Announcement

Collapse
No announcement yet.

Assassin's Creed Odyssey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι καλως η κακως καποια πραγματα σε καποια παιχνιδια πρεπει να κερδιζονται.
    Δεν διαφωνω, εγω αυτο που λεω ειναι οτι με τον εναν ή τον αλλο τροπο time savers παντα υπηρχαν. Θες αλλο παραδειγμα απο αυτα που ανεφερα? Δες τα επι πληρωμη action replays στα 90s-00s. Εγω ειχα δωσει τοτε χρηματα για το FFX επειδh ειχα χασει τις Magus Sisters και κατι αλλα Summons και δεν ηθελα να παιξω το παιχνιδι απο την αρχη. Το οτι τελειωσα βεβαια το παιχνιδι με 100% εχοντας χρησιμοποιησει action replay δεν σημαινει οτι δεν αισθανθηκα οτι cheatαρα . Για την ακριβεια το μαραζι μου εφυγε πολλα χρονια μετα οταν ξαναεπαιξα το παιχνιδι στο remaster και τα εκανα ολα μονος μου . Με αλλα λογια, για μενα τουλαχιστον, αλλο feeling σε οτι αφορα το achievement εχεις οταν κερδισεις κατι και αλλο αν το αγορασεις, η επιλογη του δευτερου δεν αλλαζει τη σημασια του πρωτου.

    Το "μην τα αγορασεις" δεν το θεωρω επιχειρημα να σου πω την αληθεια.. Ok ναι αν λιωσεις τη ζωη σου στο παιχνιδι θα τα κανεις ολα χωρις να πληρωσεις τιποτα αλλα για εμενα δεν θα επρεπε να υπηρχε η επιλογη καν, ειμαι οκ με τα cosmetics ειμαι οκ με τα DLC ειμαι οκ με τετοιου ειδους "time-savers" αν το game ειναι free αλλα οταν εχω δωσει 60ε τα παραπάνω μου θυμίζουν κατι mobile games πραγματικα.
    Ξαναλεω εδω οτι αν πιστευεις οτι εχει μπει grinding επι τουτου, τοτε το πραγμα αλλαζει. Εγω στο Origins δεν εριξα grinding επι τουτου ουτε ελιωσα τη ζωη μου. Νομιζω επαιξα 80 ωρες μεσα σε διαστημα 1-1.5 μηνα και το εκανα επειδη μου αρεσε (πχ ηθελα να ψαξω ολο το χαρτη μονος μου γιατι μου φαινοταν απιστευτος, δεν το εκανα απο αγγαρεια). Αν εδω εχουν ανεβασει τις απαιτησεις προκειμενου να σε οδηγησουν να κανεις αγορες τοτε παω πασο και δεν εχω να πω κατι αλλο περα απο το συμφωνω με το κραξιμο (btw δεν εχω πιασει το παιχνιδι ακομα, μιλαω καθαρα με βαση την εμπειρια που εχω απο το Origins, γι'αυτο και ρωταω πολλες φορες το τι πιστευετε εσεις που το παιζετε σε σχεση με τον αν υπαρχουν ή οχι paywalls).
    Last edited by nooto; 16-10-2018, 04:14 PM.

    Comment


    • #47
      Originally posted by nooto View Post
      Δεν διαφωνω, εγω αυτο που λεω ειναι οτι με τον εναν ή τον αλλο τροπο time savers παντα υπηρχαν. Θες αλλο παραδειγμα απο αυτα που ανεφερα? Δες τα επι πληρωμη action replays στα 90s-00s. Εγω ειχα δωσει τοτε χρηματα για το FFX επειδh ειχα χασει τις Magus Sisters και κατι αλλα Summons και δεν ηθελα να παιξω το παιχνιδι απο την αρχη. Το οτι τελειωσα βεβαια το παιχνιδι με 100% εχοντας χρησιμοποιησει action replay δεν σημαινει οτι δεν αισθανθηκα οτι cheatαρα . Για την ακριβεια το μαραζι μου εφυγε πολλα χρονια μετα οταν ξαναεπαιξα το παιχνιδι στο remaster και τα εκανα ολα μονος μου . Με αλλα λογια, για μενα τουλαχιστον, αλλο feeling σε οτι αφορα το achievement εχεις οταν κερδισεις κατι και αλλο αν το αγορασεις, η επιλογη του δευτερου δεν αλλαζει τη σημασια του πρωτου.

