Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ramparter View Post
    Τα γραφικα ναι ειναι αρκετα βελτιωμενα αλλα στο ιδιο το 3DS χανονται στο βουρκο των 240p
    Emulator = upscale???

    Attached Files
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Obviously. Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη στον emulator απο αποψη γραφικων. Απλα υπεθεσα οτι λογω διπλης οθονης μπορει να ταν πιο αβολο απο το original. Μαλλον οχι απ οτι φαινεται. Το καλο ειναι οτι το συγκεκριμενο game δεν πρεπει να απαιτει touch controls απ οσο θυμαμαι.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Μόνο για τις επιλογές μενού, ευτυχώς ο Citra σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις τη μια οθόνη τεράστια και την άλλη μικρούλα
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Είμαι στο 96% του Hollow Knight με 35-40 ώρες σύνολο. Δεν ήθελα να το πάω για perfect score, όμως έπρεπε να βρω κάποιους μυστικούς εχθρούς ώστε να ξεκλειδώσω μία περιοχή του παιχνιδιού που ήθελα πολύ να βγάλω, επομένως έφτασα κοντά στο 100% και τώρα το σκέφτομαι να το ολοκληρώσω μιας και έφαγα τον γάιδαρο και έμεινε η ουρά. Ενώ το παιχνίδι είναι Metroidvania, σε αυτήν την πίστα, μετατρέπεται σε Super Meat Boy Βάλτε το στο 11:45 για να πάρετε μία ιδέα από το τι πέρασα Πάντως το έβγαλα σχετικά εύκολα, μου πήρε γύρω στην μιάμιση ώρα. Έχουμε πάρει το κολάι τώρα στα platforms και ποιος μας πιάνει.




          Πολύ ωραίο παιχνιδάκι πάντως, με πολλάαααα μυστικά. Για απλό τερματισμό βγαίνει άνετα και χωρίς οδηγούς, όμως αν θέλετε να το πάτε 100%, θα αναγκαστείτε να ψάξετε κάθε παραμικρή λεπτομέρεια και να μάθετε το παιχνίδι απ' έξω, τόσο τους μηχανισμούς, όσο και τον χάρτη, τους εχθρούς, abilities κλπ.
          Last edited by Phantom Duck; 15-04-2017, 02:26 AM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Ο καιρός πέρασε πλέον και ήρθε η ώρα να φύγω πάλι,οπότε οι ετοιμασίες πολλές και ο χρόνος για gaming λίγο.Οπότε έκανα time quit στο Horizon Zero Dawn,διότι δεν έχει κανένα νόημα να το τρέξω απλά για να το τελειώσω.Οπότε ξεκίνησα προχτές το Assassin's Creed Chronicles China και χτες το τελείωσα.
            Μου πήρε περίπου 7 ώρες μαζεύοντας και αρκετά collectibles,secondary objectives κλπ.
            Καταρχήν ο τίτλος είναι πανέμορφος με πολύ ωραία χρώματα και καταπληκτικό animation.Σε κάθε πίστα,σε βαθμολογεί σε κάθε section με διαφορετικό βαθμό.Όσο υψηλότερος ο βαθμός,τόσο περισσότερους πόντους παίρνεις.Στο τέλος κάθε επιπέδου ανάλογα πόσους πόντους μάζεψες,ξεκλειδώνεις και διαφορετικά upgrades.Εγώ ως κλασσικός νουμπάς,έχασα 2 φορές από τις 3 το health upgrade,με αποτέλεσμα να βγάλω σχεδόν όλο το παιχνίδι με 2 μπάρες ζωής,κάτι το οποίο σημαίνει πως με 2 χτυπήματα γιοκ.Σε μάχες 1 on 1 κανένα πρόβλημα,όποτε είχε πάνω από δύο,τέζαρα.Επομένως όλο σχεδόν το παιχνίδι βγήκε με stealth και βαθμολογίες assassin gold.Υπάρχουν και υψηλότερες βαθμολογίες,αλλά εκεί δεν πρέπει να σκοτώσεις κανέναν,I mean what's the point.Assassin είσαι.
            Κατά τ'άλλα ο χειρισμός είναι αρκετά καλός με άμυνα,επίθεση,βαριά επίθεση,counter,rollout καθώς και διάφορα gadgets με τα οποία αποσπάς την προσοχή των αντιπάλων.Τέλος,η δυσκολία μου φάνηκε αρκετά βατή και ισορροπημένη με μόνες ενστάσεις 1-2 difficulty spikes όπου υπήρχε μόνο ένας τρόπος προσέγγισης,σε αντίθεση με όλο το υπόλοιπο παιχνίδι που προσφέρει πολλά διαφορετικά μονοπάτια,πλατφόρμες,σημεία κάλυψης κλπ.Ο χαρακτήρας μπορεί να σκαρφαλώσει,να κάνει άλματα,να κρυφτεί,να ανέβει στο ταβάνι μέσω του γάντζου του κ.ά.
            Χωρίς να έχω παίξει το Mark of the Ninja για να ξέρω τι δάνεια πιθανόν έχει πάρει,μου το θύμισε πολύ από τα βίντεο που έβλεπα παλιότερα.
            7.5/10

