Announcement

Collapse
No announcement yet.

Warn system: Δοκιμαστικό στάδιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αν και είμαι νέος στο όλο concept του forum, πιστεύω ότι μερικές αρχές πρέπει να τηρούνται και πρέπει να αποδίδεται ο απαραίτητος σεβασμός προς τους συν-forumίτες μας. Τους 4 μήνες που είμαι εδώ έχω δει ανούσιους τσακωμούς πολλών σελίδων για θρησκείες, πολιτική, εκπαίδευση και διάφορα άλλα θέματα (βλ. το θέμα το οποίο διαβάζετε αυτήν την στιγμή, το MGS4 topic που κάθε 2 σελίδες γεμίζει fanboyσμους και άλλα) τα οποία είναι παντελώς άσχετα με το gaming. Ως αποτέλεσμα, δημιουργείται ένα αρνητικό κλίμα το οποίο δεν έχω καμία διάθεση να ανέχομαι όταν μπαίνω εδώ για να μάθω για games και να περάσω καλά.

    Φυσικά υπάρχουν και πολύ περισσότερες ωραίες συζητήσεις επί του θέματος (gaming πάντα), με και από πολύ έξυπνα και ενημερωμένα άτομα τα οποία εκτιμώ πολύ. Δυστυχώς όμως τα άσχημα είναι αυτά που μένουν και δημιουργούν την εικόνα του forum. Το αν θα μπει ή όχι warn system δεν θα έπρεπε να είναι καν θέμα συζήτησης. Είναι απολύτως φυσιολογικό και είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο πριν το ban το οποίο και ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε στους mods που το προτείνουν. Δείτε λίγο πως δουλεύει το Neogaf. Εκεί το spam ισούται με ban και ούτε συζητήσεις έχει ούτε τίποτα.


    Comment


    • Τελικά μετράει καθαρά τι εικόνα θέλεις για το forum.

      1) Εικόνα παρέας, καφενείου, κερκίδας; Τότε μόνο σε συμπεριφορές απίστευτα ακραίες κάνεις ban.

      2) Εικόνα υγιούς gaming community*; Ban σε όποιον προκαλεί την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ διατάραξη αυτής της εικόνας...

      *Υγιές gaming community: Μια κοινότητα παικτών που μοιράζεται τον ενθουσιασμό και τις γνώσεις πάνω στο gaming με απόλυτα αγνά και αλτρουιστικά κίνητρα.
      [/b]
      Αν και είμαι νέος στο όλο concept του forum, πιστεύω ότι μερικές αρχές πρέπει να τηρούνται και πρέπει να αποδίδεται ο απαραίτητος σεβασμός προς τους συν-forumίτες μας. Τους 4 μήνες που είμαι εδώ έχω δει ανούσιους τσακωμούς πολλών σελίδων για θρησκείες, πολιτική, εκπαίδευση και διάφορα άλλα θέματα (βλ. το θέμα το οποίο διαβάζετε αυτήν την στιγμή, το MGS4 topic που κάθε 2 σελίδες γεμίζει fanboyσμους και άλλα) τα οποία είναι παντελώς άσχετα με το gaming. Ως αποτέλεσμα, δημιουργείται ένα αρνητικό κλίμα το οποίο δεν έχω καμία διάθεση να ανέχομαι όταν μπαίνω εδώ για να μάθω για games και να περάσω καλά.

      Φυσικά υπάρχουν και πολύ περισσότερες ωραίες συζητήσεις επί του θέματος (gaming πάντα), με και από πολύ έξυπνα και ενημερωμένα άτομα τα οποία εκτιμώ πολύ. Δυστυχώς όμως τα άσχημα είναι αυτά που μένουν και δημιουργούν την εικόνα του forum. Το αν θα μπει ή όχι warn system δεν θα έπρεπε να είναι καν θέμα συζήτησης. Είναι απολύτως φυσιολογικό και είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο πριν το ban το οποίο και ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε στους mods που το προτείνουν. Δείτε λίγο πως δουλεύει το Neogaf. Εκεί το spam ισούται με ban και ούτε συζητήσεις έχει ούτε τίποτα.
      [/b]

      Καποιος ειχε ζητησει επιχειρηματα απ την "αλλη πλευρα", αυτους που θελουν να μπει ταξη.
      Πιστευω πως με τα 2 προηγουμενα posts να καλυφθηκαν οσοι εχουν αποριες.

