Announcement

Collapse
No announcement yet.

Developers, Coders του Φόρουμ βοήθεια~

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Developers, Coders του Φόρουμ βοήθεια~

    Κατευθείαν στο ψητό:

    Είμαι σε Σχολή IT στο Πα.Πει. και ήρθε η ώρα να ξανασχοληθώ με την Πληροφορική.
    Για να μπω κατευθείαν στα βαθιά (και ενδιαφέροντα) έχω δηλώσει πρακτική, με πήρανε, στην συνέντευξη με τον υπεύθυνο καθηγητή τάχθηκε να μου βρει ό,τι καλύτερο μπορεί και έχω πάει μέχρι τώρα σε μία συνέντευξη σε μια εταιρεία που δεν είχε και τόσο ενδιαφέρον.

    Το πρόβλημα είναι οτι η επαφή μου με το Coding έχει μείνει μόνο στα μαθήματα που πέρασα στην σχολή μέχρι και πριν 5 χρόνια.

    Απ' την άλλη είμαι πολύ δυνατός στις συνεντεύξεις και έχω ενδιαφέρον βιογραφικό.

    Οπότε, έχετε στο νου σας κάποια εταιρεία που θα είχε ενδιαφέρον να στείλω αίτηση για Πρακτική;
    Θέλω κάτι με βαρύ coding και πολύ πίεση γιατί σε ένα 3μηνο που διαρκεί η πρακτική you can learn so much.

  • #2
    Κοίταξα λίγο στο ιστορικό του browser και βρήκα κάποια links για web development και όχι μόνο που ίσως σου φανούν χρήσιμα:

    http://www.comma-abc.com/career/open-positions/ (Open positions for people who give a shit. Ωραίοι εναλλακτικοί)
    http://www.atcom.gr/ (αρκετά γνωστή και μεγάλη εταιρεία)
    Mozaik is an Integrated Digital Marketing Agency located in Athens and its expertise lies in effectively migrating business objectives into innovative online strategies.

    As a Digital Design Studio, we understand what beauty means. We work for brands & products that want to be uniquely known, loved & remembered.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Αν παιρνει πρακτικάριους, SAP. Θα σου μαμήσουν τα πρέκια, με την καλή την έννοια.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #4
        SAP εχει κωδικα ομως;

        @ChristTop δε ξερω αν παιρνουν για πρακτικη αλλα Agile Actors οπωσδηποτε κανε επαφη και αν σε παρουν πηγαινε και τσαμπε.

        Αλλιως μετα μπορω να σου πω Intrasoft, Accenture,. Cognity, IBM που ομως εκει δεν ειναι εγγυημενο οτι θα γραφεις κωδικα, εκτος ισως αν τους πεις οτι μονο γι αυτο ερχομαι.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Η SAP έχει πρακτικά δική της γλώσσα, οπότε φαντάζομαι...
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #6
            Δεν υπαρχουν μονο γλώσσες, υπαρχουν προγραμματα του διαβολου που δε θες να ξερεις

            Δες εδω πχ process σε Bpel


            ΥΓ: Απο πίσω ουσιαστικα είναι xml
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Είστε παιχτούρες, ψάχτηκα με τα περισσότερα και έκανα inquiry σε SAP και Agile Actors.
              Στο Agile έτυχε να δουλεύει και ένας φίλος και μου 'πε φανταστικά λόγια, μακάρι.
              Last edited by ChrisTop; 03-02-2018, 12:07 AM.

              Comment


              • #8
                Παω λιγο πιο περα απο το θεμα, αλλα οπως βλεπω γυρω μου το παρακατω γινεται η τελευταια μοδα: http://www.afdemp.org/bootcamp/
                Πρεπει να ειναι αρκετα ενδιαφερον απο αποψης γνωσης και απο επαγγελματικη αποκατασταση πανε μια χαρα νομιζω ως τωρα, αν κρινω και απο γνωστους που εχουν κινηθει προς τα εκει.

                Παντως βλεποντας τις τασεις της εποχης, το κομματι Data Science, Business Intelligence and Analytics, Machine learning κτλ πουλαει παρα πολυ. Αυτη τη στιγμη εχει πολλη ζητηση και πληρωνει και πολυ καλα θα ελεγα.

                Comment


                • #9
                  Τα δυόμιση χιλιάρικα είναι πόνος όμως.
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Να δώσω update.

                    Κάνω πρακτική στον Δημόκριτο σε ένα τμήμα Πληροφορικής που φτιάχνει apps για ιατρική χρήση.
                    Όταν μου το 'παν είπα γρήγορα το ναι χωρίς να το πολυσκεφτώ, πρώτη μέρα που ήρθα ψιλοαπογοητεύτηκα γιατί οι εγκαταστάσεις είναι λίγο νιάου και η χαλαρότητα έπιανε ταβάνι, αλλά τώρα που χω μάθει τα παλικαράκια και το αφεντικό γουστάρω.

                    Είναι και φουλ ανοιχτόμυαλοι οι τύποι, τους είπα οτι ασχολούμαι με Blockchain επενδυτικά και οτι γιαυτό θα ψηνόμουν και προγραμματιστηκά και έσκασε πρόταση απ' τον Project Manager να με πάρει να δω και να ασχοληθώ με ένα προτζεκτάκι BC την επόμενη μέρα.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Xeno View Post
                      Παω λιγο πιο περα απο το θεμα, αλλα οπως βλεπω γυρω μου το παρακατω γινεται η τελευταια μοδα: http://www.afdemp.org/bootcamp/
                      Πρεπει να ειναι αρκετα ενδιαφερον απο αποψης γνωσης και απο επαγγελματικη αποκατασταση πανε μια χαρα νομιζω ως τωρα, αν κρινω και απο γνωστους που εχουν κινηθει προς τα εκει.

                      Παντως βλεποντας τις τασεις της εποχης, το κομματι Data Science, Business Intelligence and Analytics, Machine learning κτλ πουλαει παρα πολυ. Αυτη τη στιγμη εχει πολλη ζητηση και πληρωνει και πολυ καλα θα ελεγα.
                      Ena filaraki phge se auto. Mou eipe oti einai kako oti den pernas apo kapiou eidous exetash kai mpeneis kateutheian mesa sto programma giati exei kai polous adaforous h poly asxetous pou trabane pisw tous upoloipous.

                      Comment

                      Working...
                      X