Announcement

Collapse
No announcement yet.

Warn system: Δοκιμαστικό στάδιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Για λόγους κυρίως διάθεσης, απείχα από το forum αν και παρακολουθούσα τι γράφεται. Θα ήθελα να διατυπώσω την άποψή μου για ένα θέμα που είχε συζητηθεί και όσο καιρό ήμουν moderator. Σε εκείνη την κουβέντα είχαμε καταλήξει στο να μην το εισάγουμε, γιατί τα όποια περιστατικά απειθαρχίας θεωρήθηκαν μεμονωμένα και πως το όποιο moderating ήταν ακόμα αποτελεσματικό με τον τρόπο που γινόταν. Σε εκείνη την περίσταση, ήμουν κατά (τα όποια περιστατικά ήταν παροδικά, η γενική ατμόσφαιρα στο φόρουμ ήταν πολύ ήρεμη και πειθαρχημένη ενώ το όποιο moderating μικρής κλίμακας χωρίς εντάσεις, και σαν κίνηση μου είχε φανεί υπερβολική και σε λάθος χρόνο). Από τότε που παραιτήθηκα έχει περάσει περίπου 1,5 μήνας, οπότε δεν έχω εικόνα (και άρα άποψη) του πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα και του πόσο το μέτρο είναι απαραίτητο ΣΗΜΕΡΑ. Δε γνωρίζω τους λόγους που επανήλθε, αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα που γράφτηκαν σε αυτό και μόνο το θέμα.

    Σε ό,τι αφορά την εριστική συμπεριφορά και την ειρωνία, είμαι κατά του να μπει κάποιος γενικός πειθαρχικός κανόνας, καθώς οι συμπεριφορές αναγκαστικά κρίνονται κατά περίσταση. Ένας είρωνας (σαν εμένα, ας μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου) θα είναι είρωνας σε κάθε ποστ που γράφει και όχι μόνο στις προσωπικές του διενέξεις. Μπορείς να κάνεις παρατήρηση σε κάποιον γιατί ενθάρρυνε ή ξεκίνησε μια διαμάχη ή προσέβαλε την προσωπικότητα του άλλου, αλλά όχι επειδή έχει ένα αιχμηρό τρόπο γραφής.

    Οι υπόλοιπες παραβάσεις (ή "παραβάσεις") ήταν έτσι κι αλλιώς στη δικαιοδοσία των moderators, ενώ πιστεύω πως χρειάζεται μια διασαφήνιση για τη δημόσια προσβολή του θεσμού. Σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως είμαστε στο απυρόβλητο ή δε δεχόμαστε εν δυνάμει οξεία κριτική, ή πως δε μπορείτε να μας κάνετε πλάκα ή να μας μιλάτε ελεύθερα. Εγώ προσωπικά όμως, μπορώ να αριθμήσω κάποια παραδείγματα σε δημόσιες συζητήσεις που για να ηρεμίσουν τα πνεύματα χρειάστηκαν 2 και 3 παρεμβάσεις, από διαφορετικούς μάλιστα moderators. Είναι μια ασφαλιστική δικλείδα του ότι, αν εκτραχυνθούν πολύ τα πράγματα με καβγάδες σε παράλληλα θέματα, εκατέρωθεν μπηχτές, ύβρεις επί προσωπικού, υποννοούμενα κλπ, η εξουσία μας θα γίνεται σεβαστή και το "ΣΚΑΣΤΕ" θα είναι "ΣΚΑΣΤΕ" και όχι "σας παρακαλώ σταματήστε γιατί αν δεν σταματήσετε δε μπορούμε να σας κάνουμε τίποτα". Μην ξεχνάτε ότι πρόκειται ένα μέσο για δημόσιες συζητήσεις - στο τι θα πείτε με ΠΜ σε ένα moderator υπάρχει σχεδόν απόλυτη ελευθερία. Είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο? Όταν ήμουν εγώ, όχι. Από τότε και μετά, δεν έχω άποψη και δε γνωρίζω. Ξέροντας πάντως τα άτομα της ομάδας, είμαι σίγουρος ότι θα το έχουν συζητήσει πάρα πολύ για να το βάλουν στο τραπέζι.

