Announcement

Collapse
No announcement yet.

Phoenix Wright series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Phoenix Wright series

    Μιας και το 4ο μερος της σειρας κυκλοφρει αυτες τις μερες στις ΗΠΑ ανοιγω αυτο το θεμα για να συζητησουμε για το επερχομενο Apollo Justice, αλλα και για τα 3 πρωτα μερη της σειρας.

    Το περιμενω πως και πως το παιχνιδι... απο τοτε που τελειωσα το 3 για την ακριβεια, τον περασμενο Νοεμβριο.

    Σημερα βγηκε το review του 1up και απ οσα διαβασα εμεινα ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος. Μαλλον ειναι αυτο που περιμενα και απ οτι φαινεται Capcom delivers once again.
    Δεν εχω αμφιβολιες για την ποιοτητα του τιτλου.. Μακαρι να εχει καλους διαλογους και εξυπνο χιουμορ.
    Κατα τ' αλλα γινεται λογος για σχετικα μικρη διαρκεια, αλλα ουτε αυτο δεν ειναι αρκετο για να με πτοησει.

    Οριστε και το 1ο review του τιτλου:
    http://www.1up.com/do/reviewPage?cId=3166356

  • #2
    ωχ... καλυτερα να τελειωνω σιγα σιγα με το τριτο μερος
    η αληθεια ειναι πως δεν τον παω τον apollo.

    Comment


    • #3
      Ε καλά όλοι γουστάρουμε τον Phoenix μετά τα τρία πρώτα επικά μέρη, αλλά κάτσε να δούμε και τον Apollo κάτι μου λέει πως τελικά καλός θα είναι κι αυτός.

      Για το παιχνίδι τώρα, κι εμένα το πρώτο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι οι εύστοχοι διάλογοι και το καλό καμένο χιούμορ τα οποία μας έδωσαν σε αφθονία τα προηγούμενα παιχνίδια, η αλήθεια είναι πως αυτά έκαναν τη διάφορα και όχι τόσο οι μηχανισμοί του παιχνιδιού.

      Λογικά όντας το πρώτο παιχνίδι που φτιάχνεται αποκλειστικά για το DS, θα έχουν χρησιμοποιήσει και την Touch Screen στο ύφος της τελευταίας αποστολής του πρώτου παιχνιδιού, πράγμα που σίγουρα θα δίνει φρεσκάδα στη σειρά.

      Άντε να δούμε γιατί πάθαμε στερητικό τόσο καιρό.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #4
        Και εγώ fan δηλώνω και μπορώ να πω ότι ανυπομονώ να ξεκινήσω το Apollo, αν και λογικά θα καθυστερήσω λίγο λόγω Lost Odyssey και Professor Layton. Οι αφραγκιές είναι ενοχλητικές, αλλά σύντομα θα γίνει μία massive παραγγελία PW3+Apollo Justice, for Justice's sake!

        Προσωπικά δηλώνω κολλημένος με το παλιό cast, το οποίο ξεφεύγει από τα κλασσικά ιαπωνικά πρότυπα (παιδάκια) και προσεγγίζει λίγο περισσότερο τα δυτικά (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα), αλλά, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, καλό χιούμορ και έξυπνες υποθέσεις να έχει και όλα τα άλλα βρίσκονται στην πορεία. Στην τελική τραβάμε ένα replay την παλιά τριλογία να νιώσουμε.

        Τώρα για το στερητικό σύνδρομο link, θα σου πω το εξής. Τελειώνω το πρώτο PW, παίρνω Μ3, λέω "θα κατεβάσω το δεύτερο, αλλά σιγά που θα το παίξω, 2η φορά στα καπάκια το ίδιο πράμα δε λέει". Φαντάζεσαι τι έπαθα με το που το έβαλα. Το ίδιο, φυσικά, έγινε και με το 3ο μέρος της σειράς. Όπως έιπε μία φορά στο msn η official paixtoura, κάθε χρόνο χρειάζεται ένα PW, να έχουμε με κάτι να ασχολούμαστε. Μη σου πω κάθε έξι μήνες πρέπει να βγάζουν και από ένα .

        Comment


        • #5
          Χαχαχαχα βασικά το ίδιο έπαθα κι εγώ.
          Είχα τελειώσει το πρώτο και μου είχε πει ο Ραμπίδης να μην αρχίσω καπάκι το δεύτερο αλλά να περιμένω λιγάκι, εγώ δε κρατήθηκα πήγα να το αρχίσω αλλά το έκλεισα μετά την επική εισαγωγή (ο εφιάλτης lol), έπαιξα το Hotel Dusk (το οποίο το γούσταρα πολύ) και έπιασα με τη μια το δεύτερο και στο καπάκι το τρίτο.
          Μάλιστα με το που τελείωσα το τρίτο κατέβασα και το Apollo να δω απλά πως είναι, αλλά το μόνο που κατάλαβα είναι πως κάποιος στην πρώτη αποστολή μάλλον έχασε στα χαρτιά.

