Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shadows Die Twice.Το νέο(?) IP της FROM Software

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Παρακαλω κρατηστε το επιπεδο, μπαινει τοσος κοσμος στο φορουμ καθημερα, κριμα να βλεπει τετοια εικονα.

    ΥΓ: Το παιχνιδι θα σακαρει αρχημα, η activision αποφασισε να μη στειλει review copies πριν το release.
    ΥΓ2: Ρε συ ihne με τι ακριβως κριντζαρες δε καταλαβα;
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      Εγώ γουστάρω φουλ Naked Snake, μου αρέσει που 'ναι ρομαντικός ο άτιμος. Συνέχισε να δίνεις πόνο παιχταρά μου.

      Comment


      • #18
        Και 'γω γουστάρω Naked Snake αλλά αν το game δεν είναι μυσταγωγία θα του το κρατάω.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #19
          Και ποιος δεν γουστάρει το "Γυμνό Φίδι";
          sigpic

          Comment


          • #20
            Παιδιά είδα το Σεκιρο και γαμαει ρετρομυσταγώγα !

            Comment


            • #21
              Ξεκίνησα χθες, day 1!



              Είμαι στην αρχή και φυσικά δεν μπορώ να βγάλω κανένα πόρισμα. 2 πράγματα μου έχουν τραβήξει την προσοχή :



              1) Η χρωματική παλέτα του τίτλου αλλά και η αισθητική του γενικότερα - όπως σωστά γράφει ο majorfox - είναι ΜΑΓΕΙΑ, ενώ έχουν όντως μια απίστευτα οικεία αύρα. Πολλοί θα σκεφτούν εύλογα το Onimusha, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.


              2) Τα boss fights σαν μια πρώτη αίσθηση τολμώ να πω ότι θα μνημονεύονται καιρό για την δυσκολία τους. Είναι ΑΝΕΛΕΗΤΑ.



              Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να το πω, ειδικά σε αυτό το community, αλλά επιλογή γλώσσας πέραν των ιαπωνικών συντελεί έγκλημα.

              Comment


              • #22
                Πολύ ξύλο στο παιχνίδι

                125000 παιχτες ταυτόχρονα σήμερα στο steam
                Last edited by BigBOSS; 23-03-2019, 07:24 PM.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Naked Snake View Post
                  Ξεκίνησα χθες, day 1!



                  Είμαι στην αρχή και φυσικά δεν μπορώ να βγάλω κανένα πόρισμα. 2 πράγματα μου έχουν τραβήξει την προσοχή :



                  1) Η χρωματική παλέτα του τίτλου αλλά και η αισθητική του γενικότερα - όπως σωστά γράφει ο majorfox - είναι ΜΑΓΕΙΑ, ενώ έχουν όντως μια απίστευτα οικεία αύρα. Πολλοί θα σκεφτούν εύλογα το Onimusha, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.


                  2) Τα boss fights σαν μια πρώτη αίσθηση τολμώ να πω ότι θα μνημονεύονται καιρό για την δυσκολία τους. Είναι ΑΝΕΛΕΗΤΑ.



                  Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να το πω, ειδικά σε αυτό το community, αλλά επιλογή γλώσσας πέραν των ιαπωνικών συντελεί έγκλημα.

                  Αχ Μάρτιος ! Στην καλύτερη εποχή κυκλοφόρησε μαζί με το left alive μέχρι να κυκλοφορήσουν τα the last of us και death stranding . Το σεκιρο είναι το καλύτερο ζέσταμα ! Είμαι σίγουρος ότι θα βγει και δεύτερο γιατί είναι απίστευτα γαμηστερο !

                  Comment


                  • #24
                    Αρχικά να πω πως το Πλαίσιο εξασφάλισε μια κόπια του συλλεκτικού play4 που έχει θέμα το Sekiro. Το δίνουν δώρο σε έναν νικητή σε διαγωνισμό που οργανώνουν. Πως παίρνεις μέρος στην κλήρωση; Απλά αγοράζοντας ένα αντίτυπο του Sekiro, epic fail, αν το αγοράσεις και δεν το κερδίσεις μένεις με το παιχνίδι χωρίς την απαραίτητη κονσόλα για να το παίξεις. Είναι ότι πρέπει για τα κοράκια που θα τρέξουν να το πουλήσουν στο ebay.

