Announcement

Collapse
No announcement yet.

Remakes/Remastered...Θέμα κορεσμού ή υπεραξίας?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Remakes/Remastered...Θέμα κορεσμού ή υπεραξίας?

    Δεν ξέρω αν το θέτω καν σωστά.Αλλά πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε την θεματική που θέλω να ανοίξω.Αφορμή για αυτό το thread αποτέλεσε το ανανεωμένο και πραγματικά πανέμορφο remake του Shadow Of The Colossus, με το οποίο καταπιάνομαι τις τελευταίες μέρες, (και την ετυμηγορία μου θα παραθέσω αργότερα στο σχετικό thread) αλλά και η ολοένα και αυξανόμενη εμφάνιση remake και remastered τίτλων που άρχισε απο την προηγούμενη γενιά (σε ορατό βαθμό) και πλέον αποκτάει διαστάσεις...λόφου με την προοπτική να γίνει βουνό!

    Όπως λοιπόν είναι εύκολα κατανοητό, σκοπός του thread είναι να ανοίξει την κουβέντα γύρω απο το φαινόμενο αυτό που παρουσιάζεται στους κόλπους του gaming. Πως μεταφράζεται όλη αυτή η ροπή της βιομηχανίας στο να "ξαναζεσταίνει" (remastered) τα ίδια φαγήτα, ή να αναπαλαιώνει κλασσικές συνταγές(remake)? Είναι δείγμα κορεσμού ή απλώς εμπορική εκμετάλλευση μιας εναλλακτικής πηγής παραγωγής υπεραξίας? Πως εκλαμβάνετε την λογική των r/r τίτλων? Συμπληρώνουν την υπάρχουσα πλατφόρμα των games της τωρινής γενιάς ή εκμεταλλεύονται μια πιθανή στειρότητα σε ιδέες και πρωτοτυπία?

    Ως author, θα τοποθετηθώ ως εξής αφού πρώτα κάνω την απαραίτητη επισήμανση : Εννοείται ότι άλλο remake και άλλο remastered. Παρόλαυτα όμως, και οι 2 κατηγορίες ξεκινούν απο την ίδια αφετηρία. Αυτή της αναδημιουργίας ενός τετελεσμένου έργου τέχνης. Κάποιοι συντηρούν τον πίνακα, άλλοι τον ξαναζωγραφίζουν πιστά.Και κάποιοι άλλοι αλλάζουν και ορισμένες πινελιές (βλ.Resident Evil).

    Προσωπικά και εν μέρη διαισθητικά αν θέλετε, όλη αυτές οι επανακυκλοφορίες πιστεύω ότι κρύβουν απο κάτω τους ένα υπαρκτό ζήτημα της βιομηχανίας, μέρους του οποίου είδαμε και με την επιλογή της Konami να σταματήσει την χρηματοδότηση ΑΑΑ τίτλων. Η ραγδαία αύξηση του Mobile gaming, καθώς και η τεράστια υπεραξία που παράγει, μοιάζει να σφίγγει ολοένα και περισσότερο την θηλιά γύρω απο το console gaming. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το τελευταίο κινδινεύει με αφανισμό, προς θεού. Όμως, είναι πιθανό να βρισκόμαστε σε ένα σημείο καμπής για την βιομηχανία γενικότερα. Ο δε κατακερματισμός των τίτλων στα περίφημα πλέον...DLC τεταρτημόρια, είναι άλλο ένα δείγμα γραφής του impact της σύγκρουσης με τον φτηνό πλην ασύλληπτα πιο κερδοφόρο τομέα του mobile gaming. Στο μεσοδιάστημα, οι remastered/remakes τίτλοι δίνουν και παίρνουν, κάτι που - ίσως και στιγμιαία - μου δίνει την εντύπωση των κουβάδων που αδειάζουν το νερό απο την βάρκα. Μπορεί να κάνω και λάθος, όπως και να'χει όμως, είναι κάτι που θεωρώ ότι πρέπει να το εξετάσουμε σοβαρά και καθόλου επιφανειακά πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

    Ο λόγος σε εσάς. Ελάτε να ανοίξουμε τον φάκελο ''Remastered/Remakes".