      Ξαναλεω εδω οτι αν πιστευεις οτι εχει μπει grinding επι τουτου, τοτε το πραγμα αλλαζει. Εγω στο Origins δεν εριξα grinding επι τουτου ουτε ελιωσα τη ζωη μου. Νομιζω επαιξα 80 ωρες μεσα σε διαστημα 1-1.5 μηνα και το εκανα επειδη μου αρεσε (πχ ηθελα να ψαξω ολο το χαρτη μονος μου γιατι μου φαινοταν απιστευτος, δεν το εκανα απο αγγαρεια). Αν εδω εχουν ανεβασει τις απαιτησεις προκειμενου να σε οδηγησουν να κανεις αγορες τοτε παω πασο και δεν εχω να πω κατι αλλο περα απο το συμφωνω με το κραξιμο (btw δεν εχω πιασει το παιχνιδι ακομα, μιλαω καθαρα με βαση την εμπειρια που εχω απο το Origins, γι'αυτο και ρωταω πολλες φορες το τι πιστευετε εσεις που το παιζετε σε σχεση με τον αν υπαρχουν ή οχι paywalls).
      Περιμενα να συνεχισω το παιχνιδι (level 36 atm) πριν απαντησω, παιζοντας με 4/5 amazon aka wonder woman set και κανοντας ελαχιστα sidequests πιστευω οτι εχει μπει grinding επι τουτου. Το κοστος των upgrades ειναι τεραστιο ηθελε πχ 490 metal για να παω το amazon chest piece απο 29 σε 35 η κατι τετοιο, αυτο ειναι γελοιο πραγματικα. Δεν ξερω σε ποιο σημειο του παιχνιδιου βρισκεσαι και αν εχεις επιγνωση για το κοστος των upgrades γενικα καθως και για καποια αλλα πραγματα.

      Πιεζει και η ημερομηνια του RDR2 αλλιως δεν θα με ενοιαζε και τοσο το grinding, οπως σου ειπα ομως και πριν "time saver" ειναι ενας γενικος ορος, ο αλλος στο insomnia εβαλε cheat engine με τη μια πηγε level 20 μαξαρε και materials και γραφει "τωρα ειμαι οκ για να αρχισω το story?". Δηλαδη οκ και αυτο με τη λογικη σου "time saver" ειναι και μαλιστα πιο τιμιο απο το να σκας 20αρια στην ubi για materials/xp boosts κτλπ, τουλαχιστον στη μια περιπτωση το παιζει και χακερας οχι κοροιδο.. Για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω κανει σχεδον ποτε αλλα ψηνομαι να μαξαρω materials μονο και μονο για τις βλακειες που εχουν κανει τους αξιζει.

      Comment


      • #48
        Δεν ξερω σε ποιο σημειο του παιχνιδιου βρισκεσαι και αν εχεις επιγνωση για το κοστος των upgrades γενικα καθως και για καποια αλλα πραγματα.
        btw δεν εχω πιασει το παιχνιδι ακομα, μιλαω καθαρα με βαση την εμπειρια που εχω απο το Origins, γι'αυτο και ρωταω πολλες φορες το τι πιστευετε εσεις που το παιζετε σε σχεση με τον αν υπαρχουν ή οχι paywalls



        Δεν εχω αγορασει το παιχνιδι ακομα οποτε δεν ξερω τι παιζει, ολα μου τα posts αφορουν στο πως ηταν το Origins. Ειμαι Αγγλια βασικα και δεν εχω τηλεοραση, εχω μαζι μου μονο 3ds και switch .
        Last edited by nooto; 19-10-2018, 02:37 PM.

