Announcement

Collapse
No announcement yet.

Red Dead Redemption II (aka the IHNE thread :P)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Διαβαζω για θολουρα και πιο αργο απο την καθυστερηση χειρισμο και ξενερωνω.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • #17
      Originally posted by Enpsty View Post
      Οι πρώτες 3 ώρες είναι 30% cutscenes και 70% πάνω στο άλογο να κρατάς πατημένο το X και να ακούς τον διπλανό σου να μιλάει ακατάπαυστα. Πραγματικά ένοιωθα ότι παίζω παιχνίδι της Telltale.
      Ελπίζω να ανοίξει σύντομα.
      Ανοιγει καπως αλλα και παλι εκει που παει να γινει κατι σου κόβει το pacing αποτομα, horse riding simulator 2018, resident sleeper redemption 2 ειναι το παιχνιδι τουλαχιστον στις 4-5 ωρες που ειμαι. Επισης αυτο το hold X to match speed η double tap το εχεις κανει να λειτουργησει ποτε?? Εμενα η πιο γρηγορα παει η πιο αργα και σταματαει..
      Last edited by i Have no Equal; 27-10-2018, 01:08 PM.

      Comment


      • #18
        Originally posted by i Have no Equal View Post
        Επισης αυτο το hold X to match speed η double tap το εχεις κανει να λειτουργησει ποτε?? Εμενα η πιο γρηγορα παει η πιο αργα και σταματαει..
        Εδώ ούτε on foot δεν μπορώ να το κάνω σωστά. Άσε που το παιχνίδι έχει μια τάση να σου αφαιρεί το δικαίωμα να τρέξεις σε συγκεκριμένα σημεία και το περπάτημα του Arthur είναι πιο αργό και από του 80χρονου πατέρα μου.

        Επίσης το σκηνικό με το broken wheel στο cart είναι ότι πιο WTF έχω δει ποτέ σε παιχνίδι.
        1 λεπτό για κάτι τόσο αχρείαστο όπως να αλλάξω έναν τροχό στο οποίο ούτε QTE δεν κάνεις. Απλά κρατάς πατημένο τον αριστερό μοχλό. Ποιος ο λόγος; Γιατί υπάρχει αυτό το σκηνικό;

        Ξέρω ότι ακούγομαι πολύ αρνητικός, αλλά το πρώτο RDR είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια εβερ και δυστυχώς το 2 δεν ξεκίνησε καλά. Καθόλου καλά. Ήδωμεν.

        Comment


        • #19
          Βγήκα στο open world. Σαν κόσμος είναι τέλειος, οπτικοακουστικά το παιχνίδι είναι αριστούργημα, η προσοχή στην λεπτομέρεια ρίχνει σαγόνια, η αλληλεπίδραση με τους NPCs απίστευτη αλλά τα controls...
          Μέχρι στιγμής για command prompts μου έχουν τύχει τετράγωνο, Χ, κύκλος, τρίγωνο, R1, R2, αριστερός μοχλός και up στο d-pad!
          Έβαλα την επιλογή για toggle στο run αντί να κρατάω πατημένο το Χ, αλλά τώρα δεν μπορείς να κόψεις ταχύτητα παρά μόνο να σταματήσεις τελείως. Επίσης δεν λειτουργεί στο άλογο.
          Το micromanagement είναι επίσης αβάσταχτο. Το άλογο λέει λερώθηκε, πρέπει να το καθαρίσεις γιατί χάνει ενέργεια. Έλα ρε Rockstar τώρα.

          Comment


          • #20
            Και εγω βγηκα στο open world απο χτες, εκανα καποια missions, treasure hunting κτλπ. Το παιχνιδι οπως ειπες οπτικοακουστικα ειναι αριστουργημα αλλα εχει απλα πολυ κακο gameplay για εμενα, τα πιο απλα actions γινονται δυσκολα και βαρετα, η rockstar απλα θυσίασε το "fun" για χαρη του ρεαλισμου. Ολα ειναι monitored ολα ειναι υπερβολικα αργα και tedious, παιζω παιχνιδια για να διασκεδάσω αν ειναι να γυρναω απο τη δουλεια και να πρεπει να δουλεψω λιγο παραπανω δεν το θελω. Το προσφατο GoW με ξένισε στη αρχή με τη μεγαλη αλλαγη και λεω οκ δεν ειναι για 10/10 αλλα τελικα εθίστηκα και το έκανα και platinum(αν και ακομα πιστευω οτι δεν ειναι για 10/10), το TLoU δεν με τρέλανε ουτε το uncharted αλλα σε κανενα απο αυτα δεν έριξα τα χασμουρητά που ρίχνω στο rdr2.