  • #2
    Το Resident Evil δεν άλλαξε απλά μερικές πινελιές, είναι τεράστιες οι διαφορές με το original. To remaster του remake από την άλλη είναι μια εντελώς ξεχωριστή κουβέντα. Γενικά δεν νομίζω ότι ο τρόπος που λειτουργεί η βιομηχανία είναι τέτοιος που να πρέπει να μας προβληματίζει σχετικά με το συγκεκριμένο topic. To Resident Evil που πιάσαμε ήδη π.χ μπορεί να έβγαλε remasters των 1 και 0 αλλά ταυτόχρονα είδαμε και το 7 που όχι μόνο ήταν νέα κυκλοφορία αλλά έφερε και τεράστια ανανέωση στην σειρά. Επίσης το να βλέπουμε στις καινούριες πλατφόρμες και παλιότερους τίτλους δεν είναι απαραίτητα κακό ειδικά όταν δεν είχαν κυκλοφορήσει και παντού, το 0 και το REmake πολλοί τα είχαν χάσει μόνο και μόνο επειδή υπήρχαν μόνο στον κύβο. Το remake σαν έννοια είναι πολύ ενδιαφέρουσα που ίσως να είχε πολλά να δώσει στη βιομηχανία, ειδικότερα σε τίτλους που όταν κυκλοφόρησαν είχαν πολλούς τεχνολογικούς περιορισμούς.

    Comment


    • #3
      Κατά σύμπτωση είδα ότι θα κυκλοφορήσει το Burnout Paradise Remastered και αμέσως αναρωτήθηκα, "γιατί;"

      Το Burnout 3 το είχα στην καρδιά μου, το Paradise δεν με κέρδισε καθόλου, αυτή η openworldποίηση ακόμα και στα arcade racing δεν μ' αρέσει καθόλου.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #4
        Γιατι το Paradise ειναι πιο προσφατο αρα πιο ευκολο port με το ελαχιστο effort. Τεσπα για μενα καλα ειναι ολα αυτα, ευκολο χρημα για τους publishers, περισσοτερες επιλογες για νεους παικτες.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Και εμπορικη εκμεταλλευση αλλα και θεμα κορεσμου. Δεν υπαρχουν νεες ιδεες κι αν υπαρχουν μπορει να μην υπαρχουν λεφτα για αυτες. Οποτε η επανακυκλοφορια ενος ηδη πετυχημενου τιτλου μοιαζει πιο σιγουρη λυση.
          Προσωπικα δε με χαλαει τοσο. Οταν τερματισα πχ το Arkham Knight ηθελα να παιξω και τα προηγουμενα που ειχα χασει, οποτε το Return to Arkham εμοιαζε ιδανικο ασχετα αν στο τελος τα πουλησα. Και τωρα που εχω κολλημα με το Yakuza θα ηθελα να ξανακυκλοφορησουν τα 4-5. Μπορει να μη χρησιμοποιουν τις δυνατοτητες της κονσολας στο επακρο αλλα τουλαχιστον περνας ευχαριστα τις ωρες σου με κατι αξιολογο της προηγουμενης γενιας.

          Comment


          • #6
            Έχω την αίσθηση ότι παρερμηνεύτηκε ο σκοπός του thread, ή ίσως να μην ήτανε αρκούντως επεξηγηματική η εισαγωγή που έκανα.