        Comment


        • #49
          Εγω που δεν εχω παιξει origins ομως και γενικα κανενα αλλο AC δεν μπορω να συγκρινω με το origins..

          Comment


          • #50
            Είναι λαθος προσεγγιση να βασιζεσαι τοσο στο upgrade, καλυτερα να αξιοποιεις τα καλύτερα armors που βρισκεις κι ειναι αυτομάτως πιο ψηλά σε levels.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #51
              Originally posted by Ramparter View Post
              Είναι λαθος προσεγγιση να βασιζεσαι τοσο στο upgrade, καλυτερα να αξιοποιεις τα καλύτερα armors που βρισκεις κι ειναι αυτομάτως πιο ψηλά σε levels.
              fashioncreed >>>> all

              Comment


              • #52
                Τελος το main story και αρκετά απο τα main side quests, level 48 atm σημερα η αυριο θα παω για 50 και all cultists και μετα τελος. Γενικα μου αρεσε αρκετά αλλα ειχε θεματακια στο pacing στo gearing και σε κάποια side missions, το performance δεν το βαζω μεσα ουτε τα "time savers" ειχα θεμα μονο στην Αθήνα και σε χαμό απο αποψη frame rate και εκει μιλαμε να πεφτει κοντα στο 60 απο 90 καρφωμενα. Επίσης και στο story δεν μπορω να πω οτι τρελάθηκα, τα πιο ωραια σημεία ειναι στον πραγματικό κοσμο αλλα μαλλον επειδη δεν εχω ασχοληθει με τη σειρα δεν καταλαβαινα και πολυ τι γινοταν.

                Γενικα 7/10

                Comment


                • #53
                  Τέλος μετά από 70 ώρες κι έχοντας δει τον καλύτερο τερματισμό.
                  Έχω ακόμα πολύ πράγμα βέβαια για το Platinum αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να παίξω κάτι άλλο.
                  Γενικά εξαιρετικός τίτλος,το παίζετε όλοι άμεσα.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #54
                    Τελίωσα και γω στις 68 ώρες με τα τρία Odyssey Quests.
                    Είναι το πρώτο AC που με έψησε να το παίξω, δεν το μετάνιωσα, το θεωρώ αρκετά fun και polished, αλλά δεν νομίζω να παίξω το επόμενο.


                    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος ο τίτλος τα κάνει σχεδόν όλα σωστά, έχει φτιάξει έναν πολύ όμορφο κόσμο γεμάτο με ανεξάντλητο content στον οποίο ο ήρωας μπορεί να περιπλανηθεί απίστευτα smoothly με όποιον τρόπο θέλει και οπουδήποτε θέλει- κυριολεκτικά δεν νομίζω να υπάρχει σημείο στο οποίο δεν μπορείς να φτάσεις. Ο τρόπος που κινείται, πολεμάει, ταξιδεύει ο χαρακτήρας μέσα στον χάρτη νομίζω πρόκειται για την τοπ υλοποίηση σε παιχνίδι αυτήν την στιγμή, μακράν μπροστά από The Witcher 3 π.χ.

                    Οι μάχες εκμεταλεύονται στο έπακρο την ελευθερία που σου παρέχεται δίνοντας σου τρία δέντρα επιλογών που αλλάζουν τον τρόπο που μπορείς να παίξεις το παιχνίδι, είναι απίστευτα fun, και νομίζω η δυσκολία είναι ακριβώς όση πρέπει. Δεν συνάντησα καθόλου την ανάγκη grinding που γράφετε στο φόρουμ, για την ακρίβεια τις τελευταίες 15 ώρες ήμουν lvl 50, αλλά μάλλον έκανα και παραπάνω contracts/side quests απ'τον μέσο όρο από μόνος μου υποθέτω οπότε δεν έτυχε, εκτός 2-3 mercenary στο πρώτο 2ωρο, να πολεμάω τραγικά overleveled αντιπάλους.


