Announcement

Collapse
No announcement yet.

Metal Gear Solid (Ανασκόπηση)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Metal Gear Solid (Ανασκόπηση)

    <div align="center">Metal Gear Solid 1 & 2 & 3
    </div>


    Πριν σχολιάσω τα παιχνίδια θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση η οποία θα βοηθήσει στην κατανόηση αυτών που γράφω παρακάτω. Πιστεύω πως για να κρίνουμε τα Metal Gear Solid, πρέπει να βασιστούμε σε δύο πολύ διαφορετικά (αλλά εξίσου σημαντικά) μέρη που τα χαρακτηρίζουν ως παιχνίδια, το gameplay και την ιστορία τους.

    Metal Gear Solid

    Το πρώτο παιχνίδι της σειράς στο Playstation με έκανε να μην θέλω να σηκωθώ από τον καναπέ μου από την αρχή ως το τέλος αν δεν το τελειώσω. Η πρώτη μου γνωριμία με τον Snake με έκανε να θέλω να μάθω όσο περισσότερα μπορώ γι αυτόν, γι αυτό και έπαιξα τα επόμενα δύο παιχνίδια με το που τελείωσα το πρώτο. Εκτός του Snake, όλοι οι χαρακτήρες του παιχνιδιού παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας και μέχρι το τέλος σε κάνουν να τους αγαπήσεις είτε είναι καλοί είτε είναι κακοί. Από τις πιο συναισθηματικές στιγμές στο παιχνίδι ήταν οι σκηνές που εμφανίζονταν όταν νικούσες έναν από τους αρχηγούς και σου έλεγε την ιστορία του πριν πεθάνει. Ειδικά στο σημείο μετά τις μάχες με τους Psycho Mantis και Sniper Wolf ομολογώ ότι συγκινήθηκα πολύ. Η όλη ιστορία είναι πάρα πολύ καλογραμμένη και το γεγονός ότι ο Kojima είναι εξαιρετικός σκηνοθέτης (με πολύ χιούμορ) προσθέτει πολλά στην όλη εμπειρία του παιχνιδιού. Αν έπρεπε να φτιάξω μια λίστα με τις αγαπημένες μου ιστορίες σε όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει, αυτή του MGS θα ήταν σίγουρα στις πέντε πρώτες.

    Όσο για το gameplay, δυστυχώς εδώ το πρώτο παιχνίδι της σειράς αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα. Από τον κακό χειρισμό (που καταντάει εκνευριστικός μετά από λίγο) μέχρι την έλλειψη κινούμενης κάμερας, υπάρχουν πολλές στιγμές κατά την διάρκεια του παιχνιδιού που θα εκνευριστεί κάποιος όχι γιατί δεν ξέρει πως να κάνει κάτι αλλά γιατί δεν είναι εύκολο λόγω του κακού χειρισμού. Τρανό παράδειγμα είναι η τελευταία σκηνή δράσης του παιχνιδιού που βρίσκεσαι πάνω σε ένα όχημα και χειρίζεσαι ένα όπλο (δεν θα μπω σε λεπτομέρεις για χάρη αυτών που δεν το έχουν παίξει ακόμα) το οποίο απλά δεν κουνιέται όπως θες και θέλει αρκετή φαντασία και λίγη τύχη για να καταφέρεις να το περάσεις ανέπαφος.

    Φυσικά δεν πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ στην μουσική της σειράς η οποία ήταν πάρα πολύ καλή, ειδικά στις cut-scenes, για την οποία αξίζουν συγχαρητήρια στον συνθέτη της σειράς. Τα γραφικά δυστυχώς είναι αρκετά άσχημα για τα σημερινά δεδομένα και με ενόχλησαν λίγο, είμαι όμως σίγουρος ότι για την εποχή τους ήταν απίθανα οπότε δεν μπορώ να τα κακολογήσω. Μία εξαιρετική εμπειρία στην οποία θα έδινα ένα 9 στα 10 κυρίως λόγω της ιστορίας. Η βαθμολογία θα μπορούσε να πάει και πιο ψηλά αν δεν υπήρχε το ενοχλητικό gameplay.

