Announcement

Collapse
No announcement yet.

Assassin's Creed Odyssey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Παιδια επειδη καπως ετσι ηταν και στο origins, ειναι καθαρα optional τα transactions. Ουτε grinding θελει ουτε τιποτα, δεν υπαρχουν paywalls τυπου σκοτωσε τον ταδε 200 φορες ή πληρωσε. Εγω στο origins εν τελει παιζοντας απλα το παιχνιδι καταφερα να εχω ολες τις ικανοτητες και ακομα και το 90% των εξοπλισμων απο τα dlc. Και δεν εκανα καθολου grinding. Σαπιο γιατι ριχνει αδεια για να πιασει γεματα αλλα απο την αλλη σαν παιχνιδια ειναι consumer friendly (παροτι ακουγεται αντιφατικο) γιατι δινουν στον παικτη την δυνατοτητα ακολουθωντας απλα τη ροη του παιχνιδιου να αποκτησει ακομα και επι πληρωμη content που βγηκε μηνες μετα (και ξαναλεω εχει πολυ μεγαλη διαφορα το να μπορεις να παρεις τα παντα παιζοντας απλα για το platinum απο το να υπαρχουν artficial walls που σε οδηγουν στο να πληρωσεις).
    Last edited by nooto; 13-10-2018, 06:27 PM.

    Comment


    • #32
      Διαβάζοντας το άρθρο του Polygon ξανά,γιατί από κει,ξεκίνησε όλο αυτό,βλέπω ότι ο τύπος γράφει ότι πλήρωσε τα 10 ευρώ και άρχισε να ευχαριστιέται το παιχνίδι.Από τη στιγμή που το παιχνίδι στην αρχή του τρίτου κεφαλαίου σου δίνει 2 ευρώ,το κόστος πλέον είναι στα 8.Επομένως ο τύπος,αφού πλήρωσε 10 ευρώ,το έκανε ίσα ίσα για να βγάλει το ρηβιού στα γρήγορα.
      Διαβάζοντας ρηβιού από Gameover/Enternity κανείς δεν παραπονέθηκε για αυτό,για άλλα πράγματα ναι,απλά άργησαν να βγάλουν το ρηβιού διότι πολύ απλά δεν το τρέξανε.
      Και κάτι ακόμα.Όποιος είναι οπαδός των παιχνιδιών της Ubisoft,έχοντας συνδέσει το Uplay account του με το username του,παίζοντας παιχνίδια της εταιρείας μαζεύει πόντους.Μπαίνοντας στο ubistore έχεις επιλογές να αγοράζεις temporary exp/money boosts για 10/20 coins έκαστο.Έχω 3000+ νομίσματα,οπότε αν θέλω έχω και αυτήν την επιλογή.Ξαναλέω όμως ότι το παιχνίδι σε βομβαρδίζει με υλικό,με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να αγοράσεις το exp boost.Και υπόψιν,δεν κάνω όλα τα daily,τα οποία είναι αρκετά.
      Carpe diem

