Announcement

Collapse
No announcement yet.

Devil May Cry 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Τελειωνω με το son of sparda, εχω αρχισει να μαθαινω λιγο το royal guard style το οποιο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε στα προηγουμενα παιχνιδια και κανω λιγο practice στο void για να μαθω το timing των εχθρων. Το son of sparda δεν το βρηκα τοσο δυσκολο για να πω την αληθεια, εχει να κανει προφανως και με το learning curve και με το οτι εχεις ηδη τις ικανοτητες απο το προηγουμενο playthrough. Btw δεν εχω ακομα ξεκλειδωσει τα παντα απο skills. Τελος ισως ειναι καλυτερο επιπεδο δυσκολιας προκειμενου να προσπαθησει κανεις τα S ranks παντου διοτι οι μαχες σου δινουν περισσοτερο χωρο στο να δημιουργησεις το S+ και να το κρατησεις.

    Battle system wise, δεν εχω παιξει Bayonetta 2 αλλα ακομα και να το ειχα παιξει θεωρω οτι το DMC 5 μαλλον προσφερει το καλυτερο συστημα μαχης ολων των εποχων. Αυτο εχει να κανει (περα απο ολα τα αλλα) και με το γεγονος της υλοποιησης του evade kαι της μη υπαρξης του bullet time (υπαρχει κατα μια εννοια κατι αντιστοιχο αλλα μονο για τον Nero και μονο για ενα συγκεκριμενο devil breaker με συνεπεια σε καμια περιπτωση να μην μπορεις να το κανεις abuse). Τα evades εδω ειναι πολυ πιο τεχνικα και επιπλεον καθoλου OP ή κατι που ειναι basic και κομβικο για το ολο συστημα. Δεν μπορεις να βασιστεις μονο σε αυτο και πρεπει να εισαι πολυ δημιουργικος με ολα τα υπολοιπα mechanics. Επισης τη στιγμη που ολα τα παιχνιδια του ειδους πλεον το χρησιμοποιουν, προσφερει πολυ φρεσκο αερα εδω το γεγονος οτι ο αντιστοιχος μηχανισμος ειναι πολυ πιο τεχνικος και πανω στον παικτη (δηλαδη το παιχνιδι δεν παιζεται στον αυτοματο).

    Γενικα ειμαι πολυ μακρια απο το να πω οτι εχω καταλαβει πληρως το game, κυριως λογω Dante που το moveset του ειναι πραγματικα απειρο και δυσκολο να κανεις master. Παντως μη φανταστει κανεις οτι υπαρχουν χιλιαδες button inputs, οι συνδιασμοι ειναι λιγοι σε αριθμο και πανομοιοτυποι για ολου τους χαρακτηρες και ολα τα οπλα με αποτελεσμα να μπορεις να τους μαθεις-συγκρατησεις στο μυαλο σου (ειναι τα κλασσικα timing button combos που εχει η σειρα). Το θεμα ειναι πως οι συνδιασμοι αυτοι ειναι απλα παραμετροι ενος βαθυτερου συστηματος, με απλα λογια ειναι το πως χρησιμοποιεις και το πως ''συνδιαζεις'' αυτους τους συνδιασμους. Btw καταλαβαινω αυτο που λενε τα παιδια οτι το συστημα ειναι overwhelming και οτι υπαρχουν παραπανω ισως χαρακτηρες απ'οτι χρειαζεται (πραγματικα μονο ο Dante θα αρκουσε προκειμενου να προσφερει βαθος στο game) απο την αλλη βεβαια η ολη ποικιλια ειναι καλοδεχουμενη και κραταει το ενδιαφερον σου αμειωτο.

    Για το level design η αποψη μου δεν αλλαξε τραγικα ωστοσο τωρα που εψαξα τα levels λιγο περισσοτερο για τα secret missions κλπ, θα ελεγα οτι μαλλον ειμαι σχετικα ικανοποιημενος. Υπαρχουν παντως πολλες αποψεις πανω σε αυτο, απο την μια το παλιο level design (κυρως 1 και 3) ηταν σχετικα πιο πλουσιο λογω της RE δομης, απο την αλλη εδω δεν υπαρχει καθολου backtracking και το παιχνιδι ειναι αρκετα μεγαλο και πλουσιο σε περιοχες (κατι το οποιο δεν ισχυε τοσο με τα προηγουμενα παιχνιδια, ειδικα στο θεμα διαρκειας). Γενικα δεν υπαρχει καθολου recycling στο content εκτος απο ενα σημειο που πολεμας μαζεμενα καποια απο τα bosses του παιχνιδιου (αλλα και παλι τα παιζεις με αλλο χαρακτηρα και μιλαμε απλα για ενα απλο segment ενος ολοκληρωμενου επιπεδου). Και μιας και αναφερθηκα, βρηκα παρα πολυ καλα και τα bosses τοσο σε πληθος (σχεδον σε καθε ενα απο τα 20 επιπεδο πολεμας καποιο boss) οσο και σε ποικιλια-mechanics κλπ. Γενικα μιλαμε για ενα πραγματικα καταπληκτικο παιχνιδι που εχει φτιαχτει με πολυ αγαπη και προσοχη στη λεπτομερεια.

    Παντως ρε παιδια, δεν εχω παιξει DmC αλλα ειδα λιγο youtube videos, την παλευανε εκει στην Ninja Theory? Υπαρχει μια σκηνη που ο Vergil πυροβολαει την εγκυο γυναικα του Mundus στην πλατη, της ανοιγει τρυπα στον κορμο του σωματος σκοτωνοντας και αυτη και το παιδι της και μετα ο Dante πηγαινει στον Mundus και του λεει οτι ο τροπος με τον οποιο σκοτωσε το παιδι και την γυναικα του ηταν priceless . Δηλαδη οk πηραν 2 απο τους καλυτερους χαρακτηρες στα video games (που το establish τους στο 3 ειναι σχεδον σεξπιρικο στην λογικη που ακολουθει) και τους εκαναν σιχαμενους ξερω γω. Κοιταγα λιγο τα videos γιατι σκεφτομουν να παρω το collection (για replay) και το definive του DmC για να το δω επιτελους αλλα μετα απο τις αναλυσεις και την κριτικη, οσο καλο παιχνιδι και να ειναι, δεν προκειται να αγορασω αυτο το πραγμα. Η αισθητικη τους ειναι απαραδεκτη και εβγαιναν και το υποστηριζαν κιολας οτι αυτο ειναι το cool του 2010s.

    Τελος παντων βαζω ενα ακομα βιντεο απο το mission 19, νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες μαχες που εχω δει ever, εδω δεν στηριζεται στο royal guard τοσο πολυ αλλα κανει χρηση σχεδον του 100% του moveset του Dante
    Last edited by nooto; 16-06-2019, 12:19 PM.

    Comment

    Working...
    X