Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 2019

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Μου αρέσει ότι λέγε λέγε λέγε ο ΣΚΑΙ σας έχει πείσει πια πως η χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών (lol) είναι αυτή του ΣΥΡΙΖΑ. Μιλάμε για αμνησία, που θα αποτυπωθεί βέβαια και στην επερχόμενη αυτοδυναμία της ΝΔ.

    Comment


    • #32
      Είμαστε νέοι δεν έχουμε ζήσει και πολλές...

      Comment


      • #33
        Λίγα λόγια εδώ για το θέμα αλλαγής κυβέρνησης. Οι πρώτες μέρες μιας νέας κυβέρνησης πάντα περνάνε ως θετικές για διάφορους λόγους, και προφανώς είναι πολύ νωρίς για να έχει ο οποιοσδήποτε μια αξιόπιστη εκτίμηση για την κατεύθυνση της νέας κυβέρνησης, μα αντιλαμβάνομαι θετικά τις περισσότερες κινήσεις της ΝΔ ως τώρα. Όχι όλες.

        Πρώτα απ' όλα οι μειώσεις φόρων που έχουν εξαγγελθεί είναι πολύ θετικές. Θα σταθώ στα 300εκ μείωση του ΕΝΦΙΑ που έρχεται νωρίτερα, ειν' η αλήθεια, απ όσο υπολογιζόταν. Η προηγούμενη κυβέρνηση έίχε ήδη αρχίσει να νομοθετεί μειώσεις και παροχές σε ύψος δισεκατομμυρίων, και η τωρινή κυβέρνηση μάλλον κατάλαβε πως δεν παρέλαβε καμμένη γη, όπως ανέφερε αυτολεξεί ο νέος Υπ.Οικ. κατά την παραλαβή, αλλά μια οικονομία που σταθεροποιείται και που επιτρέπει προγραμματισμένες ελαφρύνσεις να έρχονται νωρίτερα. Ας σταθώ και στο ότι οι ελαφρύνσεις επί ΣΥΡΙΖΑ προβάλλονταν ευρέως ως "δημοσιονομικά επικίνδυνες παροχές", λεξιλόγιο που στα Μέσα εκλείπει εντελώς πλέον, και καλώς.

        Ας σταθώ και στην ευχάριστη, αν και αναμενόμενη, μεταστροφή του κόμματος όσον αφορά τις Πρέσπες. Ο ίδιος ο υπ. Εθν. Αμ. είπε πριν λίγες μέρες πως πρόκειται για συμφωνία καλών προθέσεων που αν τηρηθεί θα οδηγήσει σε ένα καλό μέλλον. Παράλληλα όλοι βλέπουμε τις συνεχιζόμενες διαδικασίες της Β. Μακεδονίας προς συμμόρφωση με τους όρους - πρόσφατα άρχισε η εξάλειψη του ήλιου της Βεργίνας στο κράτος. Καταλαβαίνω λοιπλον την ανάγκη για προεκλογική πλειοδοσία, και το ευαίσθητο θέμα των Πρεσπών ήταν ιδανικό έδαφος για να ψαρέψει ψήφους η ΝΔ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειαζόταν να υποδυθεί η ηγεσία της απόψεις που πραγματικά δεν πίστευε. Όπως και να χει, ο ορθολογισμός είναι πάντα καλοδεχούμενος.

        Χαίρομαι επίσης που πλέον μιλάμε για κανονικότητα. Αν βέβαια η προηγούμενη κυβέρνηση ήταν τόσο εξωφρενικά καταστροφική, όπως μας κάνανε το μυαλό πουρέ να ακούμε, δεν θα μιλούσαμε τώρα για κανονικότητα, πάνω στην οποία στρογγυλοκάθεται αυτοδύναμη η ΝΔ, με ένα ισχυρό ποσοστό να της δίνει δύναμη να κάνει πρακτικά ό,τι ήθελε να κάνει. Οι φιλολογίες περί κατεστραμμένης οικονομίας πετιούνται στον κάλαθο, αναλώσιμες καθώς ήταν για προεκλογικό κέρδος κι αυτές.

