Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    (Απάντηση στον Ραμπαρτερ)


    Συμφωνούμε. Έχω παρατηρήσει και εγώ πολλές φορές πως ορισμένα παιχνίδια που έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια από τεράστια ΑΑΑ open world games τα ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο. Για παράδειγμα το Metroid Prime το τελείωσα μετά από 20 ώρες gameplay και το Borderlands 2 είδα τους τίτλους τέλους στις 80 ώρες περίπου. Ε το πρώτο μπήκε αυτόματα στην λίστα με ένα από τα 10 καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ και με έχει αφήσει με την αίσθηση πως έπαιξα 20 ουσιώδεις ώρες με πληθώρα διαφορετικών μηχανισμών και πραγματικά ευρηματικών gameplay ιδεών ενώ το δεύτερο απλά ένιωθα πως κάνω το ίδιο πράγμα συνέχεια. Πολύ διασκεδαστικό μεν αλλά ήταν ένα game που καταντά επαναλαμβανόμενο και βαρετό από ένα σημείο και μετά δε. Περιττό να πω πως το Metroid που έχει το 1/5 της διάρκειας του μου έδωσε πολλά περισσότερα από το δεύτερο.

    Στα του Links Awakening τώρα, δεν μου κάνει εντύπωση πως το παιχνίδι είναι playable, εδώ τα πρώτα games της Nintendo που κυκλοφόρησαν για το NES παίζονται ανετότατα ακόμα και σήμερα.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Raf View Post
      Συνέχισε να μαζεύεις κοχύλια πάντως, και να τα εξαργυρώνεις, και όλα καλά.
      Ατιμουλη, ολο εκπληξουλες εισαι. Τελος παντων στη χαριζω αλλα αλλη φορα οχι μυστικα απ τον admin...

      Αντι να παω για το 6ο dungeon, γυριζα παντου χθες βραδυ να κοχυλια, στις 3 κοιμηθηκα (βεβαια ημουν εξω μεχρι τις 2 )

      Επισης ασχοληθηκα λιγο με το side quest του trendy game το οποιο ενω στο original υπηρχε μονο για yoshi doll και καρδια, εδω εμφανιζονται μετα και αλλα αντικειμενα goomba, boo κλπ ενω μου εβγαλε και δευτερο κομματι καρδιας.

      Παμε να σας δειξω πως γινεται
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #33
        Το ξεκίνησα κι εγώ.Σε portable υπάρχει θολούρα στον overworld ενώ έχω δει και slow downs.
        Κατά τ'άλλα το παιχνίδι είναι πανέμορφο,μου αρέσουν πολύ οι μικρές λεπτομέρειες που έχει από δω κι από κει.Ελπίζω μέσα στο Σ/Κ να μπορέσω να το λιώσω όπως πρέπει.
        Carpe diem

        Comment


        • #34
          Τι κομματαρα θεε μου, πάει και το 6ο dungeon.



          Altair δεν ειναι θολουρα λογω portable, ειναι το depth of field. Νομιζω γι αυτο μιλας.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #35
            Εμένα μου θύμισε λίγο Καλημέρα Ζωή/Λάμψη αυτό το κομμάτι. Αλλά ναι πολύ καλό.

            Comment


            • #36
              Η διασκευή που ακολουθεί μου αρέσει περισσότερο.

              Και ακόμα περισσότερο του μικρού dungeon που πας για να πάρεις το κλειδί:
              Album is free to download on soundcloud http://goo.gl/U0ibe1 - Consider supporting me on Patreon to help produce more music!Complete album info - http://goo....

              Από τις πιο αγαπημένες μου στιγμές στο παιχνίδι. Όταν έχεις αρχίσει να καταλαβαίνεις τι συμβαίνει...

              Η έξτρα συνοδεία που έχουν προσθέσει στο remake χαλάει λίγο την απλότητα του αρχικού κομματιού και την ατμόσφαιρα.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #37
                Μόλις έβγαλα και το δεύτερο dungeon.Μου αρέσει πολύ,είναι αυτό που ήθελα στην παρούσα φάση.Καμία ταφόπλακα ως τώρα btw,ας είναι καλά το reset.
                Carpe diem

