Announcement

Collapse
No announcement yet.

SEGA Master System

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SEGA Master System



    Παρατηρησα πως δεν εχουμε thread για μια απο τις αγαπημενες κονσολες πολλων, κονσολα που για εμενα προσωπικα ηταν και απο τις πρωτες μου.

    Το NES μπορει να ηταν ο βασιλιας των 8-bit κονσολων αλλα η νομιζω δεν πρεπει να ξεχναμε και την κονσολα της SEGA, το SEGA Master system. Ειδικα στην ευρωπη η κονσολα της sega ειχε πολλους fans, μαλιστα οι πωλησεις του master system στην ευρωπη ηταν μεγαλυτερες απο του NES! Οποτε στην Ελλαδα αν καποιος ειχε προσβαση σε 8-βιτ κονσολα μαλλον το πιθανοτερο θα ηταν να ηταν ενα master system παρα ενα NES.

    Μπορει το master system να μην ειχε παιχνιδια οροσημα που θα αντεχαν στον χρονο σαν τα απολυτα κλασσικα σαν το super mario bros ή το Legend of Zelda, αλλα ηταν μια κονσολα με πολυ τιμια βιβλιοθηκη. Tο master system ειχε καλυτερες εκδοσεις απο διαφορα multiplatfοrm μιας και το master system ηταν ανωτερο τεχνολογικα με καλυτερη παλετα χρωματων, καλυτερα sprites κτλ. Shinobi, ghostbusters και αλλα παιχνιδια ηταν ανωτερα στο master system.


    Περα ομως απο αυτα ειχε και πολλα "exclusives" τα οποια ηταν εξαιρετικα παιχνιδια. Παιχνιδια οπως το Sonic the hedgehog το οποιο ηταν διαφορετικο απο το sonic του Mega Drive και απο τα καλυτερα παιχνιδια της κονσολας, τα alex kid, wonder boy, golden axe και αλλα.

    To master system δεν πετυχε οπως το NES για διαφορους λογους, αλλα θελω να πιστευω πως κανενας δεν περασε ασχημα μαζι του.

    Ποσοι απο εσας ειχατε master system;

  • #2
    Παρών
    Ήμουν αρκετά μικρός όταν την αγόρασα (αρχές 93 περίπου) και η κονσόλα προς το τέλος του κύκλου της οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά ουσιαστικά πράγματα αλλά όντως πρέπει να είχε πολύ τίμια βιβλιοθήκη. Για το alex kidd είχε παιχτεί πριν χρόνια δυνατό ποστ (υποθέτω από τον phantom) για το πόσο hardcorιλα στάζει σαν παιχνίδι, μιλάμε για τόνους μαζοχισμού εκείνη την εποχή, ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα και εννοείται δεν τερματίστηκε ποτέ

    Comment


    • #3
      Originally posted by sub_zero View Post
      Παρών
      Ήμουν αρκετά μικρός όταν την αγόρασα (αρχές 93 περίπου) και η κονσόλα προς το τέλος του κύκλου της οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά ουσιαστικά πράγματα αλλά όντως πρέπει να είχε πολύ τίμια βιβλιοθήκη. Για το alex kidd είχε παιχτεί πριν χρόνια δυνατό ποστ (υποθέτω από τον phantom) για το πόσο hardcorιλα στάζει σαν παιχνίδι, μιλάμε για τόνους μαζοχισμού εκείνη την εποχή, ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα και εννοείται δεν τερματίστηκε ποτέ
      Και εγω σχετικα αργα την πηρα την κονσολα, hand me down απο ξαδερφια, αλλα τουλαχιστον εβρισκα ευκολα φτηνα παιχνιδια. Θυμαμαι καποια στιγμη ψωνιζα απο software center στην χαλκοκονδυλη 3000δρχ με κουτι και 1500δρχ σκετη κασετα, ή 5κ και 3κ, δεν θυμαμαι ακριβως tbh αλλα καποια στιγμη ειχαν πεσει τοσο χαμηλα. Εκανα και ανταλαγες τοτε με 1 χιλιαρικο αν θυμαμαι καλα xD

      Alex kidd δεν ειχα παιξει τοτε, ξεκινησα με το sonic που ειχε στην μνημη και πρωτο παιχνιδι ηταν το "Donald Duck The lucky dime caper". Μετα απεκτησα golden axe, mortal kombat, wonder boy in monster world, shinobi, asterix και αρκετα αλλα τα οποια μαλιστα εχω ακομα.
      Παρολο που αγορασα gameboy 1-2 χρονια απο οταν απεκτησα το MS συνεχιζα να αγοραζω παιχνιδια για MS, γενικα ειχε δυνατη βιβλιοθηκη παρολο που ηταν σχετικα μικρη. Π.χ καποια στιγμη βρηκα και πηρα το desert strike, δεν εβρισκες τετοια παιχνιδια σε game boy, το ειχαμε λιωσει τοτε (βασικα τωρα βλεπω πως υπηρχε και για gameboy αλλα το master system ηταν επιπεδα πιο πανω).