    Και κάτι ακόμα - με το να μη συμμετέχετε σε δημόσιες συζητήσεις, όπως αυτές που ξεκινούν τα παιδιά, για θέματα διοίκησης, όχι μόνο δε βοηθάτε αλλά απεναντίας χειροτερεύετε την κατάσταση. Ένα απλό ποστ "συμφωνώ" είναι πολύ σημαντικό στο να ξέρουμε τις απόψεις σας. Όταν ΔΕΝ ξέρουμε και ρωτάμε για να μάθουμε και ΔΕΝ παίρνουμε απάντηση, το "αποφασίζωμεν και διατάζωμεν" είναι υποχρεωτικά μονόδρομος γιατί αναγκαστικά θα δράσουμε με γνόμωνα μόνο τη δική μας κρίση - δεν θα έχουμε τη δική σας! Μην ξεχνάτε ότι ο φασισμός (με ή χωρίς εισαγωγικά) δεν ξεκινά μόνο από την τρέλα της εξουσίας, αλλά κυρίως από την αδιαφορία της μάζας.


    Επί της ουσίας τώρα...Είναι κάτι που θα μας επηρρεάσει σε ένα 1 - 2%, και που πολύ πιθανό να ξεχάσουμε ότι θα υπάρχει. Διαβάζοντας τα σχόλια και τις αντιδράσεις των μελών, είδα ως κοινό παρονομαστή χρηστών το "μα γιατί το χρειαζόμαστε?" και ως κοινό παρονομαστή των moderators το "αν το χρειαστούμε?". Κατανοώ απόλυτα το ότι αρκετός κόσμος νιώθει πως αντιμετωπίζεται σαν εν δυνάμει παραβάτες, ειδικά από τη στιγμή που τα προβλήματα συμπεριφοράς είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού (πάντα εξ όσων γνωρίζω). Δέχομαι επίσης το ότι το μόνο εργαλείο που έχουν οι moderators στο να νουθετήσουν έναν απείθαρχο χρήστη είναι το μόνιμο ban. Αυτό που ζητούν δεν είναι παραπάνω εξουσίες, αλλά περισσότερη ευελιξία σε μια δύσκολη κατάσταση ώστε να μη χρειαστεί να γίνουν ακραίοι. Για το καθημερινό moderating, ο λόγος των moderators απ'όσο θυμάμαι εισακούεται, και η όποια μικρή απειθαρχία είναι στα πλαίσια του λογικού. Αυτό με το οποίο δεν είδα κανένα να ασχολείται πάντως είναι το αν το warn level θα πηγαίνει μόνο πάνω ή θα μπορεί να μειωθεί κιόλας. Σα συμβιβαστική λύση έχω να προτείνω το εξής - επειδή προσωπικά, σαν απλό μέλος, δε μου είναι συμπαθές σα μέτρο, το βρίσκω υπερβολικό αν και αναγνωρίζω τη χρησιμότητά του, να αφήσουμε τα πράγματα όπως είναι αλλά όταν λυθεί ο πρώτος σοβαρός καβγάς ΧΩΡΙΣ την εισαγωγή του warn system (μόνο με τα υπάρχοντα μέσα δηλαδή) ή αν μπούμε σε μια γενικευμένη περίοδο έντασης, να εισαχθεί κατευθείαν χωρίς δημόσια συζήτηση τύπου "θέλετε - δε θέλετε". Για το πλαίσιο χρήσης του, υπάγεται στο ίδιο με αυτό του καθημερινού moderating.


    Και ξαναλέω ότι μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση το ότι δε βλέπω απόψεις χρηστών...

    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #47
      Όχι. Βάζουμε το warn system για να προλάβουμε καταστάσεις που είναι σχεδόν βέβαιο ότι σε κάποια φάση θα προκύψουν, γιατί έχουν δημιουργηθεί πολλάκις κατά το παρελθόν στα πλαίσια αυτής της κοινότητας. Αυτό το "εάν ποτέ μεγαλώσει η κοινότητα" είναι δευτερεύον λόγος. Όντως στο παρόν forum δεν έχουμε δει τραγικές καταστάσεις ως τώρα, αλλά ας μην το πάμε και στο άλλο άκρο.[/b]
      Με άλλα λόγια λες ό,τι λέω στο προηγούμενο post μου, θες το warn system για τις καταστάσεις που όταν, αν, ίσως κλπ πιστεύεις πως θα δημιουργηθούν, προφανώς αντιλαμβανόμαστε πολλά πράγματα διαφορετικά.
      Δε φτάνουμε σε κανένα άκρο σύντροφε, το μόνο ακραίο στο παρόν topic είναι η και μόνο υπό συζήτηση εφαρμογή, με βάση πάντα τη μέχρι τώρα πορεία μας εδώ, του συγκεκριμένου συστήματος.
      Θυμίζω ότι:
      Τέτοιο μέτρο δεν υπάρχει ούτε καν στα περισσότερα επαγγελματικά site / forums επίσημων περιοδικών ή ειδησεογραφικών site, δεν υπήρχε στο GamePro, και το βάζουμε ΕΜΕΙΣ (?), ΕΔΩ; Στο site του παρεΐστικου κι ανάλαφρου κλήματος που θέλαμε (?) να δώσουμε όταν μιλάγαμε για την δημιουργία του;[/b]
      Έχουν υπάρξει άσχημα περιστατικά, τα οποία θα μπορούσαν ίσως να έχουν αποφευχθεί με το warn system.[/b]
      Ξανάλεω όπως είπα και πριν ότι μπορώ να δεχθώ κάποιες εντάσεις που υπήρξαν κατά καιρούς, αυτές όμως αφορούσαν ό,τι πιο σοβαρό, προσωπικό και κατ’ επέκταση εύφλεκτο, έχει κάθε άνθρωπος μέσα του, τα κοινωνικοπολιτικά του πιστεύω, δε μιλάμε ούτε για megabytes, ούτε για γραφικά, ούτε για physics, ούτε για τον Mario και τον Sonic, μιλάμε για συζητήσεις πάνω σε θέματα που επηρεάζουν τη ζωή μας καθημερινά, εκεί η ένταση είναι έως ένα βαθμό αναπόφευκτη, συμβαίνει μεταξύ συγγενών και των καλύτερων φίλων, δε θα συμβεί μεταξύ μιας virtual παρέας;