            Όλο το ζουμί αυτού που ήθελα να θίξω είναι εδώ :

            Originally posted by Shadow View Post
            Δεν υπαρχουν νεες ιδεες κι αν υπαρχουν μπορει να μην υπαρχουν λεφτα για αυτες. Οποτε η επανακυκλοφορια ενος ηδη πετυχημενου τιτλου μοιαζει πιο σιγουρη λυση.
            Ο σκοπός μου εδώ δεν είναι να θέσω υπο αμφισβήτηση την ποιότητα του χψζ remake/remastered τίτλου - Άλλωστε οι περισσότεροι εξ'αυτών είναι αρκετά αξιόλογοι - αλλά να εξετάσουμε την τάση αυτή της βιομηχανίας, και αν η ολοένα και μεγαλύτερη επανακυκλοφορία τίτλων είτε remastered είτε remake είναι ενδεικτική της έλλειψης νέων ιδεών, ή οικονομικών restrictions στα budget αποτέλεσμα κάποιας (νέας) εμπορικής στρατηγικής.

            Γιατί αν συμβαίνει το 2ο, το οποίο εγώ θεωρώ και πιθανότερο, τότε αυτό έχει άμεσο Impact σε αυτό που "δεν έχει γεννηθεί ακόμα" που θα λεγε και ο Ναζίμ Χικμέτ. Αν όλη αυτή η re-release τακτική καρποφορήσει υπέρ του δέοντος (κάτι που διαφαίνεται να συμβαίνει : Ενδεικτικό είναι ότι το Crash Bandicoot N'sane Trilogy έχει φτάσει σχεδόν το Phantom Pain σε πωλήσεις και κυκλοφορεί μόνο για το PS4!) τότε ποιος ο λόγος για τους publishers να μην στραφούν στην χρηματοδότηση remake ή και remastered τίτλων (βλ.GTA V και LoU) και να πάνε σε νέους ΑΑΑ τίτλους, την στιγμή που με μικρότερο κόστος μπορούν να αποφύγουν και το όποιο εμπορικό ρίσκο βγάζοντας παράλληλα μεγαλύτερο κέρδος?

            Και εν πάση περιπτώσει, κατανοώ την επανακυκλοφορία ορισμένων τίτλων που το να τους βρείς σε retail μορφή και να τους παίξεις στην αντίστοιχη κονσόλα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αυτό που πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω είναι η επανακυκλοφορία τίτλων που δεν είχανε ούτε 5 χρόνια στα ράφια και έτυχε να κυκλοφορήσουν κοντά στην αλλαγή σκυτάλης των home consoles (π.χ. Last Of Us,GTA V).Και ΔΕΝ έχει να κάνει καμία σχέση με το αν είναι ποιοτικοί ή όχι.Κάποιοι το μεταφράζουν ως "ευκαιρία για κάποιον που είτε δεν είχε PS3/360 είτε για κάποιον που πήγε στην επόμενη γενιά και του διαφύγανε".

            Οκ, υπάρχει σαφέστατα η επιλογή του να το εξετάσουμε 'ελαφρά την καρδία' και να πάμε σε λογικές τύπου 'Players gonna play' και πάπαλα. Άλλωστε κακό δεν μας κάνει.Ακόμα....

            Comment


            • #7
              Με αφορμή το νέο γαματο ριμεικ του re3 από την γαμάτη capcom έχω να πω ότι : Τα παιχνίδια του ps1 αξίζουν να γίνουν ριμεικ με ολες τις next gen προδιαγραφες γιατί δεν βλέπονται . Την καλύτερη αρχή την έκανε η capcom . Ας ελπίσουμε να ακολουθήσουν και οι άλλοι σοβαρά γιατί θέλω να δω ένα mgs1 και ένα silent hill . Αν δεν το κάνουν ουτε στην νέα γενια να πάνε να γαμηθουνε !

              Comment


              • #8
                Συμφωνώ απόλυτα, η γενιά ps one, n64, Saturn είναι ορυχείο τόνων ακατέργαστου άνθρακα, ετοιμο να δώσει πολλά διαμάντια.
                Do a barrel roll!

                Comment

                Working...
                X