        Δεν με ενθουσιάζουν κινήσεις όπως η υπαγωγή του σωφρονιστικού συστήματος και του Υπ. Μετ.Πολ. στο Προ.Πο. Η πρώτη είναι θεσμικά προβληματική και η δεύτερη τουλάχιστον κοινωνικά προβληματική. Δεν με ενθουσιάζουν κινήσεις δεξιάς κατανάλωσης, όπως η κατάργηση του ΑΜΚΑ για τους πρόσφυγες και μετανάστες που φιλοξενούνται. Επειδή είμαι λίγο ευαίσθητος σε αυτό το θέμα, απογοητεύτηκα όταν κατόπιν έρευνας διαπίστωσα πως μια τέτοια κίνηση περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά οφέλη για το κράτος και τη λειτουργία του. Ουσιαστικά καταργείται η δυνατότητα προληπτικής εξέτασης για τον πρόσφυγα. Το κατ'επείγον περιστατικό νοσηλεύεται κανονικά. Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μποτιλιάρισμα θα προκαλέσει στο νοσηλευτικό σύστημα της περιφέρειας. Άρα πρόκειται για ενέργεια που μονάχα θα δυσκολέψει τη ζωή κάποιων ανθρώπων που δεν τυγχάνουν Έλληνες πολίτες, με σκοπό να ικανοποιηθεί το ακροατήριο των Ελλήνων πολιτών. Τίποτα που δεν περίμενα, όμως.

        Πέρα από την εύλογη κριτική, χαιρετίζω τις προγραμματικές δεσμεύσεις, που επικοινωνιακά έστω φαίνονται να δρομολογούνται, για την οριζόντια αναδιοργάνωση του κρατικού μηχανισμού. Τι πάει να πει αυτό; Πώς εκεί που κάποιος, πχ Υπουργός, ακόμα κι αν έχει όλη τη θέληση να μεταρρυθμίσει (κάθετα) τον τομέα αρμοδιότητας, και αυτό δεν καθίσταται δυνατό επειδή ελληνικό κράτος, με την οριζόντια αναδιοργάνωση που τρώγονται πως θα εφαρμόσουν, θα είναι ευκολότερο σε επιμέρους τομείς να μεταρρυθμιστούν. Η βάση που φαίνεται πως δίνεται και στη μείωση της γραφειοκρατίας και των ουρών είναι επίσης θετικό. Η κατάργηση του ασύλου είναι ένα μέτρο στο οποίο είμαι συγκρατημένα θετικός, επίσης, με αστερίσκους στο κατα πόσο θα θελήσουν οι αρχές να παρεμβαίνουν στον Παν/κό χώρο. Το ξεπάγωμα των επενδύσεων το βλέπω θετικά, κυρίως και επειδή πάντοτε έβρισκα τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ ακατανόητη σχετικά με τις μεγάλες επενδύσεις.

        Αν η κυβέρνηση κάνει σοβαρό μεταρρυθμιστικό έργο αποφεύγοντας τις ακροδεξιές κορώνες και έχοντας απο κοντά τα ζώα που επέλεξε να βάλει στα ψηφοδέλτια, θα έχει τη συγκυριακή στήριξή μου.

        Comment


        • #34
          Η μη απόδοση ΑΜΚΑ σε μη διαμένοντες νόμιμα στην Ελλάδα δεν θεωρώ ότι είναι κάτι τραγικό πρακτικά. Η περίθαλψη στα επείγοντα ισχύει ακόμα για όλους όπως και η ιατρική κάλυψη ευπαθών ομάδων, αυτό που θα σταματήσει είναι η αλόγιστη συνταγογράφηση φαρμάκων η οποία θα μπορούσε να είναι και κερδοσκοπική.

          Όσο για την οικονομία τι να σου πω, δεν ξέρω τι δείκτες βλέπεις και τι σχέση έχεις με την αγορά η έστω με ανθρώπους της αγοράς αλλά μια μετριοπαθής άποψη είναι ότι απλά μιλάμε για μια χαμένη 4ετια στην καλύτερη αν κρίνουμε συνολικά μαζί με την καταστροφή Βαρουφ. Η οικονομία έχει ΠΑΡΑ πολύ δρόμο με συγκρούσεις στα έσω για να ορθοποδήσει πραγματικά και να μην αναλωθεί σε ένα επίδομα η μια μείωση εντυπωσιασμού.

