Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demos - Συζήτηση και εντυπώσεις

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • εκει βασίζομαι

    (έχει πάρει και αρκετά θετικές κριτικές, εκτός από την WiiU version, μουχαχαχαχαχαχα)
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Το epic mickey power of illusion είναι διαθέσιμο.

      Λίγο που το έπαιξα με άφησε με ανάμεικτες εντυπώσεις...Από την μια όμορφη ατμόσφαιρα,μουσική και ευχάριστο gameplay...

      το οποίο όμως διακόπτεται κάθε λίγο και λιγάκι για να σχεδιάσεις κάτι στην toych screen με αποτέλεσμα η ροή του gameplay να χαλάει συνέχεια,κάθε δύο λεπτά.Δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολικός αλλά με ενόχλησε αρκετά σε βαθμό να μην αντέξω να τελειώσω το ντεμο.Από εμένα αγορά σε χαμηλή τιμή μόνο.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Για το Power of illusion συμφωνώ κι εγώ, απλά και μόνο βλέποντας το demo. Σε κάποια φάση βαριόμουν και προσπέρναγα αυτά τα κομμάτια, όμως καταντούσε αηδία επειδή τα έβλεπα συνεχώς μπροστά μου. Γενικά αν δεν είχε τόσες διακοπές και αν έβαζαν μερικούς κόσμους ακόμη θα ήταν TOP τίτλος.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • To demo του Ni No Kuni μου άρεσε πάρα πολύ. Μου θύμισε τα παιχνίδια που έπαιζα στο Ps2. Δείχνει σοβαρό και καλοδουλεμένο. Είναι επιτέλους το πρώτο jrpg που με έβαλε σε αναμονή να το περιμένω, όταν είδα ότι έχει overworld έσκουξα!
          sigpic

          Comment


          • To Ni No Kuni οντως ειναι πανεμορφο και μου κανε εντυπωση και εμενα το world map, οπως και η μουσικη. Το battle system με ξενισε αρκετα και εκ πρωτης δε με κερδισε, βεβαια δεν υπαρχει και κανα σοβαρο tutorial να μαθεις να παιζεις σωστα. Κατα τ' αλλα φαινεται τελειως παραμυθακι η ολη φαση, αυτο ελπιζω να μην επηρεαζει αρνητικα την πλοκη και να δουμε ενα καλο setting τουλαχιστον πιστο σε ο,τι θα περιμενε κανεις απο ενα level-5 x ghibli project.

            Ειδα και το MGS Revengeance, το παιχνιδι φωναζει απο χιλιομετρα πως ειναι Platinum. Σφαζεις ανθρωπους, cyborgs και mechas και εισαι μονιμως με το χαμογελο. Τα σεναριακα cutscenes προσπαθουν να ειναι υπερβολικα cool και ισως να παραξενεψουν τους MGS fans, αλλα οκ δε νομιζω να παιξει κανεις αυτο το παιχνιδι για το σεναριο ουτως ή αλλως.

            Comment


            • Για 3ds όλα:


              Castlevania Lords of Shadow Mirror Of Fate:

              Μου άρεσε πάρα πολύ.Με χάλασε κάπως το ότι ουσιαστικά είναι ένα 2d Lords of Shadow,τουλάχιστον όσα είδα στο ντέμο,αλλά οκ σίγουρη αγορά.

              Fractured Soul
              :Ξεκινάς με ένα robot/cyborg w/e και απλά πυροβολείς ότι κινείται ενώ ταυτόχρονα έχει κάποια platforming sections.Ως εδώ τίποτα ιδιαίτερο.Το ωραίο είναι,ότι βλέπουμε την δράση και στις 2 οθόνες,ταυτόχρονα.Το θέμα είναι ότι κάποιοι εχθροί,παγίδες,αντικείμενα ,πόρτες,διακόπτες κλπ βρίσκονται μόνο στη μία από τις 2 οθόνες.Οπότε εμείς με το πάτημα ενός κουμπιού μεταφέρουμε τη δράση κατά βούληση σε όποια οθόνη θέλουμε.Είναι λίγο δύσκολο μέχρι να συνηθίσεις σε ποια οθόνη κοιτάς,trust me it's easier said than done, αλλά γενικά μου άρεσε πάρα πολύ,δοκιμάστε το.Για μένα σίγουρη αγορά.


