Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τελείωσα το Pokemon Sun.
    Αντιγράφω το ποστ μου από αλλού.

    "Thanks για την απάντηση,αλλά τελικά τους έβγαλα με τα level που είχα.Ήταν όντως ζόρικοι,και χρησιμοποίησα και αρκετά αντικείμενα,κάτι που συνήθως το αποφεύγω.Έκανα κι ένα λάθος στη μάχη με τον Champion αλλά μικρή σημασία είχε,μιας κι εγώ είχα 5 όρθια κι αυτός ένα.
    Τι να πρωτοπώ γι'αυτό το παιχνίδι που δεν έχετε ήδη πει.
    Δεν ξέρω αν έχουμε την καλύτερη γενιά,αλλά σίγουρα έχουμε το καλύτερο παιχνίδι της σειράς.
    Πανέμορφα τοπία,φοβερή ατμόσφαιρα,ισορροπημένο σε πολλούς τομείς,και με μεγάλη ποικιλία,ενώ τέλος ο σχεδιασμός των dungeons κλπ ξέφευγε από τα κλασσικά σπαστικά μέρη των προηγούμενων,με άπειρους ορόφους και λαβύρινθους.Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ με το end game content στην παρούσα φάση διότι αφενός κουράστηκα λίγο και θέλω κάτι άλλο,και αφετέρου,έχω το backlog να με κοιτάζει παραπονεμένο.Αλλά το 38ωρο που του αφιέρωσα,δεν το μετανιώνω,το ευχαριστήθηκα στο έπακρο,και είναι και το μοναδικό που έπιασα τόσα πολλά Pokemon.Ελπίζω στο παιχνίδι που θα το διαδεχθεί,να κρατήσουν τα καλά στοιχεία και να διώξουν τα λίγα αρνητικά που έμειναν.
    9.5/10 για μένα.

    Υ.Γ. 1 Πόσο σπαστικό να τελειώνεις την τελική μάχη και να μην μπορείς να κάνεις save μέχρι να τελειώσουν οι σκηνές τέλους και τα credits,τα οποία κρατήσανε 10 λεπτά με το ρολόι.Σε έναν επιτραπέζιο τίτλο,αυτό δεν είναι πρόβλημα,αλλά σε έναν φορητό που ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξεμείνεις από μπαταρία,είναι τραγικό.
    Υ.Γ. 2 Πάω να πιάσω Tapu Koko & Magearna για να κλείσω (προσωρινά) με αυτό το κεφάλαιο."

    Burai αν ψήνεσαι να κάνεις την επιστροφή,αυτός είναι ο τίτλος με τον οποίο πρέπει να το κάνεις.Μετά από αυτό,δεν ξέρω αν μπορώ να επιστρέψω στα πιο "παλιομοδίτικα" παιχνίδια της σειράς.
    Carpe diem

    Comment


    • Ωραίες εντυπώσεις. Να σου πω την αλήθεια, εν αντιθέσει με εσένα που έχεις παίξει σχεδόν τα άπαντα της σειράς, έχω να ασχοληθώ από το Silver για gameboy color.

      Έχω τo Y και το Sapphire για 3DS( το δεύτερο μαζί με Kirby Power Paintbrush, Art Studio WiiU, Code name STEAM και Μario VS DK τα πήρα δωρεάν λόγω πόντων όταν έκλεισε η Nortec), αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Βλέπω στο τέλος να ασχολούνται τα παιδιά μου( αν και όταν) παρά εγώ. xD

      Φαντάζομαι πάντως πως πλέον θα είναι πολύ πιο εύκολο και το να ανταλλάξεις pokemon μέσω Internet, εν αντιθέσει με τα late 90s, 00s που έπρεπε να βρεθείς από κοντά κτλ.( δεν ξέρω καθόλου για τους τίτλους του DS τι ίσχυε)
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ανταλλαγή μια φορά έχω κάνει μόνο κι αυτή ήταν με το Sun,η οποία ανταλλαγή έγινε πανεύκολα.
        Εγώ δεν έχω παίξει την 4η γενιά,και ο λόγος είναι πως ακούγεται πως βρέθηκαν από datamining των Sun/Moon,στοιχεία για remakes αυτών (της 4ης γενιάς δηλαδή),οπότε θα περιμένω.Άλλωστε δε βιάζομαι,έχω παιχνίδια να παίξω.

        Απλά θεωρώ πως τα Sun/Moon είναι ο καλύτερος τρόπος για να επιστρέψει κάποιος στο "άθλημα".
        Κατά τ'άλλα την ιστορία των Black/White 1 και 2 (κυρίως του 1),θεωρώ δύσκολα θα την φτάσουν,κυρίως από ατολμία να ξανακάνουν κάτι παρόμοιο.

        Το White 1 το έπαιζα κι ένιωθα πως έπαιζα "κανονικό" jrpg,μιας κι είχε πέρα από ωραία και "σκοτεινή" ιστορία,ωραία μηνύματα,διαφορετικά από τα συνηθισμένα της σειράς.

        Anyway.
        Carpe diem

        Comment


        • Απλά τα παιδιά τόλμησαν να φύγουν από το κλασσικό pattern των gym leaders και να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό, κάτι που αν ρωτήσετε εμένα θεωρώ πως πέτυχε. Μάλιστα μετά το αποτυχημένο meta-game των X-Y πιστεύω πως ακόμα και εκεί το πήγαν σωστά και δεν πήραν μια ιστορία που λίγο πολύ την ξέραμε όπως στις OR/AS. Επίσης, το έκαναν τέρμα noob friendly για τους πιο αρχάριους με τα EVs/IVs που έχουν να κάνουν κυρίως με την competitive σκηνή, ενώ το effectivenes των επιθέσεων που αναγράφεται εν ώρα μάχης είναι αρκετά ευπρόσδεκτο. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ποτέ θέμα λόγω κωλύματος με τη σειρά, αλλά βοήθησε αρκετά στο να θυμάμαι τα νέα "τερατάκια τσέπης". Αν με χάλασα κάτι είναι το light story, που όπως είπε και ο Αντώνης για την white, κάνει μεγάλη αντίθεση με τις πιο σκοτεινές ιστορίες της σειράς (βέβαια υπάρχει και το infamous Giratina scene στην Platinum).

