Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts III

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kingdom Hearts III




    Metascore: 88% (16 reviews and going)
    KINGDOM HEARTS III tells the story of the power of friendship and light vs. darkness as Sora and his friends embark on a perilous adventure. Set in a vast array of Disney and Pixar worlds, KINGDOM HEARTS follows the journey of Sora, an unknowing heir to a spectacular power. Sora is joined by Donald Duck and Goofy to stop an evil force known as the Heartless from invading and overtaking the universe. Sora, Donald, and Goofy unite with iconic Disney-Pixar characters old and new to overcome tremendous challenges and persevere against the darkness threatening their worlds. [Square Enix]


    Selected video reviews



    Εψαξα να βρω θεμα αλλα δεν βρηκα οποτε ανοιγω καινουργιο (σε περιπτωση που υπαρχει sorry, πιθανον να μπορουμε να κανουμε ενσωματωση). Το παιχνιδι κυκλοφορει σε λιγο καιρο και υποθετω θα το πιασει αρκετος κοσμος απο εδω. Φυσικα ειναι απο τους πιο αναμενομενους τιτλους για μενα και θελω πολυ να δω τι εν τελει καταφεραν μετα απο τοσο χρονια αναπτυξης (αντε να δουμε και τι ειναι ικανος να κανει ο Nomura, ελπιζω πολλα καλως εχοντων των πραγματων). Τα πρωτα reviews ειναι εδω και ειναι γενικα πολυ θετικα. Μακαρι η S-E να συνεχισει αυτο το trend που υπαρχει με την αναβιωση της ιαπωνικης βιομηχανιας τα τελευταια χρονια και μακαρι φυσικα αυτος ο τιτλος να οδηγησει και σε συντομετερους κυκλους αναπτυξης απο εδω και περα . Οπως και να εχει μετα απο τοσους τιτλους σε ολες σχεδον τις κονσολες και μετα απο τοσα χρονια αναμονης, φαινεται οτι ηρθε η ωρα να πιασουμε στα χερια μας το παιχνιδι και τον επιλογο της σειρας. Αυτα για την ωρα, ελπιζω να ακολουθησουν πολυ ωραιες συζητησεις απο οσους ασχοληθουμε!
    Last edited by nooto; 25-01-2019, 04:46 PM.

  • #2
    Εγώ από πλευράς μου να θυμίσω αυτό εδώ πέρα το ταξίδι, πόσο μπροστά πια το φόρουμ! Ετοιμάζω και ένα αναλυτικότερο κατεβατό σχετικά με την εμπειρία μου, που λογικά θα το έχω έτοιμο μέσα στο Σ/Κ.



    Από εκεί και πέρα, δεν παρακολουθώ trailers reviews κλπ, θέλω να το απολαύσω όσο γίνεται περισσότερο. Η παραγγελία μου έχει φύγει από την Square Enix. Την ίδια στιγμή που θα φτάσει, θα κλειστώ στην σπηλιά μου και θα εξαφανιστώ για λίγο καιρό.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Μετα το RE2, δηλωνω hype victim και του KH3, μονο που εδω εχω κανει και preorder αν και δεν πιστευω να βρω χρονο να το πιασω μεσα στις επομενες 10 μερες εστω.
      Δεν ξερω τι να περιμενω, I am in for the fun και ο,τι βγει. Δε θα κατσω να παιξω ολα τα κομματια της σειρας (εχω παιξει 1,2, BBS και το μοναδικο 358/2 και ολα αυτα μια φορα και στην εποχη τους, κοινως δε θυμαμαι τιποτα περα απο τα βασικα) και απλα θα κατσω να δω καποιο συντομο recap το πολυ (καμια προταση κανεις;).
      Αναμενω τις συζητησεις που θα ακολουθησουν τις επομενες μερες αν και πιστευω πως ο Phantom Duck θα το τελειωσει μεσα σε 5 μερες και οι υπολοιποι μεσα σε εναν μηνα.

      Comment


      • #4
        Εντάξει, δεν ξέρω αν θα το λιώσω τόσο γρήγορα, συνήθως τα πάω με την ησυχία μου αυτά τα παιχνίδια για να τα ευχαριστηθώ περισσότερο. Ειδικά αυτό, θα το βάλω στο δυσκολότερο (κλασικά πράματα) και λογικά θα πάω για 100% με την μία, επομένως θα πάρει λίγο καιρό. Το δυσκολότερο κομμάτι θα είναι να έρθει το παιχνίδι στην ώρα του



        Originally posted by Xeno View Post
        [...] κοινως δε θυμαμαι τιποτα περα απο τα βασικα) και απλα θα κατσω να δω καποιο συντομο recap το πολυ (καμια προταση κανεις;)

        Αυτό νομίζω είναι το πιο κατατοπιστικό από τα λίγα που είχα ρίξει μια ματιά δηλαδή. Υπάρχουν κι άλλα αναλυτικότερα όμως δεν έχει νόημα αν σου πετάνε τόσες πληροφορίες που δεν προλαβαίνεις να τις κατανοήσεις.




