Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bloodstained: Ritual of the Night

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Deus View Post
    Πωπω πότε προλάβατε και το λιώσατε ρε παιδιά; Ούτε εβδομάδα δεν έχει που βγήκε το παιχνίδι!

    Επειδή έχω αρχίσει και ψήνομαι, θα ρωτήσω κάτι ακόμα. Τι λέει από μουσική, ατμόσφαιρα και bosses; Το Symphony of the Night μου έμεινε επειδή τα πήγαινε εξαιρετικά καλά και στους 3 αυτούς τομείς.
    Πάρα πολύ καλό το βρήκα και στους 3 τομείς (με πιο αδύναμο το ost imo), συναισθηματικά και μόνο δεν θα το έβαζα δίπλα στο sotn αλλά είναι must-buy μην το σκέφτεσαι καν.

    Comment


    • #32
      Με ενδιαφέρει και εμένα το παιχνίδι αλλά δεν έχει και πολύ νόημα να το πάρω αυτη την στιγμή γιατι ξέρω πως μπορει να μην το ξεκινήσω καν. Ο κατάλογος παιχνιδιών που θέλω να παιξω μεγαλώνει και αυτό τον καιρό τις καθημερινές δεν έχω και pc για να παίξω
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #33
        edit: λαθος τοπικ λολ
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #34
          H atmosfaira kai h mousikh einai apistefta, to idio kala me to symphony of the night.
          Ta bosses ta perissotera einai underwhelming kata thn gnwmh mou me merikes eksaireseis.
          To paixnidi aksizei omws no questions asked.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #35
            Είμαι τόσο noob,που όταν τελείωσα το παιχνίδι,μου έβγαλε game over.

            Το τελείωσα με τον κακό τερματισμό στις 7μιση ώρες και συνεχίζω για το True Ending.
            Carpe diem

            Comment


            • #36
              Ναι, το έπαθα κι εγώ αυτό. Προχωράς κανονικά, και στο ξέμπαρκο σου πετάει Game Over. Δεν σου πάει καρδιά να σταματήσεις εκεί, υπάρχει ακόμα άπειρο περιεχόμενο.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #37
                Ειχα αφησει το παιχνιδι γιατι επρεπε να φυγω εκτος αθηνων για 2 βδομαδες και το ξαναπιασα αυτη τη βδομαδα. Πριν φυγω εριξα αλλα 2 playthrough στο CotM το οποιο εχω να πω οτι εν τελει ειναι αριστουργημα και ισως απο τα καλυτερα 2d action platformers που υπαρχουν εκει εξω. Γενικα πρεπει κανεις να ασχοληθει για να φτασει σε αυτο το συμπερασμα καθως με τα διαφορετικα playthroughs και τις διαφορες επιλογες που μπορεις να κανεις σε οτι αφορα τους χαρακτηρες (να το παιξεις και με τους 4, με καποιους απο αυτους, με εναν απο αυτους, με εναν απο αυτους αλλα σκοτωνοντας τους υπολοιπους και αποκτωντας επιπλεον ικανοτητες κλπ) βλεπεις ποση δουλεια εχει πεσει στο level design και ποσο προσεγμενα και καλοδομημενα ειναι τα διαφορα branches που μπορεις να ακολουθησεις αναλογα με τις επιλογες που εχεις κανει στο team. Πραγματικα δοκιμαστε το και θα σας κρατησει για ωρες, στα + φυσικα οτι γνωριζεις καλυτερα τους χαρακτηρες (παροτι δεν θα ελεγα οτι το παιχνιδι ειναι prequel αλλα μαλλον κατι σαν spin off μιας και σεναριακα δεν μου φαινεται οτι δενουν τα παιχνιδια, τουλαχιστον μεχρι στιγμης) καθως και οι 8-bit εκδοχες bosses, περιοχων αλλα και μουσικων κομματιων.

