Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Luffy απο μπαρουφα σε μπαρουφα το πας!!! [...] Αποδεικνυεσαι ασχετος.[/b]
    Εγώ θα πω απλά "προσέξτε". Τέτοιος επιθετικός τόνος είναι καθολικά απαράδεκτος, πόσο μάλλον από κάποιον άνθρωπο που είχε επιλεγεί ως moderator, ενώ και αρχική διατύπωση του Φύγε δεν είναι και το καλύτερο δυνατό και, ίσως δίκαια, να προσβάλει κάποιους.

    Προσέξτε τι θα πείτε, πώς θα το πείτε και πότε θα το πείτε.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Luffy απο μπαρουφα σε μπαρουφα το πας!!! Τι σχεση εχουν οι ανθρωποι που ακολουθουν την hip-hop κουλτουρα με αυτο που συζηταμε;;; Θα επρεπε να ξερεις οτι οποιος γνωριζει καλα απο Hip-Hop ξερει το τι παει να πει πολιτικη, ανισωτητες και επανασταση.

      Αποδεικνυεσαι ασχετος.
      [/b]
      Τη περίμενα μια τέτοια απάντηση μιας και δεν συνηθίζεις να εμβαθύνσεις σε ένα κείμενο αλλά να το κρίνεις επιφανειακά, αν παρατηρήσεις του χιποχοπαδες τους έχω βάλει σε μια κατηγορία ποζεραδων (ΕΜΟ, χιπχοπαδες, gothαδεs κλπ), προφανώς λοιπόν υπάρχουν χιπχοπαδες και χιπχοπαδες, απλά απευθύνομαι στα νεόπλουτα παιδάκια που είναι τίγκα στο ποζεριλικι και χωρίς καθόλου ουσία, δεν το διευκρίνισα καθώς πιστεύω ότι υπονοείτε από τα συμφραζόμενα, επίσης αναφέρθηκα και στους gothaδες που είναι παρακλάδι των μεταλλαδων τι σημαίνει ότι έθιξα και αυτούς? Απλώς ανέφερα μερικά παραδείγματα ομάδων που ακολουθούν ένα είδος μουσικής με σκοπό να ξεχωρίσουν και να ποζάρουν.

      Οπότε διάβαζε καλυτέρα πριν ξεκινήσεις ένα flaming.


      Comment


      • #18
        Για να ηρεμήσουν οι τόνοι, ας αλλάξουμε θέμα.

        Ελληνίδα επιστήμονας βραβεύεται από το ΤIME
        http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../12/2007_216257

        Τι κρίμα που ελάχιστοι μαθαίνουν για τέτοιες διακρίσεις...όλη μέρα βομβαρδιζόμαστε από αυτο-προσδιοριζόμενους-<<είσαι ό,τι δηλώσεις>> ειδικούς & ειδήμονες,<<ταλέντα>>, <<καλά παιδιά>> κτλ.
        NDS themes

        Comment


        • #19
          Επειδη προφανως το IQ μου δεν ειναι αναλογο του επιπεδου συζητησης, θα πω καποια πραγματα για να τελειωνουμε.

          Δεν εχει καμια σχεση το τι ειδους μουσικη ακους με το εαν εισαι νεοπλουτος ποζερας ή οτιδηποτε. Το θεμα μας ηταν ΠΟΛΙΤΙΚΟ και οχι ΜΟΥΣΙΚΟ. Ειπα λοιπον οτι οι νεες γενιες θα μπορουν να κανουν το μπαμ σε ΠΟΛΙΤΙΚΟ επιπεδο. Καπου εκει λοιπον αναφερθηκε ο ΦΥΓΕ σε διαφορα trends βαζοντας μαλιστα απο διπλα την λεξη AΪΔΙΕΣ&#33;&#33;&#33; Εκτος του οτι δεν συμβαλει σε τιποτα για την οικονομια της κουβεντας αυτος ο διαχωρισμος της νεολαιας, οι ταμπελες και οι χαρακτηρησμοι δεν ταιριαζουν οχι μονο στο επιπεδο που θα θελαμε να εχουμε εδω μεσα αλλα γενικοτερα στην πολιτικη συζητηση. Αλλωστε αυτη ειναι η καταρα της ελληνικης κουλτουρας, ο,τι δεν μπορει καποιος να το εκφρασει με κανονικες πολιτισμενες λεξεις το βριζει και το μειωνει.


          Το αν ακουει καποιος metal, gothic metal, ειναι EMO ή δεν ξερω εγω τι αλλο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ&#33;&#33;&#33; Οποιος νομιζει οτι η μουσικη ή η σταση ζωης εκφραζει και πολιτικη πεπυθηση πλαναται πλανην οικτρα και καλα θα κανει να διαβασει και κανενα βιβλιο πολιτικης ιστοριας.