          Comment


          • #35
            Όσο για την οικονομία τι να σου πω, δεν ξέρω τι δείκτες βλέπεις και τι σχέση έχεις με την αγορά η έστω με ανθρώπους της αγοράς αλλά μια μετριοπαθής άποψη είναι ότι απλά μιλάμε για μια χαμένη 4ετια στην καλύτερη αν κρίνουμε συνολικά μαζί με την καταστροφή Βαρουφ. Η οικονομία έχει ΠΑΡΑ πολύ δρόμο με συγκρούσεις στα έσω για να ορθοποδήσει πραγματικά και να μην αναλωθεί σε ένα επίδομα η μια μείωση εντυπωσιασμού.
            Μιλάω συγκεκριμένα για το κλίμα καταστροφολογίας που προεκλογικά συντηρούσε η ΝΔ σε αντίθεση με το κλίμα κανονικότητας που τώρα προσπαθεί να περάσει. Δεν αναφέρομαι σε όρους αγοράς ή πραγματικής οικονομίας, παρ' όλο που κι εγώ στην ίδια χώρα περπατάω και έχω εικόνα της αγοράς, έστω απο εδώ που ζω. Αυτό όμως που λέω είναι πως μια κυβέρνηση, προκειμένου να φέρει μια ελάφρυνση νωρίτερα, αυτό πάει να πει πως είδε τα ταμεία της και βρήκε καλύτερη κατάσταση απ' όσο υπολόγιζε. Τα τέσσερα χαμένα χρόνια είναι το κομματικό αφήγημα που θέλει τη χώρα να ορθοποδεί, κάπως, το '14, και τόσα χρόνια μετά να είναι κούτσα κούτσα εκεί που την είχε αφήσει ο Σαμαράς. δεν μπορούμε να μιλάμε σοβαρά πάνω σε αυτή τη βάση.

            Comment


            • #36
              Κοιτα για το αν ειναι "χαμένα" χρόνια η οχι, ενα θα σου πω για την "πραγματική" οικονομία: capital controls τα οποία φαντάζουν μακριά και φαίνεται να έχουμε ξεχάσει όλοι δεν χρειάζεται πραγματικά κάτι άλλο για τη κυβέρνηση Συριζανελ, δεν φαντάζεσαι τη ζημια μπορει να προκάλεσαν σε πιθανούς επενδυτές ασχετα αν εμάς προσωπικά δεν μας άγγιξαν και πολυ οπως φανηκε. Εκτος και αν εισαι σαν τον Βερναδακη που υποστήριζε οτι εκαναν και καλό στην οικονομία.

              Απο κει και περα εγω δεν βλέπω την παρούσα κυβέρνηση να μηδενίζει τα οποια θετικά ειχε κανει η προηγούμενη, η πολιτική κύκλους κανει και ισχυει το "στη θέση που ήσουν ήμουνα στη θέση που είμαι θα έρθεις" και νομίζω πλέον το συνειδητοποιούν ολοι κατι θετικό και απο την πλευρά του Σύριζα ο οποίος φαίνεται πιο προσγειωμενος και ρεαλιστικός πλεον. Ευελπιστώ καποια στιγμη σε εποικοδομητική αντιπολιτευση ειτε ειναι δεξια ειτε αριστερα στην εξουσία και να σταματήσει ο διχασμός με τους προσκυνημενους τους Γερμανοτσολιαδες κλπ που πραγματικά ζημίωσε τη χώρα.

              Γενικά πάντως δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες.

              Comment


              • #37
                Τα κάπιταλ κοντρόλς είναι μέτρο ελέγχου ζημιάς. Κάνουν καλό όσο κι ένα βαρύ φάρμακο με παρενέργειες που χορηγείται στον άρρωστο. Κάπως έτσι το εννοούσε στην ατυχώς διατυπωμένη δήλωση ο Βερναρδάκης.

