Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Smash Bros. Ultimate | Switch Redemption

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super Smash Bros. Ultimate | Switch Redemption



    Metacritic 93 | Opencritic 93

    ΤΣΟ & ΛΟ

    Δεν εχω λόγια. 15 χρόνια μετά το Melee ευχαριστιέμαι Smash ξανά. Έχω πάρει σβάρνα το το World of Light (single player campaign) και το χω κάψει. Και δεν είμαι καν φανατικός της σειράς, είχα σιχαθεί που σε κάθε Direct αναλώνονταν σ αυτό.

    Είμαι νουμπας τέρμα αλλά το παλεύω. Σε κάποια challenges έχει χρειαστει να μειώσω το δυσκολία και γενικά όταν έχω πολλούς αντιπάλους δε προλαβαίνω να σκεφτώ και ακόμη υπάρχουν πολλά που δε καταλαβαίνω σε advanced μηχανισμούς όπως η άμυνα και πότε ο αντίπαλος δε δέχεται χτύπημα.

    Υπάρχουν φορές που νιώθω ότι δεν έχω καθόλου τον έλεγχου και οι αντίπαλοι με γλεντάνε, κυρίως αυτοί που κινούνται πολύ γρήγορα. Βέβαια διάβασα ότι συμβαίνει οι χαρακτήρες που σου εμφανίζονται για να τους ξεκλειδώσεις μπορεί να ναι τέρμα δύσκολοι όπως πχ ο Chrom.

    Τεράστειο παιχνίδι, σε κάποιο review ή tweet διάβασα ότι το adventure μόνο είναι 40 ώρες.

    Άξιοι οι δημιουργοί του, τρελό μεράκι και πολλέεεες αναφορές και cameo στις σειρές που εμφανίζονται. Τρομερή δουλειά και στο soundtrack. Αυτό και το Pokemon σώσαν το ρηχό first party line up της κονσόλας για το 2018.
    Do a barrel roll!

  • #2
    Τόσο καλό ρε παιδιά; Βλέπω που αποσπά διθυραμβικά σχόλια από παντού.

    Ποτέ δεν τα πολυσυμπάθησα τα Smash. Παραείναι χαοτικό το gameplay για τα γούστα μου, προτιμάω την λογική του Street Fighter, αν και δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

    Πάντως έχει και πολύ καλή αξία σαν tribute σε άπειρα κλασσικά games.

    Ακούω πάντως πως έχει ένα σκασμό content, πρέπει να είναι τρελό value for money το game.

    Ρε παιδιά έχω μια απορία πάντως. Γιατί αυτή η μανία με το Gamecube controller; Βλέπω ότι όλοι σκάνε ένα κάρο λεφτά για να παίξουν σμας, τόσο ιδανικό είναι για το συγκεκριμένο game;


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      To ιδανικό είναι σχετικό και έχει να κάνει με τις εναλλακτικές επιλογές που έχεις πάντα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό του κύβου πρέπει απλά να είναι το τελευταίο νορμάλ χειριστήριο που έχει βγάλει η Ν.

      Comment


      • #4
        Για κάποιο λογο προτιμω απειρα το gamecube pad. Ευτυχώς είχα τα χειριστήρια απο το GC, γιατί τωρα τα πουλανε 40€. Κι ειχα και τον ανταπτορα απο το Wii U. Απλα εχοντας συνηθισει μ αυτό το layout δε μπορώ να το ευχαριστηθω σε portable και παιζω χαλια.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Smash Bros. Ultimate has punched its way to the top of the UK charts, with the best ever launch for the series and the …



          Wtf???? Τοσο μεγαλος τιτλος ειναι? Το εχω ψησει και εγω (αν και μαλλον θα παω για pokemon σε πρωτη φαση).

          Comment


          • #6
            Originally posted by sub_zero View Post
            To ιδανικό είναι σχετικό και έχει να κάνει με τις εναλλακτικές επιλογές που έχεις πάντα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό του κύβου πρέπει απλά να είναι το τελευταίο νορμάλ χειριστήριο που έχει βγάλει η Ν.
            Έχει κυκλοφορήσει και άλλο κανονικό χειριστήριο, το οποίο θεωρείται μάλιστα και ως ένα από τα καλύτερα στην αγορά ανεξαρτήτως κονσόλας, το switch pro controller. Για αυτό μου κάνει εντύπωση που ο κόσμος δίνει επιπλέον χρήματα για το gamecube pad ενώ υπάρχει αυτό. Περί ορέξεως βέβαια...


