Announcement

Collapse
No announcement yet.

God Ωf War

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μπορει να μην το εκανα τοσο κατανοητο, αυτο που εννοω ειναι το εξης: φανταστειτε οτι υπαρχει ενα combo τυπου τετραγωνο x2, τριγωνο, τετραγωνο, το οποιο πραγματοποιει μια συγκεκριμενη κινηση. Την ωρα που πατας το τελευταιο τετραγωνο το παιχνιδι εχοντας παρει το input πραγματοποιει αυτη την κινηση (ή το finisher αυτης της κινησης) που σαν animation μπορει να κρατησει ας πουμε 2 δεπτερολεπτα. Τα 2 αυτα δεπτερολεπτα το παιχνιδι ΔΕΝ δεχεται αλλο input απο τον παιχτη, οποτε αν κατα τη διαρκεια του combo στην πεσει καποιος εχθρος που δεν ειχες υπολογισει ΔΕΝ μπορεις να σπασεις την κινηση σου και να κανεις dodge ή block. Πρεπει να δεχθεις το damage ακομα και αν ειχες την ικανοτητα ως παικτης να κανεις evade την επιθεση διοτι οσο εισαι σε combo animation πρεπει να περιμενεις τον Kratos να το τελειωσει προκειμενου να εισαγεις κατι αλλο στο χειριστηριο.

    Οταν μιλαω για mashing εννοω οτι ειναι καλυτερο να μην μπεις στην λογικη του combo system αλλα να πατας δικους σου συνδιασμους, ειτε του light ειτε του heavy button (αναλογα με το πως κρινεις) μιας και οταν δεν πραγματοποιεις τα complex moves του παιχνιδιου εχεις την δυνατοτητα να σπασεις την επιθεση σου για evades.

    Δεν λεω οτι δεν δουλευει γενικα η λογικη του light και του heavy, ουτε οτι ειναι πολυπλοκη ή απλοικη. Αλλα οπως εχω την δυνατοτητα να αντιδρασω οταν παταω συνεχεια τετραγωνο και να σπασω την κινηση μου αν κατι συμβει, το ιδιο επρεπε να μπορουσα να κανω αν ημουν master και ηξερα ολες τις κινησεις. Δεν μπορει το παιχνιδι να σου λεει οτι αν πας να χρησιμοποιησεις καποιο complex move πρεπει να εχεις υπολογισει τι θα συμβει 3 δεπτερολεπτα μετα διοτι σε αυτο το time window δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Με αλλα λογια το παιχνιδι δεν επιβραβευει τον παικτη που ξερει το κινησιολογιο αλλα αυτον που δεν θα το χρησιμοποιει καθολου καθως στην δευτερη περιπτωση του κανει ανα πασα στιγμη δυνατη τη χρηση του evade του block ή του parry. Τελος εννοειται οτι γενικα μπορεις να κανεις combos, στο ps3 ολα τα παιχνιδια εχουν και 1000 hits trophy (ελπιζω να θυμαμαι σωστα ) που το εχω παρει κιολας. To broken εχει να κανει με το ποτε υπαρχει punisment και ποτε reward και εν τελει με το οτι υπαρχει ολοκληρη λιστα με moves και οπλα που ανοιγουν στην πορεια και ο καλυτερος τροπος παιξιματος παραμενει αυτος που ειχες οταν ξεκινας το game, τετραγωνο ή τριγωνο και reflexes.
    Last edited by nooto; 23-04-2018, 10:43 AM.

    Comment


    • #17
      Βασικα αν εχει παίξει κανεις GoW καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοείς. Εδω να θυμίσω πως το πρωτο God of War ηταν φόρος τιμής( κατα τον Jaffe χειρότερο)στο Devil May Cry( μεχρι και το το orb system οπως και η αναβάθμιση των κινήσεων ειναι φωτοκόπια) Απλώς στο GoW κανεις enter το button combination a la Killer Instinct και μετα συνεχίζει το combo χωρις να μπορείς να παρέμβεις.
      Επιπλέον η αμυνα ειναι απιστευτα δυνατή καθώς κρατώντας το L1 αν θυμαμαι καλα, αμύνεσαι σε όλες τις επιθέσεις απο όλες τις κατευθύνσεις.(κατι που δεν ισχυει πλεον οπως και το attack cancel που κανει την μάχη στο νεο GoW πιο fluid)

      Παιδια πιστευω αν του δώσετε χρόνο θα εκπλαγείτε με το σύστημα μάχης πολυ θετικά. Δεν το πίστευα ποτε πως μπορει να επιτευχθεί κατι τετοιο με τη συγκεκριμένη camera... κι όμως... Επιπλέον δώστε του χρόνο, μολις ανοίξει το παιχνιδι ξεδιπλώνονται οι επιλογές που εχεις.
      Ίσως να πρεπει να το ξεκινήσει κανεις στο normal και κατόπιν να το βάλει στο Hard. Ειδικα το Hard ειναι πραγματικα δύσκολο κατι που δεν το περιμενα απο ΑΑΑ τίτλο- όπου συνήθως λεγοντας hard εννοουμε το normal με κάποια επιπλέον πρόκληση.( Κοινως να δεις Άι το gameover μεσα μεσα) Μολις ωστόσο κανει κλικ το gameplay δεν υπαρχει γυρισμός, imo, στα παλιότερα God of War.
      Last edited by Sinclair; 23-04-2018, 02:45 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        @Sinclair , στο πρώτο GoW υπήρχε η δυσκολιά Titan, και μετά η God. Εγώ όταν έκανα το 100+ combo ήμουν στο God Mode. Από τότε που ήρθε η πιο δύσκολη δυσκολιά στο GoW (PS2), ακολουθώ αυτή τη νοοτροπία να τελειώνω το παιχνίδι στο κανονικό για να μάθω τα τοπία, τους εχθρούς, την ιστορία, κλπ, και μετά το πάω τέρμα στο πιο δύσκολο για την πρόκληση. Η απόλυτη πρόκληση ήταν στο πρώτο GoW με την οικογένεια του Κράτου.