            Θα παιξω και λιγο σημερα αλλα δεν βλεπω να το συνεχιζω atm, δεν νομιζω να αλλαξει κατι δραματικα αλλα αν κανουν τιποτα QoL update τουλαχιστον να μπορεις να ρυθμισεις καποια πραγματα ισως επιστρέψω.

            Comment


            • #21
              Το βασικό πρόβλημα του game ΙΜΟ είναι ότι ενώ οπτικό-ακουστικά είναι next gen, στο τομέα του gameplay είναι previous gen.
              Όλα τα series λίγο πολύ εξελίσσονται, αλλά δραστικά (BOTW, GOW), αλλά λιγότερο (AC, COD), το RDR2 είναι ακριβώς το ίδιο rockstar game που παίζουμε όλα αυτά τα χρόνια.
              Δλδ. εν έτη 2018 και δεν χρησιμοποιούν το αναλογικό μοχλό για τρέξιμο. Τότε ποιος ο λόγος που είναι αναλογικός;
              Σε πολλά θέματα είναι backwards. Το hunting π.χ. είναι απίστευτα περίπλοκο πάλι χωρίς λόγο. Πάτα L3 και R3 για να δεις το trail , μετά το R1 για να ακολουθήσεις το trail και 10 δευτερόλεπτα μετά πάλι η ίδια διαδικασία. Μα γιατί;

              Εγώ λογικά θα το συνεχίσω γιατί μου αρέσει πολύ ο κόσμος του, αλλά γενικά...απογοήτευση.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Enpsty View Post
                Το βασικό πρόβλημα του game ΙΜΟ είναι ότι ενώ οπτικό-ακουστικά είναι next gen, στο τομέα του gameplay είναι previous gen.
                Ωχ δε με αρέσουν αυτά γιατι και το AC Origins ειναι εξαιρετικο οπτικά αλλά το ψηλοπαράτησα γιατι με κουρασε. Σε ποια κονσολα το παιζεις;
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #23
                  Originally posted by BigBOSS View Post
                  Ωχ δε με αρέσουν αυτά γιατι και το AC Origins ειναι εξαιρετικο οπτικά αλλά το ψηλοπαράτησα γιατι με κουρασε. Σε ποια κονσολα το παιζεις;
                  PS4



                  .

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ChrisTop View Post

                    Γιαυτό ήταν μάλλον μοιραίο το GTA Online να κάνει τέτοια επιτυχία και με αυτή την λογική θα υποθέσω οτί το RDR 2 θα πηγαίνει 4 βήματα μπροστά από το GTA V όσον αφορά το world immersion και 1 βήμα μπροστά όσον αφορά το Gameplay για να βγάλει πάλι τα φράγκα της από το RDR2 Online.

                    Πόσο μέσα μπορεί να έπεσα, κρίμα που δεν φαντάστηκα οτι θα κάνει τελικά 1 βήμα πίσω το Gameplay.

                    Έχουν δώσει όλο το φόκους στον κόσμο για να συνεχίσουν να μιλκάρουν τους χρήστες με το RDR Online για το οποίο και τελικά μάλλον φτιάχτηκε το ίδιο το game.

                    Comment


                    • #25
                      Απορω τι θα ειναι το rdr online με αυτα τα controls.. τουλάχιστον θα εχει πλακα ειμαι σιγουρος.

                      Comment


                      • #26
                        Για πες ρε συ,φαντάζομαι το προχώρησες.Πως πάει το παιχνίδι;Έγινε Βουκεφάλας ή ακόμα Αστραχάν;
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Ωραία ποστ παιδιά.

                          Από ότι καταλαβαίνω η ροκσταρ είχε θέσει σαν στόχο να κάνει το παιχνίδι όσο πιο ρεαλιστικό και immersive γίνεται, για αυτό και το animation και βασικές κινήσεις και ενέργειες καταλήγουν να είναι αργές. Για τον ίδιο λόγο το micro management είναι τόσο απαιτητικό. Ο μόνος τίτλος που μου έρχεται στο μυαλό που προσπάθησε να κάνει κάτι τέτοιο είναι τα Shenmue για την εποχή που κυκλοφόρησαν.

                          Κατανοητές οι ενστάσεις σας πάντως παιδιά, από ότι ακούω πάντως το παιχνίδι αργότερα γίνεται πολύ καλύτερο καθώς γίνεται διαθέσιμο πολύ πιο ενδιαφέρον περιεχόμενο και ουσιώδεις δραστηριότητες. Αυτό ακούω να λένε διάφοροι σε message boards τουλάχιστον.

