Announcement

Collapse
No announcement yet.

Red Dead Redemption II (aka the IHNE thread :P)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Red Dead Redemption II (aka the IHNE thread :P)


    Platforms: PS4, XONE, Roronoa's PC

    Metascore: 97% (77 reviews and going)
    Developed by the creators of Grand Theft Auto V and Red Dead Redemption, Red Dead Redemption 2 is an epic tale of life in America’s unforgiving heartland. The game’s vast and atmospheric world also provides the foundation for a brand new online multiplayer experience. America, 1899. The end of the Wild West era has begun. After a robbery goes badly wrong in the western town of Blackwater, Arthur Morgan and the Van der Linde gang are forced to flee. With federal agents and the best bounty hunters in the nation massing on their heels, the gang has to rob, steal and fight their way across the rugged heartland of America in order to survive. As deepening internal fissures threaten to tear the gang apart, Arthur must make a choice between his own ideals and loyalty to the gang that raised him. [Rockstar]


    Μερικα video reviews:




    Previously on GO (το thread για το προηγουμενο παιχνιδι της σειρας)


    Το παιχνιδι ειναι ο πρωτος τιτλος της Rockstar για τις τωρινες κονσολες (το GTA V δεν πιανεται γιατι ηταν remaster) και εχει σαρωσει στις βαθμολογιες. Θελω πολυ να δω τι εχει να προσφερει και αν παει μπροστα το ειδος μιας και μιλαμε για απειρες εργατοωρες και υπερωριες απο τα οσα ακουγονται τους τελευταιους μηνες. Δυστυχως δεν θα εχω προσβαση αμεσα αλλα θα ηθελα να ακουσω πολυ τις γνωμες οσων το πιασουν, λογικα θα επενδυσω και εγω με την πρωτη ευκαιρια. Απο τα λιγα που εχω δει παντως φαινεται πανεμορφο και ολοι κανουν λογο για καταπληκτικο σεναριο. Δεν θα πω περισσοτερα, περιμενουμε εντυπωσεις!!!
    Last edited by nooto; 26-10-2018, 05:49 PM.

  • #2
    Τα δεκαρια πέφτουν βροχή από ότι έχω δεί.Ουτε εγώ θα το παίξω σύντομα δεν καίγομαι και ιδιαίτερα να σας πω την αλήθεια εδώ καλά καλά δεν έχω παίξει το πρώτο btw άπειρο respect για easy alies θεωρώ ότι κάνουν τα καλύτερα και πιο αντικειμενικά reviews.Καλα για gamespot δεν έχω να πω πολλά απίστευτα κακο review μέσα στο κόμπλεξ και τα spoilers

    Comment


    • #3
      Και στο GTAIV τα δεκάρια πέφταν βροχη, και προσωπικά μου άφησε χλιαρή γεύση, όπως και το GTAV. Βεβαια τα GTA τα θεωρώ κορεσμενη σειρά που ουσιαστικά δεν έχει να δειξει τιποτα το νέο μετά το GTA San Andreas ενώ αντιθέτος το Red Dead ειναι πολύ πιο φρέσκο ως σειρά και εδώ που τα λέμε το RDR2 ισως με οδηγησει στην αγορά κονσολας.
      Last edited by BigBOSS; 26-10-2018, 08:15 PM.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #4
        Τα GTA4/5 έχουν αναμφισβήτητα την περισσότερη και πιο καλογραμμένη σάτιρα που υπάρχει σε game, αλλά και οι ιστορίες τους δεν έχουν το συναισθηματικό βάρος να σε συνεπάρουν, και το gameplay κατάφερε ταυτόχρονα να χάσει το fun (arcade) factor του San Andreas με χειρότερες αποστολές και το πιο ξεπερασμένο shooting σε παιχνίδι. Απ' την άλλη το να φτιάξεις τo Los Santos του GTA 5 είναι ένα θαύμα από μόνο του. Η προσοχή στην λεπτομέρεια είναι τρομαχτική και υπάρχει ενδιαφέρον σε περισσότερες γωνίες από όσες θα έπρεπε κανονικά να 'ναι ανθρωπίνως δυνατό να βάλεις στο scale του, με references να σου 'σκανε σε μορφή ταμπέλας, radio-phone talk, τηλεοράσεις από κάποιο NPC ή γουατέβα σκεφτόντουσαν οι άνθρωποι για να την ζωντανέψουν.

        Γιαυτό ήταν μάλλον μοιραίο το GTA Online να κάνει τέτοια επιτυχία και με αυτή την λογική θα υποθέσω οτί το RDR 2 θα πηγαίνει 4 βήματα μπροστά από το GTA V όσον αφορά το world immersion και 1 βήμα μπροστά όσον αφορά το Gameplay για να βγάλει πάλι τα φράγκα της από το RDR2 Online.