        Επίσης αυτό μου έπιασε την προσοχή, παίζει να είναι καλό. Μέχρι στα 5 λεπτά που είμαι, πάει μια χαρά



        Πέρα από όλα αυτά, αυτή εδώ είναι η βίβλος. Ένα .docx αρχείο που χλευάζει την σειρά, και την εξηγεί καλύτερα και γρηγορότερα από οτιδήποτε άλλο υπάρχει

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Phantom Duck View Post
          [...] Ετοιμάζω και ένα αναλυτικότερο κατεβατό σχετικά με την εμπειρία μου, που λογικά θα το έχω έτοιμο μέσα στο Σ/Κ.

          Έτοιμο και το κατεβατό, πρόγευμα για το παιχνίδι που θα ακολουθήσει

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #6
            Δηλώνω και εγώ παρών εδώ, έχω προπαραγγείλει την limited έκδοση από το αμαζον και θα το ξεκινήσω με το που πέσει στα χέρια μου. Εννοείται πως θα συμμετέχω και στο θέμα, το περιμέναμε τόσο καιρό άλλωστε, δεν θα μπορούσα να μην γράψω για αυτό.

            Δεν έχω δει καθόλου τρεηλερς κτλ για το παιχνίδι, προτίμησα αυτήν την φορά να μην ξέρω απολύτως τίποτα προτού παίξω το παιχνίδι. Διάβασα στα πεταχτά μερικά reviews μόνο. Αυτά που έχω συγκρατήσει είναι πως οι κόσμοι της Disney αποδίδονται εκπληκτικά και είναι ίσως οι καλύτεροι που έχει δείξει η σειρά και πως η μάχη είναι πιο χορταστική και διασκεδαστική από ποτέ. Για την ιστορία λένε αυτό που περίμενα, πως είναι μπέρδεμα δηλαδή. Όπως και να έχει όλοι συμφωνούν πως έχει την ψυχή για την οποία είναι γνωστή και αγαπητή η σειρά. Hyped και επιβιβασμένος στο hype train λοιπόν και μετράω αντίστροφα τις μέρες για να το ξεκινήσω. Ελπίζω μόνο σε αξιόλογο και άφθονο content, ωραία boss fights και επανεμφάνιση χαρακτήρων από Final Fantasy.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #7
              Κι εγώ δεν έχω δει reviews / trailers κλπ. Έχω καταφέρει και έχω αποφύγει τα πάντα (φτου φτου μην το ματιάσω). Το μόνο κακό είναι πως δεν το κόβω να φτάνει την Τρίτη το παιχνιδάκι και μάλλον θα καθυστερήσω αλλά δεν πειράζει, θα το λιώσουμε όπως και να χει . Το πολύ πολύ να κάνω καμιά θυσία στον Θεό των ΕΛΤΑ για να ξεμπερδεύω.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Απο που το πηρες; Εγω ειπα να δοκιμασω Thegamecollection (46e delivered) - σημερα το εστειλαν οπως ειχαν πει αλλα και στα τοπικα eshops ειχε 47-48ε, σιγα τη διαφορα.
                Σχεδον κανενα μαγαζι οπως ξερω δε μπορουσε να το στειλει πριν απο σημερα παντως, λογω του ολου θεματος που προεκυψε με Nomura ο οποιος ξεφυγε λιγο μετα τα leaks και ελεγε κατι γραφικοτητες τυπου πως θα το σκεφτει σοβαρα πριν ξανακανει worldwide simultaneous release λες και αυτο εφταιγε.

                Εδω παντως μας εκλασε μια μαντρα ο Tetsuya, το Media Markt το πουλουσε κανονικα το Σαββατο που πηγα (και μολις 52ε). Προς στιγμην δελεαστηκα αλλα ας οψεται που δε θα προλαβαινα ουτως ή αλλως να ασχοληθω αυτη τη βδομαδα.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Phantom Duck View Post
                  Έτοιμο και το κατεβατό, πρόγευμα για το παιχνίδι που θα ακολουθήσει
                  Συγχαρητήρια για το site και για τα κότσια.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Xeno View Post
                    Απο που το πηρες; [...]
                    Από το ευρωπαϊκό store της Square Enix. Πήρα την Deluxe έκδοση που δεν ήξερα αν θα κυκλοφορήσει εδώ. Η απλή έκδοση κυκλοφόρησε σε κάποια σκρουτζομάγαζα σήμερα κανονικά και την τσίμπησε κόσμος στο 50ρικο περίπου. Η Deluxe προς το παρόν δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα απ' ό,τι ξέρω.