                Στα του RotN, το ξεκινησα απο την αρχη και ειμαι κοντα στις 14 ωρες με 60% map completion. Το τερματισα και εγω με το bad ending αλλα προφανως συνεχιζεις μιας και υπαρχει απειρο υλικο ακομα (ο τερματισμος του bad ending γινεται περιπου στο 40% του map). Overall φοβερο game πραγματικα που δεν μπορω να στατησω να παιζω, καταπληκτικη μουσικη, αισθητικη, gameplay αλλα και σχεδιαστικη λογικη στο καστρο. Το μονο που συνεχιζει να μην μου αρεσει τοσο πολυ ειναι ο σχεδιασμος των χαρακτηρων, θα ηθελα κατι πιο κοντα στο original SotN, υποθετω οτι αυτο προσπαθησαν να κανουν βεβαια αλλα το τελικο αποτελεσμα σου βγαζει κατι πιο καρτουνιστικο εν τελει. Το συστημα με τα shards θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο και το ιδιο ισχυει και για τα οπλα που με την μεγαλη ποικιλια τους προσφερουν παρα πολυ στο gameplay. Στα της δυσκολιας επου εγινε πολυ λογος εμενα το παιχνιδι μου φαινεται πολυ ok στο normal, ουτε ευκολο ουτε δυσκολο. Σαφως στη πορεια θα γινει ευκολο υποθετω μεσω του 100% completion, αλλα τελος παντων στο normal run και μεχρι να φτασει κανεις end με post game πιστευω οτι ειναι αρκετα balanced. Το μονο που θεωρω οτι ηθελε ισως μεγαλυτερο consistency ειναι τα bosses οπου μερικα θεωρω οτι ειναι σχετικα δυσκολα (βλεπε Zangetsu ή Bloodless) ενω αλλα πεφτουν πριν καταλαβεις τι εγινε. Περισσοτερα οταν προχωρησω περισσοτερο, σε αυτη τη φαση ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το προτεινω σε ολους (οχι τιποτα αλλο, να το στηριξουμε μπας και συνεχισει η σειρα με αυτον τον τροπο τουλαχιστον ).
                Last edited by nooto; 17-07-2019, 07:38 PM.

                Comment


                • #38
                  Συμφωνώ στα όσα λες για το COTM,το έπαιξα όσο είχα gold,που το έδινε free,και το πρόσεξα πως όντως ανάλογα με τον τρόπο που παίζεις ανοίγουν πολύ διαφορετικά branches.
                  Έλεγα να συνεχίσω το Days Gone και μετά να πάω για true ending αλλά όντως,δεν μου πάει να το αφήσω και να το ξαναπιάσω.Συμφωνώ στα όσα ειπώθηκαν για τα bosses,τα έβγαλα όλα με τη μία,εκτός από Zangetsu & Bloodless,αν και η αλήθεια είναι ότι κι αυτά ακόμα δε με δυσκόλεψαν τόσο,όσο εκείνα του ΟοΕ πχ όπου είχα ζοριστεί πολύ.Βέβαια,σχεδόν πάντα,τα βγάζω όλα στο τσακ,πχ όταν εβγαλα τον Δράκο,είχα μείνει με 18 ΗΡ.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #39
                    Να πω την αμαρτία μου το κατέβασα τελικά από τον θείο με σκοπό να το δοκιμάσω κάτι το οποίο δεν έχω κάνει ακόμα. Λέω να παίξω λίγο από από αύριο (παιζω αυτη την περιοδο three kingdoms total war) και αν μου αρέσει ίσως το αγοράσω σε κάποια έκπτωση με τα dlc.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • #40
                      Τι έγραφα στο προηγούμενο ποστ; Ε,καμία σχέση.Πλέον τρώω πολύ ξύλο από τα bosses και πειραματίζομαι αρκετά με το build μου για να τα βγάζω.Πήρα και το invert και πλέον είμαι στο επόμενο boss και μάλλον είμαι underleveled διότι κάθε του επίθεση μου κάνει πάνω από 100 damage με αποτέλεσμα να πέφτω πολύ γρήγορα.

                      Περιττό να πω,πως το παιχνίδι ξεκινάει πραγματικά μετά από το κακό ending.Πραγματικά έχει πολύ υλικό μετά.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #41
                        Ναι γενικα δεν θα ελεγα οτι δεν υπαρχει challenge στο παιχνιδι, το κομματι του καστρου απο τη στιγμη που παιρνεις το αντικειμενο για να περπατας μεσα στο νερο μεχρι και πριν το invert ειναι αρκετα challenging με τα ellementals και τους αντιπαλους που προκαλουν poison status. Το ιδιο ισχυει και για καποια απο τα bosses οπως εγραψα πιο πριν. Προφανως μπορεις να το κανεις break μιας και μιλαμε για rpg αλλα γενικα εμενα μου φαινεται καλο το επιπεδο δυσκολιας (νομιζω ειμαι level 35 και προς το παρον παιζω με silver knight που ειναι ο μονος familiar που εχω αναπτυξει αρκετα).