                    Μου αρέσει πάρα πολύ πάντως από τα λίγα που έχω μάθει για αυτό. Καλοδεχούμενο πως έχεις μόνο ένα όπλο και πως απλά μαθαίνεις κινήσεις για αυτό καθώς και ότι δεν υπάρχει level up system παρά μόνο ένα skill tree μέσω του οποίου μαθαίνεις κινήσεις. Όπως έχω ξαναδηλώσει, προτιμώ less is more προσέγγιση, έτσι δεν σε ζαλίζει με άπειρα όπλα, αντικείμενα και στατιστικά και αυτό που μετράει είναι απλά το πόσο καλός είσαι στο παιχνίδι.

                    Παρόλα αυτά θα το τιμήσω αργότερα, να μειώσω λίγο και το back log μου. Ανυπομονώ να διαβάσω εντυπώσεις άλλων!


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #25
                      Ένα είναι το σίγουρο ως τώρα : Η όλη λογική που διέπει το σύστημα μάχης στα Soulsborne πετιέται απο το παράθυρο στο πι και φι. Δεν υπάρχει ίχνος της, πέραν ίσως των critical πισώπλατα πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν σε έχει αντιληφθεί ο εχθρός. Όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν ριζικά και με χαοτική απόσταση απο αυτά που είχαμε συνηθίσει απο τα πονήματα της FROM.


                      Η λογική του Sekiro είναι απλή μα συνάμα απίστευτα βαθιά και λεπτομερής. Σου ζητάει να κάνεις master...τα ΠΑΝΤΑ. Απο τον θεμέλιο λίθο που λέγεται deflect, ως και τουλάχιστον 3 τρόπους dodging ακολουθούμενους κατα το δοκούν απο counter επιθέσεις. Απο το πως και πότε θα χρησιμοποιήσεις τα mounted όπλα του προσθετικού χεριού, μέχρι το πότε μπορείς να κάνεις ένα μπαραζ χτυπημάτων για να μηδενίσεις το posture του αντιπάλου. Είμαι κοντά στο 10ωρο, και νιώθω σαν να είμαι ακόμα στην αρχή. Η όποια πρόοδος έχει γίνει κατα μία έννοια άναρχα και κουτρουβαλώντας, και το grip που έχω επι του συστήματος μάχης θα το χαρακτήριζα σε προβρεφικό επίπεδο.



                      Κάτι που με "προβληματίζει", είναι ότι υπάρχουν boss fights που πραγματικά μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι κάτι παραπάνω απο ανυπερβλητο εμπόδιο. Ώρες ώρες δηλαδή, δεν ξέρω αν παίζω λανθασμένα ή πράγματι υπαρχει τόσο απότομο scaling δυσκολίας. Στο τελευταίο playthrough βρίσκομαι σε μάχη με boss όπου επι 5 λεπτά δεν μου χει ξεφύγει ούτε ένα hit που να μην το κάνω deflect στον σωστό χρόνο, και όταν κοίταξα τόσο την μπάρα υγείας όσο και το posture damage που του έχω κάνει μου ρθε να βάλω τα κλάματα. Εννοείται μετά με διαλυμένο το ηθικό με κούρεψε σε 2 hits.



                      Όσον αφορά το story και την αφήγηση, γίνεται με πανομοιότυπο τροπο όπως και στην σειρά Soulsborne με την διαφορά ότι ο Sekiro δεν είναι μουγγός και υπάρχουν αρκετοί NPCs που μοιράζονται μέσα απο διαλόγους κομμάτια της ιστορίας τόσο της κυρίως όσο και της επιμέρους που αφορά τον εκάστοτε χώρο.


                      Δεν χρειάζεται να πω καν, ότι ο τίτλος είναι J-Heavy. Δεν είναι μόνο το setting, αλλά ολόκληρο το οικοδόμημα, απο την συμβολικότητα των πραγμάτων,τους εχθρούς, την μουσική επένδυση μέχρι την ακραία ταπεινοφροσύνη που διέπει τους χαρακτήρες. Ακόμα και η ένταση της ομιλίας είναι λες και είσαι συνεχώς μέσα σε ένα dojo και διαλογίζεσαι.


