Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenoblade Chronicles 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Xenoblade Chronicles 2



    Λοιπόν τέλος το Xenoblade 2, κοντά στις 100 ώρες (πάμε για completion όσο αντέξω) και ήρθε η ώρα για ρεζουμέ.

    Καταρχάς είναι στα χνάρια του πρώτου δλδ. linear, με μπόλικο στόρυ κτλ. αντίθετα από το καθαρά open world του X.
    Το art direction πάλι είναι υπέροχο αν και οι areas είναι μικρότερες σε μέγεθος από του 1. Υπάρχει το Gormott που είναι κάτι σαν το αντίστοιχο Gaur Plains, αλλά μην περιμένετε άλλες τεράστιες περιοχές (όσο αφορά το πλάτος κυρίως). Οι titans (που είναι κάτι σαν μικροί bionis-mechonis φανταστείτε) έχουν την δική τους ποικιλομορφία οπότε σίγουρα θα χορτάσετε όμορφα περιβάλλοντα.
    Η μουσική είναι υπέροχη, ανώτερη ΙΜΟ απ'του 1 και φυσικά του Χ (που εδώ που τα λέμε είχε υπέροχη μουσική, αλλά τα τραγούδια με στίχους και τα themes του NLA ήταν άθλια). Προσωπικά ξεχωρίζω τα themes της Torigoth, υπέροχα και τα δύο.

    Πάμε και στο στόρυ. Γενικά δεν ήμουν ποτέ πολύ της ιστορίας στο gaming, τα περισσότερα από TLOU έως κλασικά JRPG τα περνάω στο κουτουρού, αλλά στο 2 δεν ξέρω, πραγματικά κόλλησα. Ναι έχει όλα τα κλισέ ενός JRPG, αθώο αγόρι καλείται να σώσει τον κόσμο, η δύναμη της φιλίας, ένα σωρό deus ex machina, αλλά πραγματικά κόλλησα.
    Και φοβερά twists έχει, ειδικά στα τελευταία 3 chapters και σωστή αναλογία χιούμορ και δράματος και ένα ending που με ικανοποίησε και με το παραπάνω.
    Φυσικά όλο αυτό λόγω του καστ που είναι ίσως το καλύτερο που έχω δει σε JRPG. Ένας κι ένας οι χαρακτήρες, ήρωες και villains. Ακόμα και ο πρωταγωνιστής ο Rex που στα trailers έδειχνε generic είναι ΙΜΟ απείρως πιο ενδιαφέρον από τον Shulk, αλλά και την Elma του Χ.
    Σε αυτό βοηθάει και το english dub που το βρήκα πάρα πολύ καλό, προσωπικά δεν καταλαβαίνω τα παράπονα. Αν και κατέβασα το japanese έμεινα με το αγγλικό και μου άρεσε πάρα πολύ. Το lip syncing από την άλλη είναι ψιλοτραγικό.

    Πάμε και στα gameplay του. Καταρχάς το battle system το οποίο πραγματικά είναι αδιαμφισβήτητα το καλύτερο που έχω δει JRPG.
    Βασίζεται στο system του 1 (auto attacks->arts) αλλά το εξελίσσει πολύ παραπάνω. Πλέον έχουμε auto attack->arts->combos->chain attack, συν τα break->topple->launch->smash των προηγουμένων. Είναι βαθύ, είναι διασκεδαστικό και απίστευτα rewarding. Στα JRPGs real time ή turn based πάντα θεωρούσα το battle system ότι καταντάει αγγαρεία μετά από κάποιες ώρες, αλλά εδώ γίνεται όλο και καλύτερο. Ειδικά στα bosses που έχουν πολύ HP είναι που σε αφήνει να κάνεις παπάδες. Δεν υπάρχει σύγκριση με τα systems των 1 και Χ. Μπροστά του μοιάζουν με beta editions, ημιτελείς ιδέες.
    Επίσης μπαίνουν τα blades στην μέση τα οποία αποκτάς από ένα σύστημα gacha. Τα blades πέρα των διαφορών τους σε weapons και elements αλλάζουν και το class του χαρακτήρα σου, οπότε μπορείς να πειραματιστείς. Θετικό επίσης ότι όλα τα blades είναι αξιότιμα οπότε ότι και να σου σκάσει το παιχνίδι θα βγει.

    Τα quests είναι τα κλασικά που θα βρεις σε κάθε JRPG, τουλάχιστον ελαττώσανε τα fetch quests και kill x monsters από τα 1 και Χ.
    Επίσης το μενού είναι υπέροχο και ευανάγνωστο, καμία σχέση με του Χ που είχε το μικρότερο text στην ιστορία (2 βαθμοί που ανέβηκε η μυωπία μέχρι να το τερματίσω).

    Πάμε και στα αρνητικά-παράπονα.
    Ο χάρτης είναι ψιλοτραγικός. Καταρχάς δεν υπάρχουν icons στο minimap και πρέπει να ανοίγεις το menu για να δεις που βρίσκεται το κάθε σεντούκι πχ. Μάλλον αυτό θα το διορθώσουν με το αυριανό patch.
    Αν και αισθητικά είναι υπέροχο σίγουρα δεν το λες και looker. Τα textures είναι μία γενιά πίσω και σε handheld πέφτει πολύ η ανάλυση (αν και το να παίζεις ένα τέτοιο game σε handheld είναι πρωτόγνωρο).
    Τώρα στο gacha των blades. Από την μία μου αρέσει γιατί σου αφήνει μία αίσθηση ικανοποίησης όταν σου πέφτει μία rare blade, από την άλλη σηκώνει βελτίωση. Όσες περισσότερες ανοίγεις τόσο πέφτουν οι πιθανότητες να ανοίξεις άλλες, που σημαίνει εκατοντάδες core crystals μπας και σου κάτσει καμία. Εμένα μου μένουν άλλες 12 και έχω 100 ώρες παιχνιδιού. Θα μπορούσαν να σου δίνουν καλύτερες πιθανότητες. Ούτως ή άλλως όπως είπα όλες είναι λειτουργικές οπότε δεν βλέπω να υπήρχε ο κίνδυνος να γίνεις OP από την αρχή.
    Επίσης τα field skills που χρειάζεσαι μπορεί να γίνουν πολύ εκνευριστικά. Απλά skills που σου δίνουν οι απλές blades δεν είναι πρόβλημα, αλλά ιδιαίτερα skils (πχ το άτιμο το fortitude) αν δεν έχεις ανοίξει τις blades με το αντίστοιχο skill κλάψτα Χαράλαμπε. Άσε που δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να κάνεις equip τις blades με τα αντίστοιχα skills για να ενεργοποιηθούν. Αφού τις έχω μωρέ γιατί να μπαινοβγαίνω στα μενού;
    Τέλος το tiger-tiger (ένα minigame που σου δίνει crystals για να αναβαθμίσεις μία artificial blade) ενώ είναι ωραία ιδέα παραείναι φειδωλό στα rewards.
    Σίγουρα δεν θα έπρεπε να σου δίνει με το τσουβάλι για να μην γίνεις ΟΡ από την αρχή, αλλά το παράκανε με την τσιγκουνιά.