    Metal Gear Solid 2

    Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς ξεκινάει 2 χρόνια μετά το τέλος του πρώτου πάνω σε ένα πετρελαιοφόρο στα παράλια του Manhattan όπου ο Snake λειτουργεί πια ως αυτόνομος πράκτορας μαζί με τον συμπαθέστατο επιστήμοντα/anime-fan Otakon. Μετά το πέρας της αποστολής στο πλοίο ο Kojima με εξέπληξε τελείως δίνοντας μου διαφορετικό κεντρικό χαρακτήρα αντί του Snake. Ο νέος πράκτορας λέγεται Raiden και παρόλο που πολλοί τον κακολογούν, εγώ τον βρήκα πολύ συμπαθητικό και με άγγιξε η ιστορία του. Για να μην τα πολυλογώ, η ιστορία του δεύτερου παιχνιδιού δεν έχει σε καμία περίπτωση το βάθος και την μαγεία αυτής του πρώτου, κάτι το οποίο νομίζω πως συνηδειτοποιήσαν πολύ αργά και αποφάσισαν να το καλύψουν με τις γιγαντιαίες cut-scenes προς το τέλος της σειράς. Αν και προς το τέλος η ιστορία άρχισε να έχει αρκετό ενδιαφέρον και τελείωσε πολύ ωραία, οι κουραστικές cut-scenes και η σχετική έλλειψη βάθους το κάνουν να χάνει πολύ σε σχέση με το πρώτο σε αυτόν τον τομέα. Παρ&#39;όλ&#39;αυτά, υπάρχουν μερικές συγκινητικές στιγμές στο παιχνίδι και αρκετό χιούμορ (βλέπε αφίσες γυναικών από το FHM στα ντουλάπια και τους τοίχους). Επίσης, μερικοί από τους νέους χαρακτήρες όπως οι Raiden και Vamp είχαν πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα γι αυτούς.

    Ότι χάνει το δεύτερο παιχνίδι σε ιστορία, το έχει (και με το παραπάνω) σε gameplay. Νέες κινήσεις, νέες κάμερες, πιο βολικά controls και πολλοί νέοι τρόποι να ξεφορτωθείς τους εχθρούς κάνουν το παιχνίδια πάρα πολύ ευχάριστο καθ&#39;όλη τη διάρκεια του. Όσο προχωράει το παιχνίδι, τόσο πιο πολλά νέα πράγματα συναντάει κανείς και δεν θέλει ν&#39;αφήσει το χειριστήριο από τα χέρια του. Ομολογώ πως ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο το ίδιο το παιχνίδι (γιατί στο κάτω κάτω παιχνίδι είναι και πρέπει να κάνει και ο χρήστης κάτι) απ&#39;ότι το 1 λόγω των αλλαγών αυτών και του συγχώρησα σίγουρα την πιο απλή ιστορία λόγω της ευχαρίστισης του να παίζεις ένα καλό stealth action. Αξιοσημείωτο είναι πως δεν χτύπησα σχεδόν κανέναν συναγερμό από την αρχή ως το τέλος γιατί πάντα έρισκα νέους τρόπους να περνάω τις πίστες χωρίς να μπλέξω με φρουρούς, τρεχάματα κλπ.

    Τέλος, τα γραφικά είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τον προκάτοχο του και δίνουν μία άλλη διάσταση στο παιχνίδι που το κάνουν πιο προσιτό σε ανθρώπους που θα το παίξουν τώρα για πρώτη φορά όπως εγώ. Η μουσική ήταν κι εδώ καλή αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Θα του έδινα 8.5 στα 10 λόγω του gameplay αυτήν τη φορά και όχι τόσο για την ιστορία.

    Metal Gear Solid 3

    Ότι και να πω για την ιστορία αυτού του τίτλου είναι λίγο. Τοποθετημένο στην περιόδο του Ψυχρού πολέμου, το παιχνίδι επικεντρώνεται στην κόντρα των μεγάλων δυνάμεων πάνω στα πυρηνικά προγράμματα τους. Αν η ιστορία του πρώτου με τράβηξε με έναν παράγοντα Χ, η ιστορία εδώ με τράβηξε 10Χ. Η πρώτη αποστολή του παιχνιδιού σε συνδιασμό με την μουσική και το βίντεο της εισαγωγής αποτελούν μία από τις καλύτερες εισαγωγές, αν όχι την καλύτερη, που έχω δει σε παιχνίδι. Όλοι οι χαρακτήρες είναι απίθανοι και πολύ ξεχωριστοί, με εξαίρεση ίσως τον Volgin που δεν με εντυπωσίασε και πολύ. Το χιούμορ της σειράς επιστρέφει από την πρώτη κιόλας σκηνή του παιχνιδιού όπου ο κεντρικός χαρακτήρας είναι και πάλι ο Raiden (ο οποίος δεν είχε αγαπηθεί πολύ από τους hardcore fans του 2) &#33;&#33;&#33; Λίγα λεπτά αργότερα όμως ο χαρακτήρας βγάζει την μάσκα και βλέπουμε το γνώριμο πρόσωπο του Snake, σε λίγο πιο ώριμη έκδοση. Βλέπουμε επίσης έναν νεότερο και κάπως αφελή Ocelot ο οποίος έχει πολύ ενδιαφέρον και αρκετό γέλιο. Το τέλος είναι πραγματικά συγκινητικό και με άγγιξε περισσότερο απ&#39;ότι πάρα πολλές βραβευμένες ταινείες. Απίθανη ιστορία η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει το σενάριο της επόμενης ταινείας του James Bond (έχει Ρώσσους, γυναίκες, εκρήξεις, έρωτα, προδοσία) η οποία θα έσπαγε ταμεία.

