Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pokemon Let's Go

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Αρρωστο παιχνιδι πραγματικα, ειμαι κοντα στις 30 ωρες, 6 badges και εχω πιασει 80-90 pokemons (με το pokedex να ειναι στα 120-130 μαζι με τα οσα εχω ερθει απλα σε επαφη). Γενικα δεν μπορω να σταματησω, παρα πολυ εθιστικο παιχνιδι και φυσικα πρεπει να παιζει ρολο το nostalgia και το γεγονος οτι καταπιανεται με την Gen 1 που ειναι και η γενια (μαζι με την Gen 2) που εχω τις περισσοτερες αναμνησεις (λογω των games αλλα και του animation που επαιζε τοτε στο star ). Τα οσα εγραψα περι αναχρονιστικης δομης σε οτι αφορα τη σχεδιαση του κοσμου (που ειναι σχεδον 1-1 αντιστοιχη με αυτη των τιτλων πρωτης και δευτερης γενιας) συνεχιζουν και ισχυουν αλλα απο τη στιγμη που το παιχνιδι παιρνει μπρος η αληθεια ειναι οτι αυτο περναει σε δευτερη μοιρα και δεν του δινεις και τοση σημασια. Ειναι αυτο που εγραψαν και τα παιδια, το παιχνιδι σε γυριζει πισω και το κανει με τον καλυτερο δυνατο τροπο... ισως ειναι τιτλος που στοχευει πραγματικα τοσο σε παιδια οσο και στους μεγαλους που ηταν παιδια την δεκαετια του 90, και επιτελει αυτον τον στοχο με αψογο τροπο.

    Στα δικα μου, στην ομαδα εχω πολυ κλασσικα πραγματα (αλλα αυτο το team ηθελα παντα να το φτιαξω απο την αλλη), και η εξαδα αποτελειται απο Charizard, Blastoise, Venusaur, Kadabra, Pikatsu και Eevee (που προεφερεται Hβοη μαλλον αν και ολοι στα videos την λενε Hβη). Να σχολιασω και 2 πραγματα για τα οποια εγινε λογος στα περισσοτερα reviews:

    1) No wild pokemon battles: Λοιπον για να δωσω μια εικονα, στο παιχνιδι εχουν μπει μεσα ενα καρο εκπαιδευτες που συναντας κατα την διαρκεια της περιπετεια σου. Υπαρχουν περιοχες ή dungeons που μπορει να συναντας τους εκπαιδευτες αυτους (να ειναι τοποθετημενοι στον χαρτη εννοω) καθε 5 δεπτερολεπτα, το οποιο σημαινει συχνοτητα κανονικων μαχων περιπου σαν να εχεις random encounters. Φυσικα τα κομματια του χαρτη ειναι δομημενα ετσι που ανα περιπτωσεις αν θες μπορεις να μην κανεις initiate ολες αυτες τις μαχες. Ωστοσο δεδομενης αυτης της επιλογης, αν υπηρχαν και επιπλεον μαχες με τα wild pokemons θεωρω οτι το παιχνιδι θα ηταν απαλευτο με τετοια συχνοτητα απο encounters. Εδω λοιπον μπαινει το throwing mechanic ετσι ωστε να υπαρχουν 2 ειδων encounters, μεγαλυτερη ποικιλια στο gameplay και εναλλαγη αναμεσα στα 2 στυλ οταν πας να βαρεθεις κανοντας μονο το ενα απο τα 2 (να σημειωσω οτι και απο τα 2 παιρνεις exp). Με βαση αυτα, θεωρω οτι εγινε πολυ καλη επιλογη μιας και η μονη διαφορετικη λυση θα ηταν απλα να εχεις μονο το ενα απο τα δυο και να μειωσεις τον συνολικο αριθμο των μαχων (μιας και ξαναλεω οτι ετσι οπως ειναι τωρα ακομα και αν μετρησεις μονο τα human encounters, ειναι οριακος για τα δικα μου δεδομενα).

    2) Δυσκολια: Ειμαι level 50-60 στην ομαδα και η αληθεια ειναι οτι δεν θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι ευκολο ή τουλαχιστον πιο ευκολο απο αλλα mainstream turn based rpgs. Προσωπικα και εγω η μονη ηττα που εχω ειναι αυτη στην αρχη με την Misty ομως συνολικα εχουν υπαρξει στιγμες που ειτε εχω παει να χασω ειτε εχω φτιαξει στρατηγικη για να μην χασω. Προφανως απο τη στιγμη που μιλαμε για entry level jrpg παλιας κοπης στην ουσα, μπορεις να γινεις OP με grinding και να μην συναντησεις ποτε προκληση, ωστοσο θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι μια χαρα ως εχει και δεδομενου του αριθμου των encounters υπαρχει μια καλη ισορροπια αναμεσα στην ποσοτητα και την ποιοτητα (να μην ειναι braindead δηλαδη) των μαχων. Παραδειγμα παιχνιδιου που θεωρω πολυ πιο ευκολο ειναι το FFXIII-2 αν ασχοληθει κανεις μονο με το main campain. Οποτε τελος παντων θελω να πω οτι προσωπικα ειμαι οκ και δεν θα το σχολιαζα αρνητικα. Τωρα αν θελουμε κατι πιο δυσκολο σε main entry (Gen 8) αυτο ειναι αλλη κουβεντα, αλλα πιστευω για τον συγκεκριμενο τιτλο (που στοχευει και αλλου) η επιλογη τους ηταν μια χαρα και ακομα και ενας εμπειρος παιχτης που εχει ερθει σε επαφη με το ειδος δεν νομιζω να θεωρησει το παιχνιδι ανουσιο.