    Ακόμα και με αυτά τα παράπονα το XB2 είναι ίσως και το καλύτερο JRPG που έχω παίξει. Ειδικά το battle system είναι κορυφαίο ΙΜΟ.
    Τώρα στην σύγκριση με τα 1 και Χ; Το θεωρώ ανώτερο σε όλα από το 1. Προφανώς στα enviroments και exploration το Χ είναι με τεράστια διαφορά κορυφαίο, αλλά όντας open world είναι λογικό να είναι καλύτερο εκεί. Στα υπόλοιπα χάνει άνετα από το 2.

    Αυτά.


  • #2
    Πολύ ωραίο ποστ Ενπστυ.

    Το παίζω και εγώ το παιχνίδι και πάνω κάτω συμφωνώ σε όλα όσα λες. Τα μόνα που δεν μου άρεσαν είναι το σύστημα gatcha και οι χάρτες οι οποίοι απλά δεν βοηθάνε καθόλου να προσανατολιστείς, περισσότερο μπερδεύουν παρά εξυπηρετούν.

    Θα προσθέσω επίσης πως το βελάκι που σου δείχνει που να πας για να ολοκληρώσεις μια αποστολή πολλές φορές αδυνατεί να σου δείξει που πρέπει να πας.

    Το άσχημο με το σύστημα gacha είναι ότι τα rare Blades δεν έχουν απλά χρησιμότητα μέσα στην μάχη και παρέχουν field skills αλλά συνοδεύονται και από side quests τα οποία απλά δεν θα μπορέσεις να δεις από ότι καταλαβαίνω αν δεν τα αποκτήσεις όλα... Χώρια το ότι από ότι βλέπω κάποια παρέχουν κάποιες ικανότητες που έχουν ενδιαφέρον... Τώρα μόλις μου έτυχε ένα που σου δίνει την δυνατότητα να μιλάς σε κάποια πλασματάκια μου μοιάζουν με αλεπούδες.Νιμ λέγεται. Ενπστυ το έχεις αυτό; Αν ναι, τι ακριβώς κερδίζεις αν μιλάς σε αυτά;

    Επίσης να προσθέσω πως το παιχνίδι είναι περίπλοκο. Πολύ. Έχει πολλούς όρους: Blade arts, blade combos, fusion combos, elemental orbs, driver combos και πάει λέγοντας... Χώρια το ότι όλα αυτά τα συστήματα αλληλεπιδρούν και συνδυάζονται μεταξύ τους... Θέλει αρκετό χρόνο για να πεις πως έχεις κατανοήσει τους μηχανισμούς του, εγώ τώρα, μετά από αρκετές δεκάδες ώρες παιχνιδιού μπορώ να πω πως καταλαβαίνω πλήρως το τι γίνεται στην μάχη. Όπως είπε όμως και ο ενπστυ είναι υπερβολικά διασκεδαστικό και ειλικρεινά δεν χορταίνω να κάνω μάχες. Είχα καιρό να κολλήσω έτσι με jrpg.

    Ενπστυ δοκίμασες καθόλου τις αποστολές που διατέθηκαν με το season pass; Αν ναι, αξίζουν;


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Deus View Post
      Πολύ ωραίο ποστ Ενπστυ.

      Το παίζω και εγώ το παιχνίδι και πάνω κάτω συμφωνώ σε όλα όσα λες. Τα μόνα που δεν μου άρεσαν είναι το σύστημα gatcha και οι χάρτες οι οποίοι απλά δεν βοηθάνε καθόλου να προσανατολιστείς, περισσότερο μπερδεύουν παρά εξυπηρετούν.

      Θα προσθέσω επίσης πως το βελάκι που σου δείχνει που να πας για να ολοκληρώσεις μια αποστολή πολλές φορές αδυνατεί να σου δείξει που πρέπει να πας.

      Το άσχημο με το σύστημα gacha είναι ότι τα rare Blades δεν έχουν απλά χρησιμότητα μέσα στην μάχη και παρέχουν field skills αλλά συνοδεύονται και από side quests τα οποία απλά δεν θα μπορέσεις να δεις από ότι καταλαβαίνω αν δεν τα αποκτήσεις όλα... Χώρια το ότι από ότι βλέπω κάποια παρέχουν κάποιες ικανότητες που έχουν ενδιαφέρον... Τώρα μόλις μου έτυχε ένα που σου δίνει την δυνατότητα να μιλάς σε κάποια πλασματάκια μου μοιάζουν με αλεπούδες.Νιμ λέγεται. Ενπστυ το έχεις αυτό; Αν ναι, τι ακριβώς κερδίζεις αν μιλάς σε αυτά;

      Επίσης να προσθέσω πως το παιχνίδι είναι περίπλοκο. Πολύ. Έχει πολλούς όρους: Blade arts, blade combos, fusion combos, elemental orbs, driver combos και πάει λέγοντας... Χώρια το ότι όλα αυτά τα συστήματα αλληλεπιδρούν και συνδυάζονται μεταξύ τους... Θέλει αρκετό χρόνο για να πεις πως έχεις κατανοήσει τους μηχανισμούς του, εγώ τώρα, μετά από αρκετές δεκάδες ώρες παιχνιδιού μπορώ να πω πως καταλαβαίνω πλήρως το τι γίνεται στην μάχη. Όπως είπε όμως και ο ενπστυ είναι υπερβολικά διασκεδαστικό και ειλικρεινά δεν χορταίνω να κάνω μάχες. Είχα καιρό να κολλήσω έτσι με jrpg.

