Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μετά από 17 ώρες πόνου και διασκέδασης,τελείωσα το Donkey Kong Country Returns.Περισσότερα στο σχετικό θέμα.
    Carpe diem

    Comment


    • Τέλος το Hotline Miami, απλό και μικρό άλλα πολύ εθιστικό. Στα συν το soundtrack και το όλο Drive like στιλ του, αναμένω το sequel.

      Comment


      • Τελος το Golden Abyss στο Hard.

        Overall μου αρεσε παρα πολυ και γενικα θα ελεγα οτι βρισκεται διπλα στα 3 μεγαλα αδερφακια του κρατωντας την ολη εμπειρια στα γνωστα υψηλα επιπεδα. Ο οπτικος τομεας βρισκεται σε επιπεδο επιτευγματος (και ο τιτλος ηταν launch ετσι) και δειχνει οτι ακομα και τα φορητα μπορουν να φιλοξενησουν τετοιες παραγωγες χωρις να χανεται το immersion (πραγματικα το παιχνιδι υπαρχουν στιγμες που δειχνει απιστευτο). Ηχητικα και σεναριακα η κατασταση ειναι επισης πολυ καλη και οπως εχω αναφερει ξανα, το παιχνιδι ειναι οτι πρεπει για καποιον που ψαχνει ενα καινουργιο Uncharted το οποιο ποιοτικα βρισκεται εκει ψηλα μαζι με τους τιτλους της Naughty Dog. Στα unique features του Vita περιλαμβανονται και πολυ ωραιες προσθηκες (η sniping στοχευση με το gyro ειναι παρα πολυ καλα δομημενη, υπαρχουν καποια puzzles που εχουν εξυπνες ιδεες οπως να χρησιμοποιεις πηγες φωτος στον δικο σου χωρο μεσω της καμερας κλπ) αλλα βεβαια και καποιες αχρηστες (πχ platforming μεσω touch στο οποιο δεν βρηκα καποιο νοημα).

        Καποια πραγματα που θα ελεγα οτι δεν μου αρεσαν ειναι αρχικα ο χειρισμος και η αναλογικη στοχευση κατα κυριο λογο. Τωρα δεν ξερω αν φταιει το layout της κονσολας ή ηθελε καλυτερο calibration το παιχνιδι αλλα γενικα (παροτι στην πορεια συνηθιζεις) το shooting μερος δεν παιζει τοσο ευκολα οσο με το χειριστηριο. Σαν δευτερο να σημειωσω οτι ο τιτλος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τα οικιακα αδερφια του (μαλλον για να υπαρχει διαρκεια λογω ελλειψης multiplayer) και αυτο γινεται με προσθηκη setpieces-fillers που επηρεαζουν αρνητικα το pacing. Θα ηθελα δηλαδη να υπαρχει μια πιο σφικτοδεμενη ροη και ας ηταν μικροτερο το παιχνιδι.

        Αυτα πανω κατω, οσοι εχουν Vita προτεινω να το δουν οπωσδηποτε μιας και μιλαμε για ποιοτικοτατη προσθηκη (η οποια ισως εχασε επειδη κυκλοφορησε σχεδον μαζι με το Drake's Deception του PS3) που θα σας κρατησει και θα σας εντυπωσιασει.

        Comment


        • Infamous 2 στο Hard.Θα γράψω περισσότερα στο σχετικό θέμα.
          Carpe diem

          Comment


          • Τέλος και το Infamous Festival of Blood με σχεδόν 100%,δε βρήκα 3 Mary's teachings μόνο.Πολύ καλό spin off αρκετά εντυπωσιακό.Ένας τίτλος που δεν πρέπει να χάσουν οι οπαδοί της σειράς.Πάμε για Second Son.

            edit:100% πλέον.
            Carpe diem

            Comment


            • Τέλος και το Soldner-X:Himmelssturmer.
              Πολύ καλό,αλλά μου φάνηκε πιο ζόρικο από το δεύτερο.
              Carpe diem

              Comment


              • Τέλος το Infamous Second Son.Θα γράψω περισσότερα στο σχετικό θέμα όταν βρω χρόνο.Συνολικές εντυπώσεις,θετικότατες.
                Carpe diem

                Comment


                • Kingdome Hearts Birth BY Sleep,35 ώρες σύνολο στο Proud.Έχω γράψει αναλυτικότερα στο θέμα του.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Τελείωσα το Persona 4 Golden στο PSVita με το καλό τέλος. Το ευχαριστήθηκα αρκετά μπορώ να πω.
                    Είχα ξεκινήσει πριν χρόνια το 3 αλλά με είχε τρομάξει με τα Social Links και Social Activities. Τελικά απλά πήρα απόφαση πως δε μπορώ να τα κάνω όλα και το ευχαριστήθηκα περισσότερο ενώ μικρές αλλαγές στο gameplay είναι πολύ σημαντικές. Βέβαια κάποια στοιχεία συνεχίζουν να μη μου αρέσουν όπως για παράδειγμα το γεγονός ότι παίρνεις "πόντους" ανάλογα με τις απαντήσεις που δίνεις στα social links σου ή το πόσο τυχαία είναι η διαδικασία για να φτάσεις στο true ending.
                    Κατά τα άλλα Yoshitsune και Trumpeteer με ουσιαστικά κανένα weakness και όλα πέφταν για την πλάκα.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Τελος το Guacamelee! στο Vita μετα απο 10 περιπου ωρες, 100% σε ολες τις περιοχες και με ολα τα mask orbs. Παρα πολυ ωραιος τιτλος overall, metroivania και με μπολικο platforming που ορισμενα σημεια του ηταν εκπληκτικα, εξαιρετικο level design, αισθητικη και μουσικη. Το καταευχαριστηθηκα ειναι η αληθεια, απο τις καλυτερες psn αγορες που εχω κανει (btw το οπτικο αποτελεσμα στο vita δεν παιζεται).