    Στον τομέα του gameplay, το MGS3 βασίζεται στην πολύ επιτυχημένη φόρμουλα του 2 και προσθέτει κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεια. Πρώτον, μιας και εκτιλύσσεται κυρίως μέσα σε δάση, έχει προστεθεί ένας μετρητής που λέει το πόσο καλά κρυμμένος είναι ο χαρακτήρας έτσι ώστε να αποφύγεις τους φρουρούς. Το σύστημα αυτό έρχεται να συμπληρώσει άλλη μία ευπρόσδεκτη προσθήκη, η παραλλαγή. Ο Snake έχει την δυνατότητα να αλλάξει στολές και εμφάνιση ανάλογα με το περιβάλλον του, πράγμα που τον φέρνει σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τους φρουρούς. Αρχικά μπορεί να φαίνονται κουραστικά και αχρείαστα τα παραπάνω συστήματα, αλλά μετά από λίγο τα συνηθίζεις και αρχίζεις να τα ευχαριστιέσαι πολύ. Άλλη μια προσθήκη είναι το φαγητό, η ζωή σε αυτό το παιχνίδι δεν γεμίζει με items αλλά μόνη της ανάλογα με το πως κάθεσαι και το πόσο κουρασμένος είσαι. Η κούραση φεύγει τρώγοντας φαγητό το οποίο κυνηγάς μόνος σου στο δάσος (λαγούς, φίδια κλπ.).

    Τέλος, τα γραφικά είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε PS2 (και πολλά πιο πρόσφατα παιχνίδια σε μία από τις 3 κυρίαρχες κονσόλες) και δεν θα αφήσουν κανέναν απογοητευμένο. Όσο για την μουσική, είναι αριστούργημα με όλη την έννοια της λέξης. Πιστεύω πως το Metal Gear Solid 3 καταφέρνει να συνδιάσει αρμονικά την ιστορία και το gameplay και προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη εμπειρία από τα τρία παιχνίδια. 10 στα 10 λοιπόν και must buy recommendation για όποιον δεν το έχει παίξει.



  • #2
    Πολυ ωραια αναφορα Alexandros . Στο μονο που διαφωνω ειναι στο σχολιασμο σου στο mgs2 , γενικα πιστευω οτι ριξανε καπως το gameplay και δωσανε ενα απο τα πολυπλοκοτερα σεναρια ολων των εποχων σε σημειο τρελας μερικες φορες .

    Αφου σου αρεσε απ&#39;οτι ειδα πολυ το 3 σου προτεινω να μην παραβλεψεις το portable ops (αν δεν κανω λαθος εχεις psp ) μιας και εχει εξαιρετικο σεναριο και αρκετα βελτιωμενους μηχανισμους . Ειναι καθαρη metal gear solid εμπειρια και συνεχιζει την ιστορια του snake eater εξηγωντας πολλα πραγματα , συν τοις αλλοις μπορεις να το βρεις πολυ φθηνα πλεον . Α και σε περιπτωση που σκεπτεις την αγορα μην παρεις το portable ops plus γιατι δεν περιλαμβανει το story mode &#33;&#33;&#33; ειναι επικεντρομενο στο online .

    Οταν ανοιξει η κεντρικη σελιδα θα δειτε και το δικο μας αφιερωμα ( Big Boss , Solid Snake , Songoku ) πανω στη σειρα , εχουμε ολοκληρωσει το μεγαλυτερο μερος και ελπιζουμε να βγει κατι καλο .

    Comment


    • #3
      <div class='quotetop'>(songoku &#064; Apr 20 2008, 04&#58;45 PM) [snapback]19267[/snapback]</div>
      Πολυ ωραια αναφορα Alexandros . Στο μονο που διαφωνω ειναι στο σχολιασμο σου στο mgs2 , γενικα πιστευω οτι ριξανε καπως το gameplay και δωσανε ενα απο τα πολυπλοκοτερα σεναρια ολων των εποχων σε σημειο τρελας μερικες φορες .[/b]
      Aκριβως.Kαι εγω αυτο ετοιμαζομουν να γραψω.
      Το σεναριο του 2 νομιζω οτι ειναι το καλυτερο της σειρας(αν μπορω να ξεχωρισω καποιο).

