Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενότητα για reviews

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ενότητα για reviews

    Πιστεύω ότι έγινα κατανοητός. Όπως και να έχει, θα πρότεινα τη δημιουργία μίας ξεχωριστής ενότητας για reviews και άρθρα των μελών του forum. Πιστεύω ότι η ενότητα θα ήταν καλύτερη έναντι ενός απλού θέματος, λόγω πολύ πιο άνετης και άμεσης κατηγοριοποιήσης των reviews/άρθρων. Η ενότητα αυτή θα μπορούσε να αποτελεί κομμάτι της ενότητας "Γενικά" ή "Gamers Odyssey".

    W/e, σκεφτείτε το εσείς τα κεφάλια και αποφασίστε. Απλώς μία τέτοια ενότητα υπήρχε και σε ένα άλλο forum που ήμουν κάποτε admin (λολ) και είχε ιδιαίτερη επιτυχία. That's all .

  • #2
    Καλή ιδέα! Πιθανότατα θα υλοποιηθεί σύντομα (μόλις αρχίσει να μαζεύεται λίγο ο κόσμος).

    Comment


    • #3
      Εγώ, πάντως, το δηλώνω, θα γράφω συχά εκεί . Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του, αν θα ήθελε, δηλαδή, ένα τέτοιο section.

      Comment


      • #4
        Mια χαρά μου ακούγεται ;)
        NDS themes

        Comment


        • #5
          Eγω διαφωνω, νομιζω πως ηδη υπαρχουν πολλα sections... Toυλαχιστον να δημιουργησουμε sub-sections αν θελετε κατι τετοιο, ηδη υπαρχουν πολλες ενοτητες που μειωνουν σε καποιον μικρο βαθμο την λειτουργικοτητα του φορουμ - κατ εμε παντα.

          Τα εχω ξαναπει αλλα 2 hall of και 2 poll sections ειναι TOO MUCH.

          Comment


          • #6
            Ναι είναι κάπως μπερδευτικό.

            Πάντως όσο για Review/Άρθρα, συμφωνώ, ας ανεβάσουμε τον πήχη.

            Comment


            • #7
              Κατά την γνώμη μου καλύτερα θα ήταν αν ανοιγόταν ένα thread στο κάθε section και να γράφαμε τις εντυπώσεις μας για τα παιχνίδια της κάθε εταιρίας ξεχωριστά ...
              Π.χ Nintendo
              Οι εντυπώσεις σας από διάφορα παιχνίδια... ή κάπως έτσι

              Comment


              • #8
                Έβανς κάνε λίγη υπομονή, αυτό μελετάται για την ιστοσελίδα.

                Επειδή και οι ΜΠουΚουΧου (Μασόνοι Κλικαδόροι Παλιοί Χρήστες) είναι αποσυντονισμένοι μετά από ένα μήνα απραξίας, δείξτε σας παρακαλώ λίγη ανοχή. Η τελευταία πληροφόρηση που είχα ήταν πως reviews και αφιερώματα θα υπάρχουν στη σελίδα - είναι και κράχτης, και ενδεικτικό του ποιοί είμαστε, και πιο όμορφο.

                Για θέμα εντυπώσεων, θα υπάρχει. Να διαχωρίσουμε πάντως τα reviews από τις εντυπώσεις.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  OK, αυτό είναι ακόμα καλύτερο. Θα είναι, όμως, σε θέση το κάθε μέλος να γράφει και να δημοσιεύει τα δικά του reviews ή άρθρα;

                  Comment


                  • #10
                    Δυσκολο θεμα ανοιγεις παντως σιγουρα δε θα πρεπει να μπορει ο καθενας να δημοσιευει ο,τι θελει για ευνοητους λογους.
                    Δυσκολο πραγμα να βρεθει η χρυση τομη μεταξυ ποιοτικων δημοσιευσεων και αποφυγης παρεξηγησεων.

                    Comment


                    • #11
                      Στέλνουμε τα reviews/άρθρα στην *επιτροπή*, παίρνουμε βαθμό και δημοσιεύετε ή όχι, χωρίς παρεξηγήσεις.

