Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenoblade Chronicles 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο. Το παιχνίδι έχει όντως πολύ ενδιαφέρον σενάριο, όσο προχωράει μάλιστα τόσο καλύτερο γίνεται. Έχει μάλιστα και μερικές πολύ μεγάλες ανατροπές, προς το τέλος μένεις με ανοιχτο το στόμα.

    Πάντως, παρόλο που το παιχνίδι έχει anime αισθητική και ξεκινάει πολύ πιο χαλαρά σε σχέση με το πρώτο Xenoblade είναι πολύ σκοτεινό, ορισμένοι χαρακτήρες έχουν βιώσει πολύ τραγικά περιστατικά στο παρελθόν. Θα καταλάβεις τι εννοώ όσο το προχωράς.

    Θα έλεγα πως το πρώτο Xenoblade έχει καλύτερο σενάριο παρόλο που το δεύτερο τα πάει μια χαρά σε αυτόν τον τομέα. Είναι πολύ πιο εστιασμένη η ιστορία στο πρώτο και λείπουν κάποια αστεία, κλισε anime περιστατικά, που έχει το δεύτερο. Θα καταλάβεις τι εννοώ όταν τα δεις και τα δύο. Επίσης, οι ανατροπές που έχει να δώσει το πρώτο και γενικότερα το τι παίζει μου άρεσε πολύ περισσότερο. Τέλος, θα έλεγα πως το cast των χαρακτήρων είναι καλύτερο.

    Κάτι που με ενόχλησε ελαφρώς ήταν και τα υπερμεγέθη στήθη που έχουν σχεδόν όλες οι γυναίκες που εμφανίζονται. Δεν με πείραξε επειδή θίγεται η ηθική μου, δεν έχω τέτοια κολλήματα, απλά θεωρώ πως σε ένα παιχνίδι που βγάζει η Monolith, το οποίο έχει σοβαρή πλοκή που καταπιάνεται με πολύ ώριμα και σοβαρά θέματα, τα χαζοανιμε κλισέ που θέλουν τις γυναίκες να έχουν στήθη που ζυγίζουν όσο το υπόλοιπο σώμα απλά δεν κολλάνε. Είναι άκυρα, αυτά είναι για anime κωμικού χαρακτήρα και όχι για τέτοιο game.

    Τέλος, Νοοτο, θα μείνεις ικανοποιημένος πλήρως και όσον αφορά το περιεχόμενο. Το παιχνίδι έχει πάρα πολλά μυστικά, side quests και προαιρετικές μάχες με πολύ ισχυρούς ενθρούς και super bosses. Εγγυημένο value for money game.

    Αλήθεια καταλαβαίνεις το σύστημα με τα Blades και πως τα αποκτάς;


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #17
      Γενικα ναι εχεις δικιο το παιχνιδι εχει πολλα στοιχεια απο anime και η αληθεια ειναι πως βλεποντας λιγο την αισθητικη του πρωτου Xenoblade (και του X ακομα περισσοτερο) μου εκανε και εμενα εντυπωση πως πηγαν σε κατι τετοιο. Το παιχνιδι εχει οντως αρκετα κλισε που παρουσιαζονται σε mainstream animations (shonen κλπ) αλλα απο την αλλη θα ελεγα οτι ειναι καλης κοπης, καπως πιο προσαρμοσμενο και στην δυτικη αισθητικη και η αληθεια ειναι οτι δεν θα το χαρακτηριζα ιαπωνεζια σαν συνολο. Το λεω γιατι αρκετοι τιτλοι που χρησιμοποιουν ''καταχρηστικα'' τετοια στοιχεια που και εμενα δεν με τραβανε, αντιθετα εδω θα ελεγα οτι μου αρεσει πολυ ο τροπος παρουσιασης. Παροτι ειμαι πολυ μεγαλος fan των anime, γενικα ουτε εγω μπορω να ακολουθησω τα παντα και υπαρχουν και συγκεκριμενες τεχνοτροπιες (πχ tales of series) ή συνολικη αισθητικη (πχ j-pop παραδειγματα τυπου FF X-2 ή FF XIII-2 και γενικοτερα οτιδηποτε Motobu Toriyama-like) που με απωθουν σε μεγαλο βαθμο.

      Οσο για τα στηθη ναι οκ το παιχνιδι ειναι η χαρα του corpo αν και πιστευω οτι σε υπερθετικο βαθμο το βλεπεις μονο σε Pyra-Mythra για καποιο λογο , αλλοι χαρακτηρες οπως η Nia ειναι πιο φυσιολογικοι. Τωρα γιατι το επελεξαν αυτο δεν ξερω , παντως και οι ιδιοι οι χαρακτηρες το σχολιαζουν που και που μεσα στο παιχνιδι (οχι τοσο τα στηθη οσο το συνολο της Pyra, του πως ειναι ντυμενη κλπ), απο την αλλη την εμφανιση της super γκομενας την ειχαν χρησιμοποιησει και για την Kos-Mos. Anyway εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν με χαλαει ιδιαιτερα , εχει να κανει και με το context. Τετοια στοιχεια θελω να πω υπηρχαν και στην πρωταγωνιστρια του Ghost in the Shell για παραδειγμα (πανω στο πως παρουσιαζεται η γυναικα) που ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες ever. Εδω το χειριζονται πιο πολυ σαν το One Piece βεβαια αλλα και εκει βεβαια ειναι το context τετοιο που δεν ενοχλει (επισης απο τα αγαπημενα μου anime).

