Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dota Underlords

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dota Underlords

    To έβαλα για δοκιμή επηρεασμένος από τη φρενίτιδα που βλέπω να έχει πέσει με το είδος. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να ασχολούμαι αλλά φαίνεται καλή φάση αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι casual ή competitive game. Ασχολείται κανείς άλλος από εδώ;

  • #2
    Περιμένω να βγει το Tactics του LoL, γιατί από DotA δεν έχω ιδέα, για να αποκτήσω άποψη. Νομίζω είναι από τα παιχνίδια που δεν αρκεί να το τσεκάρεις για να καταλάβεις αν σου αρέσει, αλλά να ασχοληθείς. Το concept ενδιαφέρον πάντως, respect στα παλικάρια που τους έσκασε η ιδέα και κάτσαν να την υλοποιήσουν.

    Comment


    • #3
      Αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι το παιχνίδι θέλει ταχύτητα και να ξέρεις ακριβώς τι κάνεις. Δυστυχώς το tutorial μου φάνηκε πολύ λίγο για να σε βάλει επί της ουσίας στη λογική του παιχνιδιού.

      Comment


      • #4
        Το εβαλα και εγω, αρκετο RNG ειδα και φυσικα να ξερεις τα setups δεν εχεις καθολου χρονο να σκεφτεις πως και τι να βαλεις, synergies κλπ, νομιζω θελει να εχεις ενα συστημα και να πηγαινεις να φτιαξεις αυτο καρφωτα. Αυτα τα συμπερασματα μετα απο 2 games με bot.

        Γενικα μου θυμιζει πολυ mobile game, καλο να περναει λιγο η ωρα αλλα χλωμο να ασχοληθω σοβαρα.

        Comment


        • #5
          'Εχοντας παίξει παραπάνω πλέον και έχοντας δει και άλλους να παίζουν, δεν θα έλεγα ότι ισχύει αυτό που λες για mobile game. Έχει rng και θέματα balance (αλλά οκ beta είναι ακόμα έτσι κι αλλιώς). Τα setups και τα placements σε συνδυασμό και με το τι κάνουν οι αντίπαλοι είναι πολλά και πρέπει να μπορείς να προσαρμόζεσαι σε αυτά που σου δίνει το παιχνίδι. Για μένα το βασικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι απλά παίζοντας δύσκολα θα μάθεις, χρειάζεται να κάνει extra ψάξιμο στη θεωρία μόνος σου, πράγμα που in game δεν είναι δυνατό αλλά ακόμα και να ήταν πάλι δεν θα μπορούσες γιατί είναι πολύ πιεστικός ο χρόνος. Προσωπικά περιμένω να αρχίσουν να βγαίνουν καλοί οδηγοί που να εξηγούν τι και πως για να μπορώ να πω ότι όντως παίζω το game και όχι ρουλέτα. Γενικά πάντως φαίνεται να έχει προοπτικές και ικανοποιητικό κόσμο.

          Comment


          • #6
            Ότι εχει στο όνομα του Dota εξυπακούεται ότι δεν σου εξηγεί απολύτως τίποτα και σε πετάει στα βαθιά. Τώρα αυτο που λες να προσαρμοζεσαι και να αλλάζεις setups ανάλογα με το τι σου πετάει το game προϋποθέτει ότι γνωρίζεις πάρα πολύ καλά τους χαρακτήρες τα synergies τους μηχανισμούς τι items έχεις κλπ. κάτι που με το χρόνο που σου δίνει το παιχνίδι για έναν εντελώς αρχάριο φαίνεται αρκετά δύσκολο on the fly.

            Και εγώ θέλω να δω κανα καλό tutorial αλλα δεν εχω βρει κατι, αν βρεις ποσταρε το εδω.

            Comment


            • #7
              Λοιπόν άρχισα να το παίζω (Teamfight Tactics) και είναι ΤΡΟΜΕΡΑ εθιστικό. Έχει κάτι τρελά κολλητικό η συνταγή.

              Καληνύχτα ζωή πάλι ρε γαμώτο.

              Comment


              • #8
                Εχω φτασει smuggler V η οπως αλλιως λεγεται παιζοντας χαλαρα και εχοντας διαβασει ελαχιστα για το παιχνιδι, πλεον νομιζω οτι βλεπω μονο optimal η near optimal setups, στην αρχη κερδίζεις αβέρτα λιγο να την παλευει το setup σου γιατι παιζεις με ασχετους με αποτέλεσμα να εθίζεσαι αρκετα. Μετα ομως ερχεται ενα σημειο που φαινεται η έλλειψη γνωσεων πανω στο παιχνιδι (και στους χαρακτήρες του Dota) και αργοτερα το αντικτυπο του RNG, για παραδειγμα αν παω για Knights+trolls combo σιγουρα οι περισσότεροι knights θα ειναι contested συνεχεια αλλα σε εκεινο το σημειο εισαι ηδη commited. Οπως επισης και πιοι χαρακτηρες εχουν το καλυτερο dps, πχ troll warlord και shadow fiend παιζει να παρουν το παιχνιδι μονοι τους σε rank 2+ εκει αξιζει να τους βαλεις και ας χασεις ενα alliance tier. Γενικά το παιχνιδι ειναι αυτο που λεμε easy to learn hard to master.