      Ενπστυ δοκίμασες καθόλου τις αποστολές που διατέθηκαν με το season pass; Αν ναι, αξίζουν;
      Την έχω την Νιμ ναι, αλλά τα phoenix linguistics της είναι ακόμα στο lvl 1 οπότε δεν έχω κάνει κάτι παραπάνω. Αυτό που λες για τις blades και τα unique quests ισχύει και με το παραπάνω, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι και τα καλύτερα quests του παιχνιδιού.
      Season pass δεν έχω αγοράσει.

      Comment


      • #4
        Το οτι το παιχνιδι οπως λες Enpsty ειναι κοντα στο 1 μου ακουγεται αρκετα θετικο. Για μαχες και OST δεν ανησυχω. Η ιστορια εχει μια σταθερη εξελιξη; Εχει καλο pacing το παιχνιδι δηλαδη; Αναρωτιεμαι ποσο filler content νιωθεις πως υπαρχει μιας και γενικα τα JRPGs εχουν ενα θεμα στο συγκεκριμενο τομεα. Το πρωτο xenoblade με το main quest του εστω, δεν το θυμαμαι να κουραζει ιδιαιτερα παροτι μου χε παρει γυρω στις 70 ωρες.

        Το patch που λες λογικα βγηκε ηδη και ελπιζω να κανει διαφορα με σημαντικα QoL improvements (το τσεκαρες; ).
        Οσο για το X, το προσπερασα συνειδητα αλλα ωρες ωρες κατι με πιανει και σκεφτομαι αν θα επρεπε να του ριξω ενα βλεφαρο. Το OST του δε βοηθαει παντως για να το συμπαθησω και απ' οσο ξερω δεν εστιαζει ουτε στην πλοκη. Το exploration focus δε με χαλαει, αλλα αν ειναι γεματο χαζα fetch quests χωρις κανενα νοημα, αυτο με χαλαει αρκετα.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Xeno View Post
          Το οτι το παιχνιδι οπως λες Enpsty ειναι κοντα στο 1 μου ακουγεται αρκετα θετικο. Για μαχες και OST δεν ανησυχω. Η ιστορια εχει μια σταθερη εξελιξη; Εχει καλο pacing το παιχνιδι δηλαδη; Αναρωτιεμαι ποσο filler content νιωθεις πως υπαρχει μιας και γενικα τα JRPGs εχουν ενα θεμα στο συγκεκριμενο τομεα. Το πρωτο xenoblade με το main quest του εστω, δεν το θυμαμαι να κουραζει ιδιαιτερα παροτι μου χε παρει γυρω στις 70 ωρες.

          Το patch που λες λογικα βγηκε ηδη και ελπιζω να κανει διαφορα με σημαντικα QoL improvements (το τσεκαρες; ).
          Οσο για το X, το προσπερασα συνειδητα αλλα ωρες ωρες κατι με πιανει και σκεφτομαι αν θα επρεπε να του ριξω ενα βλεφαρο. Το OST του δε βοηθαει παντως για να το συμπαθησω και απ' οσο ξερω δεν εστιαζει ουτε στην πλοκη. Το exploration focus δε με χαλαει, αλλα αν ειναι γεματο χαζα fetch quests χωρις κανενα νοημα, αυτο με χαλαει αρκετα.
          Δεν νομίζω να σε κουράσει αν πας για ένα απλό playthrough. Το μόνο κουραστικό που μπορώ να του προσάψω είναι ότι τα field skills, τα οποία σαν υποχρεωτικά εμφανίζονται προς το τέλος. Fetch quests για το 100% completion έχει μπόλικα τελικά, αλλά στο main story ευτυχώς λίγα. Επίσης παίρνω πίσω αυτό που έγραψα για τα field skills και το γεγονός ότι πρέπει να κάνεις equip τις blades για να ενεργοποιηθούν. Προφανώς και πρέπει να τα κάνεις equip έτσι ώστε να αναγκαστείς να κάνεις τα field skills level up.
          Το patch το τσέκαρα πολύ λίγο γιατί έστειλα και το δεξί joycon για επισκευή.
          Το θετικό είναι ότι το minimap έχει πλέον icons. Τα περισσότερα αφορούν το NG+ και δεν είμαι καμένος να ξαναπαίξω όλο το game από την αρχή.

          Επίσης στο reddit κάνανε datamined τις πιθανότητες για τις rare blades. Η KOS-MOS έχει 0.1%!!! Άι καλά...

          Comment


          • #6
            Το συνεχίζω πλησιάζοντας προς το τέλος, ένατο κεφάλαιο είμαι τώρα. Ενπστυ από ότι καταλαβαίνω δεν θέλω πολύ ακόμα, έτσι δεν είναι;

            Πάντως θεωρώ ότι αν ανοίξεις έναν σεβαστό αριθμό από core crystals δεν θα έχεις πρόβλημα όσον αφορά τα field skills, προσωπικά έχω 21 σπάνια Blades και μπορώ να περάσω από σχεδόν παντού. Όταν περάσω στο post game θα προσπαθήσω να αποκτήσω όσα περισσότερα μπορώ αλλά και πάλι δεν θα κάτσω να φαρμαρω legendary core crystals για αυτήν την δουλειά.

            Φοβερό παιχνίδι πάντως... Ενδιαφέρουσα ιστορία-ανυπομονώ να δω τι κατάληξη θα έχει, στο σημείο που είμαι υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά που δεν έχουν απαντηθεί ακόμα, ελπίζω να κλείνει ικανοποιητικά- έχει πάρα πολλά πράγματα για να βρεις και να ανακαλύψεις και το κυριότερο το batlle system είναι χορταστικό όσο δεν πάει. Σε προχωρημένα στάδια μπορείς να βγάλεις τρελά combos και να προκαλέσεις απίστευτο damage και η ικανοποίηση απλά δεν περιγράφεται.