      Comment


      • #4
        Πολυ ωραια αναφορα Alexandros . Στο μονο που διαφωνω ειναι στο σχολιασμο σου στο mgs2 , γενικα πιστευω οτι ριξανε καπως το gameplay και δωσανε ενα απο τα πολυπλοκοτερα σεναρια ολων των εποχων σε σημειο τρελας μερικες φορες .

        Αφου σου αρεσε απ&#39;οτι ειδα πολυ το 3 σου προτεινω να μην παραβλεψεις το portable ops (αν δεν κανω λαθος εχεις psp ) μιας και εχει εξαιρετικο σεναριο και αρκετα βελτιωμενους μηχανισμους . Ειναι καθαρη metal gear solid εμπειρια και συνεχιζει την ιστορια του snake eater εξηγωντας πολλα πραγματα , συν τοις αλλοις μπορεις να το βρεις πολυ φθηνα πλεον . Α και σε περιπτωση που σκεπτεις την αγορα μην παρεις το portable ops plus γιατι δεν περιλαμβανει το story mode &#33;&#33;&#33; ειναι επικεντρομενο στο online .

        Οταν ανοιξει η κεντρικη σελιδα θα δειτε και το δικο μας αφιερωμα ( Big Boss , Solid Snake , Songoku ) πανω στη σειρα , εχουμε ολοκληρωσει το μεγαλυτερο μερος και ελπιζουμε να βγει κατι καλο .
        [/b]
        Πράγματι έχω PSP και θα το τσεκάρω το παιχνιδι που λες. Το είχα ξεχάσει τελείως..&#33; Όσο για το 2, δεν βρήκα το σενάριο τόσο τρελό να σου πω την αλήθεια. Ήταν πολύ ωραίο και με εκπληκτικό τέλος. Ίσως το εξέφρασα λάθος αλλά το πρόβλημα μου δεν ήταν με το ίδιο το σενάριο αλλά με τον τρόπο με τον οποίο εκτιλυσσόταν η ιστορία. Αντί να φορτώσουν ολόκληρη την ιστορία στο τέλος του παιχνιδιού θα μπορούσαν να είχαν μοιράσει κάπως τις πληροφορίες έτσι ώστε να μην σου έρχονται όλα μαζί. Νομίζω πως η &#39;τρέλα&#39; δημιουργήθηκε λόγω αυτού του θέματος και όχι λόγω του ίδιου του σεναρίου.

        Στην ιστορία μετράω φυσικά και τους χαρακτήρες και την εξέλιξη τους. Σε αυτόν τον τομέα για εμένα το δύο χάνει αρκετά. Όλοι οι χαρακτήρες είναι πολύ ωραίοι, αλλά μαθαίνουμε λίγα πράγματα για τον καθέναν.. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα ως προς το τι είναι και από που προέρχονται ο Vamp, η Fortune, o Solidus. Αντιθέτως, στο ένα και στο τρία ήμουν πλήρως ικανοποιημένος (εκτός από τον Volgin) ως προς τα παραπάνω.


        Comment


        • #5
          <div class='quotetop'>(songoku &#064; Apr 20 2008, 04&#58;45 PM) [snapback]19267[/snapback]</div>
          Αφου σου αρεσε απ&#39;οτι ειδα πολυ το 3 σου προτεινω να μην παραβλεψεις το portable ops (αν δεν κανω λαθος εχεις psp ) μιας και εχει εξαιρετικο σεναριο και αρκετα βελτιωμενους μηχανισμους . Ειναι καθαρη metal gear solid εμπειρια και συνεχιζει την ιστορια του snake eater εξηγωντας πολλα πραγματα , συν τοις αλλοις μπορεις να το βρεις πολυ φθηνα πλεον . Α και σε περιπτωση που σκεπτεις την αγορα μην παρεις το portable ops plus γιατι δεν περιλαμβανει το story mode &#33;&#33;&#33; ειναι επικεντρομενο στο online .[/b]
          Διαφωνω λιγο σε αυτο βεβαια,καθως θεωρω οτι το PO ειναι ενα σκαλοπατι κατω απο τα 3 MGS απο οσο εχω ασχοληθει με το game.Oχι οτι δεν ειναι καλο,αλλα ειναι το πρωτο MGS που με κουρασε και δεν καταφερε να με κανει να θελω να παιξω και να το συνεχισω.Εκτος αν βελτιωνεται πολυ στην πορεια.

          ΥΓ.Edit ακομα δεν μπορω να κανω.