                      Εγώ δεν έχω κόμπλεξ.

                      Ή να ποστάρονται ρε παιδί μου και να παοφασίζουμε όλοι μαζί αν μας αρέσουν ή όχι. Μπορεί να θέλει μόνο λίγες μετατροπές/διωρθώσεις.

                      Ξέρω οτι να λογοκρίνεις και να αλλάζεις τις αρχικές ιδέες πάει κόντρα στην αυθεντία και τις προσωπικές επιλογές/απόψεις (ε, αυτές απαραίτητα δεν χρειάζονται να αλλάζουν, το ύφος και νόημα θα μετράει), αλλά πως αλλιώς να έχουμε ποιοτικές *δημοσιεύσεις*; Σαν περιοδικό ένα πράμα, τα συζητάνε όλοι μαζί πριν το δημοσιεύσουν, όχι οτι θέλει ο καθένας.

                      Comment


                      • #12
                        Θέμα λογοκρισίας, βαθμολογίας ή "επιτροπής σοφών" απλά δεν υφίσταται. Όπως έγραψα και στο Gamepro, τα κείμενα που θα λαμβάνουν οι υπεύθυνοι της σελίδας (οι οποίοι προς το παρόν ταυτίζονται με τους moderators) θα περνούν από ορθογραφικό και συντακτικό έλεγχο και μετά θα ανεβαίνουν, ενυπόγραφα με το νικ του συγγραφέα ασφαλώς. Περίπτωση να μην ανέβει κάποιο κείμενο υπάρχει μόνο αν πρόκειται για εμφανή προχειροδουλειά (σημαντικές ελλείψεις, ελιππής τεκμηρίωση ή αστήρικτη επιχειρηματολογία, υπερβολικά κακή χρήση της γλώσσας), και θα υπάρχει διαρκής ανοιχτή γραμμή. Δε θα κοπεί κανένα κείμενο επειδή η ομάδα της σελίδας δε συμφωνεί με το πνεύμα του, αλλά θα γίνουν παρεμβάσεις ΠΡΟ δημοσίευσης αν οι ελεγκτές είναι γνώστες του θέματος και εντοπίσουν κάποια αδυναμία.

                        Με άλλα λόγια, γνωρίζετε το επίπεδο του καθενός ξεχωριστά και της κοινότητας συνολικά. Κάντε μια αυτοκριτική, μετρήστε τις ικανότητες και τις γνώσεις σας, και εμείς είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε και όχι να σας κρίνουμε. Τέλος, έχετε στο νου σας ότι μια κοινότητα ή ομάδα δε χαρακτηρίζεται από τα καλύτερα μέλη της, αλλά από τα χειρότερα.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #13
                          Θέμα λογοκρισίας, βαθμολογίας ή "επιτροπής σοφών" απλά δεν υφίσταται. Όπως έγραψα και στο Gamepro, τα κείμενα που θα λαμβάνουν οι υπεύθυνοι της σελίδας (οι οποίοι προς το παρόν ταυτίζονται με τους moderators) θα περνούν από ορθογραφικό και συντακτικό έλεγχο και μετά θα ανεβαίνουν, ενυπόγραφα με το νικ του συγγραφέα ασφαλώς. Περίπτωση να μην ανέβει κάποιο κείμενο υπάρχει μόνο αν πρόκειται για εμφανή προχειροδουλειά (σημαντικές ελλείψεις, ελιππής τεκμηρίωση ή αστήρικτη επιχειρηματολογία, υπερβολικά κακή χρήση της γλώσσας), και θα υπάρχει διαρκής ανοιχτή γραμμή. Δε θα κοπεί κανένα κείμενο επειδή η ομάδα της σελίδας δε συμφωνεί με το πνεύμα του, αλλά θα γίνουν παρεμβάσεις ΠΡΟ δημοσίευσης αν οι ελεγκτές είναι γνώστες του θέματος και εντοπίσουν κάποια αδυναμία.