            Ενπστυ από postgame έχει άφθονο από ότι βλέπω, έτσι δεν είναι; Superbosses και γενικά πανίσχυρα τέρατα υψηλού επιπέδου πρέπει να έχει με την σέσουλα...


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Deus View Post
              Το συνεχίζω πλησιάζοντας προς το τέλος, ένατο κεφάλαιο είμαι τώρα. Ενπστυ από ότι καταλαβαίνω δεν θέλω πολύ ακόμα, έτσι δεν είναι;

              Πάντως θεωρώ ότι αν ανοίξεις έναν σεβαστό αριθμό από core crystals δεν θα έχεις πρόβλημα όσον αφορά τα field skills, προσωπικά έχω 21 σπάνια Blades και μπορώ να περάσω από σχεδόν παντού. Όταν περάσω στο post game θα προσπαθήσω να αποκτήσω όσα περισσότερα μπορώ αλλά και πάλι δεν θα κάτσω να φαρμαρω legendary core crystals για αυτήν την δουλειά.

              Φοβερό παιχνίδι πάντως... Ενδιαφέρουσα ιστορία-ανυπομονώ να δω τι κατάληξη θα έχει, στο σημείο που είμαι υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά που δεν έχουν απαντηθεί ακόμα, ελπίζω να κλείνει ικανοποιητικά- έχει πάρα πολλά πράγματα για να βρεις και να ανακαλύψεις και το κυριότερο το batlle system είναι χορταστικό όσο δεν πάει. Σε προχωρημένα στάδια μπορείς να βγάλεις τρελά combos και να προκαλέσεις απίστευτο damage και η ικανοποίηση απλά δεν περιγράφεται.

              Ενπστυ από postgame έχει άφθονο από ότι βλέπω, έτσι δεν είναι; Superbosses και γενικά πανίσχυρα τέρατα υψηλού επιπέδου πρέπει να έχει με την σέσουλα...
              Έχει πολύ πράμα. Ιδιαίτερα quests έχει πραγματικά αμέτρητα. Εγώ προσπάθησα να τερματίσω τo affinity όλων των rare blade μου (χωρίς επιτυχία). Δυστυχώς έφτασα σε ένα σημείο που δεν μπορούσα να ανοίξω άλλη rare blade. Δοκίμασα κοντά στα 500 core crystals όλων των ειδών και δεν έβγαλα ούτε μία.
              Το έχω αφήσει λίγο, κάπου στις 130 ώρες ήμουν.

              Πάντως τα ερωτήματα θα απαντηθούν όλα και πιστεύω ότι η κατάληξη και θα σε ευχαριστήσει και θα σε εκπλήξει.

              Comment


              • #8
                Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το 2019!!

                Μετά το Hellblade δεν ήξερα με τι να συνεχίσω. Προτίμησα κάτι σε χαλαρό jrpg και έπαιξα το Ni No Kuni 2- περισσότερα εν καιρώ, το πρώτο αυτό 5ωρο μου άρεσε πολύ.( στο Hard, το game έχει βελτιωθεί από την κυκλοφορία του)

                Λόγω απουσίας από Αθήνα με την οικογένεια πήρα μαζί το Switch και καθώς ήμουν σε jrpg mood ξεκίνησα το Xenoblade 2. 40 ώρες μετά είμαι στο 5ο κεφάλαιο και μόλις τώρα νιώθω πως έχω κατανοήσει τους μηχανισμούς - για να είμαι ειλικρινής στο τέλος του 4ου κεφαλαίου.( να αναφέρω πως έχω κάνει αρκετά sidequests και επιδόθηκα σε farming cores για το Poppibuster sidequest του expansion) Εδώ είναι νομίζω και το μειονέκτημα, θέλει ΠΟΛΥ χρόνο για να πάρει μπροστά... Οι χαραρκτήρες μου αρέσουν πολύ, το ίδιο και η πλοκή, παρά τα δεδομένα stereotypes. Επίσης το battle system είναι αρκετά πολύπλοκο, πολύ περισσότερο από αυτό που σου δίνει το game να καταλάβεις αρχικά. ( με την καμμία βέβαια δε φτάνει το IZJS imho, μου θυμίζει τηρουμένων των αναλογιών αυτό του X καθώς και του Magna Carta II)
                Επίσης το game έχει πολύ περιεχόμενο- άπειρο βασικά- αλλά νομίζω πως απαιτεί πολύ farming, grinding etc αν θες να τα δεις όλα. Μεγάλο μέρος των sidemissions είναι fetch quests που δοκιμάζουν την υπομονή σου. Επίσης οι blades που πρέπει να βρεις με το gacha system είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου με το RNG... Δλδ την KOS-MOS μάλλον δε θα τη βρω ποτέ... Επίσης έψαχνα έναν συγκεκριμένο τύπο common blade για το Poppibuster quest και δοκιμάστηκαν τα όρια μου, με τόσα cores που άνοιξα...

                Aγόρασα όταν κυκλοφόρησε και το Torna expansion phyisical με το pass και ευτυχώς σου παρέχει αρκετές ευκολίες, πέραν των αντικειμένων κάποιες επιπλέον επιλογές όπως να απενεργοποιεις το aggro των εχθρών που πραγματικά σε σημεία καταντάει κουραστικό να τρέχεις προκειμένου να αποφύγεις mobs( βέβαια για να είμαι ακριβής το game over δεν έχει καμμία συνέπεια πέραν από το respawning) Κατά την άποψη μου κάποιες από αυτές τις επιλογές δεν έπερεπε να αποτελούν μέρος τυο expansion pack αλλά να είναι διαθέσιμες σε όλους σαν QoL. Επιπροσθέτως ο χάρτης και η πυξίδα είναι επιεικώς απαράδεκτα... Το θετικό είναι τα waypoints που σου επιτρέπουν να κάνεις teleport σχεδόν όπου θες. Και πάλι όμως το σύστημα του Χ με τα tiles μου άρεσε πολύ περισσότερο, χώρια που ο κόσμος εκεί ήταν ενιαίος και ήταν πολύ πιο όμορφο το free roaming / traversal( ok ήταν και τα Skells βέβαια)