            Ραμπ αυτό το gamecube pad που που πουλάνε τώρα μπορεί να συνδεθεί στο gamecube/wii; Αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας αυτό που λες για τον αντάπτορα.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #7
              Ναι είναι κανονικο χειριστήριο GameCube.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Βασικά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να παίζει Smash με οτιδήποτε άλλο από το GC controller. Άλλωστε το Melee παραμένει ο αγαπημένος μου τίτλος. Τα επόμενα δύο τα έκανα skip( αν και αγόρασα του Wii U και προφανώς ήταν πολύ καλό, δεν ασχολήθηκα παρά ελάχιστα) Τώρα με αυτά που διαβάζω για φοβερό τίτλο, άπειρες επιλογές κτλ, έκανα την impulse αγορά των χριστουγέννων και ελπίζω να αποδειχθεί αντάξιο των προσδοκιών.

                Δεν θέλησα ποτέ να εντρυφήσω στην λογική του pro gameplay του Melee, αλλά τα 4πλα που παίζαμε με αδερφό και ξαδέρφια και συμφοιτητές ήταν για να γραφτεί ολόκληρο βιβλίο. Χώρια το απίστευτο single player content. Γενικά στο GC το Double Dash, Tennis ακόμη και το Strikers( που δεν είναι και τίποτα φοβερό) με έκαναν να επενδύσω σε 3ο και 4ο pad, κάτι που δεν έχω κάνει για άλλη κονσόλα έκτοτε.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Deus View Post
                  Ρε παιδιά έχω μια απορία πάντως. Γιατί αυτή η μανία με το Gamecube controller; Βλέπω ότι όλοι σκάνε ένα κάρο λεφτά για να παίξουν σμας, τόσο ιδανικό είναι για το συγκεκριμένο game;
                  - Συνηθεια / νοσταλγια λογω SSBM
                  - Ελλειψη καλων εναλλακτικων ιδιως στην εποχη του Wii
                  - Σε τουρνουα ποτε κανεις δεν παιζει wireless και καλα κανουν (περισσοτερο lag, πιθανοτητα για connectivity issues)

                  Προσωπικα παιζω με το pro controller και ειμαι μια χαρα, αλλα εχω ηδη τον ανταπτορα του GC απο το Wii U, οποτε ισως δοκιμαζα και τα gamecube controllers που εχω ξεχασμενα καπου στην Αθηνα.

                  Το πηρα day 1 και συνειδητοποιησα πως ειναι το 1ο retail game που πηρα μεσα στο ετος. Θα φυγει ολο το ετος με μια μονο αγορα, καλη φαση .
                  Δεν ειμαι ο μεγαλυτερος οπαδος της σειρας, αλλα την εκτιμω για πολλους και διαφορους λογους και σιγουρα ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια για 3-4 ατομα.
                  Επισης στη δουλεια μου γινεται ενας σχετικος χαμος μιας και πολλα ατομα το περιμεναν πώς και πώς, οποτε μπηκα κι εγω στο κλαμπ και θα κανουμε και κανονικα τουρνουα οπως φαινεται στο γραφειο.

                  Γενικα ειναι αρκετα δυσκολο παιχνιδι για να μαθει καποιος να παιζει καλα και ιδιως αν ερχεσαι με νοοτροπια συμβατικων fighting games θα λεγα πως δε βοηθαει ιδιαιτερα στο να εγκλιματιστεις γρηγορα.

                  Ο αλλος λογος που το πηρα day 1 ειναι και το οτι πιστευω πως εριξαν πολλη δουλεια και δωσαν πολυ περιεχομενο. Το world of light το βρισκο κακο, αλλα μονο και μονο οι χαρακτηρες, οι πιστες και κυριως η μουσικη και οι απειρες επιλογες του παιχνιδιου σε καθε παραμετρο, πιστευω πως αποτελουν αφορμη να πει καποιος χαλαλι, κατι τετοιο αξιζει και full price*.

                  *επισης μιλαμε για Nintendo game οποτε δεν εχει νοημα να περιμενεις μισο χρονο μπας και γλυτωσεις 15ε και αν.

                  Comment

                  Working...
                  X