Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 2 (RΕmake2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Θα πω αυτό που μου ρχεται γρήγορα στο μυαλό μετά τον τερματισμό του παιχνιδιού (απο την προηγούμενη βδομάδα). Εγώ προσωπικά συγκινήθηκα. Όπως ακριβώς το γράφω. 20 ολόκληρα χρόνια μετά, με συνέπεια και σεβασμό στο αρχέτυπο, η Capcom δημιούργησε το καλύτερο remake όλων των εποχών, ξεπερνώντας στην ουσία τον εαυτό της, μιας και το κορυφαίο remake ως τώρα ήτανε και πάλι δικό της, και αφορούσε φυσικά το πρώτο RE.



    Συγκινήθηκα λοιπόν που λέτε. Συγκινήθηκα πρώτα και κύρια για το αυτονόητο. Για τα χρόνια που περάσαν και για τις μνήμες που ξυπνήσανε. Και είναι και λίγο προσωπικός ο λόγος, μιας και ο αδερφός μου έχει μεταναστεύσει εκτός Ελλάδος εδώ και χρόνια, και κατα την διάρκεια του gameplay μου έλειπε ο μπαγάσας. Όπως τότε το 98, μικρά παιδιά να παίρνουμε το χειριστήριο μία ο ένας μία ο άλλος. Και να σημειώνουμε τις άγνωστες λέξεις για να τις ρωτήσουμε το απόγευμα στο φροντιστήριο αγγλικών. Ως εκ τούτου οι πρεσβύτεροι την ηλικία έχουν έναν λόγο παραπάνω εδώ. Και αν δεν είναι αυτή εν τέλει η έννοια και το απαύγασμα ενός κορυφαίου remake, το να σε πάει πίσω στον χρόνο, να διατηρήσει το αρχικό του στίγμα παραμένοντας σε πλήρη σύμπλευση με την τεχνολογική εξέλιξη του μέσου, τότε πραγματικά δεν ξέρω ποιο είναι.


    Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στην Capcom. Θα το θυμάμαι για πολύ καιρό αυτό.



    Υ.Γ. Δεν υπήρξε ούτε για ένα millisecond του δευτερολέπτου δίλημμα σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας. Επιλέχτηκε με κλειστά μάτια αυτό που απαιτούσε Ink Ribbon για save.

    Comment


    • #17
      Πηγα για all achievements τελικα για να κρατησει παραπανω(το lore explorer και τα raccoon μου ειχαν μεινει) και τέλος με το game, το κοντερ στο steam εγραψε 70h αλλα ειχα και αρκετο afk (το 2nd run με claire λεει 14h lol ), δεν θυμαμαι ποσα playthrough εκανα νομιζω 6 συνολο με καλυτερο χρονο ~2h σε standard. Εγω δεν συγκινήθηκα αλλα μου αρεσε παρα πολυ, σίγουρα θελω και αλλο σε αυτο το στυλ.

      Comment


      • #18
        To ξεκινησα και εγω και παιζω normal ξεκινωντας με Claire. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη (πρωτη ωρα περιπου) δεν μου πολυαρεσε, το παιχνιδι δεν εχει μουσικα θεματα οπως το original και αυτο καπως μου φαινεται οτι αφαιρει απο την ατμοσφαιρα. Επισης το κομματι μεχρι να μπεις στο αστυνομικο τμημα ειναι παρα πολυ μικρο και δεν κανει το ιδιο build up. Απο κει και περα βεβαια η αποψη μου αλλαξε αρδην, εχει γινει φοβερο remix των αρχικων περιοχων, κορυφαια ατμοσφαιρα, αισθητικη, level design και φυσικα κορυφαιο gameplay. Σε οτι αφορα το τελευταιο πραγματικα πιστευω οτι βρεθηκε επιτελους η απολυτη χρυση τομη ωστε να εχει και 3rd person mechanics και ταυτοχρονα το παιχνιδι να παραμενει survival χωρις να ειναι tankie ο χαρακτηρα. Εκει που δεν εχω καταληξει ακομα ειναι αν μου αρεσει η ολη φαση με τον mr x, απο την μια ενισχυει την αισθηση του φοβου και της μη ελευθεριας απο την αλλη υπαρχουν στιγμες που θελω να εξερευνησω ή να σκοτωσω zombies και δεν μπορω. Αυτο που εννοω ειναι οτι σου περιοριζει την ελευθερια κινησεων που γενικα εχει το παιχνιδι λογω δομης και επιβαλλει να παιξεις με εναν συγκεκριμενο τροπο.