        Επίσης, τώρα κατάλαβα τι εννοούσε ο @nooto . Αυτό κάποιοι το λένε και ladder system, δηλαδή στην ορολογία των fighting games ονομάζεται το σύστημα που έχεις στη σειρά τα ελαφρά μέχρις τα βαριά, και ύστερα τις ειδικές κινήσεις. Ο ελιγμός δεν πιάνει στις βαριές επιθέσεις ή στις ειδικές δυνάμεις. Θυμάμαι που έπιανε μόνο στις ελαφρές επιθέσεις. Καλό θα ήταν να κάνει κανείς τις τακτικές και να ξέρει πότε να επιτεθεί βαριά.
        Last edited by 丹野; 23-04-2018, 02:41 PM.
        sigpic

        Comment


        • #19
          Βασικα αν εχει παίξει κανεις GoW καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοείς. Εδω να θυμίσω πως το πρωτο God of War ηταν φόρος τιμής( κατα τον Jaffe χειρότερο)στο Devil May Cry( μεχρι και το το orb system οπως και η αναβάθμιση των κινήσεων ειναι φωτοκόπια) Απλώς στο GoW κανεις enter το button combination a la Killer Instinct και μετα συνεχίζει το combo χωρις να μπορείς να παρέμβεις.
          Ναι ακριβως, ενα παραδειγμα του πως κινουνται τα combos στο GoW ειναι το parry n riposte του Dark Souls, οταν κανεις parry και πατησεις το κουμπι για riposte ο χαρακτηρας μπαινει σε ενα συγκεκριμενο animation το οποιο κραταει καποια δεπτερολεπτα και δεν μπορεις να το κανεις cancel. Ε ετσι ειναι ολο το combo system του GoW, με το που δωσεις το input το παιχνιδι παιζει μονο του για το αντιστοιχο time window. Στην περιπτωση του Dark Souls το παιχνιδι δινει i frames κατα τη διαρκεια του animation (φανταστειτε να εκανες p n r και να εσκαγαν οι υπολοιποι εχθροι την ωρα του animation και να σου αλλαζαν τα φωτα, προφανως δεν θα το δοκιμαζες ποτε γιατι εκτος του οτι θελει ενα καποιο mastery και ειναι δυσκολη κινηση σε καποιες περιπτωσεις, οχι μονο δεν θα ειχες reward αλλα θα πεθαινες κιολας) στην περιπτωση του DmC υπαρχει attack cancel (οπως και το dark souls σε ολες τις υπολοιπες κινησεις του). Btw δεν ηξερα οτι και το Killer Instict ειναι ετσι.

          Οπως και να εχει imo σοβαρο bs δεν φτιαχνεται με αυτον το τροπο και αυτος ειναι ο λογος που ειπα οτι παροτι δεν εχω παιξει το καινουργιο, δεν πιστευω οτι τα παλια ειναι καλυτερα, τουλαχιστον σε αυτο το κομματι γιατι φαινεται απο τα video τουλαχιστον οτι και attack cancel υπαρχει και επισης ουτε ultimate defence εχεις. Το τελευταιο ειναι επισης πολυ ωραια παρατηρηση μιας και στα προηγουμενα παιχνιδια δεν υπηρχε balance αναμεσα στο block και στο dodge. Το blοck γινοταν ανεξαρτητα απο την κατευθυνση που κοιτουσες ενω το evade ηταν στον δευτερο αναλογικο που το καθιστουσε δυσχρηστο ενω παραλληλα ηταν και απιστευτα αργο. Το καινουργιο παιχνιδι φαινεται οτι εχει απαλλαγει απο ολες αυτες τις παιδικες ασθενιες και χαιρομαι που οπως λες χτιζει και κατι που ειναι εν τελει καλο (θελω να πω το να εχεις ενα συστημα που απλα δεν ειναι broken οπως πριν δεν λεει και τιποτα οποτε ειναι πολυ καλο οτι εγκατεληψαν αυτα τα πραγματα και απο κει και περα εχτισαν κατι καλο πανω στις νεες βασεις).

          Comment


          • #20
            Αν παιξεις ΚΙ( τα παλια παντα, με το νεο δεν εχω ασχοληθει καθολου) οπως και με τα ΜΚ που είχαν εισάγει το combo system με το run button (αλλα νομιζω και το 9 ετσι λειτουργούσε αν θυμαμαι καλα) ισχυει η πλήρης αυτοματοποίηση απο ενα σημειο και μετα πχ για τα 20hits+ ultra combos έφτανες το combo μεχρι τα 8-10 hits πατούσες ενα συνδυασμό και μετα έκανες trigger τα υπόλοιπα 10 χτυπήματα αυτόματα :Ρ( όταν ήμουν πιτσιρικάς με τον αδερφο όταν βγάζαμε ultra αφήναμε επιδεικτικά κατω το pad ενω ο εκάστοτε χαρακτήρας έριχνε αλλα 10 χτυπήματα :Ρ )

            Στο ΜΚ δεν ηταν ακριβώς ετσι( εκτος απο τα παλια brutalities που οκ... δεν...)αλλα και παλι έπρεπε να πατήσεις πρώτα τον συνδυασμό και κατόπιν έβλεπες το αποτέλεσμα του input( με λίγα λόγια τελείωνε το combo αρκετα αργοτερα απο όταν πάτησες τπ τελευταιο κουμπί- δε ξερω αν το εξηγώ επαρκώς)

            Στα υπόλοιπα συμφωνω απόλυτα. Εκτος αυτών, στο νεο God of War κινηση που θέλει master ειναι πιστευω το tap X για evade, double tap για roll. Δεν εχω καταφέρει ακομη να χρησιμοποιώ το πρωτο τοσο πολυ αλλα περισσοτερο το 2ο γτ καλύπτεις και μεγαλύτερη απόσταση... Απο την αλλη υπαρχουν κάποιες κινήσεις με το απλο dash που φαίνονται αρκετα χρήσιμες.