      Αλήθεια καταλαβαίνεις το σύστημα με τα Blades και πως τα αποκτάς;
      Προς το παρον αυτο που κανω ειναι οτι παιρνω crystals και πηγαινω στο Bond Blade και ξεκλειδωνω νεους χαρακτηρες. Εχω ξεκλειδωσει την Azami που ειναι rare blade και τα υπολοιπα μου ειναι common (παροτι καποια εχουν προελθει και απο rare crystals), δεν ξερω αν το τι ανοιγεις ειναι random ή αν κανω κατι λαθος οποτε σε αυτη τη φαση εχω γυρω στα 10 blades αλλα δεν πειραζω πολυ τα rare crystals μεχρι να καταλαβω τι παιζει.
      Last edited by nooto; 02-10-2019, 05:17 PM.

      Comment


      • #18
        Κάτι που με ενόχλησε ελαφρώς ήταν και τα υπερμεγέθη στήθη που έχουν σχεδόν όλες οι γυναίκες που εμφανίζονται. Δεν με πείραξε επειδή θίγεται η ηθική μου, δεν έχω τέτοια κολλήματα, απλά θεωρώ πως σε ένα παιχνίδι που βγάζει η Monolith, το οποίο έχει σοβαρή πλοκή που καταπιάνεται με πολύ ώριμα και σοβαρά θέματα, τα χαζοανιμε κλισέ που θέλουν τις γυναίκες να έχουν στήθη που ζυγίζουν όσο το υπόλοιπο σώμα απλά δεν κολλάνε. Είναι άκυρα, αυτά είναι για anime κωμικού χαρακτήρα και όχι για τέτοιο game.
        Παρατήρησα κάτι παρόμοιο στο Okami. Όλα καλά, αλλά ο Ishun, ο companion ουσιαστικά του παίχτη, είναι πολύ γκομενάκιας. Και ορισμένοι θηλυκοί χαρακτήρες έχουν τεράστιο μπούστο και ανοιχτό ντεκολτέ και πρακτικά οποιαδήποτε αλληλεπίδραση με αυτές γίνεται με όρους υποννοουμένων, σε μια κατα τ' άλλα πολύ ασέξουαλ και wholesome ιστορία. Πολύ περίεργο και παράταιρο. Οι ιάπωνες είναι περίεργοι.

        Comment


        • #19
          Delete please .
          Last edited by nooto; 10-10-2019, 02:57 PM.

          Comment


          • #20
            Λοιπον εχω φτασει chapter 7 και ειμαι στις 60 ωρες. Το συστημα μαχης εν τελει καταλαβα πως λειτουργει καπου κοντα στο chapter 5 (μου πηρε 40 ωρες δηλαδη ) αλλα εν τελει τωρα που εχω καταλαβει τι γινεται μπορω να πω και εγω οτι ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει σε παιχνιδι του ειδους. Δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο αλλα το παιχνιδι σου ανοιγει τα tutorials αρκετα νωρις (τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο περιγραφικα) και πολλα πραγματα ουτως ή αλλως δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις, οποτε καπου ξεχνας τι παιζει και το μαθαινεις ξανα με trial n error στην πορεια. Γενικα υπαρχει μια ακολουθια του τυπου auto atacks->special attacks->blade attacks->chained blade attacks παιζοντας με τα elements-> final attack και ξανα απο την αρχη. Αυτο σε συνδιασμο με πολλες ακομα παραμετρους, τι ρολους εχεις για τον καθε χαρακτηρα, πως συδιαζεις τα elemental chains σε συνδιασμο με τα weaknesses του αντιπαλου, πως συνδιαζεις τα blade chains μετα τα driver attacks κλπ κλπ οδηγει σε ενα συστημα που ενω στην αρχη φαινεται οτι δεν εχει πολυ player input τελικα ειναι παρα πολυ heavy στο τι εντολες θα δωσει ο παικτης και πως θα εκμεταλευτει την καθε κατασταση, τι micromanagement θα κανει κλπ κλπ. Και το καλο ειναι οτι αφοτου καταλαβεις πως λειτουργουν οι μηχανισμοι, ειναι σχετικα ευκολο να παρεις και εσυ μπροστα.

            Τα production values του παιχνδιου ειναι τρελα, υπαρχουν τουλαχιστον 7 mini open worlds μεχρι τωρα (αλλοι μεγαλυτεροι αλλοι μικροτεροι), με διαφορετικο σχεδιασμο ο καθενας, τεραστιες πολεις και για να πω την αληθεια μιλαμε κατα βαση για μια εξελιξη του χαρτη του FFXII αλλα με πολυ πιο συνθετη και καθετη δομη (δεν βαζω μεσα το XV γιατι παρουσιαζε εννιαιο open world αλλα απο την αλλη δεν υπηρχε η ποικιλια που υπαρχει εδω μιας και μιλαμε για πολλους μικrοτερους διαφορετικους κοσμους). Τεχνικα αυτο με την αναλυση που πεφτει σε πολυ χαμηλα επιπεδα συμβαινει κυριως στον πρωτο κοσμο, στους υπολοιπους προσωπικα δεν το ξαναπαρατηρησα (portable mode). Οταν συμβαινει οπως εγραψα ειναι πολυ εντονο και σου χαλαει καπως την ολη αισθηση αλλα ξαναλεω οτι τουλαχιστον σε αυτο το παιχνιδι οι ανθρωποι προσπαθησαν να φτιαξουν ενα συμπαν που παιζει να ειναι σχεδιαστικα και δομικα ανωτερα και πιο πολυπλοκο απο καθε j-rpg που εχει παρουσιαστει (ακομα και απο ΑΑΑ τιτλους με ps4 ή Χ1 σαν βαση). Το soundrack ειναι απλα μαγικο και γενικοτερα το ολο feeling που σου βγαζει το παιχνιδι ειναι οτι προκειται για FF VII-X αλλα στο σημερα (πως θα ηταν αυτη η δομη αλλα μοντερνοποιημενη και παρουσιασμενη στο συγχρονο gaming, απο gameplay μεχρι και το level design) κατι που δεν μπορεις να πεις για τα FF απο το XII και μετα (οπου και η σειρα επαναπροσδιοριζει τον εαυτο της με καθε τιτλο). Σεναριακα το παιχνιδι συνεχιζει και κραταει το ενδιαφερον μου αμειωτο, οπως εχουν γραψει και τα παιδια, υπαρχουν αρκετα anime like κλισε και γενικοτερα ειναι σαν να παρακολουθεις μια καλη anime σειρα σε σχεση με το πως παρουσιαζεται η ολη ιστορια αλλα απο την αλλη μιλαμε για πολυ καλο pacing, παρα πολυ καλο lore και ενα απο τα καλυτερα cast με ολους τους χαρακτηρες να ειναι memorable και να εχουν την θεση τους σεναριακα.