                    Ποιό είναι το μεγάλο πρόβλημα για μένα? Ο κόσμος και η ιστορία δεν έχουν συναισθηματικό αντίκτυπο στον παίχτη. Το γράψιμο είναι επιπέδου τηλενουβέλας, το voice acting κατ' εμέ είναι γελοίο και over the top, και τα side-quests απ'τα λιγότερο εφάνταστα και επαναλαμβανομένα εβερ. Τα παραπάνω είναι ο κανόνας, υπήρχαν και λαμπρές εξαιρέσεις τρομερού world building, με πολύ ωραίες ιστορίες, αλλά δεν ήταν αρκετές.


                    7,5/10 πολύ fun, τρομερά production values, αδιάφορη ιστορία, και λίγο αγγαρία το end-game.

                    Comment


                    • #55
                      Το παιζει κανας αλλος ακομη; Ειχα κανει ενα διαλειμμα ενω ημουν level 27 λόγω Pokemon, Smash και μετα απο κανα μηνα που δεν επαιζα τιποτα απολυτως το χω ξαναπιασει κι ειμαι level 38. Ξεμπερδεψε με τον Lagos και επομενο βημα ειναι να μιλησω ξανα με τους δυο βασιλιαδες της Σπαρτης. Δυστυχως σημερα καταλαβα οτι εχει επιλογες που καθοριζουν το ending.

                      Το grinding παντως κανει κακο στο τιτλο γιατι σου κοβει τη ροη καθε τοσο και σε βαζει να κανεις ασχετα πραγματα με τη πλοκη. Παντως εχω ηδη παιξει πανω απο 70 ωρες και αξιζε τα χρηματα ο τιτλος. Απλα αναρωτιεμαι γιατι χανω τοσο χρονο και αλλοι σε λιγοτερο απο 40 ωρες το χουν τερματισει
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #56
                        Το ξεκινησα και εγω και εχω παιξει κοντα στις 10 ωρες. Εχει αρκετες αλλαγες σε σχεση με το Origins (ειναι περισσοτερο rpg, εχει πολυ περισσοτερο customization, φαινεται πιο πλουσιο γενικοτερα ενω εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα κλικ πιο γρηγορο σε οτι αφορα την μαχη αλλα και την κινηση του χαρακτηρα συνολικοτερα). Ενα απο τα μεγαλυτερα παραπονα μου εδω το εχουν φτιαξει και εχει να κανει με τον οπτικο τροπο που παρουσιαζονται τα sidequests, στο Origins πηγαινες σε εναν npc και αυτος σου εδινε το side quest απλα μιλωντας σου, χωρις να υπαρχει καποια σκηνοθεσια (η καμερα πηγαινε λιγο πιο πισω και ακουγες τους 2 χαρακτηρες να μιλανε), εδω παντα υπαρχουν καποια cutscenes οταν παιρνεις μια αποστολη, κατι που βοηθαει πολυ στο να αποκτησουν τα quests εναν καποιο χαρακτηρα και να δεθεις περισσοτερο με αυτους που βοηθας. Btw παιζω με τσιπρAlexios.

                        Επισης αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση ειναι οτι ακομα και ξεκαρφωτα side quests μπορει να παιξουν πολυ σημαντικο ρολο στο πως διαμορφωνεται ο κοσμος αναλογα με τις αποφασεις που θα παρεις. Αναφερομαι πχ στο quest με το plague, που εσωσα την οικογενεια και φυσικα δεν περιμενα οτι θα γινει αυτο που εγινε γιατι ελεγα ε AC ειναι, τι θα γινει δηλαδη... Αλλο παραδειγμα ειναι αυτο με τον Nikolaos που δοκιμασα και τις 2 επιλογες οταν τον συναντας, γιατι ημουν σιγουρος οτι και οι 2 θα οδηγουν στο ιδιο πραγμα και οτι η επιλογη δεν θα οδηγει σε διαφορετικο outcome, και ομως οδηγει... Μου θυμισε καπως το Fallout 3 οτι εχω δει μεχρι τωρα στο ποσο μακρια μπορει να παει το choice που κανεις και ειναι πολυ ωραιο touch που δεν το περιμενα σε ενα τετοιο game και νομιζω δεν το σημειωνει καποιος στα reviews που διαβασα τουλαχιστον.