          Σε τελείως άλλα νέα, τελείωσα το Horizon: Zero Dawn (τα καλά της δουλειάς).

          Comment


          • Χαιδομαι μ αυτα που λετε για το Sun, προτιμησα να κανω skip πινταρωντας στη φημη (report κατα το eurogamer) για Switch port.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Τελείωσα το Batman The Telltale Series.
              Έχει μερικά ελαττωματάκια αλλά χάρη στην καλή ιστορία του τα συγχωρώ.Το 5ο κεφάλαιο είναι αρκετά σκοτεινό,ενώ το easy Platinum αποτέλεσε ένα ακόμα δέλεαρ.
              Carpe diem

              Comment


              • Τέλος το Yakuza 0 μετά από 47 ώρες.Εντυπώσεις στο σχετικό θέμα σύντομα.
                Carpe diem

                Comment


                • Τελείωσα το Alone With You στο PsVita. Πολύ απογοητευτικό, δεν το προτείνω. Παρόλο που είναι αρκετά μικρό δυσκολεύτηκα πολύ να φτάσω μέχρι το τέλος (και όχι επειδή είναι δύσκολο παιχνίδι).
                  Το παιχνίδι είναι adventure σε sci-fi setting με συνδυασμό ρομάντζου-σαπουνόπερας. Η βασική ιδέα είναι πως κάτι έχει συμβεί στον αποικισμένο πλανήτη που βρίσκεσαι και προσπαθείς να βρεις τις συνέβη και συγχρόνως να καταφέρεις να φύγεις.
                  Δυστυχώς το παιχνίδι αποτυγχάνει πανηγυρικά σε όλους τους τομείς. Τα adventure σημεία είναι το πιο βαρετό στοιχείο του παιχνιδιού. Άπειρο backtracking, που δεν εξυπηρετεί κάποιον σκοπό πέραν του να αυξήσει τεχνητά τη διάρκεια και να σου σπάσει τα νεύρα, "gameplay" που απαρτίζεται από το να τσεκάρεις τα πάντα που βρίσκεις και γρίφοι (όλοι του τύπου βάλε κωδικό στην πόρτα ή τον υπολογιστή) που συχνά δεν έχουν καμία λογική (αν και πανεύκολοι, δύσκολο να σου πάρουν πάνω από 5 λεπτά).
                  Στο sci-fi setting έχει επίσης αποδοθεί πολύ αμήχανα. Τα γραφικά και ο ήχος είναι αρκετά συμπαθητικά αλλά σε επίπεδο ιστορίας το παιχνίδι χωλαίνει. Αφενός υπάρχει μια ατμόσφαιρα μυστηρίου του τι συνέβη στον πλανήτη ενώ δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να μην ξέρει ο χαρακτήρας τι ακριβώς συνέβη. Παράλληλα, το παιχνίδι δε μπαίνει ποτέ ουσιαστικά στον κόπο να εξηγήσει τι συνέβη.
                  Τέλος, ένα από τα υποτιθέμενα selling points του τίτλου είναι οι σχέσεις που αναπτύσσεις με τους πρωταγωνιστές. Δεν τα πηγαίνει τόσο άσχημα εδώ όσο στους άλλους τομείς αλλά δεν κάνει και τίποτα εξαιρετικό. Το κακό είναι πως έχεις ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή σου ώστε να δημιουργήσεις κάποιον ιδιαίτερο δεσμό με τους άλλους χαρακτήρες ενώ κατά τη διάρκεια των συζητήσεων έχεις κάποιες επιλογές του τι να απαντήσεις αλλά είναι συνήθως μονολεκτικές. Η εξέλιξη των σχέσεων δεν είναι ιδιαίτερα ρεαλιστική ενώ δεν κατέληξα να νοιάζομαι ιδιαίτερα για κανέναν από τους χαρακτήρες.
                  Η πλάκα είναι πως το παιχνίδι έχει εναλλακτικά τέλη (ουσιαστικά δύο αλλά το κάθε ένα έχει κάποιες παραλλαγές) αλλά πραγματικά δε βρίσκω το λόγο να υποβάλει κανείς τον εαυτό του στο μαρτύριο να το ξαναπαίξει (ειδικά τα exploration σημεία).
                  Εν κατακλείδι, ασχοληθείτε με κάτι άλλο, δεν αξίζουν ούτε οι 5-6 ώρες που θα ξοδέψετε.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • ξανά 100% μετά από περίπου 16 χρόνια

                    Attached Files
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Καλα τη παλεψες τη 3DS εκδοση σε emu?
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή. Δεν έβαζες κάνα Ν64 emulator να ξεμπέρδευες μπαμ μπαμ;

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • 2 πραγματα:
                          Καλύτερα γραφικά
                          Ανθρώπινο save system
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Έπαιζε ικανοποιητικά τουλάχιστον το υπόλοιπο παιχνίδι από άποψη emulation;

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Ναι κομπλέ
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Τα γραφικα ναι ειναι αρκετα βελτιωμενα αλλα στο ιδιο το 3DS χανονται στο βουρκο των 240p
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X