              Shifting World:Έχεις έναν τυπά,ο οποίος φέρνει τα πάνω κάτω,κυριολεκτικά.Πρόκειται για ένα απλό platform game με έναν πολύ ιδιαίτερο μηχανισμό.Αντί να αλλάζεις διαστάσεις όπως σε άλλους τίτλους,εδώ εναλλάσεις το ταβάνι και το πάτωμα ώστε να περάσεις διάφορα εμπόδια και να συλλέξεις κλείδια.
              Εγώ στην 4η-5η πίστα κόλλησα και το παράτησα,αλλά μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το όλο concept και η υλοποίηση φαίνετια αρκετά καλή,οπότε είπα να το προτείνω.
              Carpe diem

              Comment


              • Σωστός ο Altair. Ωραία ατμόσφαιρα, φέρνει λίγο και από Castleoid το πώς ανοίγουν νέα paths και θα δούμε περισσότερα στην τελική έκδοση. Κατά τα άλλα είναι πραγματικά ένα 2d Lords of Shadow όσον αφορά το battle system απλώς σε 2.5D. Αν και έχουν πει από την Mercury Steam πως θα έχει και 3d sections- με κίνηση στο χώρο δλδ.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Αισθητικα δε με τραβουσε απο τα οσα ειχα δει, παιζοντας το demo προσωπικα δε μπορω να πω οτι με κερδισε. Καταλαβαινω πως ειναι ενα 2D LoS, απλα ξεφευγει απο τα γουστα μου και η αισθητικη και το gameplay που εκ πρωτης εστω φαινεται βαρυ και αργο. Θα μου πειτε τι θες, κι αλλο IGA-vania; Μαλλον οχι, αλλα κι αυτο δε βλεπω να με κανει να ξανασχολουμαι με τη σειρα.
                  Το MH3 δεν το ειδα ακομα, θα του ριξω ενα βλεφαρο μεσα στο σ/κ.

                  Comment


                  • Η αλήθεια είναι ότι τα Igavania, παρά το γεγονός ότι παραμένουν ποιοτικοί τίτλοι, έχουν αρχίσει να επαναλαμβάνονται πολύ. Παρόλα αυτά, για μένα, χίλιες φορές Igavania παρά 2.5 hack & slash.

                    Θα ήθελα να δω ένα Igavania με outdoor environments, πόλεις, side quests, interconnected overworld και αυτοτελή dungeons, έτσι για αλλαγή.

                    Μια εξέλιξη του OoE δηλαδή.

                    Α και γραφικά επιπέδου:


                    Με art direction από Ayami Kojima.

                    /wishful thinking
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Bασικά για να είμαι ειλικρινής, Loggo είσαι στο μυαλό μου όσον αφορά art direction, δομή κτλ. Από την άλλη τα Castleoids με είχαν κουράσει και θεωρώ πως κάπου έφτασαν ένα τέλμα. Το LoS- το έχω ολοκληρώσει στο 360- πιστεύω πως πατάει πιο πολύ στα παλιά Castlevanias και μου άρεσε αρκετά. Υπήρχαν πολλά θέματα, μερικά δάνεια παραήταν φανερά αλλά στο τέλος το game στεκόταν, imo, στα πόδια του. Ακόμη και η μάχη μόλις κατανοούσες το σύστημα γινόταν απολαυστική.

                      Τώρα όσον αφορά τα LoS, είναι μια διαφορετική προσέγγιση σε ένα λίγο "κουρασμένο" franchise και νομίζω- αν εξαιρέσουμε τα δάνεια- πως η Μercury Steam τα έχει πάει μια χαρά. Επίσης νομίζω πως το demo είναι το build της Ε3 και έχει πέσει περαιτέρω δουλειά από τότε( πήγε πίσω και το release date) γιατί, όπως είπε ο Cox, το αρχικό game δεν είχε την αίσθηση που ήθελαν.

                      Εντάξει το Oboro όσος καιρός και να περάσει, παρά τα όποια σφάλματά του είναι πανέμορφο.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Originally posted by Loggo View Post
                        Α και γραφικά επιπέδου:


                        Με art direction από Ayami Kojima.

                        /wishful thinking
                        Muramasa είναι αυτό; Σπέρνει!!!

                        Comment


                        • Δοκίμασε κανείς το demo του Fire Emblem? Μας έκανε επιτέλους την τιμή στο eu eshop της nintendo! Πολύ καλό το demo- προσπερνώ τον ηλίθιο περιορισμό των 10 plays- δίνει μια καλή γεύση τι παίζει στον τίτλο. Σε συνδυασμό με σχόλια που διάβασα στο neogaf είναι σίγουρη αγορά. Για να είμαι ειλικρινής το έκανα preorder από nortec μιας και έχει και ενα hardcover artbook για ένα συγκεκριμένο αριθμό προπαραγγελιών. Ζαχαρώνω και το limited Fire Emblem XL 3DS, γιατί το απλό σε κάποια games μου προκαλεί πόνο στα χέρια και μούδιασμα- βλέπε Kid Icarus το οποίο, παρεμπιπτόντως, σπέρνει.

