Likes Likes:  17
+ Reply to Thread
Page 2 of 2
FirstFirst 1 2
Results 16 to 23 of 23

Thread: Kingdom Hearts III

Αρρώστια straier's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Δεν ξερω αν δεν εχω καταλαβει κατι με τετοιο ενθουσιασμο που βλεπω εδω μεσα.
    Νομίζω ότι η λατρεία βασίζεται στην εξαιρετικά καλογραμμένη και συνεκτική ιστορία.
    Πέρα από την πλάκα, το gameplay δε θα το έλεγα απλοϊκό, σίγουρα είναι φτιαγμένο για να είναι πολύ προσβάσιμο αλλά έχει αρκετό βάθος και εμπλουτίζεται σημαντικά σε κάθε νέο επεισόδιο. Previous gen δε θα το έλεγα σε καμία περίπτωση, μπορείς απλά να δεις προηγούμενα Kingdom Hearts για να καταλάβεις πόσο διαφορετικό είναι, άσε που δύσκολα θα τα σήκωνε όλα αυτά που γίνονται το PS2, PS3. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι εύκολο αν και μπορεί να γίνει αρκετά προκλητικό σε μεγαλύτερα επίπεδα δυσκολίας ή σε optional bosses. Το σύστημα μάχης δε χρησιμοποιείται πάντα όπως πρέπει βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι απλά απίστευτα διασκεδαστικό (για τον περισσότερο κόσμο τουλάχιστον, μπορεί απλά να μη σου ταιριάζει).
    Αυτό σε συνδυασμό με την αγάπη για τις ταινίες της Dinsey που εδώ πλέον εδώ αποδίδονται καλύτερα από ποτέ και τα εξαιρετικά product values (ε όχι και απλά καλούτσικα τα γραφικά) φτιάχνουν ένα πολύ ελκυστικό πακέτο παρά τα προβλήματα που μπορεί να έχει.
    Quote Originally Posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Quote Originally Posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Quote Originally Posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

Αρρώστια Phantom Duck's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Επίσης κατ' εμέ είναι ίσως το πιο εύκολο Kingdom Hearts που θυμάμαι. Παίζω στο δυσκολότερο και δεν θυμάμαι να έχω δει Game Over οθόνη, ενώ στο 2 και στο Birth By Sleep είχα βαρεθεί να ψοφάω, τουλάχιστον στις αρχικές πίστες. Έχουν βάλει μηχανισμούς από πολλά προηγούμενα παιχνίδια (flowmotions από το DDD, Shotlocks από το BBS, κλπ) που είναι ωραία σαν φόρος τιμής, όμως από την άλλη σου δίνει τόσες επιλογές που χάνει την αίγλη του. Απλοϊκό σύστημα δεν το λες, πιο πολύ παραφορτωμένο είναι, απλά καταλήγεις να χρησιμοποιείς λίγα από αυτά που σου δίνει.

Αρρώστια Deus's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Το παιχνίδι το τελειώσα και τώρα ασχολούμαι με προαιρετικό περιεχόμενο.

Αυτές τις μέρες θα γράψω αναλυτικά εντυπώσεις.

Για την ώρα θα πω πως είναι από τα καλύτερα ΚΗ και πως μου άρεσε πάρα πολύ.

Τέλος, παραθέτω ενδιαφέρον νέο. Ο Νομουρα επιβεβαίωσε πως στο τέλος του έτους θα κυκλοφορήσει dlc το οποίο θα επεκτείνει την ιστορία. Επίσης, θα προστεθεί και το, κλασσικό για ΚΗ επίπεδο δυσκολίας, critical. Παραθέτω το link.

https://www.kh13.com/news/nomura-con...Hhya1v3kndGp48

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

lvl 80 Noob Ramparter's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Δε ξερω τι ειναι μεγαλυτερη ηδονη, το 6 απ'το Edge ή το ότι το μεγαλυτερο μερος των χρηστων του Resetera που το επαιξαν συμφωνησαν με τη βαθμολογια. Ευτυχως που δε βγηκε στο Switch να μας ριξει το μεσο ορο το shovelware.

Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Δε ξερω τι ειναι μεγαλυτερη ηδονη, το 6 απ'το Edge ή το ότι το μεγαλυτερο μερος των χρηστων του Resetera που το επαιξαν συμφωνησαν με τη βαθμολογια. Ευτυχως που δε βγηκε στο Switch να μας ριξει το μεσο ορο το shovelware.
    Την μεγαλυτερη ηδονη μαλλον πρεπει να την νιωσεις απο τις νεες κυκλοφοριες του Switch, βλεπε το ολοκαινουργιο resident evil 4 και μαλιστα σε budget-prenium price των 35 ευρω ή το υπεραναμενομενο Final Fantasy IX (απο την ιδια εταιρεια) επισης στα 20+ ευρω απο τα 60+ που θα μπορουσαν να το εχουν βγαλει .
    Last edited by nooto; 28-02-2019 at 11:58 PM.