                Για να καταλάβετε τι εννοώ, δείτε το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/1035641/a...stikwn-daneiwn

                Διάφορα μέσα όπως η Καθημερινή αρχίζουν τώρα και βγάζουν ολημερίς κι ολονυχτίς ευχάριστα νέα για την ελλ. οικονομία. Τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια απουσίαζαν εντελώς. 100%, τελείως. Κάτι ξέρω, γιατί ανοίγω το σάιτ αυτό κάθε μέρα εδώ και χρόνια. Αν προσέξει κανείς άρθρα σαν κι αυτό όμως, βλέπει στο οικονομικό ρεπορτάζ πως οι δείκτες έχουν αρχίσει να βελτιώνονται εδώ και χρόνια. Για του λόγου το αληθες, μπες και δες στο λινκ. Παρομοίως κι εχθές με την είδηση για την πρωτιά στην απορροφητικότητα από το σχέδιο Γιούνκερ για τις επενδύσεις. Έίμαι με κινητό και αδυνατώ τώρα να ψάχνω λινκς. Είναι γεγονότα όμως φίλε μου, μας έχουν πείσει πως ως τώρα ήταν μια καταστροφή και μόλις έλαμψε ο ήλιος. Όποιος όμως έχει τη διάθεση να ψάξει, βλέπει η αλήθεια ποια είναι και ποιες οι κομματικές ιστορίες, που μεταξύ μας είσαι αρκετά έξυπνος για να καταπίνεις.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Raf View Post
                  Τα κάπιταλ κοντρόλς είναι μέτρο ελέγχου ζημιάς. Κάνουν καλό όσο κι ένα βαρύ φάρμακο με παρενέργειες που χορηγείται στον άρρωστο. Κάπως έτσι το εννοούσε στην ατυχώς διατυπωμένη δήλωση ο Βερναρδάκης.

                  Για να καταλάβετε τι εννοώ, δείτε το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/1035641/a...stikwn-daneiwn

                  Διάφορα μέσα όπως η Καθημερινή αρχίζουν τώρα και βγάζουν ολημερίς κι ολονυχτίς ευχάριστα νέα για την ελλ. οικονομία. Τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια απουσίαζαν εντελώς. 100%, τελείως. Κάτι ξέρω, γιατί ανοίγω το σάιτ αυτό κάθε μέρα εδώ και χρόνια. Αν προσέξει κανείς άρθρα σαν κι αυτό όμως, βλέπει στο οικονομικό ρεπορτάζ πως οι δείκτες έχουν αρχίσει να βελτιώνονται εδώ και χρόνια. Για του λόγου το αληθες, μπες και δες στο λινκ. Παρομοίως κι εχθές με την είδηση για την πρωτιά στην απορροφητικότητα από το σχέδιο Γιούνκερ για τις επενδύσεις. Έίμαι με κινητό και αδυνατώ τώρα να ψάχνω λινκς. Είναι γεγονότα όμως φίλε μου, μας έχουν πείσει πως ως τώρα ήταν μια καταστροφή και μόλις έλαμψε ο ήλιος. Όποιος όμως έχει τη διάθεση να ψάξει, βλέπει η αλήθεια ποια είναι και ποιες οι κομματικές ιστορίες, που μεταξύ μας είσαι αρκετά έξυπνος για να καταπίνεις.
                  Με τη διαφορά όμως οτι τη ζημιά την προκάλεσαν οι ίδιοι με τις παλαβομάρες του βαρουφ δεν έκαναν "react" σε κάτι εκτός του ελέγχου τους για να πεις ότι αντέδρασαν σωστά και έδωσαν ένα αναγκαίο "φάρμακο".

