Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Spahar View Post
    Προφανώς αυτοί οι ΔΥ είναι υπεύθυνοι και ένοχοι, είναι κλέφτες που απλά προστατεύονται από το σάπιο σύστημα, συνήθως μέσω της αδιαφορίας των ελεγκτικών μηχανισμών.
    ΟΚ, αυτό είναι μια προσέγγιση στο θέμα. Εγώ προτιμώ να μη θεωρώ υπεύθυνο αυτόν ο οποίος κάνει αυτό που το συμφέρει εις βάρος της κοινωνίας, αλλά την υπόλοιπη κοινωνία που δημιουργεί θεσμούς οι οποίοι του το επιτρέπουν.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Originally posted by TheCursed View Post
      Για να μιλάμε λίγο πιο συγκεκριμένα, εγώ θα έλεγα σε πρώτη φάση να αλλάξει το αντιπαραγωγικό και αντικοινωνικό νεοελληνικό μοντέλο οριζόντιας αναδιανομής (και τα μυαλά τα οποία το δημιούργησαν) το οποίο είναι άμεσος και άμεσα εφικτός στόχος και στη συνέχεια βλέπουμε που θα κινηθούμε.

      Ο κόσμος ποτέ δεν άλλαξε σε μια μέρα.
      Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι στο οποίο θα συμφωνούσαν λίγο πολύ όλοι.

      Από κει και πέρα ο κόσμος, όντως, ποτέ δεν άλλαξε σε μια μέρα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε (για την ακρίβεια εδώ και χρόνια) συντελούνται αλλαγές, συνολικά, σε διεθνές επίπεδο.

      Το θέμα είναι προς τα που κινούνται αυτές.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Originally posted by Loggo View Post
        αυτή τη στιγμή που μιλάμε (για την ακρίβεια εδώ και χρόνια) συντελούνται αλλαγές, συνολικά, σε διεθνές επίπεδο.

        Το θέμα είναι προς τα που κινούνται αυτές.
        Νομίζω πως κάθε ειδικό θέμα έχει και αυτούσια υπόσταση. Δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς κατά των απολύσεων στο Δημόσιο ώστε να είναι και κατά της παγκοσμιοποίησης και του άκρατου νεοφιλελευθερισμού.

        Πολλές από τις μεταρρυθμίσεις που γίνονται ή που υπάρχει πίεση να γίνουν έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και δεκαετίες στη χώρα. Εφόσον οι λαϊκές μάζες δεν ενδιαφέρονται να κηρύξουν συστημικό πόλεμο, αν μη τι άλλο ας φροντίσουν να γίνει εκμετάλλευση των ευκαιριών τις οποίες δίνουν οι (πράγματι λίγες) ορθές μεταρρυθμίσεις τις οποίες προωθεί η Τρόικα.

        Απ' την άλλη βέβαια, με γεμάτες τσέπες κανείς δεν επαναστάτησε πραγματικά, το βλέπεις κι εσύ όμως πως στην Ελλάδα όσο φτωχαίνουμε, τόσο σκύβουμε το κεφάλι.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Originally posted by TheCursed View Post
          Πολλές από τις μεταρρυθμίσεις που γίνονται ή που υπάρχει πίεση να γίνουν έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και δεκαετίες στη χώρα.
          Σίγουρα, σε τελική ανάλυση, παρά τους εκατέρωθεν βερμπαλισμούς, αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι παρά ο εναρμονισμός της Ελλάδας με το διεθνές context. Η Ισπανία πχ, είχε περάσει τα ίδια μέτρα χρόνια πριν χωρίς να τα επιβάλει η "μοχθηρή" τρόικα.

          Originally posted by TheCursed View Post
          Εφόσον οι λαϊκές μάζες δεν ενδιαφέρονται να κηρύξουν συστημικό πόλεμο, αν μη τι άλλο ας φροντίσουν να γίνει εκμετάλλευση των ευκαιριών τις οποίες δίνουν οι (πράγματι λίγες) ορθές μεταρρυθμίσεις τις οποίες προωθεί η Τρόικα.
          Δε διαφωνώ.