      Comment


      • #33
        Γενικα συμφωνω οτι δε το χρειάζεται αλλα ειναι μλκ που υπάρχει σαν επιλογή. Θα πρέπε να ταν free option οταν ξεκινάς με τον ιδιο τροπο που σου δίνει δυνατότητα exploration mode. Ευτυχώς εμενα δε μ επηρεάζει με το τρόπο που παιζω αλλα δε συμφωνω με τν σταση αυτη της Ubisoft.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #34
          Πάει ο Κάπρος της Καρχηδόνας.Τα hints του Shadow came in handy αν και η αλήθεια είναι ότι έτσι την είχα ήδη την Κάσι μου.
          Πήρα ένα Epic Spear από έναν Mercenary,είχα και το Epic Sword μου από το story κι έπαιξα με φωτιά και second wind,ενώ χρησιμοποίησα και το Spread Shot πολύ,ειδικά όταν ήταν πολλά γουρουνάκια μαζί.Επίσης έχω ανεβάσει το armor 2 φορές,τα hunter,assassin,warrior damage από μία.Την φωτιά την έβαζα σπάνια πάντως,με το δόρυ μια χαρά τα πήγαινα και γενικά με 2 lvl πάνω μου φάνηκε εύκολο.Ξέρεις τι μου φάνηκε δύσκολο;Εκεί που περπατάω στο δάσος,βλέπω κάτι αρκούδες μαζί με κάτι τύπους,δεν έβλεπα καλά,λέω τι γίνεται εδώ;Πάω κοντά και μου την πέφτουν 8 άτομα και 2 αρκούδες.Πέθανα για λίγο.Δεν πειράζει ξέρω που είναι,ξαναπέρασα από κει,θα πάω κάποια στιγμή να πάρω εκδίκηση.
          Είμαι lvl 15 και όλα είναι lvl 13 εδώ που είμαι,just for reference.Και μέχρι να φύγω μάλλον θα πάω 16.Κάνω βέβαια και daily quests πλέον,αλλά μόνο οτιδήποτε είναι στην ξηρά,δεν ψήνομαι να βγω θάλασσα.
          Ούτε xp boosts ούτε τίποτα,just play the game people.

          BTW κάτι που με χάλασε,μιας και στο Origins είναι διαφορετικό.Όταν μπαίνεις σε κάποιο camp,fort κλπ,πρέπει να τα βγάλεις όλα χωρίς να πεθάνεις,διαφορετικά πάλι από την αρχή.Στο Origins μπορεί να είχα κάνει τα πάντα να είχε μείνει ένα chest πχ πριν πεθάνω,ε πήγαινα το άνοιγα και τέλος.Εδώ αυτό δυστυχώς δεν.Και ειδικά σε ένα fort τα βρήκα σκούρα γιατί είχαν σκάσει μαζί και 2 mercenaries,ευτυχώς lower level από μένα οπότε τους έβγαλα.
          Last edited by Altair; 14-10-2018, 11:37 AM.
          Carpe diem

          Comment


          • #35
            Εγω ειμαι 19 και ολα ειναι 22 αλλα οκ πηγα επιτηδες σε αλλο area, αυτα που λετε δεν στεκουν, μπορεις να αγορασεις σχεδον τα παντα απο upgrades για να σου κανουν τη ζωη ευκολοτερη. Οκ αν λιωσεις το παιχνιδι στα side quests και στο grinding μπορει να μην τα χρειαζεσαι και αναλογα και σε τι δυσκολια παιζεις αλλα ενα 50% boost σε xp+currency +materials +upgrades επι πληρωμη +ship upgrades και λετε οτι δεν τρεχει και τιποτα τα κανεις και μονος σου οταν σε αλλα παιχνιδια γινεται χαμος για ενα cosmetic lol..

            Ειμαι το τελευταίο ατομο που θα παραπονεθει για micro-transactions αλλα η ubi το εχει τερματισει πραγματικα..

            edit: α ξεχασα και το full completed map μονο με 10ε επισης..
            Last edited by i Have no Equal; 14-10-2018, 01:33 PM.

            Comment


            • #36
              Το θέμα είναι ότι αυτές οι δυνατότητες υπάρχουν από το Unity ακόμα,στην κατηγορία time savers.Ίσως και νωρίτερα,αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν θυμάμαι καθόλου.Από τη στιγμή που όλα μπορούν να γίνουν με την πρόοδο του παίκτη,δεν το βρίσκω αρνητικό να υπάρχουν επιπλέον επιλογές για όσους το επιθυμούν.Ναι θα μπορούσαν να είναι δωρεάν,σε μια κατηγορία ονόματι cheats ξέρω γω,δεκτό.Το θέμα είναι ότι τόσος ντόρος γίνεται άδικα,ότι το παιχνίδι χωρίς grinding δε βγαίνει κλπ.Προτιμώ να κάθομαι να κάνω random side quests στο Odyssey παρά να κάθομαι να κάνω πάνω κάτω την ίδια περιοχή σε κάποιο jrpg για να βγαίνουν τα ίδια τέρατα και να κάνω ξανά και ξανά τις ίδιες μάχες.Aν θεωρείται το πρώτο (κάνω side quests)grinding,πάσο.Ίσως έχει αλλάξει η μορφή του,θα μου πείτε,ίσως.
              Carpe diem