          Comment


          • #6
            Κοιτα δεν ξερω μεχρι που το εφτασες αλλα εχοντας το ολοκληρωσει μπορω να πω οτι ειναι πολυ ενδιαφερον τιτλος συνολικα . Αν αναφερεσαι στο σεναριο , ακολουθει τα χναρια του mgs3 και μαλιστα εγω προσωπικα το βρηκα πιο γεματο ( αν και λιγοτερο συναισθηματικα φορτισμενο , παρ&#39;οτι ειχε και αυτο τις στιγμες του ) . To gameplay ειναι παρομοιο με αυτο των προηγουμενων + το recruit system (που το βρηκα καταπληκτικο σαν ιδεα ) αλλα χωρισμενο σε αποστολες ( κατι θετικο για portable game + το οτι σου εδινε και αποστολες περα του κεντρικου story παρεχοντας σου ετσι διαφορες επιλογες ) .

            Δε ξερω εκεινη την περιοδο ασχολουμουν γενικα με τη σειρα λογω του αφιερωματος και παιζει αυτο να με επηρεασε θετικα...παντως πιστευω οτι δεν του λειπει κατι και μαλιστα το θεωρω πληρες mgs (με οτι αυτο συνεπαγεται ) σε σημειο εντυπωσιασμου για φορητο τιτλο . Προτεινω να το συνεχισεις μιας και βγαινει και το 4 και αν το ολοκληρωσεις γραψε αν εχεις ορεξη καμια εντυπωση να συζητησουμε .

            Comment


            • #7
              Κι εγώ δε θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου,αλλά καθένας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα. ;) Κατά τα άλλα πολύ ωραίο topic,μπράβο σου&#33;
              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

              Comment


              • #8
                Οταν ανοιξει η κεντρικη σελιδα θα δειτε και το δικο μας αφιερωμα ( Big Boss , Solid Snake , Songoku ) πανω στη σειρα , εχουμε ολοκληρωσει το μεγαλυτερο μερος και ελπιζουμε να βγει κατι καλο . [/b]
                Elpizw na symperilavate kai ta Metal Gears gia MSX.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Ναι , ως βασικα κομματια . Πανω κατω υπαρχει υλικο για οτι εχει κυκλοφορησει .

                  Comment


                  • #10
                    songoku ισως να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια οταν βρω χρονο.

                    Comment


                    • #11
                      Εκανα επιτελους κι εγω το δικο μου marathon kαι τελειωσα τα παιχνιδια απο το 1 ως το 4 (παιζοντας 3 και 4 για πρωτη φορα). Να γραψω εντυπωσεις εδω; Εκ πρωτης δε βρηκα καποιο θεμα γενικα για τη σειρα, ελπιζω να μη μου ξεφυγε κατι.
                      Αρχικα ελεγα να παιξω και το PW τωρα, αλλα με τα οσα ειδα για το 5 προβλεπω να ξαναριχνω ενα βλεφαρο στο 3 και να παιζω PW πριν την κυκλοφορια του 5.

                      Comment


                      • #12
                        Κάποτε υπήρχε΄ενα ending thread, αλλά δεν ξέρω τι απέγινε, εκεί ήταν ωραία η συζήτηση, αν δεν το βρίσκεις γράψε στο ομώνυμο thread. Ή εδώ .

                        Comment


                        • #13
                          Τελοσπαντων, αρχιζω με μια πολυ συντομη συνοψη για τα 1-2-3, το 4 σηκωνει ξεχωριστο ποστ καλως ή κακως.

                          Το ΜGS1 λοιπον το επαιξα για 3η φορα, απλα επιτελους πριν το παιξω διαβασα τα απαντα για τα MG1, MG2. Προφανως και η πλοκη ειναι μια χαρα και αρκετα ισορροπημενη, ειναι δηλαδη πολυπλοκη, αλλα παραμενει στη σφαιρα του λογικου (λαμβανοντας το fiction στοιχειο υποψιν προφανως). Πραγματικα απορω αν καποιος που ειχε παιξει το 1 θα μπορουσε να περιμενει πως ο Kojima θα πηγαινε την κατευθυνση της σειρας εκει που την πηγε με το 2 ας πουμε. Το cast και τα boss fights του 1 μαλλον ειναι και το highlight του παιχνιδιου, η πλοκη εν τελει μου φανηκε αρκετα απλη, αλλα μαλλον θυμομουν παραδοξως σχεδον τα παντα, παροτι η τελευταια φορα που επαιξα το παιχνιδι πρεπει να ηταν πανω απο 8 χρονια πριν.

