Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμενα το Tomb Raider II ηταν το πρωτο παιχνιδι που επαιξα σε psone και θα το εβαζα ακομη και σημερα στα κορυφαια παιχνιδια ολων των εποχων. Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο το πως καταφεραν να στησουν εναν 3d τιτλο με καθετο και μη γραμμικο level design εκεινη την εποχη και με τα εργαλεια που ειχαν. Για το III εχεις ενα δικιο και ουτε εγω το συμπαθησα ιδιαιτερα και φυσικα αρχιζει και δειχνει καπως και την κουραση της core με το franchise (μιας και επρεπε να βγαζει το παιχνιδι σε ετησια βαση). Θα ελεγα οτι οι καλυτερες στιγμες της psone εποχης αποτελουν τα I, II και Last Revelation με το ΙΙΙ και chronicles να ακολουθουν με πολυ μεγαλη αποσταση. Για το ΙΙ η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα ενα treatment αναλογο με αυτο του Anniversary που συμφωνω απολυτα και ξαναγραφω οτι ειναι απο τα πολυ καλα παιχνιδια που μπορει καποιος να παιξει, με πολυ μεγαλο συν τη διατηρηση αυτης της ambient αισθητικης και παρουσιαζοντας την με συγχρονο τροπο. Σε οτι αφορα το τελευταιο θεωρω πολυ μαεστρικο απο την πλευρα της CD οτι κατα μια εννοια εχει καταφερει να το αποδωσει και στα 2 τελευταια παιχνιδια και ισως πρεπει να βαλει κανει το Uncharted για να το καταλαβει. Σε οτι αφορα Reboot και Rise και εμενα μου αρεσουν παρα πολυ και θεωρω οτι ειναι και απο τα λιγα καλα 3d metroidvania που μπορει να παιξει καποιος με σφιχτη αλλα semi open δομη, ειδικα σε ΑΑΑ επιπεδο παραγωγης. Να πω επισης οτι ειναι παιχνιδια που εν τελει παροτι αρχικα φαινοταν να παιρνουν μονο απο ααλλους τιτλους, ειναι τιτλοι που επηρεασαν εν τελει τη βιομηχανια ειδικα σε οτι αφορα το bs μιας και τιτλοι οπως το Horizon αλλα και το AC: Origins πατανε ακριβως πανω σε αυτη τη δομη με το πρωτο να δινει φυσικα και ισως τα καλυτερα encounters (οπως αναφερεις σε οτι αφορα τις μαχες με τις μηχανες) που εχουν παρουσιαστει σε vg.

    Για το Horizon χαιρομαι που σου αρεσει και θελω να δω που θα σου φανει το σεναριο του μετα το τελος. Καταφερνει να μασκαρεψει πολυ καλα αυτο που συμβαινει στον κοσμο και οταν θα ερθει η ωρα που θα αποκαλυφθει τι παιζει πιστευω θα σε αφησει αφωνο και με τις καλυτερες δυνατες εντυπωσεις.
    Last edited by nooto; 15-04-2018, 02:00 AM.

    Comment


    • Αυτό το (μεγάλο) διάστημα που έλειπα, τελείωσα αρκετούς τίτλους, τους οποίους λογικά θα καλύψω τις επόμενες μέρες (με αργούς ρυθμούς προφανώς). Μία αρχική λίστα έχει ως εξής:

      Horizon Zero Dawn
      WipEout Omega Collection
      Sexy Brutalle
      ABZU
      NieR: Automata (2nd best 2017 game IMO)
      Uncharted Lost Legacy (best UC game?)
      Super Meat Boy (πολλαπλά no-death runs + 100% )

      Για το Nier και το Horizon έχω τόσα πολλά να πω, αλλά θα ήθελα πρώτα να διαβάσω αναλυτικά τα posts των nooto και sinclair, μιας και είμαι σίγουρος ότι οι απόψεις μας θα είναι αρκετά παρόμοιες. Σίγουρα και τα 2 αποτελούς μοναδικά παιχνίδια τα οποία είχα τη χαρά και την τύχη να τα απολαύσω όπως τους άξιζε, μιας και τα έπαιζα σε μία περίοδο που δεν είχα δουλειά και, εδώ που τα λέμε, καμία απολύτως υποχρέωση. Το δε NieR το ξεκίνησα αφότου με δέχθηκαν στη Sony και πριν ξεκινήσω δουλειά, οπότε έριχνα κάτι guilt-free 8ωρα προς το τέλος.