        Anyway περισσοτερα εν καιρω, μεχρι στιγμης παντως μιλαμε για super τιτλο που φερνει τη χρυση εποχη των 90s στο σημερα με φανταστικο τροπο.
        Last edited by nooto; 21-04-2019, 10:26 PM.

        Comment


        • #19
          Εχεις βαλει τα retro sounds?? Ο mr X ειναι joke αν μαθεις το πολυ απλο evade του η απλα αν ριξεις μια flash τον ξεχνας για τα καλα, που ειναι ο Nemesis με το RL να δώσει πόνο..

          Comment


          • #20
            Υποθετω οτι οταν μαθεις λιγο το game ο Mr X οντως δεν θα ειναι προβλημα αλλα σε πρωτη φαση, ειδικα σε κατι puzzles οπως η βιβλιοθηκη μου εσπασε τα νευρα . Εμπαινε μεσα, αναγκαζομουν να μεταφερθω και εμπαινα σε περιοχες που ειχα καθαρισει θεωρητικα και οι οποιες εν τελει ειχαν γεμισει με lickers . Παντως για οσους εχουν παιξει το πρωτο game, η στιγμη που εμφανιζεται (δεδομενου οτι στο original ειναι στα B routes) ηταν wtf, γιατι ειναι αυτος εδω . Γενικα ειναι πολυ καλο το remix και αν θυμασαι το πρωτοτυπο (που το θυμαμαι ακομα γιατι τοχω τερματισει καμια 50αρια φορες ) σε παιζει πολυ ωραια.

            Τα original themes δεν τα εχω βαλει, το ειδα αργοτερα οτι υπαρχουν αλλα λεω να παιξω το παιχνιδι πρωτα ως εχει τωρα που ειναι το πρωτο playthrough. Παντως ενταξει για να μεινω λιγο στο θεμα gameplay, το remake κανει να φαινεται τοσο ευκολο αυτο που εδω και 10ετιες φαινοταν αδυνατο, να εχεις 3rd person mechanics και το παιχνιδι να μην ειναι tps. Φυσικα και εχουν γινει προσπαθειες με παιχνιδια οπως το The Last of Us ή The Evil Within αλλα εκει υπαρχουν αυτα τα psp controls (που ειναι λες και η καμερα και η στοχευση ελεγχονται μεσω των face buttons). Εδω εχεις αναλογικη στοχευση και αυτο που αλλαζει ειναι η διασπορα (το ανοιγμα του στοχου) μετα απο καθε βολη ή αν κινεισαι. Παρα πολυ ωραια ιδεα και νομιζω ειναι οτι ιδανικοτερο καθως πετυχαινει να προσφερει τα καλυτερα στοιχεια απο τους 2 κοσμους (survival και tsp).

            Τελος να πω οτι τα γραφικα ειναι τελεια και το παιχνιδι ειναι παρα πολυ smooth (παροτι το ps4 τρεχει αναμεσα σε 45-55 fps unlocked). Tι να πω αλλη capcom... Το μονο θεμα που βρισκω ειναι με τους φωτισμους και την αποκεινιση του μαυρου, γενικα θα ελεγα οτι θελει καλο calibration προκειμενου να απολαυσεις σωστα το παιχνιδι (στο αρχη menu ή μεσω της τηλεορασης του καθενος). Συνεχιζουμε και ακολουθησει εκ νεου σχολιασμος.
            Last edited by nooto; 22-04-2019, 12:06 AM.