              Comment


              • #37
                Grinding είναι γενικότερα η επαναλαμβανόμενη ενέργεια με σκοπό το level-up. Τώρα αυτό ανάμεσα σε είδη παιχνιδιών μπορεί να λάβει διάφορες μορφές.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Raf View Post
                  Grinding είναι γενικότερα η επαναλαμβανόμενη ενέργεια με σκοπό το level-up. Τώρα αυτό ανάμεσα σε είδη παιχνιδιών μπορεί να λάβει διάφορες μορφές.
                  Το grinding ειτε θα ειναι μερος του παιχνιδιου ειτε θα ειναι optional, στο ACO ειναι optional σχεδον αν πλερώσεις καλα και μερος του παιχνιδιου αν δεν πλερώσεις, καταλαβαινεις για ποιο λογο το θεωρώ πρόβλημα.? Πχ στο octopath οπως και στα περισσοτερα ff, εχει grinding ειδικα αν θες να δεις το "true ending" αλλα δεν υπαρχουν "time savers" ειτε θα φας το χρονο για να το κανεις ειτε απλα δεν θα δεις το true ending, αυτη ειναι μια τίμια επιλογή αυτο το mix που κανει το ACO οχι.

                  Απο τη μια μπορεις να κανεις τα παντα παιζοντας ναι συμφωνω απο την αλλη σου δινει 1000 shortcuts αν πλερώσεις.

                  Comment


                  • #39
                    Η όλη κουβέντα περί ωφελιμότητας των επιπλέον προϊόντων στο πλαίσιο του αν είναι προαιρετικά ή όχι εμένα μου φαίνεται εξαρχής λάθος. Δυσκολεύομαι να δεχτώ το γεγονός πως full-priced παιχνίδια αποτελούν πλατφόρμες για περαιτέρω μικροσυναλλαγές και μπορεί ακόμη κάποιος να τα αποκαλέσει "consumer-friendly", στη βάση, υποθέτω, του ότι έχουμε δει πολύ χειρότερα πράγματα. Καταλαβαίνω πως κάποιος, έχοντας παρακολουθήσει τη βιομηχανία με συνέπεια, έχει πάθει ολίγον μιθριδατισμό στα φαινόμενα milking, όπως όταν μεγαλώνεις με έναν άνθρωπο δεν καταλαβαίνεις πότε στο καλό ψήλωσε, αλλά εγώ θυμάμαι καθαρά όταν ένα horse armor ξεσήκωνε αντιδράσεις.

                    Όταν ένας gamer δε υπερασπίζεται εταιρικές πρακτικές (διότι στεγνά αυτό είναι) με επιχειρήματα του στυλ "καλώς υπάρχει αφού έτσι γλιτώνεις περισσότερο χρόνο απ' ό,τι θα δουλέψεις για να το πληρώσεις", απλώς εξαγριώνομαι.

                    Comment


                    • #40
                      Εξαγριωνεσαι ή όχι έτσι είναι πλέον τα πράγματα. Και πρέπει να μάθεις να τα βλέπεις σφαιρικά.
                      Και όχι δεν τα υπερασπίζομαι,γιατί το καρφακι πήγαινε σε μένα ξεκάθαρα.
                      Απλά σκέφτομαι και ανθρώπους που όλοι μέρα δουλεύουν και θέλουν να παίξουν ένα παιχνίδι όταν γυρίσουν από την δουλειά και ευτυχώς τους δίνονται δυνατότητες είτε έτσι είτε αλλιώς.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #41
                        Λοιπον θα πω καποια πραγματα ακομα:

                        Δυσκολεύομαι να δεχτώ το γεγονός πως full-priced παιχνίδια αποτελούν πλατφόρμες για περαιτέρω μικροσυναλλαγές και μπορεί ακόμη κάποιος να τα αποκαλέσει "consumer-friendly", στη βάση, υποθέτω, του ότι έχουμε δει πολύ χειρότερα πράγματα.
                        Το Origins προσωπικα το επαιξα 3-4 μηνες μετα την κυκλοφορια του οπου και (μεσα σε αυτο το διαστημα) ειχαν βγει διαφορα επι πληρωμη DLC πακετα τα οποια και αφορουσαν σε α) οπλα, β) πανοπλιες, γ) mounts. Μεχρι εδω ωραια μιας και ειναι γενικη τακτικη της βιομηχανιας να βγαζει εξτρα υλικο το οποιο αν θες το αγοραζεις αν δεν θες οχι. Το consumer friendly πηγαινε στο οτι το Origins σου εδινε την δυνατοτητα να αποκτησεις αυτα τα πακετα in game, κανοντας ειτε achievements του παιχνιδιου ειτε πουλωντας σε ventors treasures που αποκτουσες in game. Οι δε απαιτησεις για την αποκτηση τους ηταν σχετικα μικρες αν εισαι completionist (κατι το οποιο ειναι μια χαρα μιας και ο completionist θα κυνηγησει να παρει ολες τις πανοπλιες κλπ και θα δειξει καποιο ενδιαφερον για τετοια πραγαματα) και γενικοτερα ενω απεκτησα οπως εγραψα το 90% αυτων των πακετων, δεν βγηκα εκτος του τροπου παιξιματος μου. Αυτο που εννοουσα λοιπον ειναι οτι κατα τη διαρκεια των μηνων οπου και εβγαιναν νεα πακετα με cosmetics και εξοπλισμο για το παιχνιδι, ο παικτης μπορουσε να τα αποκτησει κανοντας δραστηριοτητες του παιχνιδιου και οχι απαραιτητα δινοντας χρηματα. Εσενα σου φαινεται λαθος αυτο? Το καλυτερο φυσικα θα ηταν τα πακετα αυτα να ηταν free και μονο αλλα τοτε θα εγραφα οτι ειναι τα πιο consumer friendly παινχιδια και οτι η Ubisoft ειναι η CD Projekt.

                        Για την ακριβεια να σου πω κιολας οτι καταλαβα οτι επαιρνα αντικειμενα που δεν ηταν αρχικα στο παιχνιδι ΑΦΟΤΟΥ εφτασα κοντα στο τελος του οπου και μπηκα να δω τι παιζει στο store και τι ειναι το Uplay πιο πολυ για να δω την κοστολογηση των 2 expansions που ειχε βγαλει και για τα οποια ειχα διαβασει πολυ καλες κριτικες.

                        Η όλη κουβέντα περί ωφελιμότητας των επιπλέον προϊόντων στο πλαίσιο του αν είναι προαιρετικά ή όχι εμένα μου φαίνεται εξαρχής λάθος.
                        Και εμενα και εδω διαφωνω με τον Altair, ομως

                        αλλά εγώ θυμάμαι καθαρά όταν ένα horse armor ξεσήκωνε αντιδράσεις.
                        Εγω ποτε δεν αντεδρασα για αυτο, μου περασε αδιαφορο οπως και τοσα αλλα και ποτε μου δεν εδωσα ουτε 1 ευρω για τετοιου ειδους πραγματα. Το προβλημα ειναι πως ειμαι σιγουρος ωστοσο οτι πολλοι απο αυτους που αντεδρασαν εν τελει αγορασαν τη χρυση πανοπλια για το αλογο του Oblivion. Για να ξεκαθαρισουμε κατι: Απο τη στιγμη που μια εταιρεια δεν αλλαζει το παιχνιδι της προκειμενου να εξαναγκαζει τον παικτη να δωσει και αλλα χρηματα (βλεπε Battlefront II), απο κει και περα η ευθυνη ειναι στον παικτη και τον καταναλωτη. Ο παικτης και ο καταναλωτης ειναι ο μονος υπευθυνος που η Ubisoft σου δινει αυτες τις ''επιλογες''. Αν μια εταιρεια σου δινει μαζι με το δισκο και ενα σφυρι στην Deluxe edition, το εσυ πηρες το σφυρι και εσπασες τον δισκο ειναι δικη σου ευθυνη. Για να σταματησει λοιπον αυτο, εγω ο τροπος που το αντθμετωπιζω ειναι: Εχει το παιχνιδι τετοια πραγματα και ειναι το ιδιο ειτε τα εχει ειτε δεν τα εχει? Δεν δινω λεφτα για οτι επιπλεον υπαρχει, εχει το παιχνιδι τετοια πραγματα με την μορφη ομως paywalls? Δεν αγοραζω το παιχνιδι.

