Announcement

Collapse
No announcement yet.

Octopath Traveler

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Είχα ασχοληθεί με το παιχνίδι την άνοιξη και μου είχε αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα. Αναρωτιέμαι πώς θα σου φανεί εσένα.

    Comment


    • #32
      Είμαι ήδη στις 55 ώρες (ας είναι καλά η καραντίνα), οπότε ώρα να πω την γνώμη μου.
      Καταρχάς όπως είπα και πριν είναι η δεύτερη φορά που πιάνω το παιχνίδι. Το είχα αγοράσει day one, είχα παίξει κάπου στις 12-15 ώρες, αλλά κουράστηκα λόγω των random encounters.

      Στα θετικά του τίτλου που είναι και τα περισσότερα.
      Τα γραφικά είναι απλά εξαίσια. Το πάντρεμα των old school sprites με καινούρια εφέ είναι ένας πρωτότυπος τρόπος να δώσεις νέα πνοή στην ολντσκουλιά. Βασικά θεωρώ ότι αν δεν σε ενοχλεί το depth of view εφέ είναι δύσκολο να μην σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν κάποιος έχει κουραστεί από τα 16 bit inspired sprites το ΟΤ δείχνει πολύ φρέσκο. Οι πόλεις αν και μικρές είναι μία και μία, με μεγάλη ποικιλία στα περιβάλλοντα. Θα ήθελα βέβαια μία μεγαλύτερη έμφαση στο exploration λόγω των υπέροχων τοπίων. Τα sprites δε των εχθρών είναι πανέμορφα, ειδικά των bosses.
      To OST έγραψα και πιο πάνω είναι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που ένα παιχνίδι με έκανε να σταματήσω για να ακούσω το theme. Όλα τα κομμάτια ένα κι ένα. Πραγματικά all time classic.
      To battle system είναι εξαιρετικό. Tο break system σε συνδυασμό με το boost mechanic έχει πολλή στρατηγική, ειδικά όταν εμπλέκονται μπόλικοι εχθροί με διαφορετικά weaknesses. Ειδικά τα bosses έχουν μπόλικα gimmicks και κάποια μέχρι στιγμής είναι πραγματικά δύσκολα, ειδικά το δεύτερο της Tressa και το τρίτο του Alfyn. Πιστεύω ότι όλοι οι χαρακτήρες είναι ιδανικοί στο κομμάτι της μάχης με εξαίρεση την Primrose που μέχρι να της βάλεις δεύτερο job την θεωρώ παλτό από τα λίγα. Έχει μόνο dagger, καθόλου physical skills, μόνο shadow elementals ενώ τα buffs (ο μόνος λόγος ύπαρξης της) πιστεύω χρειάζονται μετά τις 40 ώρες που μέχρι τότε θα της έχει δώσει ένα secondary job. Οι υπόλοιποι εφτά είναι όλοι καλοί με τον Cyrus να είναι σίγουρα ο πιο χρήσιμος όχι μόνο λόγω των elemetary attacks του αλλά κυρίως για το analyze.
      Τα διάφορα field skills έχουν αρκετό ενδιαφέρον με φυσικά το steal του Therion ναι είναι φουλ op, πόσο μάλλον αν καταφύγεις σε save scumming, αν και προσωπικά δεν έκανα κάτι τέτοιο. H αλήθεια είναι ότι όταν συνειδητοποίησα ότι τα inquire/scrutinize, allure/guide και provoke/challenge είναι το ίδιο πράγμα ψιλοξενέρωσα, αλλά έχει λογική τα μισά να είναι skill based και τα άλλα μισά percentage based. Tα allure/guide είναι φουλ χρήσιμα αφού μπορείς να βρεις φοβερούς npcs για την μάχη, ενώ τα provoke/challenge τα βρήκα ψιλοάχρηστα, μόνο για quests και να μπεις σε σπίτια που έχουν guards.
      Tα side quests πραγματικά με εξέπληξαν με το πόσο λίγο hald holding είναι. Ειδικά σε jrpgs που είναι συνήθως πήγανε εκεί-κάνε αυτό στο ΟΤ οι πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνεις είναι ελάχιστες, Πραγματικά δεν το περίμενα και είναι σίγουρα στα θετικά του τίτλου.