      Κατά την άποψη μου, ακόμα κι εκεί όμως, η κοινότητα πείρε πολύ καλό βαθμό, οι ?εντάσεις? έμειναν σε συζητήσεις σε υψηλούς τόνους, δεν μεταφέρθηκαν ούτε σε βρισιές, ούτε σε μπινελίκια, μπορώ να δεχθώ την ειρωνεία, ή οποία όπως είπε κι ο Τίτος είναι μέσα στον τρόπο έκφρασης αρκετών ανθρώπων, και σε μένα, και σχεδόν αδύνατο να αποδεχθεί η χρήση της IMO.

      Και μετά από τρεις σελίδες, ακόμα περιμένω μια πρόταση...
      [/b]
      Περιμένεις πρόταση από ποιον, από μένα;
      Κι αν ναι για ποιο πράγμα;
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #48
        Link προφανως προτασεις πανω σε καποιο αλλο συστημα ή στην χρηση και την διαμορφωση του προτεινομενου.

        Θα πρεπει να αναγνωρισουμε ομως κατι, κατι το οποιο δεν γινεται παντου και ειναι προς τιμην ολων μας: το γεγονος οτι εχουμε λογο πανω σε τετοια ζητηματα ειναι αποδεικνυει πως εχουμε και την ορεξη και το μερακι αλλα και το μυαλο να δουμε καταματα καποια ζητηματα που αφορουν ολους μας. Ειναι απολυτως λογικο να υπαρχουν και εντασεις και διενεξεις, αλλα ειναι απολυτως λογικο επισης να υπαρχουν μετρα και εργαλια διαχειρησης μιας κοινωτητας. Ο καθενας εκφραζει την διαφωνια ή την συμφωνη γνωμη του πανω σε τετοια θεματα, και αυτο ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος μιας δημοκρατικης κοινωτητας και διαδικασιας.

        Νομιζω πως συμφωνουμε ολοι πως εαν ο sub zero και τα παιδια που εχουν μπει στον ρολο του moderator ηθελαν και εκριναν σκοπιμο, θα μπορουσαν να μην ρωτησουν κανεναν απολυτως και να προχωρησουν σε οποιοδηποτε συστημα πιστευαν αυτοι καλυτερο για το φορουμ. Το γεγονος οτι υπαρχει η προταση, η συζητηση και (λογικο επομενο) η καταληξη στην ληψη μιας αποφασης στηριζομενη στις γνωμες ολων, δειχνει οτι κανεις δεν πρεπει να ειναι αμετοχος σε τετοια ζητηματα και οτι στην τελικη το φορουμ ΜΑΣ ειναι πραγματικα φορουμ ΜΑΣ και οχι καποιας εταιριας με συμφεροντα ή οτιδηποτε αναλογο.