                  Αυτά τα άρθρα ιδιαίτερα απο capital.gr που μιλαμε για ενα φίλα προσκείμενο site στη ΝΔ δεν μου λένε κάτι ξέρω ποιο σκοπό εξυπηρετούν, ευτυχώς όμως μπορώ και ενημερώνομαι απο το διεθνη τυπο ως επί το πλείστον. Όπως σου είπα αν εξαιρέσεις (που αντικειμενικα δεν μπορεις) την καταστροφική περίοδο με βαρουφ, δημοψηφισματα κλπ κανεις δεν μηδενίζει το μετέπειτα έργο της κυβερνησης ουτε καν η τωρινή κυβέρνηση, το οποιο βεβαια δεν ξερω αν ήταν απλά στον "αυτόματο". Δυστυχώς ομως αν το δούμε σαν σύνολο δεν μιλάμε για μια καλή 4ετια στα σίγουρα δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό. Η χωρα δεν ειναι παιχνιδι ουτε προσφέρεται για πειράματα οπως εκανε στην αρχή ο Συριζα, αυτο που ηθελε ηταν σταθερότητα και δυστυχώς άργησε αρκετά να ερθει χάνοντας πολύτιμο χρόνο ο οποίος κοστίζει πολυ χρήμα.

                  Επισης στην οικονομία μετραει παρα πολυ το "momentum" και η "πιστη" αρκει απλα να πειστεί ο κοσμος οτι η Ελλαδα αλλαξε σελιδα, πλεον δεν κυβερνα η "παλαβη αριστερα" ειναι φιλικη στις επενδύσεις κλπ, κατι που βλεπω αρκετα και στον διεθνή τυπο και ως αποτέλεσμα η βουτιά στην απόδοση των ομολόγων (η οποια για εμενα δεν ειναι ρεαλιστική και sustainable δεν μπορείς να δανείζεσαι με επιτόκιο Αμερικής). Τωρα αν μιλαμε για ενα μηνα του μέλιτος η για πραγματική αλλαγή αυτο θα το δειξει η ιστορία οπως εδειξε και για τον Συριζα.

                  Η πραγματικοτητα για εμενα δεν ειναι οτι "ελαμψε ο ηλιος" (ο πρασινος) σε καμια περίπτωση, οτι εγινε μεχρι στιγμης ειναι περισσοτερο κινήσεις εντυπωσιασμου που επλα επρεπε να κανει η ΝΔ (μερικες οπως η μειωση ΕΝΦΙΑ καλοδεχουμενες μεν απο ολους) για να ικανοποιήσει γρήγορα το ακροατήριο της, απο δω και περα ομως αρχιζουν τα δύσκολα..

                  Comment


                  • #39
                    Πωπω παιδιά ειπώθηκαν τόσο πολλά που δεν ξέρω σε τι να πρωτο απαντήσω.

                    Τέλος πάντων, θα κάνω κάποια σχόλια σε κάποια από αυτά που γράφτηκαν.

                    Ραφ όντως κάποιοι μεμονωμένοι δείκτες έχουν βελτιωθεί, πχ έχουν εκμηδενιστεί τα ελλείματα και έχει μειωθεί η ανεργία, όμως υπάρχουν πολλοί άλλοι σημαντικοί δείκτες για την οικονομία που εξακολουθούν να είναι στον πάτο.

                    Ο δείκτης της οικονομικής ελευθερίας για παράδειγμα. H Ελλάδα είναι πάτος. Είναι η πιο οικονομικά ανελεύθερη χώρα της Ευρώπης και είμαστε πολύ πιο κάτω σε αυτόν τον τομέα από πολλές τριτοκοσμικές χώρες. Επίσης, είμαστε απίστευτα διεφθαρμένη χώρα. Ο βαθμός διαφθοράς έχει πέσει πάλι το τελευταίο έτος, είμαστε η πιο διεφθαρμένη χώρα στην Ευρωπαική ένωση. Καλά να μην μιλήσω για δείκτη Ευκολίας για να επιχειρήσει κανείς... Χώρια το ότι συνεχίζουμε να έχουμε απίστευτη γραφειοκρατία και κρατικό παρεμβατισμό στα πάντα.

