Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εχει βγει το κανονικο και το Subsistence.Παιξε το Subsistence γιατι εχει ελευθερη καμερα και ειναι πολυ καλυτερα ετσι.Εχει και μερικα extra.
    [/b]
    Το έψαξα τώρα..! "Includes Directors Cut of Metal Gear Solid 3 Subsistence." οπότε είμαστε εντάξει Πάω πανεπιστήμιο τώρα γιατί δυστυχώς (lol) έχουμε και υποχρεώσεις.


    Comment


    • Επι δυο βραδυα εγω κι ενας κολλητος μου παιζαμε το "Silent Hill" PC Version (ο Chief να την κανει...).Ειχαμε συνδεσει τον παλιο μου Η/Υ στην HD,ανεβασαμε τις αναλυσεις,βαλαμε πανω και το Dolby Surround System που εχω στο σαλονι μου και βυθιστηκαμε στο σκοταδι ;) .Τον τιτλο ηθελα να παιξω εδω και πολλα χρονια ομως προτρεχαν αλλοι.Τωρα που φιλοξενουσα το προαναφερθεν ατομο βρηκα την ευκαιρια να ασχοληθω μαζι του.Και ειδου οι εντυπωσεις μου.

      Ο τιτλος απο την αρχη δειχνει πως προκειται για ενα δημιουργημα κατασκευασμενο με μερακι και φροντιδα.Πολυ καλη αισθητικη στους χωρους και τους χαρακτηρες,αν και βρηκα το enemy design τραγικο (ο πιο spooky εχθρος ειναι μια διανοητικα καθυστερημενη μαιμου που παραγει αναρθρους ηχους...αισχος).Οι διαλογοι αρκετα cheesy (οπως συνηθιζοταν εκεινη την εποχη απο τιτλους του ειδους) αν κι εξυπηρετουσαν στη δημιουργια αποπνικτικης ατμοσφαιρας (η "ονειρικη" υφη τους ειναι πολυ καλα υλοποιημενη).Η μουσικη σταθερα στην κορυφη οπως και σε ολα τα μερη της σειρας.Απο τεχνικης αποψης λοιπον ο τιτλος ανοικει στους κορυφαιους της γενιας του.Φτανω στο μελανο σημειο...

      Gameplay:Γιατι ρε παιδια;Γιατι να γεμισετε εναν τιτλο με μαχες τη στιγμη που δε καθησατε ΚΑΝ να δημιουργησετε ενα σοβαρο battle system;Ο χειρισμος ειναι που ειναι αργοστροφος και μη συνεργασιμος,ηταν αναγκη να πρεπει να αποφευγει ο χρηστης τις ορδες απο τροφιμους ιδρυματων οι οποιοι αρεσκονται στο να πιανουν τα αχαμνα του Harry;Eλεος.Οσο για το main στοιχειο (γριφοι) δεν εχω παραπονο - καλος βαθμος δυσκολιας και διεστραμμενη λογικη που δενει με το τοπιο.

      Περα απο το whining τωρα ο τιτλος εχει καποιες πολυ καλες αξιες με κορυφαια αυτων την εναλλαγη μεταξυ των κοσμων,η οποια ειδικα στον πρωτο τιτλο κανει τον παικτη να νιωθει "λυτρωμενος" οταν ξημερωνει τη στιγμη που απλα περνα απο το ενα απελπιστικο μερος στο αλλο.Πραγματικο επιτευγμα αν σκεφτει κανεις την εποχη απο την οποια προερχεται το παιχνιδι.

      Θα αφησω την τραγικη διαπιστωση για το τελος.Παιζοντας το πρωτο κι εχοντας τελειωσει το τεταρτο μερος της σειρας φαινεται πως δυστυχως τα "Silent Hill" ειναι μια σειρα στειρα η οποια απετυχε να εξεληχθει και βασιζεται ακομα και σημερα ("Origins") στους ιδιους κουραστικους,απαρχαιομενους μηχανισμους.