                Ο τεχνικός τομέας, τα είπατε και οι υπόλοιποι, στην TV είναι μια χαρά στο portable απλώς περνάει τη βάση με ορισμένε στιγμές να μένει μετεξεταστέος. Το OST και το voice acting άψογα και τα δύο( λίγο καλύτερο πιο συναισθημαμτικά φορτισμένο το jap αλλά μου άρέσει να καταλαβαίνω τι λένε στις μάχες οι χαρακτήρες)

                Γενικά πάντως όλο αυτό το πακέτο λειτουργεί και το story αν και τελείως anime φάση μέχρι στιγμής, λόγω του φανταστικού imo cast σε ωθεί στο να θέλεις να δεις τι θα γίνει παρακάτω. Επίσης όταν εξοικειωθεί κανείς με το σύστημα μάχης, τα cancels, orbs, chaining, fusion combos etc ανεβαίνει πολύ η εμπειρία. Κρίμα που δεν το κάνανε ένα τσακ πιο action oriented με manual evade αλλά και πάλι είναι απολαυστικότατο να δοκιμάζεις τακτικές και dmg output στους εχθρούς.

                Εν τέλει μέχρι στιγμής γεμάτο, πολύ καλό jrpg αλλά πολύ busywork ωρες ώρες. Εμένα το όλο micromanagement, μπες βγες σε menu etc μου αρέσει αλλά έχετε το υπόψιν όσοι θέλετε να παίξετε τον τίτλο, γιατί πραγματικά ακόμη και ένα απλό playthrough με ελάχιστα sidemission βλέπω να απαιτεί χαλαρά ένα 70ωρο.( εγώ θα σπάσω το 100ωρο χαλαρά όπως το κόβω)
                Last edited by Sinclair; 05-01-2019, 08:44 PM.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  Με θεωρείται κωλοφαρδο που βρήκα την kos-mos στα πρώτα crystal που άνοιξα;

                  Comment


                  • #10
                    Albedo παίξε τζόκερ xD

                    Λοιπον 108 ώρες, 74 level, chapter 9. Το game εχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον μου από όταν το ξεκίνησα μέσα στα χριστούγεννα.
                    Κατ'αρχήν υπάρχουν πολλά μεινοεκτήματα που εν δυνάμει μπορούν να αποτρέψουν κάποιον να ασχοληθεί. Όπως ξαναείπα, το game αργεί πολύ να πάρει μπρος... Βασικά δείτε το σαν μια σειρά anime με πιο φιλοσοφικοψαγμενέφωσκολικές προεκτάσεις( ο Α χαρακτήρας δεν σου λέει κάτι που ήξερε γιατί αν σου το έλεγε από το δεύτερο κεφάλαιο τότε θα έχανες την προσπάθεια που κατέβαλες για να γίνεις καλύτερος driver and so on...) που περνάνε πολλά επεισόδια και όταν κοντέυεις να φτάσεις να πιεις νερό από την πηγή τότε κάτι καινούριο αποκαλύπτεται και η πηγή μεταφέρεται παρακάτω. Ωστόσο όλα αυτά συγχωρούνται, τουλάχιστον για εμένα, λόγω των εξαιρετικών χαρακτήρων και του φοβερού cast, παρά τα όποια κλισέ και τις αναμενόμενες εκπλήξεις.
                    Το game είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, υπάρχει πάρα πολύ περιεχόμενο, το οποίο ποικίλλει αν και υπάρχει αρκετό fetching και ειλικρινά νομίζω πως αν και έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με side quests, merc quests υπάρχουν αρκετές ακόμη που αγνοώ. Ένα σοβαρό ζήτημα, είναι πως αρκετά quests σου ζητούνε το Α αντικείμενο( ruby gear ας πούμε) που πρέπει να το βρεις μέσω salvaging ωστόσο δεν σου το εξηγεί ποτέ. Γενικά υπάρχουν πολλά αντικείμενα που απλώς φεύγουν από μπροστά σου, δεν το αντιλαμβάνεσαι αν και γενικά ψάχνω σχεδόν το 99% των collection points( με το savaging δεν ασχολήθηκε και πολύ Rank C είμαι) Τα αντικείμενα αυτά ωστόσο χρειάζονται για quests, για να ξεκλειδώσεις τα επιπρόσθετα orbs στο affinity chart( τα οποία κακώς δεν γίνονται stack)
                    Επίσης οι common blades είναι τελείως cannon fodder για τις ιδιότητές τους( άλλο μεγάλο κομμάτι frustration αυτό) Mε λίγα λόγια αν και έχουν πολύ καλές ιδιότητες και μπορούν να χρησιμεύσουν, από ένα σημείο και έπειται που αποκτάς rare blades με πολύ καλό ρυθμό, οι common ψιλοακυρώνονται...

                    Οι rare blades είναι τόσο προσεγμένες, έχουν το δικό τους σενάριο και quests η κάθε μία και στο τέλος ακυρώνονται από ένα ηλίθιο και αχρείαστο gacha mechanic. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: μαζεύεις άπειρες blades που διώνχνεις λόγω χώρου και στη συνέχεια ψάχνεις απεγνωσμένα την common που εδιωξες γιατί δεν ήξερες πως στο τάδε σημείο χρειάζεσαι fire mastery lvl 5( τα abilities κάνουν stack ετσι αν έχεις εξοπλισμενες 5 blades με fire mastery lvl 1 έκαστη τότε περνάς το test) Το προβλημα είναι πως οι blades πρεπει να είναι εξοπλισμένες όταν περνάς το test για να ανοίξεις πχ μια πόρτα. Αυτό έχεις σαν αποτέλεσμα να μπαίνεις στο menu, να κάνεις unequip τις κανονικές blades, να βάζεις αυτές που δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ για το ability test και στη συνέχεια ξανά μενού για να βάλεις τις αλλες blades παλι( γενικά υπάρχει ΠΟΛΥ micromanagement.... πάρα πολύ)