          Originally posted by TheCursed View Post
          Απ' την άλλη βέβαια, με γεμάτες τσέπες κανείς δεν επαναστάτησε πραγματικά, το βλέπεις κι εσύ όμως πως στην Ελλάδα όσο φτωχαίνουμε, τόσο σκύβουμε το κεφάλι.
          Ίσως.

          Από την άλλη, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η εξαθλίωση είναι πιο πιθανό να ενεργοποιήσει τα συντηρητικά αντανακλαστικά της κοινωνίας παρά να οδηγήσει σε προοδευτικές εξελίξεις. Θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

          Το άλλο που λες δε νομίζω ότι είναι ελληνικό φαινόμενο, έχω γνωστούς σε Ισπανία, Αγγλία και Ιταλία που, πάνω κάτω, μου περιγράφουν την ίδια κατάσταση.

          Κατ' εμέ, αυτό δε πρόκειται να αλλάξει μέχρι να βγει μπροστά η ακαδημαϊκή κοινότητα και να εμπνεύσει τον κόσμο (οι πολιτικοί δεν είναι σε θέση να το κάνουν) και να συντονιστούν δράσεις σε διεθνές επίπεδο.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Ίσως.

            Από την άλλη, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η εξαθλίωση είναι πιο πιθανό να ενεργοποιήσει τα συντηρητικά αντανακλαστικά της κοινωνίας παρά να οδηγήσει σε προοδευτικές εξελίξεις. Θα δούμε που θα πάει το πράγμα.
            Άλλο πράγμα όμως η επανάσταση και άλλο η προοδευτική εξέλιξη. Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο.

            Κατ' εμέ, αυτό δε πρόκειται να αλλάξει μέχρι να βγει μπροστά η ακαδημαϊκή κοινότητα και να εμπνεύσει τον κόσμο (οι πολιτικοί δεν είναι σε θέση να το κάνουν) και να συντονιστούν δράσεις σε διεθνές επίπεδο.
            Αν και σε αυτό συμφωνώ, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να γίνει στο άμεσο μέλλον. Ειδικά αν αναφέρεσαι στην ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα, το γεγονός σηκώνει και γέλια. Η κατάσταση είναι τ-ρ-α-γ-ι-κ-η από όποια πλευρά και αν το δεις. Καθηγητές στον κόσμο τους αλλά και αυτοί που θα είχαν τα φόντα για να ορθώσουν λόγο τελικά χάνονται στο πλήθος. Οι φοιτητές μέγιστοι παρτάκιδες και το ακόμα τραγικότερο ότι το πρόβλημα τελικά δεν είναι οι παρατάξεις που είναι το εξιλαστήριο θύμα για να φορτώνουμε την κατάντια μας, αυτούς τους ξέραμε και μάλιστα πλέον είναι σε παρακμή. Το πρόβλημα είναι ότι ο μέσος φοιτητάκος δεν τον ενδιαφέρει να ανοίξει το μυαλό του και να σκεφτεί 5 πράγματα. Για το εξωτερικό δεν ξέρω τι γίνεται αλλά με τα βιώματα που έχω από το ελληνικό πανεπιστήμιο, και ειδικά από το πολυτεχνείο το οποίο δίνει ακόμα περισσότερες ευκαιρίες να είσαι ενεργός στα θέματα που σε αφορούν και να αποκτήσεις κρίση, δεν νομίζω ότι έξω όπου λειτουργούν σε ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο (πιο εχθρικό προς συλλογικές διαδικασίες) θα μπορούν να είναι τόσο καλύτερα τα πράγματα.

            Comment


            • Loggo, θα ακουστεί αρκετά απαισιόδοξο, αλλά δε νομίζω πως οι κοινωνίες πλέον έχουν τα αντανακλαστικά που αντιλαμβάνομαι πως εννοείς.