      Ειχε και μπουρδες βεβαια σαν το after burner το οποιο ηταν αθλια μεταφορα αλλα δεν ηταν δυσκολο να βρεις καλα παιχνιδια. Νομιζω το Miracle warriors ηταν και το πρωτο μου πραγματικο rpg. Πολλες αναμνησεις, τοτε παιζαμε παντα παρεα με τον αδερφο μου.


      Νομιζω το master system το εκαψε η πολυ επιθετικη πολιτικη της nintendo που απαιτουσε exclusivity στα παιχνιδια που βγαιναν στο NES, οποτε αναγκαστικα οι publishers απλα κανανε skip το master system που δεν ειχε τοσο μεγαλη βαση χρηστων. Απο τοτε μας τα χαλαγαν οι "κονσολο-τακτικες"

      Γενικα το master system ειναι απο τις κονσολες που πολλοι προσπερνανε, κριμα
      Last edited by Roronoa; 30-07-2019, 09:44 AM.

      Comment


      • #4
        Sonic στη μνήμη ε; Στο δικό μου (όπως και στα περισσότερα νομίζω) είχε alex kidd. Γενικά είχαν περάσει πολλά από τα χέρια μου καθώς εκτός από τα δικά μου έπαιζα και στον ξάδερφο. Τα περισσότερα δεν τα θυμάμαι (αν δω κουτιά βέβαια θα μου έρθουν στο μυαλό) αλλά υπήρχαν και τίτλοι που συνέχισαν στο χώρο, duke nukem, nin gaiden κτλ. Αρκετά έντονη ανάμνηση για μένα το aladdin που και αυτό νομίζω έχει σχολιαστεί παλιότερα εδώ μέσα. Wonder boy (δεν θυμάμαι ποιο) το είχα δει και αυτό στο ξάδερφο, μου έχει μείνει έτσι σαν ευχάριστη εμπειρία αλλά δεν ήμουν σε φάση και ηλικία για να μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά

        Comment


        • #5
          Originally posted by sub_zero View Post
          Για το alex kidd είχε παιχτεί πριν χρόνια δυνατό ποστ (υποθέτω από τον phantom)
          Παρών κι εγώ.

          Το Master System I δεν το είδα ποτέ, αν και πρέπει να κυκλοφόρησε λογικά και στην Ελλάδα. Οι πρώτες εκδόσεις του Master System II είχαν το Alex Kidd, και οι μετέπειτα είχαν το Sonic 1. Το οποίο βγήκε αργότερα από το Sonic 1 του Mega Drive, άκου πράγματα . Το έπαιζα και ψαγμένος θυμάμαι, πως παίζω το «πρώτο πρώτο» Sonic, πού να ήξερα τότε.

          Η κονσόλα πρέπει να αγοράστηκε κάπου στα Χριστούγεννα 95-96, δεν θυμάμαι ακριβώς. Είχα βγάλει ένα δεκαχίλιαρο από τα κάλαντα, πήγα με τους γονείς μου σε σχετικό μαγαζί να πάρω τίποτα παιχνίδια, και με το που είδα τον τομέα με τις παιχνιδοκονσόλες, έμεινα σέκος. Μια τρελή ιδέα πέρασε από το μυαλό μου: «φαντάσου να είχα κι εγώ μία κονσόλα!!!». Προσπέρασα μάρκες αφού δεν ήξερα τίποτα, και έψαξα απλά να βρω την πιο φθηνή. Έβλεπα κάτι σέξυ κονσόλες που αργότερα έμαθα πως λέγονταν Mega Drive & SNES, αλλά οι τιμές ήταν στα ύψη. Κάπου καταχωνιασμένο βρήκα και ένα κουτί με μία κονσόλα της Sega, ονόματι Master System για 12.500 δρχ. Το επόμενο στοίχημα ήταν να πείσω τους γονείς μου να μου δώσουν έξτρα χρήματα, αφού μέχρι πριν λίγο πιστεύαμε πως θα μου έμεναν και ρέστα, αλλά τελικά έπρεπε να τους φεσώσω κι από πάνω. Ούτε που θυμάμαι τι ακριβώς τους έσουρα για να τους πείσω, απλά θυμάμαι πως το ήθελα πολύ και τελικά τους τούμπαρα, χαρ χαρ χαρ, ούτε που μπορούσαν να φανταστούν πως ύστερα από 20+ χρόνια, ακόμα συνεχίζω το ταξίδι .