                    Το battle system είναι εξαιρετικό. Απλώς όπως είπα αργεί πολύ να πάρει μπροστά. Μόλις όμως καταλάβεις τι παιζει και το πώς μπορείς να εκμεταλλευτείς τα aux cores( accessories για τις blades που πάλι ρε γμτ πρέπει να βάλεις αντικείμενα για να τα μετατρέψεις σε εξοπλίσιμα accessories με λίγα λόγια έχεις τα blueprints από τους εχθρούς), τα αξεσουάρ των χαρακρήρων, τα abilities etc γίνεσαι killing machine και πάντα υπάρχουν τρόποι να ξεπεράσεις το εκάστοτε ανυπέρβλητο εμπόδιο( unique monster, boss etc)

                    Το game το διασκεδάζω, αποτελεί ένα από τα εξαιρετικά jrpgs που έχω παίξει τα τελευταία πολλά χρόνια, όμοως υπάρχουν θέματα που μπορούσαν να είχαν ξεπεραστεί. Το exploration και ο σχεδιασμός του περιβάλλοντος με κρυφές πλατφόρμες, κρυφά σεντούκια κτλ δεν παύουν να εκπλήσσουν σε πολλά σημεία ακόμη και τώρα που θεωρώ πως είμαι κοντά στο τέλος. Όταν όμως έχεις βρει την τάδε κρυφή περιοχή ή εχεις ξεκινήσει ένα side mission και δεν μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω γιατί το game σου επιβάλλει ένα ability test, τότε υπάρχει θέμα. Γενικά εγώ έλιωσα στα side missions από νωρίς και βρέθηκα κάποιες φορές σε αυτή την κατάσταση και είναι τελείως εκνευριστική. Επιπρόσθετα οι χάρτες, συγγνωμη που θα το πω, είναι για τα σκουπίδια... Τόσα patch και updates μετά και ακόμη δεν ξέρεις που είναι τι και πώς να πας εκεί που θέλεις( η πλάκα είναι πως η monolith βοήθησε στο world design του BotW οπότε απορώ τι συνεβη εδώ με το navigation)

                    Μάλλον το Xenoblade το σπρώξανε πολύ για να το κυκλοφορήσουν σαν ένα ακόμη μεγάλο τίτλο μαζί με το Odyssey στο οπλοστάστιο του Switch περυσι τα χριστούγεννα( απόδειξη τα όσα έχουν προστεθεί μετά την κυκλοφορία του και το ότι το Torna expansion παίρνει praise από παντού) Επιλογές όπως το rng για τις blades και το grinding/ farming που απαιτείται( ιειδικά αυτά τα ability tests είναι ο ορισμός του lazy design και δεν ακούω κουβέντα) νομίζω δείχνουν ακριβώς αυτό.
                    Αυτό το gacha system, δεν είναι αστείο. Υπάρχουν άτομα που έχουν ανοίξει 300 cores και δεν κατάφεραν πχ να πετύχουν την Α blade( και όχι δεν αναφέρομαι στην KOS MOS, πχ η Perun ή η Adenine μπορούν να αποδειχθούν εξίσου εκνευριστικό να τις αποκτήσεις) Και είναι κρίμα γιατί έχουν πολύ ενδιαφέρουσες quests, η κάθεμια με το δικό της σενάριο που ταιριάζει με το χαρακτήρα της... Ας πούμε Praxis, Theory.( καταπληκτικό story δε λέω περισσότερα και το φοβερό είναι πως μου ήρθε από το πουθενά δεν ήξερα καν περί τίνος πρόκεται και πώς το προχωράς)


                    Τώρα όταν στο τέλος θα γράψω πως το game το διασκεδαζω και δε θέλω να τελειώσει και πως θα δω κατά πάσα πιθανοτητα στο καπάκι το Torna expansion( btw αγοράστε το εξαρχής-- τη physical που βρίσκετιαι νομίζω και 30€ και έχει μέσα και τα DLCs- πάνε πακέτο αυτά τα δύο και τα items του season pass συν τα QoL improvements όπως το Aggro disabling βοηθανε πάρα πάρα πολύ) θα με περάσετε για σχιζοφρενή οπότε σκάω xD

