Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΧΗΜΕΙΑΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ HELP!!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ΕΡΓΑΣΙΑ ΧΗΜΕΙΑΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ HELP!!!!

    Παιδια μεχρι την Τριτη θα πρεπει να εχω παραδωσει μια εργασια χημειας στον καθηγητη με θεμα ΟΞΕΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙΣ,εαν κανεις απο εσας εχει υλικο η links παρακαλω να με βοηθησει.Εγω εχω κανει μια αλλα επειδη το επιπεδο μου δεν ειναι κ τοσο υψιλο.....καταλαβενετε τωρα .Ειναι φλεγον το θεμα γιατι κοντευω να μεινω στην χημεια,φοιτητες βοήθειααααααααααααααα
    TΡΥΠΕΣ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ

  • #2
    κατσε να σκεφτω ποιον μισω απο το φορουμ.... α ναι ο Shadow ξερει ειναι στο χημικο, στειλτου πμ.

    Comment


    • #3
      στείλε εσύ υλικό Αθήνα και όλο και κάτι θα κάνουμε για σένα...

      και για να μη λες ότι είμαι κούφια λόγια...ορίστε:

      http://www2.ellinogermaniki.gr/biblio/ST/11.pdf
      http://www.metal.ntua.gr/uploads/2201/lab3.pdf
      http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7
      http://blogs.sch.gr/nmandoulidis/files/200...aseis-alata.pdf
      http://www.primedu.uoa.gr/sciedu/BIBLIO/bo...ATA_154_173.pdf
      http://lsg.ucy.ac.cy/other/sciencefair/erg...001/26_2001.pdf


      όλα αυτά με μια πρόχειρη έρευνα...τώρα κατά πόσον θα σε βοηθήσουν...

      ελπίζω να τα πας καλά...
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Λοιπον φιλε demir57 επειδη η Χημεια ειναι ωραια μαθημα και ο καθηγητης σου πρωτοτυπος και σαδιστης δασκαλος που βαζει εργασιες για το Πασχα τρελανε τον με τα παρακατω

        #Οξεα και Βασεις συμφωνα με θεωρια Arρhenius:

        Οξέα ειναι οι υδρογονουχες ενωσεις ο οποιες, όταν διαλυθούν στο νερό, δίνουν κατιόντα υδρογόνου (H συν ξέρεις)

        Βάσεις είναι οι ενώσεις οι οποίες, όταν διαλυθούν στο νερό, δίνουν ανιόντα υδροξειδίου (OH πλην)

        Εξουδετέρωση είναι η αντίδραση κατά την οποία τα ιόντα H+ του οξέος αντιδρούν με τα ιόντα OH- της βάσης και σχηματίζουν H2O(ταυτόχρονα σχηματίζεται και άλας)

        Η+(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l), ΔΗ = - 57,3 kJ (γράψτου κιολα οτι ειναι σταθερο και θα σου βαλει 40)


        Μειονεκτήματα θεωρίας Arrhenius

        α)Περιορίζει τα οξέα και τις βάσεις μόνο σε υδατικά διαλύματα

        β)Θεωρεί ότι σε υδατικά διαλύματα υπάρχουν ελέυθερα ιόντα H+. Σε υδατικό διάλυμα όμως τα ιόντα Η+ υδατώνονται(εφυδατώνονται) και βρίσκονται με τη μορφή H3O+ (οξώνιο)

        γ)Δεν μπορεί να ερμηνεύσει την όξινη ή βασική συμπεριφορά ορισμένων υδατικών διαλυμάτων αλάτων (π.χ. ΝΗ4Cl, NaCN)

        #Οξέα και Βάσεις συμφωνα με θεωρία Bronsted - Lowry (Στο Bronsted o umlaut)

        Οξύ είναι η χημική ουσία (μόριο ή ιόν) που μπορεί να δώσει ένα ή περισσότερα πρωτόνια ( πρωτονιοδότης) [Τα πρωτόνια είναι τα H+. Λεγονται έτσι επειδη το υδρογονο εχει ενα μονο ηλεκτρονιο και το κατιον του αποτελείται ουσιαστικα μονο απο τον πυρήνα]

        Βάση είναι η χημική ουσία ( μόριο ή ιόν) που μπορεί να δεχτεί ένα ή περισσότερα πρωτόνια (πρωτονιοδέκτης)

        Συμπεράσματα θεωρίας Bronsted - Lowry

        α) Για να δράσει μια ουσία ως οξύ, απαιτείται η παρουσία μιας άλλης ουσίας που να μπορεί να δεχτεί πρωτόνια (βάση). Αντίστοιχα, για να δράση μία ουσία ως βάση, απαιτείται η παρουσία μιας ουσίας που να μπορεί να δώσει πρωτόνια (οξύ)

        β) Τα οξέα και οι βάσεις μπορεί να είναι μόρια ή ιόντα (εδω λεμε wow)

        γ) Η θεωρία Bronsted - Lowry εφαρμόζεται τόσο σε υδατικά όσο και σε μη υδατικά διαλύματα.

