Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω τα εξής 3 προβλήματα με το πισί μου.Υποθέτω βέβαια με ένα φορμάτ θα λυθούν αλλά δεν παίζει αυτή η επιλογή τώρα.

    1)Όταν βάζω να ανοίξει μια σελίδα ή να κατεβάσω μια ταινία,αν δεν μετακινώ το ποντίκι,μένει εντελώς στάσιμη όλη η σελίδα ή η πρόοδος του αρχείου που κατεβαίνει.Μου το έχει ξανακάνει πιο παλιά αλλά σήμερα δεν παλεύεται η κατάσταση.

    2)Όταν βάζω να δω βίντεο στο youtube,όποτε πατάω play/stop κολλάει για λίγο πριν αρχίσει το βίντεο.

    3)Κολλάει συνέχεια ο explorer.exe.

    Καμιά λύση πέρα από το φορμάτ;
    Carpe diem

    Comment


    • που πατε και τις βρισκετε αυτες τις ανυπαρκες μαρκες?
      χαθηκε να παρεις πχ ενα sagem απο τον οτε?

      με το παλιο σου router ειχες απο παντα προβληματα με disconnects η προεκυψαν πριν το αλλαξεις?

      Comment


      • Μόνο Baudtec είχανε στον ΟΤΕ.Με το παλιό μου ρούτερ είχα προβλήματα αλλά όχι τόσο έντονα μέχρι πριν το αλλάξω.
        Carpe diem

        Comment


        • Ξερει κανεις απο VPN / Proxy servers και τα ρεστα;
          Ψαχνω με καποιο τροπο να "αλλαξω" IP σε καποια αγγλικη για να εχω προσβαση σε ενα προγραμμα (Spotify).
          Οι λυσεις μεσω web browsers δε με καλυπτουν γιατι δε θελω προσβαση σε σελιδες αλλα στην εν λογω εφαρμογη.

          Η οποια βοηθεια θα εκτιμηθει ιδιαιτερως .

          Comment


          • Ξέρει κανείς τι παίζει με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου?

            Μία μου βγάζει κόκκινα λαμπάκια και σε λίγο βγάζει μπλε. Μία όταν συνδέω το USB, μου λέει ότι τα Windows δεν αναγνωρίζουν την συσκευή αυτή και μου βγάζει κόκκινα λαμπάκια στην συσκευή εκείνη.

            Λες να έχει κάποιο πρόβλημα?
            sigpic

            Comment


            • Έχω μια φτιάξει μια λίστα με παλιά PC games (95-99) που θέλω να ασχοληθώ. Το ζήτημα είναι, έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει παλιά PC games σε Windows 7;



              Να το προσπαθήσω ή μπα;
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Ξερει κανεις απο VPN / Proxy servers και τα ρεστα;
                Ψαχνω με καποιο τροπο να "αλλαξω" IP σε καποια αγγλικη για να εχω προσβαση σε ενα προγραμμα (Spotify).
                Οι λυσεις μεσω web browsers δε με καλυπτουν γιατι δε θελω προσβαση σε σελιδες αλλα στην εν λογω εφαρμογη.

                Η οποια βοηθεια θα εκτιμηθει ιδιαιτερως .
                To proxifier το έχεις δοκιμάσει?

                Originally posted by Loggo View Post
                Έχω μια φτιάξει μια λίστα με παλιά PC games (95-99) που θέλω να ασχοληθώ. Το ζήτημα είναι, έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει παλιά PC games σε Windows 7;

                Να το προσπαθήσω ή μπα;
                Εγώ έχω βάλει κάποια σε windows7 x86 του στύλ Carmageddon 2, house of the dead και δούλεψαν μιά χαρά.

                Comment


                • Originally posted by Koul View Post
                  Εγώ έχω βάλει κάποια σε windows7 x86 του στύλ Carmageddon 2, house of the dead και δούλεψαν μιά χαρά.
                  Loggo + Koul, καλό είναι να τα δοκιμάσετε ΟΛΑ, καθώς υπάρχει και πρόβλημα συμβατότητας στα περισσότερα, απ' όσο έμαθα...
                  sigpic

                  Comment


                  • Έχω μια φτιάξει μια λίστα με παλιά PC games (95-99) που θέλω να ασχοληθώ. Το ζήτημα είναι, έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει παλιά PC games σε Windows 7;
                    Αν έχεις professional ή ultimate μπορείς να δοκιμάσεις και το XP mode των Windows 7.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Θα σας πω κάτι αστείο. Εδώ και 2 μέρες έχω βαρεθεί να επανακκινώ τον υπολογιστή μου εγκαθιστώντας προγράμματα που δε θέλω με απώτερο στόχο να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα που απεχθάνομαι. Ο λόγος; Windows Live Messenger 2011. Ήμουν ωραία και καλά με το παλιό Messenger, ήσυχος, δεν πείραζα κανέναν, ώσπου μια μέρα για να μπω η Microsoft με λέει "qq, δεν μπορείς να μπεις στο MSN, ΠΡΕΠΕΙ να κατεβάσεις το καινούριο". ([Εδώ θα κάνουμε μικρή παρένθεση] Οκ, καταλαβαίνω, δουλειά δεν έχετε εκεί στην Microsoft, ξημεροβραδιάζεστε φτιάνετε όλοι μέρα όλο και πιο άσχημα και πιο δύσχρηστα messenger, δήθεν upgrades και μαγκιά σας. ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ; Δηλαδή έλεος, από τα τόσα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει στη ζωή μου, είναι το μόνο που ΑΠΑΙΤΕΙ να κατεβάσεις την καινούρια version. Και όλα αυτά γιατί; Για να χρησιμοποιήσεις το τρομερό καινούριο feat με το οποίο μπορείς να παίζεις με 3,5 φίλους σου πασιέντζα σε ένα window ενώ παράλληλα μιλάς με άλλους δύο σε άλλο window θάβοντας έναν τέταρτο στο οποίο όλοι εμφανίζεστε offline; Σόρρυ κιόλας, αλλά ΣΤ'ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ. [Τέλος παρένθεσης])

                      Τέλος πάντως, μαθημένη η γριά στα σύκα (ή η κότα στα αμπέλια ή η σκούνα στην τρικυμία, δε θυμάμαι πως πάει η παροιμία), λέω: δε γαμιέται θα κατεβάσω την καινούρια βλακεία, 5 λεπτά υπόθεση είναι. ΑΜ ΔΕ.