      Στα αμφιλεγόμενα τώρα.
      Σίγουρα ο τρόπος που αναπτύσσεται η ιστορία είναι πιστεύω love or hate. Ή θα σου αρέσει η ιδέα 8 διαφορετικών ιστοριών που είναι ουσιαστικά μεμονωμένες με ελάχιστη αλληλεπίδραση του party σου ή θα το μισήσεις που δεν έχει μία ιστορία στην οποία συμμετέχει όλο το party. Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, ίσα-ίσα σπάει το καλούπι του καθαρόαιμου jrpg με τον νεαρό μαχητή παύλα χωριάτη που τυχαίνει να είναι ο εκλεκτός που θα σώσει τον κόσμο. Η ιδέα των πιο grounded stories είναι σίγουρα κάτι πιο φρέσκο. Σαν ιστορίες δεν μπορώ να πω ότι κάνουν κάτι το συγκλονιστικό με εξαίρεση ίσως την Primrose. H αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να δω τις λέξεις whore και brothel σε ένα τέτοιο game. Βασικά είναι λίγο περίεργο ότι δεν υπάρχει banter μεταξύ των χαρακτήρων στις πρώτες 15-20 ώρες περίπου. Βασικά η επιλογή για banter που είναι και όλο το interaction μεταξύ τους νομίζω βγαίνει μετά τα chapter 1. Λογικό λοιπόν κάποιος που έχει παίξει μόνο μερικές ώρες να πιστεύει ότι δεν υπάρχει καθόλου διάλογος μεταξύ τους (καλά σιγά τον διάλογο, απλά λέμε τώρα).
      Γενικά από την ιστορία δεν έχω παραπάνω, αλλά ούτως ή άλλως μιλάει τώρα κάποιος που σχεδόν όλες τις ιστορίες στα videogames τις περνάει στο κουτουρού, οπότε μην δίνεται σημασία στην γνώμη μου σε αυτό το κομμάτι.
      Το άλλο αμφιλεγόμενο είναι σίγουρα το όλο story loop δηλαδή πας στην πόλη->cutscenes->dungeon και πάλι το ίδιο για 32 φορές. Εντάξει σίγουρα καταντάει βαρετό, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά είπαμε δεν πολυδίνω σημασία στο story. Καταλαβαίνω πάντως γιατί μπορεί να χαλάσει κάποιον.

      Πάμε και στα αρνητικά.
      Τα random encounters κουράζουν...κουράζουν πάρα πολύ. Βάλε και ότι λόγω του break συστήματος οι μάχες γενικά κρατούν πολύ ακόμα και με χαμηλότερου level εχθρών σε πιάνει μία απελπισία. Απ' όσο ξέρω στο Bravely Default υπήρχε επιλογή για το encounter rate, βάλτο το ρημάδι κι εδώ. Άσε με να διαλέξω πότε θέλω να grindarω και πότε να εξερευνήσω ανέμελα. Κάθε πέντε μέτρα τσουπ δώστου μάχη. Αν δεν υπήρχε το skill του Cyrus και το easy flee της Ophelia δεν θα τα βλέπαμε καλά. Ελπίζω στο sequel να μην έχουμε πάλι random ή τουλάχιστον βάλε μου επιλογή.
      Τα άλλα αρνητικά είναι περισσότερο QOL πράγματα που θα μπορούσαν να προσέξουν πιο πολύ. Πχ δεν βρίσκω λόγω να μην μπορείς να αλλάξεις τον leader σου παρά μόνο όταν ολοκληρώσεις το τέταρτο chapter του, δεκάδες ώρες μετά δηλαδή. Δεν βρίσκω λογική σε αυτό, άσε που πάει κόντρα στην όλη λογική του οκτώ ισάξιοι χαρακτήρες. Μετά δεν μπορείς να αλλάξεις equipment ούτε καν να δεις τα status σε όσους χαρακτήρες δεν είναι στην τετράδα σου. Άλλη κουλή επιλογή. Δεν με ενοχλεί ότι μπορώ να αλλάξω team μόνο στα taverns, αλλά να μην μπορώ να δω ούτε καν τα στατιστικά του καθενός; Επίσης δεν γίνεται να έχεις ως μόνο collectible τα chests και να μην έχω κάποια skill για να δω τα missables. Ειδικά τα μωβ που τα ανοίγει μόνο ο Therion (βασικός λόγος να είναι ο leader σου) πρέπει να τα σημειώνεις σε κάποιο χαρτί για να θυμάσαι τι έχεις αφήσει και που. Εγώ αυτό κάνω.
      Τέλος για το θέμα του υπερβολικού grinding που ακούγεται εγώ μόνο σε δύο bosses χρειάστηκα μέχρι στιγμής να ανεβάσω λίγο το level μου (αυτά που είπα πιο πάνω), αλλά εξαρτάται και αν παίζεις με όλους τους χαρακτήρες ή έχεις τρεις βασικούς και απλά εναλλάσσεις τον τέταρτο για τα quest. Εγώ ακολουθώ την πρώτη επιλογή, οπότε ίσως για αυτό να μην έχει χρειαστεί πολύ grinding, μέχρι στιγμής τουλάχιστον.


      Αυτά. Θα ξανασχολιάσω όταν το τελειώσω, αλλά μέχρι στιγμής το ευχαριστιέμαι και με το παραπάνω. Λογικά και αν έχει και ζουμερό post game content που είπε ο ΙΗΝΕ τις 100 ώρες θα τις πιάσω σίγουρα.

      Comment

      Working...
      X