            Comment


            • #21
              Εχει ενα θεμα με το HDR δεν ξερω αν το εχεις on, για αυτο μπορει να εχεις θεμα με το μαυρο (στο κανει γκρι εντελως) αλλα και χωρις HDR το μαύρο ειναι απλα κακο, στο pc με καλο reshade ευτυχως φευγει εντελώς και το μαυρο γινεται οντως μαυρο. Η RE Engine παρα πολυ ελαφρια, ολα ultra και >120fps ευκολα επισης.

              Δες και με ενα αρκετα subtle reshade ποσο καλυτερο φαινεται το μαυρο
              This mod makes the game much more clear. By default, it has a greyish-green filter that makes the game blurry and a eyesore. You won't know you need this mod until you try it.Blacks are ac

              Comment


              • #22
                Αληθεύει ότι η Deluxe Edition έχει το original soundtrack ως bonus;

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                  Αληθεύει ότι η Deluxe Edition έχει το original soundtrack ως bonus;
                  Ναι, αλλα μπορεις να αγορασεις ξεχωριστά τα παντα afaik τουλαχιστον στο pc. Παντως με τα samurai edge μην μπειτε στον κοπο, δεν αξιζουν σε λιγοτερο απο 40m εχετε βρει upgrades που κανουν το basic handgun καλυτερο και θα παρετε και το infinite πανευκολα μετα το πρωτο/δευτερο playthrough. Γενικα τα samurai edge ηταν μια απο τις απογοητευσεις μου στο παιχνιδι, εντελως αχρηστα μιλαμε.

                  Comment


                  • #24


                    Δεν το ξεκίνσα ακόμα, το ψήνω να το κάνω στο μέλλον, αλλά σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας το συγκεκριμένο... Ευγενική χορηγία των modders, οι οποίοι θεώρησαν καλό να προσθέσουν τον Shaggy, ήρωα του καρτουν Scooby Doo και ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.
                    Last edited by Deus; 22-04-2019, 10:07 PM.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #25
                      Καλα αν δεις τι εχουν κανει οι modders απλα αστο..

                      Comment


                      • #26
                        Τελειωσα Claire A και ειμαι με Leon B εχοντας φτασει στους sewers. Το πρωτο σεναριο ηταν εκπληκτικο και γενικα κρατησε τον ιδιο χαρακτηρα μεχρι το τελος, θελω να πω δεν εγινε shooter ή πιο action oriented. Βλεπω στα post σας οτι το τελιεωσατε σχετικα γρηγορα, προσωπικα μου πηρε 15 ωρες , το πηγαινα βεβαια με το πασο μου, εκανα πολυ back tracking και ισως το αφησα και καποια ωρα ανοικτο χωρις να παιζω. Γενικα απιστευτα απολαυστικος τιτλος, με πολυ ωραια tweaks φια οσους εχουν παιξει το original. Τα bosses μου αρεσαν αρκετα αν και θα ηθελα λιγο περισσοτερη ποικιλια και ισως καποιο dodge mechanic (χωρις να ειμαι σιγουρος ωστοσο μιας και θα το ηθελα κυριως για τις μαχες με τον Birkin). Επισης ο Mr X εν τελει ηταν ok, στο πρωτο σεναριο τουλαχιστον η παρουσια του ηταν πολυ συγκεκριμενη και δεν αφορα σε ολο το παιχνιδι. Ακομα δεν εχω καταληξει κατα ποσο μου αρεσει αν και σιγουρα προσθετει στο να αισθανεται ο παικτης αβολα.

                        Τωρα σε Leon B, ολα ωραια και καλα, το παιχνιδι ξεκιναει απο αλλο σημειο και σε βαζει να περασεις πανω κατω απο τα ιδια μερη (παροτι υπαρχουν διαφορες) αλλα το κανει με ωραιο τροπο γιατι σε πηγαινει καπως αναποδα και ξαναριχνει τα ζαρια ωστε να προσεγγισεις διαφορετικα την ολη κατασταση (οπως γινοταν και στο original δηλαδη). Η δυσκολια ειναι λιγο μεγαλυτερη με περισσοτερους εχθρους και εχω την αισθηση ακομα λιγοτερα πυρομαχικα. Επιπλεον ο Mr X εμφανιζεται νωριτερα και σε ακολουθει για μεγαλυτερη διαρκεια. Τελος μου αρεσει που εχουν κανει εκει και recreate μερικες απο τις κλασσικες στιγμες απο το original οπως αυτη με το πρωτο licker που δεν υπαρχει στο Route A.