      Μιας και αναφερθηκε το NeoGAF, κατι τετοιο αποτελει προτυπο για μενα. Τοσο παραλογο σας ειναι να συνδυασουμε τις συζητησεις για games συνοδευομενες απο ΧΑΒΑΛΕ;
      Κανεις δε θελει spam, κανεις δε θελει flames. Ολα καλα ως εδω. Αν το θελετε θα το πετυχουμε και μην κολλατε σε εννοιες οπως ban και warn. Μεταξυ σοβαρου και αστειου να πω πως ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

      Comment


      • Το θέμα του warn με έχει ψιλοκουράσει και έχει πάψει να με ενδιαφέρει.
        Δε κρύβω ότι η τρομερή επιθυμία και ζήλος απ’ τη πρώτη στιγμή από πλευράς mods για την εισαγωγή του μέτρου (που ειδικά όταν άρχισε να συζητιέται δεν είχε απολύτως καμία λογική, νόημα και λόγο ύπαρξης και που συνεχίζω να πιστεύω ότι αχρείαστο θα είναι για το 99% των μελών) είναι τουλάχιστον εκνευριστική, ειδικά όταν δεν υπήρχε καν θέμα, αλλά όπως και να χει, από τη δική μου τη πλευρά δίνω και με τη σειρά μου το OK, (Η Πόλις εάλω ) συνεχίζω να το θεωρώ άχρηστο και ηλίθιο βέβαια, αλλά δε βαριέσαι, εδώ θα είμαστε και όλοι και όλα κρίνονται.

        Εξάλλου δεν είναι τόσο το μέτρο, όσο το πώς θα χρησιμοποιηθεί, ζήτω η νέα εποχή λοιπόν!

        Υ.Γ. Sorry αλλά στο Neogaf τα μισά posts είναι spam, flame comments και σχόλια της μιας γραμμής, θεωρώ το επίπεδο των συζητήσεων εδώ ανώτερο, ειδικά σε συγκεκριμένα gaming θέματα έχουν γίνει εξαιρετικές συζητήσεις, με πλούσιες και τεκμηριωμένες απόψεις από αρκετά άτομα, σε αντίθεση με τα 1 sentence comments του NeoGaf.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Το εναλλακτικο μετρο που παιζει αν και ειναι προσωπικη αποψη (βεβαια το συζητηησα με πολλους και το βρισκουν πιο αμεσο) ειναι το σταδιο pm προειδοποιητικο -> ban προσωρινο -> ban.
          Το προτιμας απο το ημιμετρο που ακουει στο ονομα warn;

          Comment


          • Ακριβώς από πάνω δήλωσα ότι δίνω το OK για το μέτρο, ο κύριος πόλος αντιπολίτευσης δεν υπάρχει πια, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Δεν καταλαβαίνω καν την ερώτηση, το ότι έδωσα το OK, δε πάει να πει ότι δε με χάλασε ένα συγκεκριμένο ύφος, ούτε ότι ξαφνικά άλλαξα άποψη για το μέτρο, και επειδή όπως έχω ξαναπεί το κοκοκο δε το γουστάρω, θεώρησα σωστό να καταθέσω ακριβώς τις απόψεις μου μιας και πείρα τελική θέση για το ?φλέγον? αυτό ζήτημα.

            Τώρα τα περί pm και ban, επίσης δε με ενδιαφέρουν, δε μπορώ να κρίνω τίποτα, γιατί δε ξέρω που σταματάει η ανοχή κάθε mod, αν όμως μου κάνεις ερώτηση, δίνω και γι αυτό το OK, πραγματικά δε με ενδιαφέρει.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Όπως είχα πει σαν άλλοτε, κάποια πράγματα έγκεινται στην προσωπικότητα του καθενός. Εγώ δεν έχω πρόβλημα όχι να βρίσει ο ένας τη μάνα του άλλου, αλλά να βρίζουν όλοι εν χορώ τη δικιά μου. Στα παπάρια μου.
              Αλλά επειδή κατανοώ πως αυτό ίσως να μην είναι φυσιολογικό και πως κάποιοι έχουν αδυναμία στις μητέρες, στο Θεό και στις λοιπές κοινωνικές συμβάσεις, κόβω σήμερα την κορδέλα αυτή και εγκαινιάζω το σύστημα μπανγουορν που θα αποτελέσει πνεύμονα πρασίνου για το δήμο μας και κυψέλη αθλητισμού για τη νεολαία.
              Ειλικρινά, έχω μπει σε κοκπιτ αεροπλάνου, σε βαγόνι καρβουνιάρη, σε πορτπαγκάζ Audi TT, αλλά τέτοια διαδρομή δεν έχω ξανακάνει.