                    Πάνω κάτω συμφωνώ σε όλα όσα λέτε Raf, IHNE. Στην οικονομία το παν είναι η εμπιστοσύνη. Όντως όλοι καλοείδαν την νέα κυβέρνηση όμως τώρα θα αρχίσουν τα δύσκολα. Η ΝΔ μιλάει για φοροαπαλλαγές και φοροελαφρύνσεις ενώ ταυτόχρονα υπόσχεται πως δεν θα απολυθεί κανένας και δεν θα μειωθεί καμία σύνταξη. Είμαι πολύ περιέργος να δω που θα τα βρουν τα λεφτά για να καλύψουν το δημοσιονομικό κενό που θα προκύψει από τις φοροαπαλλαγές. Με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο αυτά που κάνουν όσον αφορά την παιδεία πάντως, τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά, άντε να δούμε. Ο Γαβρόγλου πάντως ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΣ.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #40
                      Η φραση "καταστροφικη περιοδος Βαρουφακη" δειχνει ποσο βαθια συστεμικη ειναι η ενημερωση μας.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #41
                        Είναι τρομερό που δεν έχουμε κανένα τόπικ να σχολιάσουμε τις συγκινητικές προσπάθειες της ΝΔ να γίνει η πιο ανθρωπιστικά και κοινωνικά οπισθωδρομική κυβέρνηση της μεταπολίτευσης.
                        Έχεις ξεκινήσει με 3-0 από τα αποδυτήρια επειδή σε παίρνει να μειώσεις φόρους, να αυξήσεις συντάξεις και να προχωρήσεις έργα που θα φέρουν λεφτά στην χώρα και αντί να χρησιμοποίησεις το leverage σου και να περάσεις και προοδευτικές πολιτικές το πηγαίνεις προς Light χούντα. Λογικά μέχρι και ο IHNE πρέπει να είναι απογοητευμένος af να πούμε.

                        Comment


                        • #42
                          Το ασυλο και η ανομια στα πανεπιστημια πρεπει να τελειωνει. Ειχαν τη πλειοψηφια της κοινωνιας να τους στηριζει σ αυτο. Ωστοσο καταφεραν μεσα σε μια μερα να δημιουργησουν ηδη κακιστη εικονα. Και την ιδια ωρα γινονται περιγελος με μετρα περι φυλακισης για βλασφημια. Οπως εγραψε κι ενας χτες "Απαγορεύτηκαν οι εν οίκω συγκεντρώσεις άνω των 4 ατόμων, και οι εν δήμω άνω των 2, ή ακόμα;"
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Ramparter View Post
                            Το ασυλο και η ανομια στα πανεπιστημια πρεπει να τελειωνει. Ειχαν τη πλειοψηφια της κοινωνιας να τους στηριζει σ αυτο. Ωστοσο καταφεραν μεσα σε μια μερα να δημιουργησουν ηδη κακιστη εικονα. Και την ιδια ωρα γινονται περιγελος με μετρα περι φυλακισης για βλασφημια. Οπως εγραψε κι ενας χτες "Απαγορεύτηκαν οι εν οίκω συγκεντρώσεις άνω των 4 ατόμων, και οι εν δήμω άνω των 2, ή ακόμα;"

                            με τοσες ζημιες που εχουν γινει ολα αυτα τα χρονια θα γλιτωναν τα πανεπιστημια ενα καρο λεφτα αν προσλαμβανε ιδιωτικη εταιρια σεκιουριτι οπως σε αυτα του εξωτερικου. Δηλ αν καποιος παει εξω και τα σπασει ολη η κοινωνια τον καταδικαζει, χωρια που θα τον μπαγλαροσουν και θα τον πεταξουν εξω απο τη χωρα, ενω αν τα κανει σε ελληνικα πανεπιστημια τον υποστηριζει;

                            Comment


                            • #44
                              Το θεμα ειναι πως γινεται το ξεκινημα, γιατι αυτη τη στιγμη αν στειλεις εταιρια security σε ενα μεγαλο πανεπιστημιο θα χουμε τραυματιες.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #45
                                Στο Παν/μιο μου υπήρχαν τουλάχιστον πριν 2 χρόνια φύλακες από ιδιωτική εταιρεία, ο ένας από αυτούς αρκετά περίεργος και παρεμβατικός, γυρνούσε κι έλεγε διάφορα δημοκρατικά. Θυμάμαι όταν ρώτησα διοικητικό υπάλληλο μου είπε ότι δεν έχει δύναμη η διοίκηση του Παν/μιου επάνω τους γιατί ανήκουν σε ιδ. εταιρεία.

                                Comment

                                Working...
                                X