                        Απο κει και περα ξαναλεω οτι δεν μπορουμε να κραζουμε μονο τις εταιρειες... Το κοινο εχει πολυ μεγαλη ευθυνη για αυτο που γινεται. Επισης ο reviewer του Polygon ειναι τελειως βλακας γιατι με αυτο που γραφει παροτρυνει τον παικτη εν τελει να δωσει λεφτα. Αν εβγαινε το DSIV και σου ελεγε με 100 ευρω μπορεις να ξεκινησεις με level 100 το παιχνιδι (που και να γινοταν κατι τετοιο I dont give a fuck) και του εκανα εγω review και εγραφα οτι τωρα που εδωσα το 100αρικο επιτελους μπορω να ευχαριστηθω το παιχνιδι ως αρνητικη κριτικη, θα ημουν τελειως ηλιθιος.

                        Το grinding ειτε θα ειναι μερος του παιχνιδιου ειτε θα ειναι optional, στο ACO ειναι optional σχεδον αν πλερώσεις καλα και μερος του παιχνιδιου αν δεν πλερώσεις, καταλαβαινεις για ποιο λογο το θεωρώ πρόβλημα.? Πχ στο octopath οπως και στα περισσοτερα ff, εχει grinding ειδικα αν θες να δεις το "true ending" αλλα δεν υπαρχουν "time savers" ειτε θα φας το χρονο για να το κανεις ειτε απλα δεν θα δεις το true ending, αυτη ειναι μια τίμια επιλογή αυτο το mix που κανει το ACO οχι.

                        Απο τη μια μπορεις να κανεις τα παντα παιζοντας ναι συμφωνω απο την αλλη σου δινει 1000 shortcuts αν πλερώσεις.
                        Αν ειναι ετσι να βγαλουμε και το true ending απο το youtube που μπορει καποιος να το δει χωρις να εχει παιξει καν το παιχνιδι. Αυτο που γραφεις imo δεν εχει νοημα, αν ειναι να μιλησουμε για το επι πληρωμη μαζι σου (που και παλι, καποιος που αγοραζε το 90 ενα guide για ενα παιχνιδι παλι για να γλυτωσει χρονο το εκανε, τι επρεπε να κανουμε τοτε? να κραζουμε το περιοδικο?), αλλα time savers παντα υπαρχουν (και τσαμπα). Και εγω στο Arkham Knight το true ending στο youtube το ειδα γιατι βαριομουν να βρω ολα τα ερωτηματικα. Ακομα και αν ειχε pack το παιχνιδι και μου εδινε ολα τα ερωτηματικα επι πληρωμη παλι το ιδιο θα εκανα. Δεν μπορω να καταλαβω tbh καν πως ο αλλος μπαινει στη λογικη να αγορασει κατι τετοιο...