        Comment


        • #5
          Τα GTA4/5 έχουν αναμφισβήτητα την περισσότερη και πιο καλογραμμένη σάτιρα που υπάρχει σε game, αλλά και οι ιστορίες τους δεν έχουν το συναισθηματικό βάρος να σε συνεπάρουν
          Σε αυτόν τον τομέα το IV με έπιασε αρκετά. Αν με ρώταγες θα έλεγα μάλιστα πως, ενώ του λείπουν πολλά, αυτό το παιχνίδι έχει έναν πρωταγωνιστή με ιδιαίτερο χαρακτήρα και ιστορία.

          Comment


          • #6
            Το ξεκίνησα χθες.
            Ίσως το χειρότερο tutorial section που έχω δει ποτέ μου.

            Comment


            • #7
              Thnx nooto, lol roronoa's pc..

              Copy/pasta πρωτες εντυπωσεις.

              Λοιπον πρωτες εντυπώσεις σε ps4 pro+ks8000 η κάπως έτσι tv με hdr on.

              Το παιχνιδι ειναι απίστευτα θολό, τοσο που δεν μπορουσα να ξεχωρίσω αν ειναι ομίχλη η απλα η θολούρα αυτο που εβλεπα, τελικα ηταν η θολούρα. *Οκ δεν με ενοχλει και τοσο δεν θα κολλήσουμε*στα γραφικά και στο framerate, θα το επαιζα και με γραφικά*ps2 αν επρεπε.

              Παμε λιγο στο gameplay, ειναι αργο και οταν λεω αργο εννοω ΑΡΓΟ, ολες οι κινησεις παιρνουν 100 ωρες για να γινουν, ακομα και μια στροφη 180 μοιρών. Θελεις να κανεις το πιο απλο πραγμα οπως πχ να βαλεις ενα ελαφι στο αλογο? (αν καταφερεις να το πετυχεις αλλα για αυτο αργοτερα )*Θα πρεπει να κρατησεις πατημενο το τετραγωνο να το σηκωσεις αργα αργα μετα να ξανακρατησεις πατημενο το τετραγωνο για να το βαλεις στο αλογο μετα αφου φτασεις αργα αργα και παλι να κρατησεις πατημενο το τριγωνο να δεσεις το αλογο να ξανακρατησεις πατημενο το τετραγωνο για να παρεις το ελαφι απο τη σελα και να πας αργα αργα στον προορισμο σου. Ναι καταλαβαινω το νοημα του slow paced και του αλλου υφους και θα ημουν οκ αν δεν ηταν ενα massive open world game, αν μιλουσαμε για ενα γραμμικο*ατμοσφαιρικό*παιχνίδι των 10 ωρων*τοτε ναι κανενα προβλημα ισα ισα λες οτι ειναι και πολυ ρεαλιστικο. Οταν μιλαμε ομως για ενα τεραστιο open world παιχνιδι (και χωρις fast travel μαλλον) τοτε δεν νομιζω οτι ειναι και η καλύτερη*επιλογή.

              Ο χαρακτηρας επισης ειναι πολυ βαρυς και*παει υπερβολικα αργα σε καποια σημεια στο περπατημα, δεν υπαρχει sensitivity ειτε θα τρεχεις και θα μεινες απο stamina ειτε θα πηγαινεις*υπερβολικα αργα σε σημειο μη ρεαλιστικο, ουτε εγω σε χαλαρο περπατημα διακοπες σε νησι δεν παω τοσο αργα. *Ξαναλεω πριν μου πει καποιος "μα realism" κτλπ, ειναι ωραιο αλλα ΔΕΝ κανει για ενα τεραστιο open world, εκει θελεις να εξερευνεις να κανεις συνεχως πραγματα και πρεπει η ταχυτητα και η αποκριση να ειναι μεγαλη δεν μπορεις να τρως μισή*ώρα*για βασικά*πράγματα. Δεν ξερω αν ειμαι spoiled απο το ACO οπου η κινηση του χαρακτηρα ειναι απιστευτα smooth αλλα προς το παρον στο RDR δεν μου αρεσει καθολου, το θεωρω unresponsive και borderline unplayable. Δεν λεω να κανει και parkour ο χαρακτηρας σαν το ACO και να ανεβαινει ταρατσες με ενα κουμπι*αλλα οκ αυτοι το πηγαν σε αλλο επίπεδο.