            Απο τγν αλλη κι εδω το counter ειναι αρκετα ευκολα υλοποιήσιμο( ίσως οχι οπως στα παλια που mashάρες L1 και όλο και κατι θα έβγαινε, αλλα νομιζω ειναι κάπως πιο εύκολο να βγει απο οτι στα Souls)ωστόσο το όφελος by default δεν ειναι τοσο μεγαλο( νομιζω αν ειδα καλα ξεκλειδώνεις abilities που δίνουν extra msg+κινήσεις στο counter)

            Επίσης ναι το evade των παλιών God of War ηταν πολυ μετριο σαν χρηστικότητα. Το Lords of Shadow που βασίστηκε σε αυτο, ειχε καλυτερο battle system imho.
            Last edited by Sinclair; 23-04-2018, 07:41 PM.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #21
              Το τερματισα και κανω καποια "end-game" πραγματα (valkyries, secret gear κτλπ). Μου αρεσε αρκετα αλλα ειχε και τα προβληματακια του οπως η καμερα καποιες φορες, το συστημα με τα upgrades και το loot/farm δεν ηταν καλα σχεδιασμένο ουτε χρηστικό, ο άθλιος χάρτης, η απουσία NG+, το ακυρο backtracking. Ενα αλλο θεμα ειναι το inconsistency στη δυσκολία, πχ θελω με starting gear να περασω ενα boss σε φαση SL1 run πολλες φορες απλα δεν γίνεται η υπάρχει και το αλλο να περνάς το boss και να σε κανει one shot ενα random purple mob στην πορεία, εκει φαινεται οτι υπαρχει κακός/πρόχειρος σχεδιασμός απο την αρχη, επρεπε να μπορεις να περασεις τα παντα σε starting set να ειχε μια δυσκολία και μετα NG+. Δεν ξερω αν εχω επηρεαστεί η εχω καλομάθει απο τα soulsborne παντως καποια τετοια θεματα με χαλασαν αρκετα σε σημείο να λεω οκ αντε να τελειώσουμε την ιστορια και τέλος, κατι που δεν θα έπρεπε γιατι το gameplay ειναι πολύ καλό και έπρεπε να θες οσο το δυνατόν παραπάνω.

              Τα θετικα οκ τα εχουν αναφέρει άπειρες φορές, το παιχνίδι γενικα ειναι παρα πολυ καλο.

              Για ολα τα παραπάνω του βάζω ένα γενναιόδωρο 8.5/10

              Comment


              • #22
                Το ξεκινησα σημερα και εγω, πρεπει να επαιξα κανα 2-3ωρο και η εισαγωγη μου φανηκε πραγματικα φανταστικη.

                Τωρα tbh τα γραφικα δεν μου φανηκαν τοσο εντυπωσιακα οσο ελεγαν τα reviews, πχ το Horizon μου ειχε φανει πολυ εντυπωσιακοτερο. Επισης tbh δεν περιμενα το παιχνιδι να ειναι τοσο γραμμικο στο σχεδιασμο του κοσμου του, πιστευα οτι θα ειναι κοντα στα tomb raider ή στο doom (που δινει ειτε semi open ειτε linear αλλα connected) αλλα μαλλον θα ελεγα οτι ειναι πιο κοντα στα Uncharted και δεν διαφερει ιδιαιτερα απο τα κλασσικα GoW. Ισως εχει να κανει και με αυτο o λογος που δεν τρελαθηκα και τοσο απο τον οπτικο τομεα διοτι ειναι αλλιως να βλεπεις φανταστικα γραφικα σε εναν κοσμο που ειναι ανοιχτος και ελευθερος και αλλιως σε εναν κοσμο που εχει περιορισμους. Ασχετο αλλα εν τελει τον τελευταιο χρονο επαιξα κατα κυριο λογο open και connected world παιχνιδια και τελικα θεωρω οτι αυτος ειναι ο σχεδιασμος που μου ταιριαζει περισσοτερο (μου εκανε εντυπωση οτι επαιξα τοσα πολλα και εν τελει δεν βαρεθηκα). Δεν μιλαω για παιχνιδια οπως το gta (που εν τελει δεν μου ταιριαζει τοσο) αλλα για οτιδηποτε ξεκιναει απο το deus ex, dark souls, doom (με interconnections) και φτανει μεχρι το Witcher 3, τo Horizon και το Assassin's Creed Origins. Για το God of War ειναι σαφως πολυ νωρις και λεω απλα την πρωτη αισθηση που μου αφησε σχεδιαστικα. Φυσικα θα δουμε.

                Παντως ο τροπος που ρεει η ιστορια μεχρι τωρα ειναι παρα πολυ καλος και πραγματικα γουσταρα πολυ με το πως εχουν κανει τον Kratos και τον χαρακτηρα του (που στα προηγουμενα παιχνιδια ηταν απλα τραγελαφικος ). Επισης το συστημα μαχης μου φαινεται και γαμω μεχρι στιγμης και ειναι πολυ ωραια ιδεα αυτη με το τσεκουρι ala mjolnir. Επισης παιζω στο give me challenge και μου φαινεται πολυ δυσκολο, στην πρωτη μαχη πρεπει να εχασα 10 φορες, στην πρωτη μαχη , ημουν σε φαση wtf ουτε τα tutorials δεν ειχαν βγει (μου ειχε βγαλει μονο το πως κανω attack), δηλαδη υπεθεσαν οτι δεν χρειαζεται να σου πουν για parry, dodge, block anyway.