                Eχω μαθει τα βασικα του economy ως προς το ποτε να πηγαίνεις για 50 gold και 2-3 καλα setups απο κει και περα πρεπει να διαβασω κανα πιο advanced guide για late-game και counters.

                Ωραιο παιχνιδακι παντως, παιζει να ειναι η καινουργια μοδα σε φαση hs εχει το πακετο.

                Comment


                • #9
                  Εγώ γενικά δεν έχω πειραματιστεί γιατί δεν έχω και την όρεξη να κάθομαι να παρατηρώ τι και για ποιο λόγο γίνεται ώστε να μπορώ μετά να βγάλω τα ανάλογα συμπεράσματα για τις επιλογές μου. Το πλάνο που ακολουθώ πάντα είναι warriors και κάτι από πίσω μετά να περνάει damage. Το είδος όντως τραβάει πολύ κόσμο αν και το tft πρέπει να είναι σε καλύτερη μοίρα από ποσότητα τουλάχιστον.

                  Comment


                  • #10
                    @i Have no Equal; μιας και βλέπω παίζεις αρκετά, πως σου φαίνεται πλέον; Έχω χάσει τελείως επαφή τον τελευταίο μήνα και πρέπει να έχει αλλάξει αρκετά.

                    Comment


                    • #11
                      [MENTION=4]sub_zero[/MENTION]
                      Δεν παίζω και τόσο είμαι διακοπές, πολλές αλλαγές στο meta σε εβδομαδιαία βάση σχεδόν όποτε αν ρωτάς για αυτό έχω χάσει τη μπάλα και εγώ λίγο, πχ χτες έπεσε patch για το % των legendaries με αποτέλεσμα να παίζουν όλοι tier 4/legendary comps. Δεν ξέρω που το έχεις αφήσει ακριβώς αλλά εκτός από balance changes έχουν αλλάξει και το ranking σε mmr. Γενικά ασχολούνται με το παιχνίδι αρκετά θα έλεγα.

                      Για εμένα προσωπικά είναι ιδανικό για να βλέπεις Netflix ταυτόχρονα η να κανεις κάτι άλλο.

                      Boss 2 είμαι atm αν θέλει κανεις να παίξουμε κάντε add.
                      Last edited by i Have no Equal; 26-08-2019, 03:41 AM.

                      Comment


                      • #12
                        Εγώ έχω ακολουθήσει το περισσότερο community και παίζω TFT.
                        Έχω παίξει 100+ games και ακολουθώ metas κτλ. και για την ώρα γουστάρω, έχει αρκετό βάθος το είδος για να κρατήσει το ενδιαφέρον για την ώρα. Αυτό που αισθάνομαι είναι οτι το υπάρχων ρόστερ δεν είναι αρκετό για μια ποικιλόμορφη meta με αποτέλεσμα να ανακαλύπτεται ο optimal τρόπος να παίξεις μέσα στην 1η-2η μέρα στις περισσότερες περιπτώσεις. Εννοείται οτι υπάρχει built-in μηχανισμός να νικήσεις games με tier2 combos λόγω του περιορισμένου αριθμού χαρακτήρων, αλλά απαιτεί πολύ περισσότερη τύχη να νικήσεις πετυχένοντας έναν tier3-4 χαρακτήρα 9 φορές από έναν highly contested 3 οπότε για την ώρα ο μηχανισμός είναι counter-intuitive.

                        Το καλό είναι οτι να καταφέρουν να balancάρουν combos και να βάλουν νέους χαραρακτήρες δεν είναι αδύνατο και η RIOT το 'χει πάει απίστευτα σοβαρά με patch κάθε βδομάδα και ολόκληρη ομάδα πάνω οπότε μπορεί να αποδειχθεί τεράστια επιτυχία μέσα στο επόμενο 6μηνο.

                        Αλλά το ρουά ματ θα είναι να κυκλοφορήσει κάπως και για κινητά, εκεί θα τυπώσουν χρήμα.

                        Comment


                        • #13
                          tft δεν μου αρεσει ουτε το community ουτε το art ουτε τιποτα.

                          Και moba να επαιζα μονο dota.

                          Comment

                          Working...
                          X