Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Εγώ το Kaspersky χρησιμοποιώ και όλα οκ.
    phazeddl με ένα www πρώτα και ένα com μετά και κάνε ένα search
    Και το NOD λένε πως είναι πολύ καλό και ελαφρύ αλλά δε μου διέγραφε κάποιους ιούς ή δεν τους έβρισκε καν.Δεν είμαι και κανένας ειδικός αλλά το Kaspersky μου φαίνεται μια χαρά.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #32
      για τα freewares, τα λινκς δεν είναι μεμπτά

      ΑVG Free
      http://free.grisoft.com/ww.download?prd=afe
      Avira Antivir
      http://www.free-av.com/en/download/index.html
      NOD 32
      http://www.eset.com/download/


      επίσης πέρα των antivirus καλό θα ήταν και προστασία από spyware

      προτείνω τα
      Ad-Aware
      Spybot:Search & destroy

      http://www.gamers-odyssey.com/forum/...?showtopic=443
      NDS themes

      Comment


      • #33
        this is why I love you guys...
        Carpe diem

        Comment


        • #34
          ekana format sto pc mou kai tora xreiazomai to service pack 2 sta ellinika gia ta windows.Prospathisa na to katebaso apo to internet alla einai katastrammeno.mporei na me boithisei kaneis??

          Comment


          • #35
            Δωρεάν update είναι. Βάλε τα windows κανονικά και μετά απλά κάνε update.


            Comment


            • #36
              Λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα αδιεξοδο στο οποιο εχω ερθει, λεω τελευταια ανα παρω εναν ενισχυτη και θελω να συνδεσω το PC πανω στον ενισχυτη ειτε με cuoxial ειτε με optical, οποτε σκεφτηκα να αλλαξω καρτα γραφικων αλλα λογο του οτι δε βρισκω με το παλιο τυπο (typoy soundblaster audigy 4 θυρα) δε μπορω να σκεφτω κατι καλο, βρηκα στο ιντερνετ αυτο.



              το οποιο μοιαζει να εξυπερετει, εχετε ιδεα αν κανει η εχετε καμια καλυτερη ιδεα?

              δειτε και αυτο ειναι και πολυ βεντουζα.

              Comment


              • #37
                Μούφα και οι 2.Τις καλές κάρτες ήχου (όχι γραφικών WTF) για χρήση bridge μεταξύ υπολογιστή και οργάνων δεν τις αγοράζεις από συμβατικά μαγαζιά όπως πλαίσιο γερμανός κλπ (και πόσο μάλλον μάρκας trust).Τώρα αν απλά εννοείς ότι το θες για να συνδέσεις έναν ενισχυτή για να ηχογραφήσεις κάτι για μια φορά και ΣΠΣ η ποιοτητα,νομίζω ότι και να επιλέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #38
                  ναι μου το παν για τη τραστ οτι ειναι τελειως ΓΤΠ αλλα ρε γαμωτο υπαρχει καμια αλλη σα και αυτη
                  ?

                  Comment


                  • #39
                    Γεια σας. Θα ήθελα να δηλώσω στην κοινωνία πως είμαι ηλίθιος (1) και πως μάλλον έχω adware. Την Τρίτη, αν δε με απατάει η μνήμη μου, μου ήρθε από μία επαφή μου (δε λέω ποια είναι γιατί θέλω να κρατήσω τα προσχήματα, και να μην ανιμετωπίσει ύστερα την κατακραυγή και την περιθωριοποίηση από τα ευσυνείδητα μέλη του forum) ένα link, το οποίο λόγω του (1) και επειδή έγγραφε κάπου myspace και τυχαίνει να έχω κάνει profile στο myspace (φθηνή δικαιολογία) άνοιξα. Έλαβον το αρχείο image01, το οποίο και εγκαταστάθηκε στον υπολογιστή μου σα στο σπίτι του. Μετά από λίγο το ίδιο link στάλθηκε και σε όλες τις συνδεδεμένες επαφές μου ( sorry for the inconvenience) και αποφάσισα ότι για το κοινό καλό έπρεπε να κάνω κάτι για να το αντιμετωπίσω. Ο κόσμος είχε ανάγκη τη βοήθειά μου. Όπως προκύπτει απ'το (1) δεν είχα antivirus και έτσι κατέβασα το ESET Smart Security (κάτι του NOD32). Έκανα scan όλο μου τον κομπιούτερ, ως εκ θαύματος δεν βρήκε τίποτα κακό και ύστερα, επειδή όπως λέει και ο λαός "Συν Αθηνά και χείρα κείνει" έβαλα σε καραντίνα το image01, και ύστερα το διέγραψε εξ'ολοκλήρου. Από τότε συμβαίνουν τρία πράγματα:
                    1) Κάθε φορά που ανοίγω το pc μου βγάζει επιλογή να κάνω επιδιόρθωση των Windows or something, η οποία είναι αναγκασμένη να αποτύχει και ύστερα μου προτείνει επαναφορά του συστήματος. Η ενναλλακτική είναι το restart, το οποίο φυσικά και κάνω.
                    2) Όταν με το καλό ανοίξει ο υπολογιστής, μου βγάζει μήνυμα ότι άπέτυχε να φορτώσει το αρχείο .dll (το οποίο ύστερα το ESET μου είπε είχε/ήταν ιό/ιός, παρόλαυτά δεν μπορούσε να το διαγράψει και έτσι το έκανα χειροκίνητα)
                    3) Ο Internet Explorer, ο Mozilla Firefox και ο Opera δεν μπορούν να ανοίξουν σελίδες όπως το παρών forum και το www.msn.com. Για μια ακόμη φορά η Apple αποδεικνύει πως είναι ένα βήμα μπροστά με τον Safari.
                    4) Ανά τακτά χρονικά διαστήματα ο windows explorer δεν μπορεί να ανταποκριθεί και επανεκκινείται.
                    5) Ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου βγάζει μήνυμα από την MystikotitaTouYpologisti και πολλές φορές με προωθεί σε αυτή τη σελίδα.
                    Σύμπτωση; "Υπάρχει μια λεπτή γραμμή που διαχωρίζει τις συμπτώσεις από την μοίρα", όπως έχει υποθεί και στο Mummy 2.