      Πραγματικα ελπιζω σε κατι καλυτερο απο το πεμπτο μερος αφου ειναι προφανες (και κοινη γνωση αναμεσα στους fans) πως προκειται για μια σειρα που δημιουργηθηκε με οραμα και μερακι.Αναμενω λοιπον το επομενο ταξιδι στο σκοταδι...
      <div align="center">

      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

      Comment


      • Τελείωσα το Crisis core για psp. Πραγματικά ένα όμορφο παιχνίδι που κατάφερε να με κρατήσει παρότι το φοβόμουν ελαφρώς. Πάνω απόλα μου ξύπνησε συναισθήματα που ελάχιστα παιχνίδια έχουν καταφέρει. Ίσως φταίει που ήξερα τι θα συμβεί και οι διάφορες καταστάσεις με έκαναν να "πονέσω" και να στεωαχωρηθώ μαζί με τους χαρακτήρες. Θα μπορούσα να πώ πως αποτελέι ενα πραγματικά αξιόλογο spin-off του FF7 και ενα άξιο prequel αυτού του έπους. Δεν ήθελα να τελειώσει μόνο και μόνο επειδή γνώριζα τι θα συμβεί (όπως και οι περισσότεροι άλλωστε).
        Όσο για το "κρυφό" βίντεο, μόνο κρυφό δεν είναι Με το που τελειώνεις 1 φορά το game το βλέπεις

        TO BE CONTINUED IN FINAL FANTASY VII

        Κάνε το πραγματικότητα επιτέλους μωρή Squaresoft&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; (για μένα squaresoft παραμένει )

        Comment


        • Μολις ολοκληρωσα το GOW (Windows Version).Αφου το εχω απο καιρο "σταυρωσει" στο 360 τρεις ηταν οι λογοι που με οδηγησαν στο να ξανασχοληθω:

          1.(Minor spoilers) Τα τρια τελυταια μερη του τελευταιου καφαλαιου: (το κυνηγι με το Brumak και η μαχη στο τελος).Μου φανηκαν πολυ καλοφτιαγμενα,σιγουρα οχι αρπαχτη για να πασαρουν το προιον σε οσους δε το ειχαν δει στην κονσολα της MS,με καλη (αν και κομματακι διαφορετικη σε σχεση με τον υπολοιπο τιτλο) σκηνοθεσια και αρκετο insight οσον αφορα τα γεγονοτα λιγο πριν απο το τελος (εξηγει πως τα πραγματα εφτασαν στο τρενο κτλ).
          2.Τεχνικες διαφορες:Το παιχνιδι ετρεχε σε 1280*1024 (δε παιρνει αλλο το monitor μου ) με directX 10/antialising (η καρτα ειναι ρυθμισμενη 8Χ,δε ξερω αν ο τιτλος το επιδεχεται) ολα τα options τερματισμενα.Σε αυτο το configuration το παιχνιδι ηταν λιγακι πιο καθαρο απο οτι στο 360 αν και οχι αρκετα ωστε να δικαιολογει νεα αγορα.
          3.Achievement harvesting .Ναι ρε&#33;Το παραδεχομαι.

          Σε γενικες γραμμες προκειται για το αγαπητο σε ολους μας και καταπληκτικο GOW blah blah blah...εντυπωση μου εκανε πως σχεδον δεν υπαρχουν ranked games (μιας και οι χρηστες απο PC ειναι συνηθισμενοι τοσα χρονια στο τσαμπα - και καλα κανουν) ομως αρκετος λαος παιζει player matches.Αν καποιος ασχοληθηκε οσο εγω με την αρχικη εκδοση σιγουρα θα του αρεσει να ριξει μια ματια και σε αυτη.
          <div align="center">

          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

          Comment


          • Εγώ έχω να τελειώσω παιχνίδι μόνος μου περίπου κανένα μήνα. Το τελευταίο ήταν το Kameo elements of power και οφείλω να ομολογήσω οτί μου άρεσε αρκετά. Έχει ένα τρόπο να σε ταξιδεύει σε κάποια μέρη που ούτε τα έχεις φανταστεί και είναι ένα αξιοσέβαστο παραμυθάκι&#33;&#33;&#33;

            Όσο για cooperative gaming πρόσφατα τελειώσαμε με τον φίλο μου τον FiOth το Resident Evil "The umbrella chronicles". Συναισθήματα... Υπέροχα και νομίζω οτί ο φίλος μου και όποιος άλλος φίλος το έχει παίξει θα συμφωνήσει. Θεωρώ πως είναι ένα δυνατό χαρτί της Nintendo ενόψει R.E.5 που όσο να &#39;ναι θα μείνει πίσω η Nintendo στο θέμα...