        Η θεωρία Bronsted - Lowry είναι γενικότερη από την θεωρία του Arrhenius και ερμηνεύει όλες τις αντιδράσεις μεταφοράς πρωτονίων από οξύ σε βάση (πρωτολυτικές αντιδράσεις)

        (Οταν μια ουσία είναι οξύ ή βάση κατά Arrhenius, είναι επίσης οξύ ή βάση κατά Bronsted - Lowry, ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει υποχρεωτικά!!!)

        Τωρα σου δίνω δύο ορισμούς που αναφέρονται πάλι σε οξέα και βάσεις

        Συζηγές ζέυγος οξέος - βάσης είναι ο ζέυγος οξέος-βάσης στο οποίο το οξύ διαφέρει από τη βάση κατά ένα πρωτόνιο (H+).

        Αμφυπρωτικές ή αμφολύτες ονομάζονται οι ουσίες οι οποίες ανάλογα με τις συνθήκες συμπεριφέρονται είτε ως οξέα είτε ως βάσεις.

        Τέλος

        #Οξέα και Βάσεις σύμφωνα με τον Lewis

        Οξύ είναι κάθε ουσία πο μπορεί να δεχτεί ζέυγος ηλεκτρονίων, ενώ βάση είναι κάθε ουσία που μπορεί να παρέχει ζεύγος ηλεκτρονίων.


        Αυτές (εκτός απο την θεωρία κατα Arrhenius) είναι γνώσεις τρίτης Λυκέιου και είναι όλοι οι ορισμοί για τα οξέα και τις βάσεις που γνωρίζω. Ο Shadow που λέει ο Luffy πως πάει χημικό μπορεί να σου πει και τίποτα παραπάνω. Το ΔΗ (ενθαλπία) είναι γνώση δευτέρας λυκείου.

        Ελπίζω να βοήθησα
        My blog:Doppel's Den

        Comment


        • #5
          κατσε να σκεφτω ποιον μισω απο το φορουμ.... α ναι ο Shadow ξερει ειναι στο χημικο, στειλτου πμ.
          [/b]
          με πληγωσες ασχημα φιλε ΦΥΓΕ 114
          και το γεγονος οτι εχουμε αντιθετες αποψεις για ενα θεμα ή oτι θελεις να υπαρχει στρατος για να πηγαινουν οι αλλοι κι εσυ να καθεσε εξω με αναβολη ή να κανεις 6 μηνο, δε σημαινει οτι σε μισω κι ολας... αλλα αμα με μισεις εσυ τοσο ωστε να ξαναμπλεξω με χημεια της πρωτης λυκειου μαλιστα... τι να πω, μου κανες τη καρδια περιβολι που λενε

          Comment


          • #6
            Καταρχην η βοηθεια σας μου ειναι αρκετα χρησικη κ ευχαριστω.Ναι ομως shadow θα κανεις μια καλη πραξη,αυτο που το πας εεεεε?Παντως οι διαφορες χημειας α λυκειου ειναι τοσο χαοδεις με αυτες του πανεπιστημιου?ΠΩ ΠΩ αυτο μιαζει αδυνατον ΕΛΕΟΣ
            TΡΥΠΕΣ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ

            Comment


            • #7
              Χα χα χα... Πού να δεις του χρόνου φιλαράκι οργανική χημεία, μεθάνια, βουτάνια, προπάνια και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Αν νομίζεις ότι η χημεία της πρώτης λυκείου είναι δύσκολη θα τραβάς τα μαλλιά σου του χρόνου (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω βέβαια).

              Comment


              • #8
                Χα χα χα... Πού να δεις του χρόνου φιλαράκι οργανική χημεία, μεθάνια, βουτάνια, προπάνια και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Αν νομίζεις ότι η χημεία της πρώτης λυκείου είναι δύσκολη θα τραβάς τα μαλλιά σου του χρόνου (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω βέβαια).
                [/b]
                Tης β λυκείου φαίνονται πιο εύκολα. Στην πρώτη μπορεί να μην είναι τόσο δύσκολα αλλά τραβάς ζόρια για άλλους λόγους. Χημεία α λυκείου είναι ίσως το μοναδικό μάθημα στη σχολική μου ζωή που με είχε φέρει σε "Απόγνωση".
                Πάντως ζήτω που καήκαμε αν τα όσα διδάσκαντοναι στα πανεπιστήμια είχα την παραμικρή σχέση από άποψη δυσκολίας με όσα γίνονται στα πανεπιστήμια...