                Θα δωσω περισσοτερο feedback μολις προχωρησω, αλλα ξαναλεω το σκηνικο της εναρξης με τον stranger ηταν παρα πολυ επικο και θελω πολυ να δω πως θα προχωρησει.
                Last edited by nooto; 10-05-2018, 09:20 PM.

                Comment


                • #23
                  Εχω φτασει στο Lake of Nine οποτε ας γραψω μερικα πραγματα.

                  Ο κοσμος του παιχνιδιου τελικα αρχιζει και ανοιγει απο ενα σημειο και μετα και παιρνεις και το χαρακτηριστικο hud των Elder Scrolls. Σαν τιτλος παραμενει γραμμικος αλλα νομιζω περιγραφικα θα μπορουσε κανεις να πει οτι αποτελειται απο γραμμικα κομματια που οδηγουν σε πιο ανοιχτες περιοχες, στις πιο ανοιχτες περιοχες συνηθως υπαρχει αρκετο optional υλικο, πχ υπαρχει το μερος του τερεν που αφορα στο main quest αλλα αν εξερευνησεις λιγο σε οδηγει και σε νεα κομματια της περιοχης που εχουν puzzles (που μεχρι τωρα ειναι απλα αλλα ειναι ταυτοχρονα πολυ ωραια καθως χρησιμοποιουν την ιδεα με το axe) ή secrets και αφορουν συνηθως σε collectibles που προσφερουν upgrades στον χαρακτηρα (οποτε ειναι καλο να κανεις οσο πιο πολυ exploring γινεται γιατι και βλεπεις καλυτερα το level design και τα collectibles ενδυναμωνουν τον χαρακτηρα σου οποτε η συλλογη τους παιζει κομβικο ρολο στο ποσο ευκολο ειναι το prograssion). Τελος ολες αυτες οι περιοχες εχουν shortcuts που οταν τα ξεκλειδωνεις κανεις την μελλοντικη περιηγηση πιο γρηγορη. Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομα αλλα υποθετω οτι θα επιστρεψω καποια στιγμη καθως σε παρα πολλα κομματια του χαρτη υπαρχουν και μερη στα οποια δεν εχω αυτη τη στιγμη προσβαση, οποτε με πιθανα μελλοντικα upgrades φανταζομαι οτι θα ξαναπερασω απο κει και ο σχεδιασμος των shortcuts κλπ θα ενεργοποιηθει ( metroidvania καθαρα λογικη). Οποτε ναι ο τιτλος τελικα ανοιγει και οντως φερνει περισσοτερο στα Tomb Raider (πχ το lake of nine σου βγαζει και λιγο πως ειναι το πρωτο hub κομματι του παιχνιδιου κατ'αντιστοιχια με τα hubs των νεων TR) παρα στο uncharted και τον διακριτο σχεδιασμο του.

                  Για τα γραφικα που εγραψα πριν, συνεχιζω και εχω την ιδια αποψη αν και ξαναλεω οτι εχει να κανει περισσοτερο με τη δομη του πραγματος που βλεπεις στην οθονη και οχι τοσο με το τεχνικο. Για να το ξεκαθαρισω το οπτικο ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο, ομως σχεδιαστικα και η κινηση του χαρακτηρα σου μεσα σε αυτον τον κοσμο ειναι αντιστοιχη με αυτη του Gears of War ή των Mass Effect. Ο χαρακτηρας φρεναρει μπροστα σε αορατους τοιχους, υπαρχουν οριζοντιες περιοχες που απεχουν καθετα 1 μετρο και δεν μπορεις να πας απο τη μια στην αλλη (πχ δεν μπορεις να πηδηξεις κατω σε επιπεδα που ειναι σχεδον απο κατω σου) εκτος αν υπαρχει σημανση οτι μπορεις να το κανεις, γενικοτερα η καθετη μετακινηση γινεται απο προκαθορισμενα σημεια μεσω grap points, το ιδιο ισχυει και για το οριζοντιο platforming και γενικοτερα οσοι εχετε παιξει Gears of War νομιζω εχετε μια εικονα του τι ακριβως εννοω. Ειναι σαν ολη η περιηγηση να περιοριζεται απο αορατα κουτια που οριζουν το που μπορει να κινηθει και τι μπορει να κανει ο χαρακτηρας. Δεν λεω οτι ειναι κακο αυτο αλλα γενικα οι συγχρονοι τιτλοι εχουν αποβαλλει αυτη τη σχεδιαστικη λογικη και ακομα αν ειναι περιορισμενοι, εχουν προσθεσει animations ας πουμε που σου δινουν μια ψευδαισθηση τουλαχιστον οτι δεν εισαι τοσο περιορισμενος (πχ animations που οταν φτανεις σε εναν τοιχο ο χαρακτηρας σου σηκωνειτα χειρια του και τον ακουμπαει δινοντας σου την εικονα οτι δεν υπαρχει ενα αορατο εμποδιο). Υπο αυτη την εννοια χανεις λιγο απο το immersion καθως το παιχνιδι σου θυμιζει ανα τακτα χρονικα διαστηματα οτι ο κοσμος ειναι video gamie κατι που πχ δεν το αισθανθηκα στο Horizon ή στο Origins αλλα ουτε και σε πιο κλειστα παιχνιδια οπως το TR.

