Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok με έκανες και δάκρυσα με το τελευταίο αλλά στο εδώ γιατί το κόβω να ξεφεύγει η κατάσταση και μετά θα λέμε δεν θέλουμε αλλά αφού θέλετε μετά θα πούμε γιατί κλειδώθηκε το τόπικ. Αυτό ακριβώς...

    Comment


    • sub_zero, έτσι μπράβο. ^^

      Λοιπόν, πίσω στο θέμα μας...

      Πιστεύω ότι θα βοηθήσει αρκετούς μέσα στο μέλλον μη τυχόν και έχουν πρόβλημα χωρητικότητας με τα USB φλασάκια και εξωτερικούς σκληρούς δίσκους, όπως στο δικό μου.

      Ήθελα να χώσω την ταινία Green Lantern να την δω λίγο που την κατέβασα και ήταν 5,75GB, ενώ το flash-ακι μου είναι 7,40GB(το υπόλοιπο 0,05GB είναι από τα κρυμμένα αρχεία που ανακάλυψα, όταν έβαλα επιλογή να φανερωθούν), είδα ότι δεν έμπαινε και είδα ότι «υποθετικά» το αρχείο της ταινίας είναι μεγάλο και δεν μπορούσε να «χωρέσει».

      Ψάχτηκα λίγο κι έπεσα πάνω στα συγκεκριμένα sites που πιστεύω θα σας βοηθήσουν.

      If you have ever tried to format a USB thumb drive or memory stick, you may have noticed that the only file system options you have are FAT and FAT32. This [...]


      Με λίγα λόγια, πρέπει να πάτε(αν έχετε Windows 7)

      1) δεξί κλικ--> Ιδιότητες στο «Ο Υπολογιστής μου».
      2) Στην στήλη αριστερά επιλέξτε «Διαχείριση Συσκευών»
      3) Επιλέξτε από την λίστα το «Μονάδες Δίσκων»
      4) Δεξί κλικ πάνω στη συσκευή που θέλετε να φορμάρετε και επιλέξτε «Ιδιότητες».
      5) Πάνω πάνω επιλέξτε το κουτάκι «Πολιτικές».
      6) Τέλος επιλέξτε τικαρισμένο το «Καλύτερες επιδόσεις» και μετά πατήστε ΟΚ για να το κλείσετε.

      Μετά κατεβάστε αυτό το πρόγραμμα http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197 για να το κάνετε format σε επέκταση NTFS. Η επέκταση FAT ή FAT32 είναι για πολύ μεγάλης χωρητικότητας φλασάκια ή δίσκους πάνω από 32GB.

      Σ' εμένα έπιασε.
      sigpic

      Comment


      • Καλά κάτι είπες τώρα
        Για να κάνεις τη διαμόρφωση πάντως εγώ δεν θυμάμαι να χρειάστηκα ποτέ κάποιο πρόγραμμα. Και φυσικά το FAT32 δεν έχει να κάνει με χωρητικότητα, ούτε είναι για μεγάλους δίσκους. Αυτό που συμβαίνει στο πολύ περίπου είναι ότι κάθε αρχείο δεσμεύει μία συγκερκιμένη περιοχή στη μνήμη (Σταθερού μεγέθους) στην οποία αποθηκεύει τις διευθύνσεις στις οποίες βρίσκονται τα δεδομένα του αρχείου. Επειδή όμως αυτή η περιοχή είναι συγκεκριμένου μεγέθους κάνει μόνο για αρχεία ως 4gb

        Comment


        • Originally posted by sub_zero View Post
          Καλά κάτι είπες τώρα
          Για να κάνεις τη διαμόρφωση πάντως εγώ δεν θυμάμαι να χρειάστηκα ποτέ κάποιο πρόγραμμα. Και φυσικά το FAT32 δεν έχει να κάνει με χωρητικότητα, ούτε είναι για μεγάλους δίσκους. Αυτό που συμβαίνει στο πολύ περίπου είναι ότι κάθε αρχείο δεσμεύει μία συγκερκιμένη περιοχή στη μνήμη (Σταθερού μεγέθους) στην οποία αποθηκεύει τις διευθύνσεις στις οποίες βρίσκονται τα δεδομένα του αρχείου. Επειδή όμως αυτή η περιοχή είναι συγκεκριμένου μεγέθους κάνει μόνο για αρχεία ως 4gb
          Κι αυτό το είχα ψάξει. Δεν έχει σχέση με την χωρητικότητα, αλλά με το μέγεθος τους. Αυτό διάβασα στα διάφορα sites που βρήκα και κάνανε άλλοι τη συζήτηση τους.

          Όσο για τα άλλα, αληθεύουν πληρώς. Εγώ ήθελα να το κάνω φορμάτ, αλλά μετά από μαλακία μου αναγκάστηκα να τον διαμορφώσω και μετά να προχωρήσω στο φορμάτ προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα.

          Και επειδή στο φορματάρισμα δεν δούλευε η επέκταση FAT32, αναγκάστηκα να βρω έναν τρόπο να το κάνω να δουλέψει. Έκανα τις οδηγίες που με βοήθησαν και το άλλαξα σε NTFS επέκταση προκειμένου να πιάσει. Κι έτσι είναι μια χαρά.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Somari View Post
            To egrapsa sto guru3d alla kaneis den apantise, gia rixte mia matia mipos kserete tpt

            Hi to all!!! After reading some threads that resulted from google leading to this forum (but not finding any results that answer to my problem) i decided to register and ask about it directly.