                          Το 2 το ειχα πρωτοπαιξει γυρω στο 2005-2006 χοντρικα και με ειχε ξενερωσει σαν πλοκη γιατι αφενος καπου ειχα χαθει, αφετερου θεωρησα πως το σεναριο ηταν πολυ πιο μπερδεμενο/συνθετο (με την κακη εννοια) απ' οσο επρεπε. Σαν παιχνιδι παιζεται πολυ ευχαριστα και η HD edition ηταν απλα υποδειγματικη. Το σεναριο πλεον που ημουν πιο "διαβασμενος" εβγαζε απολυτο νοημα μιας και δεν ειχα κανενα κενο, αν και παλι εμεινα με την εντυπωση πως ο Kojima εχει μια ταση να κανει τα πραγματα πιο συνθετα απ' οσο πρεπει για το wow factor της υποθεσης. Αναφερομαι προφανως στα τελευταια κομματια του παιχνιδιου, κοινως ναι μεν εξηγουνται τα παντα, απλα δε μπορω να συμφωνησω απολυτα με το οραμα του για τη σειρα. Το cast των χαρακτηρων ειχε επισης ενδιαφερον αν και τα boss fights δε μου καναν καποια ιδιαιτερη εντυπωση.

                          Παμε τωρα εκει που ηθελα να καταληξω εξαρχης, στην 1η επαφη με το 3. Το παιχνιδι για εμενα ειναι κλασεις ανωτερο απο τα υπολοιπα 3 MGS. To gameplay επιτελους εκανε καποια αλματα, θεωρω πως τα 2 προηγουμενα παιχνιδια κινηθηκαν σε πολυ συντηρητικα μονοπατια, ακομα και για τα δεδομενα της εποχης τους. Το 3 εκανε την εμπειρια πολυ πιο ενδιαφερουσα και λιγο πιο ρεαλιστικη σιγουρα. Το cast δινει αλλη διασταση στη σειρα και τα boss fights παροτι δεν ηταν φοβερα στο συνολο τους, ηταν σιγουρα τα καλυτερα της σειρας λογω καποιων συγκεκριμενων bosses. Η πλοκη ηταν αυτο που επιτελους ηθελα να δω σε ενα τετοιο παιχνιδι. Οι υπερβολες του 2 απουσιαζαν παντελως, τα παντα φαινοντουσαν πιο προσγειωμενα και πιο αληθινα. Το setting ηταν ενδιαφερον και οι διαφορες αντιπαλες παραταξεις το ιδιο. Οι πραξεις των χαρακτηρων και τα διαφορα plot twists ηταν μελετημενα σωστα, οι αναφορες του Kojima σε αλλα πραγματα και κυριως σε ταινιες τυπου James Bond δωσαν ρεστα και το theme song του παιχνιδιου ηταν το κερασακι στην τουρτα. Εva, Ocelot, The Boss, Naked Snake, ολοι τους ειχαν απειρο ενδιαφερον - ιδιως ο Ocelot που δε μπορουσα να τον συμπαθησω στα αλλα 2 παιχνιδια εγινε ξαφνικα ο πιο ενδιαφερων και ισως ο πιο σημαντικος χαρακτηρας που ειχα δει στη σειρα.

                          Τα 3 αυτα παιχνιδια τα επαιξα μεσα σε λιγοτερο απο 10 μερες, παρολαυτα το 4 αργησα λιγο να το παιξω γιατι δε μπορουσα να ασχοληθω για ορισμενο διαστημα. Χθες τελειωσα το 4 αλλα θα γραψω για αυτο σε επομενο ποστ, εχω πολλα που θελω να πω γι' αυτο και νομιζω πως εχει και καποιο νοημα γιατι οσο να ναι ειναι σχετικα προσφατο παιχνιδι σε σχεση με ολα τ' αλλα. Βαζω μια ανω τελεια και η συνεχεια μεχρι αυριο λοιπον...

                          Comment


                          • #14
                            Ωραίος ο Xeno. Εϊναι στα υπόψην ένα πέρασμα στη συλλογή που θα κυκλοφορήσει στο PS3, πριν το 5 θα είναι ότι πρέπει. Προσωπικά πάντως ναι, σαν παιχνίδι το 3 είναι κορυφή, συμφωνώ απόλυτα και το πρσωπικά αγαπημένο Metal Gear. Το 4 χωλαίνει σε gameplay, σε ιστορία όμως δίνει τρομερή κορύφωση.

                            Γράψε για το 4 Xeno!
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              ΜGS4 spoilers προφανως, οποιος δεν εχει παιξει το παιχνιδι ας μην μπει στον κοπο:














                              MGS Marathon Part 2 λοιπον για να κλεισω τα οσα ηθελα να πω με τις εντυπωσεις μου απο το MGS4. Στο παιχνιδι αυτο ενιωσα πως καπου του τη βαρεσε του Kojima και ειπε ενα μεγαλο “fuck you” στα οσα ειχε χτισει για τη σειρα, στους οπαδους του writing του (σεναριο-χαρακτηρες) και απλα ειπε να γινει ασοβαρος και να χορτασει τον κοσμο με μια υπερβολικα εντονη style over substance προσεγγιση και να μοιρασει fanservice απλοχερα.