              Παμε τωρα στο χειροτερο σημειο του παιχνιδιου μεχρι στιγμης, το shooting.. Ok εκει μου ηρθαν αμεσως TLOU flashbacks και λεω οχι ρε γαμωτο γιατι το εκαναν αυτο.. *Ναι εχει auto-aim, εχει το dead eye αλλα πραγματικα δεν μπορω να σημαδεψω με το DS4 απλα δεν μπορω, ειδικα στο hunt εκανα fail τα shots απο τα 10 μετρα ποσες φορες. Επισης το νιωθω παρα πολυ delayed καμια σχεση και με GTA V. Αλλα δεν θα πω περισσοτερα γιατι δεν το εχω δει πολυ σε σχεση με το movement που πηρα μια καλη ιδεα νομιζω.

              Πραγματικα το περιμενα αυτο το παιχνιδι δεν ξερω και εγω ποσο και δυστυχως οι πρωτες εντυπωσεις δεν ειναι και τοσο θετικες, φταιει οτι εχω συνηθισει πλεον σε mouse/kb και απλα shooting games σε κονσολα δεν μπορω να παιξω, φταιει οτι ερχομαι απο ~80h ACO και η διαφορα στην αποκριση κανει μπαμ. Αρχιζω να πιστευω οτι πλεον σε κονσολα απλα δεν μπορω να παιξω shooters και πρεπει να περιοριστω σε rpg και soulsborne στυλ.

              Ευχομαι απλα να το ανακοινωσουν για pc να το παιξουμε σαν ανθρωποι και δεν το λεω με καμια fanboy*διαθεση.

              Τελος η γκρίνια,*παω να συνεχίσω και ελπιζω να συνηθισω και στο επομενο post να λεω τι παιχνιδαρα ειναι.. *

              Comment


              • #8
                Καλά το shooting είναι μόνιμο πρόβλημα της Rockstar. Με auto-aim είναι γελοίο, χωρίς auto-aim είναι αδύνατον.
                Επίσης τα controls είναι απλά απάλευτα. Δεν έχω ξαναδεί game με πιο περίπλοκα controls για τις πιο απλές πράξεις. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις όλα τα actions mapped στο τετράγωνο;

                Comment


                • #9
                  Ειναι αθλια εντελως, για ενα απλο action ειναι rng τι κουμπι θα σου βγαλει.. Εχω δει μεχρι στιγμης, hold square, hold triangle, tap x, press R2, press L (!) για εξαιρετικα απλα πραγματα.. α και ολα αυτα τα νιωθω εντελως delayed σαν να εχει 500ms lag ξερω γω.

                  pr0 reviewers, 10/10 game of the decade lol..

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Thnx nooto, lol roronoa's pc..

                    Copy/pasta πρωτες εντυπωσεις.

                    To ACO τώρα δικαιώνεται.

                    Τετάρτη-Πέμπτη θα το έχω κι εγώ.Και η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει κι εγώ πολλά πράγματα που φοβάμαι ότι δε θα μου αρέσουν,αλλά οκ θα δείξει.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Επίσης τα controls είναι απλά απάλευτα. Δεν έχω ξαναδεί game με πιο περίπλοκα controls για τις πιο απλές πράξεις. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις όλα τα actions mapped στο τετράγωνο;
                      Φημολογείται πως στην έκδοση για PC θα δακτυλογραφείς τις πράξεις που θες να κάνεις.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #12
                        Ρεαλισμό θέλατε πάρτε τα τώρα

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Enpsty View Post
                          Το ξεκίνησα χθες.
                          Ίσως το χειρότερο tutorial section που έχω δει ποτέ μου.
                          Για ποιον λόγο;

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Raf View Post
                            Για ποιον λόγο;
                            Είναι τεράστιο,βαρετό επισης δεν σου εξηγεί καλά τα controls ίσα ίσα σε μπερδεύει περισσότερο.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Raf View Post
                              Για ποιον λόγο;
                              Οι πρώτες 3 ώρες είναι 30% cutscenes και 70% πάνω στο άλογο να κρατάς πατημένο το X και να ακούς τον διπλανό σου να μιλάει ακατάπαυστα. Πραγματικά ένοιωθα ότι παίζω παιχνίδι της Telltale. Επίσης είχαν την φαεινή ιδέα να ξεκινήσουν το παιχνίδι στο χιόνι. Είναι που είναι αργό στην κίνηση φαντάσου στο χιόνι πως πηγαίνεις. Συν αυτά που είπε ο ΙΗΝΕ.
                              Ελπίζω να ανοίξει σύντομα.
                              Last edited by Enpsty; 27-10-2018, 01:06 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X