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Altair View Post
                  Μόλις έβγαλα και το δεύτερο dungeon.Μου αρέσει πολύ,είναι αυτό που ήθελα στην παρούσα φάση.Καμία ταφόπλακα ως τώρα btw,ας είναι καλά το reset.
                  Κι εγω αν το ξερα εξαρχης θα κανα reset οποτε εχανα. Η πλακα ειναι οτι απο 3ο-4ο dungeon και μετα δε πεθαινω πια...
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #39
                    Μόλις το τέλειωσα. Αυτό που έμαθα είναι πως μια υπερτιμολογημένη και ταυτόχρονα ελαττωματική κυκλοφορία, σε όποια σειρά και αν ανήκει, προκαλεί προβληματισμό. Tα drops τελικά ήταν έτσι ώστε και να σπάνε αρχίδια και να μην καταστρέφουν το παιχνίδι. Σαν remake είναι εξαιρετικό χωρίς αμφιβολία αλλά με άφησε να θέλω κάτι παραπάνω. Το dungeon maker ήταν μια καλή ιδέα που όμως έπεσε στο κενό, γιατί τα υλικά με τα οποία δημιουργείς είναι δωμάτια που μόλις έχεις περάσει. Ασχολήθηκα όσο-όσο για να πάρω το κοχύλι. Σαν Ζέλντα τίτλος είναι όντως από τους καλύτερους πάντως, παρόλο που είμαι της άποψης να σπάσουν οι φόρμουλες της σειράς σιγά-σιγά. Αν διορθώνονταν τα τεχνικά προβλήματα θα ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος.

                    Comment


                    • #40
                      Εγω θα περιμενω patch, οχι γιατι ειναι unplayable καθε αλλο απλα τυχαινει να εχω και αλλα παιχνίδια atm. Παντως δεν βλεπω με καθολου καλο ματι την στροφη της Ν απο in-house game engines στην UE, θεωρω οτι εχει γινει λογο κοστους αλλα δυστυχώς δημιουργεί αρκετά προβλήματα στο performance, αυτο δεν ειναι κατι που συμβαινει μονο στο αδυναμο switch, pc των 2k+ δυσκολευονται αρκετά στις νεες κυκλοφορίες.

                      Η Ν μας ειχε συνηθίσει σε πανέμορφα γραφικα και πανω απο ολα σταθερο performance, τωρα λειπουν και τα 2, βαζουν κατι χαζα DoF effects/Dynamic res κλπ (οπως και στο Yoshi) με αποτελεσμα να μην εχεις ουτε το visual clarity επιπέδου odyssey/botw.

                      Comment


                      • #41
                        Θα βγει όμως patch τώρα πια; Το παιχνίδι έχει ήδη πουλήσει καλά και οι περισσότεροι τώρα θα το έχουν τελειώσει, για ποιον λόγο να το κάνουν;

                        Comment


                        • #42
                          Δηλαδη δεν δακρυσατε? Τεσπα αυτο με την UE4 ουτε εγω το καταλαβαινω για να πω την αληθεια. Ειμαι 100% σιγουρος οτι αν επελεγαν μια αλλη μηχανη ή ακομα καλυτερα αν συνεχιζαν με in house engines θα ειχαν πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Anyway, on topic, και εγω το παιχνιδι θα το πιασω αργοτερα, υπαρχουν αυτη τη στιγμη πολλα παιχνιδια (στο switch) που σαφως εχουν προτεραιοτητα. Τ παιχνιδι και εγω πιστευω θα το απολαυσω, ακομα και αν εχει τεχνικα προβληματα, αλλα μου μοιαζει αρκετα ομοιο με αλλα top down zelda που εχω σχετικα προσφατα οποτε χρειαζομαι λιγο καιρο ακομα για να μπω στο καταλληλο mood πιστευω.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Raf View Post
                            Θα βγει όμως patch τώρα πια; Το παιχνίδι έχει ήδη πουλήσει καλά και οι περισσότεροι τώρα θα το έχουν τελειώσει, για ποιον λόγο να το κάνουν;
                            Τυπικα αργούν αυτα τα patch εκτος και αν ειναι κατι εντελως broken/unplayable που ξεφυγε στο QA, ουτε για το borderlands εχει βγει ακομα ουτε για το surge 2, νομιζω και το remnant ακομα δεν εχει στρωσει εντελως. Ο λογος που θα το κανουν ειναι το τελικο timeless προιον να τρεχει οσο καλυτερα γινεται, ok day 1 το επαιξαν οι fans δεν σημαινει οτι αυτοι ηταν και τελος δεν θα το παιξουν αλλοι, αρκετοι το εχουν στο backlog, περιμενουν να μπει σε sale, μπορει να γινουν speedruns κλπ.