                              Το παιχνιδι αρχιζει παραπανω απο ικανοποιητικα, οι χαρακτηρες εχουν ενδιαφερον και ιδιως η σχεση Snake-Otacon. Στα πρωτα 2 acts δεν περιμενα να ρθουν τα πανω κατω απο πλοκη οποτε μου αρεσε αυτο που ειδα. Το gameplay προφανως και ηταν το καλυτερο που ειχαμε δει στη σειρα, παρολαυτα δεν πιστευω πως καναν κατι παραπανω απο τα standards της εποχης – μιας εποχης κατα την οποια ειχαν τεθει ηδη οι νορμες για το πώς θα παιζονται τα third-person action games. To stealth κομματι ηταν καλο, το shooting επισης καλο (αν και δεν καταλαβα το νοημα του να εχεις 100 διαφορετικα οπλα) και το μονο που θα ηθελα θα ηταν ενα πιο ενδιαφερον melee/cqc system. Τελοσπαντων, δε θα τα χαλασουμε εκει πραγματικα. Ας παμε παρακατω τωρα.

                              Η πλοκη φαινεται ενδιαφερουσα, μεχρι το act 2 εχουμε ηδη δει κατι ψιλα με Naomi και καπου εκει το παιχνιδι σε προετοιμαζει για ακομα καλυτερες σκηνες. Πραγματι το act 3 ηταν το highlight του παιχνιδιου, το gameplay στην πολη ηταν πρωτοτυπο και οντως stealh και το κομματι με την EVA ηταν επισης εξαιρετικο. Το ιδιο ισχυει και για τη σκηνη στο τελος του act με Liquid και σια. Το γιατι ντυσαν την EVA ετσι δεν το καταλαβαινω, καλο γκομενακι ηταν στο 3, αλλα πανε μερικα χρονια απο τοτε, το ντεκολτε τη μαρανε και το sideboob στην καμερα.

                              Στο act 4 αρχιζει το πανηγυρι. Ναι ξαναπαμε Shadow Moses, το fan service ηδη χτυπαει κοκκινο, χωρις να ενοχλει βεβαια. Γαμω δε λεω, αλλα αρκει αυτο για να σωσει την κατασταση; Θα μπλεξω και το act 5 μαζι γιατι αυτα για εμενα πανε πακετο στο μυαλο μου. Τα στοιχεια χορογραφιας ηδη ηταν εμφανη σε διαφορες μαχες, αλλα στη μαχη Vamp vs Raiden τα ειδα ολα και παρομοια σκηνικα υπηρχαν γενικα σε καθε εμφανιση του Raiden. Γελουσα επειδη θυμηθηκα ποσοι hardcore fans κραζαν το Twin Snakes που δεν ηταν πιστο στο original και ειχε αλλαξει τα custcenes με εντονο το στοιχειο της χορογραφιας σε διαφορα σκηνικα – κυριως γυρω απο τον Grayfox. Ωπ τι συμπτωση, εδω ο Raiden πηρε τη σκυταλη και εκανε το ιδιο, μου κανει εντυπωση που ξαφνικα δε χαλαστηκε κανεις. Οκ πες, παει στα κομματια αυτο, ακομα και χωρις μετρο συγκρισης δεν τα θελω αυτα στο MGS, κρατηστε τα για το Rising το οποιο ειναι εξ’ορισμου ασοβαρο και πνιγμενο στην υπερβολη και την ποζερια.

                              Η Naomi απλα σε μια φαση λεει “fuck nanomachines και α, τωρα που το φερε η κουβεντα εχω και καρκινο και δεν πεθανα λογω nanomachines”. Τα κλεινει λοιπον και πεθαινει ακαριαια - ετσι απλα. O Otacon που πιο πριν ελεγε πως ειναι “out of tears” ξαφνικα κλαιει και οδυρεται σαν 10χρονο κοριτσακι ... και δωστου σβουρες το Mk. II robot για να κορυφωθει περαιτερω το συναισθημα του σπαραγμου και της απογνωσης.