                        Τελος παντων για να καταληξουμε, διαφωνω με τον Altair, ειναι αρνητικο και μονο που υπαρχουν αυτα τα πραγματα και δεν πιανω καθολου το επιχειρημα οτι καποιος μπορει να μην εχει το χρονο να ασχοληθει, αν δεν εχει χρονο ας μην ασχοληθει (οπως πχ δεν ασχολουμουν και εγω με το witcher 3 για χρονια). Ειναι αρνητικο γιατι καποιος μπορει να τα κανει abuse αλλαζοντας το παιχνιδι του (battlefront). Απο κει και περα ομως πρεπει περα απο το τι κανει η εταιρεια να δουμε και τι κανει ο παικτης (και ποιος ειναι ο πραγματικος λογος που η συγκεκριμενη πολιτικη συνεχιζει να υπαρχει). Το να κραζει καποιος μια εταιρεια επειδη του δινει σαν ''επιλογη'' να κανει skip το game (και δεν του το επιβαλλει, το τονιζω αυτο) τοτε για μενα αυτο το ατομο βλεπει το δεντρο και οχι το δασος. Αν απο την αλλη θεωρουν οσοι παιζουν το Odyssey οτι εχει paywalls ωστοσο, τοτε το θεμα αλλαζει και ειμαι και εγω εδω για να κραξω μαζι σας.
                        Last edited by nooto; 15-10-2018, 04:10 PM.

                        Comment


                        • #42
                          Το προβλημα ειναι πως ειμαι σιγουρος ωστοσο οτι πολλοι απο αυτους που αντεδρασαν εν τελει αγορασαν τη χρυση πανοπλια για το αλογο του Oblivion.
                          Νόοτο είμαι σχεδόν σίγουρος πως επρόκειτο για απλή πανοπλία για το άλογο, προσβάσιμη μόνο με χρήματα και γενικώς πολύ χρήσιμη έως και απαραίτητη. Δεν ήταν διακοσμητικό το ζήτημα, γι' αυτό άλλωστε και ξεσήκωσε αντιδράσεις.

                          Κατά τ' άλλα δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα έγραψες, μάλιστα το ότι έχει ευθύνη ο καταναλωτής είναι το βασικό πόιντ μου. Σε συνδυασμό πάντα με το ότι τα πράγματα θα καταλήγουν με τον χρόνο πάντοτε χειρότερα για τον end-user, εν μέρει λόγω αυτής της εκνευριστικής κουλτούρας της ανοχής. Εδώ είμαστε 11 χρόνια, εδώ θα είμαστε ελπίζω άλλα τόσα για να το δούμε.

                          (που και παλι, καποιος που αγοραζε το 90 ενα guide για ενα παιχνιδι παλι για να γλυτωσει χρονο το εκανε, τι επρεπε να κανουμε τοτε? να κραζουμε το περιοδικο?)
                          Έλα τώρα, άλλη φάση αυτό, αγόραζες μια έκδοση να με το συμπάθειο, με artworks, φωτογραφίες, την καμάρωνες, άσε που πολλά παιχνίδια έρχονταν με δικά τους guides, όπως τα περισσότερα RTS. Μη πιάσουμε αυτήν την κουβέντα, γιατί μετά θα χρειαστεί να μιλήσουμε για cheat codes με τα οποία όχι μόνο γλίτωνες χρόνο αλλά είχες πολλές φορές και άλλα skins, νέες πίστες κτλ.
                          Last edited by Raf; 15-10-2018, 04:13 PM.

                          Comment


                          • #43
                            Έλα τώρα, άλλη φάση αυτό, αγόραζες μια έκδοση να με το συμπάθειο, με artworks, φωτογραφίες, την καμάρωνες, άσε που πολλά παιχνίδια έρχονταν με δικά τους guides, όπως τα περισσότερα RTS. Μη πιάσουμε αυτήν την κουβέντα, γιατί μετά θα χρειαστεί να μιλήσουμε για cheat codes με τα οποία όχι μόνο γλίτωνες χρόνο αλλά είχες πολλές φορές και άλλα skins, νέες πίστες κτλ.
                            Ναι ναι προφανως ειναι αλλη φαση και φυσικα δεν συγκρινω ενα piece of art πολλες φορες πανω στο οποιο δουλεψαν πολλοι ανθρωποι για να το φτιαξουν και εχει αξια απο μονο του (βλεπε μερικα αψογα guides που υπαρχουν ακομη και πιο προσφατα σε deluxe editions) με τη χρηματοθηρια του αγορασε cheat codes. Απλα το ανεφερα στην υπερβολη του γιατι imo η φραση ''πρεπει ή δεν πρεπει να υπαρχουν time savers'' δεν μου βγαζει νοημα (δεδομενου οτι παντοτε υπηρχαν μιας ή αλλης μορφης).


