Announcement

Collapse
No announcement yet.

Devil May Cry 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Devil May Cry 5

    To παιχνίδι κυκλοφορεί σε λίγες ημέρες, στις 8 Μαρτίου συγκεκριμένα, και πρόκειται για το νέο επόμενο Devil May Cry ανεπτυγμένο από την ομάδα των πρώτων τεσσάρων Devil May Cry σε αντίθεση φυσικά με το ενδιάμεσο Devil May Cry ανεπτυγμένο από την Ninja Theory.

    Στον νέο τίτλο της σειράς θα υπάρχουν τρεις playable χαρακτήρες, κλασσικά ο Ντάντε, ο Νίρο από το DMC4 καθώς και ένας πρωτοεισερχόμενος χαρακτήρας στη σειρά που ονομάζεται V. Κάποια κεφάλαια του παιχνιδιού θα παίζονται με συγκεκριμένο χαρακτήρα ενώ σε κάποια άλλα θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής μεταξύ των τριών. Φυσικά τα γραφικά του παιχνιδιού δημιουργήθηκαν με την εξαιρετική μηχανή γραφικών της Capcom, την RE Engine.

    Προσωπικά έχω προπαραγγείλει την κουτάτη έκδοση για pc, το DMC της Ninja Theory, το έχω παίξει ελάχιστα χωρίς φυσικά να το τερματίσω οπότε το DMC5 θα είναι το πρώτο DMC που θα ασχοληθώ σοβαρά μετά το DMC4 που κυκλοφόρησε αρχές του 2008.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

  • #2
    Ασε τον nooto να κανει τα νεα topics..

    Comment


    • #3
      A brand-new entry in the over-the-top action series comes complete with its signature blend of high-octane stylized action and otherworldly and original characters the series is known for. Years have passed since the legions of hell have set foot in this world, but now a new demonic invasion has begun, and humanity’s last hope will rest in the hands of three lone demon hunters, each offering a radically different play style. United by fate and a thirst for vengeance, these demon hunters will have to face their demons if they hope to survive. [Xbox.com]

      Γενικα πηγαινει πολυ καλα και μαλλον μπορουμε να μιλησουμε για την ολικη επαναφορα της capcom! Θα το πιασει κανενας απο εδω συντομα?
      Last edited by nooto; 08-03-2019, 07:52 PM.

      Comment


      • #4
        Ασχολήθηκα εγώ και θα το ονόμαζα και Devil May Cringe..

        Comment


        • #5
          Cringe δεν ήταν πάντα όμως το DMC; Γι' αυτό μας αρέσει άλλωστε, απλά όταν είχαν βγει τα παλιά ήμασταν λυκειόπαιδα και γουστάραμε.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #6
            Originally posted by nooto View Post
            https://www.metacritic.com/game/xbox...y-cry-5?ref=hp
            Γενικα πηγαινει πολυ καλα και μαλλον μπορουμε να μιλησουμε για την ολικη επαναφορα της capcom! Θα το πιασει κανενας απο εδω συντομα?
            Επαιξα πολύ λιγο μέχρι στιγμής, αργότερα εντυπώσεις.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • #7
              Εκτός του cringe (η αγαπημένη λεξη ολων πλεον thnx ihne ) εχω παιξει 4-5 ωρες και δεν με εχει ενθουσιασει καθολου.

              Για αρχη το combat system αν και fluid ειναι αρκετα mindless, οι εχθροί ειναι απλα για να υπαρχουν δεν προσφερουν κανενα challenge με αποτελεσμα να πηγαινεις σε καθε boss εντελως απροετοιμαστος. Εχει 3 χαρακτηρες με διαφορετικα combos ο καθενας, οχι οτι ειναι κακο αυτο απλα ειναι overwhelming χωρις λογο. Δοκιμασα πχ να βγαλω ενα boss και με combos και με triangle mash απλα και η διαφορα ειναι ελαχιστη να μιλαμε για ενα 5-10% περισσότερο damage. Οι χαρακτήρες και η ιστορια ειναι εντελως "meh" για να μην πω τιποτα χειροτερο μεχρι στιγμης και δεν νομιζω να αλλαξει, λενε συνεχεια τα ιδια σε καθε encounter/boss μονο "POGGERS" και αν χασεις "monkaS" δεν εχω δει αν και θα ταιριαζε τελεια με το πνευμα. Αυτη η nico εκνευριστική οσο τιποτα αλλο οπως και η προφορά της, πραγματικα τι την ηθελαν.