                    Originally posted by Ryu_gr View Post
                    Συγχαρητήρια για το site και για τα κότσια.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #11
                      Καλό κάψιμο σε όσους το έχουν στα χέρια τούς.εγω θα ασχοληθώ αφού ξεμπερδεψω με το resi 2.Πραγματικα ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έφτασε ο καιρός να κυκλοφορήσει το παιχνίδι...

                      Comment


                      • #12
                        Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής.



                        Καλό: Μου ήρθε σήμερα η παραγγελία από ΕΛΤΑ (πιθανόν ΕΛΤΑ courier επειδή μου άφησαν και διαφορετική ειδοποίηση)
                        Κακό: Ήρθαν μέσα στο μοναδικό 15λεπτο που δεν υπήρχε κανείς στο σπίτι (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ).
                        Ακόμα χειρότερο: Δεν είχαν κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας, αλλά και να είχαν, δεν ξέρω αν θα έπαιρναν.
                        Καλό(?): Πήρα τηλέφωνο στα Seven και το νοίκιασα επειδή αρνιόμουν να παίζει όλο το σύμπαν εκτός από εμένα.

                        Έτσι, επειδή αυτό το παιχνίδι δεν θα σταματήσει ποτέ να με παιδεύει. Το ίδιο είχα κάνει και με το KH II, το είχα παραγγείλει μέσω του @Evans , όμως το βρήκα πάλι στα seven 1-2 ημέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία, όπου και το νοίκιασα και πάλι μέχρι να έρθει το κανονικό. Αυτά προς το παρόν Μένει τίποτα άλλο; Α ναι, το παιχνίδι .

                        Παιχνιδάρα μέχρι στιγμής. Μου φαίνεται απίθανο που είχα απαιτήσεις στα ύψη και τις ξεπερνάει άνετα. Τουλάχιστον στις 6 ώρες που είμαι τώρα μέχρι στιγμής, τελείωσα την ιστορία σε δύο κόσμους, και εμφάνισα άλλους δύο. Αυτό που μου αρέσει, είναι που το τίγκαραν σε collectables, mini games, collectables, αναβαθμίσεις για battle, collectables κλπ. Μέχρι στιγμής πάει εξαιρετικά, θα βάλω άλλες 2-3 ώρες το βράδυ λογικά (που θα τις φάω από τον ύπνο, αλλά χαλάλι).


                        Ποιος άλλος το παίζει τώρα; Για να κάνουμε κουβέντα. Νομίζω είδα Deus μέσα.
                        Last edited by Phantom Duck; 29-01-2019, 11:35 PM.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #13
                          20 ώρες μέχρι τώρα και έχω ολοκληρώσει τους πρώτους 4 κόσμους... Ακολουθούν οι πρώτες εντυπώσεις.

                          Για αρχή, ο τεχνικός τομέας είναι καταπληκτικός. Οι κόσμοι είναι πανέμορφοι και, για πρώτη φορά σε ΚΗ παιχνίδι, ζωντανοί με άφθονους npcs που μιλάνε, χορεύουν και ασχολούνται με τις δουλειές τους. Στα προηγούμενα οι κόσμοι ήταν απλώς άδεια τοπία και όμορφες αρένες μάχης που είχαν ένα skin από την αντίστοιχη ταινία της Disney, εδώ όμως η ατμόσφαιρα αποδίδεται εκπληκτικά και νιώθεις πως συμμετέχεις σε ταινία Disney. Για πρώτη φορά επίσης η ηθοποιιια είναι πολύ αξιόλογη και σε γενικές γραμμές οι κόσμοι Disney είναι οι πιο πετυχημένοι που έχει δείξει η σειρά. Πραγματικά δεν χορταίνω να χαζεύω τα τοπία και αντιδράσεις χαρακτήρων.

                          Η μάχη κινείται στα πρότυπα του 2 και όχι των spinoff. Έχει εμπλουτιστεί με πολλά συστήματα και μηχανισμούς εκ των οποίων ο αγαπημένος μου είναι τα keyblade transformations: Όταν ενεργοποιούνται αποκτάς νέα abilities και επιθέσεις και έτσι εμπλουτίζεται πολύ η μάχη. Τα spells είναι πολύ αποτελεσματικά επίσης. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι υπάρχουν πολλές επιθέσεις και μηχανισμοί που ενεργοποιούν ένα mini cutscene που προκαλεί μεγάλο damage στον εχθρό όταν λήξει. Δεν τα προτιμώ αφενός επειδή χαλάνε την ροή της μάχης και αφετέρου επειδή είναι overpowered κάνουν το παιχνίδι εύκολο. Έτσι απλά τα αγνοώ και βρήκα την ησυχία μου. Όπως και να έχει τις διασκεδάζω πάρα πολύ τις μάχες.