                      Τέλος οφείλω να δηλώσω ότι ίσως το πιο εντυπωσιακό απ'όλα είναι ότι ενω πολλοί θα περίμεναν έναν πιο...casual friendly τίτλο, η FROM όχι μόνο δεν έκανε εκπτώσεις στο κομμάτι της συνολικής δυσκολίας, αλλά το πήγε ένα βήμα παραπέρα. Μεγάλο ρίσκο, και θα τολμήσω να πω ότι ενδεχομένως ο τίτλος δεν είναι για όλους. Τουλάχιστον με τα όσα έχω δει ως τώρα, οπότε πάρτε το with a pinch of salt που λένε και στο χωριό μου.
                      Last edited by Naked Snake; 25-03-2019, 08:24 PM.

                      Comment


                      • #26
                        Τελος απο εμενα με σχεδον ολα τα mini bosses (τα 2 που λειπουν ειναι tied σε αλλο ending miyazaki φαση οποτε "κλειδώθηκα" εκτος και παμε για NG+ τωρα )

                        Solid 9/10 το game και δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο το κανουν να φαίνεται στα forums, συνηθεια στο combat system και σωστη χρηση των skills και βγαινει αερα, αναλυτικές εντυπώσεις αν θελετε αργότερα.

                        PS: Για οσους εχουν παιξει ninja gaiden η Alma απλα γελαει με ολα τα bosses του game.

                        Comment


                        • #27
                          Lol, ενώ όλοι γράφουν πόσο δεν την παλεύουν με το τελευταίο παιχνίδι της From Software και ότι έχουν κολλήσει για ώρες σε ένα boss fight ο IHNE έρχεται και δηλώνει like a boss πως το ξεπέταξε. Να ταν και άλλο.

                          Συμφωνώ απολύτως πάντως πως τα bosses sto Ninja Gaiden απλά δεν είχαν αντίπαλο, πραγματικά πολύ δύσκολο game.

                          ΙΗΝΕ ορισμένες ερωτήσεις. Τι λέει από διάρκεια και προαιρετικό περιεχόμενο; Επίσης, είναι τόσο περίπλοκοι οι μηχανισμοί όσο στα souls για να τους καταλάβεις; Όσον αφορά την εξέλιξη χαρακτήρα ουσιαστικά μαθαίνεις skills από ότι κατάλαβα, το skill tree είναι μεγάλο και πρέπει να επικεντρωθείς κάπου ή μπορείς με μια σχετική προσπάθεια να τα μάθεις όλα;

                          Όπως έχω πει θα το παίξω και εγώ σίγουρα το παιχνίδι απλά έχω τόσα να κάθονται στο backlog που δεν ξέρω πότε. Εδώ καλά καλά God of War δεν έχω πιάσει ακόμα.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Deus View Post
                            Lol, ενώ όλοι γράφουν πόσο δεν την παλεύουν με το τελευταίο παιχνίδι της From Software και ότι έχουν κολλήσει για ώρες σε ένα boss fight ο IHNE έρχεται και δηλώνει like a boss πως το ξεπέταξε. Να ταν και άλλο.

                            Συμφωνώ απολύτως πάντως πως τα bosses sto Ninja Gaiden απλά δεν είχαν αντίπαλο, πραγματικά πολύ δύσκολο game.

                            ΙΗΝΕ ορισμένες ερωτήσεις. Τι λέει από διάρκεια και προαιρετικό περιεχόμενο; Επίσης, είναι τόσο περίπλοκοι οι μηχανισμοί όσο στα souls για να τους καταλάβεις; Όσον αφορά την εξέλιξη χαρακτήρα ουσιαστικά μαθαίνεις skills από ότι κατάλαβα, το skill tree είναι μεγάλο και πρέπει να επικεντρωθείς κάπου ή μπορείς με μια σχετική προσπάθεια να τα μάθεις όλα;

                            Όπως έχω πει θα το παίξω και εγώ σίγουρα το παιχνίδι απλά έχω τόσα να κάθονται στο backlog που δεν ξέρω πότε. Εδώ καλά καλά God of War δεν έχω πιάσει ακόμα.
                            Δεν το ξεπεταξα ακριβως ελιωσα καλα στο 3ημερο και οχι μονο.

