Announcement

Collapse
No announcement yet.

La-Mulana (indiana jones simulator)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La-Mulana (indiana jones simulator)



    Δεν ειδα thread για το παιχνιδι και αποφασισα να του κανω την τιμη γιατι πραγματικα το αξιζει.

    Tο La-Mulana ειναι "metroidvania" platform-adventure και θα ελεγα πως ειναι ευκολα ενα απο τα καλυτερα του ειδους. Ειναι retro στυλ σε γραφικα (η πρωτη του εκδοση ειχε σαν στοχο να μοιαζει με MSX game) και μουσικουλα, γενικα εχει γινει αψογη δουλεια αφου εχει πολυ καλο retro Feel, πολυ προσεγμενο γενικα και η μουσικη ειναι πολυ καλη.
    Εγω παιζω το 2011 remake του παιχνιδιου. Καπου πρεπει να υπαρχει και η freeware εκδοση του 2005 αλλα γενικα ειναι κατωτερη τεχνικα και πιο δυσκολη.

    To gameplay ειναι λιγο σαν "indiana jones simulator" οπως γραφω στον τιτλο. Αποτελειτε απο platforming, action και το κυριοτερο που ειναι το puzzle solving. Ξεκινας με ενα μαστιγιο αλλα το παιχνιδι εχει πολλα οπλα και αντικειμενα.

    Το παιχνιδι ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ, ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. Οχι μονο το περα δωθε στις περιοχες ειναι δυσκολο μιας και δεν υπαρχουν health pots και το να γεμισεις ζωη ειναι πολυ δυσκολο, οχι μονο τα bosses ειναι παλουκια, αλλα και οι γριφοι ειναι ορισμενες φορες υπερβολικα δυσκολοι και βασανιστικοι. Φυσικα ειναι φτιαγμενο να ειναι δυσκολο αλλα δυστηχως η μεταφραση σε μερικα clues δεν ειναι και πολυ καλη απο οτι λενε. Γενικα ειναι απο τα παιχνιδια που ειναι παρα πολυ δυσκολο να ολοκληρωθουν χωρις guide, αλλα αυτο σημαινει πως η επιλυση καποιου γριφου ειναι πολυ ωραιο συναισθημα!

    Γενικα το backtracking ειναι πολυ βασικο στοιχειο του παιχνιδιου αφου καθε περιοχη εχει μερη που απαιτουν καποιο αντικειμενο για να συνεχισεις , αντικειμενο που σχεδον παντα ειναι σε αλλη περιοχη. Ευτηχως το παιχνιδι εχει teleport στις περιοχες και σε συνδιασμο με τον πραγματικα εξαιρετικο χαρτη του παιχνιδιου το backtracking του δεν ειναι σχεδον καθλου προβλημα.

    Εχω παιξει κανα 8ωρο μεχρι τωρα και σιγουρα δεν ειμαι ουτε στα μισα αλλα ειμαι εντυπωσιασμενος απο το ποσο καλο flow εχει το παιχνιδι. Μπορει να ειναι δυσκολο και να θελει πολυ ψαξιμο αλλα ειναι πολυ ευχαριστο. Ειναι απο τα δυσκολοτερα παιχνιδια που εχω παιξει (αν οχι το δυσκολοτερο) αλλα ειναι απο τα "καλα" δυσκολα παιχνιδι, αυτα που φταις κυριως εσυ αν εχασες. Εχει μερικες παγιδες που ειναι λιγο trolling, πιο πολυ σαν χιουμορ (κατι που το παιχνιδι εχει), αλλα το παιχνιδι δεν φτανει ποτε σε σημειο να σε εκνευρισει επειδη ειναι αδικο.

    Το συνηστω σε οσους αγαπουν το ειδος και θελουν κατι δυσκολο και rewarding. Δεν ειναι για οσους δεν εχουν υπομονη, και εγω φοβομουν να το ξεκινησω αφου ειναι μεγαλο παιχνιδι, ειδικα χωρις guide, αλλα ειναι TOP παιχνιδι.