    Αυτα συνεχιζω και λογικα θα γραψω περισσοτερα οταν τελειωσω, γενικα ειναι πολυ καλη επιλογη (ειδικα αν ειστε σαν και μενα και απλα ψαχνατε ευκαιρια να δειτε καποιον τιτλο της σειρας), pure fun και συμφωνω 100% με τα παιδια (Ihne, Ramp κλπ) και τον ολο ενθουσιασμο τους. Ψηνομαι παντως εντος του 19 να δοκιμασω και καποιον τιτλο απο τους Χ&Υ ή Sun&Moon (ειδα μερικα videos και το setting του πρωτου μου αρεσει περισσοτερο). Θα ηθελα να ακουσω προτασεις φυσικα αν τους εχετε δομικασει.

    Comment


    • #32
      Τελος μετα απο 37 ωρες, 3 legendary birds, Mewtwo, Green defeated, 100 pokemons στο box και 148 pokemons στο pokedex. Αυτα που λειπουν ειναι νομιζω αναβαθμισεις με τις οποιες δεν νομιζω να ασχοληθω συντομα + αναβαθμισεις απο trades + mew που ηθελε να αγορασεις την special edition. H Εevee εφτασε σε level 70. Γενικα παρα πολυ καλο game οπως εγραψα και pure fan. Στο τελος θα ηθελα λιγο πιο σοβαρο post game + λιγο plot γυρω απο τον mewtwo (κατι οπως την ταινια ας πουμε που να δινει ενα τικ παραπανω στο backround) αλλα anyway δεν θα τα χαλασουμε εκει. Γενικα υπαρχει υλικο αν θελει να ασχοληθει καποιος παραπανω αλλα δεν ειναι το υλικο προσωπικα που θα μου αρεσε για να επενδυσω χρονο. Οπως και να εχει πολυ καλη κυκλοφορια και πολυ καλη προταση ειδικα για οσους δεν εχουν τοση επαφη με τη σειρα και ηθελαν καποιο λογο να (ξανα)μπουν στα πραγματα. Απο την αλλη να ξανατονισω οτι μιλαμε για remake του Gen 1, με οτι αυτο συνεπαγεται, οποτε καλο ειναι να το εχει κανεις στο μυαλο του πριν αποφασισει να ασχοληθει.

      Λογικα θα αγορασω την Ultra Sun τις επομενες μερες διοτι θελω να δω που το εχουν φτασει σε οτι αφορα την main σειρα των παιχνιδιων. Αυτα

      Comment


      • #33
        Τούμπανη η Ultra Sun/Moon.
        Πολύ χαίρομαι πάντως που καταφέρνει και αγγίζει σκληροπυρηνικούς το γκέιμ, νομίζω μόνο η Nintendo θα μπορούσε να το κάνει αυτό.

        Comment


        • #34
          Guys το εχει κανεις να κανουμε κανα trade γιατι ξαναμπηκα στο τρυπακι, ειμαι στα 104 αυτη τη στιγμη, αρκετα ακομη ειναι απλα θεμα χρονου να τα εξελιξω για να αναβαθμιστουν αλλα θα χρειαστω βοηθεια με αυτα που εξελισσονται απο trade.
          Εχω ηδη Machoke, Kadabra & Graveler και μενει να κανω ενα Gastly σε Haunter.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #35
            Eevee έχεις;

            Comment


            • #36
              Ναι. Θες κανενα exclusive? Τα της Pikachu μου τα χε στειλει ο Ferryman αλλά τελικά είδα προχτες ότι δεν εχω Sandshrew.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #37
                @nooto ; @Grimmtak ; @i Have no Equal ;

                Ποιος θα μου δώσει grimmer, sandshrew και θα με βοηθησει στα evo trade?

                ΥΓ: Το mention μαλλον δε δουλευει...
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #38
                  Δοκίμασε να βάλεις ; μετά απο κάθε όνομα.
                  [MENTION=8]Ramparter[/MENTION];

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Ramparter View Post
                    @nooto @Grimmtak @i Have no Equal

                    Ποιος θα μου δώσει grimmer, sandshrew και θα με βοηθησει στα evo trade?

                    ΥΓ: Το mention μαλλον δε δουλευει...
                    Εγώ θέλω μπόλικο πράγμα. 3 bellsprout και 4 vulpix (αρκεί να μπορώ να τα κάνω allolan στη δικιά μου version) για living dex και master trainers + τα trade evos. Στείλε pm η στο fb αν είναι για να βάλω και Nintendo online πάλι.

                    Comment


                    • #40
                      Και εγω Eevee εχω απλα δεν θυμαμαι βασικα καθολου τι ειχα μαζεψει, θα το τσεκαρω αν ειναι τις επομενες μερες.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Raf View Post
                        Δοκίμασε να βάλεις ; μετά απο κάθε όνομα.
                        @Ramparter ;
                        Σωστος ο Ραφ
                        Do a barrel roll!

                        Comment

                        Working...
                        X