                            Απο διαρκεια το πρωτο playthrough ειναι ρεαλιστικά μεταξυ 25-30h αναλογα και το skill, απο κει και περα εχει 4 endings, NG+ κλπ για να ασχοληθεί καποιος περισσότερο αν θελει. Το κακο ειναι οτι με την έλλειψη multiplayer/builds/weapons/customization κλπ το replayability δεν ειναι και τοσο αξιολογο οπως στα soulsborne, δηλαδη οκ κανεις ενα playthrough αντε να κανεις και δευτερο να δεις 2/4 καλα endings και να μαξαρεις το skill tree και τα prosthetics. Προσωπικα επαιξα 55h και πλεον βαρέθηκα, μπορει να κανω και 3ο playthrough αλλα δεν με βλεπω συντομα γιατι το NG+ ειναι ακριβως ιδιο σε αντίθεση με τα soulsborne που μπορει να κανεις εντελως διαφορετικο χαρακτηρα/build και να νιωθεις οτι παιζεις εντελως διαφορετικο παιχνιδι εδω θα παιξεις ακριβως το ιδιο με τα ιδια skills και καπου οσο καλο και να ειναι καταντάει βαρετο.

                            Για το skill tree ναι ειναι μεγαλο (απο αποψη xp scaling) και δεν γινεται να το μαξαρεις σε ενα playthrough θες τουλάχιστον 2 εκτος αν λιωσεις στο farming. Το κακο επισης ειναι οτι ξεκλειδωνεις skills στα τυφλα και δεν υπαρχει φυσικα respec, αποτε αν εχεις διαλεξει ενα path στο οποιο δεν σου αρεσουν τα skills στην ουσια πηγαν τζαμπα και είναι πολύτιμα.

                            Οι μηχανισμοι ειναι σχετικα απλοι ξεχνας οτι ξερεις απο soulsborne και μαθαινεις ενα εντελως καινουργιο παιχνιδι Ειναι πολυ πιο γρηγορο πρεπει να εισαι πολυ πιο επιθετικος και να γινεις καλος στα deflects (το parry στο DS) αλλιως θα περασεις πολυ δυσκολα. Εγω θεωρω τον εαυτο μου απλα κακο στα parry, παντα επαιζα με ασπιδα και quality build αλλα ενταξει συνηθίζεται δεν ειναι κατι φοβερό οσο το κανουν να φαινεται.

                            Οταν λεμε skill tree μη φανταστεις επιπεδου DMC που παιζει σαν fighting game και για εμενα προσωπικα ειναι overwhelming, εδω ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα, πχ μπορει να εχεις ενα skill στο οποιο μετα απο ενα fire prosthetic tool attack (R2) κανεις follow up με standard attack (R1) και εχεις fire dmg infused weapon για λιγα δευτερολεπτα. Η τα combat arts (μπορεις να εχεις equiped μονο ενα) που γινονται με L1+R1 και αντε να εχουν και ενα follow up με R1. Δηλαδη δεν εχεις να θυμασαι τιποτα combos ειναι ολα πολυ απλα.

                            Το παιχνιδι ειναι το προσωπικό μου GOTY του 2019 προς το παρον και δεν το βλεπω να αλλαζει αλλα εχει και καποια μικρα θεματακια οπως η έλλειψη ποικιλίας στους εχθρούς (κατι που κατηγορηθηκε και το Nioh οποτε δεν ξερω αν ειναι θέμα Japan setting ) και για εμενα προσωπικα η ελλειψη multiplayer/customization θεωρω οτι κοστίζει πολυ στο replayability. Κατι αλλο που με χαλασε ειναι οτι ενω οκ εχεις ενα weapon και κατανοητή επιλογη τουλαχιστον τα prosthetic tools θα επρεπε να ειναι ολα viable αλλα δεν ειναι, τα περισσότερα δεν τα αγγιξα καν, 1 ειναι OP αλλα 1-2 στην κατηγορια fun/viable και τα υπολοιπα trash tier η εντελως situational.

                            Comment


                            • #29
                              Τέλος και απο μένα. Μου βγαλε την πίστη το τελευταίο boss και το ψιλοcheesαρα με hit n run.


                              Τώρα πως γίνεται να φεύγεις τόσο μακριά απο την πεπατημένη των Soulsborne, να αφαιρείς σχεδόν όλα τα rpg στοιχεία, να αλλάζεις ριζικά του κανόνες της εξερεύνησης και του traversal, να επενδύεις σχεδόν εξ'ολοκλήρου στην εμβάθυνση της κατανόησης του συστήματος μάχης απο πλευράς του παίκτη για να σημειώσει την οποιαδήποτε πρόοδο κάνοντας - σε πρώτη ανάγνωση - ένα ακόμη δυσκολότερο παιχνίδι και στο τέλος να ΓΑΜΑΣ και να ΔΕΡΝΕΙΣ τόσο άσχημα μόνο η From Software το ξέρει...