                  Θα δουμε πως θα παει και στην πορεια βεβαια γιατι συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι νωρις ακομα και γενικα οι αποψεις μου παρατηρω οτι διαμορφωνονται καθως το παιχνιδι προχωραει και ανοιγει.

                  Το συστημα μαχης τωρα ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει χωρις αμφιβολια. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι παροτι η καμερα ειναι παρα πολυ περιοριστικη το παιχνιδι σου δινει optical clues (το spider sense που ειπε ο Sinclair) για το τι συμβαινει εκει που δεν βλεπεις ωστε να μπορεις να αντιδρασεις ακομα και αν δεν εχεις εικονα. Επιτελους υπαρχουν attack cancels, το dodge ειναι ενας συνδιασμος του bloodborne και των dark souls, το parry ειναι ευκολα υλοποιησιμο και πολυ εντυπωσιακο και το combo system πολυ εργονομικο και ευχρηστο καθως ανοιγει. Ειναι ενα συστημα που δεν ευνοει καθολου το button mashing και παροτι εχω χασει απειρες φορες δεν αισθανθηκα οτι το παιχνιδι εφταιγε καπου. Τωρα σχετικα με το τελευταιο συμφωνω με τον Ihne σε οτι αφορα το balance. Ο τιτλος ειναι πολυ πολυ δυσκολος και στο hard τουλαχιστον με 2-3 χτυπηματα εισαι νεκρος ενω απο την αλλη οι εχθροι δεν καταλαβαινουν τιποτα. Υπαρχει μια μαχη πριν συναντησεις τον Brok που εχασα πανω απο 50 φορες (εκει που σου πεταει μια poison witch, 2 heavy enemies και στη συνεχεια light enemies και τυπους με projectiles) και ημουν ετοιμος για rage quit. Tbh δεν θεωρω τον εαυτο μου pro, αλλα ok εχω βγαλει ολα τα Dark Souls, τον Ludwic και Orphan of Kos στο Bloodborne και ποτε δεν αισθανθηκα κατι τετοιο. Δεν μπορει αυτο το παιχνιδι να μου φαινεται τοσο δυσκολο . Φυσικα εχει να κανει με το γεγονος οτι στο hard τουλαχιστον σου ζηταει mastery απο την αρχη στους μηχανισμους καθως δεν μπορεις να κανεις λαθος διοτι μετα απο 2-3 χτυπηματα πεθαινεις και αυτο κανεις τις common μαχες τις πιο δυσκολες στο παιχνιδι λογω του αριθμου των εχθρων που σου πεταει. Χαρακτηριστικο ειναι οτι σε αυτες τις μαχες πρεπει να εισαι τελειως perfect καθως πρεπει να κανεις dodge οτι βλεπεις και δεν βλεπεις, ενω οι μαχες με τα bosses που ειναι ειτε 1-1 ειτε πολεμας το boss και υπαρχουν και 2-3 εχθροι ειναι τελικα πολυ πιο ευκολες διοτι δεν εχεις να αντιδρασεις σε 1000 πραγματα ταυτοχρονα. Κατα συνεπεια υπαρχει ενα θεμα με το balance καθως μπορει να μπλοκαρεις σε ενα random encounter για ωρες και τα spikes στην δυσκολια δεν ειναι εκει που πρεπει. Πχ μετα απο τη μαχη που περιγραφω υπηρχε ενα boss και καμια 10αρια ακομα encounters και δεν συναντησα πουθενα προβλημα. Γενικα δεν θελω να γυρισω στο normal γιατι το gameplay ειναι φανταστικο και εχεις την αισθηση του achievement μετα απο καθε μαχη αλλα θεωρω οτι οντως το παιχνιδι πολλες φορες δεν εχει ισορροπια και ξαναλεω ειναι παρα πολυ δυσκολο (θελω να δω πως θα ειναι και το GoW difficulty στο μελλον ) σε σημεια που δεν πρεπει και απο την αλλη καπως πιο ευκολο εκει που ας πουμε περιμενες κατι παραπανω.

                  Αυτα, για την αισθητικη, story, αφηγηση κλπ θα μιλησω σε επομενο post παντως μεχρι στιγμης ειμαι ενυπωσιασμενος. Tbc!!!
                  Last edited by nooto; 12-05-2018, 11:56 AM.

                  Comment


                  • #24
                    Το έχω ξεκινήσει κι εγώ,στο πολύ χαλαρό,τώρα είδα το θέμα και τα μηνύματα,το παίζω στο normal,δεν υπάρχει λόγος για κάτι πιο δύσκολο (trophy ντε).Είμαι στην Hive.
                    Το παιχνίδι είναι πανέμορφο,και το σύστημα μάχης εξαιρετικό.Κάτι που θεωρώ πολύ χρήσιμο,αλλά δεν είδα να αναφέρετε,είναι το quick turn,το οποίο σε κάποιες μάχες σου λύνει τα χέρια.Ειδικά εσείς που παίζετε στο hard,θα σας βοηθήσει πιστεύω.
                    Πάντως στο normal ως τώρα οι μόνες φορές που έχω χάσει είναι όταν αντιμετωπίζω μωβ εχθρούς ή αν παίζω κουρασμένος.Συνήθως τρώω πολύ ξύλο βέβαια,γιατί απλά προσπαθώ να βγάλω τα labours.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      Πάντως στο normal ως τώρα οι μόνες φορές που έχω χάσει είναι όταν αντιμετωπίζω μωβ εχθρούς ή αν παίζω κουρασμένος.Συνήθως τρώω πολύ ξύλο βέβαια,γιατί απλά προσπαθώ να βγάλω τα labours.
                      Στο προηγουμενο μου post μιλησα για κοσμο και δυσκολια αλλα ηταν σχετικα νωρις εν τελει, βασικα το προβλημα που αντιμετωπιζα ηταν οτι μεχρι να συναντησεις τον Brok δεν μπορεις να κανεις upgrade τον εξοπλισμο σου και κατα συνεπεια εισαι level 0 για μεγαλο χρονικο διαστημα. Απο τη στιγμη που ξεκινας το development του Kratos το παιχνιδι προσγειωνεται απο το insanity που περιεγραψαν πριν σε λογικα επιπεδα δυσκολιας. Ειναι ενα feeling αντιστοιχο με αυτο του Dark Souls οταν το πιασεις για πρωτη φορα και παιζεις το κομματι μεχρι να φτασεις τον Andre (αν και το GoW μου φανηκε πολυ πιο δυσκολο για το αντιστοιχο χρονικο διαστημα). Μεχρι τωρα η εισαγωγη ηταν το πιο δυσκολο μερος λοιπον και γενικα στη συνεχεια δεν συναντησα καποιο προβλημα, το παιχνιδι παραμενει δυσκολο αλλα δεν ειναι insane. Btw και το normal ειναι σχετικα καλη δυσκολια, ειναι ακριβως αυτο που περιγραφει, balanced, ουτε walk in the park ουτε ομως πολυ δυσκολο.