            Στα παραπονα μου τωρα:
            Το chapter 4 ηταν απαλευτο, παρα πολυ κακη δομη κυριως λογω της λειτουργιας των huds, αλλου σου εδειχνε ο χαρτης αλλου το hud αλλου ηταν τον objective. Εκανα για ωρες γυρους μεχρι να δω που θα παω. Επισης σεναριακα πολυ filler υλικο, πολλες sidequests που εχουν 100 steps η καθε μια που ειναι και ασχετα μεταξυ τους (πχ στο ιδιο quest, πηγαινε βρες πατατες, τις φερνεις πισω, α πεθανε ο ανδρας μου πηγαινε αφησε το λουλουδι στον ταφο του, το πηγαινεις, α θελω τωρα αζαξ για να καθαρισω τα τζαμια κοκ) και που πολλες δεν εχω ολοκληρωσει ακομα γιατι θελουν και field skills που δεν εχω ξεκλειδωσει. Σε οτι αφορα τα side quests in general γενικα μου φαινεται το αδυναμο σημειο του τιτλου, ειναι 100% fetch μεχρι στιγμης και περισσοτερο σε εκνευρζουν παρα προσφερουν κατι ουσιαστικο. Επισης υπαρχουν καποια σημεια που το παιχνιδι αποφασιζει χωρις λογο να εχεις 2 members στο party σου (απλα σου τραβαει εξω το τριτο member) κατι που κανει το παιχνιδι παρα πολυ δυσκολο γιατι αυτο γινεται και πριν απο bosses. To θεμα ειναι οτι μπορεις να ξαναβαλεις το 3ο member μεσα αν πας στο menu και πατησεις x πανω σε καποιο χαρακτηρα (προσοχη αν πας απλα να παρεις τον χαρακτηρα και προσπαθησεις να τον βαλεις μεσα δεν γινεται γιατι το party εχει μονο 2 θεσεις). Απλα lol, δεν θυμαμαι να στο λεει καποιο tutorial αυτο και τελικα το ειδα τυχαια στο internet, πραγματικα ποιο ειναι το νοημα σε κατι τετοιο? Εφαγα απειρη ωρα να προσπαθω να βγαλω boss με 2 characters μεχρι που τελικα ειδα οτι μπορεις να πατησεις x, να βαλεις ακομα εναν μεσα και η μαχη βγηκε αμεσως. Τελος το παιχνιδι μετα απο τοσα patches θα μπορουσε να εχει πολλα qol improvements ειδικα σε οτι αφορα το micromanagement για τα field abilities αλλα δεν τα εχει.

            Αυτα μεχρι στιγμης, γενικα παρα τα αρνητικα που σημειωνω ξαναλεω οτι το παιχνιδι ειναι κοσμημα για την κονσολα και πραγματικο must play. Δινει πραγματικα φρεσκο αερα και θεωρω οτι η προσφορα του ειναι τεραστια για το ειδος. Τελος το διασκεδαζω απιστευτα. Περισσοτερα εν καιρω!!
            Last edited by nooto; 10-10-2019, 03:01 PM.

            Comment


            • #21
              Τελος μετα απο 100 και κατι ωρες. Συνολικα ενα φοβερο game με απειρο υλικο, πολυ καλο σαν παραγωγη, πολυ ενδιαφερον σεναριο αλλα και cast ηρωων, καταπληκτικο gameplay, φανταστικο OST και τελος με τεραστιο ποικιλια στον σχεδιασμο και στο level design. Απο πλευρας side υλικου δεν ασχοληθηκα τρομερα πολυ, πρεπει να εκανα 70 απο τις 200 (?) side quests (θα γραψω για αυτο στη συνεχεια) και βρηκα ολα τα rare blades εκτος απο 6 (τα 6 που μενουν ειναι απο το gotcha mechanic και οχι απο side missions). Σε οτι αφορα το τελευταιο, δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα drop rates ή αν εγω ημουν πολυ τυχερος, παντως δεν ανοιξα πολλους κρυσταλους ουτε φαρμαρα legendary cores κλπ. Παρολα αυτα καταφερα και βρηκα και την Kos-mos σχετικα νωρις (που ειναι god tier). Παμε τωρα στα παραπονα:

              1) Ενω οπως εγραψα το σεναριο του παιχνιδιου ειναι πολυ καλο, προς το τελος η αληθεια ειναι αρχισε να μου φαινεται καπως Φωσκολος με ολα αυτα τα πραγματα που βαζει μεσα και με το πως ειναι η αφηγηση. Επιπλεον δεν θα ελεγα οτι υπαρχουν ανατροπες στα 3 τελευταια κεφαλαια, πανω κατω απο το 8 κεφαλαιο και μετα εχεις καταλαβει τι παιζει και απλα το παιχνιδι ερχεται και στο επιβεβαιωνει. Το δε ''τι παιζει'' δεν ξερω περιμενα κατι διαφορετικο για να πω την αληθεια και ισως το παιχνιδι με ειχε hypαρει πολυ περιπου μεχρι τη μεση και ισως μετα για αυτο καπως να απογοητευτηκα. Γενικα η ιστορια ειναι παρα πολυ καλη, το προβλημα ειναι οτι τελικα καταπιανεται θεματικα αλλα και εχει παρομοια δομη με την ιστορια του Horizon Zero Dawn και του Nier Automata (μιλαω για το κεντρικο κομματι μιας και καθε ενα απο τα 3 παιχνιδια εχει side scenarios που περνανε αλλου τυπου μηνυματα κλπ) και καλως ή κακως εχω παιξει και τα 2 αυτα παιχνιδια και πιστευω οτι εκει εγινε καλυτερη δουλεια. Κατα μια εννοια θα ελεγα οτι ενω ημουν ενθουσιασμενος μεχρι περιπου τα 3/4 του παιχνιδιου, απο εκεινο το σημειο και μετα καταλαβα τι θα γινει και το ποιες θα ειναι οι αποκαλύψεις και καπου μου εφυγε ο ολος ενθουσιασμος. Γενικα εγω ακομα εχω ερωτηματα για καποια πραγματα και θεωρω οτι θα μπορουσε το focus του παιχνιδιου να ειναι διαφορετικο προς το τελος. Παντως το κλεισιμο ειναι πολυ καλο παροτι θα μπορουσε πιθανον να ειναι ακομα καλυτερο αν δεν υπηρχε το post credit scene? Δεν ξερω ακομα δεν εχω καταληξει.

              2) Οπως εγραψα, παροτι μου αρεσε πολυ το παιχνιδι δεν καταφερα να ασχοληθω με το side υλικο του στον βαθμο που θα ηθελα. Και εδω ερχομαι να πω οτι θεωρω οτι το περιεχομενο των side quests αλλα και η δομη των field skills προκειμενου να ολοκληρωσεις εναν μεγαλο αριθμο απο αυτες ειναι πραγματικα οτι χειροτερο σε παιχνιδι του ειδους. Ειλικρινα θεωρω οτι ειναι καλυτερο καποιος να ασχοληθει μονο με το main campain και να εξερευνησει μονος του τους χαρτες παρα να μπει στην διαδικασια να ασχοληθει με το side υλικο. Τα quests ειναι πραγματικα εκνευριστικα και ανουσια απο πλευρας περιεχομενου αλλα αυτο θα μπορουσα να πω οτι ειναι οκ μιας και πολλα παιχνιδια τα εχουν απλα σαν δικαιολογια για να σου δειξουν λιγο παραπανω τους χαρτες και τις περιοχες. Η δομη ομως των field skills τα κανει απαλευτα και απιστευτα tedious. Οπως εχουν σημειωσει τα παιδια, το παιχνιδι σου βαζει καποια εμποδια και πρεπει εσυ να εχεις εξοπλισμενα blades (companions που εχουν οι χαρακτηρες) που εχουν συγκεκριμενες ιδιοτητες που μπορουν να τα άρουν (πχ υπαρχει ενας τοιχος παγου, θες blades φωτιας που θα τον λιωσουν). Το προβλημα ειναι οτι στην κατοχη σου εχεις 10δες blades αλλα μπορεις να εξοπλισεις μονο με 3 τον καθε χαρακτηρα και οι ιδιοτητες που ειναι ενεργες ειναι μονο αυτες των blades που ειναι equiped. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα αναλογα με το εμποδιο να πρεπει να μπαινεις στο menu, να βρεις τα καταλληλα blades, να αλλαζεις τον εξοπλισμο σου, να περνας το εμποδιο, να ξανα-ανοιγεις το menu, να ξαναλλαζεις τον εξοπλισμο σου στον αρχικο που ειχες που ειναι καλυτερος κοκ. Θα μπορουσε να πει κανεις οτι οκ δεν εγινε και τιποτα αλλα υπαρχουν αποστολες που πρεπει να κανεις την διαδικασια αυτη 5-6 φορες μεσα σε διαρκεια 3 λεπτων. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ενα quest στον Tantal που ανεβαινεις σε μια κορυφη για να βρεις εναν npc. Για να φτασεις εκει πρεπει να αλλαξεις τα blades 3 φορες, με το που φτανεις ο npc πεφτει απο την κορυφη και κανεις teleport στο σημειο που επεσε, τον βρίσκεις σου λεει οτι ειναι ok και οτι πρεπει να ξαναπας στην κορυφη για να τον βρεις και να συνεχισεις το quest, οποτε ξανακανεις την ιδια διαδικασια, ξανα-αλλαζεις τα blades σου 3 φορες, τον ξαναβρισκεις στην κορυφη και σου λεει οκ το quest τελειωσε . Ολο αυτο κραταει 3 λεπτα και εισαι στα menu αλλα 10, δηλαδη οκ ποιος σκεφτηκε οτι αυτο ειναι fan. H πιο απλη λυση θα ηταν να εχεις ολα τα abilities ενεργα ανεξαρτητα απο το αν εχει equiped τα blades ή οχι αλλα δεν... Τελος παντων, ειναι παντως απο τις φορες που θεωρω οτι το side υλικο ειναι τοσο κακο που καλυτερα να μην το δει κανεις καθολου. Και ειναι πολυ κριμα διοτι το παιχνιδι πρεπει να εχει κανα 200αρι ωρες διαρκεια αν τα κανει κανεις ολα και σιγουρα πρεπει να υπαρχουν μερη και τοποθεσιες που δεν ειδα γιατι πραγματικα δεν την παλευα να ασχοληθω με αυτο το πραγμα. Προς το τελος δηλαδη ειπα ok fuck off, παω για τερματισμο και αφησα ενα σωρο side quests που ειχα προχωρησει, στη μεση. Μεσα σε ολα αυτα να ξαναγραψω εδω οτι το navigation με map-minimap- hοrizontal hud ειναι για τα σκουπιδια (δηλαδη ειναι που ειναι ετσι τα side quests, κανεις και μια ωρα να βρεις το objective γιατι δεν την παλευει το minimap).