          Απο εκει και περα θα πω και το εξης: ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ φροντιζω να διαβαζω πολυ καλα τα κειμενα στα οποια απανταω. Οταν λοιπον υπαρχει καταφανης αδικια (ο καλυτερος ορος που μπορω να σκεφτω αυτη την στιγμη) απεναντι σε κατι το οποιο ειναι μερος της ιδιας μου της υπαρξης, τοτε δεν μπορω παρα να απαντησω στον ιδιο τονο. Δεν εχει καμια σχεση το εαν ημουν καποτε καπου καπως moderator. Οταν καποιος πεταει κοτσανες σε τοσο σοβαρα θεματα θα τα ακουει. Η θεση του moderator ειναι να κραταει πολιτισμενο το επιπεδο και να επαναφερει στην ταξη οσους παρεκρεπονται, κατι το οποιο κανουν παρα πολυ καλα αυτοι που ειναι σε αυτη την θεση. Απο εκει και περα δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, τις αποψεις μου τις ειπα ξεκαθαρα και παραπανω.
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • #20
            Οποιος νομιζει οτι η μουσικη ή η σταση ζωης εκφραζει και πολιτικη πεπυθηση πλαναται πλανην οικτρα
            [/b]
            Διαφωνώ λίγο εδώ, το αν είναι λάθος ή σωστό είναι άλλη ιστορία αλλά πιστεύω ότι η μουσική που ακούς και το τι πιστεύεις γενικά μπορεί να δηλώσει και την πολιτική σου ταυτότητα.

            Μουσική δεν εννοώ το "ακούω τα πάντα", εννοώ αυτό που ακούς κυρίως....τους στοίχους των τραγουδιών που σε τραβάνε και σε μαγνητίζουν. Μερικά κομμάτια και τραγουδιστές είναι "στρατευμένα" και έχουν ένα "πολιτικό περιεχόμενο", είναι δύσκολο ας πούμε αν το αγαπημένο σου ειδος είναι αυτό να πεις ότι δεν έισαι ελέφντας και ότι πιστεύεις στο ΛΑ.Ο.Σ.

            Όπως και το τι πιστεύεις γενικά στην ζωή σου και το τι εκφράζεις σε μία συζήτηση μπορεί να δείξει τα πολιτικά σου πιστεύω. Δεν εννοώ ότι εφόσον ψηφίζω ΝΔ θα φάω τα λεφτά από όλους και θα στηρίζω τον καπιταλισμό όσο παέι, ή ψηφίζω αριστερά άρα ότι έχω και δεν έχω τα δίνω στο κράτος και στους γύρω μου προφανώς.

            Τουλάχιστον έτσι βλέπω να γίνεται, αν είνια λάθος ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

            Για παράδειγμα δύσκολα βλέπω και ακούω για άτομα που είναι αριστερά ιδεολογικά να ακούν Britney και Θέλξη, ενώ ακούν φανατικά παλιότερης εποχής τραγουδιστες. όπως δύσκολα βλέπω δεξιούς να ακούν Παπακωνσταντίνου...Άσιμο.....ενώ ακούν πανεύκολα όλους της παραλιακής και κάθε νέα επιτυχία που κυκλοφορεί.

            Μπορεί να μην συμβαίνει έτσι....ή να μην πρέπει αλλά έτσι το καταλαβαίνω, το βλέπω στη σχολή μου, το βλέπω στους φίλους μου, το έχω δει σε άλλες σχολές, σε άλλες παρέες.
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • #21
              Sith πανω κατω συμφωνω με αυτα που λες, αλλα υπαρχει μια δοαφορα: εσυ μιλας ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ με ονοματα τραγουδιστων και σχηματων, ενω εγω αναφερομαι σε ΕΙΔΟΣ μουσικης. Δεν μπορει ολοι οσοι ακουνε rock ελληνικο να ειναι κομουνιστες και αριστεροι, ή οσοι ακουνε metal να ειναι δεξιοι κ.ο.κ.