      Comment


      • Originally posted by Evans View Post
        Το δε NieR το ξεκίνησα αφότου με δέχθηκαν στη Sony και πριν ξεκινήσω δουλειά, οπότε έριχνα κάτι guilt-free 8ωρα προς το τέλος.
        Για πες περισσότερα σχετικά με αυτό;

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • The Turing test

          Ήθελα κατι σε στυλ portal αφου μου ανοιξε η ορεξη για puzzle games, δυστυχώς το turing test ειναι στην καλύτερη μια μετριότητα σε σχεση με το brilliant portal. Τα puzzles ειναι πραγματικά πανεύκολα η ιστορια αν και ξεκιναει σχετικά καλα γινεται εντελως προβλεψιμη, τα 70 chambers που λεει ειναι πραγματικά αστείο, παραπάνω απο τα μισα ειναι του στυλ παρε ενα κουτι βάλτο στο διακόπτη και τέλος. Γενικα ειναι ενα παιχνιδι που θελει να το παιξει "έξυπνο" και "φιλοσοφημένο" αλλα δεν τα καταφέρνει, η μετριότητα του φαινεται παντου. Δεν ειχα τρομερες προσδοκίες αλλα και παλι περιμενα κατι καλύτερο.

          5/10, αξίζει ένα playthrough σε sale μόνο.

          Σειρά μιας και θέλω να μείνω στο κλίμα παίρνουν τα Talos principle και the witness, ελπίζω να μην απογοητευσουν αυτα.

          Comment


          • Τερμάτισα το Main Story του Pokemon Ultra Moon. Πολλές καλές αλλαγές και ο κόσμος/ποκεμονς είναι πιο ωραία από ποτέ, αλλά ανελέητο hand-holding. Ειδικά το πρώτο 3ωρο δεν σε αφήνουν να πας μόνος σου ούτε τουαλέτα. Οι ιδέες που σκεφτήκανε είναι βήματα μπροστά στην σειρά, αλλά η υλοποίησή τους είναι πολύ απλοϊκή με αποτέλεσμα το παιχνίδι να 'ναι πιο streamlined από ποτέ, δεν κουράζει και δεν χάνει την ροή του, αλλά δεν προσφέρει οποιαδήποτε μορφή νοητικού challenge είτε σε μορφή επίλυσης παζλ, ούτε σε κρυπτογράφηση στοιχείων, και δεν χρειάζεται πλέον και ψάξιμο για το που χρειάζεται να πας μετά. Οι μάχες πάλι έχω την εντύπωση οτι είναι πιο δύσκολες απ' τα προηγούμενα games, ίσως γιατί τα ποκεμον του νησιού είναι απελπιστικά αργά και σχεδόν πάντα δεν έχεις την πρώτη κίνηση. Στα ίδια τα πόκεμον τώρα λείπει πολύ ο "χαρακτήρας", αλλά αυτό ένα πρόβλημα που γενικότερα έχει αποκτήσει η σειρά στα παιχνίδια μετά την 2η γενιά αφού αυξάνεται συνέχεια ο αριθμός των τεράτων χωρίς να δίνεται βάρος στο να τα γνωρίσει ο παίχτης. Προφανώς φταίει που 'χει πέσει και η απήχηση του animation, αλλά IMO πρέπει να αλλάξουν το μοντέλο τους, να σταματήσουν την νέα κυκλοφορία και να αρχίσουν να αναπτύσσουν τα ήδη υπάρχοντα πόκεμον που 'πρεπει να χουν ξεπεράσει το 500άρι.

            Κατά τα άλλα για Pokemon Game είναι το πιο δροσερό που 'χω παίξει μετά την Gold/Silver και νομίζω και το καλύτερο από τότε. 7,5/10 για τους βετεράνους, 8,5+/10 για newcomers.
            Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερη δυσκολία, το μέγεθος της Gold/Silver και παραπάνω βάση στα ίδια τα πόκεμονς θα μπορούσε άνετα να γίνει απ'τα καλύτερα RPGs του 2019/2020.

            Comment


            • The Talos Principle:

              Θα γράψω κατι συνολικά οταν τελειώσω και το DLC, προς το παρον για το base game με το Tower ending θα έβαζα:

              8.8/10

              Comment


              • Originally posted by ChrisTop View Post
                Τερμάτισα το Main Story του Pokemon Ultra Moon. Πολλές καλές αλλαγές και ο κόσμος/ποκεμονς είναι πιο ωραία από ποτέ, αλλά ανελέητο hand-holding. Ειδικά το πρώτο 3ωρο δεν σε αφήνουν να πας μόνος σου ούτε τουαλέτα. Οι ιδέες που σκεφτήκανε είναι βήματα μπροστά στην σειρά, αλλά η υλοποίησή τους είναι πολύ απλοϊκή με αποτέλεσμα το παιχνίδι να 'ναι πιο streamlined από ποτέ, δεν κουράζει και δεν χάνει την ροή του, αλλά δεν προσφέρει οποιαδήποτε μορφή νοητικού challenge είτε σε μορφή επίλυσης παζλ, ούτε σε κρυπτογράφηση στοιχείων, και δεν χρειάζεται πλέον και ψάξιμο για το που χρειάζεται να πας μετά. Οι μάχες πάλι έχω την εντύπωση οτι είναι πιο δύσκολες απ' τα προηγούμενα games, ίσως γιατί τα ποκεμον του νησιού είναι απελπιστικά αργά και σχεδόν πάντα δεν έχεις την πρώτη κίνηση. Στα ίδια τα πόκεμον τώρα λείπει πολύ ο "χαρακτήρας", αλλά αυτό ένα πρόβλημα που γενικότερα έχει αποκτήσει η σειρά στα παιχνίδια μετά την 2η γενιά αφού αυξάνεται συνέχεια ο αριθμός των τεράτων χωρίς να δίνεται βάρος στο να τα γνωρίσει ο παίχτης. Προφανώς φταίει που 'χει πέσει και η απήχηση του animation, αλλά IMO πρέπει να αλλάξουν το μοντέλο τους, να σταματήσουν την νέα κυκλοφορία και να αρχίσουν να αναπτύσσουν τα ήδη υπάρχοντα πόκεμον που 'πρεπει να χουν ξεπεράσει το 500άρι.