                              Προσωπικά πριν το Sekiro το Bloodborne ήτανε για μένα το αδιαφιλονίκητο no.1 απο την FROM. Σήμερα τον θρόνο αυτό τον μοιράζεται εξ'ημισίας με αυτό το έπος. Το τοποθέτησα εκεί περίπου στα μισά του παιχνιδιού και έχοντας αποκτήσει μια οικειότητα με το σύστημα μάχης. Μετά το τέλος του δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία οτι πρόκειται για τον καλύτερο τίτλο της From μέχρι σήμερα. Μόνο τα trick weapons του bloodborne - και αυτά κυρίως σε επίπεδο PvP - μπορούν να συγκριθούν με την ανταποδοτικότητα του συστήματος μάχης του Sekiro. "A clashing of swords" είχε πει ο Miyazaki σε ερώτηση που του είχε γίνει αναφορικά με αυτό σε συνέντευξη πριν την κυκλοφορία του παιχνιδιού. Και είναι ακριβώς αυτό. Κάθε encounter - ιδιαίτερα τα boss fights - κρέμεται σε μια λεπτή κλωστή. Ο παίκτης μοχθεί για μια στιγμή μόνο, αυτή του deathblow. Και για να φτάσει εκεί πρέπει απλώς να χρησιμοποιήσει κάτι που όλοι λίγο ή πολύ έχουμε έμφυτο : Ρυθμό. Η μάχη του Sekiro είναι ένας χορός.Θέλει ρυθμό και τα σωστά βήματα αναλόγως τον παρτενέρ. Όταν ο παίκτης αποκτήσει το grip επι του χειρισμού, το αποτέλεσμα μαγεύει και του δίνει το θάρρος να προσπαθήσει το κάτι παραπάνω. Φεύγει απο τα 1v1 και πηγαίνει σε πολυπρόσωπες αναμετρήσεις. Και εκεί πλέον δημιουργεί χορογραφίες βγαλμένες απο σόου των Shaolin. Και όλα αυτά απουσία άλλων βασικών όπλων πλην του Κατάνα .


                              Υπάρχει όμως και ένας ολόκληρος τόμος, παράλληλος και αλληλένδετος στον βασικό του sword fighting και είναι αυτός των prosthetic tools. Και εκεί η From προσπάθησε να καλύψει όσο τον δυνατόν περισσότερα γούστα γίνεται, αλλά να εξυπηρετήσει και όλα τα γεγονότα του παιχνιδιού. Κάποια είναι δεδομένα λιγότερο χρήσιμα απο κάποια άλλα, αλλά κανένα δεν είναι άχρηστο. Υπάρχουν αυτά που απευθύνονται στον επιθετικό παίκτη, αυτά που είναι πιο tactical και είναι κάπου στην μέση, και αυτά που αφορούν πιο stealth καταστάσεις. Προσωπικά ξεχώρισα 3 : Το Shuriken, το Gyobu Spear και το Flame Vent. Πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος κάπου εκεί "παίζει", αλλά δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να δω παίκτες να κάνουν ευρεία χρήση και άλλων που εκ πρώτης μοιάζουν λιγότερο χρήσιμα. Π.χ. βρήκα εξίσου χρήσιμη την Loaded Umbrella που παρότι passive λογικής μου έδινε μεγαλύτερη σιγουριά να πάω σε head to head απο το να κινηθώ αθόρυβα. Κάθε ένα απο αυτά συνοδεύεται συνοδεύεται και απο μια μικρή λίστα απο upgrades που αλλάζουν άλλοτε λίγο άλλοτε δραστικά την χρήση τους.


                              Δεν θα γράψω κάτι άλλο επι του παρόντος, παρα μόνο ότι η λίστα των Top-tier games της γενιάς εμπλουτίστηκε ακόμα περισσότερο. Για άλλη μια φορά η From δεν με απογοήτευσε και τολμώ να πω ότι ίσως είναι το αγαπημένο μου Studio post 2010.

                              Comment


                              • #30
                                Cringarw ρετρόμυσταγωγα αλλά συμφωνώ σχεδόν σε όλα..

                                Comment

                                Working...
                                X