                    Και για τους fans των Xeno series. Υπάρχουν πολύ δυνατές στιγμές, Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο ost( θα το είχα αγοράσει ήδη αν δεν κρατιόμουν για άλλες αγορές) και στα κεφάλαια που είμαι τώρα υπάρχει πολύ story. Επίσης μη σας ξεγελάσει το αρχικά απλοϊκό anime art direction του Rex, αλλάζουν πολύ τα πράγματα όσο περνάνε οι ώρες( εξαιρετική και η δουλειά του Nomura, ούτε ζώνες, ούτε αγκράφες και φερμουάρ παντού)
                    Last edited by Sinclair; 20-01-2019, 10:00 PM.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Μετά από 130 ώρες περίπου είδα τίτλους τέλους, με το τελικό boss fight να πέφτει πολύ άνετα.( περίπου μέσα προς τέλη Γενάρη) Πολύ χορταστικός τίτλος, με κατά την ταπεινή μου άποψη, εξαιρετικό casting και πολύ ωραίο plot ιδιαίτερα προς το τέλος. Το αρνητικό για μένα είναι πως μιλάμε για τίτλο που απαιτεί αφοσίωση και αρκετή υπομονή( μην τα ξαναγράφω, έχω επισημάνει τα προβλήματα του τίτλου στα προηγούμενα posts)
                      Στο δια ταύτα, πολύ καλό εώς και εξαιρετικό jrpg, αλλά αν έχετε στόχο να ασχοληθείτε rushed playthrough( γενικά ποτέ μου δεν κατάλαβα τη λογική πάω σφαίρα τον τίτλο για να δω μόνο το Main story αλλά οκ), χωρίς side missions, rare blades missions και βλέποντας guide για τις απαιτητικές μάχες, αφήστε το καλύτερα.
                      Εγώ πέρασα πάρα πολύ καλά, συγκινήθηκα στο τέλος και θεωρώ πως μιλάμε για ένα από τα πιο memorable casts σε jrpg. Από την άλλη αν δεν είναι κανείς προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσει( τζαπανίλα, plot twists, ερωτήσεις σε απαντήσεις με επεξηγήσεις, πομπώδεις ονομασίες κτλ κτλ) τότε ας προσπεράσει άφοβα.
                      Ακόμη κι εγώ πάντως δεν είχα το κουράγιο να ξεκινήσω στο καπάκι όπως αρχικά έλεγε το πλάνο το Torna expansion( το οποίο οι αθεόφοβοι θέλανε να το συμπεριλάβουν στην πορεία της ιστορίας του τίτλου μεταξύ κάποιων κεφαλαίων- πάλι καλά που δεν το κάνανε θα έσπαγε το pacing τελείως)
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Late to the party (as always ), το ξεκινησα και εγω και εχω παιξει μονο κανα 2ωρο. Παρα πολυ καλη εισαγωγη, art και ost μεχρι στιγμης, επισης πολυ καλο το battle system, ειναι μεν παρα πολυ νωρις αλλα βλεπω οτι το πανε FFXII-like οποτε εχω αγωνια να δω πως θα εξελιχθει. Το παιχνιδι θα το παιξω εξ'ολοκληρου undocked οποτε θα δωσω και καποιο feedback για το πως ειναι σε αυτο το version. Eυτυxως διαβασα οτι το frame rate ειναι γενικα stable στα 30 και το κυριο impact ειναι στις αναλυσεις. Το παιχνιδι γενικα ειναι σχετικα πιο θολο, οποτε θελω να πω εξ'αρχης καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα, αλλα οπως εγραψα και στο chat, τουλαχιστον βρισκεται αναμεσα σε X360 και X1 visuals και δειχνει ομορφο (το λεω γιατι υπαρχουν και games στο switch που εχουν χειροτερα θεματα ενω εχουν Ν64 visuals lol). Ειδικα η πρωτη περιοχη ειναι αρκετα μεγαλη και super crowded και το αποτελεσμα πολυ ομορφο και λεπτομερες, οποτε σου βγαζει θελω να πω κατι φιλοδοξο τουλαχιστον σε οτι αφορα production values. Btw μαλλον ειναι η πρωτη φορα που βαλω αγγλικο dub, εχει γινει πολυ καλη δουλεια και μεχρι στιγμης το προτιμω για να πω την αληθεια. Αυτα, περισσοτερα εν καιρω!
                        Last edited by nooto; 26-09-2019, 04:59 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Λοιπον εχω παιξει κοντα στις 12 ωρες και chapter 3 οποτε λεω να κανω ενα πρωτο post εντυπωσεων. Καταρχην να πω οτι αυτος ειναι ο πρωτος τιτλος του switch που παιζω που ανετα θα μπορουσες να πεις οτι ειναι παιχνιδι αυτης της γενιας και οχι κατι intermediate ή και χειροτερα. Ο κοσμος τους ειναι πανεμορφος, τεραστιος και πολυπλοκος ενω παραλληλα το παιχνιδι εχει full voice overs στα cutscenes του, τα οποια παραλληλα ειναι και αρκετα μεγαλα σε διαρκεια, κανονικη σκηνοθεσια, φανταστικο ost και γενικα ενα συνολο που σου βγαζει AAA παραγωγη. Αυτα με τις αναλυσεις ισχυουν, το παιχνιδι (undocked) εχει δυναμικη αναλυση και τη χρησιμοποιει πολυ επιθετικα προκειμενου το performance να ειναι παντα στα 30 fps. Σαν φαινομενο εγω δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο να γινεται τοσο επιθετικα, τυπου κοιτας μπροστα και το παιχνιδι ειναι θολο, γυριζεις λιγο την καμερα σε σημειο που δεν υπαρχει τοση κινηση και το blur φευγει, και μπορει να ειναι οντως distracting ομως δεν ειναι η μονιμη κατασταση του παιχνιδιου. Σαν αντιστοιχια μπορει κανεις να το φανταστει σαν να περνας απο σημεια και το frame rate να πεφτει για καποια δεπτερολεπτα και μετα απο λιγο να επανερχεται. Παρολα αυτα ξανελεω οτι προσωπικα το αφηνω καπως στην ακρη γιατι ο υπολοιπος τεχνικος τομεας ειναι πολυ δυνατος και σε αποζημειωνει σε ενα βαθμο. Τουλαχιστον εδω λες οτι οι ανθρωποι αφιερωσαν χρονο και χρηματα στην τεχνολογια του τιτλου.

                          Το παιχνιδι εχει φοβερη αφηγηση και παρουσιαζει την πλοκη αλλα και το lore του συμπαντος με φανταστικο τροπο. Επισης παροτι θεωρητικα μιλαμε για open world game, το pacing ειναι φανταστικο και νιωθεις οτι παιζεις single player campain ενος action game ας πουμε. Το cast επισης ειναι παρα πολυ καλο, το ιδιο και οι διαλογοι αλλα και η αποδοση τους ακομα και απο το αγγλικο dub. Το battle system οπως εγραψα εχει στοιχεια απο FFXII με την εννοια οτι υπαρχουν τα auto attacks και ο παικτης επεμβαινει πανω στο positioning αλλα και στο να δωσει inputs πιο advanced επιθεσεων. Περισσοτερα θα γραψω στην πορεια μιας και ακομα ανοιγει και δεν μπορω να πω οτι εχω κατανοησει πληρως ολους του μηχανισμους.

                          Στα αρνητικα θα βαλω το hud που ειναι σχετικα τραγικο, χρησιμοποιουν και minimap και την οριζοντια γραμμη των Elder Scrolls και παρολα αυτα δεν μπορεις να βρεις κατι που ψαχνεις ευκολα. Και το mini map ειναι κακα σχεδιασμενο και το οριζοντιο hud δεν λειτουργει με ακριβεια, αλλου ειναι το objective αλλου σου δειχνει οτι ειναι (σαν χαλασμενη πυξιδα) και ειναι περιεργο που μετα τα τοσο patch δεν μπορεσαν να διορθωσουν τουλαχιστον το δευτερο.