                      Και αυτό γιατί κατεβάζω το Windows Live Essentials 2010 (essentials - άλλη παπαριά από 'κει) αλλά δεν μπορέι να εγκατασταθεί. Μου λέει error μάγκα, πρώτα πρέπει να κατεβάσεις το Vista SP2 και την πλατφόρμα των Vista. Το λοιπόν πάω να κατεβάσω το SP2. ΑΜ ΔΕ.
                      Noooo, πρέπει να κατεβάσεις το SP1 πρώτα. (Εδώ θα μου πείτε: "καλά κανένα SP δεν είχες κατεβάσει ρε μπετόβλαχε;" Ε ναι ρε! Δε γούσταρα, δεν κατέβασα! ,end of conv.) Κατεβάζω το SP1. Restart no. 1 Στο σημείο αυτό θα νόμιζε κανείς ότι θα μπορούσα να κατεβάσω το SP2. Μα φυσικά και όχι, γιατί το windows update έχει 47 ενημερώσεις προτού κατεβάσεις το SP2. Τις κατεβάζω και αυτές. Restart no. 2. Φτάνει επιτέλους η ώρα του SP2. Restart no. 3 κλπ κλπ

                      (Επειδή σας έχω ήδη κουράσει και βαρέθηκα και εγώ να γράφω, σε αυτό το σημείο θα κάνουμε ένα χρονικό άλμα)

                      1005 Restarts μετά:

                      Με ελπίδα πάω να εγκαταστήσω επιτέλους την καινούρια έκδοση του MSN.

                      Το πρόβλημα είναι το εξής:

                      μου βγάζει το error 0x80040609 (source: Messenger).

                      Έχω ψάξει στο νετ και έχω δοκιμάσει τις εξής προτεινόμενες λύσεις:

                      έχω διαγράψει τον φάκελο Windows Live, έχω χρησιμοποιήσει το Disk Cleanup και έχω σβήσει τα πάντα, έχω δοκιμάσει να κατεβάσω το setup που θέλει internet (ενεργοποιώντας το Windows Firewall service και απενεργοποιώντας παράλληλα το άλλο firewall), το setup που δε θέλει internet αλλά τίποτα. Niet. Nada.

                      Εν κατακλείδει: επειδή είναι ψιλοδιαδεδομένο το πρόβλημα το έχει αντιμετωπίσει κανείς από δω; Και αν ναι πώς ξέφυγε;

                      Επίσης: ξέρετε κανέναν άλλο downlodable πρόγραμμα που να εξυπηρετεί στο msn messenging;

                      Υ.Γ: Έχω Vista, sorry για τη γλώσσα αλλά τα έχω παίξει.
                      "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                      Comment


                      • Τι διάολο;έχω ακούσει ότι σε πολύ κόσμο κάνει updates το msn,και μετά τους βγάζει πρόβλημα.Εγώ έχω τα ΧΡ μου κάνει updates και ποτέ μα ποτέ,δεν είχα πρόβλημα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Ε-buddy έχω δει πολλούς να χρησιμοποιούν. Και aMSN.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Originally posted by Somari View Post
                            Ε-buddy έχω δει πολλούς να χρησιμοποιούν. Και aMSN.
                            +1

                            e-buddy δουλεύει ο αδερφός μου ότι extra θέλετε πείτε μου.

                            Comment


                            • Παίδες, μετά από πολύ ιδρώτα, αίμα και σπέρμα, βρήκα επιτέλους τη λύση. Η λύση τελικά ήταν να γίνει removed το Windows Live με το Windows Live Installer για να κάνω remove πλήρως την προηγούμενη έκδοση από το pc μου (ενώ βέβαια ο installer του 2011 λέει ότι δε χρειάζεται, θα την κάνει update) και αφετέρου με το delete δεν γίνεται να διαγραφούν όλα τα αρχεία του Messenger. Βέβαια μη νομίζετε ότι δεν το είχα δοκιμάσει αλλά την πρώτη φορά το link που έδινε ένας τύπος για το Windows Live Installer ήταν broken και τη δεύτερη φορά το πισί δεν με άφηνε να αρχίσω το πρόγραμμα (έβγαζε error) . Την τρίτη και καλύτερη, επιτέλους τα κατάφερα. To πρόγραμμα μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.filewatcher.com/m/msicuu2...89920.0.0.html (αυτό σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα).

                              Ebuddy χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά αν και βελτιώνεται συνέχεια δε συγκρίνεται με Windows Live. Κατέβασα το aMSN, θα του ρίξω μια ματιά.
                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment


                              • pidgin, e-buddy, aMSN etc. Good stuff!
                                Είχα αρκετές φορές πρόβλημα με το Live Messenger και ειδικά τις φορές που έβγαινε νέα έκδοση. Είναι απαράδεκτο. Στην τελευταία δε μπορώ να δω avatars και nicknames οπότε με πολλή τέχνη έβαλα προηγούμενη έκδοση... Go figure...


                                Comment

                                Working...
                                X