                          Πέρα από τα σεντούκια έχει προστεθεί ένα καινούριο collectible που μου αρέσει πάρα πολύ, όποιος έχει μεγαλώσει με ιστορίες του Ντον Ρόσα με καταλαβαίνει. Ο Φαντομ Ντακ καλείται να πάρει θέση εδώ.


                          Αυτά σε πρώτη φάση. Το παιχνίδι το διασκεδάζω απίστευτα, είναι pure fun όσο δεν πάει και θα το λατρέψουν σίγουρα οι φαν της σειράς. Προσωπικά με έχει κάνει να χαμολεγάσω πολλές φορές . Το παίζει κανένας άλλος εδώ;


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Deus View Post
                            [...]Πέρα από τα σεντούκια έχει προστεθεί ένα καινούριο collectible που μου αρέσει πάρα πολύ, όποιος έχει μεγαλώσει με ιστορίες του Ντον Ρόσα με καταλαβαίνει. Ο Φαντομ Ντακ καλείται να πάρει θέση εδώ.[...]
                            Κοίτα να δεις, δεν είχα κάνει την σύγκριση με τον κρυφό Μίκυ του Rosa, έχεις δίκιο. Πλέον υπάρχουν κρυμμένα κεφάλια του Μίκυ που πρέπει να βγάζεις φωτογραφίες, εδώ μερικά παραδείγματα. Πολύ ωραία προσθήκη, έχεις ακόμα έναν λόγο να ξεψαχνίζεις τον κάθε κόσμο. Νομίζω δουλεύει πολύ καλά.

                            Στα δικά μου τώρα, η αλήθεια είναι πως ήθελα να το πάω πολύ σιγάαααα και αργάααα να το ευχαριστηθώ, όμως από την στιγμή που έπιασα το δισκάκι στα χέρια μου νομίζω πως τρελάθηκα, και πλέον βρίσκομαι στις ~40 ώρες και μάλλον λίγο πριν από τον τερματισμό. Αυτό σημαίνει πως έριξα ~6 ώρες την ημέρα ανά μέσο όρο, από τη launch day, τρελό για τα τωρινά δεδομένα μου τουλάχιστον, δεν είμαστε και πιτσιρίκια πλέον. Από το FF XV πρέπει να είχα να ρίξω τέτοιο λιώσιμο, πολύ το ευχαριστιέμαι. Βλέπω online πως κάποιοι το έκαναν platinum σε ~60 ώρες.

                            Για τους κόσμους με κάλυψε ο Deus. Και πού να πας στους υπόλοιπους δηλαδή, θα σου φύγει το κλαπέτο. Νομίζω πως είναι οι καλύτεροι κόσμοι της Disney που έχουμε δει σε παιχνίδι Kingdom Hearts μέχρι στιγμής. Είναι πάρα πολλές οι φορές που έμεινα με ανοιχτό το στόμα, όμως θα παραθέσω ένα σκηνικό από τον τέταρτο κόσμο, μίνι σπόιλερ, που όταν το είδα ήμουν στο τσακ να σηκωθώ και να βαράω παλαμάκια μόνος μέσα στο σαλόνι.

                             





                            Για την ιστορία, μέχρι το σημείο που έχω φτάσει έχω δει πολλές ανατροπές, αρκετές φορές μπήκε ένα σκουπιδάκι στο μάτι μου, ενώ μου ξεφεύγουν συνεχώς επιφωνήματα που ευτυχώς δεν είναι κανείς για να με παρακολουθεί, αλλιώς θα νόμιζε πως ήμουν για τρελοκομείο. Επιφυλάσσομαι μέχρι να δω το τέλος, όμως γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.



                            Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να πω, το παιχνίδι είναι Kingdom Hearts. Είναι τεράστιο, γεμάτο με πράγματα να κάνεις, solid gameplay, solid build, δεν έχω πετύχει bugs, γενικά είναι ένα μεγάλο, ολοκληρωμένο παιχνίδι. Θα γράψω τελικές εντυπώσεις όταν το πάω 100%. Και για τα γραφικά, να ξαναπούμε πως είναι τούμπανα, εξαιρετικά από όλες τις απόψεις. Γενικά, χαίρεσαι τις ώρες που ασχολείσαι μαζί του.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #15
                              Αν και disney+SE fan ποτε δεν βρηκα το appeal στα KH, απο οσα εχω δει σε streams το gameplay μοιαζει εντελώς previous gen στην καλύτερη, εχει bullet sponge enemies απλα για να υπαρχουν και γενικα μου φαινεται ενα παιχνιδι επιπεδου spyro, καλούτσικα χαρούμενα γραφικα με παρα πολυ απλοϊκό και ευκολο gameplay. Δεν ξερω αν δεν εχω καταλαβει κατι με τετοιο ενθουσιασμο που βλεπω εδω μεσα.

                              Comment

                              Working...
                              X