    Εχει κυκλοφορησει και το La Mulana 2 αλλα δεν του εχω ριξει ακομα βλεφαρο

  • #2
    Προσωπικά έχω προσπαθήσει να το ξεκινήσω 3-4 φορές, μάλιστα πήρα και το 2 με κλειστά μάτια, δυστυχώς έχει κάτι που δεν με κρατάει καθόλου, είναι τα controls είναι τα complicated χωρίς λόγο menus δεν ξέρω πραγματικά. Θέλω να το ξαναδώ μετά το bloodstained αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

    Δεν το άφησα λόγο δυσκολίας απλά δεν μου κράτησε καθόλου το ενδιαφέρον, όλο το gameplay ήταν ένα chore και άπλα δεν το απολάμβανα καθόλου.

    Comment


    • #3
      Τώρα μόλις μου προέκυψε. Για ποιον λόγο δεν έχει βγει ακόμη ένα επίσημο Indiana Jones metroidvania; Αν είναι δυνατόν.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Raf View Post
        Τώρα μόλις μου προέκυψε. Για ποιον λόγο δεν έχει βγει ακόμη ένα επίσημο Indiana Jones metroidvania; Αν είναι δυνατόν.
        Ανήκει στη Disney το franchise, χλωμό να έδινε άδεια στον οποιονδήποτε τυχαίο να έφτιαχνε ότι του κατέβει. Ακόμα και αυτό να μην ισχύει και να μπορείς να πάρεις εύκολα άδεια πραγματικά δεν βρισκω το λόγο, γιατί να είναι Indiana Jones? Για να επεκτείνει το story και το universe μέσω ενός niche genre όπως τα metroidvania? Δεν νομίζω προσωπικά.

        Comment


        • #5
          Ναι εσύ μιλάς λογικά, εγώ το θέτω τελείως δημιουργικά: το σύμπαν του Indiana θα ήταν ιδανικό για ένα metroidvania.

          Comment


          • #6
            Originally posted by i Have no Equal View Post
            Προσωπικά έχω προσπαθήσει να το ξεκινήσω 3-4 φορές, μάλιστα πήρα και το 2 με κλειστά μάτια, δυστυχώς έχει κάτι που δεν με κρατάει καθόλου, είναι τα controls είναι τα complicated χωρίς λόγο menus δεν ξέρω πραγματικά. Θέλω να το ξαναδώ μετά το bloodstained αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

            Δεν το άφησα λόγο δυσκολίας απλά δεν μου κράτησε καθόλου το ενδιαφέρον, όλο το gameplay ήταν ένα chore και άπλα δεν το απολάμβανα καθόλου.
            Τα menu δεν τα βρισκω complicated, τα weapons και τα subweapons τα αλλαζεις με shortcuts ετσι και αλλιως, εχει και ενα "autosave" οταν προχωρησεις λιγο, σε εισαγωγικα γιατι και παλι θα πρεπει να κανεις και manual save, απλα κανει γρηγοροτερο το respawn
            Γενικα ειναι αρκετα απλα τα menu. Και τα controls τα βρισκω αψογα.

