Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ε, δε νομίζω χρειάζεται αυτό το ύφος τώρα, μην ξεφύγουμε πάλι...
    NDS themes

    Comment


    • #62
      Ουτε που με νοιαζει, εκανε τον κυκλο του και παει, ετσι ειναι η ζωη, το τριημερο εθνικο πενθος παντως ητανε too much εδω ολη Ελλαδα καηκε και πεθανε αθωος κοσμος και πολλα παιδια και ουτε μια μερα δε κυρηξανε οι κολωμασσονοι αλλα για το κολληταρι τους τον Χριστοδουλο...
      [/b]

      Το θέμα δεν είναι το εθνικό πενθος, το θέμα είναι αν σαν άνθρωπος μπορείς να συμπάσχεις με τον αδερφό του, τον ανηψιό του ή τον γείτονα σου που ο Χριστόδουλος για αυτόν σήμαινε κάτι...Δεν είναι θέμα τιμών, αξιωμάτων, είναι θέμα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης, έστω και σε νοητικό επίπεδο......
      Και σίγουρα ούτε τώρα δεν είναι ηθικά σωστό και ανθρώπινο να βγάζεις κανείς όλο το μίσος του για τους παπάδες και την Εκκλησία, καλυμμένο πίσω από ειρωνικές αναφορές ιατρικού περιεχόμενου για τον Χριστόδουλο,όπως άκουγα σήμερα από συμφοιτητές μου...Μέτρο όλων, ο άνθρωπος..
      RIP.....
      Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

      Let's just all say the magic words and go back to reality.

      THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

      Comment


      • #63
        Και τωρα θα ασχολουνται με αυτο το θεμα τις πρωτες μερες, υστερα με τη διαδοχολογια, ο κοσμος θα απογοητευτει βλεποντας τους παπαδες να τσακωνονται για το ποιος θα γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη, τελικα ομως θα αποδεχθει το νεο του ηγετη μεχρι τη στιγμη που θα μας αφησει κι αυτος και ξανα απ'την αρχη.

        Sense, ...
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #64
          Συμφωνώ με τον ΦΥΓΕ114 αλλά δεν είναι λόγω ότι είναι ή όχι κολλητάρι τους, είναι καταστατικά γραμμένα και συγκεκριμένες τιμές. Αλλά ότι για τοις φωτιές ότι δεν έγινε τπτ και για όσους νεκρούς είχαμε όντως δεν έγινε απολύτως τπτ......α&#33;&#33;&#33; ναι 3000? <_<

          Καλή του ώρα εκεί που είναι πλέον πάντως.
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • #65
            Και τωρα θα ασχολουνται με αυτο το θεμα τις πρωτες μερες, υστερα με τη διαδοχολογια, ο κοσμος θα απογοητευτει βλεποντας τους παπαδες να τσακωνονται για το ποιος θα γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη, τελικα ομως θα αποδεχθει το νεο του ηγετη μεχρι τη στιγμη που θα μας αφησει κι αυτος και ξανα απ&#39;την αρχη.

            Sense, ...
            [/b]
            Δευτερη μερα χωρις να ακουσω για το ροζ dvd και η στερηση εχει αρχησει...

            Comment


            • #66
              &#39;Οσο και να τα είπε χοντρά,μέσες άκρες συμφωνώ με τον Λούφυ πάντως.
              Ο Ραμπίδης ίσως το έθεσε πιο συνετά.Πάμε και ένα cross - forum post από το gamelife γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω

              Και όπως είπε και ένα παιδί σε ένα άλλο φόρουμ,κυρήξαμε 4ήμερο πένθος επειδή πέθανε ένας άνθρωπος αν μη τι άλλο στο κρεβάτι του,68 χρονών και είχε ζήσει και ευχαριστηθεί όχι μία,αλλά 10 ζωές.Όταν πέθαναν τόσοι άνθρωποι στις φωτιές κάναμε τις πάπιες και μιλάγαμε για ασύμμετρες απειλές.Ε όχι,εγώ δεν μπαίνω στο τρυπάκι ΑΥΤΗΣ της υποκρισίας.