              Δεν ξερω δεν το νιωθω καθολου το game μεχρι στιγμης, δεν ειναι κακο αλλα δεν ειναι το παιχνιδι που κολλάς και θες να παιξεις και αλλο asap οπως ηταν το remake του RE2 πχ.

              Comment


              • #8
                Μέχρι στιγμής έχω παίξει γύρω στις επτά με οκτώ ώρες χωρίς να έχω παίξει ακόμη με τον Ντάντε. Το παιχνίδι για αυτό που προορίζεται να κάνει, χωρίς αμφιβολία είναι πολύ καλό. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο της σειράς, αυτό θα φανεί όταν το ολοκληρώσω.

                Γενικά έχει εξαιρετικό και ρευστό σύστημα μάχης με το οποίο εξοντώνεις εντυπωσιακά και φιγουρατζίδικα τους κακούς του παιχνιδιού, όπως άλλωστε συμβαίνει σε κάθε γνήσιο DMC. Όπως προείπα δεν έπαιξα ακόμη με Ντάντε, αν και διαβάζω πως έχει ίσως το καλύτερο ρεπερτόριο κινήσεων, και έτσι προς το παρόν έχω γνώμη μόνο για τον Νίρο και τον Bι. Ο Νίρο πάνω κάτω έχει σχεδόν τις ίδιες κινήσεις με το DMC4, απλώς μια διαφορά στο DMC5 είναι πως πλέον αντί για το δαιμονικό χέρι (του το έχουν αρπάξει) μπορεί πλέον να τοποθετήσει στη θέση του διάφορα πρόσθετα χέρια με το καθένα να προσφέρει στον Νίρο και μια διαφορετική επίθεση όπως ηλεκτρισμό, ρουκέτα κτλ. Τώρα σχετικά με τον Βί, είναι ένας μυστηριώδης χαρακτήρας, με μια μαγκούρα και με ένα πρωτότυπο αλλά ταυτοχρόνως και περίεργο σύστημα μάχης. Ουσιαστικά μάχεται καλώντας τρία "summon" τον πάνθηρα για κοντινές επιθέσεις, το γεράκι για μακρινές και το Γκόλεμ που παίζει ρόλο οδοστρωτήρα, με πολύ δυνατές επιθέσεις για ένα σύντομο χρονικό διάστημα. Οι επιθέσεις των summons αποδυναμώνουν τους κακούς και ο Βι τους αποτελειώνει με την μαγκούρα.

                Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι εξαιρετικά με τα εφέ να ξεχωρίζουν όπως και τα μοντέλα των χαρακτήρων, και καθώς παίζω το παιχνίδι στο pc η βελτιστοποίηση είναι κάτι παραπάνω από πολύ καλή, το παιχνίδι έχει πανέμορφα γραφικά και πολύ εύκολα χτυπάει πολύ υψηλά frame rate. Πέρα από αυτό τα περιβάλλον του παιχνιδιού προσφέρει αρκετή αλληλεπίδραση με αρκετές σημεία μέσα στις περιοχές του παιχνιδιού να είναι καταστρέψιμα. Βέβαια εδώ έχω ένα μικρό παράπονο καθώς θα προτιμούσα περισσότερο γοτθικό τόνο στο art direction όπως είχαν κυρίως το πρώτο και τέταρτο DMC, το δεύτερο δεν το άγγιξα καν. Περισσότερα όταν τερματιστεί.
                Last edited by BigBOSS; 12-03-2019, 04:36 PM.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #9
                  Τεχνικά το παιχνίδι είναι άρτιο ( τουλάχιστον στο vanilla ps4, για one διαβάζω hiccups ).

                  Με 3 παίχτες, σενάριο Φώσκολος και άπειρες κινήσεις είναι γενικά λίγο πανηγύρι με την καλή έννοια.

                  Αυτή η περσόνα του Δάντη, όμως...

                  Comment


                  • #10
                    Το τερμάτισα προχτές και θα το ελεγα στην καλυτερη μετριότατο. Η ιστορία ειναι ανύπαρκτη, h trish και η lady απλα γλάστρες, η nico εκνευριστική, τα μοντελα εκτος του Dante δεν τα εχουν πετυχει καθολου, το συστημα μαχης πολυ καλό αλλα overwhelming οπως ειπα και πριν. Μπορει να γραψω περισσότερα αλλη στιγμη.