            Ποσο εχεις παιξει? Και εγω το ειχα ξεκινησει παλια αλλα το ειχα αφησει στο μισαωρο. Τωρα που το ξαναρχισα μου εκανε κλικ κοντα στην μια ωρα και κολλησα πραγματικα. Εχει αυτο το ειδος των γριφων που δεν βρισκεις ευκολα, θελει πολυ ψαξιμο και διαρκες και ανελεητο backtracking, οποτε σιγουρα δεν ειναι για ολους. Ειναι κατα το μεγαλυτερο μερος του hardcore adventure, ειναι πολυ ιδιαιτερο παιχνιδι, καθαρη προκληση. Μπορει να μοιαζει με action-platformer εκ πρωτης οψεως αλλα την περισοτερη ωρα θα ελεγα ψαχνεις τις περιοχες.
            Ειμαι στις 12-14 ωρες περιπου και εχει αρχισει να γινετε παρα πολυ δυσκολο στους γριφους, τωρα πια κοιταω και guide γιατι μιλαμε για γριφους που πρεπει να ερμηνευσεις clues, οχι απλα puzzles που βρισκεις σε ενα δωματιο, μερικοι γριφοι συνδιαζουν στοιχεια απο πολλαπλες περιοχες. Αν κατι μπορει να σε αποθησει ισως ειναι αυτο το στυλ γιατι μπορει φρεναρει την δραση πολυ συχνα.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Raf View Post
              Τώρα μόλις μου προέκυψε. Για ποιον λόγο δεν έχει βγει ακόμη ένα επίσημο Indiana Jones metroidvania; Αν είναι δυνατόν.
              Θα ταν οντως τελειο κατι τετοιο. Στη Retro Studios θα πρεπε να το αναθεσουν και να ναι αποκλειστικο για Switch
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Στο μεθεπόμενο Nintendo Direct θα το ανακοινώσουν γιατί διαβάζουν GO στην Nintendούλα.

                Comment


                • #9
                  Μετα απο καιρο τελειωσα το παιχνιδι. Το κοντερ εγραψε 35~ ωρες αλλα με βαρια χρηση guide στο δευτερο μισο. Χωρις guide θα ηταν σιγουρα 60-80+ ωρες και αν τα καταφερνα ποτε, μερικοι γριφοι μαλλον παραηταν δυσκολοι.

                  Προπαθησα να το παω solo οσο μπορουσα αλλα αν κολαγα για αρκετη ωρα εριχνα μια ματια. Γενικα δεν το τιμησα οπως θα επρεπε, το παιχνιδι αυτο θελει χαρτι και μολυβι, θελει να γραφεις οτιδηποτε ξεχωριζεις καπου και να φτιαχνεις δικους σου χαρτες, ετσι φτιαχτηκε για να παιζεται. Εχει να αποθηκευεις καποια στοιχεια ingame αλλα εχει πολυ περιορισμενο χωρο.
                  Οτιδηποτε διαβαζεις μεσα στο παιχνιδι εχει νοημα, στην αρχη τα περισσοτερα εμοιαζαν με lore ή flavored text για την ιστορια, και βασικα ηταν. Αλλα η ιστορια του παιχνιδιου ειναι το ιδιο το παιχνιδι κατα μια εννοια, ολα εχουν την σημασια τους γιατι οσο πιο πολυ καταλαβαινεις τι συμβαινει τοσο πιο ευκολα θα ειναι για σενα. Αν σημειωνεις πραγματα απο πολυ νωρις μερικοι γριφοι γινονται πολυ πιο ευκολοι, εγω ποτε δεν σημειωσα τιποτα γιατι αργησα να μπω στο νοημα οποτε δυσκολευτηκα πολυ αργοτερα.

                  Γενικα σαν παιχνιδι εχει ελλατωματα, αλλα σαν τελικος απολογισμος ειναι σχεδον αριστουργημα για οσους ειναι φαν του ειδους. Θα ελεγα πως ειναι απο τα κορυφαια adventure games (γιατι περι adventure προκειται), δεν βγαινουν συχνα τετοια παιχνιδια. Ειναι λιγο niche μαλλον το κοινο που απευθηνετε, ειδικα αυτοι που θα του αφωσιωθουν οπως πρεπει ειναι μαλλον λιγοι, αλλα αξιζει η ματια και σε οποιον ασχοληθει να ξερει πως δεν ειναι ντροπη να ανοιξει το guide. Το παιχνιδι μπορει να κανει τον οποιονδηποτε να νιωσει ηλιθιος. Δεν λυπατε κανεναν και περιμενει απο τον παικτη να εχει τα ματια του ανοιχτα και το μυαλο του να παιρνει πολλες στροφες, αλλα η ανταμοιβη που δινει ειναι σχεδον ηδονη και αυτο λιγα παιχνιδια το προσφερουν πια.

                  Comment

                  Working...
                  X