        Σεβαστητε λοιπον αυτη την ευκαιρια και πραξτε αναλογα. Το φορουμ ειναι ευελικτο, ειναι ευχαριστο και δεν εχει αναγκη κανεναν απο πανω του παρα μονο εμας τους ιδιους που το απαρτηζουμε.
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • #49
          Αυτό με το οποίο δεν είδα κανένα να ασχολείται πάντως είναι το αν το warn level θα πηγαίνει μόνο πάνω ή θα μπορεί να μειωθεί κιόλας
          [/b]
          Αυτό έχει απαντηθεί στο άλλο θέμα. Όπως έγραψα εκεί:

          Όταν ένα μέλος δείχνει καλή θέληση έναντι ομαλής λειτουργίας του forum επί μεγάλο χρονικό διάστημα, οι moderators ενδέχεται να αποφασίσουν να μειώσουν το ποσοστό warn του, ως επιβράβευση της καλής του θέλησης, αλλά και με το σκεπτικό ότι τα λάθη που έκανε κατά το παρελθόν μπορούν να παραγραφούν.
          [/b]
          Ξανάλεω όπως είπα και πριν ότι μπορώ να δεχθώ κάποιες εντάσεις που υπήρξαν κατά καιρούς, αυτές όμως αφορούσαν ό,τι πιο σοβαρό, προσωπικό και κατ? επέκταση εύφλεκτο, έχει κάθε άνθρωπος μέσα του, τα κοινωνικοπολιτικά του πιστεύω, δε μιλάμε ούτε για megabytes, ούτε για γραφικά, ούτε για physics, ούτε για τον Mario και τον Sonic, μιλάμε για συζητήσεις πάνω σε θέματα που επηρεάζουν τη ζωή μας καθημερινά, εκεί η ένταση είναι έως ένα βαθμό αναπόφευκτη, συμβαίνει μεταξύ συγγενών και των καλύτερων φίλων, δε θα συμβεί μεταξύ μιας virtual παρέας;

          Κατά την άποψη μου, ακόμα κι εκεί όμως, η κοινότητα πείρε πολύ καλό βαθμό, οι ?εντάσεις? έμειναν σε συζητήσεις σε υψηλούς τόνους, δεν μεταφέρθηκαν ούτε σε βρισιές, ούτε σε μπινελίκια, μπορώ να δεχθώ την ειρωνεία, ή οποία όπως είπε κι ο Τίτος είναι μέσα στον τρόπο έκφρασης αρκετών ανθρώπων, και σε μένα, και σχεδόν αδύνατο να αποδεχθεί η χρήση της IMO.
          [/b]
          Μιλώντας καθαρά υποκειμενικά, δεν θεωρώ πως στα πλαίσια της έντασης στις κοινωνικοπολιτικού περιεχομένου συζητήσεις υπήρξε κάτι το οποίο να δικαιολογεί εισαγωγή τέτοιου συστήματος, αν και είχαμε ίσως αξιόποινες συμπεριφορές. Σε άλλο, παλαιότερο περιστατικό, όμως, είδαμε κινήσεις-foul οι οποίες δικαιολογούν την εφαρμογή του warn system κατά την άποψή μου.

          Περιμένεις πρόταση από ποιον, από μένα;
          Κι αν ναι για ποιο πράγμα;
          [/b]
          Περιμένω προτάσεις από όλους πάνω στο τι πρέπει να τιμωρείται με warn, τι όχι και ποιο ποσοστό θα πρέπει να αντιστοιχεί στην κάθε "παράβαση". Αυτός είναι, άλλωστε, ο λόγος ύπαρξης του θέματος.

          Από εκεί και πέρα, μέσα στο πολύ όμορφο post του Titus (πες τα ρε αδερφέ!), βρίσκεται και μια πρόταση:

          Σα συμβιβαστική λύση έχω να προτείνω το εξής - επειδή προσωπικά, σαν απλό μέλος, δε μου είναι συμπαθές σα μέτρο, το βρίσκω υπερβολικό αν και αναγνωρίζω τη χρησιμότητά του, να αφήσουμε τα πράγματα όπως είναι αλλά όταν λυθεί ο πρώτος σοβαρός καβγάς ΧΩΡΙΣ την εισαγωγή του warn system (μόνο με τα υπάρχοντα μέσα δηλαδή) ή αν μπούμε σε μια γενικευμένη περίοδο έντασης, να εισαχθεί κατευθείαν χωρίς δημόσια συζήτηση τύπου "θέλετε - δε θέλετε". Για το πλαίσιο χρήσης του, υπάγεται στο ίδιο με αυτό του καθημερινού moderating.
          [/b]
          Πως σας φαίνεται; Εννοείται πως ακόμα κι αν κινηθούμε έτσι, το παρόν θέμα θα συνεχίσει να υφίσταται ώστε σε ενδεχόμενη μελλοντική εφαρμογή του warn system, να έχουμε ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πρότυπο λειτουργίας.