          Εν τω μεταξύ, δεν ήξερα τίποτα για παιχνίδια, κασέτες, κλπ. Για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα, έκανα μάστερ το Sonic 1, πραγματικά πρέπει να είχα μάθει απ' έξω και το παραμικρό πίξελ. Όταν ύστερα από μήνες ήρθε η ώρα για νέο παιχνίδι, πήγα θυμάμαι σε ένα κατάστημα που σε άφηνε να δοκιμάζεις κασέτες για μερικά λεπτά, για να δεις εάν σου αρέσει, άλλες εποχές. Με το που είδα το Sonic 2, έπαθα ένα μικρό σοκ από την αναβάθμιση που έφαγε, το πήρα μονομιάς και δεν ξανακοίταξα πίσω. Μιλάμε για την υπέρτατη παιχνιδάρα, κατ' εμέ ένας από τους καλύτερους τίτλους του Master System. Από εκεί και πέρα απέκτησα καμιά 10αριά κασέτες, όμως ελέω απουσίας πληροφόρησης, δεν ήταν και οι καλύτεροι τίτλοι. Αν και αργότερα, μέσω δανεικών κασετών ή emulators, έπαιξα ουκ ολίγα παιχνίδια μπόμπες, όπως Rastan, Wonder Boy series, Out Run, Disney Illusion series, και κάμποσα ακόμα.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #6
            Χριστούγεννα 95 πρέπει να είναι αυτό που λες και το θυμάμαι γιατί είχαν βγάλει και διαφήμιση στην tv με το πόσο χαμηλή ήταν η τιμή της κονσόλας. Τότε είχαν ήδη κυκλοφορήσει psx saturn, για μέτρο σύγκρισης το psx κόστιζε 108κ.

            Comment


            • #7
              Btw, ο revenged2 εδω https://www.youtube.com/user/Revenged2/videos κανει κατι αναλογο με τον TheMexicanRunner (που καταφερε να τερματισει ολα τα NES games). Πιο συγκεκριμενα συνεχιζει ακαθεκτος ωστε να τερματισει ολα τα master system games, νομιζω PAL και NTSC. Κανει και stream στο twitch οποτε παιζει καποιο https://www.twitch.tv/revenged2.

              Comment


              • #8
                Ως Sega kid και εγω με master system ξεκινησα καπου στο 92. Μου το ειχε κανει δωρο ο αδερφος του πατερα μου ο οποιος 1 χρονο πιο πριν μου ειχε φερει και το Atari (που απο εκει αρχισα να εχω επαφη), αλλα με το master system νομιζω οτι ξεκινησα τη σοβαρη μου ενασχοληση με το gaming. To δικο μου ειχε μεσα το Sonic και η αληθεια ειναι οτι βλεποντας το στην τηλεοραση ειχα παθει την πλακα μου τοτε (κυριως επειδη σαν χαρακτηρας μου αρεσε παρα πολυ απο τις διαφημισεις ακομα αλλα και απο το cartton που επαιζε τοτε -μπορει και αργοτερα δεν θυμαμαι ακριβως- στην ελληνικη τηλεοραση). Γενικα αγαπημενη κονσολα, το καλο τοτε ειναι οτι δεν ξεραμε απο πωλησεις κλπ οποτε ειχα στο μυαλο μου οτι ηταν equal με το NES και απο τοτε fanboyζα σχετικα με το ποσο cool ειναι ο Sonic και ποσο φλωρος ειναι ο Mario . Στην συνεχεια αγορασα mega drive (κοντα στο 94) και μετα saturn (κοντα στο 97) οπου και ενα χρονο αργοτερατο πουλησα για να παρω psone και δεν ξαναπηρα κονσολα της Sega (σαν σχολιασμο κιολας του γιατι δεν πηγε καλα το Dreamcast, ουτε εγω το αγορασα ποτε γιατι φοβομουν οτι θα το καταργησει και αυτο, και τοτε με αυτα στεναχωριομουν, οχι αστεια ) μιας και ημουν σε φαση ''καλυτερα να παρω μια κονσολα που δεν συμπαθω (psone) αλλα τουλαχιστον θα συνεχισε να υπαρχει παρα ενα μηχανημα που παλι θα δεθω μαζι του και η εταιρεια μπορει να το καψει''.

                Γυρνωντας στα του Master System, sτους τιτλους που ειχα αγορασει και εχω μεχρι σημερα ειναι:

                Asterix
                Lion King
                Deep Duck Trouble
                Land of Illusion
                Sonic Speenball
                Batman Returns
                The Flash
                Last edited by nooto; 01-08-2019, 11:25 AM.

                Comment


                • #9
                  Είχα μεγαλώσει με NES αλλά ο ξάδερφος μου είχε SMS και όποτε πηγαίναμε παίζανε μερικά παιχνίδια. Το Sonic ήταν αρκετά δύσκολο. Περισσότερο μου άρεσε το jurassic Park, που αν και σχετικά σύντομο πιστεύω ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια στο σύστημα και το καλύτερο jurassic Park γενικά, εκμεταλλευομενο στο έπακρο τις δυνατότητες του συστήματος. Το nes δεν μπορούσε να τα κάνει αυτα

                  Comment

                  Working...
                  X