                            Αν δεν βγει ποτε κακο στο brand κανουν και τιποτα αλλο.

                            edit: @nooto δακρυσαμε αλλα για αλλο λογο εγω προσωπικα.

                            Comment


                            • #44
                              Το ξεκινησα και εγω μετα κοπων και βασανων , εχω τελειωσει και με το δευτερο dungeon και τωρα δεν ξερω που να παω . ΕΙναι πολυ minimal στο τι σου λεει γενικα σαν παιχνιδι.

                              Για την ιστορια το ειχα βαλει στο switch προς τα χριστουγεννα, ειδα πως τρεχει, το εκλεισα και το εβαλα στο ραφι . Δυστυχως απο τοτε μεχρι τωρα δεν εχει βγει καποιο patch οποτε καπου το πηρα αποφαση οτι ετσι θα το παιξουμε το παιχνιδι. Σαν τιτλος η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ομορφος, δυστυχως ομως το performance του παιχνιδιου ειναι παρα πολυ κακο και αυτες οι βουτιες που κανει στο framerate παρα πολυ συχνες και πολυ δυσκολο να τις παραβλεψεις. Οπως ολοι ξερετε ειμαι console peasant , εχω παιξει παιχνιδια που εχουν θεμα ειτε με το frame rate ειτε με το frame pacing και σπανια εχω παραπονεθεί. Εδω δυστυχως ομως το πραγμα ειναι τοσο εμφανες, τοσο συχνο (τυπου καθε 15 δεπτερολεπτα) και τοσο σπαστικο που δυστυχως επηρεαζει την εμπειρια. Εν τω μεταξυ το DF εχει κανει ενα σωρο αναλυσεις για τον συγκεκριμενο τιτλο και δεν μπορουν να καταληξουν στο γιατι τρεχει ετσι... Υπαρχουν frame drops ακομα και στα 2d sections που ξερω γω δεν γινεται τιποτα στην οθονη. Τελος απορω με κατι τυπους στο internet, ανοιγε καποιος θεμα στο resetera πχ και ελεγε ''ρε παιδια πως τρεχει ετσι το παιχνιδι'', και εμπαιναν μεσα καποιοι υποθετω nintendo fans και εγραφαν ''προσωπικα δεν παρατηρησα τιποτα ''. Anyway, το εχω κουρασει και εγω προσωπικα με το συγκεκριμενο, απλα ηθελα να πω καποια τελευταια πραγματα για τον τεχνικο τομεα. Δεν θα ξαναγραψω κατι αλλο πανω σε αυτο.

                              Οπως ειπα μολις βγηκα απο το δευτερο dungeon, ο χαρτης πολυ μικρος (νομιζω τον εχω ανοιξει σχεδον ολο μετα το power glove) αλλα παρα πολυ dense και αυτη τη στιγμη παροτι εχω κανει μια συνολικη βολτα, υπαρχουν ενα σωρο μερη που δεν ξερω πως να μπω για να τα εξερευνησω. Θα γραψω περισσοτερα οταν με το καλο προχωρησω, προς το παρον μου φαινεται πολυ ευχαριστο στο gameplay, exploration και παρα πολυ ομορφο οπτικα και ηχητικα. Περισσοτερα εν καιρω!
                              Last edited by nooto; 05-05-2020, 01:41 AM.

                              Comment


                              • #45
                                Εδω δυστυχως ομως το πραγμα ειναι τοσο εμφανες, τοσο συχνο (τυπου καθε 15 δεπτερολεπτα) και τοσο σπαστικο που δυστυχως επηρεαζει την εμπειρια.
                                Το βρήκα ανυπόφορο. Δεν επηρεάζει το gameplay με κάποιον τρόπο, αφού, εκτός από τον βάλτο, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις εγώ έβλεπα slowdown μονάχα στην είσοδο της κάθε περιοχής. Αλλά κάθε φορά που μπαίνεις κάπου, μαζί με τα όμορφα γραφικά, τα χρώματα, τις υφές, τρως στη μάπα και το slowdown. Τόσο καιρό μετά και χωρίς να έχει βγει κάποιο πατς, επιλέγω να πιστεύω πως ήταν ένα μη αναστρέψιμο πρόβλημα που προσπάθησε η εταιρεία να διορθώσει αλλά δεν κατάφερε.

                                Comment

                                Working...
                                X