                        Αυτο τωρα που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν υπαρχει το zapping system. Για οσους δεν ξερουν τι γινεται, στην αρχη του παιχνιδιου οι 2 χαρακτηρες χωριζονται και το Route A ειναι να δεις την ιστορια με τα ματια του ενος ενω το Route B την ιστορια με τα ματια του αλλου δεδομενου ομως οτι εχει συμβει το Route A. Στο original πχ αν επαιρνες καποια απο τα οπλα που εβρισκες στο παιχνιδι στο Α ο δευτερος χαρακτηρας στο Β δεν μπορουσε να τα παρει. Αυτο δημιουργουσε ενα παραπανω επιπεδο στρατηγικης. Στο remake αυτο δεν υπαρχει και ευτυχως πηρα τα παντα με την Claire απο το weapon room γιατι αρχικα σκεπτομουν να τα αφησω για τον Leon. Παραλληλα στο remake δεν θα ελεγα οτι ιστορια ειναι ενιαια, στο original επειδη στο route b εβλεπες την ιδια χρονικη στιγμη τι εκανε ο δευτερος χαρακτηρας, δεν εκανες το ιδιο πραγμα με τον καθε χαρακτηρα και τα bosses για παραδειγμα ηταν διαφορετικα. Εδω ενω υπαρχει ενα αντιστοιχο στήσιμο, πχ συναντας τον Marvin με τον πρωτο χαρακτηρα και δεν τον ξανασυντας με τον δευτερο (παρα μονο σαν ζομπι), υπαρχουν bosses και cutscenes που ειναι ακριβως τα ιδια και για τα 2 σεναρια κατι που δεν βγαζει νοημα (βλεπε την πρωτη εμφανιση του William πχ). Ειναι σαν το route b να θεωρει οτι καποια πραγματα δεν εγιναν στο route A. Anyway αυτο που θελω να πω ειναι οτι μαλλον θα ηταν καλυτερο ειτε να το κανουν ολοκληρωμενα ειτε να μην το κανουν καθολου αυτο με τα routes γιατι ετσι ως εχει ειναι μια μεση λυση που δεν εχει λογικη. Ολο αυτο δεν υποβιβαζει το παιχνιδι οκ, απλα δεν ειναι οτι βλεπεις το δευτερο μισο μιας ενιαιας ιστοριας αλλα σαν να βλεπεις το δευτερο μισο της ιστοριας σε ενα παραλληλο συμπαν ξερω γω .

                        Αυτα μεχρι στιγμης, μολις τελειωσω και το route b θα γραψω καπως πιο αναλυτικες εντυπωσεις.
                        Last edited by nooto; 25-04-2019, 02:23 AM.