                          Με άλλα λόγια, γνωρίζετε το επίπεδο του καθενός ξεχωριστά και της κοινότητας συνολικά. Κάντε μια αυτοκριτική, μετρήστε τις ικανότητες και τις γνώσεις σας, και εμείς είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε και όχι να σας κρίνουμε. Τέλος, έχετε στο νου σας ότι μια κοινότητα ή ομάδα δε χαρακτηρίζεται από τα καλύτερα μέλη της, αλλά από τα χειρότερα.
                          [/b]
                          Νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση.Να μην βαθμολογείτε ένα κείμενο και να δημοσιεύονται σχεδόν όλα τα κείμενα που έχουνε κάποια standars.Πχ σωστή σύνταξη,επειχηρηματολογία,ορθογραφία,όχι προχειροδουλεία κτλ κτλ.Έτσι ακόμα και μέλη που μπορεί να μην έχουνε τόσο καλή επίδωση στον γραπτό λόγο να μπορέσουνε να συνεισφέρουνε στο site.Ούτως ή άλλος για την πλάκα μας και για το hobby μας είναι το site ;)


                          Comment


                          • #14
                            OK titus, με κάλυψες πλήρως. Η καλύτερη λύση ασυζητητί. Εξάλλου ούτε επαγγελματίες είμαστε, ούτε για λεφτά θα γράφουμε. Ανυπομονώ να ετοιμαστεί αυτή η ενότητα, όποτε την κάνετε, για να σας δώσω και τα πρώτα reviews μου, όπως και κάποια άρθρα που έχω στα σκαριά.

                            Α, μία ακόμα ιδέα που μόλις μου ήρθε. Θα μπορούσατε να αφήσετε ανοιχτή την ενότητα για σχολιασμούς (κάτω από το κάθε άρθρο/review); Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε να γίνει ενδιαφέρουσα συζήτηση έξω από τα πλαίσια του forum και θα μπορούσαν, μάλιστα, πολλοί "εξωτερικοί" επισκέπτες να συμμετάσχουν ή να ενημερωθούν.

                            Γενικά το θέμα των άρθρων/reviews το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό και έτσι όπως το σκεφτήκατε εσείς είναι ακόμα καλύτερο (δηλαδή να μπει στο site και όχι στο forum). Ως καθαρά χομπίστικο site, το βρίσκω ιδιαίτερα σημαντικό και θετικό να προβάλονται άρθρα από παίχτες για παίχτες.

                            Επίσης, σκεφτείτε και την περίπτωση πολλών reviews για το ίδιο παιχνίδι. Μία καλή κατηγοριοποίηση είναι απαραίτητη. Από την άλλη, ο περιορισμός ενός review για κάθε παιχνίδι θα ήταν πολύ ενοχλητικός για όλους εμάς, που θέλουμε να γράφουμε. Θα μπορούσατε να βάλετε μία γενική σελίδα "reviews", στην οποία να έχετε μία στύλη με τους τίτλους για τους οποίους έχει γραφτεί κάποιο review και οι τίτλοι αυτοί να αποτελούν links για τα reviews που γράφτηκαν για το παιχνίδι αυτό, συνοδευόμενα από το όνομα των ατόμων που τα έγραψαν.

                            Επίσης, πλάκα θα είχε να υπήρχε και ένας μέσος όρος, όπως πρότεινε ο link σε άλλο θέμα (για άλλο θέμα ).

                            Ξέρω, ζητάω πολλά . Ιδέες ρίχνω, απλώς σκεφτείτε αυτά που σας λέω, πάρτε ιδέες και από αλλού, βάλτε και τις δικές σας μέσα και πιστεύω το τελικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο. Το θέμα των reviews με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και αν υπάρχει πρόβλημα στο "προσωπικό" θα ήθελα πολύ να σας βοηθήσω, έστω και σε αυτόν τον τομέα μόνο.

                            Comment


                            • #15
                              Me2

                              my revies & articles as Vikarma

                              My Webpage

                              cool-stuffe (xbox & xbox live...)

                              Comment

                              Working...
                              X