Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bloodstained: Ritual of the Night

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bloodstained: Ritual of the Night


    Ανοιγω το θεμα μιας και σκεφτομαι να αγορασω αυτες τις ημερες τον τιτλο, γενικα δεν το ειχα τοσο πολυ στα σχεδια και δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα με την πορεια του παιχνιδιου (δεν ειμαι και τεραστιος fan των kickstarter projects) αλλα προσφατα που αρχισα να παρακολουθω λιγο τι παιζει με επιασε και εμενα το hype. Τυπικα απλα να πω οτι προκειται για τον πνευματικο διαδοχο του Symphony of the Night με εμπλοκη φυσικα του Koji Igarashi που επαιξε κομβικο ρολο στην metroid λογικη που απεκτησαν απο ενα σημειο και μετα τα Castlevania. Επισης να σημειωσω οτι στη μουσικη του παιχνιδιου την εμπλεκεται η Michiru Yamane, composer στη σειρα Castlevania και αποτελει εγγυηση φυσικα για το feeling που θα εχει το παιχνιδι. Τελος, το τελευταιο καιρο βγηκαν και καποια videos που δειχνουν τις μεγαλες αλλαγες που εγιναν στο παιχνιδι στον οπτικο και αισθητικο τομεα και για να πω την αληθεια χαρηκα ιδιαιτερα που υπηρξαν ολες αυτες οι αναβολες στην κυκλοφορια του διοτι απ'οτι φαινεται επιασαν τοπο.

    Το παιχνιδι κυκλοφορει παντου και σκεφτομουν αρχικα να το παρω σε switch αλλα τελικα μαλλον θα το αποφυγω μιας και ειναι η μονη εκδοση που δεν θα τρεχει σε 60fps (και η αναλυση θα ειναι στα 720p και dynamic). Οποτε ps4 it is. Δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα επισημα reviews οποτε θα βαλω απλα το link απο τη σελιδα του metacritic + καποια early reviews-impressions απο youtubers που παρακολουθω κατα καιρους (και ειναι πολυ θετικα). Θετικα ειναι btw τα σχολια και στο resetera απο οσο εχω δει.

    Metascore: 84%
    You are Miriam, an orphan scarred by an alchemist curse which slowly crystallizes your skin. You must battle your way through a demon-filled castle summoned by Gebel, your old friend whose body has become more crystal than flesh. * Exploration: Bloodstained's story unfolds as you explore Gebel's hellish castle; a sprawling structure that features a variety of locations. As you explore the massive castle you'll find warp gates that will allow you to travel quickly without having to backtrack too much. * RPG Elements: It's not an Igavania without leveling, and Bloodstained will be no exception. In addition to the classic elements everyones come to expect, enemies in Bloodstained will drop a wide variety of items, materials, and magi-crystals necessary to create the items that will get you safely through Gebels castle. * Crafting: As you explore, fight enemies, and complete quests you will gain experience and become more powerful, acquiring a variety of weapons along the way. Enemies will also drop materials you can use to craft new weapons and abilities using Miriam's training in alchemy.






    Τελος να σημειωσω οτι εχει βγει και ενα prequel του παιχνιδιου για οσους δεν το γνωριζουν, το Bloodstained: Curse of the Moon και ειναι pixel art nes style. To παιχνιδι ειχε παρει καλες κριτικες και σκεφτομαι να ξεκινησω απο εκει. Παραθετω και ενα ακομη video απλα για να υπαρχει μια ιδεα για οσους δεν εχουν ασχοληθει.

    Last edited by nooto; 17-07-2019, 10:06 PM.

  • #2
    Έχω παίξει 2-3 ώρες και σκότωσα 3 boss με 14% map completion, όποιες αμφιβολίες είχα για την ποιότητα του παιχνιδιού προσωπικά έχουν φύγει, εντάξει αρκετοί γκρινιάζουν για το artstyle την UE οτι δεν ταιριαζει σε 2D, την τιμη κλπ, εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου.

    Περισσότερα όταν προχωρήσω.