                    6/10, για ενα playthrough καλο ηταν.

                    Comment


                    • #11
                      για ενα playthrough καλο ηταν.

                      Αυτα τα παιχνιδια ξεκινουν μετα το πρωτο playthrough . Anyway θα περιμενω για το πιο αναλυτικο σου post σε περιπτωση που γραψεις περισσοτερα καποια στιγμη.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by nooto View Post
                        Αυτα τα παιχνιδια ξεκινουν μετα το πρωτο playthrough . Anyway θα περιμενω για το πιο αναλυτικο σου post σε περιπτωση που γραψεις περισσοτερα καποια στιγμη.
                        Αν το ξαναπιασω για το sons of sparda difficulty και πανω και δωσω περισσότερη έμφαση στο ομολογουμενως πολυ καλο και deep combat system θα γραψω, αλλα με το Sekiro στη γωνια λιγο χλωμο το βλεπω.

                        Comment


                        • #13
                          Έπαιξα το ντεμο.

                          Μια χαρά ου φάνηκε το παιχνίδι, παλιό καλό DMC στα καλύτερά του με καταπληκτικά γραφικά και ανανεωμένο σύστημα μάχης. ΟΜΩΣ θα προσπεράσω μάλλον, έχω παίξει όλα σχεδόν τα παιχνίδια με πρωταγωνιστή τον Δάντη και νιώθω ότι έχω χορτάσει. Όμως φαίνεται ότι έριξε πάρα πολλή δουλειά η καπκομ και πως όποιος επενδύσει θα περάσει καλά. Προσωπικά θα τιμήσω το Μπατονετα 3 για τον διακόπτη αν αποφασίσω να παίξω τέτοιο παιχνίδι.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Το τερμάτισα χθες σε περίπου 15 ώρες. Η ιστορία λέει λίγα έως ελάχιστα πράματα και προσωπικά μου ήταν αδιάφορη

                            Επίσης δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε η συχνή εναλλαγή χαρακτήρων κατά την διάρκεια του παιχνδιού, μαθαίνεις τις κινήσεις και επενδύεις χρόνο σε έναν χαρακτήρα και μετά το παιχνίδι σε πετά έναν άλλο με τον οποίο καλείσε να παιξεις, μετά πάλι ξαναπάς στον πρώτο κτλ. Θα προτιμούσα να κάνεις ενα campaign με έναν μονο χαρακτήρα, και ας υπάρχουν περισσότεροι του ενός βασικοί ήρωες, δηλαδη κάτι σαν το Resident Evil 2 remake οπου από την αρχή έως το τέλος κανεις campaing με Leo Kennedy ή Claire Redfield.

                            Πέρα από αυτά που δεν μου άρεσαν το δυνατό στοιχείο του παιχνιδιού είναι το κομμάτι του hack&slash όπου εκεί δίχως αμφιβολία διαπρέπει με κάθε χαρακτήρα να έχει αρκετές κινήσεις, αν και εδώ πρέπει να πω πως δεν έχω συνηθίσει το σύστημα μάχης του V με τους Dante/Nero σαφώς να τους προτιμώ περισσότερο. Δηλαδή θα κρατούσα σίγουρα Dante και Nero αν ήταν να διώξω έναν από τους τρεις. Φυσικά εδώ πρέπει να ειπωθεί πως το παιχνίδι δεν ειναι μόνο για έναν τερματισμό, στο devil hunter είναι αρκετά εύκολο, και τώρα που το ξεκίνησα δεύτερη φορά στο επίπεδο δυσκολίας sons of sparda, με τον κάθε χαρακτήρα να είναι ήδη ενδυναμωμένος με κινήσεις απο το πρώτο παίξιμο, απολαμβάνω το παιχνίδι ακόμη περισσότερο.

                            Επίσης οποιος το παίζει, που βρίσκονται ρε παιδιά τα secret missions;
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • #15
                              Στο 10ο playthrough που θα προσπαθείς για S rank σε Hell and Hell difficulty (στο οποίο πρακτικά κάνεις no hit runs) θα το εκτιμήσεις περισσότερο μην ανησυχείς..

                              Comment

                              Working...
                              X