                        Κατα τα αλλα εννοειται μην το αφησεις, κριμα ειναι και ενταξει το bad ending δεν μπορει να θεωρηθει οτι τελειωσες το παιχνιδι, το υλικο που υπαρχει απο κει και περα ειναι τεραστιο και ο τιτλος ανοιγει ακομη περισσοτερο. Και εγω μολις πηρα το invert και λεω να γυρισω λιγο το καστρο για οτι δεν εχω εξερευνησει. Επισης θελω να αρχισω λιγο να ασχολουμαι με τεχνικες και να αρχισω να φτιαχνω different setups μιας στην παρουσα φαση εχω μονο ενα.

                        Comment


                        • #42
                          Βλέπω πως μάλλον θα χρειαστεί να ανεβάσω λίγο το χαρακτήρα μου,οπότε αντί να κάθομαι να φαρμάρω σε ένα σημείο,λέω να εξερευνήσω λίγο,να δω όσο πιο πολλά πράγματα γίνεται.Γενικά έχει περιεχόμενο και θα με κρατήσει απασχολημένο για περισσότερο απ'όσο υπολόγιζα και χαίρομαι γι αυτό.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #43
                            Τελος και απο μενα μετα απο 45+ ωρες, level 72 και platinum. Εκανα τα παντα απο πλευρας περιεχομενου, βρηκα ολα τα items, demons, shards, 100% map, secret bosses κλπ ομως δεν καθησα να maxαρω ολα τα shards (παρα μονο αυτα που χρησιμοποιουσα, ολα σε rank-grade 9) ουτε τους familiars. Απο builds εφτιαξα 4 που τα παραθετω παρακατω:

                            1) Το main μου, κυριως strength based με χρηση blue rose

                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729135824.jpg
                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729135922.jpg

                            2) To critical build που το χρησιμοποιησα και για farming, καθαρα luck based με εξαιρεση το scarf (το οποιο απλα το αλλαξα οταν βρηκα ολα τα αντικειμενα, πριν ειχα το bunny scarf). Ουσιαστικα full valkyrie set με rhava velar

                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729140008.jpg
                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729140015.jpg

                            3) Belmont build που το χρησιμοποιουσα κυριως για traverse (γι'αυτο και το aegis) και στο οποιο ειχα και reflective ray απλα το αλλα αλλαξα και αυτο στο τελος οταν ειχα ανοιξει ολο το map

                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729140029.jpg
                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729140038.jpg

                            4) Τελος το long range build με adresteia κυριως λογω του homing effect που περιγραφει και ο Ground

                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729135939.jpg
                            Bloodstained_ Ritual of the Night_20190729135950.jpg

                            Γενικα αυτα χρησιμοποιησα περισσοτερο και παροτι επαιξα και με αλλα πραγματα, υπαρχει πολυ υλικο που ακομα δεν το εχω δει οπως πχ katana και χρηση parry και riposte (ναι υπαρχει και εδω) που αποτι ειδα σε video ειναι πολυ valid, ή αλλους τυπους οπλων οπως rapiers, spears κλπ. Πιθανον σε δευτερο playthrough στο μελλον (ειναι σιγουρο οτι αργα η γρηγορα θα ξαναπιασω το παιχνιδι).

                            Να πω εδω οτι συστημα μαχης του παιχνιδιου ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ πραγματικα και με ενα σωρο valid επιλογες και οπλα που μπορεις να διαλεξεις με ωραια παραμετροποιηση. Τελος να σημειωσω οτι το παιχνιδι για 100% completion στο map μαλλον βγαινει κοντα στις 15-20 ωρες, οι υπολοιπες περιπου 30 που εριξα ηταν exploration, side quests, πειραματισμος με το συστημα μαχης και φυσικα farming και grinding για να συμπληρωθουν τα αντικειμενα, οπλα, demons κλπ. Σε οτι αφορα το τελευταιο ωστοσο, παιζει να ειναι το καλυτερο grinding που εχω ριξει ποτε στη ζωη μου, δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη και δεν μου φανηκε καθολου chore. Ηθελα και το εκανα (βοηθαει φυσικα και το γεγονος οτι καθως το κανεις, φτιαχνεις μεσω crafting νεα οπλα και εξοπλισμους, shards που ανοιγουν νεα abilities και που τελικα που οδηγουν σε διαφορετικα builds και τροπο παιξιματος, οποτε παροτι στην πραγματικοτητα farmαρεις, εξερευνας παραλληλα και μηχανισμους του παιχνιδιου) και θα το ξαναεκανα ανετα σε δευτερο playthrough.