                            Κατά τ' άλλα δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα έγραψες, μάλιστα το ότι έχει ευθύνη ο καταναλωτής είναι το βασικό πόιντ μου. Σε συνδυασμό πάντα με το ότι τα πράγματα θα καταλήγουν με τον χρόνο πάντοτε χειρότερα για τον end-user, εν μέρει λόγω αυτής της εκνευριστικής κουλτούρας της ανοχής. Εδώ είμαστε 11 χρόνια, εδώ θα είμαστε ελπίζω άλλα τόσα για να το δούμε.
                            Ναι συμφωνω και θεωρω λογω του internet κυριως (μεσω του οποιου τα παιχνιδια ειναι ζωντανοι οργανισμοι) τα πραγματα θα γινονται χειροτερα γιατι πλεον δεν υπαρχει κοφτης που να σταματαει μια εταιρεια απο το τι μπορει να κανει προκειμενου να βγαλει περισσοτερα χρηματα. Και μαλιστα ειναι ιδιαιτερα εντυπωσιακο αυτο μιας και παροτι η EA, η Ubisoft και η Activision βλεπουν οτι μπορεις να εχεις επιτυχια χωρις τετοιες αηδειες (και να σε κανουν praise ολοι βλεπε Santa Monica ή CD Projekt), συνεχιζουν το ιδιο τροπαριο. Γι'αυτο αναφερω οτι ειναι στο χερι του καταναλωτη (πχ η επιτυχια του Witcher, του God of War, του Zelda, του Horizon, του spiderman κλπ σε ενα βαθμο εχει αρχισει να αλλαζει πραγματα και ειναι πολυ σημαντικο που ο κοσμος τα αγκαλιασε) και ξαναλεω, δεν με ενδιαφερει αν η Ubi βαζει το complete map με 10 ευρω ουτε θα μπω στη λογικη ''αχ αμα το ειχα τωρα θα μου ειχαν λυθει τα χερια''. Θα επρεπε να το βλεπουμε, να γελαμε και να μην το αγοραζει κανενας. Εκτος των αλλων δεν βλεπω καποιο incentive στο να θελει κανεις να κανει skip κομματια του παιχνιδιου (ποσο μαλιστα ενος παιχνιδιου που το selling poiont του ειναι το exploration). Αν δεν μου αρεσει ο σχεδιασμος του map και θεωρω το game map cleaner δεν το αγοραζω καθολου.
                            Last edited by nooto; 15-10-2018, 06:59 PM.

                            Comment


                            • #44
                              Εγώ προσωπικά την έχω βρει την λύση. Περιμένω πλέον σε αυτά τα παιχνίδια να βγει η ολοκληρωμένη έκδοση ύστερα από μερικούς μήνες, που συνήθως είναι και φθηνότερη, και όλα κομπλέ

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by nooto View Post

                                Αν ειναι ετσι να βγαλουμε και το true ending απο το youtube που μπορει καποιος να το δει χωρις να εχει παιξει καν το παιχνιδι. Αυτο που γραφεις imo δεν εχει νοημα, αν ειναι να μιλησουμε για το επι πληρωμη μαζι σου (που και παλι, καποιος που αγοραζε το 90 ενα guide για ενα παιχνιδι παλι για να γλυτωσει χρονο το εκανε, τι επρεπε να κανουμε τοτε? να κραζουμε το περιοδικο?), αλλα time savers παντα υπαρχουν (και τσαμπα). Και εγω στο Arkham Knight το true ending στο youtube το ειδα γιατι βαριομουν να βρω ολα τα ερωτηματικα. Ακομα και αν ειχε pack το παιχνιδι και μου εδινε ολα τα ερωτηματικα επι πληρωμη παλι το ιδιο θα εκανα. Δεν μπορω να καταλαβω tbh καν πως ο αλλος μπαινει στη λογικη να αγορασει κατι τετοιο...

