Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pokemon Let's Go

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pokemon Let's Go


    Ανοιγω thread εδω για να γραφουμε οσοι ασχοληθουμε με το παιχνιδι, προκειται για το πρωτο entry της σειρας σε (ημι)οικιακη συσκευη της nintendo, αν και μιλαμε ουσιαστικα για remake της yellow εκδοσης του gameboy (με στοιχεια απο το GO των smartphones) και οχι για καποιον ολοκαινουργιο τιτλο. Οπως και να εχει προσωπικα σκεπτομαι να επενδυσω μιας και εχω να παιξω τιτλο pokemon απο το pokemon gold του gameboy color και ισως ειναι οτι πρεπει για ενα reentry απο μερος μου.

    Παρακατω μερικα links:

    Metacritic: 81% (43 reviews and going)
    https://www.metacritic.com/game/swit...-lets-go-eevee!

    Video Reviews:



    και φυσικα ενα φανταστικο trailer που κανει recreate το opening της σειρας απο τα 90s (παρα πολυ καλη κινηση imo εμενα με χτυπησε πολυ στο συναισθημα )



    και το original intro
    Last edited by nooto; 19-11-2018, 02:52 PM.

  • #2
    Το παιχνίδι της χρονιας για μενα! Για να μη παρεξηγηθω, δεν εννοώ GotY, εννοώ αυτό το αίσθημα ενθουσιασμού που νιώθεις όταν παιζεις κάτι που πραγματικά απολαμβάνεις, αυτό που λίγα παιχνιδια σε κάνουν να αισθάνεσαι. Είμαι αρκετά αρχη για να μπορώ να κρίνω την εμπειρια συνολικά αλλά μ αρεσει ότι καταφέρνει να με πάει πισω ενώ ταυτοχρονα είναι μια φρέσκια εμπειριά. Δε νίωθω δηλαδή ότι παίζω ένα remake αλλά ενα καινούργιο game που όμως μου φέρνει παλιές αναμνήσεις!

    Το συνιστώ σε οποιοδήποτε του αρέσει η σειρά και όχι μόνο. Γενικότερα οι πιο πολλοί σε forums, social media κλπμιλάνε για ενα τίτλο καλύτερο απ ότι περιμεναν.

    Το ίδιο είπε κι ο Jim Sterling στο σχετικό Jimquisition.


    Τέλος να πω ότι προτιμώ να το παίζω σε handheld και προτιμώ το catching mechanism σ αυτό το mode που δε κανεις swing απλα σημαδευεις με gyro και ριχνεις με κουμπι.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Μόνο handheld mode μάγκες φιλική συμβουλή.Εφτασα επιτέλους στην πόλη που αποκτάς την δυνατότητα να μεταφέρεις Πόκεμον από το pokemon go οπότε θα γεμίσω το pokedex

      Comment


      • #4
        Είμαι με Pikachu και pokeball plus. Αρρωστιαρικο gimmick και δεν μπορώ να το σταματήσω. Έχω ψαχτεί πάρα πολύ με τους μηχανισμούς και κάποια στιγμή θα μιλήσω για αυτούς. Για την ώρα με ποιον θα κάνω trade evolutions;

        Comment


        • #5
          Με μενα. Εχω graveler κ alakazam. Βεβαια απο IVs ειναι σκαρτα αλλα οκ αν τα θες για το dex.

          Παντως το catching δινει περισσοτερο xp απ'τις μαχες δεν ειναι ιδεα μου ετσι;
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Και με έμενα, πάντως το παιχνίδι είναι εθιστικο με βλεπω να ριχνω πολλες ωρες, ειδικα αν το παμε σε shiny και perfect IVs δεν τελειώνει ποτέ..