                          Ο όλος χαμός που γίνεται με το παιχνίδι με ψήνει να βάλω το πρώτο Red Dead Redemption, είναι και πολύ φτηνό πλέον... Ναι, καλά καταλάβατε, δεν το έχω παίξει.

                          Θα έλεγα πάντως πως η Rockstar τιγκάρει τα παιχνίδια της με δραστηριότητες, περιεχόμενο και μηχανισμούς gameplay αλλά δεν τελειοποιεί τίποτα. Απλά τα καταφέρνει ικανοποιητικά σε πολλούς τομείς. Έχει για παράδειγμα ένα αρκετά καλό σύστημα στόχευσης και κάλυψης αλλά με θέματα. Τι να πω, σε παιχνίδια τέτοιας έκτασης ίσως να μην γίνεται κιόλας κάτι τέτοιο, υποθέτω ότι κάπου πρέπει να εστιάσουν οι προγραμματιστές, δεν μπορούν να τελειοποιήσουν 100 διαφορετικούς μηχανισμούς ξέρω γω. Φαντάζομαι, δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού, μιλάω καθαρά λογικά.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Δεν έχω ιδέα από το παιχνίδι, όμως πέτυχα στο Reddit ένα thread που έχει διάφορα pro-tips, γι' αυτό το βάζω εδώ να υπάρχει μπας και βοηθήσει κανέναν


                            (RDR2) PROTIP: USE EAGLE EYE INDOORS TO SEE LOOTABLE ITEMS, AND HOLD SEARCH BUTTON TO LOOT ALL ITEMS INSIDE DRESSERS etc.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #29
                              Εχω προχωρήσει κάπως, είμαι chapter 3 και δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ιδιαίτερα, αργό αργό και πάλι αργό. Ο μόνος ενδιαφέρον και καλογραμμένος χαρακτήρας ειναι ο Van Der Linde κατα τα αλλα τα ιδια βαρετά quests, τα upgrades ειναι ανούσια δεν εχεις κανενα λογο να τα κανεις, τα οπλα λογο κακου shooting mechanic ειναι σχεδον ιδια ολα. Γενικα περα απο τον κοσμο και τη λεπτομέρεια δεν εχει να μου πει κατι αλλο, απλα ελπιζω να μη βαρεθω πολυ και να το τελειωσω, ισως later chapters να παρουσιάζει περισσότερο ενδιαφέρον.

                              Comment


                              • #30
                                Sorry μάγκες, δεν διαβάζω κανένα Post γιατί φοβάμαι μη φάω κάνα spoiler. Πριν 4 μέρες αγόρασα τον τίτλο, ο οποίος ήρθε να προστεθεί και αυτός σε μια σειρά απο games σε μια γενιά που μπορώ να πω πλέον με 100% βεβαιότητα ότι με αφήνει απείρως πιο ικανοποιημένο σε σχέση με την προηγούμενη των PS3/X360. Πραγματικά ο πήχης πλέον ανεβαίνει πάρα μα πάρα πολύ. Είμαι δεν είμαι στις 15 ώρες με τον τίτλο και πραγματικά είναι το κάτι άλλο. Το περιεχόμενο του τίτλου μοιάζει σαν να είσαι μόνος κλεισμένος σε εμπορικό κέντρο την Black Friday. Κάθε μα κάθε λεπτομέρεια είναι τόσο προσεγμένη και εύστοχη που ομολογώ ότι έφαγα 'κενά' διαστήματα που δεν μπορούσα να διαχωρίσω την πραγματικότητα απο το παιχνίδι. ΟΚ, είμαι ενθουσιασμένος και αυτό σίγουρα αποτυπώνεται και σε αυτά που γράφω, αλλά ρε μάγκες τι γίνεται εδώ πέρα? Έχω περάσει καμια 200αρια φορές με το άλογο μέσα απο τα ποτάμια για να χωνέψω το επίπεδο ρεαλισμού των animations που έχει πιάσει το παιχνίδι και δεν τα καταφέρνω. Χαζεύω απο κάθε γωνία μια πατημασιά στην λάσπη και μένω μαλάκας απο την αντανάκλαση του φωτός ακόμα και σε ένα τόσο μικρό στοιχείο. Εντάξει την ξέρουμε την Rockstar δεν θα την μάθουμε τώρα, αλλά τι να πω... Υπόκλιση και τίποτε περισσότερο. Δηλαδή no offense, αλλά αν έχετε PS4 και σας ξεφύγει αυτό το έπος πετάξτε την κονσόλα απο το παράθυρο, σβήστε τα trophies και πείστε εαυτούς ότι απλά δεν την είχατε αγοράσει ποτέ.

                                Comment

                                Working...
                                X