                Comment


                • #9
                  Χα χα χα... Πού να δεις του χρόνου φιλαράκι οργανική χημεία, μεθάνια, βουτάνια, προπάνια και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Αν νομίζεις ότι η χημεία της πρώτης λυκείου είναι δύσκολη θα τραβάς τα μαλλιά σου του χρόνου (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω βέβαια).
                  [/b]
                  Θα συμφωνήσω. Αν πας θετική του χρόνου έχεις να φας πολύ ζόρι με τις χημείες... Βέβαια η οργανική είναι γενικής παιδείας και δεν την γλιτώνεις, αλλά αν φας και την κατεύθυνσης καπάκι θα πάθεις πατατράκ.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • #10
                    Ρε τι του λετε του παιδιου;(μιλησε ο μεγαλος ΛΟΛ ) Η οργανικη ειναι οτι πιο ευκολο υπαρχει απο Χημεια. Σοβαρα τωρα. Στην τριτη κιολας που η οργανικη ειναι αυτην της δευτερας συν καποια αλλα πραγματα ειναι το μονο σιγουρο κομματι της χημειας που γραφεις στις Πανελλαδικες.

                    Τα μεθανια, προπανια, βουτανια ειναι οι πιο απλοι υδρογονανθρακες (καλα το μεθανιο τους pwnαρει ολους). Αν μαθεις τις χαρακτηριστικες ομαδες, Γενικους Μοριακους Τυπους και ονοματολογια τα παντα ειναι ευκολα. Και αυτα να τα παθεις ευκολα ειναι.
                    Μετα η γενικης εχει και την καυση που ειναι η ιδια αντιδραση συνεχεια Το μονο σπαστικο ειναι το θεωριτικο κομματι, που τουλαχιστον στο τελος μας το εβγαλαν απο τη υλη.

                    Οσον αφορα την κατευθυνση της δευτερας ίσως ειναι πιο δυσκολη απο της τριτης. Αλλα ειναι πολυ ενδιαφερουσα και τα μονα σπαστικα κομματια ειναι α)οι δεσμοι στην αρχη β)οι αντιδρασεις οξειδοαναγωγης που πρεπει να μαθεις κατι αριθμους οξυδωσης απ'εξω. Και το κομματι με τον μετατοπισμο της θεσης ισορροπιας και το Qc που να απλα θυμησου πως η αντιδραση παει προς τα εκει που τρωει το pac-man (θα με θυμηθεις αν πας θετικη του χρονου )

                    Τωρα εσυ Shadow τραβα κανε κυκλους Βιοχημειας, αναλυτικες χημειες και λυσε εξισωσεις Schrondiger στα πολυηλεκτρονιακα ατομα (θα μου στειλεις pm λυνοντας μου μια please )

                    ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ RULZOOOOOOOOOOORRRRRRRRRRRRR!!!

                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    • #11
                      με πληγωσες ασχημα φιλε ΦΥΓΕ 114
                      και το γεγονος οτι εχουμε αντιθετες αποψεις για ενα θεμα ή oτι θελεις να υπαρχει στρατος για να πηγαινουν οι αλλοι κι εσυ να καθεσε εξω με αναβολη ή να κανεις 6 μηνο, δε σημαινει οτι σε μισω κι ολας... αλλα αμα με μισεις εσυ τοσο ωστε να ξαναμπλεξω με χημεια της πρωτης λυκειου μαλιστα... τι να πω, μου κανες τη καρδια περιβολι που λενε
                      [/b]

                      καλα ειμαι σιγουρος πως καταλαβες οτι κανω πλακα.. <_<

                      Comment


                      • #12
                        καλα ειμαι σιγουρος πως καταλαβες οτι κανω πλακα.. <_<
                        [/b]
                        το smile στο τελος δε το δες ?

                        @ demir57 και Doppelganger: τι θα γινει αμα σας πω οτι δεν ειμαι ακομα στο λυκειο ? :icon_twisted:

                        Comment


                        • #13
                          @ demir57 και Doppelganger: τι θα γινει αμα σας πω οτι δεν ειμαι ακομα στο λυκειο ? :icon_twisted:
                          [/b]
                          Μου κατεστρεψες την κοσμοθεωρια. Σε εναν ιδανικο κοσμο εγω μοιαζω με τον Clooney και ο Shadow παει στο χημικο. WHY GOD WHY?
                          My blog:Doppel&#39;s Den

                          Comment


                          • #14
                            Δεν εισαι στο λυκειο?Καλα μας δουλευουν εδω? <_< <_<
                            TΡΥΠΕΣ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ

                            Comment


                            • #15
                              Ε μωρα πλακιτσες κανουν μην σκας. Χρησιμοποιησε εσυ τις πληροφοριες του Altair και αυτα που εγραψα και την εχεις ανετα την εργασια
                              My blog:Doppel&#39;s Den

                              Comment

                              Working...
                              X