          Επίσης, ήδη έχουμε δυο "thumbs down" από Link και Titus στο να δίνεται warn σε όσους εκφράζονται με πολύ καυστική ειρωνεία. Τι έχετε να πείτε επ' αυτού;
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #50
            Οπως ειπα και προηγουμενως τα post που εκφραζουν ειρωνια ή πειραζουν καποιον πρεπει να ελεγχονται πριν αξιολογηθουν. Μπορει να ειναι το στυλ καποιου να γραφει κατα αυτον τον τροπο ή να ειναι μια κουβεντα μεταξυ φιλων οπου οι εκφρασεις υβριστικου ή ειρωνικου περιεχομενου να ειναι καθημερινη πραγματικοτητα.
            Δεν συμφωνω στο να μην ρωνε warn οσοι ειρωνευονται. Αλλα αν ειναι δυνατον να κοιταμε ποιοι ειρωνευονται απο κακια και ποιοι "καταλαθως" Φανταστειτε αλλιως τον Καβαφη στο forum. Θα ειχε φαει ban απο το πρωτο post κιολας.
            My blog:Doppel's Den

            Comment


            • #51
              Οπως ειπα και προηγουμενως τα post που εκφραζουν ειρωνια ή πειραζουν καποιον πρεπει να ελεγχονται πριν αξιολογηθουν. Μπορει να ειναι το στυλ καποιου να γραφει κατα αυτον τον τροπο ή να ειναι μια κουβεντα μεταξυ φιλων οπου οι εκφρασεις υβριστικου ή ειρωνικου περιεχομενου να ειναι καθημερινη πραγματικοτητα.
              Δεν συμφωνω στο να μην ρωνε warn οσοι ειρωνευονται. Αλλα αν ειναι δυνατον να κοιταμε ποιοι ειρωνευονται απο κακια και ποιοι "καταλαθως" Φανταστειτε αλλιως τον Καβαφη στο forum. Θα ειχε φαει ban απο το πρωτο post κιολας.
              [/b]
              Εννοείται πως τίποτα δεν τιμωρείται με κλειστά τα μάτια. Ξέρουμε ποιοι γνωρίζονται με ποιους και όλοι μπορούμε να κρίνουμε πότε η ειρωνεία καταντάει προσβλητική.

              Το θέμα είναι, θα τιμωρείται γενικότερα;
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #52
                Με άλλα λόγια λες ό,τι λέω στο προηγούμενο post μου, θες το warn system για τις καταστάσεις που όταν, αν, ίσως κλπ πιστεύεις πως θα δημιουργηθούν, [/b]
                Eίμαστε υποχρεωμένοι να σκεφτόμαστε έτσι, πόσο μάλλον όταν οι ενέργιες που κάνουμε δεν επηρεάζουν το φόρουμ. Γιατί άμα το φόρουμ γίνει μπουρδέλο μετά όλοι θα πουν οτι οι μοντς δεν καναν καλά τη δουλειά τους. Αν κάποιος νιώθει περιορισμένος ή δεν ξέρω κι εγώ τι από τα μέτρα, sorry αλλά δεν είμαστε ψυχολόγοι για να μπορούμε να το βοηθήουμε. Πρέπει να κρατηθούν κάποιες ισορροπίες και αυτό δεν είναι εύκολο.

                Comment


                • #53
                  Νομιζω θα βοηθησει το εργο των modz :
                  Πρόγραμμα Το Warn System
                  !Kανει Ban.
                  !Ειναι απτο Back to the Future.
                  Μεταβλητές
                  πραγματικές: Ban
                  Αρχή
                  Γράψε 'Δώσε Ban: '
                  Διάβασε Ban
                  Αν Μαλακία < 0 τότε
                  Γράψε &#39;Δεν τρως ban&#39;
                  αλλιώς_αν Μαλακία < 10 τότε
                  Γράψε &#39;Kαλο ban-ιο&#39;
                  αλλιώς_αν Μαλακία <= 20 τότε
                  Γράψε &#39;To warn system ειναι beta ακομη&#39;
                  τέλος_αν
                  τέλος_προγράμματος[/b]
                  [/joking]

                  Αφου εχτε αποφασισει να το εφαρμοσετε ρε παιδια γιατι ζητατε γνωμες?
                  Πριν το εφαρμοσετε παντως δεν υπηρχε απολυτη πλειοψηφια κ καλο ειναι την επομενη φορα να στελνετε μαζικο email στα μελη ωστε να τους ενημερωνετε για τυχον σημαντικες ψηφοφοριες.
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #54
                    Αφου εχτε αποφασισει να το εφαρμοσετε ρε παιδια γιατι ζητατε γνωμες?
                    Πριν το εφαρμοσετε παντως δεν υπηρχε απολυτη πλειοψηφια κ καλο ειναι την επομενη φορα να στελνετε μαζικο email στα μελη ωστε να τους ενημερωνετε για τυχον σημαντικες ψηφοφοριες.
                    [/b]
                    Στην πραγματικότητα οι περισσότεροι είναι ουδέτεροι απέναντι στην εφαρμογή του warn system, κάτι που φαίνεται και από την μειωμένη κινητικότητα στα δυο θέματα, αλλά και από τις απόψεις που έχουν εκφραστεί, επομένως δεν νομίζω πως ήμασταν και πολύ αντιδημοκρατικοί με το να το εισάγουμε σε δοκιμαστικό στάδιο.