              Θυμάμαι πολύ καθαρά μια συζήτηση που είχαμε αρκετά παλαιότερα εδώ μέσα περί όπλων του Συστήματος και όπλων των κοινών ανθρώπων και περί του ποια απ' τα δυο έχουν εξελιχθεί περισσότερο. Τότε υποστήριζα πως τις τελευταίες δεκαετίες η πρόσβαση στη γνώση είναι τόσο εύκολη ώστε τα όπλα του Συστήματος, αν και αυτά έχουν εξελιχθεί πολύ επίσης, έχουν μείνει πίσω.

              Τα τελευταία χρόνια, συνειδητοποιώντας ποια είναι τα πραγματικά όπλα του Συστήματος (ούτε η μαζική προπαγάνδα από ΜΜΕ, ούτε οι κάμερες, ούτε και οτιδήποτε άλλο τέτοιο το οποίο προέκυψε λόγω τεχνολογικής προόδου όπως πίστευα τότε, αυτά όλα είναι μονάχα το κερασάκι στην τούρτα) έχω αλλάξει άρδην άποψη επ' αυτού.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Ποια πιστεύεις πως είναι ουσιαστικά τα όπλα του συστήματος;

                Comment


                • Originally posted by Raf View Post
                  Ποια πιστεύεις πως είναι ουσιαστικά τα όπλα του συστήματος;
                  Οι ψευδαισθήσεις δημοκρατίας και ισότητας που δίνει, η εμπορευματοποίηση της "επανάστασης", η μαζική κουλτούρα, ο υπερπληθυσμός, γενικότερα όλα τα κοινωνικά φαινόμενα τα οποία γεννούν και οργανώνουν μεγάλες μάζες οι οποίες καταπίνουν το άτομο.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Οι Τούρκοι μας έβαλαν τα γυαλιά.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • δεν νομίζω ότι Ελλάδα και τουρκια είναι συγκρίσιμα πράγματα ως προς το πράγμα για το οποίο μιλάς. Άλλο υπόβαθρο άλλες καταστάσεις στις 2 περιπτώσεις.
                      Αν θες να το συγκρίνεις με κάτι αυτό θα πρέπει να είναι το 2008 που η Αθήνα ήταν εμπόλεμη ζώνη για 1+ εβδομάδα.

                      Comment


                      • Σε τι αναφέρεστε ρε παίδες;
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Παίζουν αναταραχές στην τουρκία που ξεκίνησαν από μία πλατεία για την οποία πολίτες αντιδρούσαν ώστε να μην γίνει εμπορικό (ή κάτι τέτοιο). Η αστυνομία βαράει στο ψαχνό και τα επεισόδια έχουν επεκταθεί ενώ γίνεται λόγος και για αρκετούς νεκρούς

                          Comment


                          • Στην Τουρκία συγκρούονται οι κεμαλιστές/κοσμικοί με τους ισλαμιστές (ερντογάν).
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Να και που γινονται συγκρουσεις, αμα εισαι ζωον και στους δρομους να βγαινεις οτι θελουν θα σε κανουν. Καλες ειναι οι αναταραχες για εκτονωση αλλα αν θες ουσιαστικη αλλαγη κοιτας πως να αλλαξεις ο ιδιος και η κοινωνια γενικοτερα.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Somari, γράφεις κάτι που έχω διαβάσει και ακούσει από πολύ κόσμο, η πραγματικότητα όμως είναι ότι τις πορείες και τις διαδηλώσεις που έχουν γίνει στην Ελλάδα η Τουρκία θα χρειαστεί πολλές δεκαετίες ακόμη για να τις φτάσει...

                                Ο λόγος που δεν υπήρξαν οι αντιδράσεις που αναμέναμε εδώ, είναι πως μετά από 20 - 30 χρόνια ασταμάτητης αλληλεγγύης προς τους καταπιεσμένους λαούς του κόσμου, διαρκούς απαίτησης για αύξηση των μισθών μας, αντίδρασης σε κάθε νομοσχέδιο που αφορά την παιδεία, ξύλου με τους μπάτσους και λοιπά, συνειδητοποιήσαμε πως έχουμε εκφυλίσει τόσο πολύ την έννοια της διαμαρτυρίας, που το ζήτημα του Μνημονίου παραείναι σοβαρό για να αντιμετωπιστεί με τέτοιες. Όπως έσπειρες θα κοιμηθείς.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X