    Comment


    • #3
      Ίσως το μοναδικό παιχνίδι που ψήνομαι να πάρω full price χωρίς να έχει συλλεκτική και απλά να το ξεκινήσω άμεσα.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Απο οτι λενε ειναι αρκετα καλο, φοβομουνα μηπως βγει φολα τυπου Mighty n9 αλλα ευτηχως in igarashi we trust.

        Σαν λατρης των metroidvania ειναι τοπ στην λιστα μου αυτην την στιγμη, αλλα ειναι ακριβο για την ωρα, μολις βρεθει σε καλη τιμουλα θα τσιμπιθει ^^

        Comment


        • #5
          Μπόμπα το παιχνιδάκι. Δεν το στήριξα στο Kickstarter επειδή είχαν σκάσει πολλά εκείνη την περίοδο (Mighty 9, Shenmue κλπ) και δεν ήξερα πώς θα βγει το τελικό αποτέλεσμα, όμως αυτό που βλέπω είναι άρτιο. Φόρεσα το πειρατικό μου καπέλο που είχα καιρό να βάλω, καθαρά για να δω ιδίοις όμμασιν περί τίνος πρόκειται, όμως έχω κολλήσει για τα καλά. Θα το τερματίσω με ένα πρόχειρο run για να μου φύγει η κάψα, και μετά το καλοκαίρι θα τιμηθεί για PS4 όπου και θα λιωθεί δεόντως. Το 2,5D στυλ δεν μου άρεσε φανατικά ποτέ, όμως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Θα προτιμούσα εάν ήταν καθαρά 2D, όμως έτσι θα άλλαζε τελείως το στυλ, και τελοσπάντων, έτσι γούσταρε ο Iga, έτσι το έκανε. Είμαι στο 40% του χάρτη μέχρι στιγμής, και έχω μόνο καλά λόγια προς το παρόν. Εάν πρέπει να αναφέρω ένα παράπονο, είναι πως σε ένα σημείο, για να ξεκλειδώσω μία πόρτα, έπρεπε όχι μόνο να σκεφτώ πως πρέπει να μιλήσω σε έναν ξέμπαρκο NPC, αλλά και να θυμάμαι πού ακριβώς βρίσκεται στον χάρτη. Τίποτα που δεν διορθώνεται με ένα patchάκι δηλαδής. Γενικά, είναι σαν ένα καινούργιο Symphony Of The Night, πολύ καλή δουλειά, μπράβο.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #6
            Παραλαμβανουμε Παρασκευη για PS4 οποτε ΣΚ θα ειμαστε κλειστα.

            Comment


            • #7
              Τσιμπησα και εγω την retail σημερα, θα ξεκινησω πρωτα απο το curse of the moon που ειναι μικρο ουτως ή αλλως και μετα θα πεσω με τα μουτρα. Εντυπωσεις και για τα 2 συντομα!

              Comment


              • #8
                Originally posted by nooto View Post
                Τσιμπησα και εγω την retail σημερα, θα ξεκινησω πρωτα απο το curse of the moon που ειναι μικρο ουτως ή αλλως και μετα θα πεσω με τα μουτρα. Εντυπωσεις και για τα 2 συντομα!
                Πολύ καλό το Curse of the Moon.

                Εγώ θα το πάρω λογικά στο επόμενο ρεπό,δηλαδή σε καμιά βδομάδα.

                Περιμένω εντυπώσεις μόρτες.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Δυστυχώς το προχωράω αργά λόγο υποχρεώσεων atm (αρκετοί το τέλειωσαν εγώ είμαι στο 22% ) αλλά η αρχική μου εντύπωση δεν έχει αλλάξει, το παιχνίδι είναι πάρα πολύ καλό στο core του, έχει βάθος στο gear/upgrades πολλά secrets κλπ και γενικά μπορώ να πω ότι είναι ένα πάρα πολύ κάλο igavania.

                  Oποιοι είναι fans τρέχουν με κλειστά μάτια απλά.