                      Σε οτι αφορα τον κοσμο, ισχυει παλι το ιδιο, το κομματι της εισαγωγης ειναι αρκετα μεγαλο και κυριως γραμμικο, απο τη στιγμη που φτανεις στο lake of the nine το παιχνιδι ανοιγει και δεν μοιαζει περισσοτερο στο Tomb Raider, ειναι πολυ πιο ανοιχτο απο το Tomb Raider. Επισης ο σχεδιασμος μοιαζει με αυτον του πρωτου Dark Souls και του Bloodborne, υπαρχει η κεντρικη περιοχη η οποια συνδεει ολες τις υπολοιπες οριζοντια και καθετα και στη συνεχεια αυτες εχουν εσωτερικα connections (ο συνολικος σχεδιασμος του connecticity των levels του Tomb Raider ειναι για την ακριβεια πολυ πιο απλος απο αυτον που εχουμε εδω). Δεν το ηξερα αλλα ο Balrog που ειναι σκηνοθετης, περα απο το GoW II και ΙΙΙ ειχε κανει και το Tomb Raider και για αυτο βλεπουμε οτι υπαρχει μια παρομοια λογικη (παραλληλα εχει πει και ο ιδιος οτι εχει επηρεαστει αρκετα απο τα παιχνιδια της From).

                      το quick turn,το οποίο σε κάποιες μάχες σου λύνει τα χέρια.Ειδικά εσείς που παίζετε στο hard,θα σας βοηθήσει πιστεύω.
                      Να σου πω την αληθεια δεν το χρησιμοποιω καθολου . Γενικα κινουμαι συνεχεια στο hard με quick steps και το turn παροτι ειναι οντως quick συνεχιζει και μου φαινεται αργο για αυτο το ειδος gameplay κατω απο τις συνθηκες του Hard. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια, ισως προσπαθησω να το δω στην πορεια. Σε οτι αφορα το Hard εμενα με ξερετε, μου αρεσει να παιζω στο επιπεδο που να μην μου επιτρεπει να κανω spam κινησεις και με αναγκαζει στο να μαθω το battle system the hard way, αν και ξαναλεω οτι και το normal ειναι πολυ καλα υλοποιημενο σε αυτο το game (δεν ξερω αν γινεται ευκολο καθως δυναμωνεις τον Kratos βεβαια αλλα οσο το δοκιμασα σαν δυσκολια μου αφησε καλες εντυπωσεις).

                      Εγω ειμαι κοντα στη μεση νομιζω και εκει γινεται κατι που προσωπικα με εκανε να καταλαβω πως εχω ενα συναισθηματικο δεσιμο με τη σειρα και δεν το ηξερα (μου προκαλεσε πολυ δυνατα συναισθηματα και δεν το περιμενα να πω την αληθεια). Θα τα σχολιασω αργοτερα αυτα και πιο αναλυτικα. Θελω να πω επισης οτι το game ειναι μονοκαμερο και ειναι ολο one shot, δεν υπαρχει μονταζ ουτε διαφορετικες καμερες κατα τη διαρκεια των cutscenes. Ειναι μια τεχνικη που δεν εχω δει σε αλλο game (μπορει και να εχει γυριστει και αλλο παιχνιδι με αυτον τον τροπο αλλα προσωπικα δεν το εχω συναντησει κατι τετοιο αλλου ή δεν το ειχα παρατηρησει?) και συνηθως το βλεπεις σε καποιες ταινιες αραια και που, ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το Birdman για οσους την εχουν δει. Γενικα πολυ καλοφτιαγμενο game και αν με ρωτουσε κανεις τωρα και εγω 10 θα του εβαζα και υπαρχουν παρα πολλοι λογοι για αυτο, θα γραψω αναλυτικοτερα καποια πραγματα στη συνεχεια.
                      Last edited by nooto; 16-05-2018, 09:53 AM.

                      Comment


                      • #26
                        Sorry αλλα θα διαφωνήσω, το level design είναι από τα πιο αδύναμα σημεία του παιχνιδιού και δεν ακουμπάει ds/bb ουτε στο ελάχιστο, πήρα platinum και πραγματικά ήταν ότι πιο βαρετό εχω κανει, backtracking συνέχεια με ένα κακό fast travel σύστημα. Στο ds/bb δεν ένιωσα ποτέ αυτό το συναίσθημα, που ακριβως βλέπεις οτι είναι connected μεταξύ τους? Εγω αυτο που βλεπω ειναι μια κεντρικη περιοχη στην οποια οκ μπορεις να πας με τη βαρκα σε αρκετα σημεια αλλα απο κει και περα ειναι ειτε γραμμικό ειτε δεν υπάρχουν shortcuts (πχ the mountain) για εύκολο backtracking.