              Επιπλέον οι mods κατα βάση απέδειξαν πως δεν είναι κομπλεξικοί ανερμάτιστοι γκάουλες, οπότε μπορώ να πω πως τους εμπιστεύομαι τις βρωμοδουλειές μου, αλλά δηλώνω πως στην πρώτη ευκαιρία θα διαμαρτυρηθώ εντόνως χωρίς προφανή λόγο.

              Αν μη τι άλλο πάντως, θα μπει κάποια τάξη σε αυτούς που λένε μουνί χωρίς λόγο και αιτία, επιτέλους, το κακό παράγινε. Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει κι άλλη λέξη για το μουνί, το αιδίο, κι εγώ σήμερα το έμαθα, μέχρι τώρα το έλεγα μουνί ή απλά έδειχνα.

              Συμπέρασμα: Για άλλη μια φορά η πλειοψηφία καταχράται του δικαιώματός της και επιβάλλει τη δημοκρατία των πολλών, που είναι ο υπαρκτός σοσιαλισμός τώρα κύριε Καραμανλή;

              Comment


              • Όπως είχα πει σαν άλλοτε, κάποια πράγματα έγκεινται στην προσωπικότητα του καθενός. Εγώ δεν έχω πρόβλημα όχι να βρίσει ο ένας τη μάνα του άλλου, αλλά να βρίζουν όλοι εν χορώ τη δικιά μου. Στα παπάρια μου.
                Αλλά επειδή κατανοώ πως αυτό ίσως να μην είναι φυσιολογικό και πως κάποιοι έχουν αδυναμία στις μητέρες, στο Θεό και στις λοιπές κοινωνικές συμβάσεις, κόβω σήμερα την κορδέλα αυτή και εγκαινιάζω το σύστημα μπανγουορν που θα αποτελέσει πνεύμονα πρασίνου για το δήμο μας και κυψέλη αθλητισμού για τη νεολαία.
                Ειλικρινά, έχω μπει σε κοκπιτ αεροπλάνου, σε βαγόνι καρβουνιάρη, σε πορτπαγκάζ Audi TT, αλλά τέτοια διαδρομή δεν έχω ξανακάνει.

                Επιπλέον οι mods κατα βάση απέδειξαν πως δεν είναι κομπλεξικοί ανερμάτιστοι γκάουλες, οπότε μπορώ να πω πως τους εμπιστεύομαι τις βρωμοδουλειές μου, αλλά δηλώνω πως στην πρώτη ευκαιρία θα διαμαρτυρηθώ εντόνως χωρίς προφανή λόγο.

                Αν μη τι άλλο πάντως, θα μπει κάποια τάξη σε αυτούς που λένε μουνί χωρίς λόγο και αιτία, επιτέλους, το κακό παράγινε. Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει κι άλλη λέξη για το μουνί, το αιδίο, κι εγώ σήμερα το έμαθα, μέχρι τώρα το έλεγα μουνί ή απλά έδειχνα.

                Συμπέρασμα: Για άλλη μια φορά η πλειοψηφία καταχράται του δικαιώματός της και επιβάλλει τη δημοκρατία των πολλών, που είναι ο υπαρκτός σοσιαλισμός τώρα κύριε Καραμανλή;
                [/b]