          ΒΓΗΚΕ και μας περιμένει όλους στο γνωστό μέρος που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε.
          Άντε, τόσες φορές είχα μπει τον τελευταίο μήνα μπας κι ερχότανε πιο νωρίς και έτρωγα το ownage, σήμερα ήταν εκεί που έπρεπε να είναι.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #6
            και το ΙGN Review
            http://ds.ign.com/articles/853/853246p1.html

            Apollo Justice surprised us. This may just be yet another of Capcom?s infamous rehashes, but it?s so much more enjoyable than most that it?s extremely hard to ignore. Going into playing this game expecting nothing but the same old-same old shtick, I was extremely excited when I realized that old and new could be melded so nicely. Capcom appeared to pay attention to their startling trend and tried to do something about it. The gameplay and static looks of Apollo Justice are just as we?ve seen them before, and the music will be both familiar and new, but Apollo Justice retains a lot of the charm Phoenix Wright held before it, and adds to the series' legacy. What's old is new again, and damn good, too.
            8.0 Presentation
            Point-and-click adventuring brings you through static environments. That's okay, though, because the game's strength is in its story, and its charm is its cast of characters

            7.5 Graphics
            Almost everything in the game isn't animated, but the environments and characters look really nice, and you gotta love the overall design. The animated sequences are a great touch, too.
            8.5 Sound
            There's something really awesome about Phoenix Wright's musical score, and Apollo Justice is no different. There's some sharing, but there are new tracks, too.
            8.0 Gameplay
            Adventure purists will find a lot to love here. The difficulty is varied, but the stories are always intriguing and fun to play through. Just don't expect any action.
            8.5 Lasting Appeal
            Apollo Justice isn't always a difficult game, but it is extremely long. For $30, you can't go wrong. There's non-existent replay value, though.
            8.3 Impressive OVERALL
            (out of 10 / not an average)[/b]


            Τέλος, ο τίτλος κυκλοφορήσει στις 9 Μαϊου στην Ευρώπη
            http://translate.google.com/translate?u=ht...&hl=en&ie=UTF-8


            Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με το τρίτο μέρος ακόμα, ελπίζω να επανορθώσω με την πρώτη ευκαιρία για να περάσω μετά στο Αpollo Justice.
            NDS themes

            Comment


            • #7
              Κατέβηκε και μπήκε στην SD. Ownage is imminent.

              Comment


              • #8
                Πολυ θετικο και το review του IGN... Τουλαχιστον πιο θετικο απ οσο περιμενα μιας και τους αφησε σαφως καλυτερες εντυπωσεις απο το 3.

                Απο βδομαδα ελπιζω να το εχω... Κατω οι ψευτοπερηφανοι downloaders .

                Comment


                • #9
                  Αφου ο πρωταγωνιστης αλλαξε γιατι ονομασες το τοπικ Phoenix Wright; Θα μου πεις το Ace Attorney ειναι λιγο φλωρικο. Η σειρα επρεπε να λεγεται Objection! ή κατι τετοιο. Τελος παντων το συγκεκριμενο δε το κατεβαζω, θα το λιωσω μολις το παρω στα χερια μου.

                  Edit:
                  Απο εβδομαδα θα το εχω κι εγω
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Ε ας μην κολλησουμε στο ονομα... Αλλωστε το θεμα ειναι γενικα για τη σειρα και οχι για το Αpollo Justice..
                    Το Αce Attorney ειναι οντως ξενερωτο.. Καλα ειμαστε ετσι... Αντε απο βδομαδα βλεπω να πιανουμε δουλεια... Δευτερα λογικα τελειωνουν και οι εξετασεις... Perfect timing.

                    Comment


                    • #11
                      Καλά ρε σεις απλά για να δείτε περίπου τι παίζει να το κατεβάσετε, από απλή περιέργεια απ? όσο βλέπω όλοι θα το πάρουμε κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς, οπότε να κάνουμε και καμιά μαζική παραγγελιά αν είναι.
                      Και ναι συμφωνώ με Ραμπίδη, το Objection! θα ήταν γαμάτο όνομα.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        Σε λίγα λεπτά θα είναι στα χέρια μου.

                        ...

                        Και θα πω εντυπώσεις σύντομα..!

                        Στο info file....

                        <div class='quotetop'>QUOTE("HugeCock")</div>
                        | :: | [+] RELEASE NOTES [+] | :: |
                        | :: | | :: |
                        | :: | I don&#39;t think anyone was dumping today cause it was | :: |
                        | :: | fucking COLD outside...like ... really really fucking | :: |
                        | :: | cold...it was so fucking cold that my huge cock turned | :: |
                        | :: | into a itsy bitsy cock...but I said fuck it...and went | :: |
                        | :: | out and dumped the game anyway. Enjoy Bitches | :: |[/b]
                        ...

                        Comment


                        • #13
                          Έχω παίξει το 1 και το 2 το 3 δεν το έχω αρχήσει ακόμα....
                          Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που τέλειωσα το 1 και το 2....
                          Τι με συμβουλεύεται να πιάσω το 3 τώρα ή να κάνω επανάληψη στο 1+2 ;

                          Comment


                          • #14
                            Παίξε το Trials and Tribulations και καπάκι μόλις το τελειώσεις να πιάσεις το Apollo Justice. Θα σου πάρει πολλές μα πολλές ώρες να ξαναπαίξεις τα δύο παιχνίδια και δεν έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου για videogames. Εγώ έχω τελειώσει το Justice for All και είμαι στην τελευταία υπόθεση του πρώτου. Βλέπω να το τελειώνω αυτό, να πιάνω το 3 και μετά το Apollo Justice.
                            Αν και θα το φορτώσω για μία δοκιμή τώρα.

                            Comment


                            • #15
                              3 χωρις 2η σκεψη. Θα εχεις ξεχασει καποια γεγονοτα, αλλα οσο παιζεις θα θυμασαι ολο και περισσοτερες λεπτομερειες..

                              Comment

                              Working...
                              X