Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Θα το τιμήσω και εγώ σίγουρα. Δεν νομίζω day one αλλά σίγουρα στο μέλλον. Πάλι καλά που ο μπρο κατάφερε να εξασφαλίσει στην Αγγλία μια συλλεκτική, από ότι βλέπω γίνονται ανάρπαστες και δυστυχώς οι scalpers θα δραστηριοποιηθούν και πάλι.

    Όλα καλά πάντως με τον τίτλο αλλά με χαλάει λίγο αυτό με την μειωμένη δυσκολία, ελπίζω να μην είναι υπερβολικά εύκολο όπως πολλά μοντέρνα Zelda. (εξαιρείται το Breath of the Wild)


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #17
      Μου ήρθε απρόσμενα σήμερα, οπότε το ξεκίνησα και είμαι στα δυο dungeons. Η όλη παρουσίαση είναι ένας νέος τρόπος να δεις το Ζέλντα γενικά, αλλά αυτή η κυκλοφορία είναι το πρώτο μου καυγαδάκι με τη Νιντέντο. Το full price το δικαιολογώ προσωπικά και μόνο λόγω αγάπης στη σειρά. Αλλά εφόσον αντικειμενικά το υπερτιμολογεί τότε θα περίμενα ένα άψογο λανσάρισμα. Τα slowdowns είναι περισσότερα και χειρότερα απ' όσο επιτρέπεται, και επιβάλλεται γρήγορα ένα patch.

      Κατά τ' άλλα είναι παιχνιδάρα.

      Edit: [MENTION=56]Deus[/MENTION]; έχει τη στάνταρ δυσκολία ενός topdown τίτλου της σειράς.
      Last edited by Raf; 21-09-2019, 08:30 PM.

      Comment


      • #18
        Τελειωσα και το 3ο dungeon, η δυσκολία είναι όπως πρέπει μεχρι τώρα για μενα, έχω πεθάνει σιγουρα περισσότερες φορές απο οτι είχα πεθάνει στα 3d games της σειράς (ocarina, wind waker, twilight κλπ) αλλα το βρίσκω οκ. Άλλωστε στο game over σε βγάζει εκεί διπλα εκτος αν χασεις σε boss οπότε πρέπει να ξαναπας απ'την αρχή. Τα slowdowns είναι ένα θέμα όπως επίσης δε κατανοώ τη χρήση του υπερβολικού depth of field. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι τα slow downs σε κάποιο εφέ / shader οφείλονται.
        Ενδεικτικά:

        Πάντως βλέποντας τώρα τα βίντεο του original game η εμπειρία είναι τλείως εκμοντερνισμένη σα να παίζεις πραγματικά ένα τίτλο που βγήκε τώρα πρώτη φορά. Πέρα από τον χειρισμό βοηθάει σ αυτό το ότι οι περιοχές είναι ενιαίες σε αντίθεση με το original που ακόμη και στο overworld ήταν σα να άλλαζες δωμάτια.
        Αξίζει σίγουρα η αγορά, είτε digital είτε physical μπορείτε να το βρείτε λιγότερα από 50€.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #19
          Τα slowdowns είναι πράγματι ενοχλητικά, κι αυτό γιατί είναι συχνά και χαλάνε την απαλότητα της κίνησης. Δεν χαλάνε το παιχνίδι αλλά σίγουρα υπονομεύουν την εμπειρία. Το βάθος πεδίου προσωπικά δεν μ' ενοχλεί.

          Και γω κάπου εκεί βρίσκομαι, ετοιμάζομαι να βρω το 4ο dungeon, και δεν βλέπω να είναι ιδιαίτερα μικρό παιχνίδι που λένε. Ο κόσμος είναι πολύ πυκνός από πράγματα. Η λογική του "βρες πού θες να πας" ανήκει στο 1993 και αυτό σημαίνει πως δεν πρόκειται για πολύ εύκολο παιχνίδι να βρεις τον δρόμο σου. Τα γραφικά και η μουσική είναι υπέροχα - θυμάμαι που γκρινιάζαμε για τα midi σάουντρακ της σειράς, αργήσαμε λίγο αλλά είναι παρελθόν πια. Η κατηγορία πως πρόκειται για ένα "GameBoy game" είναι πολύ παραπλανητική γιατί η απλοικότητα που αφήνεται να εννοηθεί δεν υπάρχει.

          Σαν Ζέλντα τώρα είναι οικείο στην παλιά φρουρά αλλά εγώ όπως είχα πει δεν είχα την ευκαιρία να το γνωρίσω νωρίτερα. Πολύ ιδιαίτερο επεισόδιο στη σειρά και νομίζω το ύφος του αντικατροπτίζει και την ιστορία ανάπτυξής του (μυστικό passion project που πήρε πράσινο φως). Συγκρίνοντας με το ALttP παρατηρώ πως το LA εισήγαγε και αυτό σημαντικά στάνταρ στη σειρά. Τέλος ακούω παντού πως ήταν το πρώτο Ζέλντα και συχνά το πρώτο βιντεοπαιχνίδι για πάρα πολύ κόσμο.