            Υ.Γ. Το πρόβλημα όμως είναι άλλο.....
            Τόσα πολλά παιχνίδια, τόσος λίγος χρόνος&#33;&#33;&#33;
            <div align="center"></div>

            <div align="center">I&#39;m just too cool.....</div>

            Comment


            • To Kameo:Elements of Power ηταν η απολυτη cheel-out εμπειρια.Επαιρνες μια σακουλα πατατακια και μια μπυρα,καθοσουν κι απλα το rulares.Ευκολο και διασκεδαστικο με πολυ ομορφο κοσμο και sexy πρωταγωνιστρια.What else is there to ask for?
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • Metal Gear Solid 1 & 2 & 3

                Έφτιαξα νέο topic στο Playstation focum. (http://www.gamers-odyssey.com/forum/...?showtopic=452)


                Comment


                • Ωραιος ο Αλεξανδρος,αλλα ισως θα ηταν καλυτερα να κανεις καινουριο τοπικ γιατι ουσιαστικα εκανες αναφορα σε ολη την σειρα MGS,εκτος απο το ΜGS4.

                  Comment


                  • Μετά από το τραγικό χτεσινό hangover είπα να τελειώσω σήμερα το Apollo Justice. Το κεφάλι πονούσε, το στομάχι διαμαρτυρόταν, αλλά ο στόχος στόχος (πόσο καμένος γίνομαι ώρες ώρες).

                    Το παιχνίδι μου άρεσε πολύ, το διασκέδασα αρκετά περισσότερο από τα προηγούμενα της σειράς, αλλά το βρήκα και λίγο φτωχό σε κάποια σημεία. Τέλος πάντων, να&#39;χαμε να λέγαμε έιναι αυτά, το θέμα είναι ότι το ευχαριστήθηκα. Περισσότερες εντυπώσεις στο ανάλογο τοπικ.

                    Comment


                    • Portal (the orange box) xbox360..,
                      ethistiko

                      Comment


                      • Τελειωσα για 3η φορα το "Mass Effect" σε βαθμο δυσκολιας insanity.Ασχοληθηκα πολυ με το lvling των χαρακτηρων αυτη τη φορα και μαζεψα μεχρι και την τελευταια πετρα μονο και μονο για να φτασω στην τραγικη διαπιστωση πως παρα το "Bring Down The Sky" ειναι ακομη αδυνατο να επιτευχθει το lvl 60 με ενα play through.Καποια στιγμη θα ξανασχοληθω ομως θα πρεπει να περασει ενα διαστημα γιατι - να πω την αληθεια - με κουρασε κομματακι την 3η φορα...
                        <div align="center">

                        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                        Comment


                        • Μολις τελειωσα το DMC3:Special Edition (PS2).To play through μου πηρε κατι λιγοτερο απο 13 ωρες,εβγαλα ολες τις αποστολες με Β εκτος απο 2(Α) κι μια(S).Οπλο επιλογης ηταν το Rebellion (μιας και ειχα περισσοτερο χρονο για να εξοικειωθω με τον τροπο χρησης του) και τα Ebony&Ivory.Οι εντυπωσεις μου για τον τιτλο ειναι θετικοτατες,ενα πραγματικο αριστουργημα απο αποψης τεχνολογιας (για τα δεδομενα του PS2) κι ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι απο καθε αποψη.Φοβερος ηχος,αριστοτεχνικη σκηνοθεσια (αν και αρρωστημενα ποζεραδικη) επαγγελματικα voice overs και τεχνικοτατο gameplay (αν κι αρχικα δε του φαινεται).Ο χειρισμος με εκνευριζε λιγο κατα καιρους (προβληματικος στα αλματα και κομματακι ζορικος στα evades) ομως σε γενικες γραμμες δεν ειχα προβλημα.Οσο για το τελος,ειναι ενα απο τα καλυτερα κι εντυπωσιακοτερα που εχουν δημιουργηθει σε action τιτλο.

                          Σιγουρα κλασεις ανωτερο απο το ετσι κι αλλιως καταπληκτικο DMC,σε κανει να θες να παιξεις μεχρι να ξεκλειδωσεις και το τελευταιο extra,αν και μαλλον η αγωνια μου για να παιξω το 4 θα επικρατησει.Σιγουρα επιβαλλεται ενα ακομα play through με τον Vergil πραγμα με το οποιο θα ασχοληθω αμεσα.