              3) Αν με ρωταγε κανεις στις 70 ωρες θα ελεγα οτι αυτο το παιχνιδι ειναι το καλυτερο του switch, καλυτερο και απο το Zelda. Απο τη μια ομως αυτα που γραφω στα 1,2 απο την αλλη το γεγονος οτι το παιχνιδι στα τελευταια 3 κεφαλαια παιρνει την κατω βολτα και σε ολα τα υπολοιπα με εκαναν να το ''ριξω'' αρκετα στο μυαλο μου. Σε οτι αφορα το τελευταιο, οι 3 τελευταιες περιοχες ειναι παρα πολυ γραμμικες, μουντες, και απιστευτα βαρετες (καμια σχεση με οτι συμβαινει στο υπολοιπο παιχνιδι). Δεν ξερω ειναι σαν να τους τελειωσε το budget προς το τελος. Παραλληλα υπαρχουν και καποια encounters που πραγματικα ειναι super cheap και δεν βγαζουν κανενα απολυτως νοημα, τυπου υπαρχει ενας διαδρομος και ο μονος τροπος να περασεις ειναι ενα σημειο που στην πεφτουν μαζι 10 εχθροι και ενα super boss. Αν πας να πολεμησεις ειναι instant death (παροτι ημουν 5 levels πιο πανω) αν απλα περασεις αναμεσα τους, παροτι η μαχη ξεκιναει, μετα απο 5 βηματα εχει εναν elevator που αν μπεις μεσα κανει cancel το encounter. Καμια λογικη πραγματικα.

              Γενικα αποτι φαινεται ισως καπου τους πιεσαν για να βγει το παιχνιδι και καποιες απο τις επιλογες ειναι τουλαχιστον αστοχες.

              Αυτα πανω κατω. Συνολικα οπως ειπα και στην αρχη προκειται για ενα παρα πολυ δυνατο RPG και συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια του switch που πρεπει γενικα ολοι να δουν. Απο την αλλη βεβαια θα μπορουσε να ειναι αριστουργημα αλλα δυστυχως καπου χανεται η μπαλα (τουλαχιστον για μενα). Οπως και να εχει το ευχαριστηθηκα σε μεγαλο βαθμο και περιμενω με μεγαλη αγωνια να δω και το πρωτο οταν με το καλο κυκλοφορησει. Overall θα ελεγα οτι θεωρω πως το FFXV ειναι καλυτερο παιχνιδι για μενα (ξαναλεω οτι αν με ρωταγε κανεις στις 70 περιπου ωρες θα ελεγα το αντιθετο μαλλον) αλλα το X2 βρισκεται πολυ κοντα και ειναι απο τους τιτλους που ειναι σημαντικοι για το ειδος και για την πορεια που θα εχει στο μελλον.
              Last edited by nooto; 20-10-2019, 09:28 PM.

              Comment


              • #22
                Πολύ ωραίο ποστ για άλλη μια φορά.

                Συμφωνώ απολύτως με όσα λες για τις υποαποστολές. Όπως έχω δηλώσει και στο θέμα του FFXV, οι Ιάπωνες δεν το έχουν με τα sidequests καθόλου. Θεωρούν πως αν τιγκάρουν το παιχνίδι τους με 200 fetch quests προσφέρουν ουσιώδες και ουσιαστικό περιεχόμενο. Κάποιος να τους κάνει δώρο ένα Witcher 3 μπας και ξεκολλήσουν.

                Τέλος πάντων. Συμφωνώ επίσης με αυτά που λες για τα Blades και τα field abilities. Όπως είπες, η λύση θα ήταν απλή, να ήταν ενεργά όλα τα skills με το που τα αποκτούσες. Σε όλα όσα λες θα προσθέσω πως το gacha σύστημα που υπάρχει για να αποκτάς blades σημαίνει πως είναι καθαρά θέμα τύχης να αποκτήσεις τα απαραίτητα skills για να ολοκληρώσεις αποστολές και να ξεκλειδώσεις περιεχόμενο. Κάτι που απλά δεν έχει καμία λογική για τέτοιο τίτλο. Χώρια το ότι είναι πιθανό να σου τύχουν πιο αδύναμα Blades.

                Όσον αφορά το σενάριο δεν θα συμφωνήσω, μου άρεσε πάρα πολύ η πλοκή και η έκβαση που είχε στο τέλος καθώς και οι αποκαλύψεις. Προφανώς είναι θέμα γούστου καθαρά αλλά νομίζω πως το παιχνίδι είχε πολύ αξιόλογο σενάριο. Σου προτείνω επίσης να δεις οπωσδήποτε και το remake του πρώτου Xenoblade, τώρα που έχεις παίξει και τελειώσει αυτό θα το εκτιμήσει απίστευτα. Είναι και γενικά καλύτερο σαν παιχνίδι, δεν έχει κάποιο σύστημα όπως τα blades που σε περιορίζει βάζοντας random factor και το σενάριο είναι ΠΟΛΥ καλύτερο. Δεν θα πω πολλά πολλά βέβαια για να μην ρίξω spoiler, απλά θα πω πως θα εκπλαγείς. Είναι και γενικότερα πολύ πιο σοβαρό σαν παιχνίδι, δεν έχει anime υπερβολές που έχει το 2.