                                Τελος παντων για να καταληξουμε, διαφωνω με τον Altair, ειναι αρνητικο και μονο που υπαρχουν αυτα τα πραγματα και δεν πιανω καθολου το επιχειρημα οτι καποιος μπορει να μην εχει το χρονο να ασχοληθει, αν δεν εχει χρονο ας μην ασχοληθει (οπως πχ δεν ασχολουμουν και εγω με το witcher 3 για χρονια). Ειναι αρνητικο γιατι καποιος μπορει να τα κανει abuse αλλαζοντας το παιχνιδι του (battlefront). Απο κει και περα ομως πρεπει περα απο το τι κανει η εταιρεια να δουμε και τι κανει ο παικτης (και ποιος ειναι ο πραγματικος λογος που η συγκεκριμενη πολιτικη συνεχιζει να υπαρχει). Το να κραζει καποιος μια εταιρεια επειδη του δινει σαν ''επιλογη'' να κανει skip το game (και δεν του το επιβαλλει, το τονιζω αυτο) τοτε για μενα αυτο το ατομο βλεπει το δεντρο και οχι το δασος. Αν απο την αλλη θεωρουν οσοι παιζουν το Odyssey οτι εχει paywalls ωστοσο, τοτε το θεμα αλλαζει και ειμαι και εγω εδω για να κραξω μαζι σας.
                                Τι σχεση εχει ενα cinematic σαν reward με end-game content?? Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι καλως η κακως καποια πραγματα σε καποια παιχνιδια πρεπει να κερδιζονται.

                                Στο ACO πχ θελεις να κανεις ενα legendary upgrade σε higher level και δεν εχεις resources?? np κατσε να δω τι υπαρχει απο "time savers" α ωραια πουλανε materials δινω 10ε και καθαρισα αλλιως θελει grinding. Εγω σχολιαζω αυτη τη νοοτροπια οχι αν θα λυσεις 10 γριφους για να δεις ενα cinematic..

                                Θελεις την pegasus armor γιατι το set bonus ταιριαζει στο playstyle σου, ναι σιγουρα μπορεις να κυνηγας πειρατες 10km μακρια καθε μερα με την ελπιδα να σου κατσουν ολα τα pieces με rng η απλα να αγορασεις το set απο το store.

                                Επισης δεν ξερω τι level εισαι αλλα ακομα και στο 27 που ειμαι atm για να κανω upgrade ενα legendary απο level 16 θελει παρα πολλα resources, φανταζομαι αν κανει scale για το 50 τι θα θελει.

                                Δεν ξερω γενικα υπηρχε μια τρελα με τα microtransactions ακομα και για cosmetics only, εγω οσο παιζω ACO και κολλαω καπου πχ εχω μια επιθυμια να ανοιξω το ubisoft store να δω πως μπορω να αποφυγω ενα tedious grinding η w/e υπαρχει διαθεσιμο για να μου κανει τη ζωη ευκολοτερη. Τωρα πως εσεις θεωρειται οτι δεν υπα

                                Το "μην τα αγορασεις" δεν το θεωρω επιχειρημα να σου πω την αληθεια.. Ok ναι αν λιωσεις τη ζωη σου στο παιχνιδι θα τα κανεις ολα χωρις να πληρωσεις τιποτα αλλα για εμενα δεν θα επρεπε να υπηρχε η επιλογη καν, ειμαι οκ με τα cosmetics ειμαι οκ με τα DLC ειμαι οκ με τετοιου ειδους "time-savers" αν το game ειναι free αλλα οταν εχω δωσει 60ε τα παραπάνω μου θυμίζουν κατι mobile games πραγματικα.

                                Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι δεν μπορεις να παιξεις το παιχνιδι αλλιως απλα σχολιαζω αυτη τη νοοτροπια σε ενα single player game..

                                Comment

                                Working...
                                X