                        Απο κει και περα, θελω να παιξω λιγο παραπανω για να πω περισσοτερα πραγματα απλα θα ηθελα να σημειωσω οτι το παιχνιδι μου φαινεται παρα πολυ εντυπωσιακο στο level design και γενικοτερα στο πως δομει τον κοσμο του. Δεν ξερω πολλες φορες το παιρνουμε σαν δεδομενο αλλα εμενα μου φαινεται επιτευγμα αυτο που εχουν κανει εδω. Οπως ειχα και για το Origins, ετσι και εδω ειλικρινα δεν ξερω ποσες εργατοωρες εριξαν προκειμενου να φτιαξουν εναν τοσο τεραστιο κοσμο, με τετοια αρχιτεκτονικη κλπ, το game αξιζει δηλαδη μονο και μονο για την περιηγηση. Λεμε για το star citizen αλλα ετσι οπως το πανε αυτες οι ομαδες θεωρω οτι θα δωσουν καποιο αντιστοιχο παιχνιδι πολυ πριν κυκλοφορησει το star citizen. Θα γραψω περισσοτερα στην συνεχεια, αλλα ηθελα να τα πω αυτα διοτι ειχα ξεχασει ποσο μακρια μπορουν να το πανε τα παιχνιδια της ubisoft (ασχετα με τον αν εχουν και προβληματα ή οχι).

                        Comment


                        • #57
                          Κι εγω τη πατησα με το plague.Γρηγορα το πας, εγω παιζει 10 ωρες να τις εφαγα στη κεφαλονια, ηταν βεβαια και το πρωτο μου AC και το πηγαινα αργα... πλεον στις 100+ ωρες ειμαι lvl 52 εχω δυο βδομαδουλες να παιξω, θελω να ολοκληρωσω και το cult quest κι ισως και το αλλο που εχει να κανει με τον πατερα μου.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #58
                            Λοιπον ας γραψω καποια πραγματα ακομα τωρα που ειμαι κοντα στις 25+ ωρες, level 20 και εχοντας μολις μπει στην Αθηνα. Σε οτι αφορα το grinding και τα time savers που εχουν γραψει τα παιδια, εγω μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα, κανοντας εδω και εκει καποια side missions και απλα εξερευνωντας ειμαι μονιμα 2-3 levels πανω απο τα main missions (το level που εμφανιζεται αρχικα, διοτι στην πορεια κανει scale μαζι σου). Υποθετω οτι αν πηγαινεις απο main mission σε main mission πιθανον να εχεις θεμα με το leveling αλλα το ιδιο συμβαινει και στα περισσοτερα rpgs. Να σημειωσω οτι το side content με το οποιο ασχολουμαι δεν ειναι τα daily events τα οποια υπαρχουν οντως αν θες να παρεις γρηγορα exp και κατα κυριο λογο ειναι αποστολες που κρατανε 2 λεπτα (και αφορουν σε κοσμο που δεν θελει να κανει side missions αλλα να παρει γρηγορα exp και να συνεχισει το campain). Κατα τη γνωμη μου εγινε πολυ χαμος για το τιποτα σε οτι αφορα το συγκεκριμενο θεμα, προσωπικα οπως και στο Οrigins, αν δεν ειχα διαβασει οτι υπαρχει επιλογη για να αγορασεις πραγματα με κανονικα λεφτα, δεν θα το παρατηρουσα καν... Το παιχνιδι ουτε σε εμποδιζει απο το να προχωρησεις ουτε εχει υπαρξει καποια στιγμη που εχω πει τωρα πρεπει να grindαρω. Η πορεια που ακολουθει το leveling των περιοχων και των quests δεν ειναι διαφορετικη απο αυτη αλλων αντιστοιχων τιτλων (βλεπε witcher 3), ειναι η υπαρξη της επιλογης του να αγορασεις και μονο που δημιουργησε την αναγκη για σχολιασμο. Τελος, οπως και στο Origins, dlc cosmetic items μπορεις να τα παρεις και μεσα απο το παιχνιδι (ακολουθωντας δραστηριοτητες και οχι μονο πληρωνοντας) κατι που το θεωρω πολυ θετικο. Για να κλεισω το συγκεκριμενο θεμα, αυτο που βρισκω unbalanced ειναι τα resources που χρειαζονται αν θες να αναβαθμισεις τον εξοπλισμο που ηδη εχεις και το ιδιο συνεβαινε και με το Origins. Ετσι αν θες να ανεβασεις καποιο legendary οπλο απο το level 12 στο 20 ναι θα εχεις θεμα. Απλα θεωρω οτι το οπως γινεται και σε αλλα παιχνιδια, δεν ειναι αυτη η optimal επιλογη δεδομενου οτι συνεχεια παιρνεις καινουργιο loot μεγαλυτερου level. Οπως συμβαινει σε τιτλους οπως το Destiny πχ, παιρνεις συνεχεια καινουργιο εξοπλισμο που ανεβαινει μεχρι το level cap και οταν φτασεις το level cap εκει πρεπει να κατσεις και να δεις τι θες να κρατησεις και τι οχι.