6. Likes Altair liked this post
    lvl 80 Noob Ramparter's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    30€ οχι 35 λολ (γτπ καπκομ)

Αρρώστια Xeno's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Τελος κι απο εμενα μετα απο 33 ωρες. Το καλο ειναι πως το διασκεδασα πολυ γιατι το παιχνιδι καταφερε να μου δωσει μια ευχαριστη διαδρομη στο μεγαλυτερο μερος εστω του ταξιδιου. Κατα τ' αλλα το ΚΗ3 εχει πολυ σοβαρα θεματα απο αποψης gameplay αν και νομιζω ολα περιστρεφονται γυρω απο ενα πραγμα - το οτι ειναι ξεκαθαρα game αλλης εποχης και φιλοσοφιας. Περισσοτερα παρακατω.

Γραφικα/Ηχος/Πλοκη

Ελεγα πως σαν ΚΗ setting και φιλοσοφια μονο το 1 εκφραζει πραγματικα αυτο που ηθελα απο τη σειρα. Focus σε disney/square και ολα τα αλλα περνανε σε δευτερη μοιρα. Απο ενα σημειο και μετα παιζοντας το ΚΗ3 και ιδιως οσο εφτανα προς το τελος, καταλαβα πως η παρουσια της Disney πιο πολυ κακο κανει πλεον παρα καλο στο παιχνιδι. Η ιδια η Disney φαινεται πως δε θελει τα IPs της να ακολουθησουν το ξεφρενο train ride της πλοκης του Nomura και στην τελικη οι χαρακτηρες Disney πλεον δεν αναπτυσσονται καθολου, οι κακοι δεν υπαρχουν πια και οι κοσμοι παραμενουν αρκετα basic απο αποψης σχεδιασμου. Ακομα και τα cutscenes ειναι μετρημενα (παλι καλα που ειχε ενα ωραιο disney-themed cutscene το KH3 - αυτο στο Arendelle).

Δε μπορω να πω πως μου αρεσει η νοοτροπια Nomura, αλλα με ιντριγκαρε τουλαχιστον αρκετα αυτο που ειδα προς το τελος του παιχνιδιου και θα ηθελα να δω πού θα παει το πραγμα στην πορεια (δυστυχως μαλλον θα μου το μεταφερουν τα εγγονια μου αυτο βεβαια). Ας γινει σε καποια φαση κουβεντα για το ending/secret ending etc, αλλα αφου το τελειωσουν περισσοτερα ατομα πρωτα.

Το οτι βγαινουν entries της σειρας με πολυ σημαντικα plot elements σε 1002 formats ακομα δε μπορω να το χωνεψω. Ολο το ending του 3 δε θα το καταλαβαινα ποτε, ακομα και αν ειχα παιξει καθε spin-off που εχει βγει σε κονσολα. Ευτυχως που ειδα προσφατα καποια plot summaries για τους υπολοιπους τιτλους της σειρας.

Η μουσικη της Shimomura παραμενει αναποσπαστο μερος της ταυτοτητας της σειρας και οσο για τον οπτικο τομεα, προφανως και ειναι καλος, αλλα το παιχνιδι εντυπωσιαζει κυριως με τα cutscenes του. Ειχα ξεχασει πώς ειναι να βλεπεις cutscenes upon cutscenes και να μην πατας τιποτα για πανω απο 1 ωρα και να σβηνει το χειριστηριο κτλ κτλ. Μου αρεσε να βλεπω αυτα που βλεπω, αλλα πλεον εχουμε βγει νομιζω για τα καλα απο αυτη τη λογικη στησιματος ενος παιχνιδιου. Παντως η σκηνοθεσια ολων αυτων των cutscenes ηταν παρα πολυ ωραια. O Nomura εχει αυτο το ιδιαιτερο στιλ, αλλα σε αυτα τα δεδομενα ειναι σιγουρα μοναδικος.

