Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προβλήματα με κατέβασμα PSX emulator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προβλήματα με κατέβασμα PSX emulator

    Μετάνιωσα που πούλησα το PS2 (το PSX είναι ήδη χαλασμένο) και ύστερα από κάποιο διάστημα αποχής από το gaming, μου τη βάρεσε να ξαναπαίξω μερικά παλιά παιχνιδιά. Οπότε αποφάσισα να κατεβάσω emulator...έλα όμως που όσα tutorial διάβασα και όσα βίντεο είδα στο YouTube δεν κατάλαβα Χριστό, ενώ φαίνεται πολύ απλό στα βίντεο που ανεβάζουν.

    Τελικά να το παλέψω με το emulator μπας και βγάλω άκρη, ή να σκάσω λεφτά για να επισκευάσω το PSX; Τα παιχνίδια τα έχω ακόμα μιας και είναι αντιγραφές και η κονσόλα τσιπαρισμένη.

  • #2
    Εξαρτάται το τι εμπειρία θες, αν θες πχ τα ίδια παιχνίδια σε upscaled ανάλυση κλπ... πας σε emulator. Αν θες σαλονι, παλιά τιβι και αραλίκι, φτιάξε ξανά την κονσόλα (η αν βγαίνει πάρε μια μτχ, πρέπει να κυκλοφορούν σε γελοίες τιμές)
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Δεν ειναι δυσκολη διαδικασια, αφου κατεβασεις τον emulator το πιο "δυσκολο" ειναι να βρεις ενα BIOS και να το βαλεις στον καταλληλο φακελο. Μετα απλα ρυθμιζεις αναλυση που θες (και το gamepad αν εχεις) και φορτωνεις το ISO του παιχνιδιου, ισως χρειαστει να κανεις και μια ρυθμιση για memory card. Συνηθως για τοσο παλιους emulators δεν χρειαζεται να πειραξεις πολλα, ePSXe kai pSX ειναι πολυ ευκολοι.
      Ακομα αν θες να τρεξεις τα παιχνιδια απο τα CD ισως θελει λιγο εξτρα ψαξιμο, δεν το εχω δοκιμασει ποτε tbh.

      Comment


      • #4
        Έχω κατεβάσει δύο φακέλους εδώ:



        και το PSX Bios Pack (15 Images) εδώ:



        Μόλις πάω να τρέξω το psxfin.exe...μου πετάει ένα μήνυμα στην οθόνη που λέει κάτι ότι δεν εντοπίστηκε η τοποθεσία η κάπως έτσι, και από κει και μετά κολλάω.

        [MENTION=108]Somari[/MENTION] Βασικά τα παιχνίδια αρκούν.

        Comment


        • #5
          Η τοποθεσία του bios? Δωσε ακριβως το σφάλμα να βοηθήσουμε. Επίσης, τα bios images τα έβαλες στον υποφάκελο bios?
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment

          Working...
          X