Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 2 (RΕmake2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resident Evil 2 (RΕmake2)




    Metascore: 91% (60 reviews and going)
    In Resident Evil 2, the classic action, tense exploration, and puzzle solving gameplay that defined the Resident Evil series returns. Players join rookie police officer Leon Kennedy and college student Claire Redfield, who are thrust together by a disastrous outbreak in Raccoon City that transformed its population into deadly zombies. Both Leon and Claire have their own separate playable campaigns, allowing players to see the story from both characters’ perspectives. The fate of these two fan favorite characters is in players hands as they work together to survive and get to the bottom of what is behind the terrifying attack on the city. Will they make it out alive?



    Selected Video Reviews





    Ε ανοιγω το θεμα κλασσικα γιατι δεν βλεπω προκοπη απο κανεναν εδω μεσα , ενταξει τωρα τι να πω γι'αυτο το game, οτι το original ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ολων των εποχων? Οτι το θεωρω απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων in general? Οτι η Capcom τελικα και αποτι λενε τα reviews καταφερνει να ανταπεξελθει στις προσδοκιες και να δωσει ενα αριστουργημα? Προσωπικα δεν εχω διαβασει τιποτα περα απο τα conclussions καποιων reviews και τα νουμερα στο metacritic γιατι θελω να μην φαω ουτε το ελαχιστο spoiler. H μονη πληροφορια που διαβασα και αυτο γιατι με ετρωγε ειναι οτι το Remake θα εχει ολους τους χαρακτηρες που υπηρχαν στην αρχικη εκδοση καθως και τη δομη με Leon A/B routes η οποια ηταν καταπληκτικη και σε οδηγουσε σε 4 διαφορετικα playthroughs. Τι να πω μακαρι τα reviews να βγουν αληθινα και ενα πολυ μεγαλο μπραβο στην Capcom απο μερος μου που απο οτι φαινεται εχει επιστρεψει πληρως στα glory days του παρελθοντος... Το παιχνιδι δυστυχως δεν θα το πιασω day one λογω τεχνικων προβληματων αλλα φυσικα περιμενουμε εντυπωσεις απο οσους ασχοληθουν. Αυτα!! Αντε αγοραστε το !!! And btw,

    20 years have passed! Oh boy we are old
    Last edited by nooto; 24-01-2019, 01:38 AM.

  • #2
    Επαιξα το demo, μου αρεσε αρκετα, κανω pre-load την deluxe τωρα.

    Comment


    • #3
      Το μόνο πράγμα που θα με δυσκολέψει για την παιχνιδάρα, είναι πως κυκλοφορεί στις 25, ενώ στις 29 βγαίνει το Kingdom Hearts III. Για το RE2 έχω ήδη κλείσει Playthroughs με δύο διαφορετικές παρέες, να δω πώς θα τα κανονίσουμε όλα. Θα είναι δύο ζόρικες εβδομάδες όμως πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Ευτυχώς η δυστυχώς δεν έχω παίξει το original οπότε θα είναι μια φρέσκια εμπειρία για εμένα

        Comment


        • #5
          Πω πω! Έπαιξα το demo και τα σπάει! Ο Leon είναι κουκλεντές.

          Comment


          • #6
            H αρχη του 2019 μου φαινεται αφενος να ειναι το καλυτερο Q1 ετους που μπροω να θυμηθω, αφετερου μου αρεσει αυτη η αυρα που με παραπεμπει σε αλλες εποχες (RE2, DMCV, KH3, Ace Combat 7 και bonus το Sekiro).
            To RE2 μου κεντρισε το ενδιαφερον εξαρχης και το demo το βρηκα εξαιρετικο μιας και παταει στα gameplay fundamentals του RE4 και προσπαθει να τα προσαρμοσει στα δεδομενα των πιο κλασικων RE (πιο αργη κινηση για να ταιριαζει στο πιο κλειστο περιβαλλον του τιτλου).