Gameplay

Απο που να το πιασουμε και που να τελειωσουμε. Ξερω πως μπορει ο Nomura να χε στο μυαλο του το concept του παιχνιδιου εδω και 10 χρονια, αλλα φαινεται πως δεν το προσαρμοσε στο ελαχιστο στα δεδομενα της σημερον ημερας. Φταιει σιγουρα και το γελοιο development cycle που αποτελει πλεον σημα κατατεθεν της Square, αλλα κι αυτος ε δεν παιζει, ειναι κολλημενος. Invisible walls σε πολλα σημεια, floaty combat ισως σε μεγαλυτερο βαθμο και απο προηγουμενα παιχνιδια της σειρας, ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ δυσκολια και επισης εχει το χειροτερο map mode EVER. Added value μηδεν, δε γινεται να καταλαβεις απο πού ηρθες και πού πας. Αν θες να βρεις καποια προηγουμενη περιοχη ακομα χειροτερα. Τα παραπανω, σε συνδυασμο με τα παρα πολλα cutscenes που χαλανε αρκετα το flow του τιτλου, με εκαναν να σκεφτομαι συχνα πως παιζω ενα παιχνιδι PS2, σε hd εκδοχη και με απειρο budget. To ειδα πως αναφερθηκε ηδη αυτο και θα πω πως συμφωνω 100% και ειναι κατι που ειπα πολλες φορες και μονο καπου προς το τελος καπως το ξεπερασα, κυριως απλα επειδη το αποδεχτηκα.

To battle interface θα επρεπε να αλλαξει επιτελους σε κατι πιο snappy. Το οτι εχεις δεκαδες τεχνικες ανευ λογου και αιτιας πώς να το σχολιασω; Attractions, links, shotlocks, spells, attacks και φυσικα press triangle για να κανεις απειρα διαφορετικα πραγματα σε απειρες στιγμες. Oι τυποι φαινεται πως οπως και με το σεναριο, ετσι και με το gameplay νομιζουν πως οσο βαζεις πραγμα στη μηχανη, τοσο καλυτερο θα ναι το τελικο αποτελεσμα. Δεν περιμενα και less is more προσεγγιση, αλλα αυτοι το τερματισαν το θεμα. Δε μπορω να καταλαβω πώς καποιος θεωρει καλη ιδεα να κανει balance ενα παιχνιδι ετσι.

Το αν το αλλαξουν τελειως σε ενα KH3FM προσωπικα δε μου λεει τιποτα. Ναι θα εχει critical mode και μαλλον θα ειναι απειρως πιο balanced, αλλα αυτο που ειδα ειναι κατι που δε θα επρεπε να γινει approve. Μηδεν δυσκολια ακομα και στο proud, ε αυτο δεν παιζει να μην το ηξεραν. Αν υπηρχε καλυτερο balance και λιγοτερα immersion breaking sequences θα ηταν πολυ πιο ευχαριστη η εμπειρια.

Wrap-up

Οπως ειπα γενικα το χαρηκα πολυ το παιχνιδι γιατι τουλαχιστον ηταν αναλαφρο/ευχαριστο. Τα οσα ειδα με κανουν να αισιοδοξω για το μελλον της σειρας απο αποψης πλοκης, αλλα και θεματικα. Εδω που φτασαμε, πλεον λεω κι εγω πως θα ειναι καλυτερα να αποκοπει σχεδον απολυτα απο τη θεματολογια της Disney. To gameplay ηταν λιαν επιεικως μετριοτατο. Οσο η Square Enix δε μπορει να βγαλει ενα ΑΑΑ game χωρις δεκαδες προβληματα και καθυστερησεις αυτο δε βλεπω να αλλαζει και αυτο θα συνεχισει να τους πληγωνει. Θα ηθελα να πω και αλλα πραγματα για τον Nomura και για το τι εχει στο μυαλο του (πολλα και διαφορα που παντα καπως προσπαθει να συνδεσει θα μπορουσε να ηταν μια απαντηση), αλλα νομιζω θα πρεπει να μπω σε spoiler territory οποτε τα αφηνω αυτα για καποια αλλη φορα. Σαν βαθμολογια πιστευω πως θα επρεπε να κυμαινεται γυρω στο 7 παντως γιατι εχει ξεκαθαρα προβληματα.
    Last edited by Xeno; 01-03-2019 at 01:32 AM.

9. Likes Ryu_gr, Phantom Duck, BigBOSS, ChrisTop liked this post
    Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Πολυ ωραια σχολια και κριμα που δεν μπορω να συμμετασχω ακομη. Παντως μιας και διαβασα οτι το παιχνιδι ειναι πανευκολο δεν ξερω μου εχει μπει η ιδεα να περιμενω λιγο για να βγαλουν το critical και να το παιξω σε αυτη τη δυσκολια. Btw για οσους ενδιαφερονται ανακοινωθηκε οτι το complete collection (the story so far) που ειχε κυκλοφορησει στην αμερικη σε limited run, ερχεται πλεον και στην ευρωπη προς τα τελη του μηνα, οποτε λογικα θα την τιμησω μιας και δεν εχω κανενα απο τα hd rereleases και θα ηθελα να τα εχω καπου ολα μαζεμενα.
    https://www.vg247.com/2019/03/01/kin...opean-release/

+ Reply to Thread

Tags for this Thread