω παίξει μετά το X...

                          Επίσης είναι το μόνο μετά το 9 που θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να ξαναπαίξω( σίγουρα υπάρχει το κίνητρο του extra περιεχομένου) Αλλά και οι προσθήκες να μην υπήρχαν πάλι θα ήθελα να το ξαναδώ. Το πρόβλημα με τον τίτλο είναι πως κυκλοφόρησε βεβιασμένα( και πήρε και καλές κριτικές)με αποτέλεσμα να προσθέτουν συνέχεια πράγματα, επεξηγήσεις κτλ κτλ Ωστόσο ένα πολύ χτυπητό μειονέκτημα ήταν πως προς το τέλος προϊδεάζεσαι για κάτι πολύ μεγάλο αλλά φαίνεται πως είχαν ξεμείνει από χρόνο... Γενικά όταν είχαμε ασχοληθεί κοντά στο release, το game είχε μια φανταστικά προσεγμένη αρχική περιοχή, με πολλή λεπτομέρεια και μετά γινόταν αρκετά γραμμικό. Ωστόσο ήταν πολύ καλό FF, έφερνε μνήμες από 6,7,9 ακομη και από τα πρώτα( δε λέω περισσότερα γιατί θα κάνω spoil)story wise. Το μόνο κακό? ΕΠΡΕΠΕ για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη να αντέξεις το Kingsglaive, να διαβάσεις μια mini novel και να αντέξεις το platinum demo το οποίο ήταν ανεκδιήγητο gameplay wise( αλλά αρκετά σημαντικό story wise)

                          Btw το 9, το έχω ξαναγράψει, το είχα αδικήσει πάρα πολύ όταν είχε κυκλοφορήσει γιατί περίμενα κάτι διαφορετνικό... Κι ας με έπρηζε ο αδερφός μου( που έχει να αγγίξει pad εδώ και 6 χρόνια )να το παίξω από το 2003 που το είχε τελειώσει. xD
                          Last edited by Sinclair; 18-01-2018, 11:25 PM.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #58
                            Το FF XV το παίξαμε μεγάλη σχετικά ομάδα από εδώ μέσα και νομίζω πως οι περισσότεροι λίγο πολύ είχαμε ανάλογες εντυπώσεις. Οκ, σε άλλον άρεσε περισσότερο, σε άλλον λιγότερο, όμως προσωπικά κι εγώ πιστεύω πως ήταν ό,τι καλύτερο έχει βγει από το Χ και μετά. Βέβαια είναι εύκολο να το λέω όταν δεν έχω παίξει τα online και έχω ασχοληθεί πολύ λίγο με XII & XIII, όμως και πάλι, νομίζω πως ο τίτλος θα παραμείνει ένα από τα ορόσημα της σειράς.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #59
                              Απλώς δεν είναι τίτλος του 9 πολλώ δε μάλλον του 10 αντικειμενικά μιλώντας, τουλάχιστον η έκδοση που παίξαμε εμείς. Υποκειμενικά άνετα είναι τίτλος που αγάπησα, αλλά αντικειμενικά, όχι έχει πολλά μειονεκτήματα, τα έχουμε γράψει και στο θέμα του, τα οποία λογικά θα έχουν πλέον διορθωθεί. Ειδικά αν συνεχίζουν να το υποστηρίζουν μέσα στο 2018 θα περίμενα την complete edition για να ασχοληθώ, θα πρόκεται για άλλο game στο τέλος.

                              EDIT
                              Phantom το ΧΙΙ δυστυχώς έμεινε ημιτελές γιατί "αρρωστήσανε" τον Matsuno και έφυγε στα μισά της ανάπτυξης του τίτλου...( ήθελε πιο ώριμο πρωταγωνιστή και όχι τον Vaan, διαφορετικό σενάριο από ό,τι λέγεται πλέον) Ωστόσο η Zodiac έκδοση, που είναι και το HD remaster επί της ουσίας, είναι όσον αφορά το gameplay πολύ κοντά σε αυτό που ήθελε ο Matsuno- ή έστω φέρνει πολύ στο συμπαν των Vagrant Story, FF Tactics( Ivalice)
                              Last edited by Sinclair; 18-01-2018, 11:37 PM.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #60
                                Κι εγώ έχω λίγο ιδιαίτερη σχέση με το XV. Από την μία βάζω κάτω τα αρνητικά του τα οποία είναι πάμπολα που τα έχουμε αναλύσει διεξοδικά, και από την άλλη όταν βλέπω κάνα νέο βιντεάκι / trailer κλπ, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τι παιχνιδάρα Έπος έπαιξα Ανυπομονώ να παίξω την τελική έκδοση του παιχνιδιού (σε ~1,5 χρόνο από τώρα καλώς εχόντων των πραγμάτων) και είμαι περίεργος να δω πόσο θα έχει αλλάξει το παιχνίδι από τότε. Δεν το μετάνιωσα πάντως ούτε στο ελάχιστο που ασχολήθηκα μαζί του day one.

                                Για το XII Και τον Matsuno τα γνωρίζω, είμαι ενήμερος. Είναι το μόνο παιχνίδι της σειράς από το Χ και μετά που θέλω να παίξω, και κάποια στιγμή θα το κάνω, όμως μόνο για το gameplay. Έχω μηδενικές απαιτήσεις από το σενάριο, επομένως ίσως και να μου φανεί καλό στο τέλος, ποιος ξέρει

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X