                Πάντως, θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής. Αγνόησε ΟΛΑ τα side quests, δεν κερδίζεις έτσι και αλλιώς κάτι ουσιαστικό, και απλά αφιέρωσε κάποιες ώρες ψάχνοντας περιοχές και πολεμώντας εχθρούς. Στο σημείο που είσαι τώρα έχουν εμφανιστεί πολλά προαιρετικά και ισχυρά τέρατα και superbosses, αν ασχοληθείς με αυτά θα διασκεδάσεις πάρα πολύ καθώς είναι εχθροί που έχουν πάρα πολλά HP και έτσι θα έχεις την ευκαιρία να εκτελέσεις πολύπλοκα combos και να εκτιμήσεις το φοβερό σύστημα μάχης του παιχνιδιού. Αξίζει τον κόπο, μια δοκιμή θα σε πείσει. Είναι πολύ δύσκολες μάχες αλλά είναι και οι πιο διασκεδαστικές του παιχνιδιού. Αν βαριέσαι να ψάχνεις μπορώ να σου πω που να τα βρεις.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #23
                  Συμφωνώ απολύτως με όσα λες για τις υποαποστολές. Όπως έχω δηλώσει και στο θέμα του FFXV, οι Ιάπωνες δεν το έχουν με τα sidequests καθόλου. Θεωρούν πως αν τιγκάρουν το παιχνίδι τους με 200 fetch quests προσφέρουν ουσιώδες και ουσιαστικό περιεχόμενο. Κάποιος να τους κάνει δώρο ένα Witcher 3 μπας και ξεκολλήσουν.
                  Προς υπεράσπιση των Ιαπώνων νομίζω πως τα fetch quests ήταν (και είναι σε μεγάλο βαθμό) trope των WRPGs. To Witcher είναι φωτεινή εξαίρεση αλλά μην ξεχνάμε και τα Elder Scrolls.
                  Η πλάκα είναι πως μια φορά κι έναν καιρό τα JRPG είχαν λίγες και εξαιρετικές υποαποστολές (π.χ. Chrono Trigger, FF6) αλλά κάποια στιγμή (λίγο μετά το FF9 θα έλεγα) έγινε ένα shift προς το ανούσιο padding με βαρετό-επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο και extreme grinding. Σίγουρα είναι ένας φτηνός τρόπος να αυξήσεις τη διάρκεια αλλά πόσο νόημα έχει για παιχνίδια που είναι ήδη αρκετά μεγάλα;
                  Δεν έχω παίξει το Xenoblade 2 αλλά και στο 1 υπήρχε το ίδιο πρόβλημα με τις υποαποστολές. Ευτυχώς δεν υπήρχαν field skills αλλά οι υποαποστολές ήταν πάρα πολλές, αδιάφορες ως επί το πλείστον και ο χάρτης, ειδικά σε περιοχές με κάθετη πολυπλοκότητα, καθόλου βοηθητικός. Υποθέτω ο σκοπός τους ήταν να σου γνωρίσουν τις διάφορες πόλεις και περιοχές και να μπεις στη θέση απλών ανθρώπων αλλά στην πράξη ήταν αφάνταστα κουραστικό.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #24
                    Deus γενικα συμφωνω, και εμενα το σεναριο μου αρεσε πολυ και γενικα. Θεωρητικα θα μπορουσα να πω οτι μεχρι το 7ο κεφαλαιο το βρηκα εξαιρετικο, το προβλημα οπως εγραψα, και αυτο εχει να κανει καθαρα και με το τι games εχει δει ο καθενας, ειναι οτι εχω σχετικα προσφατα το Horizon Zero Dawn και το Nier Automata που και τα δυο ειχαν παρομοιο ας το πουμε στησιμο σε οτι αφορα το σεναριο και μια αντιστοιχου τυπου αποκαλυψη προς το τελος, ωστοσο θεωρω οτι και τα 2 αυτα παιχνιδια το χειριστηκαν καλυτερα. Αν δεν ειχα δει αυτα τα 2 παιχνιδια η κατασταση πιθανον να ηταν διαφορετικη. Επισης, στο Xenoblade 2 πιστευω πως απο την αρχη του Chapter 8 καταλαβαινεις πανω κατω και ποιος ειναι-τι ειναι ο Architect και το τι εγινε στο παρελθον, το παιχνιδι στα επομενα κεφαλαια απλα στο κανει confirm. Κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον δεν εμβαθυνει ιδιαιτερα ουτε στο γιατι ο main vilain εκανε αυτα που εκανε (σου πεταει κατι πολυ προχειρο για τον Amalthus), ουτε εξερευνει λιγο παραπανω τον χαρακτηρα του Architect ή τα κινητρα της Πνευμα να τον συναντησει (κατα μια εννοια λεω οτι ολοι αυτοι οι χαρακτηρες ειναι καπως underdeveloped, το παιχνιδι σε hypαρει γιατι τους αναπτυσσει σε εναν βαθμο αλλα τελικα δεν καταφερνει να ανταπεξελθει οταν τελικα κλεινει την ιστορια τους). Στα HZD και NA αντιθετα, εκτος του οτι εκει που νομιζεις οτι εχεις καταλαβει, σου πετανε κατι στο τελος, στα αλλαζουν ολα και αρχιζεις και βλεπεις ολη την ιστορια απο την αρχη με αλλο ματι, αναλυουν πολυ καλυτερα τους χαρακτηρες που ενορχιστρωσαν το ολο σχεδιο. Αυτα προφανως δεν σημαινουν οτι το παιχνιδι δεν εχει καλη ιστορια, η ιστορια ειναι παρα πολυ καλη, απλα ισως μου εδωσε το δικαωμα να περιμενω κατι καλυτερο λογω του καταπληκτικου στησιματος που ειχε στο μεγαλυτερο μερος του.

                    Στα υπολοιπα που λες, το πρωτο παιχνιδι θα φυγει λογικα day one, θελω οπωσδηποτε να το δω και αν ειναι ακομα καλυτερο απο το δευτερο θα ειμαι super ευχαριστημενος. Για το 2 ναι μιας και το προτεινεις θα του δωσω λιγο παραπανω χρονο τωρα που το τελειωσα σε πιο χαλαρους ρυθμους (γενικα και εμενα μη νομιζεις κατι με ετρωγε που δεν το εξερευνησα οσο ηθελα). Thnx και θα ξαναγραψω για πιθανες προτασεις στο τι θεωρεις ενδιαφερον να δω!