              Υποκρισία για εμένα είναι που βγαίνουν όλοι στην τηλεόραση,όλες οι μουτσούνες (για να μαστε και οντοπι μιας και μιλάμε για δημοσιογράφους) και λένε πως έχει συγκλονιστεί η χώρα.Ε όχι κύριοι,μιλήστε για τον εαυτό σας.Εγώ στενοχωρήθηκα και συγκλονίστηκα όσο θα συγκλονιζόμουν βλέποντας ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κηδειόσημο σε μια οποιαδήποτε κολώνα.[/b]
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #67
                Συμφωνώ με Νίκο, Ραμπίδη και Luffy.

                Δεν απαξιώνω ούτε χλευάζω τον θάνατο του Χριστόδουλου, παρά το γεγονός ότι δεν είμαι Χριστιανός και είναι λάθος για οποιονδήποτε το κάνει, ασχέτως εάν πιστεύει ή όχι, αυτοί που πιστεύετε σε εκκλησίες και θεούς καλά κάνετε και πενθείτε.

                Από την άλλη όμως αφενός δεν αντέχω όλη αυτήν την υποκρισία που από εχθές έχει ξεχειλίσει παντού σε τηλεόραση και ραδιόφωνα, με ξύλινους λόγους και ψεύτικες εκφράσεις, με λόγια που ειπώνονται απλά για να ειπωθούν, είτε αφορά δημοσιογράφους, είτε απλό κόσμο, είτε ανθρώπους της??παρωδίας αυτής που ακούει στο όνομα εκκλησία και το χειρότερο είναι πως αυτά βγαίνουν από ανθρώπους χριστιανούς.

                Αφετέρου δε μπορώ να ακούω για κανένα τριήμερο ή τετραήμερο πένθος για τον χαμό ΕΝΟΣ ανθρώπου, τι πάει να πει αρχιεπίσκοπος δηλαδή και από ποτέ αυτός είναι πάνω από τον κόσμο που καθημερινά αντιμετωπίζει 1000 φορές τις δυσκολίες του Χριστόδουλου.
                Εάν πενθούμε 4 μέρες για τον αρχιεπίσκοπο, που απεβίωσε στο ζεστό του κρεβατάκι, στις πανάκριβες κλινικές, πόσες μέρες πρέπει να πενθήσουμε για το παιδάκι που θα πεθάνει στον δρόμο, ή τον οποιονδήποτε άνθρωπο για πάρτι του οποίου δεν υπάρχει ασθενοφόρο και κρεβάτι στο νοσοκομείο;

                Καλός χρυσός άνθρωπος ο Χριστόδουλος να αναπαυτεί η ψυχή του και να πάει στο παράδεισο που λέει κι η εκκλησία, αλλά μέχρι εκεί.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #68
                  Νιώθω λύπη μόνο γιατί πέθανε με έναν ιδιαίτερα επώδυνο τρόπο και σίγουρα ταλαιπωρήθηκε και πόνεσε, αλλά μέχρι εκεί. Για το πένθος δεν είμαι κατά, επειδή δεν αφορά το άτομο αλλά τη θέση - καλώς ή κακώς ο ρόλος ενός αρχιεπισκόπου είναι πολυσύνθετος και για πολλούς ανθρώπους (πάλι καλώς ή κακώς) αποτελεί ηθικό και πνευματικό καθοδηγητή. Όπως σε όλα τα επίσημα πράγματα, υπάρχει ένα πρωτόκολλο - το καταπίνεις και προχωράς - ενώ δε θα ήθελα να δώσω και την πολιτική διάσταση του θέματος (άσχετο: πολύ πιο ενοχλητικός είναι ο όρκος των βουλευτών στη νέα Βουλή).