              Οταν ακους συγκεκριμενα πολιτικοποιημενα σχηματα και τραγουδια ειναι πολυ λογικο να συμβαινει αυτο που λες και να σε εκφραζει και πολιτικα. Οταν ομως ακολουθεις την hip-hop κουλτουρα ή την Rock σκηνη ή οτιδηποτε δεν μπορει να υπαρχει οπωσδηποτε μια ταμπελα που να λεει απο πανω σου "ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ", "ΝΑΖΙΣΤΗΣ","ΠΟΖΕΡΑΣ" ή whatever. Νομιζω οτι ειμαι σαφης...
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #22
                Ναι αντάξει σωστό αυτο, το συγκεκριμενοποιήσα λίγο εγώ, εννοούσες πιο γενικά.
                Σωστό αυτο που λες όντως
                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                Comment


                • #23
                  Δεν ξέρω γιατί το θέμα έφτασε σε τέτοια κατάσταση αφού αλλιώς ξεκίνησε.Τέσπα, βρε παίδες ακούστε ότι θέλετε όποτε μπορείτε και το θέλετε και γράψτε τον κάθε έναν εκεί που ξέρετε και αφήστε τους να ταμπελώνουν και να κρίνουν όπως τους έρθει.Αυτοί λανθάνουν.Αμάν πια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πια σήμερα χωρίς να φάμε και την παρατήρησή του άλλου στην μάπα.
                  Όχι κύριε κράτα την κρίση σου για τον εαυτό σου.Δεν σου φταίμε σε τίποτα να ακούμε τις ανοησίες σου?

                  Δηλαδή αν για παράδειγμα εγώ ακούω Manowar,My Dying Bride,Modern Talking με μία μίξη από Πλούταρχο,Ξύλινα Σπαθιά και Περπινιάδη τι είμαι δηλ. τα παλιά της Πολιτικής Άνοιξης? <_<

                  Comment


                  • #24
                    Θέλω να πω ότι η Ελλάδα είναι πια η πλουσιότερη χώρα της Νότιας Ευρώπης (δηλαδή Ελλάδα, Αλβανία, πρώην γιουγκοσλαβία, Ιταλία, Μάλτα, Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία) καθώς ξεπέρασε και την Ιταλία. Το ΜΚΕ για την Ελλάδα είναι περίπου 35.152 ευρώ ενώ για την Ιταλία είναι γύρω στα 33.000 ευρώ, με ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης για την Ελλάδα 4,7% ενώ για την Ιταλία μόλις 0,7%&#33;. Μάλιστα η χώρα μας στο ΜΚΕ ξέπέρασε και την Γερμανία στην οποία το MKE είναι γύρω στα 34.500 ευρώ. Αυτά τα συμπεράσματα βγήκαν από την ετήσια έκθεση του Βρετανικού "Economist". Tα διάβασα σε μια εφημερίδα, ελύθερο τύπο αν δεν κάνω λάθος.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • #25
                      Θέλω να πω ότι η Ελλάδα είναι πια η πλουσιότερη χώρα της Νότιας Ευρώπης (δηλαδή Ελλάδα, Αλβανία, πρώην γιουγκοσλαβία, Ιταλία, Μάλτα, Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία) καθώς ξεπέρασε και την Ιταλία. Το ΜΚΕ για την Ελλάδα είναι περίπου 35.152 ευρώ ενώ για την Ιταλία είναι γύρω στα 33.000 ευρώ, με ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης για την Ελλάδα 4,7% ενώ για την Ιταλία μόλις 0,7%&#33;. Μάλιστα η χώρα μας στο ΜΚΕ ξέπέρασε και την Γερμανία στην οποία το MKE είναι γύρω στα 34.500 ευρώ. Αυτά τα συμπεράσματα βγήκαν από την ετήσια έκθεση του Βρετανικού "Economist". Tα διάβασα σε μια εφημερίδα, ελύθερο τύπο αν δεν κάνω λάθος.
                      [/b]
                      Δεν θα σχολιάσω, απλά θα δώσω λίγη τροφή για σκέψη με το παρακάτω link:

                      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...P%29_per_capita

                      Αναζητήστε την Ελλάδα.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #26
                        Που κολλανε τα περι Μ.Κ.Ε. ;

                        Comment


                        • #27
                          Δεν θα σχολιάσω, απλά θα δώσω λίγη τροφή για σκέψη με το παρακάτω link:

                          http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...P%29_per_capita

                          Αναζητήστε την Ελλάδα.
                          [/b]
                          n19 πανω απο Ιαπωνια, Γαλλια, Γερμανια, Ιταλια δε θα ελεγα οτι ειναι ασχημα...

                          Αλλα ειπαμε η Ελλαδα ειναι ΓΤΠ σε ολα οποτε...

                          Comment


                          • #28
                            Kαι αυτά είναι για το 2005, μέσα στο 2007 η χώρα μας όσον αφορά το ΜΚΕ, ανέβηκε κάποιες θέσεις, μπορεί να βρίσκεται και στην 14η θέση ΜΚΕ(GDP) παγκοσμίως .
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • #29
                              Και που ανεβηκαμε σε ΜΚΕ , ο Ελληνας θα βρει τους λογους να μιζεριαζει και να γκρινιαζει.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #30
                                Αυτά όπως είπα βγήκαν από την ετήσια έκθεση του βρετανικού "Economist" για το 2007 άρα δεν λένε μπαρούφες.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X