                    Comment


                    • #25
                      Υπάρχει κάποιος που έχει παίξει και τα τρία; Το X αξίζει;
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by nooto View Post
                        Deus γενικα συμφωνω, και εμενα το σεναριο μου αρεσε πολυ και γενικα. Θεωρητικα θα μπορουσα να πω οτι μεχρι το 7ο κεφαλαιο το βρηκα εξαιρετικο, το προβλημα οπως εγραψα, και αυτο εχει να κανει καθαρα και με το τι games εχει δει ο καθενας, ειναι οτι εχω σχετικα προσφατα το Horizon Zero Dawn και το Nier Automata που και τα δυο ειχαν παρομοιο ας το πουμε στησιμο σε οτι αφορα το σεναριο και μια αντιστοιχου τυπου αποκαλυψη προς το τελος, ωστοσο θεωρω οτι και τα 2 αυτα παιχνιδια το χειριστηκαν καλυτερα. Αν δεν ειχα δει αυτα τα 2 παιχνιδια η κατασταση πιθανον να ηταν διαφορετικη. Επισης, στο Xenoblade 2 πιστευω πως απο την αρχη του Chapter 8 καταλαβαινεις πανω κατω και ποιος ειναι-τι ειναι ο Architect και το τι εγινε στο παρελθον, το παιχνιδι στα επομενα κεφαλαια απλα στο κανει confirm. Κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον δεν εμβαθυνει ιδιαιτερα ουτε στο γιατι ο main vilain εκανε αυτα που εκανε (σου πεταει κατι πολυ προχειρο για τον Amalthus), ουτε εξερευνει λιγο παραπανω τον χαρακτηρα του Architect ή τα κινητρα της Πνευμα να τον συναντησει (κατα μια εννοια λεω οτι ολοι αυτοι οι χαρακτηρες ειναι καπως underdeveloped, το παιχνιδι σε hypαρει γιατι τους αναπτυσσει σε εναν βαθμο αλλα τελικα δεν καταφερνει να ανταπεξελθει οταν τελικα κλεινει την ιστορια τους). Στα HZD και NA αντιθετα, εκτος του οτι εκει που νομιζεις οτι εχεις καταλαβει, σου πετανε κατι στο τελος, στα αλλαζουν ολα και αρχιζεις και βλεπεις ολη την ιστορια απο την αρχη με αλλο ματι, αναλυουν πολυ καλυτερα τους χαρακτηρες που ενορχιστρωσαν το ολο σχεδιο. Αυτα προφανως δεν σημαινουν οτι το παιχνιδι δεν εχει καλη ιστορια, η ιστορια ειναι παρα πολυ καλη, απλα ισως μου εδωσε το δικαωμα να περιμενω κατι καλυτερο λογω του καταπληκτικου στησιματος που ειχε στο μεγαλυτερο μερος του.

                        Στα υπολοιπα που λες, το πρωτο παιχνιδι θα φυγει λογικα day one, θελω οπωσδηποτε να το δω και αν ειναι ακομα καλυτερο απο το δευτερο θα ειμαι super ευχαριστημενος. Για το 2 ναι μιας και το προτεινεις θα του δωσω λιγο παραπανω χρονο τωρα που το τελειωσα σε πιο χαλαρους ρυθμους (γενικα και εμενα μη νομιζεις κατι με ετρωγε που δεν το εξερευνησα οσο ηθελα). Thnx και θα ξαναγραψω για πιθανες προτασεις στο τι θεωρεις ενδιαφερον να δω!
                        Ωραίος, πιστεύω πως θα σε διασκεδάσουν πολύ οι προαιρετικές μάχες με τα super bosses.

                        Λοιπόν, ρίξε μια ματιά στο Tantal, στο κάτω μέρος της περιοχής, κάθε φορά που μπαίνεις, υπάρχει μια πιθανότητα να εμφανιστούν τεράστια τέρατα που μοιάζουν με καλαμάρια. Αυτά είναι πολύ υψηλού επιπέδου, (90 και βάλε) και ένα από αυτά είναι πάνω από 100 και είναι ένα από τα superbosses του παιχνιδιού.

                        Επίσης, αν ξαναπάς στο εργοστάσιο που πήγαινες στην Mor Ardain θα δεις ότι έχουν εμφανιστεί πολλοί ισχυροί εχθροί, ένας εκ των οποίων είναι superboss. Πολλές από τις μάχες που θα βρεις εκεί είναι άνω του 90 level.

                        Θα σου πρότεινα επιτέλους να επιστρέψεις στην πλατφόρμα που πολέμησες του Jin και Malos, σε περιμένει μια έκπληξη...

                        Ακόμη, στo cliffs of Morytha, υπάρχει ένας τύπος που είναι level 100 και είναι μια από τις δυσκολότερες μάχες του παιχνιδιού.

                        Αυτά μου έρχονται τώρα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω το παιχνίδι εδώ τώρα για να ελέγξω και να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by straier View Post
                          Προς υπεράσπιση των Ιαπώνων νομίζω πως τα fetch quests ήταν (και είναι σε μεγάλο βαθμό) trope των WRPGs. To Witcher είναι φωτεινή εξαίρεση αλλά μην ξεχνάμε και τα Elder Scrolls.
                          Η πλάκα είναι πως μια φορά κι έναν καιρό τα JRPG είχαν λίγες και εξαιρετικές υποαποστολές (π.χ. Chrono Trigger, FF6) αλλά κάποια στιγμή (λίγο μετά το FF9 θα έλεγα) έγινε ένα shift προς το ανούσιο padding με βαρετό-επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο και extreme grinding. Σίγουρα είναι ένας φτηνός τρόπος να αυξήσεις τη διάρκεια αλλά πόσο νόημα έχει για παιχνίδια που είναι ήδη αρκετά μεγάλα;
                          Δεν έχω παίξει το Xenoblade 2 αλλά και στο 1 υπήρχε το ίδιο πρόβλημα με τις υποαποστολές. Ευτυχώς δεν υπήρχαν field skills αλλά οι υποαποστολές ήταν πάρα πολλές, αδιάφορες ως επί το πλείστον και ο χάρτης, ειδικά σε περιοχές με κάθετη πολυπλοκότητα, καθόλου βοηθητικός. Υποθέτω ο σκοπός τους ήταν να σου γνωρίσουν τις διάφορες πόλεις και περιοχές και να μπεις στη θέση απλών ανθρώπων αλλά στην πράξη ήταν αφάνταστα κουραστικό.
                          Πάρα πολύ καλή επισήμανση Straier.