                  Σαν προσωπικότητα, ιεράρχης και κοινωνικός ταγός μου θα πω μόνο ότι μου ήταν απεχθής, και δε θα καταθέσω εδώ την προσωπική μου άποψη γιατί θα πρέπει μετά να μου κάνω παρατήρηση.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #69
                    Η όλη υπόθεση μου φέρνει στο θάνατο του Αγιατολάχ στο Ιράν. Όπως σε όλα είμαστε η χώρα της υπερβολής. Επιτέλους, ας γίνει πραγματικότητα ο διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους, δεν μπορούν να σταματάνε τα πάντα σε μια ολόκληρη χώρα με αυτόν τον τρόπο και να μπαίνουν στην άκρη τα μεγάλα προβλήματα της καθημερινότητας. Αλήθεια αν πέθαινε ο αντίστοιχος Χριστόδουλος της Αγγλίας θα γινότανε αυτό το πανηγύρι σε τηλεοράσεις, εφημερίδες κλπ; Άντε να αρχίσουν τα "αδελφικά" μαχαιρώματα τώρα για την καρέκλα...

                    Comment


                    • #70
                      Η όλη υπόθεση μου φέρνει στο θάνατο του Αγιατολάχ στο Ιράν. Όπως σε όλα είμαστε η χώρα της υπερβολής. Επιτέλους, ας γίνει πραγματικότητα ο διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους, δεν μπορούν να σταματάνε τα πάντα σε μια ολόκληρη χώρα με αυτόν τον τρόπο και να μπαίνουν στην άκρη τα μεγάλα προβλήματα της καθημερινότητας. Αλήθεια αν πέθαινε ο αντίστοιχος Χριστόδουλος της Αγγλίας θα γινότανε αυτό το πανηγύρι σε τηλεοράσεις, εφημερίδες κλπ; Άντε να αρχίσουν τα "αδελφικά" μαχαιρώματα τώρα για την καρέκλα...
                      [/b]

                      Δυστυχώς δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αυτό Marvell. Άλλωστε σε άλλες χώρες που δοκιμάστηκε (π.χ Γαλλία) αυτό που έρχονται να δούν εκ των υστέρων είναι ότι η απόφαση τους μάλλον ήταν λανθασμένη και ότι τελικά αυτή η αποκοπή του συνδέσμου κοινωνίας και εκκλησίας μάλλον δεν ωφέλησε τελικά, και μάλιστα αναζητούν τρόπους να επαναφέρουν στη εντελώς απογυμνωμένη από κάθε θρησκευτικό στοιχείο κοινωνία κάποιες από τις αξίες. Αυτό που δυστυχώς είναι δικό μας κατόρθωμα είναι η τάση για υπερβολή. Θέλουμε να είμαστε υπερβολικοί σε όλα. Στον τρόπο που εκφραζόμαστε, που συζητούμε, που διασκεδάζουμε, που υποστηρίζουμε απόψεις και φυσικά και στον τρόπο που μεταδίδουμε και τις ειδήσεις μας. Σαφώς και δεν πρέπει όλα να σταματούν σε μία ολόκληρη χώρα όταν συμβαίνει κάποιο γεγονός αλλά αν κρίνει κανείς τον τρόπο που μεταδίδονται οι ειδήσεις τότε εύκολα καταλαβαίνεις ότι απλά αυτό δεν αλλάζει αφού πάντα θα υπάρχει ένα θέμα που θα μονοπωλεί.
                      Πάντως είναι αλήθεια ότι ο Αρχιεπίσκοπος δεν ήταν ένας ξύλινος ιεράρχης που δεν ασχολούνταν με τίποτα και δεν τον προσέγγιζες με τιποτα.Πρόσφερε βοήθεια σε πολλούς πραγματικά άπορους συνανθρώπους μας έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς νέους ανθρώπους για να εργασθούν. Δεν νομίζω ότι έβλαψε κανέναν από εμάς οπότε τουλάχιστον αξίζει τον σεβασμό μας.