                        Comment


                        • #27
                          Τελος του Leon route B μετα απο περιπου 10 ωρες. Συνολικα φοβερο αν και οκ δυστυχως στο remake δεν ακολουθησαν σχεδον καθολου τη δομη των 2 σεναριων. Στο route b υπαρχει remix στην διαδρομη που ακολουθεις για να φτασεις στο στοχο σε καθε περιοχη κατι που εχει συνεπειες και στη δυσκολια, ο Mr X σε ακολουθει για μεγαλυτερη διαρκεια μεσα στο παιχνιδι, υπαρχουν καποια επιπλεον cutscenes και οπλα, μικρες διαφοροποιησεις με καποιες νεες περιοχες, ενω τελος δινει και ορισμενα νεα bosses. Απο κει και περα ομως αυτο ειναι ολο, δεν υπαρχει zapping, λυνεις και με τους 2 χαρακτηρες τα ιδια puzzles, πολεμας τα ιδια βασικα bosses τα οποια παρουσιαζονται σεναριακα και χρονικα με ακριβως τα ιδια cutscenes. Οπως ανεφερα δεν ειναι σαν να παρακολουθεις την ιστορια απο 2 διαφορετικους χαρακτηρες το σεναριο των οποιων εξελισσεται την ιδια στιγμη, αλλα σαν να βλεπεις το ιδιο σεναριο 2 φορες με καποιες παραλλαγες (οι 2 ιστοριες δεν μπορει να συμβαινουν παραλληλα γιατι οι 2 χαρακτηρες πολεμουν τα ιδια bosses και λυνουν τα ιδια ακριβως puzzels, σαν παραδειγμα για να φυγεις απο αστυνομικο τμημα πρεπει να βαλεις 3 μεταλια σε ενα αγαλμα και αυτο το κανουν και οι 2 χαρακτηρες, το οποιο ειναι αδυνατο). Το περιεργο ειναι οτι ενω στο 90% το παιχνιδι ειναι ετσι, υπαρχει και ενα 10% που προσπαθει να ενωσει τις 2 ιστοριες κατι που δειχνει οτι το route b μαλλον εγινε στο ποδι (ηθελαν να δωσουν κατι πιο ολοκληρωμενο αλλα εν τελει δεν προλαβαν και λογω αυτου πεταξαν μεσα κομματια απο το route A?). Διαβασα οτι σκοπο ειχαν να δωσουν με τα a,b μια ενιαια solid canon ιστορια αλλα σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο. Επισης ενα τελευταιο παραπονο ειναι οτι ενω υπαρχουν πολλα bosses, στην πραγματικοτητα ειναι σαν να υπαρχει μονο ενα που ειναι reskined ξανα και ξανα (και εννοω οτι επι της ουσιας ολα τα bosses εχουν το ιδιο moveset οποτε παροτι οπτικα οι μαχες διαφερουν, παντα το ιδιο πραγμα κανεις).

                          Ολα αυτα τα αναφερω διοτι το original, οσο θυμαμαι τουλαχιστον, σου εδινε την αισθηση οτι το δευτερο σεναριο ειναι μια τελειως διαφορετικη εμπειρια παροτι στην πραξη τις ιδιες περιοχες εξερευνουσες. Ομως οι επιλογες σου στο πρωτο επηρεαζαν το τι συμβαινει στο δευτερο, υπηρχε διαφορετικο content και τελος παντων σε επειθε οτι οντως υπαρχουν 2 διαφορετικοι χαρακτηρες που βρισκονται στον ιδιο χωρο και κανουν διαφορετικα πραγματα. Στο remake αντιθετα αυτο που συμβαινει ειναι οτι και με τους 2 χαρακτηρες ειναι σαν να παιζεις το route a και γενικοτερα ειναι σαφες οτι δεν μπορουν τα σεναρια των 2 χαρακτηρων να συμβαινουν ταυτοχρονα. Δυστυχως οπως εγραψα σου βγαζει οτι εγινε στο ποδι...

                          Αυτο που θελω να δω τωρα ειναι τι γινεται με τα αναποδα routes και αν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα route a,b του ιδιου χαρακτηρα. Παντως παροτι ενταξει δεν ειναι και τοσο κομβικα τα παραπανω θεωρω οτι δρουν αρνητικα στο replayability (τουλαχιστον σε σχεση με το original). Για να το κλεισω το παιχνιδι παραμενει επος, ωστοσο θεωρησα οτι πρεπει να γραφτουν και τα αρνητικα που εχει. Μενουν τωρα τα αναποδα routes και τα free dlcs, δεν ξερω αν θα τα παιξω αμεσως ή θα κανω καποιο διαλειμα (για να παιξω AC Odyssey που το εχω στο ραφι) αλλα το σιγουρο ειναι οτι στο δευτερο playthrough θα παω για hardcore και θα παιξω με τα original themes. Αυτα προς το παρον.
                          Last edited by nooto; 28-04-2019, 09:26 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Ξεκινησα ενα δευτερο playthrough Leon-> Claire αυτη τη φορα στο hardcore κατεβαζοντας παραλληλα το original soundtrack. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι θα επρεπε αυτη η επιλογη να υπαρχει μεσα στο παιχνιδι αν οχι να ειναι το default option. Ο τιτλος imo ανεβαινει 100 φορες πιο πανω σε επιπδεο ατμοσφαιρας και η δουλεια που εχουν κανει στο πως γινονται οι εναλλαγες (δεδομενου οτι πλεον δεν υπαρχουν τα loading doors) και το πως εχουν μοιρασει τα tracks ειναι εκπληκτικη. Ας το εχουν στο μυαλο τους οσοι δεν το εχουν ξεκινησει ακομα.