                          Για το demo να πω, πως αποτέλεσε μια έκπληξη και υπήρξε επιτέλους ουσιαστική αναβάθμιση στα γραφικά. Τα 3d μοντέλα είναι αρκετά λεπτομερή, λιγο περισσότερο από τα αντίστοιχα του Tales of the Abyss, ενώ τα γραφικά στον χάρτη είναι συνδυασμός 2d μοντέλα με 3d backgrounds. To 3d δεν είναι τπτ το φοβερό. Τώρα στα του gameplay, υπάρχουν αρκετές παράμετροι. Μπορείς αρχικά να επιλέξεις avatar για πρωταγωνιστή- καλά μη φανταστείτε και καμμιά τρελή παραμετροποίηση. Επιλογές υπάρχουν για φύλο, εμφάνιση( αν και είναι κλειδωμένη σαν επιλογή) και προσανατολισμός( attack, magic, resistance, luck, vitality, defence, speed αν θυμάμαι καλά) Παράλληλα πρέπει να επιλέξεις και ένα αδύναμο σημείο του χαρακτήρα από τα παραπάνω...

                          Στα της ιστορίας είσαι ο- όνομα που θέλετε εδώ- και σε βρίσκουν οι ήρωες του game και αποκαλύπτεται πω έχεις αμνησία-ωωω τι έκπληξη!!! Από εκεί και πέρα standard πράγματα, μάχη tutorial, άλλη μία μάχη και γενικά γνώριμο Fire Emblem με κάποιες προσθήκες όπως τα bonus που παίρνουν μονάδες που βρίσκονται μία δίπλα στην άλλη( a la Yggdra Union- παίξτε το στην PSP έκδοση τα σπάει...)ενώ παράλληλα υπάρχει και ένα σύστημα σχέσεων μεταξύ των χαρακτήρων αν κρίνω από τις καρδούλες που εμφανίζονται αν κάνεις heal γειτονική μονάδα, ή την προστατέψεις etc All and all πολύ προσεγμένος τίτλος φαίνεται και όπως προείπα σίγουρη αγορά. Πάω να ρίξω ένα replay στο demo...

                          Επίσης ρίξτε μια ματιά στο Muramasa για το Vita...
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Βγήκε το demo για το Injustice Gods among us. Το έπαιξε κανείς? Γνώμες?

                            Προσωπικά- είμαι και DC fan- μου άρεσε αρκετά η Wonder Woman και ο Lex Luthor, ενώ ο Batman μου φάνηκε αδιάφορος σαν moveset etc... Πολύ καλό πως επιτέλους βάλανε την άμυνα στο πίσω, γενικά δεν είναι της νοοτροπίας των Marvel τίτλων- εκεί μιλάμε για πολύ showoff, laserbeams, αστραπές κτλ- εδώ τα πράγματα είναι αρκετά πιο αργά και πιο απλά( πρώτη εκτίμηση για το απλά... επίσης έχει αρκετά πράγματα από το περιβάλλον που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, υπάρχει και ένας super meter αλλά δεν έχω μπει και σε διαδικασία να τα χρησιμοποιήσω γιατί το game δε σ εξηγεί τπτ. επίσης οι super moves πιστεύω πως από ενα σημείο και έπειτα θα γίνουν κουραστικές μιας και μοιάζουν με cut scenes). Σε πρώτη φάση δηλώνω ικανοποιημένος και να σημειώσω πως το demo είναι build προ 6-7 μηνών οπότε όλο και κάτι μπορεί να αλλάξει( στο neogaf πήρε το μάτι μου πως το demo του ps3 είναι ακόμη πιο early build) Θα περιμένω και reviews και αποφασίζω... Επίσης για όσους ενδιαφέρονται- σε κάθε κίνηση στο move set του χαρακτήρα έχει και τα frame data.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • 'Επαιξα και εγώ το ντεμο του fire emblem.

                              Μου άρεσε πολύ.Ωραία γραφικά και artwork,πολύ καλοδεχούμενη προσθήκη η δημιουργία χαρακτήρα και το dual character σύστημα φαίνεται να ενδείκνυται για πολλή στρατηγική.Μάλλον θα είναι το επόμενό μου παιχνίδι για το μηχάνημα.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • ναι το fire emblem ειναι day one, το injustice ειναι ενα ποιο γρηγορο ποιο interactive mk με αμυνα στο πισω (ευτυχως) ειναι σε καλα βηματα η netherealm στο να δινει competitive fightings, βεβαια στο animation εχουνε δρομο ακομα για να φτασουνε το επιπεδο των ιαπωνικων fg, umvc3 ftw

                                Comment

                                Working...
                                X