            Τα γραφικα προφανως ειναι ακρως εντυπσωιακα και πιστευω πως θα το παιξω συντομα αλλα οχι day 1. Λογω του RE hype των ημερων θυμηθηκα να δοκιμασω το RE7 (ειμαι καπου στα μισα), οποτε θα θελα να το τελειωσω και μετα λογικα θα αλλαξω λιγο παραστασεις (βλεπε ΚΗ3) για να συνεχισω στην πορεια με το RE2. The hype is real παντως, η Capcom ειναι σε πολυ καλη φαση και περα απο ολα τα αλλα νομιζω πως κανουν απιστευτη δουλεια και σε μηχανες γραφικων - θα ελεγα πως δεν τους πλησιαζει κανεις τωρα, τουλαχιστον απο Ιαπωνια μερια.

            Comment


            • #7
              Το παιχνίδι είναι αυτό που ζήτησαν οι fans, ένα σωστό remaster το οποίο συνδιάζει το χαρακτήρα των παλιών RE με σύγχρονους μηχανισμούς (σχετικά). Ελπίζω να μην επιστρέψει ποτέ το first person αν και γενικά το 7 μου άρεσε θεωρώ ότι δεν ταιριάζει στο RE.

              Όσο έχω παίξει οι εντυπώσεις είναι άριστες.

              Comment


              • #8
                The hype is real παντως, η Capcom ειναι σε πολυ καλη φαση και περα απο ολα τα αλλα νομιζω πως κανουν απιστευτη δουλεια και σε μηχανες γραφικων - θα ελεγα πως δεν τους πλησιαζει κανεις τωρα, τουλαχιστον απο Ιαπωνια μερια.
                Αυτο ηθελα και εγω να το σχολιασω, απ'οσα εχω δει στα video των καινουργιων της παιχνιδιων (RE2, DMCV) αλλα και παιζοντας το RE7, η μηχανη γραφικων που εχουν φαινεται να ειναι και ελαφρια (δινει ακομα και στις base κονσολες ή σε low end pc's υψηλα frame rates) και απο την αλλη απιστευτα εντυπωσιακη ειδικα σε επιπεδο φωτισμων. Συμφωνω παντως απολυτα, η Capcom αυτη τη στιγμη ειναι στην κορυφη (ποιος το περιμενε) ειδικα μετα τις κυκλοφοριες των RE7 και Monster Hunter World + τα επερχομενα παιχνιδια που περιμενουμε.
                Last edited by nooto; 25-01-2019, 05:29 PM.

                Comment


                • #9
                  θα Το ξανά πω . Το RE2 είναι το καλύτερο και ρεαλιστικό ριμέικ που έχει βγει ως τώρα . Πραγματικά είναι τόσο καλό που το ριμέικ έσβησε το πρώτο σε όλους τους τομείς . Τα γραφικά και το κινηματογραφικό gameplay σε αυτή τη γενια του ps4 τα σπάει .Ελπίζω να το πάρουν στα σοβαρά και άλλες εταιρίες . Αν ναι τότε θα δούμε επικά πράγματα στη νέα γενιά .

                  Ριμέικ των silent hill από την team silent και το mgs3 από Kojima θέλω
                  Ζητάω πολλά ;
                  Last edited by majorfox; 25-01-2019, 07:16 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Έπαιξα σε φίλο μου το demo, γιατί γαμιόταν σε μένα το PS4 μου που όλο έπεφτε η σύνδεση μέχρις να ανακαλύψω ότι το router (Vodafone H 300s) είναι η αιτία. Διάβασα ότι τα πάει καλά σε όλα ΕΚΤΟΣ από το gaming.


                    Είχαμε ψηθεί να το δούμε μαζί με άλλον έναν φίλο. Και οι 2 είχαμε παίξει το αρχικό. Ο ένας στο PSX, κι εγώ στο PC.


                    Είχαμε πάθει την πλάκα της χιλιετίας. Έπαιξα το περισσότερο demo, κι άφησα να το παίξουν οι άλλοι για να λύσουν τον γρίφο, γιατί εγώ καθόμουν μακριά και δεν έβλεπα καθαρά τις μικρές λεπτομέρειες. Ο γρίφος (το άγαλμα με τον συνδυασμό από σχέδια στον 1ο όροφο) ήταν καινούργιος. Δεν υπήρχε στο πρώτο. Θυμόμουν τον γρίφο με τα αγάλματα που είχαν τα μικρά εμβλήματα, αλλά όχι αυτόν.