                  Comment


                  • #10
                    Κι εγώ μετά από καιρό τσίμπησα κάτι day one. IGA είναι αυτός, το είχα και σε προπαραγγελία Συγκίνηση. Μετά από τόσα χρόνια νέο IGAvania
                    To Curse of the Moon δυστυχώς ακόμη να ελεήσω να ασχοληθώ xD


                    EDIT:
                    3GB patch?? Ωχ το συγχρονό gaming μέσα μου γ..ω xD Είχα βάλει μπύρα, ο μικρός για ύπνο και έτοιμος να ξεκινήσω και τρώω την ξενέρα ( όχι τπτ άλλο το περίμενα για day one patch αλλά πίστευα σε μικρότερο μέγεθος )
                    Last edited by Sinclair; 20-06-2019, 09:35 PM.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Sinclair γυρνα πισωωωω . Respect για την limited run του Curse of the moon, την εψαξα και εγω λιγο αλλα δεν την βρηκα καπου σε λογικη τιμη και ετσι τσιμπησα την digital.

                      Στα δικα μου μολις τελειωσα το Curse of the Moon και ειμαι ετοιμος πλεον για το κυριως γευμα. Για οσους εχουν το παιχνιδι ή τελος παντων ψηνονται να το αγορασουν, θα προτεινα να το του ριξετε μια ματια ειδικα αν δεν εχετε ακομα ξεκινησει το RotN. Ειναι πολυ μικρο, εμενα μου πηρε γυρω στις 2μιση ωρες, αν και υπαρχει πολυ υλικο αν θελει καποιος να ασχοληθει παραπανω, οπως μεγαλυτερα επιπεδα δυσκολιας, alternative paths που μπορεις να παρεις σε καθε level (γενικα το παιχνιδι δεν ειναι τοσο γραμμικο και υπαρχουν μεσα στα επιπεδα διακλαδωσεις που μπορεις να διαλεξεις), secrets κλπ. Απο κει και περα κανει introduce διαφορους χαρακτηρες που εχω δει στα video του RotN και σε βαζει στο κλιμα- hypαρει για το τι θα ακολουθησει.

                      Σαν gameplay, σχεδιασμο ειναι ακριβως οπως τα κλασσικα Castlevania του NES-SNES σε δομη. Υπαρχουν καποια ενδιαφεροντα στοιχεια οπως οτι εχετε στην πραξη των ελεγχο 4 χαρακτηρων (ενας απο τους οποιους ειναι και η πρωταγωνιστρια του RotΝ) απο ενα σημειο και μετα που μπορειτε να τους εναλλασσετε on the fly και οι οποιοι εχουν διαφορετικες δυναμεις, ικανοτητες. ιδιοτητες κλπ κατι που προσφερει πολυ στο gameplay και στην ποικιλια με την οποια μπορεις να προσεγγίσεις την καθες περιοχη. Γενικα μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις, χωρις να ειναι κατι τρομερο ειναι ενα πολυ solid προγευμα που εχει επισης φοβερη αισθητικη και πολυ καλο pixel art.

                      Πιθανον να ασχοληθω λιγο ακομα και μπαινω στο κυριως πιατο. Περισσοτερα εν καιρω!
                      Last edited by nooto; 21-06-2019, 05:05 PM.

                      Comment


                      • #12
                        To Curse of the Moon δε μου κάνει καρδιά να το ανοίξω γαμώτο( όπως και με ό,τι άλλο έχω αγοράσει από LRG, θα γίνει όμως και αυτό κάποια στιγμή χαχα) Τώρα περιμένω το Fata Morgana, αλλά το συγκεκριμένο θα το ανοίξω γιατί θέλω να δω προς τι ο τόσος ντόρος για visual novel( μαζί με το Muv Luv παίρνουν τρελό praise)

                        Στα του RotN, νομίζω πως είναι ακριβώς ό,τι περίμενε κανείς από νέο Igavania. Σαν να μην πέρασε μια μέρα από το Order of Ecclesia. Δεν έχει σημασία που δεν υπάρχουν τα κλασικά Castlevania themes, enemy designs etc καθώς από ένα σημείο και μετά ο Irgarashi καθόρισε την αισθητική όλων των μετέπειτα τίτλων(πρακτικά μετά το SotN που πάτησε και εξέλιξε το design του Rondo) με αποτέλεσμα το Bloodstained να αποτελεί τη φυσική συνέχεια της σειράς.