                            Απο κει και περα τωρα, στο παιχνιδι γινεται χαμος απο επιλογες και καπου χανεται η μπαλα. Υπαρχουν ενα καρο διαφορετικοι μηχανισμοι, διαφορετικες επιλογες, ναυμαχιες, region battles, legendary hunts κλπ κλπ και θα ελεγα οτι ο τιτλος ειναι τρελα bloated σε αντιθεση με το Origins που συγκριτικα ηταν αρκετα πιο focused. Υπαρχει η λογικη του all in one αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτο λειτουργει εν τελει θετικα ή αρνητικα. Ολες αυτες οι επιλογες δημιουργουν βασικα προβλημα στο πως μπορει να δεις τον ιδιο τον πρωταγωνιστη, ο οποιος εχει τοση ελευθερια που εν τελει μπορει να κανει οτι να ναι μεσα στο παιχνιδι και αυτο θετει ενα θεμα στο κατα ποσο μπορεις να δεθεις μζι του. Ενα παραδειγμα ειναι οτι ο χαρακτηρας ειναι σπαρτιατης και στην αρχη βοηθα την σπαρτη να νικησει μια μαχη η οποια γινεται. Οταν το παιχνιδι ανοιξει, καθε περιοχη βρισκεται κατω απο την κτηση ειτε της αθηνας ειτε της σπαρτης. Εσυ μπορεις να βοηθησεις την μια ή την αλλη πλευρα ωστε να κρατησει την κυριοτητα της περιοχης. Ωστοσο εχεις την επιλογη αν θες (και αυτο συμβαινει συνεχεια) να επιτεθεις πχ στα forts της σπαρτης, να αποδυναμωσεις τον στρατο της, αυτο να οδηγησει σε επιθεση της αθηνας και στη συνεχεια ενω εσυ εισαι αυτος που κατεστρεψε τον σπαρτιατικο στρατο να τους βοηθησεις να κερδισουν την μαχη εναντι της αθηνας . Στις δε επιθεσεις που κανεις στα forts (και που θα τις κανεις αν θες το 100% map completion) δεν ειναι οτι σκοτωνεις τους κακους, σκοτωνεις ειτε αθηναιους ειτε σπαρτιατες στρατιωτες που απλα κανουν την δουλεια τους. Αυτα σε συνδιασμο με το γεγονος οτι πλεον μπορεις να σκοτωνεις τους παντες, μεχρι και αθωους που κυκλοφορουν στον δρομο, δινουν την αισθηση οτι ο Alexios ή η Κασανδρα ειναι μισθοφοροι που εν τελει κανουν οτι τους κατεβει.