                        Απο τα πιο αδύναμα σημεία ενος κατα τα αλλα καλού αλλα υπερτιμημένου παιχνιδιού.

                        Comment


                        • #27
                          Connected είναι διοτι καθε μια απο τις περιοχες γυρω απο το lake εχει 3 καθετα levels (μεχρι στιγμης) που ανοιγουν σιγα σιγα, τα levels καθως τα τελειωνεις ανοιγεις shortcuts (μεσα απο τις αλυσιδες) προκειμενου να τα συνδεσεις μεταξυ τους. Επισης οι διαφορετικες περιοχες πολλες φορες συνδεονται με αλλους τροπους (βλεπε τα ropes) οπου απο ενα ψηλο level μιας περιοχης μπορεις να μεταφερθεις σε ενα χαμηλοτερο μιας αλλης. Παραλληλα καθε περιοχη εχει και inner shortcuts που συνδεουν την αρχη τη μεση και το τελος καθως την εξερευνας και ανοιγουν και οι ικανοτητες του boy (ενα παραδειγμα ειναι η δευτερη αποστολη απο τον sindri που περιλαμβανει κυριως μετακινηση με τη βαρκα, συναντας 3 γραμμικες περιοχες και στο τελος τις ενωνεις).

                          Tωρα αν λες μετριο και αδυναμο αυτο το level design τι να πω . Εννοεις οτι ειναι κατω απο του Bloodborne ή απο το πρωτο Dark Souls? Αν ναι συμφωνω, αλλα δεν ειναι αυτος ο μεσος ορος για να πεις οτι ειναι χειροτερο απο αυτα αρα μετριο. Ειναι μια δυτικοποιημενη εκδοχη αυτης της σχεδιαστικης φιλοσοφιας και κατα τη γνωμη μου παρουσιασμενη καλυτερα απο παιχνιδια οπως το Tomb Raider ή το Arkham Asylum που σχεδιαστικα τα θεωρω παρα πολυ καλα. Εσενα αυτα τα παιχνιδια σου φαινονται καλυτερα? Ή τελος παντων μπορεις να μου φερεις σαν παραδειγμα καποιο 3d metroidvania που να εχει καλυτερο σχεδιασμο (εκτος απο SoulsBorne φυσικα)?

                          Επισης ο κοσμος ειναι ετσι φτιαγμενος που προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει καν το fast travel (νομιζω βεβαια τωρα που ανοιξε καποιες παραπανω επιλογες). Τωρα οταν θα μπω στη λογικη να επιστρεψω σε περιοχες προκειμενου να κανω οτι εχω χασει, δεν ξερω μπορει να αλλαξω αποψη αλλα μεχρι στιγμης το exploring μου φαινεται παρα πολυ καλο.

                          Τωρα αν εγω εκανα review, με αυτα που εχω δει μπορει να εβαζα 9 διοτι θεματα υπαρχουν και καποια απο αυτα τα ανεφερα σε προηγουμενα posts (και θα πω και αλλα στην πορεια, παντως το level design αυτη τη στιγμη δεν ειναι μεσα σε αυτα ). Ομως το παιχνιδι σαν συνολο προσφερει πολλα παραπανω απο το αθροισμα των μερων του και τα 10αρια οπως ανεφερα δεν μου φαινονται εκτος τοπου και χρονου και μπορω να τα καταλαβω διοτι σε προσωπικο επιπεδο (σαν παικτης και οχι σαν reviewer) το παιχνιδι και για μενα εκει βρισκεται. Αλλα επειδη δεν το εχω τελειωσει και υπαρχει δρομος ακομα, ας το αφησουμε εδω μιας και μπορει να αλλαξω αποψη.

                          Παντως στα πολυ μεγαλα συν θα εβαζα τη μονοκαμερη σκηνοθεσια του, το ποσο ωραια και ομοιογενοποιημενα εχει αποδωθει το side content που δεν αποκλεινει απο το main ταξιδι των ηρωων (που σου δινει την αισθηση οτι παιζεις ενα μεγαλο main quest και οχι οτι υπαρχει η ιστορια και υπαρχουν και τα side miision ή τα collectables), την αφηγηση που ειναι δυναμικη σε εναν βαθμο, το παρα πολυ καλο bs που ειναι αποριας αξιο πως το φτιαξαν δεδομενης αυτης της πολυ δυσχρηστης (για τετοια παιχνιδια) σχεδον over the shoulder προοπτικης που επιλεξανε αλλα και τον well crafted κοσμο του παιχνιδιου.
                          Last edited by nooto; 16-05-2018, 02:06 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Καλα αν εννοεις αυτα που καταλαβα δεν ειναι shortcuts ακριβως απλα ειναι σαν puzzle room και οταν λυθει απλα εχεις free entry/exit με τα chains, επισης ειναι πολυ μικρες οι περιοχες που λες. Shortcut θα ηταν πχ ενα elevator απο το summit στο witch's lair η κατι αντίστοιχο στο mountain, αντι να ψαχνεις fast traver και να κανεις backtracking για το καθε collectible που εχασες. θα καταλαβεις αν πας για platinum για ποιο πραγμα μιλαω ακριβως.

                            Για εμενα ειναι 8.5/10 το πολυ, 10/10 σημαίνει perfection και το gow δεν ειναι, αλλα οκ τερματισε το να εχεις καλυτερη αποψη.