                        Στα του gameplay από όσο έχω καταλάβει στη 1 μιση ώρα που έχω ασχοληθεί θυμίζει το Aria/ Dawn of Sorrow με τα shards που απορροφάς και τις δυνατότητες που σου παρέχουν. Επίσης υπάρχει weapons synthesis, shard enhancement, cooking κτλ Το ξεκίνησα στο normal γιατί το hard ηταν κλειδωμένο( προ ολίγου είδα πως υπάρχει τρόπος να το κάνεις unlock από την αρχή) Δε με ενοχλεί η δυσκολία, ίσα ίσα που είδα gameover μερικές φορές, μία στο πρώτο boss και δυο ακόμη όταν άρχισα να εξερευνώ το κάστρο και πήγα αρκετά μακριά χωρίς να σώσω( και τσιγκουνευτηκα τα potions ) Πιστεύω πως όποιος είναι fan της σειράς αποκλείεται αν απογοητευτεί. Οι ήχοι, το feeling, το movementt της Miriam είναι όλα Igavania.

                        Αυτό που είναι κάπως hit or miss είναι οσχεδιασμός των χαρακτήρων όταν μιλάνε. Ειδικά το κοριτσάκι που βρίκεις στο χωριό μαζί με την Dominique περισσότερο μοιάζει με συρρικνωμένη γυναίκα παρά με 10-12χρονο. Ίσως να προτιμούσα portraits κατά τη διάρκεια των διαλόγων. Ο τεχνικός τομέας γενικά δεν ενοχλεί θυμίζει καλογυαλισμένο game από 360 era, αλλά σίγουρα φαίνεται από μακριά πως δεν ήταν μεγάλη παραγωγή( που εδώ που τα λέμε και Castlevania να ήταν κατά πάσα πιθανοτητα ανάλογου βεληνεκούς παραγωγή θα ήταν και μάλλον για portable) Στο απλό PS4 δεν έχω καποιο θέμα με το patch 1.2, πέραν ίσως κάποιων σπάνιων κολλημάτων στην κίνηση( frame rate drops στιγμαία κατά πάσα πιθανότητα)

                        Μου αρέσει που τα headpieces και accessories εμφανίζονται πάνω στη Μiriam.( στην παρόυσα φάση έχω την Stone Mask, Elf Ears και ένα pirate hat με αποτέλεσμα να μοιάζει με τον Mortiis με πειρατικό καπέλο xD )

                        Όσον αφορά το OST δε μου λείπει καθόλου το classic Castlevania ost, τα νέα κομμάτια είναι αρκετά επηρεασμένα χωρίς να είναι αντιγραφή. Αν και το entrance theme στο castle hall μου θυμίζει το Crucified από Army of Lovers για κάποιο λόγο στο 0:43 και έπειτα

                         



                        Εν κατακλείδι, ενθουσιασμένος μέχρι στιγμής, οι fans όπως είπαν και τα παιδιά τρέχουν χθες αλλά και οι υπόλοιποι να ξέρετε πως πρόκεται για εξαιρετικό action adventure.( καλά τα τόσα indies αλλά ο Igarashi το έχει ακόμη, ξέρει πως να κάνει ενδιαφέρουσα την εξερεύνηση, πού να κρύβει τι, πως να κάνει απολαυστικό το να σκοτώνεις απλούς εχθρούς)
                        Last edited by Sinclair; 22-06-2019, 01:46 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          99% το map έχω μπει σε endgame grind, το παιχνίδι έχει παρά πολλά μυστικά και σίγουρα το βλέπω για δεύτερο play through/ NG+ στα καπάκια.

