Announcement

Collapse
No announcement yet.

Epic Games Store (νέος ψηφιακός διανομέας)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Epic Games Store (νέος ψηφιακός διανομέας)

    Epic Games Store Link
    About Info


    Η Epic Games φαίνεται πως θέλει να μπει στον χορό του ψηφιακού διανομέα. Ίσως λόγω της επιτυχίας του Fortnite, ίσως λόγω της Unreal Engine, ίσως για άλλους λόγους, το αποτέλεσμα είναι πως μπαίνει άλλη μία εναλλακτική στο παιχνίδι. Η Epic διαφημίζει πολύ δυνατά πως οι developers θα κρατάνε το 88% των κερδών, ενώ η πλατφόρμα το 12% (το Steam παίζει στα 70-30, τα PSN-XBL δεν γνωρίζω).




    Πουλάει πως θα είναι φιλική προς τους δημιουργούς Youtube / Twitch, θα δίνει ένα παιχνίδι κάθε δύο εβδομάδες για να αποκτήσει κόσμο, ενώ παίζει να κάνει καλύτερα πακέτα σε όσους χρησιμοποιούν την Unreal (αυτό δεν το έχω ψάξει, απλή σκέψη είναι). Μέχρι τις 27 του μήνα θα δίνουν τζάμπα το Subnautica, ενώ από τις 28 Δεκέμβρη μέχρι τις 10 Ιανουαρίου, θα δώσουν το Super Meat Boy.

    Για να δούμε τι θα δούμε. Ή θα το νιώσουν και μακροπρόθεσμα θα έχουμε μία καλή υπηρεσία, ή θα τα παρατήσουν στην μέση και θα μείνουμε με +1 νεκρή εναλλακτική ίσα για να μας μπερδεύει, ο χρόνος θα δείξει . Μακάρι ως καταναλωτές να έχουμε καλό αποτέλεσμα.
    Last edited by Phantom Duck; 19-12-2018, 08:59 PM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    Παντως εχει γινει μοδα να κραζουν το steam τελευταια στα forums αλλα μη ξεχναμε τι εδωσε στην αγορα των PC games.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Τσίμπησα το Hades από το Epic store και κοιτάω και το Ashen, μου τη σπάει που εδώ και πόσο καιρό διαφήμιζαν το δεύτερο στο steam και ξαφνικά έγινε "exclusive" η έστω timed στο epic store. Γενικά θέλω να έχω όσο το δυνατόν λιγότερους clients γίνεται, δεν ειμαι υπερ του μονοπωλίου αλλά αν δεν μπορω να τα εχω ολα νοικοκυρεμενα σε ενα library τοτε υπάρχουν και "αλλες" λύσεις, στο Ashen νομίζω του αξίζει.

      Comment


      • #4
        O ανταγωνισμός είναι πάντα καλοδεχούμενος για τους καταναλωτές, οπότε ευπρόσδεκτο το νέο ψηφιακό κατάστημα από την Epic.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ramparter View Post
          Παντως εχει γινει μοδα να κραζουν το steam τελευταια στα forums αλλα μη ξεχναμε τι εδωσε στην αγορα των PC games.

          Εγώ δεν κράζω το steam. Μια χαρά τη δουλειά έκανε. Κράζω τους εκδότες που δίνουν μόνο ψηφιακά τα παιχνίδια στον υπολογιστή. Η THQ τηρεί πιστά την παράδοση των δίσκων στον υπολογιστή.


          Πολύ θέλω να δω μία μέρα τι θα πουν αν γίνει καμία στραβή κι εξαφανιστούν τα παιχνίδια στο ψηφιακό. Μετά θα δουν γιατί τους κράζουμε για τα ψηφιακά τόσον καιρό.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Η epic games το έχει δεί πολύ σοβαρά το θέμα με exclusives όπως το walking dead ,hades όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω πάντα ο ανταγωνισμός κάνει καλό

            Comment


            • #7
              Steam competitor δεν θα γινει αλλα καλο ειναι να υπαρχει και αυτο για τους developers. Το steam προσφερει αρκετα πραγματα για αυτα που παιρνει, απλα τωρα ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος. Αν γινει καλο curation στο epic store ισως βγουν κερδισμενοι καποιοι developers αλλα δεν νομιζω να προσελκυσει πολλους.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Albedo View Post
                Η epic games το έχει δεί πολύ σοβαρά το θέμα με exclusives όπως το walking dead ,hades όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω πάντα ο ανταγωνισμός κάνει καλό
                Nα αναγκαστει και η Valve να βγάλει Half Life 3 αποκλειστικότητα στο steam
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #9
                  Και ένας πρώην Steam developer ξεσπαθώνει κατά του Steam λόγω του υψηλού μεριδίου που παίρνει από τις πωλήσεις και τάσσεται υπέρ του επικού καταστήματος.

                  In recent months we've seen a segmentation of PC gaming platforms, EPIC, for example, created their own platform much like Steam offers. Many have been wondering as to why this was needed. People all...
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ryu_gr View Post
                    Και ένας πρώην Steam developer ξεσπαθώνει κατά του Steam λόγω του υψηλού μεριδίου που παίρνει από τις πωλήσεις και τάσσεται υπέρ του επικού καταστήματος.

                    https://www.guru3d.com/news-story/ex...pc-gaming.html

                    Καλα αυτος υπερβαλει αλλα εχει και ενα δικιο, απλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Το 30% που παιρνει η valve συμπεριλαμβανει εξτρα χρεωσεις απο paysafe/steamcards και λοιπους τροπου πληρωμης που μπορει να φτασουν απο 5-6% που ειναι η paysafe αν θυμαμαι καλα μεχρι και πανω απο 12% που ειναι η steam card, η epic λεει θα βαλει αυτην την χρεωση στους καταναλωτες. Εχει regional pricing κατι που δνε μπορει να κανει η epic. Και το steam φυσικα χρεωνετε τα εξοδα της πλατφορμας οταν καποιος αγοραζει ενα παιχνιδι εκτος steam.

                    Η valve "εσωσε" το PC gaming με το steam, βασικα το εφερε στην κορυφη και κατερριψε το retail στα PC. Το 30% ηταν και ειναι το μεριδιο που λαμβανουν google, apple και λογικα και οι κονσολες, απλα αργησαν πολυ να το προσαρμοσουν. Καλος ο ανταγωνισμος, λογικα θα αλλαξει η valve τακτικη, αλλα το "steam is kiling PC gaming" ειναι αρκετα ηλιθιο. Εμποδιο στην επεκταση, ισως.

                    Comment


                    • #11
                      Εχει ξεκινησει και στο Epic store το regional pricing.
                      Do a barrel roll!

                      Comment

                      Working...
                      X