            Υ.Γ. Και με αυτό κλείνουν τα παιχνίδια που θα παίξω σε αμιγώς επιτραπέζια πλατφόρμα,μέχρι να επιστρέψω τον Οκτώβριο/Νοέμβριο.Πλέον μόνο φορητά,μεταξύ αυτών και το Switch of course.
            Carpe diem

            Comment


            • Τέλος το Kirby Triple Deluxe μετά από 7μιση ώρες,με 58%.
              Εύκολο παιχνίδι με δυσκολία αν προσπαθείς να μαζέψεις τα sun stones/keychains.Κατά τ'άλλα στον τελικό πέσανε πολλά μπινελίκια,μιλάμε για μεγάλο difficulty spike.
              Δεν είναι δύσκολος,απλά είναι πολύ εύκολο να χάσεις την ability σου,και αν την χάσεις,ας πούμε πως δεν είναι και ότι πιο εύκολο να χτυπήσεις τον αντίπαλό σου όταν αυτός επιτίθεται με sword flurries,γιγαντιαία lazer,βόμβες,τηλεμεταφορές,enemy summoning κ.ά.Έβλεπα τις επιθέσεις κι ένιωθα πως παίζω κάνα epic jrpg.Anyway το έβγαλα με την τελευταία ζωή μου.
              Κατά τ'άλλα το παιχνίδι είναι εξαιρετικό,με πολλές ιδέες,και πολύ καλή υλοποίηση αυτών,με το 3d effect να παραδίδει μαθήματα,τόσο που αναρωτιέσαι πως γίνεται άλλα παιχνίδια να είναι τόσο φτωχά,και το συγκεκριμένο να σφύζει.
              9/10
              BTW o Kirby είναι από τους πιο vicious characters ever.Τι ήρωας και κουραφέξαλα.Καταβροχθίζει τους εχθρούς του,παίρνει τις δυνάμεις τους και με αυτές σκοτώνει τους φίλους τους.Brutal λέμε.
              Carpe diem

              Comment


              • Τελειωσα το The turing test. Πολυ καλο first person puzzle game στα πρότυπα του portal και the talos principle. Σχετικα ευκολο αλλα καλο gameplay, +ποντους για το σεναριο το οποιο σου κραταει το ενδιαφέρον.

                Comment


                • Τελειωσα το Severed με Platinum μετα απο 10 περιπου ωρες.

                  Το παιχνιδι οπως εγραψα ειναι αρκετα κλικ πιο σοβαρο απο τα προηγουμενα παιχνιδια της Drinkbox, εχειτε το ρολο της Sasha, ενος κοριτσιου που μετα απο μια επιθεση ενος γιγαντιαιου δρακου, χανει τη οικογενεια της (και το χερι της) και ξεκινατε μια περιπετεια αναζητησης της οικογενειας και εκδικησης απεναντι στο δρακο.