                          Αυτα, προς το παρον δηλωνω ενθουσιασμενος κυριως με το ποσο ωραια και σφιχτα εξελισσεται η ιστορια του παιχνιδιου, ποσο ομορφη ειναι η σκηνοθεσια του (που σου βγαζει κατι αναμεσα σε μεγαλη παραγωγη anime και ταινια της disney) και φυσικα με το ποσο διασκεδαστικο ειναι το gameplay του. Μακαρι να συνεχισει ετσι, περισσοτερα εν καιρω. Παντως να πω και την κακια μου σε οτι αφορα τα first part, το Switch πρεπει να ειναι η μονη κονσολα που οσο περναει ο καιρος τα παιχνιδια του γινονται χειροτερα (σαν παραγωγες και κυριως οπτικα) αντι να γινονται καλυτερα. Απο οσα εχω δει τουλαχιστον δυστυχως την 3αδα BotW, Odyssey, XC2 δεν την ακουμπαει τιποτα (ξαναλεω, μιλαω παντα για τα fist party και in house παραγωγες).

                          Comment


                          • #14
                            Ωραίος Νοοτο και πολύ ωραία ποστ.

                            Το παιχνίδι είναι καταπληκτικό, όσο το προχωράς θα σου αρέσει όλο και περισσότερο. Απλά να σου πω πως δεν έχεις δει ακόμα πολλά από το σύστημα μάχης του, έχει πραγματικά πάρα πολλούς μηχανισμούς οι οποίοι δεν σου έχουν ανοίξει ακόμα. Βέβαια αυτό γίνεται για να εξοικειώνεται σιγά σιγά ο παίκτης, αν ήταν όλα διαθέσιμα εξαρχής τότε κανένας δεν θα την πάλευε. Πρόκειται για ΠΟΛΥ περίπλοκο σύστημα μάχης το οποίο πέρα από πολλούς μηχανισμούς οι οποίοι συνδυάζονται και μεταξύ τους έχει και μπόλικη ορολογία και παραμέτρους για να θυμάσαι. Βέβαια, όταν τα καταφέρεις να το μάθεις καλά τότε σε ανταμείβει με μοναδικό τρόπο, σε λίγα παιχνίδια ένιωσα τόση ικανοποίηση όταν κατάφερνα να βγάλω κάποιο δύσκολο boss. Αν έχεις κάποια ερώτηση πάντως πες, τα tutorials που έχει είναι μέτρια για να μην πω απαράδεκτα.

                            Για την ιστορία, να πω πως και τα 3 Xenoblade Chronicles είναι εξαιρετικά. Απλά το 1 έχει το καλύτερο σενάριο από όλα, το ατού του Χ είναι η εξερεύνηση και το 2 υπερέχει στις μάχες. Τέλος, το λέω απλά για να υπάρχει και επειδή δεν είδα να αναφέρεται εδώ στο φορουμ, θα κυκλοφορήσει remake του πρώτου Xenoblade στο Switch μέσα στο 2020 το οποίο θα έχει ανασχεδιασμένα γραφικά και επιπλέον περιεχόμενο. Σίγουρη αγορά για εμένα.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • #15
                              Thnx Deus, η αληθεια ειναι πως χθες και προχθες το ελιωσα πραγματικα, εχω φτασει στις 25 ωρες και μολις μπηκα chapter 4, πραγματικα δεν μπορουσα να σταματησω.
                               
                              Το Chapter 3 αρχιζει αρκετα αργα και λεω να το pacing επεσε αλλα το κλεισιμο με αποκαλυψη της Aegis, του Aegis war και το θανατο του Vandham με αποζημειωσαν πληρως κανοντας το ισως το πιο δυνατο chapter μεχρι τωρα.

                              Βαζω εδω και το εξαιρετικο κομματι που παιζει σαν χαλι στην Fonsa Myma.


                              Δεν ξερω οπως εγραψα η ιστορια του ειναι σαν να βλεπεις ενα πολυ καλο anime που μολις τελειωνει ενα επεισοδιο θες να βαλεις και το επομενο για να δεις τι γινεται (ειναι φαση ακομα ενα και το κλεινω) αλλα παραλληλα μου θυμιζει λιγο και ταινιες της Disney, γενικα εχει μια πολυ καλη ισορροπια αναμεσα σε δυση και ανατολη. Επισης οπως εγραψα μου φαινεται καταπληκτικος ο τροπος αφηγησης γιατι ακολουθει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που κανουν παιχνιδια οπως το zelda πχ, οι χαρακτηρες ξερουν πραγματα που ο παικτης δεν τα γνωριζει και οροι, ιστορια και lore που ακους σχεδον απο την αρχη ή ακομα και σκηνικα που δεν καταλαβαινεις πως εξηγουνται (ενω στους χαρακτηρες φαινονται φυσιολογικα) ερχονται να απλωθουν στην συνεχεια σεναριακα με φανταστικο τροπο (και αυτο ειναι που σε κραταει και σε αγωνια, οτι θες να δεις γιατι εγινε το ενα ή το αλλο κλπ). Για το συστημα μαχης το εχω καταλαβει αυτο που λες, ακομα ανοιγουν πραγματα και οντως υποθετω οτι μαλλον θα χρειαστω βοηθεια καθως προχωραει και αλλο το πραγμα. Παντως καθε νεα προσθηκη το κανει ακομα πιο εξαιρετικο.

                              Χαιρομαι που ακουω πως το 1 εχει ακομα καλυτερο σεναριο, και επισης και εγω πεταξα απο τη χαρα μου οταν ειδα οτι θα κυκλοφορησει σε switch. Το εψηνα εδω και καιρο για 3ds αλλα απο τη μια δεν το βρηκα καπου σε καλη τιμη απο την αλλη ελεγα κατσε να περιμενω μηπως και βγει καμια HD εκδοση σε switch, και να που τελικα ανακοινωθηκε. Βαζω εδω και το trailer για οσους δεν το πηραν χαμπαρι.


                              Πραγματικα παντως θα ελεγα οτι προκειται για must have τιτλο απο οσα εχω δει μεχρι στιγμης και ειναι παιχνιδι κοσμημα για την κονσολα. Περισσοτερα εν καιρω και μακαρι να το δουν και οσοι δεν το εχουν δει.
                              Last edited by nooto; 30-09-2019, 03:19 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X