                Κατά τα άλλα για Pokemon Game είναι το πιο δροσερό που 'χω παίξει μετά την Gold/Silver και νομίζω και το καλύτερο από τότε. 7,5/10 για τους βετεράνους, 8,5+/10 για newcomers.
                Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερη δυσκολία, το μέγεθος της Gold/Silver και παραπάνω βάση στα ίδια τα πόκεμονς θα μπορούσε άνετα να γίνει απ'τα καλύτερα RPGs του 2019/2020.
                Ωραιο ποστ για καποιο λογο τωρα το ειδα. Με ενδιαφερει να ασχοληθω αλλα απογοητευση τα περι hand holding.

                ΥΓ: Τα ποκεμον αυτη τη στιγμη ειναι 807! Συμφωνω οτι ετσι οπως τα χουν κανει ο κοσμος απλα αγνοει τα περισσοτερα. Δε σε βοηθαει κι η δομη των παιχνιδιων να ασχοληθεις με τα περισσότερα απο αυτα.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Τέλος το Spider-Man.Μαζί με το Uncharted 4 αποτελούν τα 2 πιο αγαπημένα μου παιχνίδια στο PS4,και μάλλον και της γενιάς.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Τερμάτισα το Hotline Miami 2 κι έπιασα καπάκι το πρώτο.

                    Comment


                    • Nice, θυμαμαι οτι το πρωτο μου άρεσε περισσότερο αλλα πάει και καιρός. Προσπάθησε για το "secret ending" στο 1 νομιζω αξιζει, προωπικα βρήκα το art και το ost φανταστικά αλλα σίγουρα δεν είναι για όλους.

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Nice, θυμαμαι οτι το πρωτο μου άρεσε περισσότερο αλλα πάει και καιρός. Προσπάθησε για το "secret ending" στο 1 νομιζω αξιζει, προωπικα βρήκα το art και το ost φανταστικά αλλα σίγουρα δεν είναι για όλους.
                        Μιλάμε για πώρωση όχι μαλακίες...

                        Comment


                        • Originally posted by i Have no Equal View Post
                          Nice, θυμαμαι οτι το πρωτο μου άρεσε περισσότερο αλλα πάει και καιρός. Προσπάθησε για το "secret ending" στο 1 νομιζω αξιζει, προωπικα βρήκα το art και το ost φανταστικά αλλα σίγουρα δεν είναι για όλους.
                          Ήδη έπεσαν credits, αλλά μένουν λίγα κεφάλαια ακόμη με τον biker. Το πρώτο είναι πιο μονοκόμματο και σου δίνει ελευθερία στις μάσκες ενώ το δεύτερο έχει τελειοποιήσει στις λεπτομέρειες το gameplay και «τρέχει» καλύτερα. Θα γράψω κείμενο και για τα δυο, μου φαίνεται, σύντομα.

                          Edit: x2 για το κομμάτι, είναι το καλύτερο κι απ' τα δύο ost.
                          Last edited by Raf; 06-11-2018, 02:09 PM.

                          Comment


                          • Το 1 το εκτιμώ διότι βασίζεται στην παλιά καλή συνταγή των arcades, θέλει εξάσκηση για να προχωρήσεις, όχι απλώς να πατάς ΟΚ όπως κάνουν πολλά σύγχρονα βίντεο games...

                            Το 2 δεν το πήρα με καλό μάτι διότι θεώρησα ότι βγήκε χωρίς ουσιαστικές προσθήκες, λόγω της επιτυχίας του πρώτου. Τώρα όμως με τρώει να το δοκιμάσω. Τί στο καλό, αντί για replay το 1ο, βάζεις το 2.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Το πρώτο είναι παιχνιδάρα,με απίστευτο soundtrack ενώ όντως αξίζει πολύ και το secret ending.
                              Το δεύτερο το παράτησα κάπου στη μέση,με κούρασε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Αυτό είναι το best of the best, τι να λέμε τώρα





                                Το 2ο δεν το έχω παίξει. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X