                            Στα υπολοιπα το παιχνιδι ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο και διασκεδαστικο, ο χαρτης ειναι τεραστιος αν και η αληθεια ειναι οτι παροτι πλεον ειδα και την Αθηνα, δεν υπαρχει καποια περιοχη τοσο εντυπωσιακη οσο η Αλεξανδρεια του Origins. To πιο εντυπωσιακο σημειο για μενα ηταν οταν βγαινεις στις Θερμοπυλες και παρατηρεις την αρχιτεκτονικη και το γιατι επρεπε οι Περσες να περασουν υποχρεωτικα απο το στενο. Η δουλεια που εχουν κανει ειναι απλα απιστευτη. Αυτα μεχρι στιγμης, ενταξει ο τιτλος ειναι τιτανιος και ακομα δεν μπορω να πω οτι εχω μπει πληρως στο πνευμα, θελω να δω πολλα πραγματα ακομα και θα επανελθω με καινουργιο σχολιασμο.

                            Comment


                            • #59
                              Εχω φτασει level 32 και την εχω καταβρει με το game, πρεπει να ειμαι δε 10 levels πανω απο το (αρχικο πριν το scaling) level των current main missions . Για να πω κατι τελευταιο λοιπον για το ''grinding'': προσωπικα σε τετοιου ειδους παιχνιδια ασχολουμαι αρκετα με τα side quests, αυτο εγω δεν το θεωρω grinding, ειναι μερος του υλικου που σου δινει το παιχνιδι, με σεναριο, σκηνοθεσια, νεα setpieces κοκ. Grinding ειναι να επαναλαμβανεις κομματια του παιχνιδιου με τα οποια εχεις ηδη ασχοληθει και να κανεις το ιδιο πραγμα προκειμενου να φτασεις στο καταλληλο επιπεδο για να προχωρησεις στο νεο κομματι του παιχνιδιου. Grinding δεν ειναι να σου λεει το παιχνιδι η επομενη main περιοχη ειναι η Κορινθος αλλα εχει ανοιξει και ενα side mission στην Μυκονο (περιοχη στην οποια δεν εχεις παει) που αν πας να το κανεις θα δεις ενα νεο questline 5-10 ωρων, με νεους χαρακτηρες, νεες τοποθεσιες, νεο υλικο και ενα απο τα καλυτερα σεναριακα κομματια που εχει προσφερει μεχρι τωρα το παιχνιδι. Η ομαδα καθησε και δουλεψε στο να υπαρχει αυτο το υλικο, δεν προσπαθησε να αυξησει τη διαρκεια του παιχνιδιου βαζοντας να επαναλαμβανεις πραγματα πανω στο υλικο που εχεις ηδη δει. Εγω πραγματικα απορω με ανθρωπους που εδωσαν λεφτα προκειμενου να κανουν skip τετοια κομματια προκειμενου να μπορουν να προχωρησουν το main quest τη στιγμη που η ubisoft θα μπορουσε να ονομασει τα κομματια αυτα επισης main quest και δεν νομιζω να καταλαβαινε κανεις κατι (ειδικα το μερος της Μυκονου οπως ανεφερα ηταν απο τα καλυτερα μεσα στο παιχνιδι μεχρι στιγμης βαζοντας μεσα και το main line σεναριο). Αναφερω ξανα οτι ισως φταιει οτι εγω παιζω με αυτον τον τροπο τετοια παιχνιδι (το ιδιο εκανα και στο Witcher 3 που και εκει ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορουσες να μην ασχοληθεις καθολου με side υλικο και να εισαι οκ, και εν τελει δεν αξιζε κιολας γιατι θα εχανες και το 80% ενος φανταστικου content) ή με το οτι δεν αναβαθμιζω καθολου τον εξοπλισμο μου μεχρι να φτασω στο level cap οποτε και εχω απειρα resources αυτη τη στιγμη. Τελος να σημειωσω οτι κανω skip το πραγματικο grinding (πχ αποδυναμωση των forts και conquest battles γιατι δεν υπαρχει αναγκη για κατι τετοιο και απλα ακολουθω main και side σεναριο + οπως εγραψα και στο προηγουμενο post, δεν θελω να μπαινω και να σκοτωνω ασχετους npcs μονο και μονο για να ανεβασω το level και το καλο ειναι οτι το παιχνιδι εν τελει σου δινει αυτη τη δυνατοτητα). Οπως και να εχει δεν θα πω κατι αλλο πανω σε αυτο, νομιζω οτι η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη.