                    Επίσης, ο σκοπός αυτού του θέματος δεν είναι να μας πείτε αν είστε θετικοί ή όχι απέναντι στο warn system (αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούσε το προηγούμενο, κλειδωμένο πλέον θέμα), αλλά να κάνετε προτάσεις για το πως θα θέλατε να λειτουργεί.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #55
                      Ωραία αφού έχει κλείσει το θέμα γιατί συζητάμε και χάνουμε το χρόνο μας τόση ώρα.
                      Δεν έχει σημασία τι θα προτείνουμε εμείς για την λειτουργία του warn system, είστε εκλεγμένοι από εμάς γι αυτό κάντε ό,τι εσείς θέλετε, βάλτε ό,τι περιορισμούς και κανόνες επιθυμείτε για μη γίνει ποτέ το forum μας μπουρδέλο&#33;
                      Αύριο πάντως που θα περάσω κι απ? τον ψυχολόγο μου θα τον ρωτήσω κι αν έχει καμιά καλή πρόταση θα τη μεταφέρω&#33;
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #56
                        a)Ωραία αφού έχει κλείσει το θέμα γιατί συζητάμε και χάνουμε το χρόνο μας τόση ώρα.


                        B)Αύριο πάντως που θα περάσω κι απ? τον ψυχολόγο μου θα τον ρωτήσω κι αν έχει καμιά καλή πρόταση θα τη μεταφέρω&#33;
                        [/b]

                        a) Ειναι η ψευδεσθηση της εφαρμογης της δημοκρατιας μη δινεις σημασια..

                        ΥΓ)
                        Πριν το εφαρμοσετε παντως δεν υπηρχε απολυτη πλειοψηφια κ καλο ειναι την επομενη φορα να στελνετε μαζικο email στα μελη ωστε να τους ενημερωνετε για τυχον σημαντικες ψηφοφοριες.[/b]
                        Πωπω βεντουζααααααααα, εδω σας την ειπε, και στο φορουμ του NEOS e-mail στειλανε για να ψηφησουμε αν θα γινει μπαν ενα παιδι, και μετα μας λενε και φασιστες... ερε αλλος εχει το ονομα ...




                        το εδιτ δε λειτουργει, που μουθελετε και warn τεσπα, το πρωσοπακι-ιμοδιον, βγηκε τελιως τυχαια εγω ειχα απλα ενα "b)" προς αποφυγη παραξηγησης

                        Comment


                        • #57
                          To θέμα τέθηκε για:

                          1) Να υπάρξουν προτάσεις για τον τρόπο εφαρμογής και ο,τι έχει σχέση με το όλο θέμα.
                          2) Αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει κάποιος πραγματικά σοβαρός λόγος που δεν πρέπει να εφαρμοστεί, να μας τον εξηγήσει. Προς το παρόν πάντως το μόνο που έχουμε δει είναι η ερώτηση "γιατί να υπάρχει" χωρίς κάποιος να έχει απαντήσει στο "γιατί να μην υπάρχει".

                          Νομίζω είναι ξεκάθαρο γιατί υπάρχει αυτό το τόπικ. Μην βλέπετε φαντάσματα. Και φυσικά δεν είμαστε μαζοχιστές να καθόμαστε να φτιάχνουμε κανόνες, να ψαχνόμαστε κτλ επειδή έτσι μας κάπνισε...

                          Comment


                          • #58
                            @Φυγε: Δε ξερω τι κερδιζεις με το υφος σου, αλλα οκ ο καθενας ειναι ικανος να βγαλει τα δικα του συμπερασματα. Αν θες να διαφωνησεις εποικοδομητικα να ακολουθησεις το παραδειγμα του Link και ασε και μια φορα τις πολιτικες προεκτασεις εκτος θεματος.. καλο θα κανει σε ολους.

                            Περαν αυτου για να εκφρασω τη γνωμη μου μιλωντας για τον εαυτο μου σαν μελος (εννοω περαν του ο,τι εχω συζητησει με τους αλλους mods) να πω οτι πιστευω πως το warn δε με ενοχλει σε κατι αν και μπορω να καταλαβω το οτι παραπεμπει σε αστυνομευση και ενοχλει καποιους...