                          Συμφωνώ με ότι λες σχετικά με τα fetch quests. Το θέμα όμως είναι πως τα δυτικά rpg παρόλο που έχουν εισάγει τον μηχανισμός έχουν αρχίσει και να τον αποβάλλουν σιγά σιγά. Τα τελευταία χρόνια ακούμε όλο και περισσότερο για quests που έχουν κάποιο story/plot και που μπορούν μάλιστα να ολοκληρωθούν με αρκετούς διαφορετικούς τρόπους. Παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα Divinity Original Sin, τα παιχνίδια της Obsidian καθώς επίσης και τα Witcher. Φυσικά η Bethesda κάνει την χειρότερη δουλειά όσον αφορά τα sidequests, εδώ συμφωνούμε επίσης.

                          Από την άλλη όμως, πολλά σύγχρονα ανατολικά rpgs είναι τίγκα σε fetch quests που απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Θα έλεγα πως αυτή η σχολή των rpgs υιοθετεί όλα τα κακώς κείμενα των δυτικών rpgs και αργεί μάλιστα χαρακτηριστικά να τα αφήσει πίσω. Πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να εγκαταλειφθεί ο μηχανισμός των random encounters για παράδειγμα. Φυσικά συμφωνώ πως σε παλιότερα παιχνίδια υπήρχε μια χρυσή τομή, μια less is more προσέγγιση την οποία προτιμώ από την σημερινή υπερπροσφορά επαναλαμβανομένου περιεχομένου. Στα όσα αναφέρεις θα προσθέσω και τα δύο πρώτα Shadow Hearts επίσης.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Mono h obsidian tha mas swsei, perimenw to kainourio baldur's gate na goustarw.
                            Epishs mwrh Crapcom twra pou arxises na vgazeis pali ok games vgale kana Breath of fire 7 gamw ta cellphone games!!!
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #29
                              Δεν θα ελεγα οτι ειναι θεμα των Ιαπωνων και οτι οι δυτικοι το ξεπερασαν, ειναι θεμα των open world games συνολικοτερα. Φτιαχνεις ενα τεραστιο κοσμο αλλα η ιστορια του quest ειναι προφανως πεπερασμενη μπροστα στον κοσμο που εφτιαξες, προκειμενου να κανεις τον παικτη να δει και τον υπολοιπο κοσμο βαζεις side quests τα οποια μπορει πολλες φορες να μην εχουν περιεχομενο απλα βαζουν τον παικτη να περασει απο μερη που δεν θα περναγε πριν. Σαφως υπαρχουν παιχνιδια που περιεχουν side quests με ουσια (και ιαπωνικα μεσα σε αυτα, βλεπε nier automata) και παιχνιδια που απλα χρησιμοποιουν τα side quests με τον τροπο που ανεφερα πιο πριν. Προσωπικα αν και προτιμω το πρωτο εννοειται, ειμαι οκ και μετα 2 (ειδικα αν ο κοσμος εχει ενδιαφερον και τα side quests ειναι ενα κινητρο ακομα για να τον δεις πιο ολοκληρωμενα). Αυτος ειναι ο λογος που πχ το FFXV μου αρεσε τοσο πολυ παροτι δεν ειχε καλα side quests. Tο προβλημα με το Xenoblade 2 δεν ειναι οτι τα side quests του ειναι fetch, ειναι οτι τα side quests του ειναι εκνευριστικα . Αυτο που σου μενει δεν ειναι το καινουργιο μερος που εξερευνησες αλλα το απειρο micromanagement, τα fast travels και γενικοτερα η απειρη ωρα που ξοδεψες στα menu προκειμενου να ολοκληρωσεις ενα quest που απο 5 λεπτα μπορει να καταληξει να ειναι μια ωρα.

                              Οποτε ναι θελω να καταληξω οτι δεν με πειραζει ενα σχετικα αδιαφορο περιεχομενο (σεναριακα ή στη δομη του quest) τυπου FFXV (επαναλαμβανομενο ή μη), διοτι εν τελει το περιεχομενο αυτο ηταν ευχαριστο και σε εκανε να δεις τον πολυ ομορφο κοσμο που ειχαν φτιαξει. Στην περιπτωση του Xenoblade 2 το περιεχομενο σε εκανε να μην θες να δεις τον κοσμο που ειχαν φτιαξει διοτι κομματια του κοσμου ηταν μπλοκαρισμενα απο field skills και απο απειρη ωρα που πρεπει να ξοδεψεις στα menu (οποτε στο τελος ελεγες fuck it).

                              Παρολα αυτα και επειδη ακουγομαι αρνητικος, μιλαμε για ενα πολυ καλο παιχνιδι και απο τα καλυτερα rpgs τω τελευταιων ετων (ισως και το καλυτερο σε συγκεκριμενους τομεις) οποτε οσοι δεν το εχετε δει δινω strong recomendation!

                              Edit: Thnx Deus, θα γραψω εντυπωσεις μολις τα δοκιμασω!
                              Last edited by nooto; 10-11-2019, 03:49 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Epishs mwrh Crapcom twra pou arxises na vgazeis pali ok games vgale kana Breath of fire 7 gamw ta cellphone games!!!
                                Δεν είχα προσέξει πως είχε βγει Breath of Fire 6 mobile game...
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X