                              Kαλα για τον Raiden που χει φαει το ξυλο του αιωνα, του χουν κοπει χερια και τα ρεστα και σταματαει πλοιο κατηγοριας ULCC και βαλε τι να πω, εκει η γραφικοτητα χτυπησε κοκκινο. Ή μηπως δεν εγινε εκει αυτο; Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχουμε και τη σκηνη Meryl με Johnny (Akiba). Το 1998 καλα εκανε και εθεσε το ερωτημα ο Kojima μεσω του Otacon – Do you think love can bloom even on a battlefield? Τοσο πολυ τον εκαιγε να απαντησει στο ερωτημα του; Καλυτερο παραδειγμα δε μπορουσε να βρει; Γενικα δεν καταλαβαινω την εμμονη του να θελει να συνδεει τα παντα με ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ασε και κατι πιο χαλαρο, δεν εισαι απαραιτητα πιο γαματος αν συνδεεις τα παντα με τροπους που δεν πειθουν. Ο κακομοιρος στρατιωτης του 1 ειπε να εμφανιστει στο 4 για να μας αποδειξει πως ειναι ηρωας, παροτι μεχρι προτινος ηταν comic relief που τον επιανε κοψιμο παντου και παντα; Βαλτε εναν νεο χαρακτηρα στην τελικη να το κανει αυτο, χωρις τη χορογραφια βεβαια και τις σχεδον σουρεαλ ατακες που ανταλλασουν οι 2 χαρακτηρες κατα τη διαρκεια της μαχης.

                              Η μαχη με Liquid δε με συγκινησε, ναι ηταν αναφορα στο 1 κτλ, αλλα ηταν μια εξισου βαρετη και αδιαφορη τελικη μαχη. Απο μαχες οι μονες που χαρηκα ηταν αυτη στα χιονια (crying wolf νομιζω) και screaming mantis.. αντε και η μαχη μεταξυ mechs που ειχε την πλακα της οσο να ναι. A, η ολη εξηγηση γυρω απο Liquid-Ocelot-χερια-nanomachines κτλ επισης ειναι αστεια κατ' εμε, απο το 2 ειχα στραβωσει, αλλα η εξηγηση στο 4 ηταν και παλι εξω απο τα δικα μου ορια οσον αφορα το τι μπορω να αποδεχτω και τι οχι.

                              Το ending περιμενα να σωσει καπως τα προσχηματα αλλα που τετοια. Μακαρι να χε τελειωσει εκει που ο Snake ριχνει μια σφαιρα στην προσπαθεια να αυτοκτονησει. Περαν του οτι η Meryl παει στο γαμο της με το gun holster στο μπουτι για να μας θυμισει πως ειναι μια δυναμικη γυναικα, βλεπουμε σε καποια φαση τα voice acting credits και στο τελος βλεπουμε και το ονομα του Big Boss. Στην επομενη σκηνη ποιος εμφανιζεται λοιπον; Ο Big Boss. Οκ λεει το παραμυθι του, μας εξηγει πως αυτος που ειχε η EVA ηταν ο Solidus και αλλα γραφικα και βλεπουμε και τον Zero να ναι χουφταλο, φυτο και σε αναπηρικη καρεκλα. Ok what the fuck, τοσο σουρεαλ καταστασεις εχω μαθει να βλεπω σε anime, οχι σε παιχνιδια του Kojima. Η ολη εξηγηση πηγε φυσικα να κλεισει ολα τα κενα και να δειξει πως ολα ηταν προμελετημενα, τωρα το ποσο πειστικα εγινε αυτο ο καθενας ας το κρινει μονος του, αλλα σε ολο το ending ξερω πως δυστυχως δεν ενιωσα τιποτα. Ειχα ηδη χασει ενδιαφερον για τα παντα και οι εξηγησεις που δωσαν οι χαρακτηρες δε βοηθησαν στο ελαχιστο.

                              Αυτο που ειδα εν τελει δεν εχει καμια σχεση με τη λογικη του 1 και του 3. Ακομα και το 2 ηταν λιγο τραβηγμενο, αλλα οκ, το 4 πηρε αυτη τη γραμμη και την ξεχειλωσε μεχρι αηδιας. Το ξερω πως πολλοι δε θα συμφωνησουν, αλλα θελω να πιστευω πως ετσι πανε αυτα. Δε θα χα προβλημα ξαναλεω αν ο Kojima αντιμετωπιζε ετσι τα MGS, αλλα οκ σε μια σειρα δε μπορεις να ξεφευγεις τοσο πολυ και να χαλας εστω και εμμεσα αυτο που εχτιζες για δεκαετιες. Ελπιζω το 5 να ναι καλυτερο, πιο σοβαρο και πιο αληθινο, μηπως δουμε κατι που επιστρεφει στις ριζες της σειρας.

                              Εν τελει 3>1>2>4 για εμενα λοιπον με το PW να ναι η μονη σημαντικη εκκρεμοτητα, πραγμα που θα τακτοποιηθει πριν την ελευση του 5.

                              Comment

                              Working...
                              X