            Comment


            • #7
              Παρατήρησα πως οι μάχες παραείναι εύκολες, τουλάχιστον στην αρχή. Η Μίστυ για παράδειγμα έφυγε με δυο χτυπήματα. Έρχονται στα ίσια τους οι μάχες αργότερα;

              Comment


              • #8
                Originally posted by Raf View Post
                Παρατήρησα πως οι μάχες παραείναι εύκολες, τουλάχιστον στην αρχή. Η Μίστυ για παράδειγμα έφυγε με δυο χτυπήματα. Έρχονται στα ίσια τους οι μάχες αργότερα;
                Ειμαι ~37 lv χωρις να εχω τιποτα ιδιαίτερο εκτος απο τους 2 snorlax που παίρνεις στο story και δεν εχω δυσκολευτεί ιδιαίτερα, αν πας underleveled πάντως τρως ξύλο απο κάποια Pokemon αν δεν εχεις counters στο party. Προσπάθησα να παω fucsia city early για να μεταφέρω pokemon απο το GO και ενα lv 40 vaporeon solare ολο το team μου σχεδον (ήταν και η μοναδική ήττα μέχρι στιγμής).

                Γενικα παντως χωρις να ξερω για πιο μετα αν εισαι μεσα στα levels των αντιπάλων η δυσκολια ειναι αρκετα μικρη.

                Comment


                • #9
                  Αν παντως δε πιανεις παραπάνω Pokemon και μένεις μόνο στο να πιανεις οτι δεν εχεις στο 3ο gym εισαι underleveled. Εγώ ετσι τη πάτησα και τωρα έκατσα να φαρμάρω λίγο. Το αρχικό σου Pokemon έχει perfect IVs οποτε λογικό ειναι αν παιζεις με Pikachu να βγάλεις Misty για πλάκα. Αν επενδύσεις σε άλλα pokemon θα δεις οτι δεν είναι τόσο εύκολο.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Είμαι ο μόνος που θα ήθελε αυτός ο τρόπος που πιάνεις Πόκεμον να παραμείνει και στα επόμενα παιχνίδια;Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ πιό εθιστικό από τον προηγούμενο τρόπο που προσευχοσουν να μην φάει κάνα critical το Πόκεμον και ψοφήσει

                    Comment


                    • #11
                      Κι εμενα μ αρεσει περισσοτερο απο το παλιο συστημα, ηταν εκνευριστικο να προσπαθεις ν φτασεις τα hp στο ελαχιστο χωρις να το εξουδετερωσεις ομως. Ωστοσο πιστευω οτι θα πρεπει να μπορεις να μαχεσαι αγρια ποκεμον για training. Ελπιζω ποτε ξανα random encounters, πραγματικα ηταν τοσο εφιαλτης που ακομη και στο Let's Go πιανω τον εαυτο μου να αποφευγει το γρασιδι οταν θελω να παω καπου γρηγορα.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Σε εμένα δεν αρέσουν τα motion controls ούτε με joycon ούτε σε handheld ιδιαίτερα, προτιμώ το παλιό σύστημα και ελπίζω στο επόμενο πιο "core" pokemon όπως έχουν πει να επιστρέψει με κάποια τέτοια μορφή.

                        Comment


                        • #13
                          Για πείτε εξάδες ρε παιδιά εγώ είμαι elite four και η ομάδα μου είναι :blastoise,charizard,venusaur,snorlax,rhydon,drago nite γύρω στα 60 lvl όλα

                          Comment


                          • #14
                            Ειμαι underleveled εγω ~35 σε ολα εκτος απο 47 eevee δεν ξερω πως το καταφερα αλλα w/e . Ειμαι atm με dragonite/gyarados/jolteon/snorlax/alakazam/eevee, πηρα και το hyper beam απο το shop και ειμαι ετοιμος.

                            Comment


                            • #15
                              Το τερματισα ~63 level, παω να πιασω moltress/mewtwo που μου μενουν και νομιζω εκλεισα. Γενικα νομιζω το εσπασα το παιχνιδι με το pokemon go transfer η γενικα ηταν πολυ ευκολο.

                              Comment

                              Working...
                              X