                  Στα του gameplay, προκειται για ενα first person παιχνιδι στο οποιο ωστοσο ο ελεγχος ειναι στα προτυπα των adventure, ο χαρτης χωριζεται σε δωματια και η μετακινηση γινεται απο δωματιο σε δωματιο με το πατημα τνος κουμπιου. Απο κει και περα υπαρχουν εχθροι και το συστημα μαχης ειναι turn based μορφης και παταει μονο στα touch controls (η πρωταγωνιστρια εχει ενα ξιφος το οποιο χειριζετστε με το δαχτυλο σας) ειτε για τις επιθεσεις είτε για την μαγεια. Η ολη δομη συμπληρωνεται απο metroid στοιχεια, οπου καθως ο χαρακτηρας αναπτυσσεται, αποκτα νεες ικανοτητες και ξεκλειδωνει νεες περιοχες ενω τελος το ολο puzzle συμπληρωνουν οι γριφοι που εχουν μια αποχρωση απο adventure. Οπως εγραψα το συστημα μαχης με φοβησε αρχικα αλλα εν τελει απο την αρχη μεχρι το τελος υπαρχει τεραστια ποικιλια απο εχθρους και τροπους που πρεπει να τους αντιμετωπισεις (σε αυτο παιζει βεβαια ρολο και το μεγεθος του παιχνιδιου που ναι μεν ειναι μικρο αλλα ιδανικο για το πως ειναι στημενο) οποτε σε κραταει σε μεγαλο βαθμο. Γενικα οπως καταλαβαινετε ο τιτλος μπλεκει παρα πολλα ειδη και φτιαχνει κατι προτοτυπο που προσωπικα που αρεσε παρα πολυ.

                  Στα της εικονας και του ηχου, τα γραφικα ειναι cel shaded και πανεμορφο ενω τη μουσικη βρηκα επισης απολυτα ταιριαστη παροτι γενικα δεν θα ελεγα οτι υπαρχει τεραστια ποικιλια.

                  Συνολικα οι εντυπωσεις μου ειναι παρα πολυ θετικες, το καταευχαριστηθηκα, πολυ καλοσουλεμενο, φρεσκο και ευχαριστο, με πολυ καλη αισθητικη και ενδιαφερουσες επιλογες στο σχεδιασμο. Δοκιμαστε το οποτε εχετε ευκαιρια, αν δεν κανω λαθος ειναι vita based game αλλα πλεον κυκλοφορει και στις κονσολες της nintendo (και σε κινητα αν θυμαμαι καλα). Εγω το τσιπμησα απο το plus αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα το αγορασω.

                  Comment


                  • Originally posted by Roronoa View Post
                    Τελειωσα το The turing test. Πολυ καλο first person puzzle game στα πρότυπα του portal και the talos principle. Σχετικα ευκολο αλλα καλο gameplay, +ποντους για το σεναριο το οποιο σου κραταει το ενδιαφέρον.
                    Το έχω στα υπόψιν μου εδώ και κάποιο διάστημα. Για πες λίγες λεπτομέρειες τι φάση είναι.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by 丹野 View Post
                      Το έχω στα υπόψιν μου εδώ και κάποιο διάστημα. Για πες λίγες λεπτομέρειες τι φάση είναι.
                      Ειναι puzzle game πρώτου προσώπου οπου εχεις ενα "οπλο" και με αυτο μεταφέρεις διαφορα energy orbs σε καποιες συγκεκριμενες θεσεις σε καθε δωματιο με σκοπο να ξεκλειδωσεις τις πορτες ενω εχει και καποια switches εδω και εκει. Μοιαζει αρκετα με το portal και το the talos principle αλλα την ιδια στιγμη ειναι πιο απλο και φυσικα οι μηχανισμοι δεν ειναι ιδιοι.
                      Απο αποψη σεναριου ειναι πιο φιλοσοφικο απο το portal, σχεδον στα ιδια επιπεδα με το talos principle αλλα οχι τοσο κορυφαιο.

                      Δες λιγο gameplay και θα καταλαβεις αμεσως πως παιζεται. Ειναι αρκετα ευκολο ακομα και για 100%.

                      Comment


                      • Τελείωσα τα Titanfall 2 και το story mode του Injustice 2.

                        Το Titanfall 2 καλό ήταν, αλλά μέχρι εκεί, Βασικά ένα κοινότυπο fps είναι με wall running και titans. Το wall running έχει φάση, αλλά οι εχθροί είναι στατικοί οπότε στο story τουλάχιστον δεν το πολυχρησιμοποιείς, μόνο στα platform sessions. Οι titans έχουν χαβαλέ, αλλά μέχρι εκεί. Μπορεί το multiplayer να είναι σούπερ, αλλά το single player είναι απλώς καλό.