                            Μου αρεσε πολυ πηγα και για platinum αλλα τα reviews ειναι τερμα υπερβολικα η εχει χαθει το μετρο στις βαθμολογιες.

                            Edit: Το tomb raider μου αρεσε καλύτερα σαν level design ναι, οχι σαν παιχνιδι ομως, μπορω να σου πω και τα metroid(!) prime σαν καλύτερα επίσης, κατι αλλο δεν μου ερχεται atm.
                            Last edited by i Have no Equal; 16-05-2018, 02:32 PM.

                            Comment


                            • #29
                              Ok απλα δεν μπορω να δω τι σου αρεσε στο Tomb Raider και δεν σου αρεσει εδω, πχ και εκει ειχε backtracking και μαλιστα οχι για να λυσεις ωραια και μεγαλα puzzles που σου ανοιγουν νεα κομματια του level αλλα για να βρεις αφισες ξερω γω. Επισης θεωρεις ανωτερα τα hub areas του Tomb Raider απο του GoW που το lake of nine καθε φορα που φυσας το horn αναδημιουργειται και σου δινει ενα ολοκαινουργιο hub που συνδεεται καθετα με ολα τα προηγουμενα (ενω θα μπορουσαν απλα να σου δωσουν μονο την αρχικη περιοχη-το πιο ψηλο level ή σχεδιαστικα να σπασουν τα levels και να τα δωσουν χωρις καμια συνδεση)? Στο Tomb Raider η καθε συνδεση με τα υπολοιπα κομματια βασιζεται μονο στα gadgets που εχεις ή αποκτας, στο GoW πρεπει παραλληλα να λυσεις και puzzles που αλλαζουν τη δομη του κοσμου προκειμενου να κανεις το ιδιο. Ειναι εξελιξη imo αυτης της σχεδιαστικης λογικης και δεν μπορω να δω με ποιον τροπο σε καποιον θα αρεσε το ενα και θα θεωρουσε μετριο ή κακο το αλλο. Εκτος αν εχει τοσο και ανουσιο backtracking ας πουμε για το platinum που λειτουργει αρνητικα, τι να πω. Anyway και εγω θα παω για plat γιατι το game και εμενα μου αρεσει παρα πολυ οποτε θα το ξανασυζητησουμε αυτο οταν εχω και πιο ολοκληρωμενη εικονα. Τα Prime δεν τα εχω παιξει, αν κανουν ενα rerelease στο Switch θα τα τιμησω εννοειται.

                              Για τις βαθμολογιες εγω το εχω ξανααναφερει, 10 για μενα και ετσι οπως το βλεπω προσωπικα, δεν σημαινει ντε και καλα perfection (δεν θα εβαζα σε κανενα game αυτο το βαθμο σε αυτη την περιπτωση) αλλα εχει να κανει με την τελικη αισθηση που σου αφηνει ο τιτλος και αν εν τελει μιλας για ενα παιχνιδι που θεωρεις οτι ολοι οι παικτες πρεπει να δουν. Προσωπικα εχω αναφερει οτι στο Witcher 3 πχ θα εβαζα 10, ειναι τελειο game? Οχι γιατι αντικειμενικα υπαρχουν και εκει θεματα σε καποιους τομεις. Ωστοσο ειναι τιτλος που πραγματικα πιστευω οτι θα χασει καποιος αν δεν το δει (ανεξαρτητα απο το αν του αρεσει το genre των rpgs) οχι μονο σαν εμπειρια, αλλα και απο την ιδια την ιστορια του μεσου. Το ιδιο πιστευω και για το GoW μεχρι στιγμης, προφανως και υπαρχουν θεματα εδω και εκει ομως κατα την αποψη μου βρισκεται πολυ μακρια απο το μεσο καλο game του 7-8 που θα δεις να κυκλοφορει, θα το παιξεις και θα περασεις απλα ευχαριστα. Απο κει και περα τα reviews μπορει να αναφερουν διαφορες υπερβολες και γραφικα τυπου game of the generation κλπ και για αυτο θεωρω οτι ισως ειναι περισσοτερο προβλημα κειμενου, δικαιολογησης και επιχειρηματολογιας (που εν τελει ισως και κανουν κακο στο παιχνιδι γιατι ειναι πολυ ευκολο καποιος να τα χαρακτηρισει γραφικα και με το δικιο του σε ενα βαθμο) και οχι τοσο βαθμολογιας.

                              Θα συνεχισω να γραφω και ξαναλεω οτι μιλαω για το μεχρι στιγμης, εννοειται οτι η αποψη μου μπορει να αλλαξει οταν το τελειωσω αλλα εδω ειμαστε να το συζητησουμε.
                              Last edited by nooto; 16-05-2018, 07:00 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Και στο gow καποιες περιοχες θελουν "gadgets" αλλα δεν ξερω που ακριβως εισαι οποτε μη ριξω κανα spoiler, πηγαινε τουλάχιστον end-game και πες μου μετά ποσο ωραιο ειναι το level design του, γιατι για ενα playthrough ειναι μια χαρα. Το tomb raider απλα δεν με κούρασε στο backtracking, δεν θυμάμαι και ακριβως πως ηταν tbh ουτε και εψαχνα ολα τα collectibles, παντως σου ειπα σαν παιχνίδι ειναι ανώτερο το gow. Σαν level design αν το κρινεις με βαση τα benchmark ds/bb, αν υποθεσουμε οτι αυτα ειναι στο 9-9.5 τοτε αυτο σιγουρα ειναι στο 8-8.5 καπου εκει. Επισης λειπει ng+ mode και το end-game grind του πάσχει σε καποια σημεία (αλλα και παλι μη κανω spoil τιποτα), ολα αυτα του κοβουν βαθμούς για εμένα.

                                Comment

                                Working...
                                X