                    Το παιχνίδι άλλαξε πάρα πολύ τόσο σε ιστορία, όσο και σε γραφικά. Ο χειρισμός ήταν πολύ απλοϊκός. Κατάφεραν να συνδυάσουν την δράση με τον τρόμο, κάτι που έλειπε στο 5 και το 6. Και η φράουλα στην τούρτα σοκολάτας ήταν και τα εναλλακτικά playthroughs (path A + B) και όλοι οι χαρακτήρες. Παλιά το παιχνίδι ήταν ΠΟΛΥ γραμμικό.


                    Επειδή παίζω άλλα παιχνίδια τώρα, θα περιμένω μία καλή προσφορά στο εγγύς μέλλον για το standard edition. Ως φίλος των παιχνιδιών τρόμου μ' έψησε άσχημα.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ξέρει κανείς ποσο διαρκεί το παιχνίδι; Απ'οτι διάβασα μπορεις να παιξεις με δυο διαφορετικούς χαρακτήρες.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Ξέρει κανείς ποσο διαρκεί το παιχνίδι; Απ'οτι διάβασα μπορεις να παιξεις με δυο διαφορετικούς χαρακτήρες.

                        Οι δημιουργοί είπαν κάπου στο 10-12ωρο, αλλά άλλοι το τερμάτισαν σε κάθε playthrough στο 6ωρο. Με speedrun το τελειώνεις στο 4ωρο. Τώρα οι πραγματικοί speedrunners σε πόση ώρα θα το τελειώσουν δεν ξέρω.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Έκανα Leon A σε 8 ώρες ψάχνοντας τα πάντα διαβάζοντας κάθε κομμάτι lore, η πραγματική διάρκεια είναι περίπου 12 ώρες και για τα 2 σενάρια, τώρα αν θες 4th survivor/tofu και όλα τα σενάρια ανεβαίνει παραπάνω. Απλα το σενάριο Α είναι ίδιο και για τους 2 χαρακτήρες το σενάριο Β επίσης, το σενάριο Α από το σενάριο Β έχει διαφορές αλλά όχι τεράστιες μη φανταστείς, στην τελική το ίδιο κάνεις πάνω κάτω.

                          Με λίγα λόγια το πρώτο μισό του παιχνιδιού είναι το σενάριο Α και το δεύτερο το σενάριο Β (καλύτερα να το παίξεις με 2 διαφορετικους πχ Leon A/Claire B όχι Leon A/Leon B) από κει και πέρα απλά παίζεις το ίδιο game.

                          Comment


                          • #14
                            Τέλος Leon A / Claire B blind run εντελώς, παρα πολυ καλο το παιχνιδι το μονο που με χάλασε ηταν καποια "cheap attacks" πισω απο πόρτες και λιγο η ευελιξία του χαρακτήρα σε σχεση με τα προηγούμενα (αναλογικα με τα zombies). Δηλαδη περιμενα να μπορω να αποφευγω τα zombie ευκολοτερα εκτος απο αυτο ειναι και bullet sponge με rng, μπορει να ριξεις 10 hs και να ειναι ακομα εκει. O mr X που γκρινιαζουν αρκετοι δεν με ενοχλησε ιδιαιτερα παρα μονο σε ενα σημειο που ηθελα να λυσω ενα puzzle και απλα δεν εκανε de-spawn οσα δωματια και αν αλλαζα.

                            Κατά τα άλλα τέτοια RE θέλουμε.

                            Comment


                            • #15
                              Τερμάτισα leon a/b και claire a(αν κάποιος έχει παίξει το b και έχει αρκετές διαφορές να μου το πει) και τώρα κάνω ένα walkthrough claire a στο hardcore.4 survivor ασχολήθηκα καμία ώρα έχασα δύο φορές κυριολεκτικά ένα λεπτό πριν το τερματισμό και ξενέρωσα.Για την ποιότητα του παιχνιδιού δεν έχω να προσθέσω κάτι είναι το αγαπημένο μου resi μαζί με το 4 και ευελπιστώ τα μελλοντικά παιχνίδια να είναι στο ίδιο ύφος.

                              Comment

                              Working...
                              X