                          Εν κατακλειδι το δημιουργημα αυτο αποτελει μια απο τις καλυτερες,κατα τη γνωμη μου,προσφορες του PS2 και θεωρω τυχερους οσους μπορεσαν να το απολαυσουν στον καιρο του.Αυτα.
                          <div align="center">

                          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                          Comment


                          • Final Fantasy VII: Crisis Core (hard). Ότι και να πω γι αυτό το παιχνίδι είναι λίγο.. νομίζω πως το καλύτερο θα ταν απλά να το παίξετε για να καταλάβετε το μεγαλείο του. Τελείωσα 60% των αποστολών μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να τελειώσει το παιχνίδι.. .Ιστορία, μουσική, γραφικά, gameplay όλα κορυφαία. Όσο για το τέλος, καιρό είχα να νιώσω τέτοια συγκίνηση και το ότι γνώριζα το τι πρόκειται να γίνει την έκανε ακόμα πιο έντονη.. Must-buy για όλους τους φαν (και μη) του Final Fantasy VII.

                            Δεν ξέρω πως είναι στο normal αλλά το hard προσέφερε αρκετά ικανοποιητική δυσκολία για RPG και το ευχαριστήθηκα πολύ.


                            Comment


                            • πάσχα στο χωριό = ps2 κάψιμο xD&#33;

                              Μόλις τελείωσα το .Hack GU vol.1: Rebirth

                              Παρά τις αρνητικές κριτικές και σχόλια μερικών (αλλά και πολλών στοιχείων που πράγματι έχει όπως τα επαναλαμβανόμενα dungeons και άλλα πράγματα όπως μερικά in-game chat logs που θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία) πρέπει να πω το παιχνίδι σαν σύνολο το ευχαριστήθηκα σε πολύ μεγάλο βαθμό, κυρίως λόγω του ψευδοMMO στοιχείου (προς μεγάλη μου έκπληξη το off-mmo περιβάλλον όταν έκανες log-out ήταν αρκετά προσεγμένο), της ιστορίας και του αρκετά ευχάριστου (ναι&#33;) συστήματος μάχης. Το αστείο είναι ότι το
                              άρχισα απλά και μόνο επειδή μου το έδωσε o missing score και από περιέργεια, μετά από κάποια φάση όμως κόλλησα&#33; anyway ψάχνω τώρα να βρω το δεύτερο γιατί ούτε το 1 ούτε το 2 δυστυχώς καταλήγουν πουθενά xD

                              Επίσης, πριν το Hack, τελείωσα και το Shadow of the Colossus. Λίγα τα λόγια για αυτό το παιχνίδι, απλά μπαίνει στη λίστα των αγαπημένων μου, από που να αρχίσω και που να τελειώσω? Υπέροχα γραφικά, τόσο που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν το ps2 είναι third generation console (xD&#33;). Εκπληκτικό animation, πρώτη φορά είδα τόσο ρεαλιστικά πηδήματα, τούμπες κλπ για να μην αναφέρω την κίνηση του αλόγου&#33; Οι κολοσσοί ήταν ένας κι ένας (αν και κάπου σπάστηκα που υπήρχαν και μικροί αλλά τέλος πάντων ), φανταστικές και επικές μάχες, με τις περισσότερες από αυτές να είναι πολύ εφευρετικές&#33; Η μουσική απίθανη, συνόδευσε τέλεια την κάθε κατάσταση και είχε πολύ επικό και δυνατό στυλ, ιδιαιτέρως όταν ανέβαινες στον κολοσσό, I bow to the composer. Τέλος το σενάριο ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόσουν για να σε κρατήσει, και να σε βάλει μέσα χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις ορισμένα πράγματα, και το interactivity στο τέλος είχα πολύ καιρό να το δω σε παιχνίδι&#33; recommended more highly than the colossi themselves


                              τέλος, παράτησα το Tales of the Abyss παρότι δεν είχα ούτε 4 ώρες playtime γιατί παρά το γεγονός ότι είχε μερικούς πολύ ωραίους μηχανισμούς και χαρακτήρες, με ξενέρωσε απίστευτα η όλη φάση του πολέμου και γενικά του σεναρίου σε σημείο να το αφήσω, ίσως προσωρινά τουλάχιστον
                              "The fate of destruction is also the joy of rebirth"

                              Final Fantasy XI: Wings of the Goddess: Sylph World: Ixador: Paladin 75

                              Comment


                              • ήθελα να το γράψω από χτες αλλά δεν πρόλαβα.just finished...


                                NINJA GAIDEN
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X