                        Το Injustice 2 ήταν σούπερ. Η NRS έχει κάνει τρελή δουλειά. Οι supers θα μπορούσε να είναι λιγότερο χρονοβόρες, αφού χάνουν γρήγορα το wow factor. Στο story δεν μου αρέσει που έχουν πάλι τον Superman σε φουλ villain mode. Δεν με νοιάζει σαν χαρακτήρας, αλλά πολύ του πεταματού τον έχουν τελευταία.

                        Comment


                        • Τερμάτισα τα Zelda:Oracle of Seasons και Ages πριν από λίγες μέρες στη virtual console κάνοντας τα πάντα. Τα παιχνίδια παρά την ηλικία τους και το γεγονός ότι βγήκαν σε GBC είναι απόλυτα playable και σήμερα. Το Ages μου άρεσε περισσότερο από το Seasons ενώ και τα δύο είναι ένα σκαλί κάτω από Link's Awakening αλλά θα έλεγα πως είναι καλύτερα από το Zelda του GBA και DS. Τα save state είναι πολύ πρακτικά ειδικά στα μίνι παιχνίδια που γενικώς τα βαριέμαι πάρα πολύ. Τα δαχτυλίδια (αν και τα μάζεψα όλα, χρειάζεσαι 2 playthroughs σε κάθε παιχνίδι για αυτό) δε άρεσαν πολύ ως προσθήκη, ειδικά ο τυχαίος τρόπος που παίρνεις τα περισσότερα (κι εδώ βοήθησε πολύ το save state). Σε γενικές γραμμές πάντως τα προτείνω ανεπιφύλακτα, το κάθε παιχνίδι έχει το δικό του βασικό gimmick και toolset (κάποια είναι ίδια, κάποια διαφορετικά).
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Batman The Telltale series. Ωραία σειρα που αποδίδει σχεδόν άπταιστα το ποιος εν τελει ειναι ο Βatman/ Bruce Wayne. Επι της ουσιας visual novel/ auto pilot adventure ειναι με καποιες ψευδαισθήσεις για σοβαρές επιλογές( η ιστορία δεν επηρεάζεται τοσο πολυ ο,τι και να επιλέξεις) Παίρνει καποια ρίσκα με το batman mythos που προσωπικά πιστευω πως ειναι επιτυχημένα, ενω θα εχει πολυ ενδιαφερον το πως θα παρουσιάσουν τη δεύτερη σεζον( αν εν τελει υπάρξει) Θα το συνιστούσα σε fans του batman αλλα για τους υπόλοιπους, νομιζω η καλύτερη επιλογή στο συγκεκριμένο είδος ειναι το Walking Dead, η το φοβερό Life is Strange( ο αγαπημένος μου τίτλος απο τα νεας κοπής adventures μαζί με το Back to the Future)

                            Rime. Πολυ όμορφος, artistic τιτλος. Προσωπικά μιλώντας μου άρεσε παρα πολυ και βλέποντας τους τίτλους τέλους έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν πρόκειται για ιδιαίτερα δηθεν τιτλο( οπως συμβαίνει με αρκετούς τίτλους της συνομοταξίας) και στο τελος περνάει το μνμ πολυ καθαρά. Φοβερό OST, υπέροχο art direction, ενω το gameplay ειναι κατα βάση environmental puzzle solving και ολίγη απο platforming. Βασικα θυμίζει αρκετα τίτλους του Ueda καθώς διακρίνεται απο μια λιτότητα στην έκφραση η οποία πιστευω λειτουργεί υπερ του τίτλου. Υπάρχουν και καποια collectibles που αυξάνουν τη διάρκεια του τίτλου και απο οτι ειδα ξεκλειδώνουν ενα extra ending. Θα ήθελα πολυ τωρα να δοκιμάσω και το Sexy Brutale που ακομη το εχω sealed.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Τελείωσα το Life Is Strange, παιχνιδάρα, παίξτε το όλοι, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Απλά αποφύγετε να σας βλέπουνε γονείς, κοπέλες και λοιπά άτομα που δεν θέλετε να ταπεινωθείτε μπροστά τους, και έχετε πρόχειρα και μερικά πακέτα χαρτομάντιλα, θα χρειαστούν Πλέον δηλώνω φαν και περιμένω για τους επόμενους τίτλους. Αν δεν απατώμαι θα βγει ένα δεύτερο μέρος και ένα spin off που θα αποτελείται από 3 επεισόδια.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Τελείωσα το Ace Attorney Spirit of Justice μετά από 38μιση ώρες.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X