                    Αν έχετε την παραμικρή ιδέα για το τι συμβαίνει, τι πρέπει να κάνω, που βρίσκεται το κωλοadware (αν όντως είναι adware), ποιός ευθύνεται για όλα αυτά, ποιός θα νικήσει στην επόμενη Eurovisiοn, μη διστάσετε να μου απαντήσετε. Η ζωή ενός μικρού παιδιού βρίσκεται στα χέρια σας.
                    Ευχαριστώ για την κατανόηση.

                    Υ.Γ: Ελπίζω να μην με βρουν τις πρώτες πρωινές ώρες, νεκρό, γυμνό στο μπάνιο μου. Τα Vista θα φταίνε.
                    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                    Comment


                    • #40
                      Για να δουμε.... Νομιζω οτι το προβλημα μου ειναι η υπερθερμανση, αν και παιζει και προβλημα απο το hardware...πειτε και εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει...

                      Λοιπον... Καιρο τωρα επαιζα το diablo 2 χωρις κανενα προβλημα... Καπια στιγμη εκανα instal το Big Mother Truckers και λιγο μετα απο οταν ξεκινουσα κολισε συνεχια το pc... Ε ξενερωσα και το παρατισα... καπια στιγμη (με το euro) ειπα να θυμιθω το fifa 2004. Μου κολισε 1-2 φορες... Ξεσκονισα το pc, μετα κανενα προβλημα... Χτες θυμιθικα οτι το half life δεν το επαιξα ποτε τελικα... Το εγκατεστισα λοιπον και τσουπ μετα απο λιγο κολισε... Λεω δεν θα τα παμε καλα... Δοκιμασα και εβαλα το Medal Of Honor Allied Assault αλλα και αυτο καπια στιγμη κολισε... Ξεσκονισα το pc, του εβγαλα ολα τα καληματα ξανα επαιξα και τα δυο παιχνιδια, ξανα κολισε....
                      Τωρα τι μπορει να τρεχει; Η αληθεια ειναι πως στο δωματιο μου εχει αρκετα εως πολυ υψηλη θερμοκρασια, και το pc δεν εχει καλο συστιμα ψυξης (και ειναι και 4 χρονων), αλλα φταιει η θερμοκρασια η κατι αλλο; Να του παρω κανα 2 ανεμιστιρακια για μπροστα στο κουτι η δεν θα πετυχω τιποτα;

                      Comment


                      • #41
                        Ποσο καιρο εχεις να κανεις format;
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #42
                          Δεν ειναι πολυς... Λες να το δοκιμασω ομως;

                          Comment


                          • #43
                            Ειναι συνηθως σιγουρη λυση. Παντως αν πιστευεις οτι εχεις προβλημα υπερθεμανσης ψαξε να βρεις τι θερμοκρασια εχεις στον επεξεργαστη και στη καρτα. Δε βοηθαει να κανεις ικασιες.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #44
                              Απλα βαριεμε λιγο να κανω φορματ, να τρεχω να ξαναμαζεψω τα παντα... Και αν ειναι να εχω παλι τα ιδια μετα απο κανα 6μηνο.....
                              Την θερμοκρασια πως μπορω να την μαθω;... (καποτε ειχα βαλει ενα προγραματακι, αλλα μου ελεγε εντελος ακυρες θερμοκρασιες...)

                              Comment


                              • #45
                                Χωρίς τους απαραίτητους αισθητήρες τα προγράμματα για θερμοκρασίες είναι μάλλον αναξιόπιστα.
                                Είχα παρόμοια προβλήματα με σένα στον παλιό μου. Σου προτείνω να ξεσκονίσεις την ψύκτρα του επεξεργαστή για αρχή (χωρίς να την αφαιρέσεις). Αν μπορείς και της κάρτας γραφικών. Πάντως συνήθως είναι ο επεξεργαστής. Μπες στο BIOS και δες στο health section σε τι θερμοκρασία ξεκινάει και στις πόσες στροφές είναι το fan. Αν είναι στα 60 περίπου για αρχή είναι πολλά οπότε κάτι παίζει και κάνει κακή απαγωγή. Μπορεί να θέλει και επανατοποθέτηση η ψύκτρα (βάζοντας και νέα πάστα αφού καθαριστεί) γιατί οι εργοστασιακές στους P4 πχ. είναι άθλιες. Δες αν κάθεται καλά...

                                Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν...


                                Comment

                                Working...
                                X