                              Ο χαρτης του παιχνιδιου ειναι φανταστικος και πραγματικα δεν μπορω να σταματησω την εξερευνηση, με την δουλεια που εχει πεσει σε επιπεδο λεπτομερειων να ειναι απιστευτη. Το σεναριο παροτι σε καμια περιπτωση δεν φτανει παιχνιδια οπως το Witcher 3, ειναι κατα πολυ καλυτερο του Origins και το ιδιο ισχυει και για το πως εχει μοιραστει στα side quests η πλειονοτητα των οποιων ειναι παρα πολυ καλες και εχουν ενδιαφερον. Μου αρεσει επισης το leveling system με τις 3 δομες και το που επενδυεις μπορει οντως να αλλαξει τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπιζεις την καθε κατασταση. Το συστημα μαχης ειναι επισης παρα πολυ καλο και προσφερει ποικιλια αναλογα με το τι εχεις επιλεξει να κανεις στα trees αναπτυξης του χαρακτηρα. Επισης μου αρεσει παρα πολυ η δομη με τα cult members και αυτο διοτι ακομα και αν κανεις κατι ασχετο συνολικα main quest ή καποιο side quest, το γεγονος οτι μπλεκεται μεσα και η cult of kosmos σου δινει την ψευδαισθηση οτι δεν αποκλεινεις απο το main mission του να βρεις την οικογενεια σου μιας και το κυνήγι των members ειναι και αυτο μερος της κεντρικης ιστοριας. Τελος να αναφερω ακομη μια φορα το κομματι των επιλογων που συνεχιζει να μου κανει εντυπωση το πως μπορει να επηρεασουν το σεναριο και τον κοσμο, την στιγμη κιολας που δεν το περιμενεις. Το παιχνιδι ειναι ας το πουμε ισως πιο rpg απο παιχνιδια οπως το mass effect 3 και αυτο μου κανει παρα πολυ εντυπωση και ειναι κατι που δεν το περιμενα (ειχα στο μυαλο μου dialogue trees που πιο πολυ υπαρχουν για να υπαρχουν, αλλα δεν ειναι ετσι και οποιος το ξεκινησει να το εχει στο μυαλο του).

                              Φυσικα τωρα υπαρχουν αρκετα θεματα εδω και εκει, στα οποια θα αναφερθω στα επομενα posts, το παιχνιδι σε καμια περιπτωση δεν ειναι τελειο, ομως στην φαση που ειμαι αυτα χανονται μπροστα στο ολο οικοδομημα και για να πω την αληθεια δεν μου μετρανε σχεδον καθολου. Σαν παιχνιδι ειναι απο τους καλυτερους τιτλους του 18, σιγουρα το καλυτερο Assassins Creed που εχω παιξει και απο τους πολυ καλους τιτλους που εχω παιξει συνολικοτερα καθως ειναι πολυ κοντα για μενα στο οραμα που υπηρχε απο το πρωτο παιχνιδι, ενα παιχνιδι που προσφερει τα παντα και καταφερνει να ενοποιήσει τα ειδη και τα διαφορα στυλ gameplay. Αυτα και περισσοτερα εν καιρω.
                              Last edited by nooto; 10-05-2019, 01:07 PM.

                              Comment


                              • #60
                                Όποιος έχει παίξει το dlc ας πει αν αξίζει, το σκέφτομαι για season pass.

                                Αν και ποτέ δεν τα συμπαθούσα τα AC δεν ξέρω γιατί αλλα μου άρεσε πολυ το Odyssey, νομίζω η ubi είναι σίγουρα στο σωστό δρόμο.

                                Comment

                                Working...
                                X