          Comment


          • #20
            Πρέπει να είναι η πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια που νιώθω ότι θέλω να πάρω κονσόλα για να παίξω ένα συγκεκριμένο παιχνίδι

            Comment


            • #21
              Καλα οποιος δεν εχει ηδη Switch ειναι τραγικός.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #22
                Δεν έχω Switch.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                  Δεν έχω Switch.

                  Comment


                  • #24
                    Πάντως δεν συνηθίζεται από την Nintendo να κυκλοφορεί games με θέματα, συνήθως είναι προσεγμένα όσο δεν πάει. Για αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει slowdowns.

                    Όπως και να έχει, νομίζω ότι είναι υπερβολικοί όσοι λένε πως το παιχνίδι είναι πολύ μικρό. Απλά δεν έχει το μέγεθος ενός open world ή ενός 3d zelda, όμως η διάρκειά του είναι αφενός ικανοποιητική και αφετέρου είναι καθαρές και διασκεδαστικές οι gaming ώρες που προσφέρει, χωρίς επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο και άσκοπες περιπλανήσεις σε βουνά, λαγκάδια και ατελείωτες εκτάσεις. Το αν αξίζει τα λεφτά του είναι άλλο θέμα και έχει να κάνει με την κρίση του καθενός.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Deus View Post
                      Πάντως δεν συνηθίζεται από την Nintendo να κυκλοφορεί games με θέματα, συνήθως είναι προσεγμένα όσο δεν πάει. Για αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει slowdowns.

                      Όπως και να έχει, νομίζω ότι είναι υπερβολικοί όσοι λένε πως το παιχνίδι είναι πολύ μικρό. Απλά δεν έχει το μέγεθος ενός open world ή ενός 3d zelda, όμως η διάρκειά του είναι αφενός ικανοποιητική και αφετέρου είναι καθαρές και διασκεδαστικές οι gaming ώρες που προσφέρει, χωρίς επαναλαμβανόμενο περικρεχόμενο και άσκοπες περιπλανήσεις σε βουνά, λαγκάδια και ατελείωτες εκτάσεις. Το αν αξίζει τα λεφτά του είναι άλλο θέμα και έχει να κάνει με την κρίση του καθενός.
                      Ετσι ακριβως. Ειναι πολυ συμπυκνωμενη εμπειρια κι αυτο το κανει πολυ διασκεδαστικο. Αλοιμονο αν κριναμε τα παιχνιδια απ το μεγεθος. Στα open world παιζεις 100 ωρες αλλα συχνα κανεις την ιδια λουπα. Εχοντας πλεον ενα απειρ backlog προτιμω χιλιες φορες κατι που θα το ευχαριστηθω 15 ωρες και θα το βαλω στην ακρη.

                      Πριν παρω το παιχνιδι ειχα μονο μια φοβια, μη το παρατησω. Αλλα εχοντας φτασει στο 5o dungeon πολυ ευχαριστα ειμαι ενθουσιασμενος και πραγματικά το remaster είναι εξαιρετικό, δε νιώθω ότι παίζω "παλιό" παιχνιδι, μόνο η δομή των dungeon το προδίδει που είναι χωρισμένα σε δωμάτια της μίας οθόνης. Το overworld είναι πολύ όμορφο με πολύ καλή ισορροπία μαχών / εξερεύνησης.

                      Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα κοχύλια που είναι σε άκυρες τοποθεσίες. Θα ηθελα να τα μαζεψω ολα αλλα μου φαινεται αδυνατο χωρις καποια ενδειξη.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #26
                        Η ηλικία του παιχνιδιού φαίνεται μόνο στα progression keys του overworld που βρίσκονται μερικές φορές λίγο ζόρικα. Συνέχισε να μαζεύεις κοχύλια πάντως, και να τα εξαργυρώνεις, και όλα καλά.

                        Comment


                        • #27
                          Εχω 15 και διαβασα οτι υπαρχουν 50. Εχουν βαλει εξτρα κοχυλια και εξτρα κομματια καρδιας στο remake.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Raf View Post
                            Η ηλικία του παιχνιδιού φαίνεται μόνο στα progression keys του overworld που βρίσκονται μερικές φορές λίγο ζόρικα.
                            Όλη η μαγεία του παιχνιδιού εκεί είναι.

                             
                            Ακόμα θυμάμαι που σε μια πινακίδα σου έγραφε ότι η συνέχεια βρίσκεται από κάτω σου και έπρεπε να σκάψεις με το φτυάρι ακριβώς εκεί. Μεγάλος ενθουσιασμός για έναν 12χρονο που μπόρεσε να λύσει το γρίφο

                            Comment


                            • #29
                               
                              Περίεργο, αυτό με τις πινακίδες το έκανα χθες και δεν είχε σκάψιμο.

                              Comment


                              • #30
                                 
                                Ίσως λες διαφορετικό σημείο. Αν δεν κάνω λάθος αυτό στο οποίο αναφέρομαι είναι σε ένα νεκροταφείο, βέβαια πάνε και σε σχεδόν 20 χρόνια οπότε ίσως δεν θυμάμαι και καλά.

                                Comment

                                Working...
                                X