                      Comment


                      • The Legend of Zelda: The Wind Waker HD

                        Δυο λογάκια:

                        Τέλος λοιπών το πρώτο μου παιχνίδι για το Wii U. Πρόκειται για τον αγαπημένο μου τίτλο της σειράς αυτή την φορά πολύ ποιο ανανεωμένο. Η αλήθεια να λέγεται είναι μακράν το καλύτερο hd remake που έχει περάσει από τα χέρια μου.

                        Ως προς τις αλλαγές μεταξύ της καινούργιας και της παλιάς έκδοσης πέρα από τα πανέμορφα καλογυαλισμένα γραφικά. Στο wind waker ταξιδεύετε σε έναν τεράστιο ωκεανό και επισκέπτεστε διάφορα νησιά, με λίγα λόγια δεν υπάρχει καθόλου overworld. Στο original wind waker τα ταξίδια αυτά ήταν αρκετά κουραστικά μιας και η βάρκα πήγαινε σχετικά αργά ενώ έπρεπε να αλλάζετε συνέχεια την πορεία του ανέμου προς τον προορισμό σας. Πλέον υπάρχει ένα ειδικό αντικείμενο το οποίο διπλασιάζει την ταχύτητα της βάρκας και αλλάζει την πορεία του ανέμου αυτόματα κάτι που κάνει το ταξίδι στην θάλασσα πολύ ποιο ευχάριστο και σύντομο. Ένα άλλα καινούργιο στοιχείο είναι η αντικατάσταση του Tingle Turner, ενός αντικειμένου που με χρήση ενός game boy advance μπορούσατε να δείτε τον χάρτη της περιοχής καθώς και να βρείτε διάφορα μυστικά μέσα στο παιχνίδι. Οι περισσότερες από αυτές τις λειτουργίες πέρασαν αυτόματα στο gamepad και έτσι το Tingle Turner αντικαταστάθηκε με το Tingle Bottle μέσο του οποίου μπορείτε να στέλνετε σημειώματα καθώς και φωτογραφίες σε άλλα άτομα από όλο τον κόσμο που παίζουν εκείνη την ώρα το παιχνίδι. Τέλος όπως και στα περισσότερα zelda που έχουν κυκλοφορήσει τον τελευταίο καιρό έχει προστεθεί το Hero Mode το οποίο δυσκολεύει κατά πολύ το παιχνίδι διπλασιάζοντας την ζημιά που δέχεται ο παίχτης και μειώνοντας τις πιθανότητες να βρει θεραπευτικά αντικείμενα.

                        Οπτικοακουστικά ο τίτλος είναι καθαρά ένα αριστούργημα. Πάντα είχα μεγάλη αδυναμία στα cell shaded γραφικά και τώρα με το remaster που έγινε στον τίτλο φαίνονται καλύτερα από ποτέ ενώ η μουσική παραμένει σταθερή όπως γίνετε πάντα άλλωστε σε όλα τα παιχνίδια της σειράς.

                        Λίγα λόγια για τον χειρισμό τώρα μιας και πρόκειται για τον πρώτο τίτλο που τελείωσα στην κονσόλα. Η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε πάρα πολύ για συνηθίσω το gamepad πάνω στα χέρια μου αλλά τελικά δεν υπήρχε κανένα θέμα. Πολύ βολικό, και με την χρήση της οθόνης αφής για χάρτες και αλλαγές αντικειμένων όλα γίνονται πολύ γρήγορα χωρίς να χάνεις στιγμή από το παιχνίδι. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να παίξεις τελείως στο gamepad αλλά θεωρώ ότι δεν είναι τόσο ωραίο να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι για να βλέπεις τον χάρτη.

                        Με λίγα λόγια το παιχνίδι το ευχαριστήθηκα και με το παραπάνω. Μάζεψα όλους τους χάρτες και τους θησαυρούς, ανέβαζα τις καρδιές στο μάξιμουμ και έκατσα και έβγαλα φωτογραφίες τους πάντες για να τους κάνω φιγούρες.

                        Comment


                        • Όλα αυτά που λες θέλουν τουλάχιστον δυο φορές να παίξεις το game και,αν δεν έπαιρνες ένα θησαυρότην ππρώτη φορά,την δεύτερη δεν μπορούσες όπως και με ορισμένα figurines.
                          Nintendo I.D.: paixtis
                          3ds friend code: 2664-2347-7128

                          Comment


                          • Σε ένα playthrough τα έβγαλα όλα, επίσης δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

                            Comment


                            • Νομίζω ότι ο παίχτης εννοεί πως κάποια figurines δεν μπορείς να τα πάρεις στο πρώτο playthrough. Αν θυμάμαι καλά αυτό ίσχυε στο original, στο remake νομίζω το αλλάξανε οπότε μπορείς να πάρεις τα πάντα στο πρώτο (προφανώς ισχύει αφού το έκανες).
                              Κατά τ'άλλα συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις. Είναι εξαιρετικό remake, διορθώνει τα όποια προβλήματα του original.

                              Comment


                              • Sly Racoon Thieves in Time.
                                Πολύ καλός τίτλος,το τελείωσα στο Βήτα.Δυστυχώς περίμενα περισσότερα και ΙΜΟ αποτελεί το χειρότερο παιχνίδι της σειράς μετά το πρώτο (παιχνιδάρα φυσικά).Αν είχε βγει πριν το 2 θα έβαζα αυτό ως καλύτερο του,αλλά οκ το 3 δεν το αγγίζει καν.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X