                            Ειπα πως δε με ενοχλει και το ενεκρινα γιατι πιστευω πως μπορει να βοηθησει, αλλα (προσωπικα επαναλαμβανω) σιγουρα θα μπορουσαμε να δρασουμε και χωρις αυτο - ιδιως αν ενταθουν οι εμπεριστατωμενες ενστασεις.

                            Το θεμα ειναι πως εχω δει και εβλεπα και παλιοτερα ασχημες συμπεριφορες και δε μιλαω για περιστασιακα flames, αλλα για ατομα που τους ελεγε καποιος να μη κανουν κατι και απο κατω συνεχιζαν το ιδιο βιολι σαν να μην τρεχει τιποτα.
                            Στο μυαλο μου εχω πως εκει το warn θα επιανε τοπο - εκει που τα λογια πεφτουν στο κενο.

                            Αν καποιοι ενοχλουνται ειναι δεκτο (και φυσικα δεν αναφερομαι στους υπαιτιους των παραπανω), αλλα να ξερουν πως θα επρεπε (προφανως; ) και χωρις warn system να τους δινεται καποιο warning για τετοιες συμπεριφορες.


                            Τελος, η καραμελα τι κανετε το Χ Υ Ζ οταν δεν εχετε κανει σελιδα πιστευω πως δε βοηθαει κανεναν.

                            Κακα τα ψεμματα δεν εχει βρεθει ακομα το ατομο που μπορει να κανει μια σελιδα των προδιαγραφων που καποιοι εχουν θεσει στο μυαλο τους και μιλαμε με ατομα εντος forum για την ευρεση καποιας λυσης συνεχως...
                            Ακομα δε βρεθηκε καποια σιγουρη λυση, αλλα καλυτερα να συνεχισουμε αυτο το θεμα σε αλλο topic.

                            Παντως να ξερετε πως η οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι more than welcome, διοτι ειναι πολυ πιο δυσκολο απ οσο φανταζεστε να φτιαξουν μερικοι average pc users μια σελιδα προδιαγραφων...

                            Αυτα απο εμενα.. αυτη ειναι η σκοπια μου επι των παραπανω θεματων και νομιζω εθιξα με αρκετη ευθυτητα και ειλικρινεια οσα σκεφτομαι τις τελευταιες ημερες.

                            Comment


                            • #59
                              το εδιτ δε λειτουργει, που μουθελετε και warn τεσπα, το πρωσοπακι-ιμοδιον, βγηκε τελιως τυχαια εγω ειχα απλα ενα "b)" προς αποφυγη παραξηγησης [/b]
                              Μήπως να το κλείσουμε και τελείως το φόρουμ επειδή δεν λειτουργεί το εντιτ; Το οποίο μάλιστα είναι και πρόβλημα στο οποίο μάλλον δεν ευθύνεται το φόρουμ από την στιγμή που σε αρκετούς (μεταξύ αυτών κι εγώ) λειτουργεί κανονικά.

                              a) Ειναι η ψευδεσθηση της εφαρμογης της δημοκρατιας μη δινεις σημασια..[/b]
                              Ασχολίαστο...

                              Comment


                              • #60
                                Αν διαβασει κανεις αυτο το θεμα φιλοι μου δεν θα δει να γινεται λογος για μια
                                εντολη του forum και η καθεμια αντιθετη αποψη θα παραμεριστει, γιατι εκεινος που
                                θα εχει την ευχαριστηση να διαβασει τα γραφομενα των παραπανω post δεν θα μπορεσει
                                παρα να γευτει την συνιστωσα ολων των ιδεων και να εντυπωσιαστει απο τον ζηλο και
                                το μερακι του καθενος απο εσας να δημιουρσησετε εναν τοπο που θα μπορειτε να
                                συζητατε και να μιλατε, οπως ακριβως εσεις τον θελετε, κατω απο τις υψιστες αξιες
                                της δημοκρατιας και της δικαιοσινης που ολοι σας εχετε ασπαστει.

                                Μα πως μπορει κανεις να διαφωνισει με ολα οσα λετε; Ποιος μπορει να μην καταλαβει
                                τον αγαθο σκοπο σας; Κοιταζωντας τα παραπανω post ακομα μια φορα συμπαιρενει κανεις
                                πως οι γνωμη σας ειναι σωστες.

