Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Παιδες εχω και γω ενα προβλημα με το νεο μου Wireless modemrouter
    καταρχας εχω Vista και ναι ειναι συμβατο με τα Vista.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ενω συγχρονιζεται η γραμμη adsl μια χαρα δεν καταφερνω να συνδεθω στο νετ οτι και να εχω δοκιμασει αποτυνχανει ! help ! και Vista suck !!


    Aντρέας Παγουλάτος

    Comment


    • #47
      Έχεις συνδέσει το modem/router με το pc σου μέσω ethernet ή ασύρματα;
      Μέσω ethernet στις περισσότερες περιπτώσεις απλώς βάζεις το καλώδιο μεταξύ pc και modem/router και είσαι ΟΚ. Ασύρματα πρέπει πρέπει να ανοίξεις το πρόγραμμα wireless network connections και να επιλέξεις τη δική σου σύνδεση.
      Κοίτα πάνω στο modem/router αν αναβοσβήνει λαμπάκι ethernet ή wi-fi.
      Α! Και Vista suck!!!
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #48
        Το ειχα συνδεσει με ethernet cable αλλα αλλα παλι δεν μπορω να συνδεθω στο νετ ενω ενεργοποιειται η τοπικη συνδεση αλλα δεν μπανει νετ.Να πω πως το laptop ειναι ολοκαινουριο ουτε ενος μηνα το ιδιο και το modem router


        Aντρέας Παγουλάτος

        Comment


        • #49
          Damn...
          OK, αν πάντως το συνδέσεις με ethernet πρόσεξε το καλώδιο να είναι patch και όχι cross.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #50
            patch ειναι 8α παω να ρωτησω εκει που το πηρα σε ευχαριστω παντως !!


            Aντρέας Παγουλάτος

            Comment


            • #51
              Λοιπον παιδες οπως καταλαβατε κι απο το topic name το προβλημα εχει να κανει με service των windows vista.Θα εξηγησω πως ξεκινησε και τι αποτελεσματα εχει μηπως καποιος μπορεσει να με βοηθησει...

              Λοιπον πριν απο ενα διαστημα στα καλα καθουμενα, ο νεος μου υπολογιστης (του οποιου μνημες, drivers κτλ ειναι ολα δοκιμασμενα και testαρισμενα) αρχισε να μου πεταει μπλε οθονες...παιρνοντας τα κομματακι στο κρανιο διοτι τον εχω μολις 4 μηνες, ανοιγω το vista manager (Yamchisoft) και πηγαινω στο optimizer panel.Απο εκει πηγαινω στο system repair και βλεπω την επιλογη Repair all system components...πατω λοιπον τη λειτουργια κι αρχιζει η...καταστροφη.Δευτερολεπτα μετα μου περα το μηνυμα network service has stopped working.Ενταξει λεω, θα εκλεισε γιατι βρεθηκε κατι εσφαλμενο, θα ξανανηξω την υπηρεσια manually.Πηγαινω στα services, πατω δεξι κλικ, μπαινω ως admin και πατω ενεργοποιηση...balls!Ξεκινουσε και ξανασταματουσε...wtf λεω.Με αυτα και με αυτα διαπιστωνω πως ακομα κι οταν βγαινει το prompt για να ανοιξω το service γινεται μαλλον μονο για τα ματια μου αφου ενω λεει πως ενεργοποιειται παραμενει κλειστο...το προβλημα δεν ειναι πως απλα δε ξερω ποτε μου κοβεται η συνδεση (το animation κατω δεξια δειχνει συνεχως X) αλλα ουτε και μπορω να συνδεσω το PC με το 360 και να κανω media sharing κατι που μου απαγορευει να δω ταινιες απο το PC στην TV μεσω το 360...ελπιζω να υπαρχει τροπος για repair (ισως απο το CD της εγκαταστασης;;;) διοτι I'm screwed κοινως μιας και θα πρεπει να περασω πολλα Gigs απο τον δισκο μου σε αλλα μεσα πριν κανω format (αν χρειαστει).Καμια προταση;Θα το εκτιμησω τρομερα, αν καποιος μπορει να βοηθησει ας μπει στον κοπο pls.