                      Comment


                      • #71
                        Δυστυχώς δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αυτό Marvell. Άλλωστε σε άλλες χώρες που δοκιμάστηκε (π.χ Γαλλία) αυτό που έρχονται να δούν εκ των υστέρων είναι ότι η απόφαση τους μάλλον ήταν λανθασμένη και ότι τελικά αυτή η αποκοπή του συνδέσμου κοινωνίας και εκκλησίας μάλλον δεν ωφέλησε τελικά, και μάλιστα αναζητούν τρόπους να επαναφέρουν στη εντελώς απογυμνωμένη από κάθε θρησκευτικό στοιχείο κοινωνία κάποιες από τις αξίες. Αυτό που δυστυχώς είναι δικό μας κατόρθωμα είναι η τάση για υπερβολή. Θέλουμε να είμαστε υπερβολικοί σε όλα. Στον τρόπο που εκφραζόμαστε, που συζητούμε, που διασκεδάζουμε, που υποστηρίζουμε απόψεις και φυσικά και στον τρόπο που μεταδίδουμε και τις ειδήσεις μας. Σαφώς και δεν πρέπει όλα να σταματούν σε μία ολόκληρη χώρα όταν συμβαίνει κάποιο γεγονός αλλά αν κρίνει κανείς τον τρόπο που μεταδίδονται οι ειδήσεις τότε εύκολα καταλαβαίνεις ότι απλά αυτό δεν αλλάζει αφού πάντα θα υπάρχει ένα θέμα που θα μονοπωλεί.
                        Πάντως είναι αλήθεια ότι ο Αρχιεπίσκοπος δεν ήταν ένας ξύλινος ιεράρχης που δεν ασχολούνταν με τίποτα και δεν τον προσέγγιζες με τιποτα.Πρόσφερε βοήθεια σε πολλούς πραγματικά άπορους συνανθρώπους μας έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς νέους ανθρώπους για να εργασθούν. Δεν νομίζω ότι έβλαψε κανέναν από εμάς οπότε τουλάχιστον αξίζει τον σεβασμό μας.
                        [/b]

                        Μπορώ στον αντίποδα να σου φέρω τις χώρες της Σκανδιναβικές χερσονήσου που ήταν από τις πρώτες που αποκοψαν το δεσμό Εκκλησίας Κράτους και είναι οι χώρες με την μεγαλύτερη πρόοδο και το καλύτερο επίπεδο ζωής στην Ευρώπη.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #72
                          Μπορώ στον αντίποδα να σου φέρω τις χώρες της Σκανδιναβικές χερσονήσου που ήταν από τις πρώτες που αποκοψαν το δεσμό Εκκλησίας Κράτους και είναι οι χώρες με την μεγαλύτερη πρόοδο και το καλύτερο επίπεδο ζωής στην Ευρώπη.
                          [/b]

                          Φυσικά αυτό που πρέπει να δούμε είναι αν τελικά το θέμα της προόδου μιας χώρας στηρίζεται σε αυτό το σημείο. Και επίσης θα πρέπει να αναλογιστούμε και την διαφορέτικοτητα στον τρόπο που η θρησκεία λειτούργησε και έκανε τις επεμβάσεις της στην κάθε κοινωνία ξεχωριστά, κάτι που είναι μία πολύ μεγάλη συζήτηση.

                          Comment


                          • #73
                            Βασίζεται ΚΑΙ σε αυτό,διότι αν μερικά κολλημένα μυαλά δεν σταματήσουν να θεωρούν την επιστήμη ταμπού τότε δεν υπάρχει πρόοδος (έχω ακούσει ιστορίες επιληπτικά παιδιά εν έτει 2007 να τα πηγαίνουν για εξορκισμό σε μια εκκλησία κάπου στην Χασιά αντί να τα πάνε στο νοσοκομείο - μια παρόμοια ιστορια έχει και ο getta robo).
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #74
                              Μπορώ στον αντίποδα να σου φέρω τις χώρες της Σκανδιναβικές χερσονήσου που ήταν από τις πρώτες που αποκοψαν το δεσμό Εκκλησίας Κράτους και είναι οι χώρες με την μεγαλύτερη πρόοδο και το καλύτερο επίπεδο ζωής στην Ευρώπη. [/b]
                              Και με το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών αν δεν κάνω λάθος, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει...

                              Comment


                              • #75
                                Λάθος...Μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών είχαν στην δεκαετία του 90 (αρχές).Αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών στην Ευρώπη το έχει η Τσεχία.Αν και στις 2 περιπτώσεις παίζει μεγάλο ρόλο το κλιμα (έχεις δοκιμάσει να ζήσεις σε 6μηνη νύχτα;;;)
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X