                LOL
                Insert Coin

                Comment


                • Κατάλαβα τελικά τι συμβαίνει. Η διαφορά μου με την πλειοψηφία των υπολοίπων μελών είναι θέμα ορισμού. Αντιλαμβάνονται την κατάσταση ακριβώς όπως και εγώ, απλά εγώ δεν την ορίζω ως τραγική. Οι απόψεις που εκφράστηκαν προφανώς και είναι απολύτως δεκτές, και όπως προείπα συμφωνώ με την χρήση του warn ως "μέτρο πρόληψης" ή αλλιώς προειδοποίηση για το επερχόμενο ban ( ), πολύ απλά γιατί δε νομίζω ότι μπορεί να διαφέρει από την ειδοποίηση μέσω ενός απλού PM.
                  Τέλος, πιστεύω ότι μπορούμε και θα πρέπει να είμαστε μια υγιής gaming community με περιθώρια χαβαλέ. Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε σε κάποιο άκρο.
                  "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                  Comment


                  • πολύ απλά γιατί δε νομίζω ότι μπορεί να διαφέρει από την ειδοποίηση μέσω ενός απλού PM. [/b]
                    Mono to oti mporei kapoios na proseksei to warn otan tha einai poly arga pleon :icon_twisted:
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Ως σχετικα ενεργό μέλος, και με επιθυμία να παραμείνω στην "Internetική παρέα", έχω να πω τα εξής:

                      Συμφωνώ με το warn, και βοηθάει πολύ, γιατί υπήρξαν καταστάσεις που όλοι μπορεί να έχουμε υπάρξει ερειστικοί, κι εγώ μαζί, είτε σε θέματα θρησκείας, πολιτικής, γυναικών, ομοφυλοφίλων, και σε άλλα. Και μερικές φορές η αντιπαράθεση και η διάσταση απόψεων διαφέρουν ελάχιστα από τις προσωπικές επιθέσεις. Δεν είναι να κακό να μας υπενθυμίζουν με το warn ότι έχουμε ξεφύγει (ειδικά αν αυτό συμβαίνει επανειλημμένα), και να μας δείχουν ότι βρισκόμαστε σε ένα χώρο στον οποίο η συμμέτοχη σημαίνει πάνω από όλα σεβασμό προς το κάθε μέλος ξεχωριστά, αλλά και προς την κοινωνική / θρησκευτική / πολιτική ομάδα που στην οποία ανήκει κάθε μέλος.

                      Οι Moderators δεν είναι φασίστες, ούτε αστυνόμοι, αλλά είναι επόπτες. Αυτό έχει αποδειχθεί από την πραγματικά ελαστική συμπεριφόρά τους και από το ότι είναι φιλικοί και συνεργάσιμοι. Και δεν επιβάλουν αυτό το "μέτρο", αλλά ζητούν την άποψή μας.

                      Για να συνοψίσω, η γνώμη μου είναι ότι το forum έχει γίνει αρκετά εκτενές, και με την επικείμενη διόγκωσή του, όπως διάβασα, είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε αλλαγή θα διευκολύνει τη δουλειά της Moderating Team.

                      Υστερόγραφα (σε ανάλαφρη διάθεση, σε στυλ αλληλογραφίας GamePro)

                      Υ.Γ.1: Αλήθεια, ο ΦΥΓΕ 114 γιατί δεν έχει εκφέρει άποψη; Πραγματικά απορώ.
                      Υ.Γ.2: Ό,τι και να γίνεται, αν γίνεται με humor, μου αρέσει. Γι' αυτό το λόγο παραδέχομαι ότι όταν διάβασα για OniBo(u)cho, διασκέδασα πάρα πολύ, γελούσα μέχρι δακρύων, και τώρα γελάω, γιατί ήταν πολύ έξυπνο.

                      Αυτά τα ολίγα από μένα.
                      My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                      Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                      Comment


                      • ακομα με αυτη τη βλακεια ασχοληστε? τι συζητατε εδω και 10 σελιδες?

                        Comment


                        • Spaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmm.................. ........
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Τελείως, τι trollοποστ ήταν αυτό ρε ΦΥΓΕ; Ένα μήνα και έχει να γραφτεί κάτι.


                            Comment


                            • Δεν κατάλαβες καλά φίλε Αλέξανδρε.Ο αγαπητός Ραμπίδης απάντησε στην ερώτηση του ΦΥΓΕ τι συζητάμε δέκα σελίδες;και η απάντηση είναι SPAM!
                              αν κατάλαβα καλά δηλαδή...
                              Carpe diem

                              Comment


                              • γενικα σ'αυτο το θεμα επεσε πολυ αναλυση για το τιποτα. το μαμισατε και ψωφησε οπως λεμε...

                                Comment

                                Working...
                                X