                            Σε οτι αφορα παραπονα, εχω ελαχιστα και κατα κυριο λογο στον τεχνικο τομεα, με καποια statters εδω και εκει και ενα boss προς το τελος που για καποιο λογο στο ps4 τα frames επεφταν σε μονοψηφιο αριθμο. Τιποτα βεβαια που δεν διορθωνεται με καποιο μελλοντικο patch ή που ακομα και τωρα να το παιξετε θα επηρεασει αρνητικα τη συνολικη εμπειρια. Απο κει και περα 11/10 και για μενα, πραγματικα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ game και pure fun, με εξαιρετικο gameplay, σχεδιασμο, art soundrack αλλα και οπτικο τομεα (ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι δεν εχουμε δει igavania με γραφικα πανω απο του symphony). Ο IGA εκανε αυτο ακριβως που υποσχεθηκε, εδωσε το sequel του symphony και το εκανε αψογα (στα + και τα απειρα references σε παλιους τιτλους της σειρας castlevania). Mακαρι ο τιτλος να παει καλα γιατι πραγματικα το αξιζει. Οσοι ειστε φιλοι του ειδους μην το σκεφτεστε.
                            Last edited by nooto; 30-07-2019, 12:12 AM.

                            Comment


                            • #44
                              Εψαξα το εν λογω θρεντ απλα να δω απο περιεργεια ποια η γενικοτερη γνωμη για τον τιτλο. Δεν ξερω καν αν εχει νοημα να πω τη γνωμη μου, θα με παραπεμψετε με τη μια προς την εξοδο για να περασω εξω. Δε θα σταθω στον τεχνικο τομεα, αλλα να πω πως στο Xbox one συγκεκριμενα το παιχνιδι ηταν το χειροτερα optimized παιχνιδι που χω παιξει ποτε ισως και δεν υπερβαλλω. Απιστευτα slowdowns, stuttering και ακυρα glitches που με αναγκασαν να κανω restart μαχες με bosses πανω απο 2 φορες γιατι καπου εκαναν glitch out οι αρχηγοι και εβγαιναν εκτος οθονης και δεν ξαναμπαιναν καν. Λολ;

                              Καταλαβαινω πως το παιχνιδι ειναι μαλλον παραδεισος για οποιον ηθελε more Castlevania. Εγω νομιζω δεν το χαρηκα γιατι απλα δεν ηθελα κατι που ειναι καρμπον η συνταγη των Igavania. Θα μου πεις περιμενες κατι διαφορετικο; Λογικα οχι, οποτε δε μπορω να παραπονεθω. Αισθητικα το θεωρω ασχημο και μουσικα ηταν καλο, αλλα νομιζω απεχει απο το peak των Castlevania. Γενικα βρηκα τη φορμουλα του παιχνιδιου υπερβολικα safe και θα ηθελα εστω και 5 πινελιες που το διαφοροποιουν σημαντικα απο τα περισσοτερα Igavania.

                              Εν τελει μεγαλυτερη εντυπωση μου κανε θα λεγα το Curse of the Moon.

                              Αυτα, παω προς την εξοδο μονος μου.

                              Comment


                              • #45
                                Βασικά από αυτά που έχω δει/ακούσει/διαβάσει το Bloodstained είναι πάρα πολύ καλό παιχνίδι και από τα καλύτερα igavania που υπάρχουν εκεί έξω. Για όποιον θέλει να παίξει άλλο ένα τέτοιο game είναι ότι πρέπει. Το κακό είναι ότι εγώ έχω μπουχτίσει με αυτά τα παιχνίδια. Έχω παίξει το Symphony of the Night, τα 3 αντίστοιχα που βγήκαν στο Game Boy Advance και άλλα 3 που κυκλοφόρησαν στο DS. Ε πλέον αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν κάτι να μου δώσουν, νιώθω ότι έχω χορτάσει αυτήν την συνταγή. Με άλλα λόγια έχω παρόμοια άποψη με τον Χeno. Πηγαίνω και εγώ προς την έξοδο από την οποία πέρασε ο Xeno.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X