                            Ξαναλεω ωστοσο οτι επρεπε να ειναι μεσα στο παιχνιδι σαν επιλογη και στη βασικη εκδοση (ενταξει 3 ευρω κανει να το αγορασεις απο το store αλλα ok γιατι να μην ειναι μεσα οταν κανουν το παιχνιδι τοσο πολυ καλυτερο).

                            Comment


                            • #29
                              Τελος Leon A στο Hardcore μετα απο 10 περιπου ωρες (lol πρεπει να το πηγαινω πολυ αργα σε καθε playthrough σε σχεση με ολους τους υπολοιπους που το βγαζουν σε 3-4 ωρες). Νομιζω οτι ειναι το καλυτερο play μεχρι στιγμης και επειδη παρατηρουσα πλεον διαφορα πραγματα καλυτερα δεδομενου οτι ειχα δει το παιχνιδι και επειδη εβαλα οπως εγραψα το original soundtrack. Σε οτι αφορα το τελευταιο, το παιχνιδι παιδια γινεται 1000 φορες καλυτερο σε ατμοσφαιρα και ξαναλεω οτι αυτο επρεπε να ειναι το default, πολυ κριμα που αποφασισαν να το βαλουν dlc... Βγαζει ρε γαμωτο και αυτο το T2 vibe η ολη επενδυση που ειναι μοναδικη σε επιπεδο αισθητικης.

                              Σαν playthrough ειναι διαφορετικο απο τα προηγουμενα 2 (ουσιαστικα ειναι ενα mix των προηγουμενων 2) και κατα συνεπεια μπορω μαλλον να πω οτι τα 4 playthroughs προσφερουν κατι διαφορετικο καθε φορα, οι διαφορες δεν ειναι παντα μεγαλες αλλα ειναι ικανες να σε κανουν να θες να συνεχιζεις να παιζεις. Το μονο μου παραπονο που πλεον το αποδεχθηκα βεβαια ειναι αυτο που ειπα και πιο πανω οτι οι ιστοριες δεν εχουν συνεπεια και το καλυτερο ειναι να τις δει κανεις σαν 4 διαφορετικες εκδοχες του ιδιου story και οχι σαν parts ενος ολοκληρωμενου σεναριου.

                              Τελος για την hardcore δυσκολια, το παιχνιδι ειναι αρκετα πιο δυσκολο αλλα προς το τελος του αστυνομικου τμηματος και μετα θα ελεγα οτι η δυσκολια πεφτει κατακορυφα. Επισης τα ribbons ειναι αρκετα ωστε ναμην εχεις προβλημα ακομα και αν θες να σωζεις συχνα. Οπως και να εχει παντως θα ελεγα οτι το πρωτο playthrough πρεπει να ειναι στο normal γιατι οκ το παιχνιδι συνολικα ειναι αρκετα δυσκολο (τουλαχιστον οταν ερχεσαι σε πρωτη επαφη μαζι του).

                              Μενει το τελευταιο run Claire B, θα δω αν θα το κανω αμεσως ή θα ξεκινησω DMC5 που τσιμπησα σημερα. Σε καθε περιπτωση θα κλεισω με ενα post τελικων εντυπωσεων.
                              Last edited by nooto; 03-06-2019, 05:03 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Σε σχέση με το ορίτζιναλ παιχνίδι, πώς σου φαίνεται; Υπάρχουν σημεία που το πρώτο υπερτερεί κάπου, ή πιστεύεις πως έφτιαξαν το «απόλυτο» remake; Εγώ το περίμενα πώς και πώς να το ξεκινήσω με παρέα, όμως έπεσαν πολλά, δεν μαζευτήκαμε και δεν το έχω τιμήσει ακόμα.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X