                                Ειναι κατανοητο πως η ιδεα που παρουσιαστηκε σας κανει να μην νιωθετε τοσο
                                ελευθεροι και δεν σας αφηνει περιθωρια ευεληξιας οταν θελετε να εκφρασετε τις
                                σκεψεις σας και να τις μοιραστητε με φιλους. Και ειναι αυτονοητο πως οποιοδηποτε
                                μετρο αστυνομευσης ειναι η πρωτο συμπτωμα νοσηματος μιας κοινοτητας. Μηπως
                                σε αυτα δεν βασιστηκαν τα ολοκληρωτικα καθεστωτα; Δικαιος λοιπον ο φοβος και
                                η ανυσηχια σας. Φοβος και ανυσηχια που μονο οι εξυπνοι και εραστες της εξασφαλισης
                                των δικαιωματων ολονων θα ειχαν.

                                Δικαιος ομως και ο φοβος των φιλων σας, που πασχιζουν καθε μερα να εξασφαλισουν
                                τα καλυτερα για την παρεα. Ποια μανα και ποιος πατερας δεν θα φοβηθει για την
                                τυχη του παιδιου του; Και ποιοι γονεις δεν εκλαψαν, οταν ειδαν τον ανθρωπο που
                                εφεραν στην ζωη να χαραμιζεται εξαιτιας οχι σωστων επιλογων που οι ιδιοι πηραν;
                                Αυτο το ενστικο ας αναλογιστουμε, φιλοι μου, και την αγαπη εκεινων των ανθρωπων
                                για μας. Γιατι δεν ειναι λιγα τα πραγματα που εκαναν για τον καθενα μας. Εκεινοι
                                ηταν που ξοδεψαν χρονο για να αποτρεψουν να χαθει η παρεα μας, εκεινοι που
                                δεχτηκαν να ψυφιστουν απο εμας για να ανεβουν στην θεση εκεινου που επιβλεπει.

                                Μπορει κανεις να αμφισβητησει τις μεχρι τωρα επιλογες τους; Δεν φερθηκαν δικαια;
                                Δεν μιλησαν κοσμια; Δεν εδωσαν απειρες ευκαιριες σε ολους μας και διακριτικα
                                εκαναν την παρατηρηση τους; Και δεν ηταν εκεινοι που παρακαλεσαν να σταματησουν
                                διαφωνιες και αψιμαχιες και δεν το απετησαν ή προεβησαν σε καποια αλλη ενεργεια
                                αυταρχικα και χωρις να ρωτησουν κανενα; Δεν ειμαστε ολοι ησηχοι λοιπον κατω απο
                                την επιβλεψη τους;

                                Γιατι λοιπον να μαλωσουμε τωρα, οταν οι ιδιοι οι ανθρωποι που εμπιστευτηκαμε
                                προτηνουν την λυση ενος συστηματος που δεν περιοριζει, και αποτρεπει ταυτοχρονα
                                την βιαστικη και σκληρη χρηση του ban; Απλα προσθετωντας μια μπαρα που ανεβαινει
                                πανσπανια και κατεβαινει ευκολα.

                                Ας παρω ομπρελα μην βρεξει, λεμε, κι αχρειαστη να&#39;ναι. Και ουκ ολιγες φορες το
                                εχουμε μετανιωσει που πραξαμε με αυτον τον τροπο. Γιατι, οχι λιγες μπορες φερνει
                                η ζωη. Αλλα επειδη ακριβως η μπορα, οπως πολυ καλα κανετε και φοβαστε, μπορει να
                                ειναι η ανθρωπινη φυση των moderators, η οποια σε στιγμη αδυναμιας μπροει να τους
                                κυριευσει ειστε εσεις, ειμαστε ολοι μας, τα υπολοιπα μελη αυτου του forum που
                                θα εχουμε την ευκαριας μας να κανουμε την παρατηρηση μας. Γιατι η οργη μας,
                                αν γινει κατι τετοιο θα ειναι μεγαλη και καλα κανει αν φωλιαζει μεσα μας κι ας
                                ειναι αχρειαστη.

                                Επειδη μιλαω σε ανθρωπους υψηλου επιπεδου, υψηλοτερου απο εκεινο που καθηγητης
                                μεγαλου πανεπιστημιου μπορει να φανταστει, σε ανθρωπους με εμπειρια απο την ζωη,
                                μεγα παραδειγμα γνωσης και σοφιας αφηνω στην κριση σας το ζητημα και πιστευω
                                πως θα πραξετε σωστα. Γιατι στο τελος, ολοι ειμαστε αυτη η οικογενεια που
                                προσπαθει ο ενας αδερφος να προστατεψει τον αλλο. Ας διατηρησουμε λοιπον την
                                καλη μας διαθεση κι ας δωσουμε τοπο σε διαφωνια, που μονο ασχημα ονειρα μπορει
                                να φερει.

                                My blog:Doppel&#39;s Den

                                Comment

                                Working...
                                X