                          Comment


                          • #14
                            Εγω εριξα αλλο ενα playthrough στο CotM, οταν τελειωνεις το παιχνιδι ξεκλειδωνει κατι σαν NG+ οπου οι 3 χαρακτηρες προσπαθουν να σωσουν τον 4ο (που θυσιαζεται στο τελος του κανονικου κυκλου) οποτε παιζεις τον τιτλο με τους 3 απο την αρχη και το 8o level που ειναι το τελευταιο ειναι καινουργιο αυτη τη φορα. Επισης διαφορετικες ειναι και οι 4 πρωτες πιστες καθως επειδη εχεις ολους τους χαρακτηρες απο την αρχη, εχεις προσβαση σε μερη του level που πριν δεν ηταν προσβασιμα (καθως δεν ειχες τα abilities τους και κατα συνε[εια δεν μπορουσες να ακολουθησεις διαφορα branches μεσα στο επιπεδο), οποτε συνολικα ολο το run ειναι μια σχετικα καινουργια εμπειρια. Ηθελαν να ριξω και ενα 3ο run σκοτωνοντας τους αλλους χαρακτηρες αντι να τους σωσω, κατι που δινει στον zangetsu 3 νεα abilities και κανει το παιχνιδι πιο δυσκολο (καθως εχεις εναν αντι για 4 χαρακτηρες) και καπως σαν ninja gaiden σε οτι αφορα τα διαθεσιμα abilities και την κινηση του Zangetsu αλλα το αφησα για αργοτερα γιατι δεν θα εβλεπα ποτε το RotN οπως το πηγαινα. Παντως παρα πολυ καλο παιχνιδι, πολυ προσεγμενο και πολυ εθιστικο.

                            Απο κει και περα ξεκινησα RotN και εχω παιξει περιπου 2 ωρες στο normal (θα παω ουτως ή αλλως για παραπανω απο ενα playthroughs οποτε ειπα να μην βαλω κωδικους κλπ και να αφησω τις αλλες δυσκολιες για την συνεχεια). Το παιχνιδι ειναι πανεμορφο imo και super smooth (με αψογο χειρισμο), με πολυ καλο art, animations κλπ οποτε οποιες ανησυχιες ειχα πανω σε αυτα δεν υπαρχουν πλεον. Αυτο που θεωρω οτι εχει γινει προχειρα ειναι αυτο που σημειωνει και ο Sinclair για τα cutscenes, βλεπε απεικονιση χαρακτηρων μεσα στους διαλογους, animations στα cutscenes (ας πουμε η κινηση του Yohannes ) κλπ που μου φαινονται ψιλοτραγικα για να πω την αληθεια σε σημειο που λες μηπως εχει γινει και επιτηδες για να θυμιζει 90s.

                            Σε οτι αφορα σχεδιασμο και gameplay το παιχνιδι ειναι φοβερο μεχρι στιγμης και οπως ειπαν και τα παιδια σου βγαζει οτι προκειται για το HD Castlevania που ολοι ζηταγαμε (βασικα δεν στο βγαζει μονο, ειναι). Θα πω περισσοτερα στην πορεια που θα εχω δει και περισσοτερα πραγματα. Να κλεισω με τη μουσικη που βρισκω επισης φανταστικη και επισης να σημειωσω οτι ειναι πολυ ωραια πινελια το οτι καποια απο τα tracks που υπηρχαν στο CotM με midi sound υπαρχουν και εδω σε full orchestra mode κατι που δενει με πολυ ωραιο τροπο τα 2 παιχνιδια. Συνεχιζουμε!
                            Last edited by nooto; 23-06-2019, 11:13 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Τελος απο εμένα στο normal με 100% map completion, ξεκίνησα NG+ σε nightmare και βλεπω ελαχιστες διαφορες, βασικα την εκανα τοσο OP στο πρωτο playthrough που γινονται melt τα παντα. οποτε για challenge run θελει ng οπως το βλεπω. Εχει ανάγκη νομίζω σχετικά γρήγορα τα DLC με νεους χαρακτηρες και αλλα mod αλλιως δεν εχει ιδιαίτερο replay value οπως το βλεπω, σε ενα play-through μπορεις να κανεις τα παντα.

                              Συνεχιζω σε ng+ απλα επειδη μου αρεσει πολυ το gameplay του.

                              Comment

                              Working...
                              X