              Ευχαριστω.
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • #52
                Yparxei ena poly kalo programma pou diorthwnei ta panta me liga molis klick. Legetai Tune Up Utilities 2008. To authentiko site einai edw. Ostoso an den thes na plirwneis psaxe kai bres to me crack. Emena mou to edwse enas filos mia dieuthinsi opou to eixan me crack alla den thymamai pou itan, sorry
                "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

                by Fyge 114 Amaliada edition

                "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω&#33; "

                by Chaoscrow

                Comment


                • #53
                  Να σαι καλα φιλε μου θα το κατεβασω και θα σου πω αν ειχε καποιο αποτελεσμα.
                  <div align="center">

                  "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                  Comment


                  • #54
                    Πρόβλημα&#33;
                    Ο υπολογιστής σέρνεται. Στο task manager λέει πως χρησιμοποιείται το 100% της CPU, και το περισσότερο μέρος το τρώει ο ίδιος ο task manager&#33; Έτσι, τον κλείνω αλλά συνεχίζει να σέρνεται&#33; Φαύλος κύκλος.

                    Τι μπορεί να φταίει, και αν έχω ιό, που μπορώ να κάνω ένα γρήγορο scan να δω αν φταίει ιός;

                    Comment


                    • #55
                      Στη registry και γενικά στα αρχεία των Windows. Συνήθως εκεί χτυπάνε.
                      Αυτό το κάνει με το ξεκίνημα; Μπες msconfig να δεις μήπως χρειάζεται να κλείσεις μερικά προγράμματα εκκίνησης αν και περισσότερο για ιός μου κάνει...
                      Βάλε και το SUPER Antispyware να σκανάρεις μπας και βρει τίποτα.


                      Comment


                      • #56
                        @Lloyd: Ο αδερφός μου μάλλον είχε ρουφήξει τον ίδιο ιό. MystikotitaToyYpologisti και πράσσειν άλογα... Backup and format, the solution to any problem... Εγώ αυτό έκανα δηλαδή. Βασικά, έχω βαρεθεί να κάνω format σε αυτή τη ζωή, αλλά τι να κάνουμε.

                        @Ieon: Vista SP1 rulez. Αν είναι νέα ADSL γραμμή, ίσως απλά δεν έχει ενεργοποιηθεί. Αλλιώς, ίσως πρέπει να φτιάξεις Static IP, κάτι που έχω κάνει και στα 3 PCs, στο WLAN Repeater και στο Wii. Αν και δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με ενσύρματη σύνδεση. Ίσως χρειάζονται ρυθμίσεις τα Firewalls των Windows ή του Router. Google it και δες και το http://www.portforward.com (site ανεκτίμητης αξίας). Συνιστώ κρυπτογράφηση WPA2-PSK αν το κάνεις ασύρματο, και για laptop το προτείνω. Πάντως μου μυρίζει πρόβλημα με network IPs. Το modem/router μοιράζει αυτόματα τυχαίες IP σε κάθε PC που συνδέεται (συνήθως by default). Αν αυτό δε συμβαίνει, μπορείς να βάλεις στο κάθε PC μία στατική IP, απλά δες εκεί που σου είπα. Αυτό κάνει και τη σύνδεση στο δίκτυο πιο γρήγορη.

                        @Raphael: Αν το PC σέρνεται σε τέτοιο σημείο, το scan θα πάρει αιώνες&#33; Προτείνω και πάλι τη σίγουρη λύση του format, να ξανανιώσει το μηχάνημα.

                        FORMAT FTW
                        My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                        Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                        Comment


                        • #57
                          Αλλιώς, η δοκιμασμένη τεχνική του format, με το CD της εγκατάστασης γίνεται. ;)
                          My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                          Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                          Comment


                          • #58
                            Ειναι κλασσικο μηνυημα, ουσιαστικα ο υπολογιστης σου παρακαλαει να πεταξεις τα sVISTA και να εγκαταστησεις τα windows xp.
                            Ned Stark

                            A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                            It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                            A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                            In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                            Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                            Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                            Ειναι ο Getta Robo.

                            Comment


                            • #59
                              Θα προτείνω ένα καλό πακέτο εφαρμογών για την καλύτερη λειτουργία του υπολογιστή ώστε να μην φτάνουμε σε ανεπιθύμητες καταστάσεις και ανεπανόρθωτες ζημίες. Έχω πάνω από 1,5 χρόνο να κάνω format...

                              1) NOD 32 ή Panda 2008 (ΠΟΤΕ δυο anti-virus μαζί στο σύστημα&#33;)
                              2) Ace Utilities
                              3) SUPER AntiSpyware
                              4) Spybot S&D
                              5) Acronis (για backup σε διαφορετικό partition)

                              Αυτά με ένα εβδομαδιαίο scan πιστεύω αρκούν. Αλλιώς άμα μας τη δώσει πολύ βάζουμε Linux/OSX


                              Comment


                              • #60
                                Τελικα τι έγινε Fioth? Το διώρθοσες το πρόβλημα;
                                "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

                                by Fyge 114 Amaliada edition

                                "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω&#33; "

                                by Chaoscrow

                                Comment

                                Working...
                                X