            I have an HD 7770 OC video card. I run my desktop at 1280*800 just fine (apart from the fact that in windows 7 i have to manually select to stretch to full screen (on contraire to windows xp) from catalyst cc as it apears with black borders by default). BUT:

            When i try some higher resolutions, my monitor starts to blink and on the same time giving "dot artifacts". Sometimes it does not blink at all, it just gives me black screen. The thing is, that when it starts to blink, my monitor gives me a message "not supported mode, try 1650 * 1050 at 60hz", which is EXACTLY what i had selected from display properties!!! Stranger of all is, that it must not be a hardware issue, because at sometimes i manage to play/set high resolutions without a problem! (and also enjoying 2012 games at highest quality settings). I also get to set high resolution setting at my other windows install (xp) but not on this one (7)

            When this problem appeared at first, I selected "reduce dvi frequency on high resolution" from catalyst, which corrected the problem, but only for a few days!!!Now it is back.
            One more strange thing, is that the artifacts/blinking come back when i select some other options too, like "enable gpu scaling" in lower resolutions...
            I also tampered with the drivers (installed, uninstalled, delete from device manager) but with no success...

            PS: At one point i intalled the on-board gpu drivers, but i uninstalled them, in case they interfered

            For example , AT THIS MOMENT, i CAN set it to 1680*1050... !!!!!! I don't know in the next reboot though!!

            (i also tried not to connect via dvi but via hdmi-to-dvi, same results)

            Thanks in advance for reading and helping!!!
            Λοιπόν, αφού μου σπασε τα νεύρα (τι να κανω overclock την καρτα να της δινω παραπανω ενεργεια, τι, τι) τελικά η λύση είναι τελείως κουλή! Όταν βάλω μεγάλη ανάλυση και μου το κάνει αυτό το "blinking", πατάω το κουμπί της οθόνης που κάνει αναζήτηση / cycle τις πηγές, και όταν "ξαναβρεί" την DVI, δουλευει κανονικά! Προφανώς παίζει κάποιος αποσυντονισμός μεταξύ κάρτας και οθόνης και θέλει refresh, ακόμα και παρά το γεγονός ότι η ανάλυση και η συχνότητα που βάζω είναι ΑΥΤΗ που μου λέει σαν recomended το "σφαλμα" της οθόνης όταν δεν την εμφανίζει σωστά...
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Στα 7 παρατηρώ μια διαφορά σε σχέση με τα XP: Ανοίγω κάποιο φάκελο / αρχείο και δε το ανοίγει αμέσως, αλλά κανει σαν να μην ανταποκρίνεται, και ακούγεται από το pc ένα βρρρρρριρ λες και είχε σταματήσει ο δίσκος και ξαναξεκινάει εκείνη τη στιγμή για να τρέξει το αρχείο μου (πως είναι όταν πας να τρέξεις κάποιο αρχείο από cd, που περιμένεις να ξεκινήσει να στροφάρει και κάνει αυτόν τον θόρυβο και μετά σου ανοίγει το αρχείο, αλλά σε λιγότερο χρόνο). Δεν είναι κάτι τραγικό, απλά κάποιες φορές αναγκάζομαι να περιμένω 2-3 δεύτερα να ανοίξει κάποιο φάκελο ή αρχείο. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει να με διαφωτίσει;
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Μήπως ο φάκελος είναι σε άλλον σκληρό από το λειτουργικό; Στα 7 by default τους βάζει να κοιμούνται όταν δε χρησιμοποιούνται οπότε όταν πας να ανοίξεις κάτι ξαναπαίρνουν μπρος.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Α μαλλον αυτο ειναι, thanks.
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Παιδιά, αγόρασα οθονοτηλεόραση και συνέδεσα τον υπολογιστή μου μέσω hdmi. Ο ήχος περνάει από το hdmi. Είναι μεγάλο κακό; (εννοώ 1ον αν χάνω πολύ ποιότητα, δεδομένου πως και η κάρτα ήχου είναι της -βούρτσας- onboard και 2ον αν φορτώνω πολύ την κάρτα γραφικών όταν το μέλημά της θα ήταν να ασχολείται με γραφικά)

                    Εκτός και αν ο hdmi ήχος περνάει από επεξεργασία στην κάρτα ήχου και όχι την gpu
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Οι νέες GPU με HDMI έχουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου, οπότε μπορείς να κάνεις disable την onboard. Τώρα για τον αν μειώνεται η απόδοση, π.χ. πέφτουν frames όταν δουλεύεις και ήχο από την GPU δεν έχω διαβάσει κάτι αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο, λογικά υπάρχουν διαφορετικοί επεξεργαστές για τις 2 περιπτώσεις οπότε δεν απασχολείται παραπάνω το τμήμα της εικόνας.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Δεν νομιζω και εγω να υπαρχει θεμα με τον ηχο..

                        Comment


                        • exo gtx580 axizi na agoraso tin gtx 680?

                          Comment


                          • Για 1080p οχι..

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Για 1080p οχι..
                              ok diladi ime mia xara se afto to reslolution?toulaxiston gia kana 2 xronia akoma?esi ti gpu exis?

                              Comment


                              • Ναι εκτος απο κανενα un-optimized στυλ crysis 3 νομιζω οτι η 580 ειναι αρκετα δυνατη για να μαξαρει σχεδον τα παντα εκει. Τωρα αν θες κατι καλυτερο παρε καλυτερα μια 670 με 4gb vram η μια 7970 μηπως ανεβεις καποια στιγμη σε αναλυση η σε κανενα 3-monitor surround. Αλλα αν δεν εχεις τετοιο σκοπο πιστευω οτι η 580 ειναι ακομα πολυ δυνατη καρτα..

                                Εγω 7870 tahiti εχω, καλη για τα λεφτα της και απο τις top επιλογες για 1080p αλλα σε καμια περιπτωση high-end οπως αυτες που σου λεω..

                                Comment

                                Working...
                                X